Th. May postas susvyravo, tačiau maištininkai jos iš balno neišmetė

Publikuota: 2018-12-12
Atnaujinta 2018-12-12 23:15
Toby Melville („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Toby Melville („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Theresai May, JK premjerei, Torių partijos maištininkai inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo, bet nieko nepešė.  Vėlų trečiadienio vakarą vykusiame balsavime 200 balsų palaikė konservatorių lyderę, o 117 buvo prieš. 

Grahamas Brady, Konservatorių partijos „1922“ komiteto vadovas paskelbė šiuos balsavimo rezultatus, tai transliavo BBC. Nors premjerė išsilaikė poste,  visgi analitikai pastebi, kad 117 balsų yra nemalonus rezultatas, reiškiantis tolesnes įtampas prieš „Brexit“. Ponia May dar prieš balsavimą pareiškė, kad nesieks išlikti prie partijos ir Vyriausybės vairo po 2022 m. rinkimų.

VŽ jau rašė, tam, kad būtų surengtas balsavimas dėl pasitikėjimo Konservatorių partijoje, specialus komitetas  „1922“ su tokiu prašymu turėjo gauti 48 Torių laiškus.

Ponios May partijos nariai į balsavimą rinkosi šiandien 18 val. Londono laiku (20 val).

Ponia May tapo premjere iškart po to, kai JK 2016 m. po balsavimo referendume nusprendė trauktis iš Bendrijos. VŽ primena, kad dar didesnį partijos kolegų pyktį ji užsitraukė antradienį atidėjusi balsavimą dėl JK susiderėtos „Brexit“ sutarties su ES.

Šiuo metu JK konservatoriai turi 316 mandatų JK parlamente. Tam, kad p. May liktų savo poste jai reikia užsitikrinti 159 ją palaikančius balsus.

Visi konservatorių parlamentarai balsuos, ar p. May lieka poste. Rengiamas balsavimas būtų slaptas. Jeigu p. May pavyktų laimėti, tuomet prieš ją toks balsavimas negalėtų būti rengiamas dar metus.

Tiesa, kaip antradienį teigė Linas Kojala, politologas ir Rytų Europos studijų centro vadovas, tiek naujo vyriausybės vadovo rinkimai Konservatorių partijoje, tiek nauji parlamento rinkimai p. May partijai nėra labai palankūs.

„Pirmu atveju nėra aiškaus lyderio pakeisti p. May. Antru atveju grėstų visiškas fiasko ir leiboristų valdžia. Be to, abiem atvejais tai kainuotų daug brangaus laiko, nes britai iš ES išstoja jau 2019 m. kovo 29 d.“, – sako p. Kojala.

Politikos analizės kompanijos „Eurasia“ direktorius Mujtabas Rahmanas, kurį cituoja „Bloomberg“ teigia, kad „ 55%, kad p. May laimės balsavimą dėl pasitikėjimo ir liks savo poste“.

Jeigu p. May pralaimės ir bus renkamas naujasis Torių partijos lyderis, tai naujojo lyderio rinkimų pradžia numatyta kitą antradienį. Tikimasi, kad pagrindiniai du kandidatai į Torių partijos vadovo postą turėtų paaiškėti iki gruodžio 20 d.

„Jeigu p. May pavyks išgyventi šį balsavimą, tai balsų dauguma kuria jai pavyks užsitikrinti savo pergalę lems ir tai, ar jos pasiektas „Brexit“ susitarimas su ES turi galimybių išgyventi JK parlamento balsavimą. Jeigu ji pralaimės, JK pasitraukimo iš ES be susitarimo scenarijus padidės. Taip pat tokiu atveju padidėtų ir pirmalaikių rinkimų ar Vyriausybės ir Parlamento susidūrimo galimybė. Tokiu atveju proeuropietiški Torių partijos nariai galėtų suvienyti jėgas su opozicinėmis partijomis, kad sutriuškintų vyriausybę balsavime dėl pasitikėjimo ir taip užkirstų kelią JK pasitraukimui iš Bendrijos be susitarimo“, – „Bloomberg“ cituoja „Eurasia“ projekcijas.

EK palaiko

Europos Komisija (EK) išreiškė palaikymą p. May prieš trečiadienio vakarą jos partijos rengiamą balsavimą dėl pasitikėjimo.

Margaritis Schinas, EK atstovas spaudai, kalbėdamas Briuselyje teigė, kad EK mano, kad JK premjerė „nudirbo puikų darbą, suvaldydama labai sudėtingą procesą“.

VŽ primena, kad antradienio vėlų vakarą p. May susitiko su EK pirmininku Jeanu- Claude‘u Junckeriu.

„EK nekomentuos JK vidaus politikos ir ypač Konservatorių partijos, tačiau EK pirmininkas p. Junckeris daugeliu atveju išreiškė palaikymą JK premjerei p. May ir jos vaidmeniui suvaldant labai sudėtingus procesus“,– teigė p. Schinas, paklaustas apie šiandienos balsavimą dėl p. May.

Antradienį EVT pirmininkas Donaldas Tuskas teigė, kad akivaizdu, kad likusius 27 valstybės narės nori padėti JK premjerei patvirtinti susitarimą su ES JK parlamente, tačiau, anot p. Tusko, „klausimas yra kaip“.

Palaikė kabineto nariai

Palaikymą JK premjerei iškart pareiškė visi jos kabineto nariai, įskaitant ir kelis, kurie buvo įvardyti kaip tie, kurie galėtų pakeisti p. May, jeigu ji bus priversta pasitraukti iš savo posto.

Jeremy Huntas, JK užsienio reikalų sekretorius, teigė, kad p. May „yra geriausias žmogus, kuris gali užtikrinti tai, kad mes iš tiesų pasitrauksime iš ES kovo 29 d.“.

Sajidas Javidas, JK vidaus reikalų sekretorius, teigė, kad lyderio pasikeitimas būtų matomas kaip toks, „kurį nori matyti daug kas iš opozicijos ir iš principo neteisingas“.

Remiantis BBC skelbiamu tyrimu, iš anksto buvo prognozuojama, kad 158 parlamentarai balsuos už JK premjerę, 33 pasisakys prieš ją. VŽ primena, kad tam, kad p. May išsilaikytų poste jai reikia užsitikrinti 158 balsus, tačiau balsavimas yra slaptas, todėl buvo sunku prognozuoti galutinę jo baigtį.

Jeigu p. May būtų pralaimėjusi balsavimą, ji neturėtų pasitraukti iš premjerės pareigų iškart. Buvo tikimasi, kad ji ir toliau būtų buvusi premjere iki to laiko, kol būtų buvęs išrinktas naujasis Konservatorių lyderis. Procesas galėjo užtrukti iki 6 savaičių. VŽ primena, kad, jeigu į partijos lyderio postą pretenduoja daugiau nei du kandidatai, tai konservatorių parlamentarai balsuoja tol, kol lieka du, kurie turi stoti prieš visos Konservatorių partijos teismą.

Plačiau apie konservatorių partijos lyderio rinkimų procedūrą skaitykite čia.

Vis dar ryžtinga

Kol kas p. May nusiteikusi ryžtingai ir neketina trauktis, tai dar kartą ji įrodė pasakydama pranešimą dar prieš balsavimą.

„Aš kovosiu viskuo, ką turiu, kad įtikinčiau parlamentarus, kad ir toliau galiu vadovauti partijai“,– trečiadienį po paskelbtų naujienų sakė p. May.

JK premjerė teigė, kad  „nauji lyderio rinkimai nepakeis fundamentalių derybų principų arba parlamento aritmetikos“,– savo pareiškime po Torių inicijuoto balsavimo dėl pasitikėjimo sakė politikė.

„Savaitės praleistos draskant vienas kitą tik dar labiau skaldo JK, kaip tik tuo metu, kai mes turime stovėti išvien ir tarnauti savo šaliai“,– nurodė p. May.

Šalies premjerė šiandien turėjo vykti į Dubliną, kur su Airijos premjeru Leo Varadkaru tikėjosi aptarti savo „Brexit“ susitarimą, tačiau ji liks Londone, kad galėtų dalyvauti balsavime dėl pasitikėjimo ja.

„Esu pasirengusi užbaigti savo darbą. Konservatorių partijos lyderio pasikeitimas dabar komplikuotų mūsų šalies ateitį. Naujasis lyderis neturėtų laiko persiderėti („Brexit“ sutarties – VŽ), taigi vienas iš pirmųjų naujojo lyderio darbų būtų pratęsti arba atšaukti 50 straipsnio įsigalėjimą“,– teigė p. May.

VŽ primena, kad ketvirtadienį prasideda ir Europos vadovų tarybos (EVT) susitikimas, kuris tęsis ir penktadienį.

Donaldas Tuskas, EVT pirmininkas, teigė, kad pagrindinė ES lyderių susitikime vyraujanti tema ir bus „Brexit“.

„Atsižvelgiant į situacijos rimtumą JK, pradėsime nuo „Brexit“. Intencija yra tokia, kad mes išklausysime JK premjerės p. May pareiškimą, vėliau 27 ES valstybės narės susitiks diskutuoti dėl susiklosčiusius situacijos ir prieis tam tikras išvadas. Kadangi laiko vis mažėja, aptarsime ir pasiruošimo JK pasitraukimui be susitarimo scenarijui“ ,– rašė p. Tuskas.

Antradienį p. May susitiko su Angela Merkel, Vokietijos kanclere ir kitais ES pareigūnais siekdama užsitikrinti pokyčius skyrybų su ES sutartyje, kurie padėtų jai ratifikuoti sutartį šalies parlamente.  Jeigu bus pareikštas nepasitikėjimas p. May, ji vis dar gali dalyvauti ketvirtadienio EVT, tačiau jos susitarimas ES lyderių bus matomas kaip žlugęs.

Ponia May šiandien jau tvirtino, kad bet kuris naujas Konservatorių partijos lyderis turėtų atidėti „Brexit“ tam, kad jis spėtų susiderėti naują susitarimą su ES.

Beje, ES jau ne kartą yra sakiusi, kad naujo susitarimo iš Bendrijos pusės nebus, tačiau p. May galėtų būti suteikta tik daugiau „išaiškinimų“ ir politinė deklaracija dėl „Brexit“ sutarties.

BBC duomenimis, pasirodė daug pavardžių dėl to, kas galėtų pakeisti p. May, tai Sajidas Javidas, dabartinis vidaus reikalų ministras, Jeremy Huntas, užsienio reikalų sekretorius, Michaelas Gove‘as, aplinkos apsaugos sekretorius, Amber Rudd, darbo ir pensijų sekretorė.

Du buvęs JK „Brexit“ sekretoriai – Dominicas Raabas, Davidas Davisas taip pat įvardijami tarp tų, kurie galėtų pretenduoti į partijos lyderio postą. Borisas Johnsonas, buvęs JK užsienio reikalų sekretorius taip pat įvardijamas kaip galimas kandidatas.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

V. Zelenskio pergale rinkimuose neabejoja ir jo oponentas 17

Ukrainoje sekmadienį vyko balsavimas antrajame prezidento rinkimų ture. Dvikovos tarp dabartinio prezidento...

Verslo aplinka
2019.04.21
Mirtini sprogimai sudrebino Šri Lanką 6

Sprogimai Velykų dieną sudrebino kelias bažnyčias ir kelis viešbučius Šri Lankoje. Išpuolių metu bent 207...

Verslo aplinka
2019.04.21
Kaip kurti švietimo viziją, kad ji veiktų Premium

„Laimingas žmogus“ – vos du žodžiai gali būti gera švietimo vizija. Pavyzdžiui, Butane. Ar Danijoje. Ten, kur...

Verslo klasė
2019.04.21
Šalies vadovai sveikina Šv. Velykų proga

Šalies vadovai sveikina gyventojus su Šv. Velykomis ir linki energijos, šilumos, vienybės, atsinaujinimo.

Verslo aplinka
2019.04.21
Ar jau esame pasirengę atvirai ir skaidriai kalbėti apie darbo užmokestį? 7

Lietuviams kalbėti apie atlygį dar tikrai nedrąsu. Tačiau poreikis gerinti darbuotojų patirtį – motyvuoti bei...

Vadyba
2019.04.20
Daliai parduotuvių dirbant per Velykas, Seime vėl inicijuojamas draudimas 11

Kai kuriems prekybos tinklams ketinant dirbti pirmąją Velykų dieną, Seimo nariai žada grįžti prie įstatymo...

Paslaugos
2019.04.20
Už ekstremistinį turinį JAV milžinams Europoje grės baudos iki 4% apyvartos 1

Europos Parlamentas (EP) pritarė pasiūlymui bausti tokias įmones kaip „Facebook“, „Google“ ir „Twitter“ net...

Paslaugos
2019.04.20
Apklausos Ukrainos prezidento rinkimuose lengvą pergalę pranašauja V. Zelenskiui Premium

Naujausia sociologų grupės „Reiting“ atlikta apklausa rodo, kad antrame prezidento rinkimų ture ukrainiečiai...

Verslo aplinka
2019.04.20
Reitingų lentelėje į pirmą vietą pakilo I. Šimonytė 19

Konservatorių kandidatė prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė pakilo į pirmąją reitingų lentelės poziciją,...

Verslo aplinka
2019.04.20
Kijevo stadione Ukrainos kandidatų į prezidentus šou

Kandidatai į Ukrainos prezidentus – dabartinis šalies vadovas Petro Porošenka ir favoritu laikomas...

Verslo aplinka
2019.04.19
Rusija uždraudė naftos ir jos produktų eksportą į Ukrainą 14

Rusija uždraudė į Ukrainą eksportuoti rusišką naftą ir jos produktus, o angliES eksportas galimas tik gavus...

Pramonė
2019.04.19
Kinijos dilema, kurios turėtų nebūti Premium 5

Imunitetas Sovietų Sąjungos komunizmui ir jo palikimui didžiąja dalimi Lietuvoje jau yra susiformavęs. 2013...

Verslo klasė
2019.04.19
Dėl ataskaitos detalių Demokratų partija reikalauja R. Muellerio viešo liudijimo

JAV Demokratų partija nori, kad JAV specialusis tyrėjas Robertas Muelleris, kuris ketvirtadienį po 22...

Verslo aplinka
2019.04.19
Konkurencijos taryba: „Gazprom“ turto išieškojimas yra sudėtingas 2

Rusijos dujų koncernui „Gazprom“ jau beveik 5 metus nesumokant Lietuvai 42 mln. Eur baudos, šaliai kol kas...

Pramonė
2019.04.19
Teisme liudijanti L. Graužinienė: pelno mokesčio pataisos neatitiko ES direktyvos  1

Loreta Graužinienė, buvusi Seimo pirmininkė, sako, kad parlamente 2015 m. svarstytas Pelno mokesčio įstatymo...

Verslo aplinka
2019.04.19
V. Mazuronis: esu tas, kurį galima vadinti „eurorealistu“ Premium

Prezidentas turėtų savo autoritetu užtikrinti valstybės pažangą ir reformų vykdymą , bet jis neturėtų kištis...

Verslo aplinka
2019.04.19
Kandidatų prezidentus debatuose – Estijos ir Rusijos vadovų susitikimo vertinimas 8

Kandidatai į Lietuvos prezidentus nesutaria, ar vakarykštis Estijos prezidentės vizitas į Maskvą buvo...

Dviguba pilietybė: malonė ar norma? 56

Iki referendumo, kuriame piliečiai spręs dėl dvigubos pilietybės galimybės, liko apie tris savaites, tačiau...

Verslo aplinka
2019.04.19
JAV ir ES užsitaisė prekybos ginklus Premium

JAV ir Europos Sąjunga (ES) pradėjo detalų pasiruošimo planą, kuriuo viena kitos pro­dukcijai galėtų įvesti...

Verslo aplinka
2019.04.19
V. Vasiliauskas: iš spintos bus traukiami „Snoro“ ir Ūkio banko skeletai Premium 42

Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas, VŽ teigia, įsitikinęs, kad Stasio Jakeliūno,...

Finansai
2019.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau