Ukraina ir Rusija pasirašė atskirus susitarimus su Turkija ir JT dėl grūdų eksporto

Ukraina ir Rusija penktadienį Stambule pasirašė atskirus, bet identiškus susitarimus su Turkija ir Jungtinėmis Tautomis (JT), kuriais siekiama sudaryti sąlygas Ukrainos grūdų gabenimui iš Juodosios jūros uostų ir taip sušvelninti pasaulinę maisto krizę.
Pasirašant susitarimus Ukrainai atstovavo infrastruktūros ministras Oleksandras Kubrakovas, o Rusijai gynybos ministras Sergejus Šoigu.
Susitarimus jie pasirašė su JT generaliniu sekretoriumi Antonio Guterresu ir Turkijos gynybos ministru Hulusi Akaru.
Pasirašymo ceremonijoje taip pat dalyvavo Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.
Kyjivo pareigūnai sakė nenorintys sudaryti jokių tiesioginių susitarimų su Rusija, prieš penkis mėnesius pasiuntusia savo pajėgas į kaimyninę Ukrainą.
Ceremonijoje kalbėjęs JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas pasiektą susitarimą pavadino susitarimu pasauliui. Jo teigimu, susitarimas padės sušvelninti pasaulinę maisto krizę, kurią sukėlė karas Ukrainoje.
Šiandien Juodojoje jūroje yra švyturys. Vilties švyturys. Galimybių švyturys. Palengvėjimo švyturys pasaulyje, kuriam jo reikia labiau nei bet kada anksčiau, sakė A. Guterresas.
R. T. Erdoganas sakė, kad Turkija didžiuojasi galėdama prisidėti prie iniciatyvos, kuri atliks svarbų vaidmenį sprendžiant pasaulinę maisto krizę.

A. Guterresas per ceremoniją sakė, kad grūdai bus gabenami iš trijų Ukrainos uostų Odesos, Pietinį (30 km į rytus nuo Odesos uosto) ir Čornomorsko.
Anot JT pareigūnų, pagal susitarimą sutarta, kad Turkijos, Ukrainos ir JT atstovų koalicija stebės, kaip grūdai kraunami į laivus Ukrainos uostuose, vėliau laivai plauks iš anksto suplanuotu maršrutu per Juodąją jūrą, kuri tebėra smarkiai užminuota Ukrainos ir Rusijos pajėgų.
Ukrainos locmanų laivai vadovaus grūdus gabenantiems komerciniams laivams, kad jie galėtų plaukti užminuotomis vietovėmis aplink pakrantę, naudodamiesi Ukrainos pusės pateiktu saugių kanalų žemėlapiu.
Tada laivai kirs Juodąją jūrą link Turkijos Bosforo sąsiaurio, o juos atidžiai stebės bendras koordinavimo centras Stambule, kuriame yra JT, Ukrainos, Rusijos ir Turkijos atstovai.
Į Ukrainą įplaukiantys laivai bus tikrinami prižiūrint tam pačiam jungtiniam koordinavimo centrui, kad būtų užtikrinta, jog juose nėra ginklų ar daiktų, kurie galėtų būti panaudoti puolimui prieš Ukrainos pusę.
Rusijos ir Ukrainos pusės susitarė nepulti jokių komercinių laivų ar uostų, dalyvaujančių grūdų eksporte, o JT ir Turkijos stebėtojai dirbs Ukrainos uostuose, kad nustatytų pagal susitarimą saugomų teritorijų ribas.
Pasak susitarimą pasirašiusio Ukrainos infrastruktūros ministro Oleksandro Kubrakovo, dokumentas galioja 120 dienų nuo pasirašymo dienos ir gali būti pratęstas tokiam pačiam laikotarpiui, nebent viena iš šalių paskelbtų apie ketinimą jį nutraukti.
Krovinių gabenimą per Juodąją jūrą iki šiol blokuoja Rusijos karo laivai, taip pat minų laukai, kuriuos įrengė Kyjivas, siekdamas apsisaugoti nuo potencialaus amfibinio puolimo. Ukrainos uostuose yra užblokuota iki 25 mln. tonų kviečių ir kitų grūdų.
Dėl šios krizės smarkiai šoktelėjo pasaulinės maisto kainos ir milijonai žmonių skurdžiausiose pasaulio šalyse atsidūrė prie bado slenksčio.
Praėjusią savaitę Stambule vykusiose pirmosiose nuo kovo mėnesio tiesioginėse kariaujančių šalių delegacijų derybose, kuriose taip pat dalyvavo Turkijos ir JT pareigūnai, buvo parengtas pirminis susitarimo dėl išeities iš aklavietės projektas.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pareiškė, jog tikisi, kad bet koks susitarimas apims ir rusiškų grūdų eksporto apribojimų panaikinimą.
Jau penkis mėnesius trunkantis karas vyksta viename derlingiausių Europos regionų, o Rusija ir Ukraina yra vienos didžiausių grūdų eksportuotojų pasaulyje.
Iki karo beveik visi grūdai iš regiono paprastai būdavo išgabenami laivais per Juodąją jūrą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti