Th. May „Brexit“ susitarimas sutriuškintas, rengiamas balsavimas dėl pasitikėjimo vyriausybe

Publikuota: 2019-01-15
Atnaujinta 2019-01-16 11:37

Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai Bendruomenių rūmuose balsavo dėl Theresos May, JK premjerės, susiderėtos „Brexit“ sutarties. Ponia May patyrė pralaimėjimą. 202 palaikė susitarimą, nepritarė susitarimui 432 parlamentarai. Trečiadienį Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno iniciatyva taip pat bus rengiamas balsavimas dėl pasitikėjimo vyriausybe.

Prie istorinio ir triuškinančio pralaimėjimo reikšmingai prisidėjo ir p. May vadovaujamos konservatorių partijos atstovai 118 narių balsavo prieš susitarimą (196 konservatorių parlamentarai susitarimą palaikė).

Ponia May patyrus pralaimėjimą teigė, kad, jeigu jos vyriausybei pavyks užsitikrinti JK parlamentarų daugumos palaikymą ir ji išsilaikys, tai ji pasakys pareiškimą apie tolimesnius savo žingsnius ir pirmadienį pateiks galimus sutarties pakeitimus.

Balsavimas dėl pasitikėjimo p. May vyriausybe bus rengiamas trečiadienį 19 val. JK laiku (21 val. Lietuvos laiku).

Kaip VŽ jau rašė, Leiboristų bandymas atstatydinti vyriausybę greičiausiai nebus sėkmingas, nes Konservatorių partija šiuo klausimu balsuos vieningiau negu balsavo dėl susitarimo. Be to, kaip parodė ir pačios partijos rengtas balsavimas dėl pasitikėjimo pačia p. May, kol kas Toriai neturi kito ryškaus lyderio, kuris galėtų pakeisti p. May. O per pirmalaikius rinkimus jie patirtų pralaimėjimą.

Donaldo Tusko, Europos vadovų tarybos pirmininko, atstovas spaudai nurodė, kad  „ES labai gaila dėl balsavimo rezultatų ir raginame JK vyriausybę išgryninti tolimesnius savo žingsnius kaip galima greičiau“.

„Th. May planas buvo visiškai sutriuškintas, o tai rodo labai paprastą dalyką, kad vyriausybė, kuriai vadovauja konservatorė Th. May neturi jokio palaikymo parlamente, kuriame daugiausiai vietų turi ta pati Konservatorių partija. Kitaip tariant, vyriausybė yra visiškai atitrūkusi nuo to, kas šiandien yra parlamente, kokios pozicijos laikosi daugelis parlamento narių“, – sako Linas Kojala, politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius.

Anot p. Kojalos, tai apsunkina derybas ir su ES, nes vyriausybė iš esmės neturi mandato dėl ko nors susitarti su Bendrija.

JK generalinis prokuroras Geofrey Cox‘as atidarė paskutinę debatų Bendruomenių rūmuose dieną maždaug 12 val. 50 min. Londono (14 val. 50 min. Lietuvos laiku). Ponia May savo kalba uždarė debatus JK parlamente, o balsavimas dėl p. May vyriausybės susiderėto „Brexit“ susitarimo buvo numatytas maždaug 19 val. Londono (21 val. Lietuvos laiku), tačiau vėlavo.

Visų pirma balsuota dėl JK parlamentarų siūlyto „Brexit“ sutarties pakeitimo.

Iš pradžių tvirtinta, kad bus balsuojama dėl keturių sutarties pataisymų, o tuomet turėjo būti balsuojama dėl susitarimo, tačiau galiausiai parlamentarai balsavo tik dėl vieno, kuriuo siūlyta suteikti teisę JK vienašališkai pasitraukti iš Šiaurės Airijos „apsaugos priemonės“, kurią numato p. May „Brexit“ sutartis.

Sutarties pataisymas buvo sutriuškintas JK parlamentarų, 600 balsavo prieš ir tik 24 už.

Poniai May reikėjo užsitikrinti 320 parlamentarų paramą „Brexit“ susitarimui.  VŽ primena, kad JK premjerė, parlamentarų yra įpareigota sugrįžti su „planu B“ per tris darbo dienas.

ES patvirtino, kad tikimasi, kad p. May vyks į Briuselį dar šią savaitę. Kaip „Bloomberg“ informavo neįvardintas Bendrijos pareigūnas, ES lauks, kol p. May įvardins, ko, jos nuomone, reikia, kad JK parlamentarai patvirtintų susiderėtą susitarimą. Leiboristų partija inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo vyriausybe,  toks balsavimas JK parlamente vyks trečiadienį, o ketvirtadienį p. May vyks į Briuselį.

Užbaigė debatus

Ponia May užbaigdama debatus dar prieš istorinį balsavimą teigė, kad antrasis referendumas tik dar labiau suskaldytų visuomenę, o parlamentarai turi pareigą įgyvendinti demokratinį britų norą. Ponia May tvirtino, kad yra įsitikinusi, kad jos susitarimas šalį nuves į „šviesesnę ateitį“ ir kad šis balsavimas „yra svarbiausias jų karjeroje“.

Anot premjerės, „pasitraukimas iš ES be susitarimo nėra tai, už ką balsavo rinkėjai, jie vis tiek norėjo užtikrintų prekybos santykius su Bendrija net ir iš jos pasitraukus. Taip pat pasitraukus be susitarimo nebūtų jokio „pereinamojo laikotarpio“, o į tai skaudžiai sureaguotų verslas.“

JK premjerė taip pat atsakė į p. Corbyno raginimą surengti pirmalaikius rinkimus. Anot p. May, parlamentarai privalo daryti „tai, kas geriausia šaliai, o ne tai, kas geriausia Leiboristų partijai“.

Savo kalboje p. May taip pat pažymėjo, kad kai kurie vis dar galvoja, kad nebalsuodami už šį susitarimą, jie privers vyriausybę grįžti į Briuselį ir gauti geresnį susitarimą, tačiau ES nėra pasirengusi persiderėti susitarimo.

Ponia May paskutinėmis dienomis prieš balsavimą ne kartą įspėjo JK parlamentarus palaikyti jos susitarimą arba jie neva rizikuoja „nuvilti britų žmones“.

Vis dėlto daugelis net jos pačios konservatorių partijos narių prisidėjo prie opozicijos ir balsavo prieš susitarimą.

Ponia May taip pat bandė užtikrinti parlamentarus dėl kontroversiškai vertinamos sutartyje numatytos Šiaurės Airijos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama po „Brexit“ išvengti fizinio pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponia May taip pat dar kartą priminė parlamentarams apie pirmadienį suteiktas garantijas iš ES, kuriomis teigiama, kad „apsaugos priemonė“ būtų laikina ir, jeigu jos prireiks, tai ji galios „trumpiausią galimą laikotarpį“.

Bendrijos laiške JK nurodoma, kad bus svarstomi ir alternatyvūs būdai, kaip išvengti fizinių patikrų tarp Šiaurės Airijos ir Airijos naudojantis „procesą palengvinančiomis priemonėmis arba technologijomis“.

Scenarijai

JK premjerės skaudus pralaimėjimas dėl jos susitarimo su Bendrija greičiausiai paskatins ją atidėti kovo 29 d. numatytą pasitraukimą iš ES ir atvers naujus „Brexit“ scenarijus, kurie kol kas varijuoja nuo antrojo referendumo iki pasitraukimo iš Bendrijos be susitarimo.

Opozicinė Leiboristų partija oficialiai įsipareigojusi palaikyti „Brexit“, tačiau ji nepritaria p. May susitarimui. Apklausos partijos viduje, anot „Reuters“, rodo, kad dauguma partijos narių norėtų, kad leiboristai palaikytų naujo referendumo idėją.

VŽ jau rašė, kad Jeremy Corbynas tikisi, kad bus surengti pirmalaikiai rinkimai ir p. May pralaimėjus šiandienos balsavimą, leiboristai tikino organizuosiantys balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe.

VŽ taip pat jau rašė, kad jeigu p. May pralaimės dideliu balsų skirtumu, virš 60 parlamentarų balsų, greičiausiai bus galima teigti, kad susitarimas yra visiškai pasmerktas žlugti, o derybos su ES – nežinomuose vandenyse. Pralaimėjimas mažesniu skirtumu reikštų, jog ES greičiausiai galėtų „papudruoti“ susitarimą, kad jis galiausiai būtų patvirtintas JK parlamente vėliau surengtame balsavime.

Plačiau apie galimus scenarijus taip pat galite skaityti čia.

[infogram id="4cad2558-1008-4c35-bd03-13e70131fae5" prefix="6Qv" format="interactive" title="brexit"]

„Brexit eiga“

  • Antradienis – penktoji „Brexit“ debatų JK Bendruomenių rūmuose diena, kurios pabaigoje balsuota dėl p. May susiderėto „Brexit“ susitarimo. JK parlamentarai taip pat turėjo galimybę balsuoti dėl sutarties pataisymų, kurie galėtų pakeisti susitarimą. Po to, kai p. May susitarimas nebuvo patvirtintas, p. May turi tris darbo dienas „planui B“ pristatyti
  • Trečiadienis –  rengiamas balsavimas JK parlamente dėl pasitikėjimo vyriausybe
  • Ketvirtadienis – p. May greičiausiai vyks į Briuselį ir prašys daugiau nuolaidų iš ES.
  • Sausio 21 d., pirmadienis – Bendruomenių rūmai turėtų balsuoti dėl „plano B“.
  • Kovo 29 d. – JK pasitraukia iš ES, nebent parlamentarai nubalsuos, kad „Brexit“ būtų atidėtas arba atšauktas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Temos:
Priblokšti politikai ieškos, kaip nušveisti teismus 4

Šalyje kilus neregėto masto teismų korupcijos skandalui, politikai prabilo apie būtinybę griežtinti teisėjų...

Perkūnas iš ne itin giedro teismų dangaus 6

Naujiena apie galimai korumpuotus teisėjus ir advokatus visuomenę smarkiai sukrėtė, tačiau audringai...

Rusijos kariai nebegalės naudotis išmaniaisiais prietaisais 7

Rusijos Dūma antradienį balsavo už draudimą šalies kariams naudotis išmaniaisiais telefonais ir socialiniais...

Technologijos
2019.02.20
V. Šapoka: reikia bendros ES pinigų plovimo prevencijos  1

Euro zonai ir Europos Sąjungai (ES) reikia bendros pinigų plovimo prevencijos sistemos, sako finansų...

Finansai
2019.02.20
Dėl „Brexit“ nesutarimų iš Th. May partijos taip pat traukiasi trys narės

Trys JK premjerės Theresos May vadovaujamos Torių partijos parlamentarės pasitraukė iš partijos ir prisijungė...

Verslo aplinka
2019.02.20
Prezidentė leido patraukti baudžiamojon atsakomybėn 8 aukšto rango teisėjus 37

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į generalinio prokuroro Evaldo Pašilio teikimą ir vadovaudamasi...

Verslo aplinka
2019.02.20
Krentant reitingams V. Putinas ramino šalį geresnio gyvenimo pažadais 16

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, krentant jo populiarumui šalyje trečiadienį skaitė savo metinį...

Verslo aplinka
2019.02.20
VTEK: Vilniaus meras R. Šimašius supainiojo interesus 1

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius pažeidė įstatymus savo feisbuko paskyroje talpinęs savivaldybės...

Verslo aplinka
2019.02.20
Rinkimai: panevėžiečių laukia dilema, kaip vertinti korupcijos skandalą

Panevėžiečių savivaldos rinkimuose kitą mėnesį laukia dilema: patikėti dar vieną kadenciją teisėsaugos...

Verslo aplinka
2019.02.20
Gigantiškame teismų korupcijos tyrime – dešimtys įtariamųjų, bus daugiau 33

Teisėsaugos atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl itin stambaus masto korupcijos teismų sistemoje – dešimtys...

Verslo aplinka
2019.02.20
Kas antra savivaldybė skyrė lėšų su politikais susijusiai žiniasklaidai

Nuo 2015-ųjų savivaldybės trečdalį – 2 mln. Eur – viešinimo lėšų skyrė su politikais susijusiai...

Rinkodara
2019.02.20
VRK spausdinimo paslaugų konkursas sudomino tik „Lodvilą“ Premium

Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) nepavyko pritraukti daugiau dalyvių į konkursą spausdintai informacijai...

Verslo aplinka
2019.02.20
Stringančių ES remiamų projektų sąraše – e.sveikata, valstybės duomenų centras  3

Lietuva iki praėjusių metų pabaigos paskirstė 4,3 mlrd. Eur (64%) Europos Sąjungos (ES) 2014-2020 metų...

Verslo aplinka
2019.02.20
Simptomai iš niekur neatsiranda 3

Nors pasaulyje daugėja ženklų, simbolizuojančių galimą nuosmukį, ekonomistai tikina, kad optimizmo prarasti...

Verslo aplinka
2019.02.20
JK Leiboristų partijos skilimas gali atnešti naujų vėjų ir „Brexit“ Premium

Jungtinės Karalystės (JK) politinę padangę sujudino septyni JK Leiboristų partijos nariai – jie pareiškė, kad...

Verslo aplinka
2019.02.20
I. Šimonytė per dieną surinko parašus dalyvavimui prezidento rinkimuose 34

Konservatorių kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė antradienį per dieną surinko reikalingą parašų kiekį...

Verslo aplinka
2019.02.19
Gripo epidemija atšaukiama keturiose savivaldybėse

Antradienį gripo epidemiją nutraukė Ignalinos, Kauno ir Ukmergės rajonų savivaldybės, nuo trečiadienio...

Verslo aplinka
2019.02.19
VRK panaikino dar trijų kandidatų į savivaldybių tarybas neliečiamybę

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį panaikino dar kelių kandidatų savivaldybių tarybų rinkimuose...

Verslo aplinka
2019.02.19
Kritikos sulaukęs M. Grigelis traukiasi iš „Kauno autobusų“ 23

Kauno miesto valdžios raginimų trauktis dėl autobusų įsigijimo iš jo sūnaus vadovaujamos įmonės sulaukęs...

Logistika
2019.02.19
Niūriausios verslo nuotaikos – Šiaulių apskrityje 3

Net dvi Šiaulių regiono savivaldybės pagal aplinkos palankumą verslui atsidūrė tarp penkių didžiausią...

Verslo aplinka
2019.02.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau