Opozicija inicijuoja interpeliaciją žemės ūkio ministrui

Opozicijos atstovai Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen perdavė savo parengtą interpeliaciją žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui. Parašų po interpeliacija rinkimą inicijavo demokratų frakcija Vardan Lietuvos, surinkusi 56 parašus. Pats ministras nepasitikėjimo iniciatorius kaltina politikavimu.
Papildyta, kad interpeliacija perduota Seimo vadovei
Per dvejus metus nepajudėjo nuo starto linijos jokie darbai visose žemės ūkio srityse, komentuodamas interpeliaciją BNS sakė Kaimo reikalų komitete dirbantis Demokratų frakcijos Vardan Lietuvos narys Kęstutis Mažeika.
Pasak K. Mažeikos, po interpeliacija pasirašė visų opozicinių frakcijų atstovai. Nepasitikėjimą ministru reiškia valstiečiai, socialdemokratai, darbiečiai, Lietuvos regionų bei demokratų frakcijų atstovai.
Be to, jis pabrėžė, kad yra nemažai valdančiųjų, kurie taip pat kelia nepasitenkinimą ministro darbu.
Seimo pirmininkė gautą interpeliaciją savo ruožtu perduos ministrui.
Dėl ko reiškiamas nepasitikėjimas?
Nepasitikėjimas ministru reiškiamas matant besikaupiančias ir nesprendžiamas problemas iš esmės visose žemės ūkio ministro atsakomybės srityse, taip pat galimus besitęsiančius nuo praeitos kadencijos.
Nurodomi ir K. Navicko viešųjų ir privačių interesų painiojimo atvejai.
Esant dabartinei sudėtingai geopolitinei situacijai kitos valstybės žemės ūkį pripažįsta strateginės reikšmės sektoriumi, imasi konkrečių veiksmų ir skiria finansavimą ūkių pagalbai, gyvybingumui, tvarumui ir konkurencingumui palaikyti. Lietuva šiame kontekste stovi vietoje, žemės ūkio ministras užsiima tik jam suprantama pavaldžių institucijų reforma, pranešime žiniasklaidai nurodė K. Mažeika.
Valstiečių frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė pabrėžė, kad reaguojant į ūkininkų, Lietuvos žemės ūkio tarybos ir kitus skundus ne kartą buvo bandyta su K. Navicku kalbėtis ir aiškintis situaciją, tačiau ministras nereagavo į pastabas, raginimus bendrauti ir bendradarbiauti.
Socialdemokratas Vidmantas Kanopa įsitikinęs, kad žemės ūkio ministras linkęs elgtis lyg vienasmenis valdovas: Ne kartą pademonstravo negebėjimą ir nenorą įsiklausyti į žemdirbių ir ūkininkų organizacijų, mokslininkų, savivaldos atstovų argumentus, o žemdirbių pyktis suprantamas ir pelnytas.
Darbo partijos frakcijos seniūno Viktoro Fiodorovo teigimu, Žemės ūkio ministerijos sprendimas nusausintoms pelkėms atkurti skirti apie 16 mln. Eur yra neapgalvotas ėjimas. Pinigus, anot jo, verčiau reikėjo skirti gamybai.
Atstatydinimas bent 71 balsu
Seimo opozicija taip pat pažymi, kad ministerijos vykdoma valstybės įmonių pertvarka palies daugiau nei 500 darbuotojų.
Parlamentarams kyla abejonių ir dėl to, kad likus mažiau nei dviem mėnesiams iki Lietuvos bendros žemės ūkio politikos strateginio plano (jį rengiant buvo pasitelkti konsultantai už 384.000 Eur) pateikimo Europos Komisija šiam dokumentui pateikė net 219 pastabų.
Gavęs interpeliaciją, Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites perduoti Seimo pirmininkui raštišką atsakymą, su kuriuo supažindinami Seimo nariai ir sudaroma speciali komisija, kuri siūlo Seimui pritarti arba nepritarti atsakymams.
Jeigu ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareiškiamas nepasitikėjimas juo, toks Seimo nutarimo projektas turi būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės bent 71 visų Seimo narių balsų dauguma.
Opozicija tiek balsų neturi.
Klausimai atrodo keistai
Interpeliacijos sulaukęs žemės ūkio ministras teigia, kad pateikti klausimai ir pasirinktas laikas atrodo keistai, jis įsitikinęs, kad iš tiesų opozicija nori patikrinti valdančiosios daugumos tvirtumą.
Buvau iškviestas į opozicinę frakciją antradienį, tai net neleido į tuos pačius klausimus atsakyti, sakė: čia neįdomu, ketvirtadienį BNS tvirtino ministras.
Jis teigė norėjęs atsakyti į klausimus dėl santykių su žemdirbių organizacijomis, tačiau esą nebuvo išklausytas.
Pasak ministro, šiuo metu santykiai su socialiniais partneriais yra konstruktyvūs, ministerija atsižvelgia į jų siūlymus, pageidavimus, nuolat vyksta susitikimai.
Su žemdirbių atstovais dabar išvis kokio nors konflikto nematau, palyginti su tuo, kas buvo prieš gerą pusmetį. Tai vėlgi kas čia naujo? Kaip tik man atrodo, kad dabar yra tas konstruktyvus santykis. Su socialiniais partneriais susitinku ir šiandien po Vyriausybės valandos, sakė K. Navickas.
Jo teigimu, priekaištai dėl modernizavimo fondo pinigų atrodo keistai, nes sprendimas priimtas beveik prieš pusantrų metų.
Matyt, labiau reikėtų galvoti, ką norima per mane pasitikrinti, tikriausiai, daugumą, pažiūrėti, kiek jos yra. Aš taip vertinčiau, nes interpeliacijos klausimai daugeliu atveju techniniai, tvirtino K. Navickas.
Ne pirmas kartas
K. Navickui interpeliacija grasinama ne pirmą kartą.
2018 m. pavasarį ją inicijavo socialdemokratai tuometiniam valstiečių deleguotam aplinkos ministrui buvo priekaištauta dėl galimo buvusios darbovietės protegavimo, nesugebėjimo spręsti atliekų ir pakuočių tvarkymo, netinkamo pasirengimo miškų reformai.
Tačiau K. Navickas tuomet išsaugojo postą.
Tiesa, tų pačių metų gruodį tuometinis premjeras Saulius Skvernelis motyvuodamas poreikiu perkrauti ministrų kabinetą, atleido K. Navicką.
Aplinkos ministerijai jis vadovavo 20162018 m.
2020-aisiais Seimo rinkimus laimėję konservatoriai K. Navicką pasiūlė į žemės ūkio ministrus.
Pusantrų metų dirbančiai Ingridos Šimonytės Vyriausybei interpeliacija grasinama antrą kartą: praėjusį gruodį Seime žlugo opozicijos reikštas nepasitikėjimas sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti