Th. May postas susvyravo, tačiau maištininkai jos iš balno neišmetė

Publikuota: 2018-12-12
Atnaujinta 2018-12-12 23:15
Toby Melville („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Toby Melville („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Theresai May, JK premjerei, Torių partijos maištininkai inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo, bet nieko nepešė.  Vėlų trečiadienio vakarą vykusiame balsavime 200 balsų palaikė konservatorių lyderę, o 117 buvo prieš. 

Grahamas Brady, Konservatorių partijos „1922“ komiteto vadovas paskelbė šiuos balsavimo rezultatus, tai transliavo BBC. Nors premjerė išsilaikė poste,  visgi analitikai pastebi, kad 117 balsų yra nemalonus rezultatas, reiškiantis tolesnes įtampas prieš „Brexit“. Ponia May dar prieš balsavimą pareiškė, kad nesieks išlikti prie partijos ir Vyriausybės vairo po 2022 m. rinkimų.

VŽ jau rašė, tam, kad būtų surengtas balsavimas dėl pasitikėjimo Konservatorių partijoje, specialus komitetas  „1922“ su tokiu prašymu turėjo gauti 48 Torių laiškus.

Ponios May partijos nariai į balsavimą rinkosi šiandien 18 val. Londono laiku (20 val).

Ponia May tapo premjere iškart po to, kai JK 2016 m. po balsavimo referendume nusprendė trauktis iš Bendrijos. VŽ primena, kad dar didesnį partijos kolegų pyktį ji užsitraukė antradienį atidėjusi balsavimą dėl JK susiderėtos „Brexit“ sutarties su ES.

Šiuo metu JK konservatoriai turi 316 mandatų JK parlamente. Tam, kad p. May liktų savo poste jai reikia užsitikrinti 159 ją palaikančius balsus.

Visi konservatorių parlamentarai balsuos, ar p. May lieka poste. Rengiamas balsavimas būtų slaptas. Jeigu p. May pavyktų laimėti, tuomet prieš ją toks balsavimas negalėtų būti rengiamas dar metus.

Tiesa, kaip antradienį teigė Linas Kojala, politologas ir Rytų Europos studijų centro vadovas, tiek naujo vyriausybės vadovo rinkimai Konservatorių partijoje, tiek nauji parlamento rinkimai p. May partijai nėra labai palankūs.

„Pirmu atveju nėra aiškaus lyderio pakeisti p. May. Antru atveju grėstų visiškas fiasko ir leiboristų valdžia. Be to, abiem atvejais tai kainuotų daug brangaus laiko, nes britai iš ES išstoja jau 2019 m. kovo 29 d.“, – sako p. Kojala.

Politikos analizės kompanijos „Eurasia“ direktorius Mujtabas Rahmanas, kurį cituoja „Bloomberg“ teigia, kad „ 55%, kad p. May laimės balsavimą dėl pasitikėjimo ir liks savo poste“.

Jeigu p. May pralaimės ir bus renkamas naujasis Torių partijos lyderis, tai naujojo lyderio rinkimų pradžia numatyta kitą antradienį. Tikimasi, kad pagrindiniai du kandidatai į Torių partijos vadovo postą turėtų paaiškėti iki gruodžio 20 d.

„Jeigu p. May pavyks išgyventi šį balsavimą, tai balsų dauguma kuria jai pavyks užsitikrinti savo pergalę lems ir tai, ar jos pasiektas „Brexit“ susitarimas su ES turi galimybių išgyventi JK parlamento balsavimą. Jeigu ji pralaimės, JK pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijus padidės. Taip pat tokiu atveju padidėtų ir pirmalaikių rinkimų ar Vyriausybės ir Parlamento susidūrimo galimybė. Tokiu atveju proeuropietiški Torių partijos nariai galėtų suvienyti jėgas su opozicinėmis partijomis, kad sutriuškintų vyriausybę balsavime dėl pasitikėjimo ir taip užkirstų kelią JK pasitraukimui iš Bendrijos be susitarimo“, – „Bloomberg“ cituoja „Eurasia“ projekcijas.

EK palaiko

Europos Komisija (EK) išreiškė palaikymą p. May prieš trečiadienio vakarą jos partijos rengiamą balsavimą dėl pasitikėjimo.

Margaritis Schinas, EK atstovas spaudai, kalbėdamas Briuselyje teigė, kad EK mano, kad JK premjerė „nudirbo puikų darbą, suvaldydama labai sudėtingą procesą“.

VŽ primena, kad antradienio vėlų vakarą p. May susitiko su EK pirmininku Jeanu- Claude‘u Junckeriu.

„EK nekomentuos JK vidaus politikos ir ypač Konservatorių partijos, tačiau EK pirmininkas p. Junckeris daugeliu atveju išreiškė palaikymą JK premjerei p. May ir jos vaidmeniui suvaldant labai sudėtingus procesus“,– teigė p. Schinas, paklaustas apie šiandienos balsavimą dėl p. May.

Antradienį EVT pirmininkas Donaldas Tuskas teigė, kad akivaizdu, kad likusius 27 valstybės narės nori padėti JK premjerei patvirtinti susitarimą su ES JK parlamente, tačiau, anot p. Tusko, „klausimas yra kaip“.

Palaikė kabineto nariai

Palaikymą JK premjerei iškart pareiškė visi jos kabineto nariai, įskaitant ir kelis, kurie buvo įvardyti kaip tie, kurie galėtų pakeisti p. May, jeigu ji bus priversta pasitraukti iš savo posto.

Jeremy Huntas, JK užsienio reikalų sekretorius, teigė, kad p. May „yra geriausias žmogus, kuris gali užtikrinti tai, kad mes iš tiesų pasitrauksime iš ES kovo 29 d.“.

Sajidas Javidas, JK vidaus reikalų sekretorius, teigė, kad lyderio pasikeitimas būtų matomas kaip toks, „kurį nori matyti daug kas iš opozicijos ir iš principo neteisingas“.

Remiantis BBC skelbiamu tyrimu, iš anksto buvo prognozuojama, kad 158 parlamentarai balsuos už JK premjerę, 33 pasisakys prieš ją. VŽ primena, kad tam, kad p. May išsilaikytų poste jai reikia užsitikrinti 158 balsus, tačiau balsavimas yra slaptas, todėl buvo sunku prognozuoti galutinę jo baigtį.

Jeigu p. May būtų pralaimėjusi balsavimą, ji neturėtų pasitraukti iš premjerės pareigų iškart. Buvo tikimasi, kad ji ir toliau būtų buvusi premjere iki to laiko, kol būtų buvęs išrinktas naujasis Konservatorių lyderis. Procesas galėjo užtrukti iki 6 savaičių. VŽ primena, kad, jeigu į partijos lyderio postą pretenduoja daugiau nei du kandidatai, tai konservatorių parlamentarai balsuoja tol, kol lieka du, kurie turi stoti prieš visos Konservatorių partijos teismą.

Plačiau apie konservatorių partijos lyderio rinkimų procedūrą skaitykite čia.

Vis dar ryžtinga

Kol kas p. May nusiteikusi ryžtingai ir neketina trauktis, tai dar kartą ji įrodė pasakydama pranešimą dar prieš balsavimą.

„Aš kovosiu viskuo, ką turiu, kad įtikinčiau parlamentarus, kad ir toliau galiu vadovauti partijai“,– trečiadienį po paskelbtų naujienų sakė p. May.

JK premjerė teigė, kad  „nauji lyderio rinkimai nepakeis fundamentalių derybų principų arba parlamento aritmetikos“,– savo pareiškime po Torių inicijuoto balsavimo dėl pasitikėjimo sakė politikė.

„Savaitės praleistos draskant vienas kitą tik dar labiau skaldo JK, kaip tik tuo metu, kai mes turime stovėti išvien ir tarnauti savo šaliai“,– nurodė p. May.

Šalies premjerė šiandien turėjo vykti į Dubliną, kur su Airijos premjeru Leo Varadkaru tikėjosi aptarti savo „Brexit“ susitarimą, tačiau ji liks Londone, kad galėtų dalyvauti balsavime dėl pasitikėjimo ja.

„Esu pasirengusi užbaigti savo darbą. Konservatorių partijos lyderio pasikeitimas dabar komplikuotų mūsų šalies ateitį. Naujasis lyderis neturėtų laiko persiderėti („Brexit“ sutarties – VŽ), taigi vienas iš pirmųjų naujojo lyderio darbų būtų pratęsti arba atšaukti 50 straipsnio įsigalėjimą“,– teigė p. May.

VŽ primena, kad ketvirtadienį prasideda ir Europos vadovų tarybos (EVT) susitikimas, kuris tęsis ir penktadienį.

Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas, teigė, kad pagrindinė ES lyderių susitikime vyraujanti tema ir bus „Brexit“.

„Atsižvelgiant į situacijos rimtumą JK, pradėsime nuo „Brexit“. Intencija yra tokia, kad mes išklausysime JK premjerės p. May pareiškimą, vėliau 27 ES valstybės narės susitiks diskutuoti dėl susiklosčiusius situacijos ir prieis tam tikras išvadas. Kadangi laiko vis mažėja, aptarsime ir pasiruošimo JK pasitraukimui be susitarimo scenarijui“ ,– rašė p. Tuskas.

Antradienį p. May susitiko su Angela Merkel, Vokietijos kanclere ir kitais ES pareigūnais siekdama užsitikrinti pokyčius skyrybų su ES sutartyje, kurie padėtų jai ratifikuoti sutartį šalies parlamente.  Jeigu bus pareikštas nepasitikėjimas p. May, ji vis dar gali dalyvauti ketvirtadienio EVT, tačiau jos susitarimas ES lyderių bus matomas kaip žlugęs.

Ponia May šiandien jau tvirtino, kad bet kuris naujas Konservatorių partijos lyderis turėtų atidėti „Brexit“ tam, kad jis spėtų susiderėti naują susitarimą su ES.

Beje, ES jau ne kartą yra sakiusi, kad naujo susitarimo iš Bendrijos pusės nebus, tačiau p. May galėtų būti suteikta tik daugiau „išaiškinimų“ ir politinė deklaracija dėl „Brexit“ sutarties.

BBC duomenimis, pasirodė daug pavardžių dėl to, kas galėtų pakeisti p. May, tai Sajidas Javidas, dabartinis vidaus reikalų ministras, Jeremy Huntas, užsienio reikalų sekretorius, Michaelas Gove‘as, aplinkos apsaugos sekretorius, Amber Rudd, darbo ir pensijų sekretorė.

Du buvęs JK „Brexit“ sekretoriai – Dominicas Raabas, Davidas Davisas taip pat įvardijami tarp tų, kurie galėtų pretenduoti į partijos lyderio postą. Borisas Johnsonas, buvęs JK užsienio reikalų sekretorius taip pat įvardijamas kaip galimas kandidatas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:













Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Finansavimas sinchronizavimui turi būti pakankamas

Baltijos šalims sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, Lietuva, Latvija ir Estija gali ir...

Pramonė
2019.07.19
Biudžeto pusmečio pajamos 3,4% viršija planą 7

Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų 2019 m. I pusmečio pajamos sudarė  5,344 mlrd. Eur – 3,4% (174,1...

Verslo aplinka
2019.07.19
Seime sumaištis dėl A. Širinskienės 8

Seimo narei Agnei Širinskienei perėjus į „tvarkiečių“ frakciją Seime kilo sumaištis dėl jos pareigų, į kurias...

Verslo aplinka
2019.07.19
Prezidentas nori, kad R. Karoblis, V. Šapoka ir V. Sinkevičius liktų 33

Valdantieji iš prezidento Gitano Nausėdos išgirdo pageidavimą, kad bent trys kertiniai ministrai išliktų ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Scandagra“ pernai pasiekė rekordinę 177 mln. Eur apyvartą 1

Skandinavijos kapitalo trąšų bei grūdų prekybos bendrovė „Scandagra“ 2018 metais toliau didino pajamas ir...

Verslo aplinka
2019.07.19
Naujasis kariuomenės vadas sieks ankstinti naujų šarvuočių, artilerijos sistemų pirkimus 14

Būsimasis kariuomenės vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys sako, kad sieks paankstinti naujų šarvuočių...

Verslo aplinka
2019.07.19
Premjeras: Lietuva EK norėtų ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos portfelio

Lietuva naujos kadencijos Europos Komisijoje (EK) sieks ekonomikos, energetikos arba sienų apsaugos...

Verslo aplinka
2019.07.19
D. Trumpas: JAV pajėgos numušė Irano bepilotį orlaivį 2

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pranešė, kad JAV karinis jūrų laivynas Hormūzo sąsiauryje numušė Irano...

Verslo aplinka
2019.07.19
„Klaipėdos Smeltę“ akcininkai MSC paliko be dalies krovinių Premium

Klaipėdos uostas prarado konteinerių laivybos regioninio centro statusą – laivybos milžinė MSC didžiuosius...

Verslo aplinka
2019.07.19
Per pusmetį Lietuvoje tris kartus padaugėjo susirgimų skarlatina

Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruota beveik tris kartus daugiau susirgimų skarlatina nei pernai per tą...

Verslo aplinka
2019.07.18
Beveik 2.000 abiturientų šiemet gavo 100 balų įvertinimą

Beveik 2.000 jaunuolių šiemet gavo 100 balų įvertinimą už mažiausiai vieną brandos egzaminą, pranešė...

Verslo aplinka
2019.07.18
Žala pacientams dėl medikų klaidų bus atlyginama paprasčiau

Žalą gydymo įstaigų pacientams nuo kitų metų atlygins specialus fondas. Be to, žmonėms nebereikės įrodinėti...

Verslo aplinka
2019.07.18
Kai viskas popieriuje, „Outlook“ ir „Excel“ taip pat yra inovacija Premium 9

Vidaus reikalų ministerija (VRM), regis, bando kuopti biurokratiją iš savo arklidžių ir ieško pigių, greitų...

Paslaugos
2019.07.18
Iranas sulaikė užsienio šalies naftos tanklaivį ir įgulą

Iranas pranešė, kad sekmadienį sulaikė „užsienio šalies“ naftos tanklaivį, kuris bandė pervežti naftą...

Verslo aplinka
2019.07.18
„Klaipėdos naftos“ akcininkai atidėjo SGD terminalo veiklos pertvarką

Valstybės valdomos „Klaipėdos naftos“ akcininkai ketvirtadienį atidėjo sprendimus dėl suskystintųjų gamtinių...

Verslo aplinka
2019.07.18
Naujam JK premjerui bus sunkiau įgyvendinti kietąjį „Brexit“ Premium 1

Naujajam britų premjerui po šiandienos balsavimo Bendruomenių rūmuose bus sunkiau įgyvendinti kietojo...

Verslo aplinka
2019.07.18
Į Lietuvą pirmąkart atvyko pažangiausi JAV naikintuvai F-35 24

Į Lietuvą ketvirtadienį pirmąkart atskrido pažangiausi amerikiečių naikintuvai F-35.

Verslo aplinka
2019.07.18
Aukščiausią postą EP iš Lietuvos atstovų gavo V. Blinkevičiūtė

Socialdemokratė Vilija Blinkevičiūtė ketvirtadienį patvirtinta Europos Parlamento Užimtumo ir socialinių...

Verslo aplinka
2019.07.18
Prezidentas pasikalbės su valdančiaisiais dėl Vyriausybės sudarymo  1

Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį pasikvies valdančiosios koalicijos sutartį pasirašiusių partijų...

Verslo aplinka
2019.07.18
Sostinės ir valstybės įmonėse šeimininkauja politikai, valdžia tai neigia  Premium 9

„Grinda“ veikia be valdybos, „Vilniaus vandenys“ – be nepriklausomų valdybos narių, o kitose sostinės įmonėse...

Finansai
2019.07.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau