Rusijos pajėgos užėmė miestą Pietų Ukrainoje, iš šalies šiaurės pasitraukę rusų kariai pasirodė Donbase

Publikuota: 2022-04-14
Atnaujinta 2022-04-14 21:59
 • Juodojoje jūroje užsiliepsnojo rusų karinis laivas „Moskva“. Nors Ukraina teigė, kad laivas po jos atakos pradėjo skęsti, Rusija sako, kad jis tebeplūduriuoja. Pentagonas patvirtina, kad laivas toliau plaukia.
 • JK įspėja, kad artimiausios atakos tikėtinos Kramatorsko ir Kostiantynivkos miestuose.
 • Ukrainos kariai susprogdino tiltą, kuriuo rusų kariuomenė vyko į Iziumą.
 • Lietuvoje jau dirba beveik 5.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos.
 • Įvyko ketvirtasis apsikeitimas belaisviais, išlaisvinta 30 Ukrainos piliečių.
 • Chersono srityje (Pietų Ukraina) užimtas Olioškio miestas, pranešė meras Jevhenijus Ryščukas.

 

Trečiadienio įvykių suvestinę galima rasti čia.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime penktadienį 6:30 val.

21:52 JAV svarsto, ar siųsti į Ukrainą aukšto rango pareigūną

JAV prezidento administracija sprendžia, ar siųsti aukšto rango JAV pareigūną į Ukrainą pademonstruoti paramos šiai Rusijos puolamai šaliai. Tą ketvirtadienį patvirtino pats prezidentas Joe Bidenas.

Amerikiečių žiniasklaidos šaltinių teigimu, svarstomos gynybos sekretoriaus Lloydo Austino arba valstybės sekretoriaus Antony Blinkeno kandidatūros. Tačiau, pasak šaltinių, iki galutinio sprendimo dar toli.

21:11 Rusai užėmė miestą Pietų Ukrainoje

Chersono srityje (Pietų Ukraina) užimtas Olioškio miestas, pranešė meras Jevhenijus Ryščukas.

„Ant miesto administracijos jau kabo Rusijos vėliava, dabar jie, deja, visiškai įžengia į miestą“, – sakė meras.

20:08 Kanada siunčia karių, padėsiančių pabėgėliams 

Kanada pasiųs iki 150 karių į humanitarinę misiją Lenkijoje, kur jie teiks pagalbą daugybei ukrainiečių pabėgusių iš savo šalies dėl Rusijos įsiveržimo, ketvirtadienį informavo gynybos ministrė Anita Anand.

Pastaraisiais mėnesiais iš Ukrainos pasitraukė daugiau kaip 4,7 mln. prieglobsčio ieškotojų, o daugiau kaip pusė jų atsidūrė kaimyninėje Lenkijoje. Dėl šios pabėgėlių krizės Varšuva paprašė tarptautinės pagalbos.

20:37 JAV: iš Šiaurės Ukrainos pasitraukę rusų kariai jau pasirodė Donbase   

Pirmieji Rusijos kariai iš tų, kurie atsitraukė iš Šiaurės Ukrainos, jau pasirodė šiauriniame Donbaso regione Rytų Ukrainoje, ruošdamiesi, kaip manoma, didžiuliam puolimui, ketvirtadienį sakė aukšto rango JAV gynybos pareigūnas, kurį cituoja CNN.

„Jie jau turi reikšmingą pajėgų kiekį regione“, –  teigė jis.

„Mūsų vertinimu, pačioje Ukrainoje iš viso yra 65 operatyvinės bataliono taktinės grupės (BTG). Ir jos tikrai yra Ukrainos rytuose ir pietuose. Už pietų ir rytų Ukrainos ribų tikrai nėra nė vienos veikiančios BTG. Artimiausiomis dienomis bus bandoma įterpti papildomų BTG“, – teigė pareigūnas.

19:54 „Forbes“: Ukraina gali įsigyti „MQ-9 Reaper“ smogiamųjų dronų

Ukraina derasi dėl amerikiečių gamybos sunkiųjų smogiamųjų bepiločių orlaivių, kurie gali pakeisti Rusijos ir Ukrainos karo pusiausvyrą, įsigijimo, rašo „Forbes“.  

Ukrainos pareigūnai praėjusią savaitę Vašingtone susitiko su Kalifornijoje įsikūrusia karinių bepiločių orlaivių, įskaitant JAV karinių oro pajėgų pagrindinį žvalgybinį ir smogiamąjį bepilotį orlaivį „MQ-9 Reaper“, gamintoja „General Atomics“. Anot „Forbes“, mažai tikėtina, kad tokios derybos būtų įvykusios be J. Bideno administracijos žalios šviesos.

„Šiuo metu turime orlaivių, kuriuos galime nedelsiant perduoti, – sakė „General Atomics" atstovas spaudai C. Markas Brinklis. – Gavus JAV vyriausybės paramą, šie orlaiviai per kelias dienas galėtų atsidurti Ukrainos karo lakūnų rankose.“

19:31 JAV susitelks į pastangų apeiti sankcijas Rusijai užkardymą

Jungtinės Valstijos susitelks į pastangas nubausti veikėjus, mėginančius apeiti „pagrindines“ sankcijas, įvestas Rusijai dėl jos karo prieš Ukrainą, ketvirtadienį pranešė Vašingtono nacionalinio saugumo patarėjas.

„Mums atrodo, kad jau ėmėmės pagrindinių priemonių, bet ateinančiomis dienomis mūsų dėmesys bus sutelktas į apeidinėjimą“, – per vieną simpoziumą sakė nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas .

„Per ateinančią savaitę ar dvi paskelbsime pranešimų, kuriais įvardysime taikinius, besistengiančius skatinti šį (sankcijų) apeidinėjimą tiek Rusijoje, tiek už jos ribų“, – pridūrė jis.

19:28 E. Macronas: Rusijos kaltinimas genocidu gali dar išplėsti karą

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį pareiškė, kad kaltinimai Rusijai vykdant genocidą Ukrainoje gali paskatinti Maskvą dar labiau išplėsti karą, aiškindamas savo sprendimą nevartoti šio termino.

„Žodis genocidas turi reikšmę“ ir ji „turi būti apibrėžta teisiškai, o ne politikų“, – radijui „France Bleu“ sakė E. Macronas. Jo teigimu, „valstybės, kurios tai laiko genocidu, privalo įsikišti pagal tarptautinę teisę. Ar to nori žmonės? Nemanau“. 

Pasak E. Macrono, tai reikštų tapimą „viena iš kariaujančių šalių“, potencialiai įtraukiant į konfliktą NATO karinio aljanso šalis.

Jis atskleidė, kad ketvirtadienio rytą kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, kuris anksčiau žadėjo aptarti genocido termino vartojimą su E. Macronu.

19:22 Ragina pradėti didžiulę soc. žiniasklaidos kampaniją prieš V. Putino režimą

Aleksejus Navalnas, pagrindinis Kremliaus opozicionierius, paskelbė seriją žinučių tviteryje, kuriose ragina pradėti naują „tiesos ir laisvos informacijos“ frontą prieš Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kurį jis vadina „karo nusikaltėliu iš Kremliaus“.

A. Navalnas paragino surengti naują kampaniją socialinėje žiniasklaidoje, kad Rusijos visuomenė sužinotų apie faktus, sakydamas, kad „daugiau nei 85% suaugusių Rusijos gyventojų kasdien naudojasi @YouTube, @instagram, @WhatsApp, @Google ir Facebook (@Meta)“.

„Tai turėtų būti precedento neturinti didžiulė nacionalinė reklamos kampanija. Visai kaip per tikrus rinkimus. Mūsų kandidatas Taika prieš Putino kandidatą Karą. Ir Taika privalo laimėti“, – rašė A. Navalnas.

19:04 JK įvedė sankcijas dar dviem Rusijos oligarchams

Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė paskelbė sankcijas dar dviem Rusijos oligarchams: „Chelsea“ futbolo klubo direktoriui Eugenijui Tenenbaumui ir Davidui Davidovičiui, kuris apibūdinamas kaip Romano Abramovičiaus „daug mažiau matoma dešinioji ranka“.

Jų įšaldomo turto vertė siekia maždaug 10 mlrd. GBP (12 mlrd. Eur).

18:56 JT: Ukrainoje žuvo beveik 2.000 civilių

Balandžio 12 d. duomenimis, nuo vasario 24 d. prasidėjusios Rusijos invazijos Ukrainoje žuvo 1.932 civiliai gyventojai, ketvirtadienį pranešė JT žmogaus teisių biuras.

Jis įspėjo, kad „tikrieji skaičiai yra gerokai didesni“, kadangi vėluojama gauti informaciją iš kai kurių vietovių, kuriose vyko intensyvūs karo veiksmai.

Taip pat sužeisti mažiausiai 2.589 civiliai gyventojai.    

18:50 Rusijos puolimą paskelbė genocidu

Ukrainos Aukščiausioji Rada ketvirtadienį pripažino Rusijos ir jos kariuomenės veiksmus Ukrainoje ukrainiečių tautos genocidu.

450 vietų Ukrainos parlamente atitinkama rezoliucija buvo priimta visų posėdyje dalyvavusių 363 deputatų balsais, naujienų agentūra „Unian“ citavo įstatymų leidėjo Volodymyro Viatrovyčiaus „Facebook“ pranešimą.

Dokumente tarptautinė bendrija taip pat raginama pasmerkti Rusijos pajėgų Ukrainoje įvykdytus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui.

18:43 Konfiskavo didžiausią pasaulyje superjachtą

Vokietija konfiskavo didžiausią pasaulyje superjachtą po to, kai „išsamiais tyrimais“ nustatyta, kad ji priklauso Rusijos oligarcho Ališerio Usmanovo seseriai.

Vokietijos federalinė policija ketvirtadienį pranešė, kad konfiskavo 600 mln. USD vertės jachtą „Dilbar“ po kelias savaites trukusių kruopščių finansinių tyrimų, kurie atskleidė tikrąjį jachtos savininką, nepaisant sudėtingo „ofšorinio slėpimo“ tinklo, rašo „Guardian“.

Uždengta superjachta „Dilbar“ Hamburgo uoste. Oddo Anderseno (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Uždengta superjachta „Dilbar“ Hamburgo uoste. Oddo Anderseno (AFP / „Scanpix“) nuotr.

18:36 JAV plečia dalijimąsi žvalgybine informacija su Ukraina

JAV prezidento Joe Bideno administracija plečia dalijimąsi žvalgybos informacija su Ukraina, kad ši turėtų daugiau informacijos apie Rusijos veiklą Rytų Ukrainoje ir Kryme, Rusijai keičiant strategiją ir dėmesį telkiant į Ukrainos pietus ir rytus. Apie tai praneša CNN, remdamasis šaltiniais.

18:32 Lietuva neturi žinių apie baltarusių esą pasienyje numuštą droną

Baltarusijos pasieniečiai ketvirtadienį paskelbė apie jų numuštą bepilotį orlaivį pasienyje su Lietuva, tuo tarpu Lietuvos pareigūnai nurodė duomenų apie tokį incidentą neturintys.

Anot Baltarusijos Valstybinio sienos apsaugos komiteto, incidentas įvyko trečiadienio vakarą.

Lietuvos pasieniečiai teigia neturintys duomenų apie tokį įvykį. „Mes neturime jokios informacijos, kad Baltarusijos pusėje toks dronas buvo numuštas, ir neturime jokios informacijos, kad toks dronas būtų paleistas iš Lietuvos“, – BNS sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Rokas Pukinskas.

18:10 V. Putinas: Rusija turi diversifikuoti energijos išteklių eksportą į Aziją

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį sakė, kad Rusija turi diversifikuoti energijos eksportą į Aziją ir apkaltino Europos šalis destabilizuojant rinką savo pastangomis atsisakyti Rusijos energijos išteklių.

„Turime veikti remdamiesi tuo, kad artimiausioje ateityje energijos tiekimas į Vakarus bus sumažintas“, – pripažino jis.

Pasak V. Putino, Rusija turėtų tęsti pastaraisiais metais pasirinktą kryptį ir „žingsnis po žingsnio keisti mūsų eksporto kryptį į sparčiai augančias Pietų ir Rytų rinkas“. Plačiau skaitykite čia

18:05 Lietuvos URM ragina nevykti į Baltarusiją

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) ragina nevykti į Baltarusiją, nepaisant pranešimų apie galimybę apsilankyti šioje šalyje be vizų.

„Lietuvoje vis dar galioja rekomendacija nevykti į Baltarusiją. Pirmiausia, dėl šios šalies veiksmų prieš savo piliečius, tačiau ir dėl jos įsitraukimo į Rusijos karinę agresiją Ukrainoje“, – BNS ketvirtadienį sakė užsienio reikalų ministro atstovė Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė.

Ji tai pat pabrėžė, kad Vilnius iš Minsko nėra gavęs jokios oficialios informacijos apie galimybę Lietuvos piliečiams be vizų lankytis šalyje.

18:03 Rusija pasiryžusi parduoti naftą už bet kokią kainą

Rusija yra pasirengusi draugiškoms šalims parduoti naftą ir naftos produktus bet kokiomis kainomis. Laikraščiui „Izvestija“ Nikolajus Šulginovas, Rusijos energetikos ministras, sakė, kad kainų lygį dėl galimo draudimo pirkti rusišką naftą, dabar sunku prognozuoti, „ypač atsižvelgiant į nekonstruktyvų Vakarų politikų elgesį šios situacijos atžvilgiu“. Plačiau skaitykite čia.

17:11 Ukraina: Rusija pradėjo įgyvendinti planą rengti teroro aktus savo teritorijoje

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (RNBO) Kovos su dezinformacija centras pareiškė, kad Rusija pradėjo įgyvendinti planą rengti teroro aktus savo teritorijoje ir dėl jų kaltinti Ukrainą. Taip centras sureagavo į Rusijos pranešimus apie esą ukrainiečių apšaudytą Klimovo miestelį, kur sužeisti septyni žmonės, taip pat apšaudytas dvi gyvenvietes ir pasienio kontrolės postą.  

Rusijos gynybos ministerija savo ruožtu trečiadienį perspėjo, kad Maskvos pajėgos pasiruošusios smogti „sprendimų priėmimo centrams“, įskaitant esančius Kyjive, jeigu ukrainiečių pajėgos toliau atakuos taikinius Rusijos teritorijoje.

16:48 Rusija įspėja Vakarus „nedestabilizuoti“ Bosnijos

Rusijos ambasada Sarajeve trečiadienį įspėjo, kad Vakarų požiūris gali „destabilizuoti“ Bosniją, tarptautinės bendrijos vyriausiajam įgaliotiniui šioje šalyje sustabdžius vieną separatistinį etninių serbų įstatymą. Plačiau skaitykite čia

16:19 Lietuviai ir latviai mėnesį į Baltarusiją galės vykti be vizų

Artėjant stačiatikių ir katalikų religinėms šventėms, Latvijos ir Lietuvos piliečiai mėnesį (nuo balandžio 15-osios iki gegužės 15-osios) galės atvykti į Baltarusijos teritoriją be vizų, ketvirtadienį pranešė šios šalies pasienio tarnyba.

Tai bus galima daryti neribotą skaičių kartų, lankytis visoje Baltarusijos teritorijoje, nereikės turėti leidimo lankytis pasienio zonoje, tik bus privalu iš anksto informuoti apie tokius ketinimus sienos apsaugos pareigūnus.

Lietuvos žvalgyba šią savaitę įspėjo, kad padidėjus įtampai dėl Rusijos karo Ukrainoje, išaugo rizikos į Rusiją bei Baltarusiją keliaujantiems Lietuvos gyventojams. Pasak Valstybės saugumo departamento, šių šalių žvalgybos tarnybos imasi aktyvesnių veiksmų bandydamos verbuoti į Rusiją ir Baltarusiją atvykstančius Lietuvos piliečius.

16:16 Ukraina susigrąžino du nelaisvėje laikytus karo pilotus

 Ukrainos valdžia ketvirtadienį pranešė, kad praėjusį mėnesį Maskvos pajėgų sulaikyti ir Rusijoje laikyti du karo pilotai buvo paleisti, bet nepateikė informacijos apie jų sugrįžimą.

Ukrainos gynybos ministerijos pareiškime šie asmenys identifikuojami kaip Ivanas Pepeliaškas ir Oleksijus Čyžas.

Remiantis pareiškimu, lakūnai buvo laikomi keliose vietovėse, o paskui nugabenti į Rusijos Kursko sritį, kur jie buvo laikomi kartu su dar aštuoniais Ukrainos kariais. Lieka neaišku, koks yra likusių aštuonių ukrainiečių karo belaisvių statusas.

Taip pat neaišku, ar šie pilotai išlaisvinti šiandien. Ukrainos vicepremjerė pranešė, kad ketvirtadienį įvyko ketvirtasis apsikeitimas belaisviais – išlaisvinta 30 Ukrainos piliečių (8 iš jų – civiliai). 

16:11 Vokietijoje už šnipinėjimą Maskvai lygtinai nuteistas rusų mokslininkas

Miuncheno teismas trečiadienį skyrė vienerių metų lygtinę laisvės atėmimo bausmę rusų mokslininkui, kuris dirbdamas Vokietijos universitete perdavė Maskvai duomenų apie Europos kosminių raketų „Ariane“ programą.

30 metų Ilnuras Nagajevas buvo pripažintas kaltu dėl to, kad nuo 2019 metų lapkričio iki 2021-ųjų birželio dalijosi informacija su Rusijos užsienio žvalgybos tarnyba SVR, kai dirbo moksliniu asistentu Augsburgo universitete.

I. Nagajevas mainais į pinigus perdavė „informaciją apie mokslinių tyrimų projektus aerokosminių technologijų srityje... įskaitant projektą „Ariane Next“, nurodė teismas.

16:02 G. Nausėda prašo verslo suteikti Ukrainai technikos griuvėsiams valyti

Prezidentas Gitanas Nausėda prašo šalies verslo, statybų sektoriaus pagalvoti, kaip galėtų padėti karo niokojamai Ukrainai valyti griuvėsius.

„Jiems jau dabar reikia technikos, kuri padėtų valyti griuvėsius. Šitoje vietoje, matyt, kreipiuosi ir į mūsų verslą, statybos sektorių, ir prašyčiau pamąstyti, pagalvoti, kaip šitoje srityje galėtume padėti ukrainiečiams būtent šito pobūdžio technika“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė šalies vadovas.

„Šiandien vyksta ne tik karas, šiandien lygiagrečiai vyksta ir Ukrainos atstatymas – tą turime suprasti. Kai kurių priemonių jiems labai trūksta“, – pridūrė jis.

15:42 Kremlius: sąlyga V. Putino ir V. Zelenskio susitikimui – susitarimo dokumentas  

Rusijos vadovo Vladimiro Putino ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio galimo susitikimo sąlyga yra susitarimo dokumentas, kurį abu lyderiai galėtų pasirašyti, ketvirtadienį pareiškė Kremlius.

„Iš esmės prezidentas (Putinas) niekada neatsisakė tokio susitikimo (su prezidentu V. Zelenskiu), tačiau tam turi būti parengtos tam tikros sąlygos, būtent (susitarimo) dokumento tekstas“, – sakė V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas žurnalistams.

„Kol kas čia nėra jokių naujienų, apie kurias reikėtų pranešti“, – pridūrė jis.

15:38 JAV: „Moskva“ tebeplaukia, kas jam nutiko – neaišku 

JAV kol kas negali patvirtinti, kas nutiko Rusijos karo laivui „Moskva“, nes neturi pakankamai informacijos, sako Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby.

„Mes nežinome, kas sukėlė sprogimą. Matėme pranešimų socialiniuose tinkluose, kad galbūt tai buvo Ukrainos pakrančių gynybos raketa, kuri pataikė į jį. Negalime to atmesti, tiesiog dabar neturime pakankamai informacijos“, – sakė J. Kirby.

Tačiau, pasak J. Kirby, laivas vis dar plaukia – labiau į rytus. „Manome, kad jis tikriausiai užsuks į Sevastopolį remontui“, – pridūrė Pentagono atstovas. 

Ukraina buvo pranešusi, kad po jos atakos laivas pradėjo skęsti. 

15:34 G. Nausėda: Rusijos gąsdinimai – „tuščias šūvis į orą“

Rusijos gąsdinimai dėl branduolinių ginklų Baltijos regione, Švedijai ar Suomijai įstojus į NATO, yra „tuščias šūvis į orą“, teigia Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

„Nežinau, ar galima naujai dislokuoti tai, kas iš esmės yra dislokuota (...) Kaliningrado srityje branduoliniai ginklai yra dislokuoti. Ne strateginiai, bet jie yra dislokuoti, ir čia tokie gąsdinimai yra tuščias šūvis į orą“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė šalies vadovas.

15:31 Ketvirtą kartą apsikeista belaisviais

Ketvirtadienį tarp Ukrainos ir Rusijos įvyko ketvirtasis apsikeitimas belaisviais. Išlaisvinta 30 Ukrainos piliečių. Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščuk.

„Prezidento V. Zelenskio įsakymu šiandien įvyko dar vienas, ketvirtasis, apsikeitimas karo belaisviais. Apsikeista penkiais karininkais ir 17 karių“, – rašė ji.

Pasak I. Vereščuk, taip pat buvo paleisti 8 civiliai, įskaitant 1 moterį.

15:14 Rusijos srities vadovas apkaltino Ukrainą smogus pasienio miesteliui

Rusijos pietvakarinės Briansko srities gubernatorius ketvirtadienį apkaltino Ukrainos kariuomenę apšaudžius vieną Rusijos miestelį, esantį maždaug už 10 km nuo bendros sienos, ir pridūrė, kad per šį incidentą nukentėjo civilių.

„Šiandien Ukrainos ginkluotosios pajėgos apšaudė Klimovo miestą. Per apšaudymą buvo apgadinti du gyvenamieji pastatai ir buvo sužeista gyventojų“, – per platformą „Telegram“ parašė gubernatorius Aleksandras Bogomazas.

Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos atstovas naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė, kad per numanomą Ukrainos pajėgų ataką buvo sužeisti septyni žmonės.

14:46 Kinija gina savo poziciją dėl Rusijos karo Ukrainoje

Kinija ketvirtadienį gynė savo poziciją dėl karo Ukrainoje, JAV perspėjus Pekiną, kad nenoras prisidėti prie sankcijų Rusijai gali paveikti jo santykiams su kitomis ekonomikomis.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas ketvirtadienį tvirtino, kad Kinijos pozicija yra „objektyvi ir nešališka“. Anot jo, „reikia gerbti teisėtą Rusijos nerimą dėl jos saugumo“.

„Laikas įrodys, kad Kinija užėmė poziciją teisingoje istorijos pusėje“, – spaudos konferencijoje sakė Zhao Lijianas.

14:42 Rusija per pratybas paleido raketų Japonijos jūroje

Rusijos povandeniniai laivai per pratybas Japonijos jūroje paleido sparnuotųjų raketų, ketvirtadienį pranešė Gynybos ministerija, tvyrant įtampai su Tokiju dėl pastarojo paramos Ukrainai.

Ministerija pranešė, kad prie Rusijos Tolimųjų Rytų krantų du povandeniniai laivai, „Petropavlovsk-Kamčiatskij“ ir „Volkov“, iš po vandens į taikinį paleido kelias sparnuotąsias raketas „Kalibr“.

Gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip šie sviediniai kyla iš jūros. Tuo metu povandeninių laivų įgulos imitavo reakciją į raketų ataką.

14:30 Mero patarėjas: mariupoliečiai verčiami nešioti baltus raiščius

Rusai verčia Mariupolio gyventojus nešioti baltus raiščius kaip ženklą „savas“, teigia Mariupolio mero patarėjas Petras Andriuščenka.  

Tokiu būdu, jo teigimu, rusai naudoja civilius gyventojus kaip masalą Ukrainos snaiperiams ir kareiviams.

„Kadangi tokį ženklinimą naudoja Rusijos kariuomenė, mūsiškiai jį gali supainioti su tikru priešu“, – „Telegram“ kanale rašo P. Andriuščenka.

Pasak jo, pradėta gauti informacijos apie atskirų leidimų judėti mieste įvedimą. Tačiau jie suteikiami tik su sąlyga, kad asmuo nešioja baltą raištį.

14:09 Šveicarijos šokolado milžinė lieka Rusijos rinkoje

 Šveicarijos šokolado milžinė „Barry Callebaut“ trečiadienį gynė savo sprendimą likti Rusijos rinkoje, nepaisant Maskvos invazijos į Ukrainą.

„Barry Callebaut“ turi tris gamyklas Rusijoje, kuriose dirba 500 žmonių. Rusijos rinkai tenka mažiau nei 5% įmonės pardavimų apimties.

„Mes čia esame visų pirma dėl savo darbuotojų“, – spaudos konferencijoje, skirtoje įmonės rezultatams pristatyti, pareiškė generalinis direktorius Peteris Boone'as.

„Karą Ukrainoje pradėjo Rusijos valdžia, o ne Rusijos žmonės“, – kalbėjo jis.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vaizdo kreipimesi į šveicarus praėjusį mėnesį sukritikavo Šveicarijos įmones, kurios ir toliau užsiima verslu Rusijoje, „nors (ukrainiečių) vaikai miršta, o miestai naikinami“.

14:01 Kyjivas: Rusijos kariai buvo apsikasę „daugelyje vietų“ Černobylyje

Rusijos kariai buvo apsikasę „daugelyje vietų“ Černobylyje, kur pareigūnams vis dar nepavyksta atkurti radiacijos stebėjimo sistemos, Ukrainai susigrąžinus nebeeksploatuojamos atominės elektrinės kontrolę, trečiadienį pranešė jėgainės teritoriją prižiūrinti valstybinė agentūra.

„Okupantai buvo apsikasę daugelyje vietų. Jie užkasė sunkiąją įrangą, įrengė slėptuves, net požemines virtuves, palapines, įtvirtinimus“, – sakė Jevhenas Kramarenka, agentūros, atsakingos už Černobylio atskirties zonos priežiūrą, vadovas.

„Radiacijos stebėjimo sistema atskirties zonoje vis dar neveikia“, – nurodė J. Kramarenka ir pridūrė, kad „serveriai, kurie apdorodavo šią informaciją, dingo“.

„Šiuo metu negalime pasakyti, ar visiškai saugu“, – sakė agentūros vadovas.

„Kol nebus elektros ir kol darbuotojai negaus ginkluotųjų pajėgų leidimo lankytis radiacijos stebėsenos punktuose, nežinosime, kiek padaryta žalos“, – pabrėžė J. Kramarenka.

13:50 Ukrainos nacionalinis bankas prašo paramos

Balandžio 14 d. specialiojoje sąskaitoje, kurią Ukrainos nacionalinis bankas atidarė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms paremti, liko apie 58 mln. UAH (1,82 mln. Eur). Iš viso į sąskaitą suaukota 470 mln. Eur.

„Nacionalinis bankas informuoja apie specialiosios sąskaitos, skirtos padėti kariuomenei, ir Socialinės politikos ministerijos sąskaitos, skirtos humanitarinėms reikmėms, būklę. Specialiojoje sąskaitoje kariuomenės reikmėms liko 58 mln. grivinų – reikalinga tolesnė parama“, – rašoma banko pranešime.

13:38 Rusija: gaisras „Moskva“ kontroliuojamas, jo priežastys nustatinėjamos

Rusija teigia, kad gaisras jų kreiseryje „Moskva“ kontroliuojamas.

„Jokių liepsnų nematyti. Šaudmenų atsargos nebesproginėja. Kryžminis kreiseris „Moskva“ vis dar plaukia. Pagrindinis raketų arsenalas nebuvo pažeistas. „Moskva“ kreiserio įgula evakuota į netoliese esančius Juodosios jūros laivyno laivus. Imamasi priemonių, kad kreiseris būtų atvilktas į uostą. Šiuo metu nustatinėjamos gaisro priežastys“, – rašoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Tuo metu Ukrainos kariuomenės operatyvinė vadovybė „Pietūs“ feisbuke rašo, kad po raketų atakos „Moskva“ pradėjo skęsti. Jos teigimu, Rusijos gelbėjimo laivams trukdė kreiseryje sprogusi amunicija ir blogos oro sąlygos. 

13:15 Trečiadienį iš Donbaso evakuota 400 žmonių

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad nepaisant to, jog trečiadienį nebuvo organizuojami humanitariniai koridoriai, iš Donbaso regiono evakuota 400 žmonių.

12:55 Rusija nesutaria su Ukraina dėl saugumo garantų skaičiaus

Michailas Podoliakas, Ukrainos prezidento patarėjas, pranešė, kad vyksta konsultacijos dėl galimo taikos plano su Rusija, tačiau nesutarimų objektu išlieka šalių, kurios būtų Ukrainos saugumo garantai, skaičius.

„Šiuo metu vyksta konsultacijos dėl to, kokius teisinius įsipareigojimus reikia prisiimti, kaip tai bus daugiašalės sutarties prasme“, – citavo jį CNN.

„Turime suprasti, kad rusai kategoriškai nenori didinti šalių, galinčių būti saugumo garantais, skaičiaus. Mums svarbu, kad tų šalių būtų kuo daugiau“, – pridūrė jis.

12:44 Per apšaudymą Charkive žuvo 4 žmonės

Olehas Synijegubovas, Ukrainos Charkivo srities gubernatorius, pranešė, kad ketvirtadienį per Rusijos vykdomą miesto apšaudymą žuvo keturi ir buvo sužeista 10 civilių.

Gubernatorius savo pareiškime taip pat paragino gyventojus evakuotis, nes, anot jo, rajone tikimasi karinių operacijų.

12:22 Kolumbija teigia, kad gali pakeisti Rusijos energiją ES

Kolumbija yra pasirengusi padidinti energetikos šaltinių tiekimą į ES, kad pakeistų Rusijos žaliavas, pranešė Ivanas Duque, šalies prezidentas. 

„Kolumbija šiandien gali padidinti anglies gavybą... Turime vienus didžiausių išteklių pasaulyje ir jų neišnaudojame", - sakė J. Duque interviu „Bloomberg“ metu.

Jis taip pat sakė, kad šalis taip pat galėtų Europai tiekti švarų vandenilį ir anglis. 

12:01 Ukraina skelbia Rusijos netektis

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas skelbia, kad iki balandžio 14 d. šalis nukovė 19.900 Rusijos karių, 753 tankus ir 4.507 vienetus kitos karinės technikos.

11:52 Australija skelbia naujas sankcijas 14 Rusijos valstybinių įmonių

Ketvirtadienį Marise Payne, Australijos užsienio reikalų ministrė, paskelbė sankcijas dar 14 Rusijos valstybinių įmonių, kurios yra „strategiškai ir ekonomiškai svarbios“ Rusijai.

Naujausias sankcijų etapas skirtas su gynyba susijusiai transporto įmonei „Kamaz“, taip pat laivybos bendrovėms „Sevmaš“ ir Jungtine laivų statybos korporacija.

Sankcijos taip pat taikomos elektroninių komponentų gamintojai „Ruselectronics“, gaminančiai apie 80% visų Rusijos elektronikos komponentų, ir „Rusijos geležinkeliams“.

11:49 Airijos užsienio reikalų ministras apsilankys Kyjive

Simonas Coveney, Airijos užsienio reikalų ir gynybos ministras, ketvirtadienį turi nuvykti į Kyjivą susitikti su ukrainiečių užsienio reikalų ir gynybos ministrais, pranešė jo biuras.

Jis susitiks su Dmytro Kuleba, ukrainiečių užsienio reikalų ministru, ir Oleksijumi Reznikovu, gynybos ministru, bei aptars, „kaip Airija gali toliau teikti politinę, saugumo ir humanitarinę paramą Ukrainai“, sakoma pareiškime.

S. Coveney taip pat „apsilankys rajonuose, tiesiogiai paveiktuose Rusijos invazijos“, nurodoma pareiškime.

11:33 A. Anušauskas: rusų branduolinis ginklas seniai Kaliningrade

Rusijos svarstymai dislokuoti branduolinį ginklą Karaliaučiuje „atrodo gana keistai“, nes jis „visada buvo laikomas Kaliningrado srityje“, sako Arvydas Anušauskas, krašto apsaugos ministras.

„Ten jie laiko branduolinį ginklą, nešėjus, turi sandėlius. Tarptautinė bendruomenė, regiono šalys tą puikiai žino. (...) Tai yra gąsdinimo priemonė“, – BNS ketvirtadienį sakė ministras.

„Dabartiniai Rusijos grasinimai atrodo gana keistai, kai žinom, kad, nesant dabartinės saugumo situacijos, jie tą ginklą laiko 100 kilometrų nuo Lietuvos sienos“, – pridūrė jis.

„Branduolinis ginklas buvo visada laikomas Kaliningrado srityje“, – kalbėjo A. Anušauskas.

11:25 Suomijai ir Švedijai prisijungus prie NATO Rusija grasina branduoliniu ginklu

Naujienų agentūra „Reuters“ ketvirtadienį citavo Dmitrijų Medvedevą, buvusį Rusijos premjerą, nacionalinio saugumo tarybos vadovą, teigusį, jog Švedijai ir Suomijai prisijungus prie NATO Maskva atsisakytų įsipareigojimų Baltijos jūros regione nedislokuoti branduolinių ginklų.

„Nebegalima kalbėti apie Baltijos regiono statusą be branduolinių ginklų – reikia atkurti pusiausvyrą, – sakė jis. – Iki šios dienos Rusija tokių priemonių nesiėmė ir nesiruošė.“

Rusijos karas Ukrainoje radikaliai pakeitė Suomijos ir kaimyninės Švedijos visuomenių bei politikų nuomonę dėl nepriklausymo jokioms gynybinėms organizacijoms. Šios šalys vertina galimybes artimiausiu metu pateikti paraiškas dėl narystės Aljanse.

11:20 Lietuvoje dirba beveik 5.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos

Lietuvoje jau dirba beveik 5.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos, teigia Ana Selčinskienė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerė.

„Užimtumo tarnyboje užsiregistravo virš 8.000 žmonių, 3.200 per ją susirado darbą, o rinkoje oficialiai jau dirba beveik 5.000 ukrainiečių“, – teigė ministerijos kanclerė.

Anot jos, 800 darbdavių šalyje yra užregistravę 6.000 darbo vietų karo pabėgėliams iš Ukrainos.

11:00 Rusijos kreiseris „Moskva“, net ir jį užgesinus, negalės būti naudojamas metus

Juodojoje jūroje ukrainiečių numuštas Rusijos kreiseris „Moskva“ metus negalės atlikti savo funkcijų, pranešė Sergejus Bratčiukas, Odesos regioninės karinės administracijos atstovas. Jis patikslino, kad, turimais duomenimis, laivui žalą padarė raketos „Harpoon“, o ne „Neptun“, kaip buvo skelbta anksčiau.

10:43 Rusija siekia užtikrinti laimėjimus Ukrainos rytuose

Rusija siekia ne apie režimo Ukrainoje pakeitimo, o užtikrinti laimėjimus, kuriuos Rusija pasiekė šalies rytuose, Andrejus Kortunovas, Rusijos tarptautinių reikalų tarybos generalinis direktorius ir buvęs Rusijos parlamento tarptautinių santykių komiteto patarėjas.

„Žmonės Rusijoje tikrai nenori eiti kariauti prieš ukrainiečius. Visuomenės parama vadovybei gali sumažėti, jei visa tai eskaluosis arba jei visa tai tęsis per ilgai“, – BBC laidoje kalbėjo A. Kortunovas.

10:26 JK žvalgyba: stipriausias puolimas matomas Rytų Ukrainoje

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, toliau rodo susidomėjimą Ukrainos rytuose, skelbia Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija.

JK įspėja, kad artimiausios atakos tikėtinos Kramatorsko ir Kostiantynivkos miestuose.

Šalies gynybos ministerija vertina, kad ukrainiečių pasipriešinimas Mariupolyje stiprus ir sukelia didelius nuostolius Rusijos kariams.

10:03 G. Nausėda ragina Vakarų šalių vadovus aplankyti Ukrainą

Kyjive ir jo apylinkėse apsilankęs Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį paragino Vakarų šalių lyderius vykti į karo niokojamą Ukrainą.

„Mūsų tikslas buvo aplankyti ir savo akimis pamatyti tuos žiaurumus, kuriuos Putino režimas padarė Borodiankoje. Manau, kad lyderiai iš daugelio šalių turėtų nuvykti į Borodianką, į kitas vietas ir savo akimis pamatyti, kas ten vyksta“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Žešuvas-Jasionkos oro uoste Lenkijos pietryčiuose sakė Lietuvos vadovas.

„Greičiausiai tai prisidėtų prie ryžtingesnių ES, kitų šalių veiksmų“, – pridūrė jis.

09:57 JAV siunčiama karinė parama Ukrainai

Joe Bidenas, JAV prezidentas, trečiadienį paskelbė siunčiantis naują 800 mln. USD karinės pagalbos paketą Ukrainai.

Į šį paketą pirmą kartą įeina ir sunkioji bei puolamoji ginkluotė. VŽ pateikia apžvalgą, kokią techniką JAV artimiausiu metu planuoja nusiųsti Ukrainai:

 • 18 savaeigių 155mm kalibro haubicų ir 40.000 artilerijos šovinių.
 • 10 AN/TPQ-36 priešartilerinių radarų.
 • 2 AN/MPQ oro stebėjimo radarų.
 • 300 bepiločių prieštankinių kovos dronų-savižudžių „Switchblade“.
 • 500 prieštankinių „Javelin“ raketų bei tūkstančiai kitų prieššarvinių ginklų.
 • 200 M113 šarvuotų transporto priemonių.
 • 100 šarvuotų, įvairios paskirties ir didelio mobilumo transporto priemonių.
 • 11 Mi-17 sraigtasparnių.
 • Neįvardintą skaičių nepilotuojamų pakrantės apsaugos priemonių.
 • Cheminio, biologinio, radiologinio ir radiacijos pavojaus apsaugos priemonių.
 • Medicinos priemonių.
 • 30.000 kūno apsaugos priemonių ir šalmų.
 • 2.000 optikos ir lazerinių taikiklių.
 • C-4 sprogmenų griovimui ir kliūčių šalinimui.
 • M18A1 minų pėstininkams.

09:47 Susitarta dėl devynių humanitarinių koridorių

Iryna Vereščuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja, pranešė, kad ketvirtadienį bus atidaromi naudotis devyni humanitariniai koridoriai, kuriais bus galima evakuoti civilius gyventojus iš Rusijos puolamų Ukrainos teritorijų.

09:42 Lietuvos ministrai prašo stabdyti Rusijos ir Baltarusijos narystę TVF ir PBG

Finansų ir užsienio reikalų ministrai Gintarė Skaistė ir Gabrielius Landsbergis ragina G-7 valstybes suspenduoti Rusijos ir Baltarusijos narystę tarptautinėse institucijose.

Nedelsiant neterminuotai suspenduoti šių šalių narystę raginama Tarptautiniame valiutos fonde (TVF) ir Pasaulio bankų grupėje (PBG), rašoma ketvirtadienį išplatintame pranešime.

Išsamiau skaitykite čia.

09:23 Lietuvoje registruoti 45.000 karo pabėgėliai iš Ukrainos

Lietuvoje registruota beveik 45.000 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 18.600 iš jų – nepilnamečiai, rodo ketvirtadienį skelbiami Statistikos departamento duomenys.

Pastarąją parą registracijos centruose arba Migracijos departamento padaliniuose atvykimą deklaravo 580 asmenų, iš jų – 493 nepilnamečiai, 50 vaikų buvo nesulaukę šešerių.

Beveik 5.000 į Lietuvą atvykusių karo pabėgėlių yra vaikai iki šešerių metų, 13.700 – nuo šešerių iki 18 metų. Dar beveik 2.000 yra asmenys, vyresni nei 65-erių.

Ukrainos pasieniečių duomenimis, apie 870.000 karo pabėgėlių jau sugrįžo į šalį.

09:20 Ukrainoje žuvo 197 vaikai

Ukrainos generalinė prokuratūra praneša, kad Ukrainoje sužeisti 351 vaikai, o žuvo – 197.

09:11 Ukrainos kariai susprogdino tiltą Iziume

Ukrainos kariai susprogdino tiltą, kuriuo rusų kariuomenė vyko į Iziumą, pranešė Ukrainos kariuomenė.

Pranešama, kad visa rusų karių kolona buvo sunaikinta naudojant nepilotuojamą orlaivį.

08:56 Kanada suteikė Ukrainai 500 mln. CAD paskolą

Serhijus Marčenka, Ukrainos finansų ministras, trečiadienį vakare pasirašė Kanados vyriausybės paskolos sutartį, pagal kurią Ukraina gaus 500 mln. CAD (365 mln. Eur).

„Šios lėšos mums skiriamos lengvatinėmis sąlygomis, o grąžinimo laikotarpis – 10 metų“, – pranešė Ukrainos ministras.

S. Marčenka patikslino, kad paskola bus naudojama valstybės prioritetinėms išlaidoms finansuoti.

08:54 Rusija įkaitus laikė mokyklos rūsyje

Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad Rusijos pajėgos mokyklos rūsyje Jehidnėje, Černihivo srityje, keturias savaites įkaitais laikė iki 300 žmonių.

Teigiama, kad įkaitai ant sienos žymėjo dienas, kuriomis buvo laikomi.

Ant sienos taip pat rasta užrašytų 18 žmonių pavardžių, kurie, kaip įtariama, buvo nužudyti arba mirė įkalinti tokiomis sąlygomis, pranešė Ukrainos pareigūnai.

Užrašai ant rūsio sienų. Jevgenijaus Maloletkos (AP / „Scanpix“) nuotr.
Užrašai ant rūsio sienų. Jevgenijaus Maloletkos (AP / „Scanpix“) nuotr.

08:44 Valstybės departamentas gina J. Bideno pareiškimą apie genocidą Ukrainoje

JAV Valstybės departamentas trečiadienį gynė Joe Bideno, prezidento, poziciją, kad Rusija vykdo genocidą Ukrainoje, pareiškęs, kad rusų pajėgos bando sunaikinti valstybę ir jos civilius gyventojus.

„Prognozuoju, kad tai, ką įvardijo prezidentas J. Bidenas, galiausiai tikriausiai nustatysime, kai galėsime surinkti visus įrodymus“, – televizijai CNN sakė Victoria Nuland, trečia pagal rangą Valstybės departamento pareigūnė.

„Nes tai, kas ten vyksta, nėra atsitiktinumas, – sakė valstybės sekretoriaus pavaduotoja politikos reikalams. – Tai yra iš anksto apgalvotas Rusijos, jos pajėgų sprendimas sunaikinti Ukrainą ir jos civilius gyventojus.“

08:28 G. Nausėda Kyjive: karo nusikaltimus Ukrainoje įvykdė zombiai, o ne žmonės

Kyjivo priemiestyje Borodiankoje trečiadienį apsilankęs prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad čia ir kitose Ukrainos vietose fiksuojamus galimus karo nusikaltimus galėjo įvykdyti „tik zombiai, ne žmonės“.

„Tai yra vieta, kurioje stebime tamsiąją žmonijos pusę. Šiuos žiaurumus įvykdyti galėjo tik zombiai, ne žmonės. Jie įgyvendino savo karinės vadovybės – taip pat zombių – įsakymus. Jie nuosekliai naikina Ukrainos tautą, – sakė G. Nausėda. – Negalime leisti tam vykti, Rusijos valdžios atstovai turi sumokėti už savo nusikaltimus.“

Reikšdamas pagarbą Ukrainos tautai ir prezidentui V. Zelenskiui Jis pabrėžė, kad herojiška Ukrainos tauta pastarosiomis savaitėmis parodė „neįtikėtiną stiprybę“ ir toliau tęsia šią kovą, mobilizuodama pasaulį „kovoti už tiesą ir taiką“.

08:15 Ukraina: Rusija sulaikė jūrų pėstininkų, bet žymiai mažiau nei 1.000

Per trečiadienį vykusį 36-osios jūrų pėstininkų brigados sujungimą su „Azovo“ pulku Mariupolyje, dalis jūrų pėstininkų pateko į nelaisvę, patvirtino Oleksejus Arestovičius, Ukrainos prezidento vyriausiasis patarėjas, ir paneigė Rusijos teiginius, kad jie sulaikė 1.000 Ukrainos karių.

„Turiu pasakyti, kad dalis 36-osios jūrų pėstininkų brigados buvo paimta į nelaisvę, kai bandė susijungti. Tai nėra 1.000 žmonių, daug mažiau. Visas tas 1.000 žmonių yra visiška nesąmonė, padidinta kelis kartus. Bet daliai pavyko susijungti su „Azovo“ pulku. Brigada ėjo dalimis ir viena dalis pateko į artilerijos ir aviacijos smūgius, prarado daug žmonių ir mūšio metu pateko į nelaisvę“, – sakė O. Arestovičius, kurį citavo „UNIAN“.

Pasak jo, ta brigados dalis, kuriai pavyko prasiveržti, yra pasirengusi kovoti toliau, nes susijungus karinėms grupėms sustiprėjo Mariupolio gynyba, padidėjo pajėgumai.

08:00 Baltarusija gąsdina piliečius Ukrainos puolimu

Baltarusijos Cholmičo kaime Rusijos ir Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų karo policija tikrina asmeninius telefonus. Civiliai gyventojai informuojami, kad Ukrainos daliniai bet kuriuo metu gali pulti Baltarusiją, teigia Ukrainos ginkluotojų pajėgų generalinis štabas.

07:55 Rusija tęsia bombardavimus Ukrainos rytuose

Rusų kariai vykdo raketų ir bombų smūgius karinei bei civilinei infrastruktūrai Charkivo, Donecko ir Zaporižios srityse, informuoja Ukrainos ginkluotojų pajėgų generalinis štabas.

Štabas praneša, kad rusai stiprina savo grupuotes aplink Severodonecką.

„Donecko ir Luhansko sričių teritorijoje Ukrainos gynėjai atrėmė aštuonias priešo atakas, sunaikino tanką, keturis šarvuočius ir šešias transporto priemones, taip pat vieną priešo artilerijos sistemą“, – rašoma Generalinio štabo informacijoje.

07:48 Donecke ir Luhanske Rusija tęsia prievartinę mobilizaciją

Laikinai okupuotose Donecko ir Luhansko srityse tęsiamos priverstinės mobilizacijos priemonės, praneša Ukrainos ginkluotojų pajėgų generalinis štabas.

Jis nustatė, kad Rusijos vadovybė iškėlė užduotį mobilizuoti 60.000–70.000 žmonių Donbaso teritorijoje, tačiau rodikliai įvykdyti tik 20%.

07:40 V. Zelenskis: E. Macrono nenoras kalbėti apie genocidą „skaudus“

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, trečiadienį pasmerkė Emmanuelio Macrono, Prancūzijos vadovo, atsisakymą žudynes Ukrainoje pavadinti genocidu ir tai, kad jis rusus ir ukrainiečius pavadino „broliškomis“ tautomis.

„Tokie dalykai mums labai skaudūs, todėl tikrai padarysiu viską, ką galiu, kad šį klausimą su juo aptartume“, – sakė V. Zelenskis spaudos konferencijoje su Kyjive viešinčiais Lenkijos ir Baltijos šalių vadovais.

07:37 Europos kosmoso agentūra nutraukia bendradarbiavimą su Rusijos Mėnulio misijomis

Europos kosmoso agentūra (EKA) pranešė, kad dėl Maskvos invazijos į Ukrainą nutraukė bendradarbiavimą su Rusija dėl trijų misijų į Mėnulį.

EKA teigė, kad „nutrauks bendradarbiavimo veiklą“, susijusią su „Luna-25“, „Luna-26“ ir „Luna-27“ – Rusijos Mėnulio misijomis, kuriomis siekė išbandyti naują įrangą ir technologijas, praneša „The Guardian“.

„Kaip ir „ExoMars“ atveju, Rusijos agresija prieš Ukrainą ir dėl to įvestos sankcijos iš esmės pakeitė aplinkybes ir neleidžia EKA įgyvendinti planuoto bendradarbiavimo Mėnulyje“, – sakoma EKA pareiškime.

07:20 Vyksta derybos dėl 169 Ukrainos karių perdavimo

Vyksta derybos dėl 169 Ukrainos nacionalinės gvardijos karių, kurie buvo paimti į nelaisvę Černobylio atominėje elektrinėje, mainų, teigia Denisas Monastyrskis, Ukrainos vidaus reikalų ministras.

„Deja, turime konstatuoti, kad Černobylyje į nelaisvę pateko 169 Nacionalinės gvardijos kariai. Šiandien dalis jų, mūsų duomenimis, yra Baltarusijos Respublikos teritorijoje, dalis – Rusijoje. Mes buvome toje vietoje, kur jie buvo laikomi. Tai požemiai be šviesos, be galimybės tinkamai bendrauti. Kol jie ten buvo, iš jų buvo atimtos visos ryšio priemonės. Paskui jie buvo išvesti. Deja, negaliu pasakyti, koks jų likimas. Vyksta derybos dėl jų mainų. Tačiau suprantame, kad tai tikriausiai įvyks tik pasibaigus aktyviajai karo veiksmų fazei“, – pranešė ministras.

07:11 Užsiliepsnojusi „Moskva“ susijusi su Gyvačių sala

Oleksijus Arestovičius, Ukrainos prezidento patarėjas, patvirtino, kad karo laivas „Moskva“, trečiadienį vakare užsiliepsnojęs Juodojoje jūroje, dalyvavo garsiajame apsikeitime prie Gyvatės salos vasario mėnesį. Po apsikeitimo buvo manoma, kad žuvo 13 salą gynusių Ukrainos karių

07:02 V. Zelenskis: susitikimas su Lenkijos, Latvijos, Lietuvos ir Estijos prezidentais buvo vaisingas

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, sakė, kad susitikimas su Lenkijos, Latvijos, Lietuvos ir Estijos prezidentais buvo vaisingas.

„Derybos buvo vaisingos. Svarbu, kad prezidentai apsilankė Borodiankoje, Kyjivo srityje, kur savo akimis pamatė, ką padarė okupantai“, – sakė prezidentas.

Pasak V. Zelenskio, tai tapo dar vienu argumentu jo kolegoms labiau spausti dėl tikrai apčiuopiamų sankcijų Rusijos Federacijai.

„Pirmiausia reikia naftos embargo ir aiškaus Europos pasirengimo atsisakyti visų Rusijos energetinių išteklių. Europos Sąjunga turi liautis rėmusi Rusijos karinę mašiną“, – dar kartą pabrėžė valstybės vadovas.

06:56 Charkive per Rusijos pajėgų apšaudymą žuvo keturi civiliai

Rusijai apšaudžius antrą pagal dydį Ukrainos Charkivo miestą, trečiadienį žuvo keturi civiliai, pranešė Olehas Synjehubovas, regiono gubernatorius.

„Deja, dieną per apšaudymą žuvo keturi ir buvo sužeista 10 civilių“, – socialiniuose tinkluose paskelbė O. Synjehubovas.

06:42 G. Nausėda: kova už Europos ateitį vyksta Ukrainos žemėje

Kova už Europos ateitį vyksta Ukrainos žemėje, teigia Kyjive viešintis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. 

„Kova už Europos ateitį vyksta čia, Ukrainos žemėje“, – trečiadienio vakarą per spaudos konferenciją Kyjive sakė Lietuvos vadovas.

„Kviečiu mūsų partnerius ir sąjungininkus didinti karinę pagalbą Ukrainai“, – teigė Lietuvos prezidentas. 

„Diplomatinės pastangos taip pat sveikintinos, bet Ukrainos ateitis bus sprendžiama mūšio lauke“, – pridūrė G. Nausėda. 

06:34 Rusija nenurodo gaisro priežasties

Rusijos gynybos ministerijos pranešime teigiama, kad sprogimą laive „Moskva“ sukėlė gaisras ir priduriama, kad visi jūreiviai prieš tai buvo evakuoti.

„Laivas smarkiai apgadintas. Visa įgula buvo evakuota. Gaisro priežastis tiriama“.

Ji nenurodė gaisro priežasties.

06:30 Ukraina: Juodojoje jūroje raketomis atakuotas Rusijos kreiseris „Moskva“

Rusijos Juodosios jūros laivyno flagmanas kreiseris „Moskva“ užsiliepsnojo į jį pataikius dviem Ukrainos pajėgų paleistoms raketoms „Neptun“, trečiadienį vakare pranešė žurnalistas Seržas Marko, o vėliau ją patvirtino Odesos srities administracija.

„Dviem raketomis „Neptun“ ką tik smogta kreiseriui „Moska“. Stovi, dega. Na, o jūroje – štormas. Iš visko sprendžiant, reikalingas taktinis nugramzdinimas“, – sakoma S. Marko žinutėje.

Maksymas Marčenka, Odesos srities administracijos vadovas, patvirtino, kad rusų kreiseris buvo atakuotas.

„Juodajai jūrai saugoti naudojamos raketos „Neptun“ Rusijos laivui padarė labai rimtų pažeidimų. Šlovė Ukrainai!“ – rašė jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
JT Saugumo Tarybos posėdyje – aistros dėl blokuojamų Ukrainos uostų

Jungtinės Valstijos ir Rusija ketvirtadienį kaltino viena kitą dėl pasaulyje blogėjančios apsirūpinimo maistu...

Naujasis „Bentley“ flagmanas „Bentayga EWB“ kelionėms pirmąją klase suteikė kitą prasmę Verslo tribūna

„Bentley Bentayga“ nuo pat pirmųjų dienų buvo populiariausias gamintojo modelis. Nuo šiol jam tenka dar...

Įspūdingai pristatytas naujasis „Range Rover Sport“: jo galimybės įrodytos atliekant sudėtingą triuką Verslo tribūna

Pasaulinė naujojo „Range Rover Sport“ premjera įvyko automobiliui pirmą kartą įspūdingai įveikus galingą...

Inovacijos
06:00
Išmanieji kasos aparatai: dvejų metų darbą bando įveikti per pusmetį ir apčiuopomis Premium

Dalis prekybininkų greičiausiai nebus pasirengę nuo 2023 m. sausio 1 d. teikti kasos kvitų duomenis...

Finansai
05:45
Du scenarijai, kada verslui didėtų rizikos marža, brangtų paskolos Premium

Išaugusios energijos kainos arba nutrauktas dujų tiekimas euro zonoje ne tik sulėtintų ekonominį augimą ir...

Finansai
05:45
Matavimo prietaisų tikslumas: šiemet vartotojai skundžiasi dukart dažniau Premium

Prekybos įmonėse svarstykles ir fasuotas pakuotes tikrinanti Lietuvos metrologijos inspekcija per šių metų...

Prekyba
05:45
Vakarai ieško kelių, kaip iš Ukrainos išvežti pasaulio rinkai skirtus grūdus Premium

Rusijos agresija prieš Ukrainą kartu su sausromis ir vis dar nepasibaigusia koronaviruso pandemija kelia...

Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

Lenkija tikisi, kad dėl teisės viršenybės ginčo įšaldytos ES lėšos bus išmokėtos artimiausiu metu

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis ketvirtadienį pareiškė manąs, kad Varšuva netrukus gaus lėšas,...

Verslo aplinka
2022.05.19
JAV Kongresas patvirtino 40 mlrd. USD paketą Ukrainai

JAV Senatas ketvirtadienį patvirtino 40 mlrd. USD pagalbos paketą, kuriame numatyta tiek karinė, tiek...

Verslo aplinka
2022.05.19
Estų bendrovė augina kriptovištas. Įmonės savininkas vadiną ją „kolūkiu 2.0“ Premium 3

Prieš trejus metus Tanelis Tangas Saremos saloje įkūrė bendrovę „Saaremaa Mahemunad“ (liet. – Saremos...

Finansai
2022.05.19
EP ragina visas Rusijai paskelbtas sankcijas taikyti ir Baltarusijai

Europos Parlamentas ketvirtadienį paragino visas sankcijas, paskelbtas Rusijai dėl įsiveržimo į Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.05.19
J. Stoltenbergas: NATO sprendžia Turkijos nuogąstavimus

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad Turkijos iškelti...

Verslo aplinka
2022.05.19
Prokurorai prašo iki gyvos galvos įkalinti Kyjive už karo nusikaltimus teisiamą rusų karį

Ukrainos prokurorai ketvirtadienį paprašė skirti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pirmajam už karo...

Verslo aplinka
2022.05.19
Europarlamentarai ragina konfiskuoti įšaldytą Rusijos oligarchų turtą

Europarlamentarai ragina konfiskuoti Rusijos oligarchų turtą ir taip padėti Ukrainai suvaldyti ekonomines ir...

Verslo aplinka
2022.05.19
Vokietija iš G. Schroederio dėl ryšių su Rusija atėmė oficialias privilegijas

Vokietija ketvirtadienį panaikino buvusiam kancleriui Gerhardui Schroederiui suteiktas oficialias...

Verslo aplinka
2022.05.19
Turkija sako ne Švedijos ir Suomijos siekiui įstoti į NATO

Ankara nepritars Švedijos ir Suomijos stojimui į NATO, ketvirtadienį paskelbtame vaizdo įraše kategoriškai...

Verslo aplinka
2022.05.19
Rusija reikalauja, kad Ukraina susimokėtų už elektrą iš okupuotos Zaporižios AE 5

Rusija užsiminė siekianti atkirsti Ukrainą nuo didžiausios Europoje atominės elektrinės, jei Kyjivas nemokės...

Pramonė
2022.05.19
Opozicija inicijuoja interpeliaciją žemės ūkio ministrui

Opozicijos atstovai Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen perdavė savo parengtą interpeliaciją žemės...

Verslo aplinka
2022.05.19
Gryninantis 10.000 Eur, „Swedbank“ reikalaus paaiškinimo – kam? 28

„Swedbank“ Lietuvoje nuo rugsėjo 1 d. didina įvairių paslaugų įkainius, besigryninsiantys bent 10.000 Eur...

Rinkos
2022.05.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku