Grįžta prie progresinių mokesčių, MMA ir NPD kėlimo

Publikuota: 2015-10-21
„Matton“ nuotr.
svg svg
„Matton“ nuotr.

Seimas vakar vakare pritarė, kad parlamente su 2016 m. biudžetą lydinčių įstatymų paketu būtų svarstomas ir progresinis GPM. Taip pat siekiama, kad iki minimalios mėnesio algos (MMA) padidėtų ir neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD). Ekonomistai pabrėžia, kad Lietuvoje jau veikia progresinė mokesčių sistema, o vietoj planuojamo didinti MMA, efektyviau kelti NPD.

Sysas ištraukė progresinius

Socialdemokrato Algirdo Syso pateiktame Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo projekte siūloma nuo 2016 m. sausio 15% GPM tarifu apmokestinti metines gyventojų pajamas iki 14.000 Eur. Metinių pajamų daliai, viršijančiai 14.000 Eur, bet neviršijančiai 36.000 Eur, taikyti 25% mokesčio tarifą, o metines pajamas, viršijančias 36.000 Eur, apmokestinti 40% tarifu.

„Jei šis įstatymas įsigaliotų jau nuo kitų metų pradžios, daugelis dirbančiųjų mokėtų 25%, o kai kurie net 40% gyventojų pajamų mokestį. Įvertinus ir socialinio draudimo įmokas, daugelio Lietuvos dirbančiųjų mokestinė našta jau būtų nebe viena didžiausių, o pati didžiausia Europos Sąjungoje. Ar tai dar viena netikėta mokesčių reforma – šį kartą ne naktinė, bet vakarinė?“ – klausia Nerijus Mačiulis, „Swedbank“ vyriausiasis analitikas.

Tuo tarpu p. Sysas mano, kad nėra netinkamo laiko įvesti progresinius mokesčius.

„Progresiniai mokesčiai yra normalūs mokesčiai, daug metų galiojantys senosiose Europos valstybėse, kai gaunantys daugiau pajamų gyventojai ir sumoka daugiau į biudžeto „bendrą katilą“. Jei žmogaus pajamos mažos, o mokesčiai neproporcingai dideli, toks žmogus paprasčiausiai yra valstybės žeminamas“, – savo tinklaraštyje parlamentaras skelbia dar 2013 m. gruodį LRT radijo laidoje „LRT Aktualijų studija“ išsakytą požiūrį, kuris, kaip rodo pateiktas projektas, nėra pasikeitęs.

Labai panašų projektą dėl trijų GPM tarifų įvedimo p. Sysas teikė dar 2013 m. pabaigoje, tačiau projektui tvirtinant 2014 m. biudžetą pritarta nebuvo.

Puteikis nori didesnio NPD

Tuo tarpu panašu, kad Seime tariantis dėl 2016 m. biudžeto mokestinių iniciatyvų bus ir daugiau. Vakar Seime taip pat pritarta Vyriausybės siūlytam GPM įstatymo pakeitimui nuo 2016 m. padidinti mėnesio neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) nuo 166 iki 200 Eur.

Tačiau Seimo narys Naglis Puteikis tikina, kad spręsdamas dėl šio projekto Seimas kartu turės apsispręsti ir dėl jo įregistruoto pasiūlymo susieti NPD su minimalios mėnesinės algos dydžiu, nustatant, kad jo neviršijančios pajamos nėra apmokestinamos.

„Neproporcingas darbo pajamų, ypač minimalių, apmokestinimas yra viena pagrindinių skurdo priežasčių Lietuvoje, todėl Seimo narys Puteikis pritaria pozicijai, kad būtina didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį, tokiu būdu mažinant darbo jėgos mokestinę naštą, tačiau kritikuoja Vyriausybės pasiūlymą nustatyti, kad šis dydis būtų 200 Eur“, – teigiama p. Puteikio pranešime.

Darbiečiai traukia MMA

Politikų priešrinkiminėse batalijose taip pat atsinaujino ir minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimo klausimas. Darbiečiai spaudžia premjerą Algirdą Butkevičių, kad šis „pasirašytų“ po jų siūlymų didinti MMA iki 437 Eur.

Šiuo metu valdančiojoje koalicijoje pasiektas sutarimas MMA nuo 2016 m. sausio kelti iki 350 Eur.

„Verslo žinios“ jau rašė, kad nors MMA kėlimas šiuo metu pasaulyje yra „ant bangos“, Lietuvoje sveikos galimybės kelti MMA jau išnaudotos. Ekonomistai mano, kad MMA negali būti didesnė nei 40% vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Lietuvoje šiuo metu tas lygis jau siekia 46%, o su kitų metų užmojais gali būti perkopta ir Vyriausybės programoje numatyta 50% riba. Taip politikai įsivelia į pavojingą lošimą kazino, kur statomos sumos iš ekonominio prieaugio, kurio dar nebuvo.

Tarptautiniai ekspertai tikina: gyventojų pajamų negalima nustatyti įstatymu. Jas lemia augantis šalies našumas, kurio dinamika priklauso nuo vykdomos ekonominės politikos. O siekiant išlaikyti konkurencingą, gebančią eksportuoti pramonę algos negali augti sparčiau nei darbo našumas. Tai teigiantis Christophas Klingenas, Tarptautinio valiutos fondo misijos Lietuvoje vadovas, perspėja, kad Lietuva turi labai mažai erdvės tolesniam agresyviam MMA kėlimui.

Beje, p. Klingenas estus jau perspėjo, kad Estija po 2017 m. turės lėčiau didinti minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA), jeigu nenori prarasti konkurencingumo.

Ponas Mačiulis prieš rinkimus lyg iš gausybės rago pasipylusius siūlymus komentuoja, kad Lietuvoje jau veikia progresinė mokesčių sistema ir kad kelti NPD būtų geriau nei MMA.

„Lietuvos mokesčių sistemos progresyvumą užtikrina ne tik NPD ir PNPD, bet ir socialinio draudimo įmokos. Šioms įmokoms lubų nėra, priešingai nei daugelyje kitų ES šalių, o visos išmokos – senatvės pensija, motinystės pašalpa, bedarbio draudimo išmoka – yra apribotos labai žemame lygyje. Tai, beje, sukuria labai didelį apmokestinimo progresyvumą, kurio, panašu, GPM įstatymo pataisų autoriai niekaip nesuvokia. Dabartiniai pasiūlymai niekaip nepadėtų mažiausias pajamas gaunantiems dirbantiesiems – jų mokamas GPM tarifas nemažinamas. Būtent NPD didinimas gali greičiausiai ir efektyviausiai pasiekti socialdemokratines vertybes. Sulyginti NPD su MMA siūliau jau gana seniai, tai labai apribotų politikų polinkį nevertinant galimybių didinti vis didesnį minimalų atlyginimą. Žinoma, dar geriau nustatyti aiškią taisyklę, kaip MMA priklauso nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje – tuomet nebeliktų vietos tuščiam populizmui“, – sako p. Mačiulis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus