Karas Ukrainoje: sekmadienio įvykių suvestinė iki 22 val.

Publikuota: 2022-04-10
Gelbėtojas apžiūri žuvusio gyventojo kūną. AFP/„Scanpix“ nuotr.
svg svg
Gelbėtojas apžiūri žuvusio gyventojo kūną. AFP/„Scanpix“ nuotr.

VŽ du kartus per dieną – 16 val. ir 22 val. – pateikia naujausių įvykių Ukrainoje apžvalgą, reakcijas į juos pasaulyje ir Lietuvoje.

Išsamiau su sekmadienio įvykiais galima susipažinti šioje naujienų juostoje.

2022-04-10 Suvestinė iki 22 val.

Prokuratūra skaičiuoja nužudytuosius, tiria karo nusikaltimus. Iryna Venediktova, Ukrainos generalinė prokurorė, sekmadienį pranešė apie regione aplink sostinę Kyjivą atrastus 1.222 žmonių kūnus.

Prokurorė nurodė, kad Ukraina tiria 500 Rusijos lyderių, įskaitant prezidentą Vladimirą Putiną, tariamą kaltę dėl iki šiol įtariamų 5.600 karo nusikaltimų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Europos Sąjunga tarsis dėl šeštojo sankcijų Rusijai paketo. ES užsienio reikalų ministrai pirmadienį svarstys šeštąjį sankcijų paketą Maskvai dėl karo Ukrainoje, Bendrijos narėms vis nesutariant dėl rusiškų dujų ir naftos importo draudimo.

Austrijos kancleris vyksta į Maskvą. Austrijos kancleris Karlas Nehammeris pirmadienį Maskvoje susitiks su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, sekmadienį pranešė Viena. Nurodoma, kad vizitas įvyks informavus Berlyną, Briuselį ir Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį, siekiant paskatinti taikos dialogą.

Černobylio elektrinėje rusai išvogė mirtinai pavojingas medžiagas. Atominę elektrinę užėmusios rusų pajėgos iš mokslinių tyrimų laboratorijų pavogė radioaktyviųjų medžiagų, nuo kurių potencialiai gali žūti žmonės, sekmadienį pranešė Ukrainos valstybinė uždraustosios zonos valdymo agentūra.

2022-04-10 Suvestinė iki 16 val.

Sunaikintas Dnipro oro uostas. Per naują Rusijos artilerijos apšaudymą buvo visiškai sunaikintas oro uostas Dnipro mieste centrinėje Ukrainos dalyje, sekmadienį pranešė vietos pareigūnas.

Skelbiama apie sulaikytus „Azov“ vadus. Maskva paskelbė sulaikiusi ukrainiečių laivą, kuiruo esą iš apgulto Mariupolio miesto mėgino evakuotis Ukrainos kovotojų bataliono „Azov“ vadai. Skelbiama, kad laivas ir jo įgula dabar yra lydimi į Rusijos pietinį Jeisko uostą. 

Puolimas Donbase. Rusijai atsitraukus iš kitų Ukrainos dalių, toliau auga grėsmė Donbase. Oleksijus Arestovyčius, Ukrainos prezidento patarėjas, sako, jog Rusija jau pradėjo pirmąjį puolimo etapą, o antrajam laukia pastiprinimo. Palydovo nuotraukos rodo, jog iš Charkivo pusės važiuoja keliolikos kilometrų ilgio Rusijos karinės technikos kolona.

Rusija mėgina didinti pajėgas. Jungtinės Karalystės gynybos ministerija teigia, jog Rusija mėgina didinti karių skaičių, pasitelkiant karo prievolininkus, kurie nuo karinės tarnybos buvo atleisti nuo 2012 m.

Nauji bandymai evakuoti gyventojus. Ukraina skelbia apie bandymus sekmadienį evakuoti civilius iš šalies taškų, kur padėtis blogiausia. Sutarta dėl 9 humanitarinių koridorių Ukrainos rytuose ir pietuose, įskaitant Mariupolį. Luhansko pareigūnai teigė, jog evakuacijai iš šio regiono paruošti 9 traukiniai.

Nepasiekia Mariupolio. Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus atstovai sako jau penktą dieną nesėkmingai bandantys pasiekti Mariupolį. Per tą laiką pavyko priartėti per 20 km nuo šio miesto, tačiau čia teko apsisukti, kadangi važiuoti toliau buvo pernelyg pavojinga. Skaičiuojama, jog Mariupolyje lieka įkalinta daugiau nei 100.000 žmonių.

Žuvo penki žmonės. Per apšaudymą dviejuose Rytų Ukrainos miestuose šeštadienį žuvo mažiausiai penki žmonės, pranešė Donecko srities administracijos vadovas.

Žala Dnipre. Naktį į Dnipropetrovsko sritį paleistos mažiausiai 7 raketos. Jos pataikė į neįvardijamus infrastruktūros objektus Dnipro ir Pavlogrado miestuose. Žiniasklaida skelbia, jog naktį visame regione sirenos, įspėjančios apie oro pavojų, aidėjo kone kiekvieną valandą.

Dar viena masinė kapavietė. Netoli Kyjivo aptikta dar viena masinė kapavietė – šįkart Buzovos kaime. Vietos pareigūnai sako, jog tikslus nužudytų žmonių skaičius šiame kaime dar nėra aiškus.

Identifikuoti karo nusikaltėliai. Ukrainos generalinė prokurorė sako, jog šalis jau identifikavo apie 500 karo nusikaltėlių ir mažiausiai 5.600 karo nusikaltimų atvejų. Iryna Venediktova pavadino Vladimirą Putiną „didžiausiu 21-ojo amžiaus nusikaltėliu“, tačiau paaiškino, jog jis dėl užimamų pareigų turi tam tikrą apsaugą nuo tyrimo.

Vykdys mokymus. Valdemaras Rupšys, Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas, po susitikimo su Lietuvoje besilankančiu JAV Sausumos pajėgų štabo viršininku generolu Jamesu C. McConville‘u pranešė, jog Lietuvoje bus organizuojami mokymai Ukrainos kariams. Pasak jo, lietuviai pasirengę treniruoti ukrainiečių instruktorius, siekiant juos paruošti darbui su technika, kurią valdo Lietuvos kariuomenė.

2022-04-09 Suvestinė iki 22 val.

Kyjive susitiko B. Johnsonas su V. Zelenskiu. JK Ministras pirmininkas atvyko į Ukrainą asmeniškai susitikti su  V. Zelenskiu, taip parodydamas solidarumą su Ukrainos žmonėmis. Jie aptarė ilgalaikę JK paramą Ukrainai. Plačiau skaitykite čia.

Jungtinė Karalystė Ukrainai skiria dar daugiau karinės technikos. Bus perduota 120 šarvuočių ir naujų priešlaivinių raketų sistemų. Ši karinė technika papildys JK penktadienį paskelbtą pagalbos sąrašą, kurį sudaro papildomos priešlėktuvinės raketos „Starstreak“, dar 800 prieštankinių raketų, taip pat bepiločiai orlaiviai, skirti „tiksliems smūgiams“ prieš rusų pajėgas.

V. Zelenskis: vis dar esame pasirengę tęsti derybas su Maskva. Tai V. Zelenskis pranešė spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo kartu su Bučoje apsilankiusiu Austrijos kancleriu Karlu Nehammeriu. Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad šiuo metu rytuose regimas pasiruošimas svarbiems mūšiams, kurie, kai kurių nuomone, bus lemiami. Išsamiau skaitykite čia.

Dėl Rusijos agresijos žuvo mažiausiai 176 vaikai. Daugiau kaip 324 buvo sužeisti, šeštadienį tviteryje pranešė Ukrainos Aukščiausioji Rada. „Šie skaičiai nėra galutiniai, dirbama, kad jie būtų nustatyti ir aktyvaus puolimo vietose, laikinai okupuotose ir išlaisvintose teritorijose“, – teigiama pranešime.

Iš Ukrainos pabėgo per 4,4 mln. žmonių. Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuras pranešė, kad iš Ukrainos jau pasitraukė 4. 441.663 žmonės – 59.347 daugiau nei ankstesnę parą. Tokio pabėgėlių antplūdžio Europa nematė nuo Antrojo pasaulinio karo.

Rusijos pajėgos pataikė į rezervuarą, kuriame buvo laikoma azoto rūgštis. Anot pranešimo, vietos gyventojams pavojus negresia, nes smūgio zona nuo rūgšties rezervuaro yra ne daugiau kaip 550 metrų. Be to, rūgšties ten buvo likę tik 3 tonos. 

Austrija dar kartą pasmerkė Rusijos pradėtą karą. „Esame kariniu požiūriu neutralūs, bet ne tada, kai kalbama apie nusikaltimus ir kai matome, kur iš tikrųjų vyksta neteisybė“, – sakė Austrijos kancleris Karlas Nehammeris pranešė po susitikimo su Volodymyru Zelenskiu Kyjive.

„Stand Up for Ukraine“ renginyje Ukrainai surinkta per 10 mlrd. Eur. Per akciją „Stand Up For Ukraine“ surinkta 9,1 mlrd. Eur nuo bombų bėgantiems žmonėms Ukrainoje ir už jos ribų, o papildomą milijardą pažadėjo Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.

Ukrainoje nukentėjo apie šimtai gydymi įstaigų. Per Rusijos agresyvų karą nukentėjo daugiau kaip 300 Ukrainos ligoninių ir kitų medicinos įstaigų. „21 ligoninė buvo visiškai sugriauta“, – pranešė Ukrainos sveikatos apsaugos ministras Viktoras Liaško.

Apsikeista karo belaisviais. Ukraina ir Rusija jau trečią kartą nuo karo pradžios apsikeitė belaisviais. Iš Rusijos nelaisvės grįžo 26 ukrainiečiai. Informacijos apie mainų vietą ar perkeltų Rusijos karių skaičių nepateikiama.

ES ambasados Ukrainoje darbuotojai grįžta į Kijevą. Europos Sąjunga atnaujina savo diplomatinį atstovavimą Kijeve po to, kai laikinai buvo perkėlusi jį į Lenkiją po Rusijos invazijos į Ukrainą.

JAV prezidentas Joe Bidenas padėkojo Slovakijai. Slovakija už perduotą sovietinės gamybos raketų „žemė–oras“ kompleksą S-300 su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai mainais gaus oro erdvės gynybos raketų „Patriot“ bateriją. Plačiau skaitykite čia.

2022-04-09 Suvestinė iki 16 val.

Tikisi kandidatės statuso. Ukraina tikisi gauti šalies kandidatės į Europos Sąjungą statusą birželį, praneša Olga Stefanišina, premjero pavaduotoja, atsakinga už Ukrainos europinę ir euroatlantinę integraciją.

Ukraina smerkia išpuolį Kramatorske. Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, pareiškė, kad visi, prisidėję prie Rusijos išpuolio prieš Kramatorsko geležinkelio stotį, bus patraukti atsakomybėn.

„Tikimės ryžtingo, visuotinio atsako į šį karo nusikaltimą“, – sakė jis.

Trečdalis Luhansko – vis dar namuose. Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius, pareiškė, kad pastarosiomis dienomis suintensyvėjo apšaudymas ir atvyko daugiau Rusijos pajėgų. Pasak jo, maždaug 30% gyventojų vis dar lieka savo namuose visame regione. Jų prašoma evakuotis.

Blokuojama pakrantė. Juodojoje jūroje rusų laivynas ir toliau blokuoja Odesos regiono pakrantę, praneša Sergejus Bratčiukas, Odesos karinės administracijos operatyvinio štabo atstovas. Dėl antskrydžių grėsmės Odesos regione nuo šiandien iki pirmadienio įvesta komendanto valanda.

Apšaudytas Mirgorodas. Rusijos kariai raketomis atakavo Mirgorodą, Poltavos srityje, pranešė Dmitrijus Luninas, Poltavos srities karinės administracijos pirmininkas. Anot jo, per apšaudymą du žmonės sužeisti, padaryta rimta žala infrastruktūrai.

Atremti 7 puolimai. Penktadienį Donbase Ukrainos kariai atrėmė 7 rusų puolimus, sunaikino 9 tankus, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Stiprūs apšaudymai. Luhansko srities Rubižnės, Lisičansko, Severodonecko miestuose vyksta stiprūs apšaudymai, praneša Serhejus Haidajus, srities gubernatorius.

Pradėti evakuoti pabėgėliai iš Kramatorsko. Praėjus dienai po mirtino išpuolio prieš pabėgėlius Kramatorsko geležinkelio stotyje, iš ten evakuojami žmonės. AFP žurnalistai praneša, kad autobusai ir mikroautobusai iš miesto išveža dešimtis po sprogimo išgyvenusių žmonių. 

Trukdo spąstai. Denisas Monastyrskis, Ukrainos vidaus reikalų ministras, teigė, kad pastangas nustatyti žuvusių civilių gyventojų skaičių buvusiose okupuotose teritorijose apsunkina Rusijos užminuoti spąstai.

10 koridorių. Susitarta dėl 10 humanitarinių koridorių, kuriais šeštadienį bus evakuojami žmonės iš apgultų Ukrainos dalių, pranešė Iryna Vereščuk, Ukrainos vicepremjerė. Pasak jos, penktadienį humanitariniais koridoriais iš šalies miestų evakuoti 6.665 žmonės.

Didės antskrydžių. Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija teigia, kad Rusijos oro antskrydžių skaičius pietų ir rytų regionuose didės. Pasak JK informacijos, Rusijos jėgos sutelktos į Donbaso regioną, taip pat į Mariupolio ir Mykolajivo miestus, bet Ukrainai pavyksta atsilaikyti.

Rusijos kariai pasienyje. Nemažai Rusijos karių yra netoli sienos su Ukraina, Sumų regione, o Rusijos kariuomenės įžengimo grėsmė išlieka gana rimta, sakė Dmitrijus Živickis, regiono karinės administracijos vadas.

Rusija – apie sankcijas. Dmitrijus Medvedevas, buvęs Rusijos prezidentas, sako, kad Vakarų sankcijos Rusijai yra ekonominio karo paskelbimas. Pasak jo, tai yra tarptautinės agresijos prieš Rusijos Federaciją aktas „iš atskirų valstybių ar jų sąjungų pusės“, ir pavadino jas neteisėtomis.

Sumažėjo kovinė galia. Aukšto rango JAV gynybos pareigūnas teigė, kad kai kurie Rusijos daliniai Ukrainoje yra išsekę ir kad Rusijos kovinė galia sudaro 80–85% prieš invaziją buvusio lygio.

Suomija per kelis mėnesius tikisi apsispręsti dėl narystės NATO. Nuomonių apklausos parodė, kad beveik 60% suomių dabar pasisako už narystę – beveik dvigubai daugiau nei prieš prasidedant karui Ukrainoje. Daugiau skaitykite čia.

Uždarė žmogaus teisių organizacijų padalinius. Rusija pranešė uždariusi 15 žmogaus teisių organizacijų vietos padalinius. Tarp jų – „Human Rights Watch“, „Amnesty International“, „Carnegie“ fondas už tarptautinę taiką, Friedricho Naumanno laisvės fondas, Agos Khano fondas.

EK pirmininkė lankėsi Kyjive. Rusijos laukia „irimas“ dėl vis griežtesnių Vakarų šalių sankcijų, o Ukraina turi „europinę ateitį“, viešėdama Kyjive pareiškė Ursula von der Leyen, Europos Komisijos vadovė. Plačiau skaitykite čia.

Seimo nariai – Kyjive. Aštuonių Seimo narių delegacija lankėsi Kyjive, kur susitiko su Ruslanu Stefančuku, Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku, aptarė paramą Rusijos invaziją patiriančiai valstybei. Išsamiau skaitykite čia.

2022-04-08 Suvestinė iki 22 val.

Aukų Kramatorske padaugėjo iki 50. Žuvusiųjų Kramatorsko traukinių stotyje, kurią atakavo Rusijos pajėgos, skaičius išaugo iki 50, pranešė Donecko srities administracijos vadovas Pavlo Kyrylenko. Jo teigimu, į ligonines išvežti 98 žmonės.

Makarive rasti 132 nužudyti civiliai. Apie tai pranešė meras Vadimas Tokaras.

Odesoje įvedama komendanto valanda. Dėl Rusijos keliamos „raketų smūgių grėsmės“ komendanto valanda Odesoje ir Odesos srityje galios nuo balandžio 9 dienos 21 val. iki balandžio 11 dienos 6 val.

V. Zelenskis Kyjive susitiko su ES vadovais. Jie Ukrainos prezidentui įteikė klausimyną, kurio užpildymas yra būtinas, kad Ukrainai būtų suteiktas ES kandidatės statusas. Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen per spaudos konferenciją teigė, kad ES rems Ukrainą, siekdama užtikrinti, kad šis procesas užtruktų „savaites, o ne metus“.

Aplankė masinę kapavietę Bučoje. EK pirmininkė U. von der Leyen ir ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis aplankė masinę kapavietę Bučoje – Kyjivo priemiestyje, kur Rusijos pajėgos įvykdė žiaurumus prieš civilius gyventojus.

Prievarta išvežta 121.000 vaikų. Rusijos kariuomenė „prievarta deportavo“ į Rusiją daugiau kaip 600.000 ukrainiečių, įskaitant apie 121.000 vaikų, pranešė Ukrainos žmogaus teisių komisarė Liudmila Denysova.

Teigia, kad Rusija ir Ukraina nori tęsti derybas. Vienas Turkijos pareigūnas, kurį cituoja AFP, penktadienį pareiškė, kad Rusija ir Ukraina nori tęsti derybas, nors šiurpūs vaizdai iš Bučos šį procesą pristabdė.

Baltarusiją nori matyti tarp Ukrainos saugumo garantų. Baltarusija turėtų būti viena iš Ukrainos saugumo garantų galimame taikos susitarime su Rusija, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Ukrainai – daugiau priešlėktuvinių, prieštankinių raketų. Jungtinė Karalystė siunčia Ukrainai daugiau ginklų, įskaitant priešlėktuvines raketas „Starstreak“ ir 800 prieštankinių raketų, pranešė šalies ministras pirmininkas Borisas Johnsonas.

Uždaro „Amnesty“ ir „Human Rights Watch“ biurus. Rusijos teisingumo ministerija atšaukė 15 užsienio organizacijų, įskaitant „Amnesty International“ ir „Human Rights Watch“, registraciją, jų padaliniai Rusijoje bus uždaryti.

Išsiunčia iš šalies 45 lenkų diplomatus. Rusijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad nepageidaujamais asmenimis paskelbė 45 Lenkijos ambasados Rusijoje ir Lenkijos konsulatų Irkutsko, Kaliningrado ir Sankt Peterburgo miestuose darbuotojus „kaip atsaką į nedraugiškus Lenkijos veiksmus“.

Įveda Rusijai sankcijas. Juodkalnija įvedė sankcijas Rusijai, pranešė šalies ministro pirmininko pavaduotojas Dritanas Abazovičius, tačiau jų nedetalizavo.

Anglių embargas – nuo rugpjūčio? Europos Sąjungos draudimas importuoti rusiškas anglis, kuris buvo patvirtintas ketvirtadienį, įsigalios rugpjūčio mėnesį, skelbia CNN, remdamasis šaltiniu Europoje. Iki tol, jo teigimu, bus pereinamasis laikotarpis.

2022-04-08 Suvestinė iki 16 val.

Meras: Černihive nuo karo pradžios žuvo apie 700 žmonių. Dėl Rusijos kariuomenės bombardavimų ir apšaudymų šiauriniame Černihivo mieste nuo Rusijos invazijos pradžios žuvo apie 700 žmonių, per spaudos konferenciją sakė miesto meras Vladyslavas Atrošenka.

Rusijos centrinis bankas mažina palūkanų normą. Rusijos centrinis bankas po nesuplanuoto susirinkimo penktadienį sumažino bazinę palūkanų normą nuo 20% iki 17%. Tiesa, ji vis dar lieka beveik dvigubai didesnė, nei iki karo. Plačiau skaitykite čia

Baltijos šalys kartu sieks Rusijos atsakomybės už genocidą TBT. Baltijos šalys kartu su Ukraina sieks Rusijos atsakomybės už genocidą Tarptautiniame Teisingumo Teisme, po susitikimo su Latvijos ir Estijos kolegomis Rygoje penktadienį pranešė Lietuvos teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska. Plačiau skaitykite čia.

Ukrainą pasiekė Slovakijos S-300 gynybos sistemos. Slovakija padovanojo savo oro gynybos sistemą S-300 Ukrainai, kad padėtų jai apsiginti nuo Rusijos agresijos, penktadienį pranešė šalies ministras pirmininkas Eduardas Hegeris. 

ES įšaldžiusi apie 30 mlrd. Eur vertės Rusijos ir Baltarusijos aktyvų. Europos Sąjunga iki šiol įšaldė beveik 30 mlrd. Eur vertės aktyvų, priklausančių Rusijos ir Baltarusijos fiziniams bei juridiniams subjektams taikant sankcijas, įvestas Maskvai dėl karo prieš Ukrainą, penktadienį pranešė Europos Komisija.

ES priėmė penktąjį sankcijų paketą: įvestas rusiškų anglių embargas, draudimai vežėjams. Nuo rugsėjo draudžiama pirkti, importuoti ar pervežti anglis ir kitą kietąjį iškastinį kurą. Draudžiama į ES uostus įplaukti su Rusijoje registruotiems laivams. Leidžiamos išimtys žemės ūkio ir maisto produktams, humanitarinei pagalbai ir energetikos produktams, taip pat draudžiama bet kuriai Rusijos ir Baltarusijos kelių transporto įmonei vežti krovinius ES keliais, įskaitant tranzitą.

Smūgis Kramatorsko geležinkelio stotyje. Pasak Oleksandro Kamyšino, Ukrainos valstybinės geležinkelių bendrovės vadovo, į Kramatorsko geležinkelio stotį, naudojamą civiliams evakuoti, pataikė dvi Rusijos raketos.

„The Guardian“ pranešė, kad po smūgio žuvo 39 žmonės, iš jų – 4 vaikai, o daugiau kaip 100 – sužeista.

Ukraina ruošiasi Rusijos turto nacionalizavimui. Ukrainos vyriausybė rengia dokumentus, kuriais remiantis bus pradėtas Rusijos turto Ukrainoje nacionalizavimo procesas, pranešė Denysas Šmyhalas, šalies premjeras.

Ukraina paskelbė 10 humanitarinių koridorių. Iryna Vereščuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja, pranešė, kad penktadienį bus atidaryta 10 evakuacijos koridorių.

Pranešama apie apšaudymus Donbase. Visame Donbaso regione Rusijos pajėgos apšaudė miestus, praneša BBC. 

Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius, ir toliau ragina visus civilius gyventojus evakuotis į saugesnius regionus – Ukrainos centre arba vakaruose.

Lietuvoje registruota 41.900 karo pabėgėlių iš Ukrainos. Lietuvoje registruota beveik 41.900 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 17.500 iš jų – nepilnamečiai, rodo penktadienį skelbiami Statistikos departamento duomenys.

Apšaudyta Odesa. Odesos pareigūnai teigė, kad pietinis miestas nukentėjo nuo Rusijos raketų smūgių iš Juodosios jūros.

Iš 320 nužudytų Bučos gyventojų atpažinti 163 žmonės. Pasak Anatolijaus Fedoruko, Bučos mero, iki šiol mieste surinkta apie 320 rusų nužudytų gyventojų kūnų, o iš jų atpažinti 163 žmonės.

PSO: Ukrainoje patvirtinta 103 išpuoliai prieš sveikatos priežiūros įstaigas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį patvirtino, kad nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios užfiksavo daugiau kaip 100 išpuolių prieš sveikatos priežiūros įstaigas, transportą bei jų darbuotojus, ir paragino užtikrinti humanitarinę pagalbą rusų pajėgų apsiaustam Mariupolio miestui.

ES didina finansavimą Ukrainos ginkluotei 500 mln. Eur. Europos Sąjunga (ES) pritarė pasiūlymui padidinti ginkluotės tiekimo Ukrainai finansavimą dar 500 mln. Eur. Taigi, iš viso ši suma išaugo iki 1,5 mlrd. Eur.

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, teigė, kad paketas bus „greitai patvirtintas“.

Rusai neįleido humanitarinės pagalbos į Melitopolį. Ivanas Fedorovas, Melitopolio meras, praneša, kad rusai į jo miestą neįleido humanitarinės pagalbos ir grasindami vairuotojams, perėmė visus autobusus ir sunkvežimius su kroviniais. Pasak jo, nugabenus pagalbą buvo planuojama žmonių evakuacija, kuri nebeįvyks. 

„Tai reiškia, kad miesto ir Melitopolio regiono gyventojai negaus gyvybiškai svarbios pagalbos: vaistų sunkiai sergantiems ligoniams, maisto produktų ir higienos priemonių, kurių mieste nebėra“, – sakė meras.

Išaisvintas Sumų regionas. Sumų regionas visiškai išlaisvintas nuo rusų pajėgų, savo „Facebook“ paskyroje pranešė Dmitrijus Živickis, regiono karinės administracijos vadovas.

„Regiono teritorija išlaisvinta nuo orkų, todėl, jei girdite sprogimus (o jų pastarosiomis dienomis buvo daug), tai dirba gelbėtojai ir sprogmenų technikai. Jie neutralizuoja Rusijos kariškių mūsų žemėje paliktą amuniciją“, – rašė pareigūnas.

JAV mano, jog V. Putinas atsisakė minties užimti Kyjivą. Lloydas Austinas, JAV gynybos sekretorius, ketvirtadienį sakė, kad Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, atsisakė minties užimti Kyjivą.

„Putinas manė, kad gali labai greitai perimti... Ukrainą, labai greitai užimti sostinę. Jis klydo“, – sakė L. Austinas JAV Senato Ginkluotųjų tarnybų komitetui. „Manau, kad Putinas atsisakė savo pastangų užimti sostinę ir dabar sutelkė dėmesį į... (Ukrainos - VŽ) pietus ir rytus“, – sakė L. Austinas.

Australija išsiuntė šarvuočius. Scott Morrison, Australijos ministras pirmininkas, pranešė, kad šalis Ukrainai išsiunčia 20 savo pačių sukonstruotų šarvuočių „Bushmaster“. Jie nudažyti žalia spalva su Ukrainos vėliava ant šono, o du iš jų yra „greitosios pagalbos variantai“ su Raudonojo Kryžiaus emblema.

JAV siunčia daugiau ginkluotės. Ketvirtadienio vakarą Joe Bideno, JAV prezidento, administracija nurodė, kad šalis Ukrainai skyrė daugiau kaip 12.000 prieštankinių sistemų, 1.400 priešlėktuvinių sistemų ir šimtus savižudžių dronų. Bendra JAV parama Ukrainai nuo Rusijos invazijos pradžios siekia maždaug 1,7 mlrd. USD.

Japonija mažins rusiškų anglių importą. Japonija palaipsniui mažins rusiškos anglies importą, penktadienį pareiškė Koichi Hagiuda, Japonijos ekonomikos, prekybos ir pramonės ministras.

JAV įveda sankcijas Jungtinei laivų statybos korporacijai ir „Alrosa“. JAV Iždo departamentas oficialiai įvedė sankcijas Jungtinei laivų statybos korporacijai ir deimantų gavybos įmonei „Alrosa“. Abi jos Rusijos valstybinės įmonės.

ES patvirtino Rusijos anglių embargą, uždarys uostus šios šalies laivams. Europos Sąjunga (ES) ketvirtadienį pranešė patvirtinusi Rusijos anglių embargą, taip pat uždarysianti Bendrijos uostos šios šalies laivams dėl Maskvos karo prieš Ukrainą. Planuojama, kad sankcijos įsigalios rugpjūčio viduryje

2022-04-07 Suvestinė iki 22 val.

JT sprendimas. Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja nubalsavo už Rusijos narystės Žmogaus teisių taryboje sustabdymą. Už šį sprendimą balsavo 93 šalys, prieš – 24, susilaikė – 58. Išsamiau skaitykite čia.

Puolimas rytuose. Pagrindinės Rusijos pastangos sutelktos į Mariupolio užėmimą, puolimą Iziume ir bandymus pralaužti gynybą Donecko kryptimi, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Sunaikintas verslas. Černihivo priemiesčiuose dėl apšaudymo ir bombardavimo buvo sunaikinta 30–40% verslo sektoriaus, praneša Vladislavas Atrošenko, Černihivo meras. Pasak jo, mieste taip pat nukentėjo 15–20% daugiabučių namų. Jis viliasi, jog kitą mėnesį Černihive pradės dirbti bent 9% verslo.

Apšaudytos ligoninės. Rusijos pajėgos apšaudė visas medicinos įstaigas ir ligonines Luhansko srityje Rytų Ukrainoje, pranešė Sergejus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius.

91 išpuolis prieš ligonines. Savo ruoštu Pasaulio sveikatos organizacija pranešė, kad per karą patvirtintas 91 išpuolis prieš sveikatos priežiūros tarnybas.

„Lukoil“ problemos. Antroji pagal dydį Rusijos naftos perdirbimo įmonė „Lukoil“ svarsto galimybę uždaryti dvi gamyklas, nes dėl įvestų sankcijų „smarkiai sumažėjo mazuto gabenimo perdirbti apimtys ir dėl to susidarė šio kuro perteklius saugyklose“.

Derybos. Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, sako, kad Kyjivas pateikė Maskvai taikos susitarimo projektą, tačiau jame yra „nepriimtinų elementų“. Jo teigimu, Ukraina pakeitė savo ankstesnius pasiūlymus, pateiktus per Rusijos ir Ukrainos derybas Stambule kovo 29 d.

Maskvos manymu, Kyjivą kontroliuoja Vašingtonas, „kuris spaudžia prezidentą V. Zelenskį tęsti karo veiksmus“.

Ukrainos atsakas. Ukraina savo ruoštu į tai atsakė ragindama Rusiją parodyti, kad ji yra pasirengusi dialogui, sumažinti „priešiškumą“.

Kremliaus nuostoliai. Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, pripažino, kad „mes turime didelių karių nuostolių. Ir tai mums yra didžiulė tragedija.“ Jis taip pat sakė, kad „tikisi išlaisvinti Mariupolį nuo nacionalistinių jėgų“, ir kad tai „įvyks anksčiau ar vėliau operacijos metu“.

„Kaip jai atrodys tinkama“. Vėliau D. Peskovas pareiškė, kad Rusija ketina atsakyti į JAV sankcijas dviem prezidento Vladimiro Putino dukterims taip, kaip jai atrodys tinkama.

JAV draus gauti prekes. JAV Prekybos departamentas paskelbė, kad „Aeroflot“, taip pat „Azur Air“ ir „Utair“ artimiausias 180 dienų draudžiama gauti amerikietiškas prekes. Plačiau skaitykite čia.

EK vadovės vizitas. Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, penktadienį vyks į Kyjivą, kad išreikštų Europos „nesvyruojančią paramą“ Ukrainai jos kovoje su Rusija.

Įšaldytas turtas. Šveicarija jau užblokavo 8,04 mlrd. USD vertės Rusijos oligarchų turto. Skaičiuojama, kad iš viso šalyje yra nuo 160 iki 214 mlrd. USD vertės rusams priklausančio turto.

NATO susitikimas. Po vykusio NATO narių užsienio reikalų ministrų susitikimo, Jensas Stoltenbergas, NATO generalinis sekretorius, pranešė, kad šalys sutaria ir toliau remti Ukrainą. Plačiau apie susitikimą skaitykite čia

Dezinformacija „Facebook“. „Facebook“ valdanti bendrovė „Meta“ pareiškė, kad Rusijos valstybiniai subjektai ir kiti veikėjai nepaliaujamai bando panaudoti šį socialinį tinklą prieš Ukrainą, vykdydami apgaulės, įsilaužimo ir koordinuotas engimo kampanijas. Daugiau skaitykite čia.

Rusija ir „Google“. Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ pareiškė uždrausianti JAV interneto milžinei „Google“ reklamuoti savo paslaugas šalyje, kaltindama „YouTube“ skleidžiant „melagienas“ apie „specialiąją operaciją“. Išsamiau skaitykite čia.

Lietuvos ambasadorius vėl Kyjive. Valdemaras Sarapinas, Lietuvos ambasadorius Ukrainoje, ketvirtadienį grįžo dirbti į Kyjivą, Rusijos pajėgoms atsitraukus nuo Ukrainos sostinės. Išsamiau skaitykite čia.

2022-04-07 Suvestinė iki 16 val.

Kaltina Rusiją bandant nuslėpti žudynes Mariupolyje. Rusija blokuoja humanitarinės pagalbos pristatymą į apsiaustą Mariupolio uostamiestį, nes nori nuslėpti įrodymus apie tūkstančius ten nužudytų žmonių, pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. 

Rytų ukrainiečiai toliau raginami evakuotis. Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius, ketvirtadienį perspėjo regione pasilikusius gyventojus, kad „šios kelios dienos gali būti paskutinė galimybė išvykti“, ir pranešė, jog puolamas visas regionas.

Praneša apie numuštas raketas virš Zaporižios. Ukrainos oro gynybos sistemoms pavyko numušti tris raketas, skriejusias virš Zaporižios miesto, „Telegram“ kanale pranešė miesto tarybos sekretorius Anatolijus Kurtevas.

Per NATO derybas prašys daugiau ginkluotės. „Mano darbotvarkė labai paprasta. Joje – tik trys punktai: ginklai, ginklai ir ginklai“, – sakė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba prieš NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą Briuselyje.

Rusija teigia sunaikinusi 4 kuro saugyklas. Rusijos Gynybos ministerija skelbia raketomis smogusi ir sunaikinusi 4 kuro saugyklas Ukrainos Mykolajivo, Charkivo, Zaporižės ir Chuchivo apylinkėse.

Iškvietė Rusijos ambasadorių dėl „šlykščios“ žinutės. Prancūzijos vyriausybė iškvietė Rusijos ambasadorių Paryžiuje, kai jo ambasada per „Twitter“ paskelbė nuotrauką, kurioje esą matyti „filmavimo aikštelė“, kur ukrainiečiai neva inscenizuoja civilių žudynes Bučos mieste, išprovokavusias pasipiktinimą visame pasaulyje. Tokią žinutę Prancūzijos užsienio reikalų ministras pavadino šlykščia ir provokuojančia.

Austrija išsiunčia 4 Rusijos diplomatus. Trys iš jų išprašomi iš ambasados Vienoje, o dar vienas – iš konsulato Zalcburge.

Areštavo meno kūrinių už 42 mln. Eur. Suomijos muitininkai praėjusį savaitgalį areštavo tris vertingų meno kūrinių siuntas, vežtas į Rusiją. Įtariama, kad jie buvo siunčiami pažeidžiant ES sankcijas. Rusija reikalauja meno kūrinius grąžinti. Pranešama, kad tai Rusijos galerijų muziejams Italijoje ir Japonijoje paskolinti kūriniai.

Nori dalyvauti derybose dėl taikos. Aleksandras Lukašenka, nelegitimus Baltarusijos lyderis, pareiškė, kad derybos dėl taikos Ukrainoje be Minsko neįmanomos, nes „Rusijos specialioji operacija Ukrainoje rimtai veikia padėtį Baltarusijoje“ ir todėl „Vakarai turėtų išgirsti šalies poziciją šiuo klausimu“.

Dėl geležinkelio „sabotažo“ sulaikyti keturi vyrai. Baltarusijos milicija trečiadienį pranešė sulaikiusi keturis vyrus, įtariamus sabotavus geležinkelio įrangą šalyje, kuria su Ukraina kariaujančios Rusijos pajėgos naudojasi kaip užnugario baze.

Išpuolis prieš V. Solovjovo vilą Italijoje. Prie Komo ežero esančioje Pianelo del Larijo savivaldybėje esančios vilos, kaip pranešama, priklausančios rusų propagandininkui Vladimirui Solovjovui, sienos buvo aprašinėtos žodžiais „žudikas“ ir „karui ne“, o jos baseino vanduo – nudažytas raudonai.

Italija neprieštarautų ES sprendimui dėl rusiškų dujų embargo. „Jeigu mums bus pasiūlytas dujų embargas, eisime kartu su ES šiuo keliu, norime veiksmingiausios priemonės, kuri leistų pasiekti taiką“, – pareiškė Italijos premjeras Mario Draghi.

EP – už visišką Rusijos energetikos išteklių embargą nedelsiant. Europos Parlamentas ketvirtadienį patvirtino rezoliuciją, kuria ragina Rusijos atžvilgiu priimti papildomas baudžiamąsias priemones bei „nedelsiant taikyti visišką Rusijos naftos, anglies, branduolinio kuro ir dujų importo embargą“. Taip pat reikalaujama įsteigti specialų Jungtinių Tautų tribunolą dėl nusikaltimų Ukrainoje.

Lenkija investuos į Ukrainos elektros energijos rinką. „Orlen Synthos Green Energy“, kurią įkūrė Lenkijos naftos koncernas „Orlen“ ir „Synthos Green Energy“, rengiasi investuoti į projektą, kuriame numatomas elektros energijos importas iš Ukrainos.

Estija ir Suomija žada kartu nuomotis plaukiojantį SkGD terminalą. Taavis Aasas, Estijos ekonomikos ir infrastruktūros ministras, ir Mika Lintila, Suomijos ekonomikos reikalų ministras, sutarė, kad Suomija ir Estija bendrai nuomosis plaukiojantį suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalą, kuris užtikrins abiejų šalių dujų tiekimo saugumą.

Suomiją ir Švediją mielai priimtų į NATO. Aljansas mielai ir greitai priimtų Suomiją ir Švediją, jei jos nuspręstų pateikti paraiškas dėl stojimo, trečiadienį sakė jo vadovas Jensas Stoltenbergas. NATO narės, jo teigimu, taip pat būtų pasirengusios suteikti saugumo garantijas šioms šalims, jei bet koks galimas narystės siekis supykdytų Rusiją.

Svarstoma Lietuvoje atidaryti šeštadienines ukrainiečių mokyklas. Vilniuje, o vėliau ir kituose miestuose, svarstoma atidaryti tarptautinės ukrainiečių mokyklos padalinius, kurie veiktų šeštadieniais. Apie tai ketvirtadienį susitikime su švietimo, mokslo ir sporto ministre Jurgita Šiugždiniene informavo Ukrainos ambasadorius Petro Bešta.

Rusijos ambasada Vilniuje išlaikys esamą pavadinimą. Užsienio reikalų ministerija informavo, kad po sprendimo pažeminti diplomatinį atstovavimą tarp Lietuvos ir Rusijos bei nurodyti šios šalies ambasadoriui išvykti, Rusijos ambasados Lietuvoje pavadinimas lieka, koks buvo.

2022-04-06 Suvestinė iki 22 val.

Tarsis dėl saugumo. JAV, Jungtinė Karalystė, Turkija, Lenkija, Vokietija, Prancūzija, Izraelis yra pasirengusios aptarti tarptautinio susitarimo dėl saugumo garantijų Ukrainai turinį, sakė Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas. Anot jo, kai kurios šalys yra pasirengusios visiškai paremti Ukrainą, o kai kurios – ne, todėl pirmiausia vyks patarėjų susitikimas ir galimo dokumento punktų aptarimas.

Ragina evakuotis. Kyjivas paragino Charkivo, Luhansko ir Donecko sričių gyventojus evakuotis „dabar“ arba „rizikuoti mirtimi“, baiminantis dėl Rusijos puolimo.

Dėl saugumo. Olehas Syniehubovas, Charkivo srities karinės administracijos vadovas, pranešė, kad valdžia atsargumo sumetimais, paaštrėjus kovoms Rytų Ukrainoje, evakuos ir du pietinės srities dalies miestus – Lozovają ir Barvinkovą.

100 raketų per parą. Vadimas Boičenka, Mariupolio meras, teigia, kad humanitarinė padėtis mieste yra „siaubinga“, o Rusijos oro antskrydžiai tęsiasi beveik be pertraukos. Pasak jo, vien antradienį Rusija paleido daugiau kaip 100 raketų, o mieste liko mažiausiai 120.000 gyventojų.

Grobė ir filmavo ukrainiečius. Rusijos pajėgoms traukiantis iš Kyjivo, buvo grobiami civiliai ukrainiečiai, kurie buvo verčiami dalyvauti propagandiniuose vaizdo įrašuose, pranešė Liudmyla Denisova, įgaliotinė žmogaus teisių klausimais.

Žuvo 1.563 civiliai. Jungtinių Tautų (JT) vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro duomenimis, nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios žuvo mažiausiai 1.563 ir sužeisti 2.213 civiliai gyventojai.

Smerkia karo nusikaltimus. Joe Bidenas, JAV prezidentas, pasmerkė plataus masto Ukrainos civilių žudynes Bučoje, pavadindamas jas „karo nusikaltimais“.

Nedalyvaus, jei dalyvaus Rusija. JAV nedalyvaus Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimuose, kuriuose dalyvauja Rusija, pareiškė Janet Yellen, JAV iždo sekretorė.

Sankcijos iš JAV. JAV paskelbė apie naujas sankcijas finansų institucijai „Sberbank“ ir didžiausiam jos privačiam bankui „Alfa Bank“ ir kai kuriems asmenims, įskaitant suaugusias Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, dukteris bei Sergejaus Lavrovo, užsienio reikalų ministro, žmoną ir dukterį.

Sankcijos iš JK. Jungtinė Karalystė (JK) paskelbė naujas sankcijas Rusijai, kuriose ne tik „Sberbank“, bet ir Maskvos kredito banko turto įšaldymas, taip pat naujų britų investicijų Rusijoje, kurių vertė 2020 m. viršijo 14 mlrd. USD, draudimas. Be to, JK iki 2022 m. pabaigos nutrauks visą savo priklausomybę nuo rusiškos anglies ir naftos.

Plačiau apie abiejų šalių sankcijas skaitykite čia.

Sankcijos iš ES. Europos Sąjunga (ES) žada prisijungti prie JAV ir paskelbti sankcijas dviem V. Putino dukterims. ES valstybės narės tikisi patvirtinti naujausią sankcijų paketą vėliau šią savaitę.

Vengrija mokės ir rubliais. Vengrija mokės Rusijai už dujų importą rubliais, jei šalies paprašys tai daryti, pareiškė Viktoras Orbanas, šalies ministras pirmininkas.

Protestas Vilniuje. Keli šimtai lietuvių, pasisakančių už aktyvesnį Ukrainos interesų gynimą, prie Vokietijos ambasados Vilniuje surengė protesto akciją dėl jos abejingumo skelbiant sankcijas Rusijai. Susirinkusieji savo pasipiktinimą demonstravo gulėdami ant kelio.

2022-04-06 Suvestinė iki 16 val.

Rusijos pajėgos perėmė 60% Rubižnės. Apie tai trečiadienį pranešė Serhijus Haidajus, Luhansko srities gubernatorius. Jo teigimu, Rusijos pajėgos per pastarąją dieną regione surengė 81 minosvaidžio, artilerijos ir raketų smūgį.

Hostomelyje be žinios dingę 400 gyventojų. Netoli Bučos esančio Hostomelio miestelyje nuo Rusijos okupacijos pradžios iki šiol be žinios yra dingę daugiau nei 400 žmonių, informavo vietos administracijos darbuotojas Taras Dumenko.

Raudonojo Kryžiaus lydimi civiliai iš Mariupolio pasiekė Zaporižią. Po penkių dienų pastangų Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto komandai pavyko į Zaporižią atgabenti daugiau kaip 500 civilių gyventojų iš Rusijos pajėgų apsiausto Mariupolio.

V. Zelenskis pasmerkė Europos neryžtingumą. Ukrainos prezidentas pasmerkė Europos šalių neryžtingumą svarstant galimybę uždrausti energijos išteklių importą iš Rusijos, argumentuodamas, kad kai kuriuos lyderius labiau neramina verslo nuostoliai negu karo nusikaltimai.

Tiria apie 4.500 karo nusikaltimų. Ukrainos generalinė prokuratūra trečiadienį paskelbė, kad pradėjo tyrimą dėl 4.468 įvykių, kuriuose karo nusikaltimais kaltinami Rusijos kariai.

Rusija teigia, kad apšaudyti jos pasieniečiai Kursko regione. Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ praneša, kad Rusijos pasienio postas ir pasieniečiai buvo apšaudyti Kursko regione. Kursko apskritis yra netoli Ukrainos Sumų miesto.

ES griežtina toną dėl sankcijų visam Rusijos iškastiniam kurui. Europos Sąjungos lyderiai trečiadienį paskelbė, kad Bendrija netrukus turės įvesti sankcijas visam rusiškų angliavandenilių eksportui, apkaltinę Maskvą karo nusikaltimais Ukrainoje, ypač Bučos mieste.

Naujose JAV sankcijose – investicijų Rusijoje draudimas. Jungtinės Valstijos trečiadienį turi paskelbti griežtų naujų sankcijų Rusijai, įskaitant naujų investicijų draudimą.

Siūloma suteikti prieglobstį Rusijos kariuomenės dezertyrams. Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, pareiškė, kad Europos Sąjungos valstybės turėtų apsvarstyti, kaip pasiūlyti prieglobstį rusų kariams, norintiems pasitraukti iš mūšio lauko Ukrainoje.

Skelbs sankcijas dviem V. Putino dukroms. Europos Sąjunga ketina sankcionuoti dvi Vladimiro Putino dukras, praneša „The Wall Street Journal“.

Nyderlandai areštavo 14 rusams priklausančių jachtų. 12 iš jų tebebuvo statomos savininkams iš Rusijos, rašo naujienų agentūra „Reuters“.

Įveda 35% importo tarifus visai rusiškai produkcijai. Naujoji Zelandija įves 35% importo tarifus visai rusiškos kilmės produkcijai ir pratęs galiojančius eksporto į šią šalį ribojimus, bei į eksportuoti ribojamų produktų sąrašą įtrauks „produkciją, glaudžiai susijusią su Rusijos strateginės pramonės šakomis“.

JAV pažadėjo naują „Javelin“ siuntą. Jungtinės Valstijos antradienį paskelbė pasiųsiančios Ukrainai dar 100 mln. USD (90,7 mln. Eur) vertės prieštankinės ginkluotės.

Graikija išsiunčia 12 Rusijos diplomatų. Graikija prisijungė prie kitų Europos valstybių, kurios jau paskelbė apie masišką Rusijos diplomatų išprašymą iš savo teritorijų, ir pranešė išsiunčianti namo 12 diplomatų dėl Kremliaus pradėto karo Ukrainoje.

„Intel“ visiškai traukiasi iš Rusijos. Didžiausia pasaulyje puslaidininkinių komponentų ir įrenginių gamintoja „Intel“ pranešė dėl invazijos į Ukrainą nutraukianti visas verslo operacijas Rusijoje.

Ambasadorius grįžo į Lietuvą. Po Vyriausybės sprendimo pažeminti diplomatinio atstovavimo su Rusija lygį ambasadorius Maskvoje Eitvydas Bajarūnas grįžo į Lietuvą, iš šalies taip pat išsiunčiamas Rusijos ambasadorius Vilniuje Aleksejus Isakovas.

Pabėgėlių srautas į Lietuvą lėtėja. Remiantis Statistikos departamento duomenimis, pabėgėlių srautas į Lietuvą slopsta – jis mažėja nuo kovo 17-osios piko, kai buvo sulaukta 2.234 karo pabėgėlių. Šiuo metu iš viso registruota beveik 40.900 karo pabėgėlių iš Ukrainos.

Tvenkinys šalia Rusijos ambasados Vilniuje nudažytas raudonai. Anot Pauliaus Vaitekėno, Vilniaus miesto savivaldybės atstovo, tai yra meninis performansas, skirtas atkreipti pasaulio dėmesį į Rusijos karo nusikaltimus Ukrainoje.

2022-04-05 Suvestinė iki 22 val.

Zaporožės gubernatorius: 120 žmonių turinčiame kaimelyje nužudyta iki 20-ies gyventojų. Kalbėdamas nacionalinės televizijos eteryje Zaporožės gubernatorius Oleksandras Staruchas sakė, kad „120 žmonių turinčiame kaimelyje – 15;17, galbūt 20 žmonių buvo nužudyti. Pažiūrėjus proporciškai, tai beveik Bučos skaičiai, gal netgi daugiau“.

JT teigia, jog yra patikimų pranešimų apie Rusijos Ukrainoje naudojamas kasetines bombas. Jungtinių Tautų aukšto rango pareigūnė 15 narių Saugumo Tarybą, įskaitant Maskvos pasiuntinį, antradienį informavo apie „patikimus pareiškimus“, kad Rusija apgyvendintuose Ukrainos rajonuose daug kartų naudojo kasetinius ginklus.

Mariupolio meras: mes jau peržengėme humanitarinės katastrofos ribą. Rusų pajėgų apsuptas Ukrainos pietryčiuose esantis Mariupolio uostas tapo „netinkamas gyventi“ nuo Rusijos invazijos į šalį pradžios vasario pabaigoje, antradienį naujienų agentūrai AFP sakė apgulto ir sugriauto miesto meras.

„Manome, kad mieste liko maždaug 120.000 miesto gyventojų. Mes jau peržengėme humanitarinės katastrofos ribą, nes pastarąsias 30 dienų šie žmonės neturi šildymo, vandens – nieko“, – sakė Vadymas Boičenka.

JAV trečiadienį pristatys naują sankcijų paketą Rusijai. Jungtinės Valstijos trečiadienį ketina pristatyti naują sankcijų Rusijai paketą, pranešė Baltieji Rūmai.

Sankcijomis bus uždraustos bet kokios ateities investicijos šalyje, didins ribojimus šalies finansinėms institucijoms ir valstybės valdomoms bendrovėms bei bus nutaikytos į valstybės pareigūnus ir jų šeimas.

JAV pritaria, kad rytiniame NATO sparne būtų nuolatinių amerikiečių karinių bazių. Jungtinės Valstijos pritaria tam, kad rytiniame NATO sparne būtų amerikiečių nuolatinių karinių bazių, bet reguliarioms trumpalaikėms tarnybos pamainoms, o ne ilgalaikiam dislokavimui, antradienį sakė svarbiausias Pentagono generolas.

Rusijai tęsiant invaziją Ukrainoje, JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Milley per posėdį Atstovų Rūmuose sakė, kad svarbios sąjungininkės rytiniame NATO pakraštyje nori nuolatinių JAV bazių.

Raudonojo kryžiaus komandai vėl neleista patekti į Mariupolį. Humanitarinę pagalbą gabenančiai tarptautinio Raudonojo kryžiaus komandai vėl nepavyko pasiekti jau mėnesį laiko apgulto Mariupolio miesto, praneša „Reuters“.

Konvojus buvo sulaikytas Manhušo kaimelyje, maždaug 20 km į vakarus nuo Mariupolio. Ukrainos vicepremjerės Irynos Veresčiuk teigimu, komanda buvo užlaikyta Rusijos pajėgų.

Lenkija pasirašė sutartį dėl 250 tankų iš JAV įsigijimo už 4,3 mlrd. Eur. Lenkijos gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas Varšuvoje antradienį pasirašė daugiau nei 4 mlrd. Eur vertės siekiančią sutartį su JAV dėl 250 tankų įsigijimo, rašo „Der Spiegel“.

JT Saugumo Taryboje V. Zelenskis ragino rusų karius teisti dėl karo nusikaltimų. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienio pavakarę kreipėsi į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą ir savo kalboje apkaltino Rusiją vykdant karo nusikaltimus Ukrainoje.

„Jie nuosekliai vykdė etininių ir religinių skirtumų naikinimo politiką, tada užkūrė karo liepsnas ir sąmoningas jas kreipia taip, kad žūtų kuo daugiau paprastų civilių“, – sakė V. Zelenskis. „Kai kurie jų sušaudyti gatvėse, kiti įmesti į šulinius, kad žūtų. Jie kenčia. Jie buvo išžudyti savo namuose, namai išsprogdinti granatomis“, – tęsė prezidentas. Išsamiau apie V. Zelenskio kalbą skaitykite čia.

Dėl Rusijos karo Pasaulio bankas prognozuoja lėtėjančias ekonomikas ir didėjantį skurdą Azijoje. Ataskaitoje prognozuojamas lėtesnis augimas ir didesnis skurdas Azijos ir Ramiojo vandenyno regione šiais metais, nes „daugkartiniai sukrėtimai“ sukels sunkumų žmonėms ir įmonėms.

Skaičiuojama, kad regione ekonomikos augimas sieks 5%, palyginti su pradine 5,4% prognoze.„Pesimistinio scenarijaus“ atveju augimas gali sulėtėti iki 4%. Plačiau galima perskaityti čia.

ES paskelbė grupę rusų diplomatų nepageidaujamais asmenimis. Europos Sąjunga antradienį paskelbė grupę prie Bendrijos institucijų dirbančių Rusijos diplomatų nepageidaujamais asmenimis, todėl jie gali būti išsiųsti iš Belgijos.

„Nusprendžiau keletą Rusijos Federacijos nuolatinės misijos prie ES pareigūnų paskelbti persona non grata dėl to, kad jie vykdo veiklą, prieštaraujančią jų diplomatiniam statusui“, – spaudos konferencijoje sakė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.

Ukrainos teritorijoje yra 7,1 mln. šalies viduje namus palikusių žmonių. Ukrainos teritorijoje jau yra per 7,1 mln. žmonių, dėl Rusijos karo turėjusių palikti savo namus, bet neišvykusių į užsienį, antradienį paskelbė Jungtinės Tautos.

NATO vadovas: Ukrainoje gali paaiškėti „daugiau žiaurumų“. NATO vadovas Jensas Stoltenbergas antradienį išreiškė nuogąstavimą, kad Ukrainos rajonuose, kurie buvo okupuoti Rusijos pajėgų, paaiškės „daugiau žiaurumų“. „Kai ir jei“ Rusija atitrauks pajėgas, teritorijas perimantys ukrainiečių kariai gali „pamatyti daugiau bendrų kapų, daugiau žiaurumų ir daugiau karo nusikaltimų pavyzdžių“, sakė jis žurnalistams.

Latvija ir Estija uždaro konsulatus, išsiunčia diplomatus. Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius antradienį pranešė, kad uždaromi du Rusijos generaliniai konsulatai ir iš šalies išsiunčiami 13 rusų diplomatų. Estija paskelbė, kad išsiunčia iš šalies 14 Rusijos konsulato darbuotojų ir uždaro generalinį konsulatą Narvoje bei kanceliariją Tartu.

ES siūlo taikyti sankcijas Rusijos anglių pramonei, laivybai. Europos Komisija antradienį pasiūlė naują sankcijų Rusijai paketą, kuris apimtų anglies importo draudimą ir neleistų Rusijos laivams įplaukti į Europos uostus.

„Rusija vykdo žiaurų ir negailestingą karą, taip pat ir prieš Ukrainos civilius gyventojus. Šiuo kritiniu momentu turime išlaikyti didžiausią spaudimą“, – vaizdo kreipimesi sakė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Austrija atsisako sankcionuoti rusišką naftą ir dujas. Austrijos finansų ministras Magnusas Brunneris pirmadienį atmetė galimybę į naują sankcijų paketą įtraukti rusišką naftą ir dujas.

„Mes esame labai priklausomi nuo rusiškų dujų ir manome, kad sankcijos, kurios skaudžiau smogtų mums, o ne Rusijai, nėra geras sprendimas mums“, – ministrą cituoja „Politico“.

2022-04-05 Suvestinė iki 16 val.

Nužudė 300 civilių. Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, sako, kad Rusijos pajėgos nužudė ir nukankino daugiau kaip 300 civilių gyventojų Bučoje.

Rusijos nusikaltimų įrodymai. Naujose palydovinėse nuotraukose matoma, kad nužudytų civilių gyventojų kūnai Bučos gatvėse gulėjo ištisas savaites, taip pat ir tada, kai miestą kontroliavo Rusija. Plačiau skaitykite čia

Tęsiasi persigrupavimas. Rusijos pajėgos toliau pergrupuoja karius ir telkia pajėgas puolamajai operacijai Ukrainos rytuose, teigiama Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo pranešime.

„Tikslas – visiška Donecko ir Luhansko sričių teritorijos kontrolė“, – rašoma pranešime.

Tikslas – Donbasas. Ukrainos pranešimus patvirtino ir Jensas Stoltenbergas, NATO vadovas,  kurio teigimu Maskva planuoja užimti visą Donbasą ir sukurti koridorių iš Rusijos į aneksuotą Krymą.

Puolimas Luhanske. Kadangi Rusijos kariai ruošiasi dideliam puolimui Luhanske, Serhijus Haidajus, vietos gubernatorius, paragino gyventojus kuo greičiau palikti regioną. Plačiau skaitykite čia.

Atgautos teritorijos. Jungtinės Karalystės (JK) Gynybos ministerija paskelbė, kad Ukrainos pajėgos atkovojo pagrindines teritorijas šalies šiaurėje, po to, kai neleido Rusijai užsitikrinti savo tikslų ir privertė jos pajėgas atsitraukti iš teritorijų aplink Černihivą ir Kyjivą.

Tikėtinos kovos. Taip pat JK skelbia, kad kai kuriose naujai atkovotų teritorijų dalyse toliau vyks nedidelio masto kovos, tačiau per šią savaitę jos gerokai sumažės, nes pasitrauks likusios Rusijos pajėgos. Taip pat tikėtina, jog daugeliui iš šiaurės Ukrainos pasitraukiančių Rusijos dalinių reikės gerokai persiginkluoti ir atsinaujinti, kol jie galės pradėti veiksmus rytų Ukrainoje.

Atakos Mykolajive. Mykolajivą ir toliau bombarduoja Rusijos pajėgos, sako miesto meras Oleksandras Senkevičius. Jo teigimu, rusai naudoja ir kasetinius šaudmenis civilinėse miesto teritorijose, kurie neturi jokios karinės vertės, siekiant sukelti paniką ir pasirengti Rusijos antžeminei operacijai. Pranešama, kad po apšaudymų mieste žuvo 10 gyventojų ir dar 46 buvo sužeisti.

Humanitariniai koridoriai. Ukrainoje bus atverti septyni humanitariniai koridoriai, įskaitant gyventojų evakavimo maršrutus iš Mariupolio ir rusų pajėgų kontroliuojamo Berdiansko, pranešė vicepremjerė Iryna Vereščuk.

Apgręžė konvojų. I. Vereščuk taip pat informavo, kad septynių autobusų kolona, vykusi į Mariupolį, kurią lydėjo Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas, pirmadienį buvo sulaikyta Rusijos kontroliuojamame Manhušo mieste.

Skęsta laivas. Ukrainos vidaus reikalų ministerija praneša, kad Mariupolyje po apšaudymo skęsta civilinis laivas su Dominikos respublikos vėliava. Laivas buvo smarkiai apšaudytas iš jūros. Vienas žmogus per apšaudymą nukentėjo, o kapitonas informavo, kad laivas grimzta po vandeniu.

Kinija ir Ukraina. Wang Yi, Kinijos užsienio reikalų ministras, pasikalbėjo su Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministru. Pokalbis buvo organizuotas Ukrainos prašymu. Plačiau skaitykite čia

Ataka kovinių mokymų centre. Rusijos kariuomenė teigia sudavusi tolimojo nuotolio smūgius iš jūros paleidžiamomis raketomis Ukrainos specialiųjų operacijų pajėgų mokymo centrui pietų Ukrainoje. Ji pridūrė, kad Rusijos pajėgos paleido raketas, nukreiptas į kuro saugyklas Kremeneco, Čerkasų, Zaporožės ir Novomoskovsko miestuose.

Stabdo mokėjimus doleriais. JAV Iždo departamentas pareiškė, kad stabdo Rusijos galimybę atlikti skolos mokėjimus doleriais per JAV bankus, taip priartindamas Rusiją prie galimo įsipareigojimų tarptautiniams investuotojams nevykdymo. Išsamiau skaitykite čia.  

Didins spaudimą. JAV ketina keliomis kryptimis didinti spaudimą Maskvai, žada perduoti daugiau ginkluotės Kyjivui, griežtinti sankcijas Rusijai bei prisidėti vykdant tyrimą dėl įtariamų karo nusikaltimų. Plačiau skaitykite čia.

Dar trys tyrimai. Prancūzijos kovos su terorizmu prokurorai pradeda dar tris tyrimus dėl įtariamų karo nusikaltimų prieš Prancūzijos piliečius per Rusijos invaziją Ukrainoje. Tie nusikaltimai įvykdyti Mariupolyje, Hostomelyje ir Černihive, nurodė prokurorai.

Naujos sankcijos – trečiadienį. Pasak Clement‘o Beaune‘o, Prancūzijos Europos reikalų ministro, naujos Europos Sąjungos (ES) sankcijos Rusijai gali būti patvirtintos trečiadienį.

ES vadovybė vyksta į Kyjivą. Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, šią savaitę kartu su Josepu Borrelliu, ES užsienio politikos vadovu, vyks į Kyjivą. Plačiau apie tai skaitykite čia.

Išsiųsti diplomatai. Italija pranešė, kad namo į Rusiją išsiuntė 30 diplomatų, Danija – 15, Švedija – 3, Ispanija – „maždaug“ 25. Plačiau skaitykite čia.

Pripažįsta klaidą. Frankas-Walteris Steinmeieris, Vokietijos prezidentas, pripažino, kad jo šalies politika Rusijos atžvilgiu buvo klaidinga, ir vertėjo būti labiau atsargiems bei skeptiškiems.

1.000 vaikų be tėvų. Lietuvoje jau užregistruota 1.000 vaikų, kurie iš Ukrainos atvyko be savo tėvų.

Įšaldyta beveik 23 mln. Eur. Dėl ES finansinių sankcijų, susijusių su Rusija, Lietuvoje įšaldyta apie 22,6 mln. Eur: 18,96 mln. Eur, beveik 3,98 mln. USD ir per 3,2 mln. RUB. Plačiau skaitykite čia

V. Zelenskis kreipsis į Seimą. Planuojama, kad Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, kitą antradienį, balandžio 12 d., vaizdo ryšiu kreipsis į Lietuvos Seimą. Daugiau skaitykite čia.

40.400 pabėgėlių. Lietuvoje registruota beveik 40.400 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 17.000 iš jų – nepilnamečiai. Praėjusią parą Lietuvoje registruota 796 pabėgėliai, iš jų – 275 nepilnamečiai. 84 vaikai buvo nesulaukę šešerių.

Jau dirba 2.400. Lietuvoje jau dirba 2.400 karo pabėgėlių iš Ukrainos. Didžioji dalis darbinasi apdirbamosios gamybos, transporto ir saugojimo, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų, didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonėse. Išsamiau skaitykite čia.

2022-04-04 Suvestinė iki 22 val.

Ukraina: Rusijos pajėgos rengiasi didelei atakai Luhansko srityje. Rusijos kariai ruošiasi dideliam puolimui rytiniame Ukrainos Luhansko regione, pirmadienį per „Telegram“ pranešė vietos gubernatorius Serhijus Haidajus.

„Matome, kad įranga atvyksta iš įvairių krypčių, atvežama žmonių, degalų“, – vaizdo įraše sakė jis.

„Suprantame, kad jie ruošiasi dideliam proveržiui“, – pridūrė jis.

D. Kuleba pareiškė, kad nusikaltimai Bučoje – tik ledkalnio viršūnė. Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pareiškė, kad „siaubas Bučoje tėra tik ledkalnio viršūnė, palyginti su visais nusikaltimais, kuriuos padarė Rusijos armija“.

Tai ministras pasakė kalbėdamas Varšuvoje, bendroje spaudos konferencijoje su JK Užsienio reikalų sekretore Liz Truss, ir teigė, kad „siaubas Bučoje, Mariupolyje ir visur kitur reikalauja rimtų sankcijų iš G7 ir Europos Sąjungos“, D. Kulebą citavo CNN.

Vokietija ir Prancūzija išsiunčia virtinę Rusijos diplomatų. Vokietija nusprendė nepageidaujamais asmenimis paskelbti ir išsiųsti iš šalies „didelį skaičių“ Rusijos diplomatų, pirmadienį paskelbė užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock. 

Naujienų agentūros AFP žiniomis, šis sprendimas palietė 40 diplomatų. Prancūzija pirmadienį pareiškė, kad koordinuodama veiksmus su kitomis Europos šalimis po Maskvos invazijos į Ukrainą išsiunčia 35 Rusijos diplomatus.

„Šį vakarą Prancūzija nusprendė išsiųsti tam tikrą skaičių Prancūzijoje dirbančių Rusijos diplomatinį statusą turinčių darbuotojų, kurių veikla prieštarauja mūsų saugumo interesams“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

J. Bidenas Bučos žudynes pavadino karo nusikaltimu, ragina rinkti informaciją tribunolui. JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pavadino Bučos žudynes „karo nusikaltimu“ ir pabrėžė, kad JAV stengsis dar labiau griežtinti sankcijų režimą, rašo CNN.

„Galbūt pamenate, jog sulaukiau kritikos už tai, kad pavadinau V. Putiną karo nusikaltėliu. Tačiau dabar patys matote, kas įvyko Bučoje. Tai visiškai pelnyta – jis yra karo nusikaltėlis. Tačiau mums būtina surinkti visą informaciją, būtina toliau tiekti ginklus Ukrainai, kad ji galėtų toliau kovoti, o mums būtina rinkti surinkti visas detales, kad tai galėtų būti perduota tribunolui dėl karo nusikaltimų“, – sakė J. Bidenas.

Vokietija dar nepasiruošusi atsisakyti rusiškų dujų. Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris pirmadienį pareiškė, kad ES dar nėra pajėgi atsisakyti rusiškų dujų importo taikydama Maskvai sankcijas dėl jos invazijos į Ukrainą, nes tokia priemonė padarytų žalos ne vien Rusijai.

„Turime nutraukti visus ekonominius santykius su Rusija, bet šiuo metu neįmanoma nutraukti dujų tiekimo. Mums reikia šiek tiek laiko“, – teigė Ch. Lindneris, atvykęs į derybas Liuksemburge su savo kolegomis iš euro zonos.

Sugriauta 90% apgulto Ukrainos Mariupolio miesto. Sugriauta „90%“ Ukrainos pietryčiuose esančio, Rusijos pajėgų apgulto Mariupolio uostamiesčio, pirmadienį paskelbė jo meras Vadymas Boičenka.

„Liūdnos naujienos tos, kad 90% infrastruktūros mieste sunaikinta, 40% – neatitaisomai“, – spaudos konferencijoje sakė V. Boičenka. Pasak jo, mieste dar įstrigę maždaug 130.000 žmonių.

ERPB nutraukia bendradarbiavimą su Rusija ir Baltarusija. Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) valdytojų taryba pritarė šios tarptautinės finansų institucijos vadovybės siūlymui neribotam laikui nutraukti finansinį bei techninį bendradarbiavimą su Rusija ir Baltarusija.

ERPB pirmadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, jog Rusijos ir Baltarusijos galimybės naudotis jo ištekliais stabdomos nedelsiant. Tai reiškia, kad ERPB abiejose šiose valstybėse nebefinansuos jokių naujų projektų, nebevykdys techninio bendradarbiavimo veiklos, turės teisę sustabdyti arba atšaukti vykdomų projektų finansavimą.

2022-04-04 Suvestinė iki 16 val.

Lietuva išsiunčia Rusijos ambasadorių. Lietuvos Vyriausybė nutarė pažeminti diplomatinį atstovavimą tarp Lietuvos ir Rusijos bei nurodė šios šalies ambasadoriui išvykti iš Lietuvos. Taip pat priimtas sprendimas uždaryti Rusijos konsulatą Klaipėdoje, paskelbė Gabrielius Landsbergis, užsienio reikalų ministras. Artimiausiu metu į Vilnių grįš Lietuvos ambasadorius Maskvoje.

Traukiasi iš Sumų. Dmytro Žyvickis, Sumų srities administracijos vadovas, pranešė apie aktyvų Rusijos karių traukimąsi iš regiono teritorijos. Pasak jo, dar anksti kalbėti apie regiono išlaisvinimą, nes toliau vyksta „valymo operacija“, tačiau rusų technika jau paliko teritoriją.

Naikina svarbią infrastruktūrą. Rusijai sekmadienį ir pirmadienį iš oro atakavus Odesą, Serhijus Bratčukas, srities administracijos vadovas, sako, kad rusai pasirinko strategiją naikinti ypatingos svarbos infrastruktūrą.

„Kalbame apie degalų saugojimo bazes – taip yra dėl to, kad regionuose prasidėjo sėja“, – sakė jis.

Rusija neigia žudynes. Kremlius atmetė kaltinimus, kad Rusijos pajėgos atsakingos už civilių žudynes netoli Kyjivo esančioje Bučoje ir pareiškė, kad Ukrainos pajėgų išvaduotose teritorijose padarytos lavonų nuotraukos yra „klastotės“.

Prašo posėdžio. Dėl to Maskva paprašė pirmadienį surengti specialų Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdį.

JAV pasmerkimas. Vašingtono aukšto rango pareigūnė pasmerkė Maskvos prašymą sušaukti JT Saugumo Tarybos posėdį ir sakė, kad šiuo žingsniu Rusija tik siekia „dėtis pasipiktinusia“. Plačiau skaitykite čia

Siūlo šalinti. JAV kreipsis į JT Generalinę Asamblėją, kad ši pašalintų Rusiją iš Žmogaus Teisių tarybos. Tam, kad Rusija būtų pašalinta, reikia surinkti 129 balsus iš 193.

Speciali komisija. Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, sako įkūręs specialią komisiją, tirsiančią žudynes sostinės apylinkėse. Prie šio proceso prisidės tarptautiniai prokurorai ir teisėjai.

Rusijos praradimai. Rusija nuo invazijos pražios prarado 18.300 karių, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas. Jo pateikiamais duomenimis, Rusija taip pat neteko 647 tankų, 1.844 šarvuotų kovos mašinų, 330 artilerijos sistemų, 147 lėktuvų ir 134 sraigtasparnių.

Žuvo 1.400 žmonių. JT žmogaus teisių biuras teigia, kad nuo karo Ukrainoje pradžios nukentėjo mažiausiai 3.455 civiliai gyventojai: per 1.400 žuvo ir daugiau kaip 2.000 buvo sužeisti. Vis dėlto, JT manymu, tikrieji skaičiai greičiausiai yra gerokai didesni.  

Evakuacija Mariupolyje. Ukraina iš Mariupolio ir Luhansko srities sekmadienį evakavo 2.964 žmones, pranešė Iryna Vereščiuk, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotoja.

Žuvo 161 vaikas. Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios žuvo 161 vaikas, 264 buvo sužeisti, skelbia Ukrainos generalinė prokuratūra.

BVP sunyko 16%. Ukrainos ekonomikos ministerijos vertinimais, šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) pirmąjį šių metų ketvirtį dėl Rusijos invazijos sunyko 16%, o dabar dėl karo neveikia 30–50% ekonomikos.

Mobilizacija Rusijoje. Rusijos Federacija pradėjo slaptą rezervistų mobilizaciją ir ketina į karą prieš Ukrainą įtraukti dar apie 60.000 žmonių, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Jo duomenimis, vykdant mobilizaciją pirmenybė teikiama tiems, kurie jau turi kovinės patirties. Mobilizuojami eiliniai, seržantai, karininkai.

JK: Rusija puls Donbasą. Jungtinės Karalystės (JK) Gynybos ministerija teigia, kad Rusijos pajėgos toliau konsoliduojasi ir reorganizuojasi, perorientuodamos savo puolimą į Donbaso regioną Ukrainos rytuose. 

Rusijos tikslas – Mariupolis. JK Gynybos ministerija taip pat pareiškė, kad „beveik neabejotinai“ pagrindinis Rusijos invazijos tikslas yra perimti Mariupolio kontrolę. Pasak jos, jei apgultas uostamiestis šalies pietryčiuose kristų, Rusijos kariai turėtų sausumos koridorių iš Rusijos į okupuotą Krymo pusiasalį.

Pabėgo 4,2 mln. žmonių. Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios iš šalies pabėgo daugiau kaip 4,2 mln. žmonių, ir vien per pastarąją parą į kaimynines šalis atvyko beveik 40.000 žmonių, skelbia JT.

ES tariasi dėl naujų sankcijų. Europos Sąjunga (ES) pranešė skubiai svarstanti naujas sankcijas Rusijai ir pasmerkė rusų karių įvykdytus žiaurumus okupuotuose Ukrainos miestuose.   

Palaikys ir Italija. Italija yra pasiruošusi įvesti sankcijas Rusijos energijos išteklių eksportui, pasirodžius pranešimams apie didelio masto karo nusikaltimus Bučos miestelyje, sakė Luigi Di Maio, šalies užsienio reikalų ministras.

Analizuoja mokėjimą už dujas rubliais. Latvijos dujų bendrovė „Latvijas gaze“, kurios didžiausią akcijų paketą valdo „Gazprom“, skelbia analizuojanti Rusijos reikalavimą už iš jos gaunamas gamtines dujas mokėti ne eurais, o rubliais. Daugiau skaitykite čia.

„Nutraukė dalyvavimą“. Kremliaus kontroliuojamas Rusijos dujų monopolininkas „Gazprom“ „nutraukė dalyvavimą“ savo antrinėje įmonėje Vokietijoje „Gazprom Germania“. „Gazprom“ pranešė, kad „atsisakė“ visų šios antrinės įmonės Vokietijoje aktyvų, įskaitant „Gazprom Marketing & Trading“. Plačiau skaitykite čia.

Aviakompanijų paslaugos rubliais. Rusijos aviakompanijos už lėktuvų ir jų variklių nuomą su lizingo kompanijomis iš „nedraugiškų“ valstybių gali atsiskaityti rubliais per sąskaitas Rusijos bankuose, nusprendė atitinkamą įsaką pasirašęs Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas. Išsamiau skaitykite čia

39.600 pabėgėlių Lietuvoje. Lietuvoje registruoti 39.600 karo pabėgėlių iš Ukrainos, 16.800 iš jų – nepilnamečiai.

Praėjusios savaitės suvestines galite rasti čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Ketvirtadienį – 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė

Praėjusią parą nustatyti 129 nauji COVID-19 atvejai, du žmonės mirė, rodo penktadienį paskelbti Statistikos...

ES planuoja centralizuotai pirkti vakcinas nuo beždžionių raupų

Europos Sąjunga (ES) tariasi dėl centralizuoto vakcinų bei vaistų nuo beždžionių raupų pirkimo, ketvirtadienį...

Užbaigta Lenkijos ir Slovakijos dujų jungtis

Gegužės 26-ąją baigta Lenkijos ir Slovakijos dujų perdavimo tinklų jungties statyba, skelbia Lenkijos radijas.

Dėl atsisakymo kautis Ukrainoje Rusija atleido 115 Rosgvardijos narių 2

Rusijos teismas patvirtino sprendimą atleisti 115 Nacionalinės gvardijos (Rosgvardijos) narių, apskundusių jų...

Lenkijos parlamentas panaikino ES ginčytą teisėjų drausminės kontrolės sistemą 2

Lenkijos parlamentas antradienį nusprendė panaikinti kontroversišką įstatymą dėl Aukščiausiojo Teismo...

„Įdarbinti“ stogus – įmanoma misija? 3

Lietuvai atsisakius elektros importo iš Rusijos, „įsivežamos“ elektros dalis tebelieka gana nemaža – ji...

Nuomonės
05:50
Dešimtys tūkstančių raštiškų paklausimų VMI: verslui taip saugiausia Premium 1

Mokesčių įstatymai painūs, o oficialūs jų komentarai, kuriuos teikia Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), –...

Finansai
05:45
Lietuva persiskaičiuoja, kokius turi naftos, dujų, maisto ir kitus rezervus Premium 1

Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje Lietuvoje susirūpinta ne tik gynybos finansavimu, kariuomenės...

Riboto leidimo „Bentley Bentayga EWB First Edition“ parodys, kas lauks naujųjų flagmano vairuotojų Verslo tribūna

„Visai neseniai Bentley pristatė savo naująjį flagmaną – „Bentayga EWB“ su ilgesne ratų baze. Gamintojas...

G. Nausėda sprendimą dėl kandidatavimo antrai kadencijai žada 2023 metų pabaigoje 5

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad dėl kandidatavimo antrai kadencijai tikriausiai apsispręs 2023 metų...

Verslo aplinka
2022.05.26
L. Truss: Vakarai turi užtikrinti V. Putino pralaimėjimą Ukrainoje

Vakarai privalo užtikrinti, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas būtų nugalėtas Ukrainoje, ir turi...

Verslo aplinka
2022.05.26
E. Macronas ragino R. T. Erdoganą gerbti Suomijos ir Švedijos sprendimą dėl NATO 2

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį paragino Turkijos lyderį Recepą Tayyipą Erdoganą...

Verslo aplinka
2022.05.26
Taivano ekonomikos viceministras: su Lietuva mus suartino Kinijos politika

Lietuvoje viešintis Taivano ekonomikos viceministras sako, kad jo šalies ekonominę partnerystę su Lietuva...

Verslo aplinka
2022.05.26
VRM ketina nebetęsti judėjimo ribojimo migrantams 2

Judėjimo ribojimo neteisėtiems migrantams, pernai atvykusiems per Baltarusiją į Lietuvą, bus siūloma...

Verslo aplinka
2022.05.26
Estija tikisi SkGD terminalą paruošti iki rudens arba žiemos

Estijos premjerė Kaja Kallas pareiškė, jog suskystintų gamtinių dujų (SkGD) importo terminalas, kaip patikino...

Verslo aplinka
2022.05.26
Vokietijos kancleris: V. Putinas karo Ukrainoje nelaimės ir nediktuos taikos sąlygų

Vladimiras Putinas, Rusijos autoritarinis lyderis, karo Ukrainoje nelaimės, ketvirtadienį sakė Olafas...

Verslo aplinka
2022.05.26
G. Landsbergis: siūlymai atiduoti dalį Ukrainos žemių Rusijai yra pavojingi Lietuvai

Pasigirstantys Vakarų šalių politikų ir ekspertų siūlymai dėl taikos atiduoti Rusijai dalį Ukrainos...

Verslo aplinka
2022.05.26
Seimas ėmėsi svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo projektą 1

Parlamentarai ketvirtadienio plenariniame posėdyje sutiko pradėti svarstyti civilinės sąjungos įteisinimo...

Verslo aplinka
2022.05.26
ES įšaldyta 23 mlrd. Eur Rusijos centrinio banko turto

Europos Sąjungos (ES) valstybėse įšaldyta apie 23 mlrd. Eur (24,5 mlrd. USD) Rusijos centrinio banko turto,...

Verslo aplinka
2022.05.26
Pasaulio banko vadovas: karas Ukrainoje gali sukelti pasaulinę recesiją 1

Rusijos karas Ukrainoje ir jo poveikis maisto ir energijos kainoms, taip pat trąšų pasiūlai gali sukelti...

Rinkos
2022.05.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku