Th. May postas susvyravo, tačiau maištininkai jos iš balno neišmetė

Publikuota: 2018-12-12
Atnaujinta 2018-12-12 23:15
Toby Melville („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Toby Melville („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Theresai May, JK premjerei, Torių partijos maištininkai inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo, bet nieko nepešė.  Vėlų trečiadienio vakarą vykusiame balsavime 200 balsų palaikė konservatorių lyderę, o 117 buvo prieš. 

Grahamas Brady, Konservatorių partijos „1922“ komiteto vadovas paskelbė šiuos balsavimo rezultatus, tai transliavo BBC. Nors premjerė išsilaikė poste,  visgi analitikai pastebi, kad 117 balsų yra nemalonus rezultatas, reiškiantis tolesnes įtampas prieš „Brexit“. Ponia May dar prieš balsavimą pareiškė, kad nesieks išlikti prie partijos ir Vyriausybės vairo po 2022 m. rinkimų.

VŽ jau rašė, tam, kad būtų surengtas balsavimas dėl pasitikėjimo Konservatorių partijoje, specialus komitetas  „1922“ su tokiu prašymu turėjo gauti 48 Torių laiškus.

Ponios May partijos nariai į balsavimą rinkosi šiandien 18 val. Londono laiku (20 val).

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ponia May tapo premjere iškart po to, kai JK 2016 m. po balsavimo referendume nusprendė trauktis iš Bendrijos. VŽ primena, kad dar didesnį partijos kolegų pyktį ji užsitraukė antradienį atidėjusi balsavimą dėl JK susiderėtos „Brexit“ sutarties su ES.

Šiuo metu JK konservatoriai turi 316 mandatų JK parlamente. Tam, kad p. May liktų savo poste jai reikia užsitikrinti 159 ją palaikančius balsus.

Visi konservatorių parlamentarai balsuos, ar p. May lieka poste. Rengiamas balsavimas būtų slaptas. Jeigu p. May pavyktų laimėti, tuomet prieš ją toks balsavimas negalėtų būti rengiamas dar metus.

Tiesa, kaip antradienį teigė Linas Kojala, politologas ir Rytų Europos studijų centro vadovas, tiek naujo vyriausybės vadovo rinkimai Konservatorių partijoje, tiek nauji parlamento rinkimai p. May partijai nėra labai palankūs.

„Pirmu atveju nėra aiškaus lyderio pakeisti p. May. Antru atveju grėstų visiškas fiasko ir leiboristų valdžia. Be to, abiem atvejais tai kainuotų daug brangaus laiko, nes britai iš ES išstoja jau 2019 m. kovo 29 d.“, – sako p. Kojala.

Politikos analizės kompanijos „Eurasia“ direktorius Mujtabas Rahmanas, kurį cituoja „Bloomberg“ teigia, kad „ 55%, kad p. May laimės balsavimą dėl pasitikėjimo ir liks savo poste“.

Jeigu p. May pralaimės ir bus renkamas naujasis Torių partijos lyderis, tai naujojo lyderio rinkimų pradžia numatyta kitą antradienį. Tikimasi, kad pagrindiniai du kandidatai į Torių partijos vadovo postą turėtų paaiškėti iki gruodžio 20 d.

„Jeigu p. May pavyks išgyventi šį balsavimą, tai balsų dauguma kuria jai pavyks užsitikrinti savo pergalę lems ir tai, ar jos pasiektas „Brexit“ susitarimas su ES turi galimybių išgyventi JK parlamento balsavimą. Jeigu ji pralaimės, JK pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijus padidės. Taip pat tokiu atveju padidėtų ir pirmalaikių rinkimų ar Vyriausybės ir Parlamento susidūrimo galimybė. Tokiu atveju proeuropietiški Torių partijos nariai galėtų suvienyti jėgas su opozicinėmis partijomis, kad sutriuškintų vyriausybę balsavime dėl pasitikėjimo ir taip užkirstų kelią JK pasitraukimui iš Bendrijos be susitarimo“, – „Bloomberg“ cituoja „Eurasia“ projekcijas.

EK palaiko

Europos Komisija (EK) išreiškė palaikymą p. May prieš trečiadienio vakarą jos partijos rengiamą balsavimą dėl pasitikėjimo.

Margaritis Schinas, EK atstovas spaudai, kalbėdamas Briuselyje teigė, kad EK mano, kad JK premjerė „nudirbo puikų darbą, suvaldydama labai sudėtingą procesą“.

VŽ primena, kad antradienio vėlų vakarą p. May susitiko su EK pirmininku Jeanu- Claude‘u Junckeriu.

„EK nekomentuos JK vidaus politikos ir ypač Konservatorių partijos, tačiau EK pirmininkas p. Junckeris daugeliu atveju išreiškė palaikymą JK premjerei p. May ir jos vaidmeniui suvaldant labai sudėtingus procesus“,– teigė p. Schinas, paklaustas apie šiandienos balsavimą dėl p. May.

Antradienį EVT pirmininkas Donaldas Tuskas teigė, kad akivaizdu, kad likusius 27 valstybės narės nori padėti JK premjerei patvirtinti susitarimą su ES JK parlamente, tačiau, anot p. Tusko, „klausimas yra kaip“.

Palaikė kabineto nariai

Palaikymą JK premjerei iškart pareiškė visi jos kabineto nariai, įskaitant ir kelis, kurie buvo įvardyti kaip tie, kurie galėtų pakeisti p. May, jeigu ji bus priversta pasitraukti iš savo posto.

Jeremy Huntas, JK užsienio reikalų sekretorius, teigė, kad p. May „yra geriausias žmogus, kuris gali užtikrinti tai, kad mes iš tiesų pasitrauksime iš ES kovo 29 d.“.

Sajidas Javidas, JK vidaus reikalų sekretorius, teigė, kad lyderio pasikeitimas būtų matomas kaip toks, „kurį nori matyti daug kas iš opozicijos ir iš principo neteisingas“.

Remiantis BBC skelbiamu tyrimu, iš anksto buvo prognozuojama, kad 158 parlamentarai balsuos už JK premjerę, 33 pasisakys prieš ją. VŽ primena, kad tam, kad p. May išsilaikytų poste jai reikia užsitikrinti 158 balsus, tačiau balsavimas yra slaptas, todėl buvo sunku prognozuoti galutinę jo baigtį.

Jeigu p. May būtų pralaimėjusi balsavimą, ji neturėtų pasitraukti iš premjerės pareigų iškart. Buvo tikimasi, kad ji ir toliau būtų buvusi premjere iki to laiko, kol būtų buvęs išrinktas naujasis Konservatorių lyderis. Procesas galėjo užtrukti iki 6 savaičių. VŽ primena, kad, jeigu į partijos lyderio postą pretenduoja daugiau nei du kandidatai, tai konservatorių parlamentarai balsuoja tol, kol lieka du, kurie turi stoti prieš visos Konservatorių partijos teismą.

Plačiau apie konservatorių partijos lyderio rinkimų procedūrą skaitykite čia.

Vis dar ryžtinga

Kol kas p. May nusiteikusi ryžtingai ir neketina trauktis, tai dar kartą ji įrodė pasakydama pranešimą dar prieš balsavimą.

„Aš kovosiu viskuo, ką turiu, kad įtikinčiau parlamentarus, kad ir toliau galiu vadovauti partijai“,– trečiadienį po paskelbtų naujienų sakė p. May.

JK premjerė teigė, kad  „nauji lyderio rinkimai nepakeis fundamentalių derybų principų arba parlamento aritmetikos“,– savo pareiškime po Torių inicijuoto balsavimo dėl pasitikėjimo sakė politikė.

„Savaitės praleistos draskant vienas kitą tik dar labiau skaldo JK, kaip tik tuo metu, kai mes turime stovėti išvien ir tarnauti savo šaliai“,– nurodė p. May.

Šalies premjerė šiandien turėjo vykti į Dubliną, kur su Airijos premjeru Leo Varadkaru tikėjosi aptarti savo „Brexit“ susitarimą, tačiau ji liks Londone, kad galėtų dalyvauti balsavime dėl pasitikėjimo ja.

„Esu pasirengusi užbaigti savo darbą. Konservatorių partijos lyderio pasikeitimas dabar komplikuotų mūsų šalies ateitį. Naujasis lyderis neturėtų laiko persiderėti („Brexit“ sutarties – VŽ), taigi vienas iš pirmųjų naujojo lyderio darbų būtų pratęsti arba atšaukti 50 straipsnio įsigalėjimą“,– teigė p. May.

VŽ primena, kad ketvirtadienį prasideda ir Europos vadovų tarybos (EVT) susitikimas, kuris tęsis ir penktadienį.

Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas, teigė, kad pagrindinė ES lyderių susitikime vyraujanti tema ir bus „Brexit“.

„Atsižvelgiant į situacijos rimtumą JK, pradėsime nuo „Brexit“. Intencija yra tokia, kad mes išklausysime JK premjerės p. May pareiškimą, vėliau 27 ES valstybės narės susitiks diskutuoti dėl susiklosčiusius situacijos ir prieis tam tikras išvadas. Kadangi laiko vis mažėja, aptarsime ir pasiruošimo JK pasitraukimui be susitarimo scenarijui“ ,– rašė p. Tuskas.

Antradienį p. May susitiko su Angela Merkel, Vokietijos kanclere ir kitais ES pareigūnais siekdama užsitikrinti pokyčius skyrybų su ES sutartyje, kurie padėtų jai ratifikuoti sutartį šalies parlamente.  Jeigu bus pareikštas nepasitikėjimas p. May, ji vis dar gali dalyvauti ketvirtadienio EVT, tačiau jos susitarimas ES lyderių bus matomas kaip žlugęs.

Ponia May šiandien jau tvirtino, kad bet kuris naujas Konservatorių partijos lyderis turėtų atidėti „Brexit“ tam, kad jis spėtų susiderėti naują susitarimą su ES.

Beje, ES jau ne kartą yra sakiusi, kad naujo susitarimo iš Bendrijos pusės nebus, tačiau p. May galėtų būti suteikta tik daugiau „išaiškinimų“ ir politinė deklaracija dėl „Brexit“ sutarties.

BBC duomenimis, pasirodė daug pavardžių dėl to, kas galėtų pakeisti p. May, tai Sajidas Javidas, dabartinis vidaus reikalų ministras, Jeremy Huntas, užsienio reikalų sekretorius, Michaelas Gove‘as, aplinkos apsaugos sekretorius, Amber Rudd, darbo ir pensijų sekretorė.

Du buvęs JK „Brexit“ sekretoriai – Dominicas Raabas, Davidas Davisas taip pat įvardijami tarp tų, kurie galėtų pretenduoti į partijos lyderio postą. Borisas Johnsonas, buvęs JK užsienio reikalų sekretorius taip pat įvardijamas kaip galimas kandidatas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Baltarusija išplėtė mirties bausmės taikymą

Baltarusijoje įvesta mirties bausmė už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą, trečiadienį pranešė Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.18
ES svarsto sukurti „Europos geopolitinę bendriją“ 1

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį pareiškė, kad sieks sukurti „Europos geopolitinę bendriją“, kuri būtų tarsi...

Verslo aplinka
2022.05.18
Turkija, prieš pritardama Suomijos ir Švedijos narystei NATO, šalims turi 10 reikalavimų

Provyriausybinis Turkijos laikraštis trečiadienį pranešė, kad Ankara parengė sąrašą iš 10 reikalavimų,...

Verslo aplinka
2022.05.18
A. Armonaitė: Lietuva gali sukurti Ukrainos atstatymo fondą

Svarstant, kaip padėti karo niokojamai Ukrainai, Lietuva galėtų ne tik dalyvauti atstatant sunaikintą svarbią...

Verslo aplinka
2022.05.18
Rusija išsiunčia dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų

Maskva trečiadienį išsiuntė dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų, atsakydama į Rusijos...

Verslo aplinka
2022.05.18
Ukrainos bankas: ekonomika šiemet susitrauks mažiausiai trečdaliu

Ukrainos ekonomikos kritimas 2022-aisiais trečdaliu yra pats optimistiškiausias scenarijus, o spartus jos...

Verslo aplinka
2022.05.18
„Financial Times“: Turkija NATO ambasadorių susitikime blokavo derybų dėl Suomijos ir Švedijos narystės pradžią 2

Turkija užblokavo pirminį NATO sprendimą imtis nagrinėti Suomijos ir Švedijos paraiškas dėl narystės Aljanso,...

Verslo aplinka
2022.05.18
Ukrainoje teisiamas pirmasis Rusijos karo nusikaltėlis kaltę dėl civilio nužudymo pripažįsta

Ukrainos sostinėje trečiadienį prasidėjo pirmasis nuo Rusijos invazijos pradžios teismo procesas dėl karo...

Verslo aplinka
2022.05.18
V. Sinkevičius apie „RePowerEu“: turime sumažinti ES energetinę priklausomybę nuo trečiųjų šalių

Europos Sąjungos (ES) energetikos laukia revoliuciniai pokyčiai, tačiau siekiant susitarti dėl šeštojo...

Verslo aplinka
2022.05.18
Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
2022.05.18
Infografika: efektyviausia Vakarų tiekiama ginkluotė Ukrainai Premium 1

Ukrainai laimėjus mūšį prie Charkivo, atstūmus priešo pajėgas kone iki pat sienos su Rusija ir sėkmingai...

Verslo aplinka
2022.05.18
Vyriausybė oficialiai atšaukia ambasadorių Rusijoje

Vyriausybė trečiadienį posėdyje nusprendė iš ambasadoriaus Rusijoje pareigų oficialiai atšaukti Eitvydą...

Verslo aplinka
2022.05.18
Subsidijos Ukrainos verslui: už įsikūrimą Lietuvoje – 10.000 Eur 1

Ukrainos verslai, po vasario 24 d. pradėję veiklą Lietuvoje, galės gauti subsidijas už įsikūrimą ir darbo...

Gazelė
2022.05.18
Seimo komitete pritarta naujai vaiko priežiūros išmokų tvarkai: keistųsi trukmė ir dydis 6

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas iš esmės pritarė Vyriausybės pasiūlytai ir Seimo pradėtai...

Vadyba
2022.05.18
Prieš KAM svetainę gegužę įvykdyta masyvi kibernetinė ataka

Atnaujinus Krašto apsaugos ministerijos (KAM) internetinį puslapį, prieš jį po kelių dienų buvo įvykdyta...

Verslo aplinka
2022.05.18
Biudžeto deficito riboženklių sugrįžtuvių horizontuose dar nematyti Premium 2

Tvyrant ekonominiam neapibrėžtumui, Europos Sąjunga rimtai svarsto dar kuriam laikui pratęsti prieš dvejus...

Verslo aplinka
2022.05.18
„Ignitis“ iš JAV įsigijo du naujus SkGD krovinius

Elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ įsigijo du naujus suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) krovinius, kurie...

Rinkos
2022.05.18
Dėl sankcijų Rusijos ekonomika šiemet trauksis 7,8%

Rusijos ekonominės plėtros ministerija pagerino šių metų, tačiau pablogino 2023 m. prognozę.

Finansai
2022.05.18
Lenkijos ekonomika pirmąjį metų ketvirtį ūgtelėjo 8,5% 1

Lenkija per pirmus tris šių metų mėnesius sukūrė palyginamosiomis kainomis 8,5% didesnį nei prieš metus...

Verslo aplinka
2022.05.18
JAV aiškinasi galimybes įtikinti Turkiją neblokuoti Suomijos ir Švedijos priėmimo į NATO

Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui vis griežčiau pasisakant prieš Suomijos ir Švedijos planą...

Verslo aplinka
2022.05.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku