Th. May „Brexit“ susitarimas sutriuškintas, rengiamas balsavimas dėl pasitikėjimo vyriausybe

Publikuota: 2019-01-15
Atnaujinta 2019-01-16 11:37

Jungtinės Karalystės (JK) parlamentarai Bendruomenių rūmuose balsavo dėl Theresos May, JK premjerės, susiderėtos „Brexit“ sutarties. Ponia May patyrė pralaimėjimą. 202 palaikė susitarimą, nepritarė susitarimui 432 parlamentarai. Trečiadienį Leiboristų partijos lyderio Jeremy Corbyno iniciatyva taip pat bus rengiamas balsavimas dėl pasitikėjimo vyriausybe.

Prie istorinio ir triuškinančio pralaimėjimo reikšmingai prisidėjo ir p. May vadovaujamos konservatorių partijos atstovai 118 narių balsavo prieš susitarimą (196 konservatorių parlamentarai susitarimą palaikė).

Ponia May patyrus pralaimėjimą teigė, kad, jeigu jos vyriausybei pavyks užsitikrinti JK parlamentarų daugumos palaikymą ir ji išsilaikys, tai ji pasakys pareiškimą apie tolimesnius savo žingsnius ir pirmadienį pateiks galimus sutarties pakeitimus.

Balsavimas dėl pasitikėjimo p. May vyriausybe bus rengiamas trečiadienį 19 val. JK laiku (21 val. Lietuvos laiku).

Kaip VŽ jau rašė, Leiboristų bandymas atstatydinti vyriausybę greičiausiai nebus sėkmingas, nes Konservatorių partija šiuo klausimu balsuos vieningiau negu balsavo dėl susitarimo. Be to, kaip parodė ir pačios partijos rengtas balsavimas dėl pasitikėjimo pačia p. May, kol kas Toriai neturi kito ryškaus lyderio, kuris galėtų pakeisti p. May. O per pirmalaikius rinkimus jie patirtų pralaimėjimą.

Donaldo Tusko, Europos vadovų tarybos pirmininko, atstovas spaudai nurodė, kad  „ES labai gaila dėl balsavimo rezultatų ir raginame JK vyriausybę išgryninti tolimesnius savo žingsnius kaip galima greičiau“.

„Th. May planas buvo visiškai sutriuškintas, o tai rodo labai paprastą dalyką, kad vyriausybė, kuriai vadovauja konservatorė Th. May neturi jokio palaikymo parlamente, kuriame daugiausiai vietų turi ta pati Konservatorių partija. Kitaip tariant, vyriausybė yra visiškai atitrūkusi nuo to, kas šiandien yra parlamente, kokios pozicijos laikosi daugelis parlamento narių“, – sako Linas Kojala, politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius.

Anot p. Kojalos, tai apsunkina derybas ir su ES, nes vyriausybė iš esmės neturi mandato dėl ko nors susitarti su Bendrija.

JK generalinis prokuroras Geofrey Cox‘as atidarė paskutinę debatų Bendruomenių rūmuose dieną maždaug 12 val. 50 min. Londono (14 val. 50 min. Lietuvos laiku). Ponia May savo kalba uždarė debatus JK parlamente, o balsavimas dėl p. May vyriausybės susiderėto „Brexit“ susitarimo buvo numatytas maždaug 19 val. Londono (21 val. Lietuvos laiku), tačiau vėlavo.

Visų pirma balsuota dėl JK parlamentarų siūlyto „Brexit“ sutarties pakeitimo.

Iš pradžių tvirtinta, kad bus balsuojama dėl keturių sutarties pataisymų, o tuomet turėjo būti balsuojama dėl susitarimo, tačiau galiausiai parlamentarai balsavo tik dėl vieno, kuriuo siūlyta suteikti teisę JK vienašališkai pasitraukti iš Šiaurės Airijos „apsaugos priemonės“, kurią numato p. May „Brexit“ sutartis.

Sutarties pataisymas buvo sutriuškintas JK parlamentarų, 600 balsavo prieš ir tik 24 už.

Poniai May reikėjo užsitikrinti 320 parlamentarų paramą „Brexit“ susitarimui.  VŽ primena, kad JK premjerė, parlamentarų yra įpareigota sugrįžti su „planu B“ per tris darbo dienas.

ES patvirtino, kad tikimasi, kad p. May vyks į Briuselį dar šią savaitę. Kaip „Bloomberg“ informavo neįvardintas Bendrijos pareigūnas, ES lauks, kol p. May įvardins, ko, jos nuomone, reikia, kad JK parlamentarai patvirtintų susiderėtą susitarimą. Leiboristų partija inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo vyriausybe,  toks balsavimas JK parlamente vyks trečiadienį, o ketvirtadienį p. May vyks į Briuselį.

Užbaigė debatus

Ponia May užbaigdama debatus dar prieš istorinį balsavimą teigė, kad antrasis referendumas tik dar labiau suskaldytų visuomenę, o parlamentarai turi pareigą įgyvendinti demokratinį britų norą. Ponia May tvirtino, kad yra įsitikinusi, kad jos susitarimas šalį nuves į „šviesesnę ateitį“ ir kad šis balsavimas „yra svarbiausias jų karjeroje“.

Anot premjerės, „pasitraukimas iš ES be susitarimo nėra tai, už ką balsavo rinkėjai, jie vis tiek norėjo užtikrintų prekybos santykius su Bendrija net ir iš jos pasitraukus. Taip pat pasitraukus be susitarimo nebūtų jokio „pereinamojo laikotarpio“, o į tai skaudžiai sureaguotų verslas.“

JK premjerė taip pat atsakė į p. Corbyno raginimą surengti pirmalaikius rinkimus. Anot p. May, parlamentarai privalo daryti „tai, kas geriausia šaliai, o ne tai, kas geriausia Leiboristų partijai“.

Savo kalboje p. May taip pat pažymėjo, kad kai kurie vis dar galvoja, kad nebalsuodami už šį susitarimą, jie privers vyriausybę grįžti į Briuselį ir gauti geresnį susitarimą, tačiau ES nėra pasirengusi persiderėti susitarimo.

Ponia May paskutinėmis dienomis prieš balsavimą ne kartą įspėjo JK parlamentarus palaikyti jos susitarimą arba jie neva rizikuoja „nuvilti britų žmones“.

Vis dėlto daugelis net jos pačios konservatorių partijos narių prisidėjo prie opozicijos ir balsavo prieš susitarimą.

Ponia May taip pat bandė užtikrinti parlamentarus dėl kontroversiškai vertinamos sutartyje numatytos Šiaurės Airijos „apsaugos priemonės“, kuria siekiama po „Brexit“ išvengti fizinio pasienio tarp Airijos ir Šiaurės Airijos.

Ponia May taip pat dar kartą priminė parlamentarams apie pirmadienį suteiktas garantijas iš ES, kuriomis teigiama, kad „apsaugos priemonė“ būtų laikina ir, jeigu jos prireiks, tai ji galios „trumpiausią galimą laikotarpį“.

Bendrijos laiške JK nurodoma, kad bus svarstomi ir alternatyvūs būdai, kaip išvengti fizinių patikrų tarp Šiaurės Airijos ir Airijos naudojantis „procesą palengvinančiomis priemonėmis arba technologijomis“.

Scenarijai

JK premjerės skaudus pralaimėjimas dėl jos susitarimo su Bendrija greičiausiai paskatins ją atidėti kovo 29 d. numatytą pasitraukimą iš ES ir atvers naujus „Brexit“ scenarijus, kurie kol kas varijuoja nuo antrojo referendumo iki pasitraukimo iš Bendrijos be susitarimo.

Opozicinė Leiboristų partija oficialiai įsipareigojusi palaikyti „Brexit“, tačiau ji nepritaria p. May susitarimui. Apklausos partijos viduje, anot „Reuters“, rodo, kad dauguma partijos narių norėtų, kad leiboristai palaikytų naujo referendumo idėją.

VŽ jau rašė, kad Jeremy Corbynas tikisi, kad bus surengti pirmalaikiai rinkimai ir p. May pralaimėjus šiandienos balsavimą, leiboristai tikino organizuosiantys balsavimą dėl nepasitikėjimo vyriausybe.

VŽ taip pat jau rašė, kad jeigu p. May pralaimės dideliu balsų skirtumu, virš 60 parlamentarų balsų, greičiausiai bus galima teigti, kad susitarimas yra visiškai pasmerktas žlugti, o derybos su ES – nežinomuose vandenyse. Pralaimėjimas mažesniu skirtumu reikštų, jog ES greičiausiai galėtų „papudruoti“ susitarimą, kad jis galiausiai būtų patvirtintas JK parlamente vėliau surengtame balsavime.

Plačiau apie galimus scenarijus taip pat galite skaityti čia.

[infogram id="4cad2558-1008-4c35-bd03-13e70131fae5" prefix="6Qv" format="interactive" title="brexit"]

„Brexit eiga“

  • Antradienis – penktoji „Brexit“ debatų JK Bendruomenių rūmuose diena, kurios pabaigoje balsuota dėl p. May susiderėto „Brexit“ susitarimo. JK parlamentarai taip pat turėjo galimybę balsuoti dėl sutarties pataisymų, kurie galėtų pakeisti susitarimą. Po to, kai p. May susitarimas nebuvo patvirtintas, p. May turi tris darbo dienas „planui B“ pristatyti
  • Trečiadienis –  rengiamas balsavimas JK parlamente dėl pasitikėjimo vyriausybe
  • Ketvirtadienis – p. May greičiausiai vyks į Briuselį ir prašys daugiau nuolaidų iš ES.
  • Sausio 21 d., pirmadienis – Bendruomenių rūmai turėtų balsuoti dėl „plano B“.
  • Kovo 29 d. – JK pasitraukia iš ES, nebent parlamentarai nubalsuos, kad „Brexit“ būtų atidėtas arba atšauktas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lione sprogęs paketas sužeidė 13 praeivių

Liono mieste Prancūzijoje gatvėje nugriaudėjęs sprogimas sužeidė tryliką praeivių. Sprogų paketą palikusio...

Verslo aplinka
2019.05.24
I. Šimonytė ir G. Nausėda sudalyvavo debatuose 7

Tiksint paskutinėms prezidento rinkimų agitacijos valandoms, penktadienio vakarą Daukanto aikštėje Vilniuje...

Verslo aplinka
2019.05.24
Th. May pasidavė, bet „Brexit“ aklavietė išlieka Premium

Dėl Jungtinės Karalystės (JK) sprendimo palikti Europos Sąjungą (ES) pasitraukti yra priverstas jau antrasis...

Verslo aplinka
2019.05.24
Konfliktas netyla – JAV dėl „Huawei“ spaudė ir Lietuvą Premium 14

„Huawei“ pastarosiomis dienomis sulaukia vis naujų smūgių. Bendradarbiavimą su ja pranešė stabdančios jau ir...

Technologijos
2019.05.24
Th. May pranešė, kada oficialiai atsistatydins 11

Penktadienį Theresa May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerė, pranešė, kad pasitrauks iš Konservatorių...

Verslo aplinka
2019.05.24
Aplinkos ministerija planuoja steigti naują agentūrą 4

Aplinkos ministerija planuoja steigti naują viešąją įstaigą – Statybos sektoriaus vystymo agentūrą (SSVA),...

Statyba ir NT
2019.05.24
Prekybininkams siūloma nedirbti 4 dienas per metus  4

Didiesiems prekybos tinklams siūloma uždrausti dirbti ne tik per Kalėdas ir Velykas, bet dar dvi švenčių...

Prekyba
2019.05.24
Du nauji „Spiečiai“ – Kėdainiuose ir Marijampolėje

Bendradarbystės centrai verslumui skatinti įsikurs Kėdainiuose ir Marijampolėje, praneša Ekonomikos ir...

Gazelė
2019.05.24
Iš anksto jau balsavo 5,78% rinkėjų

Prezidento rinkimų antrajame ture per keturias išankstinio balsavimo dienas savo valią pareiškė 140.228 arba...

Į standartus netelpanti mokykla: „Skatiname atsisakyti „normalumo“ Verslo tribūna 3

Prieš daugiau kaip dešimtmetį sėkmingų verslininkų Vilniuje įkurtas savarankiškas ir verslias asmenybes...

Paslaugos
2019.05.24
Surinkimas iš šešėlio atsilieka nuo plano: kokios priežastys?  Premium 19

Daugiau pajamų į valstybės iždą 2018 m. didžiąja dalimi buvo surinkta ne dėl administravimo gerinimo...

Finansai
2019.05.24
Po rinkimų egzamino – išmėginimas valdžia

Poryt rinksime naują Lietuvos prezidentą – abu kandidatai, pasak kadenciją baigiančios Dalios Grybauskaitės,...

Verslo aplinka
2019.05.24
VŽ paaiškina: kokias galias turi Lietuvos prezidentas 6

Anot teisės ekspertų, Lietuva galėtų būti apibūdinta kaip parlamentinė respublika su tam tikrais pusiau...

Verslo aplinka
2019.05.24
Eros pabaiga: estai sutiko sinchronizuotis su Europa Premium

Politikų derybos dėl prisijungimo prie Vakarų Europos, trukusios beveik dešimtmetį, baigsis visiems proceso...

Pramonė
2019.05.24
Metai su BDAR: reikalavimai gerai įgyvendinti dokumentuose, ne tikrovėje Premium

Per metus, praėjusius nuo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) įsigaliojimo 2018 m. gegužės 25 d.,...

Verslo aplinka
2019.05.24
Naujojo Ukrainos prezidento pasirinkimai kelia nerimą Premium 3

Naujasis Ukrainos prezidentas savo sprendimais jau supurtė šalies politinę padangę. Pirmiausia tik prisiekęs...

Verslo aplinka
2019.05.24
Didėja spaudimas Th. May, atideda „Brexit“ balsavimą

Theresos May, Jungtinės Karalystės (JK) premjerės vyriausybė atidėjo savo planus pateikti balsavimui savo...

Verslo aplinka
2019.05.23
„Sodra“ nutraukė pensijų išnešiojimo Vilniuje ir Kaune konkursą  2

„Sodra“ ketvirtadienį nutraukė kovą skelbtą pensijų ir kitų socialinių išmokų išnešiojimo Kaune ir Vilniuje...

Paslaugos
2019.05.23
9 politikai siekė prezidento posto ne po vieną kartą

Šįkart į prezidento rinkimų antrąjį turą pateko du politikai, prieš tai niekad nedalyvavę valstybės vadovo...

Verslo aplinka
2019.05.23
Indijos premjeras pakeliui į triuškinančią pergalę parlamento rinkimuose

Narendra Modi, Indijos premjeras, ketvirtadienį užsitikrino dar vieną penkerių metų kadenciją jo partijai...

Verslo aplinka
2019.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau