Proga pažvelgti ir į save

Publikuota: 2016-11-10
ALEXO WROBLEWSKIO („Reuters“ /„Scanpix“) nuotr.
ALEXO WROBLEWSKIO („Reuters“ /„Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Sunkoka prisiminti, kada naujai išrinktas JAV prezidentas buvo sukėlęs tokį ažiotažą, kaip atsitiko Donaldui Trumpui pasiekus pergalę. Tad nenuostabu, kad vakar pasaulis visą dieną ūžė: svarstė, analizavo, diskutavo, prognozavo. Ką reiškia pasauliui kontroversiškai vertinamo respublikono atėjimas į Baltuosius rūmus? Pirmosios reagavo akcijų ir valiutų rinkos, o štai Nobelio ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas net ėmėsi prognozuoti naują globalią recesiją.

Lietuva šiame kontekste turi vieną gyvybiškai svarbų interesą – saugumo klausimą. Kai Rusija pradėjo agresiją prieš Ukrainą, ne vienus metus retoriškai (ir ne tik) keliame klausimą – ar NATO mus gintų, jei būtume užpulti? Nuo vakardienos šis klausimas įgijo dar aštresnių briaunų: juk JAV yra didžioji NATO galia, o naujojo Jungtinių Valstijų prezidento seniau pasiųsta žinutė „aš esu už NATO, bet...“ sukėlė įvairių, daugiausia – neramių minčių. Vėliau p. Trumpas paaiškino: kitus ginti daug kainuoja. „Aš esu už NATO, bet tegu daugiau moka NATO sąjungininkai. Dauguma iš 28 aljanso valstybių nemoka sąžiningos kainos. Mes jas giname, tad jos bent jau turėtų mums mokėti. Pasitraukimas iš Europos mums leistų sutaupyti daug pinigų“, – teigė jis. Nuginčyti šį teiginį būtų sunku: tik 5 iš 28 NATO valstybių skiria sutartus bent 2% BVP gynybai. Tarp atsiliekančių – ir Lietuva.

Ar po rinkimų keisis naujojo Amerikos prezidento retorika? O siekiai? Politologai teigia, kad JAV vis dėlto laikysis įsipareigojimų sąjungininkams – senos demokratijos šalyje politikams įprasta laikytis žodžio. Juolab kad Donaldas Trumpas pats vienašališkai negali priimti įstatymų – jis turės ieškoti bendros kalbos su Kongresą kontroliuojančiais respublikonais, kurie ne visi pritarė p. Trumpo rinkimų retorikai, o vertybiniu požiūriu niekada nespjovė į sąjungininkus. Apie tai liudija ir 43 JAV prezidento respublikono Georgo W. Busho žodžiai, pasakyti Vilniaus rotušės aikštėje 2002 m. lapkritį: „Tie, kurie pasirinktų Lietuvą savo priešu, taptų ir Jungtinių Amerikos Valstijų priešu.“

Tačiau Lietuva, užuot svarsčiusi galimus variantus „gins-negins“, turėtų rimčiau susirūpinti savo įsipareigojimais NATO ir kaip galima skubiau pasiekti, kad krašto gynybai būtų skiriami 2% BVP. Pasaulis išgyvena neramius laikus, tarptautinė atmosfera įkaitusi, populizmo banga smagiai ritasi per ekonominių iššūkių turintį pasaulį. Išmėginimai klibina Europos Sąjungos tvirtumą. Jau kitąmet vyks svarbus referendumas Italijoje, jo baigtis gali lemti ir vyriausybės žlugimą; pavasarį už naują prezidentą balsuos prancūzai; spalį naują parlamentą rinks Vokietija. Po „Brexit“ referendumo ir JAV prezidento rinkimų baigties niekas negali būti tikras, niekas negali nuspėti artimiausios ateities: diskutuojama dėl įvairiausių pasaulio raidos scenarijų nuo taikaus garo nuleidimo iki karinių konfliktų grėsmės. Tokioje aplinkoje Lietuvos politikos lyderiams vertėtų iš naujo įvertinti visas galimas rizikas ir gal atnaujinti šalies ilgalaikę strategiją neramiame pasaulyje. Šiam darbui derėtų pasitelkti visus intelektinius išteklius – diplomatus, ekspertus, politikus, akademinius sluoksnius etc. Neabejotinai vienas pirmaeilių uždavinių – mėginti megzti ryšius su naujuoju JAV prezidentu ir jo aplinka. Ne veltui liaudies išmintis sako, kad karalių karaliumi padaro jo svita. Juo labiau kad Linas Linkevičius, užsienio reikalų ministras, tvirtina, jog ilgalaikiai tradiciniai, strateginiai, stiprūs ryšiai negali išblėsti. Pasak jo, yra pagrindas taip teigti, žinant, kad „respublikonai mums yra labai gerai pažįstami, ten turime labai daug draugų“. Nemažai kontaktų Lietuvos politikai sakosi turintys ir p. Trumpo aplinkoje.

Naujasis JAV prezidentas – neeilinė, itin spalvinga asmenybė, kaip ir dauguma politikų nevengęs dalyti populistinių pažadų. Tačiau gavęs valdžios regalijas Donaldas Trumpas neišvengiamai taps sistemos dalimi ir, tikėtina, tęs politinę Amerikos liniją. „Ši tradicija taikoma ir užsienio politikai, įskaitant dvišalę ilgalaikę paramą demokratinėms institucijoms, mūsų įsipareigojimą sąjungininkams ir NATO aljansui, ekonominėms galimybėms“, – vakar tikino JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau