VRK sprendimas: dalis serialo „Naisių vasara“ yra politinė reklama

Publikuota: 2018-07-17
Atnaujinta 2018-07-17 15:59
VRK posėdis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
VRK posėdis. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį iš dalies pritarė darbo grupės išvadoms dėl televizijos serialo „Naisių vasara“. Nuspręsta, kad atskiros serialo dalys yra politinė reklama, savo ruožtu „išteisinimo“ sprendimas dėl darbo grupės siūlymo nepripažinti viso serialo politine reklama nebuvo priimtas – tam neužteko VRK narių balsų. Dabar VRK skaičiuos, kiek kainavo reklama pripažinti epizodai ir spręs, kokias nuobaudas pritaikyti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS).

VRK nariai nepriėmė sprendimo ir dėl „Agrokoncerno“ paramos serialui. Darbo grupė siūlė pripažinti, kad „Agrokoncerno“ parama serialui nėra piniginė auka Ramūnui Karbauskiui, LVŽS pirmininkui, ar šiai partijai.

Skundą dėl šio serialo VRK gavo dar 2016-aisiais. Jame prašyta išsiaiškinti, ar seriale nuolat rodytas LVŽS simbolis gandras nėra politinė reklama, taip pat, kad kiekvienos serijos pradžioje buvo matoma LVŽS lyderio p. Karbauskio pavardė.

VRK darbo grupė tyrė 5-ąjį, 6-ąjį ir 7-ąjį serialo „Naisių vasara“ sezoną. Anot Olgos Kilkinovos, VRK darbo grupės narės, tyrimo metu buvo atrinktos serijos, rodytos iki rinkimų likus 18 mėnesių. Toks terminas pasirinktas, remiantis klasikiniais tyrimais, kurie rodo, kad rinkėjai geriausiai atsimena paskutinių vienerių metų politinius įvykius. Naujesni tyrimų rezultatai liudija, kad šis laikas gali būti šiek tiek ilgesnis.

Politine reklama laikyti epizodai, kur matoma „valstiečių“ simbolika, taip pat partijos programos nuostatų akcentavimas.

Ponia Kilkinova akcentavo, kad p. Karbauskio ir „Naisių vasaros“ herojaus Pijaus panašumo klausimas yra subjektyvus, todėl tai negali būti vertinama kaip politinė reklama.

„Nėra duomenų, kad Pijų rinkėjai masiškai tapatintų su Karbauskiu (...). Nėra nustatyta, kad LVŽS būtų vykdžiusi kampaniją, kuria būtų siekta tapatinti Pijų su Karbauskiu“, – kalbėjo ji.

Gandrą naudoja daugiau organizacijų

Darbo grupės nuomone, serialo serijų pradžioje rodomas užrašas, kad jo mecenatas yra p. Karbauskis, yra informacinio pobūdžio užrašas. Tačiau politine reklama pripažinti serijų pabaigoje rodyti p. Karbauskio kvietimai aplankyti Naisius, taip pat specialaus LVŽS leidinio „Už žemę ir žmogų“ ar „Žaliojo valstiečių kalendoriaus“ demonstravimas.

Savo ruožtu gandro simbolį, pasak p. Kilkinovos, naudoja ir kitos organizacijos, pavyzdžiui, Kaimo turizmo asociacija, todėl tai taip pat nėra politinė reklama.

Iš viso darbo grupė atrado, kad politine reklama galima laikyti maždaug 4 minutes 5-ajame serialo sezone, 2 minutes – 6-ajame ir daugiau nei 28 minutes 7-ajame serialo sezone. Darbo grupės manymu, kadangi tai sudaro 0,19%-1,76% viso serialo trukmės, visas serialas „Naisių vasara“ negali būti pripažintas politine reklama.

„Serialo tikslas, mūsų manymu, nebuvo propaguoti balsuoti arba agituoti, arba kitaip paveikti rinkėjus balsuoti už p. Karbauskį ar LVŽS 2014-2016 m. (...). Darbo grupės manymu, serialas rodytas ilgą laiką, nuo 2009 m., ir jis neturėjo įtakos 2014-2016 m. rinkimams“, – kalbėjo p. Kilkinova.

Paslėpta politine reklama pripažinti tokie epizodai, kaip serialo herojaus Pijaus draudimas arbatinėje prekiauti alkoholiu, tačiau VRK nariai nusprendė, kad serialo epizodai apie priklausomybę nuo alkoholio ar azartinių lošimų, nėra politinė reklama. Taigi, VRK manymu, politinės reklamos seriale buvo dar mažiau nei suskaičiavo darbo grupė.

Būdas praleisti laisvalaikį

Darbo grupė siūlė pripažinti, kad „Agrokoncerno“ parama serialą kūrusiai įmonei „Videometra“, kuri iš viso sudarė per 332.000 Eur, nėra nepiniginė auka LVŽS ar p. Karbauskiui, todėl tai nėra įstatymo pažeidimas. Tačiau VRK balsavime nepritarė tokiam sprendimui.

„Viskas labai pasikeitė po to kai šiuos Seime rinkimuose būtent laimėjo LVŽS ir, mes manome, būtent, kai visuomenės informavimo priemonėse buvo pateikta tiek daug informacijos apie šitą partiją (...) daug straipsnių apie sąsajas tarp vaidmens ir pačio Karbauskio, apie Naisius, apie „Agrokoncerną“, tai galėjo įtakoti ir sieti tas asociacijas, kurios anksčiau galbūt net negalėjo kilti ir jų nebuvo“, – kalbėjo p. Kilkinova.

Jos teigimu, serialo tikslas išliko nepakitęs visuose jo sezonuose – parodyti šiuolaikinio Lietuvos kaimo gyvenimą, kuriame atsispindi ekonominiai, socialiniai ir politiniai jo aspektai. „Naisių vasara“ televizijos eteryje sukosi nuo 2009-ųjų metų.

VRK nariams diskutuojant apie serialo „Naisių vasara“ kūrimo tikslus, Vincentas Vobolevičius, darbo grupės narys, svarstė, kad tai galėjo būti saviraiškos būdas.

 „Milijonieriai turi įdomių būdų leisti laisvalaikį – kas medžioja krokodilus, kas rašo scenarijus filmams, kuriuos remia jų valdomos bendrovės. Mūsų alternatyvi hipotezė, atleiskite už grubius žodžius, buvo tokia – ar gali būti, kad Ramūnas Karbauskis kūrė scenarijų kaip saviraiškos priemonę, įpindamas savo gimtinės vaizdus. Aš čia truputėli šaržuoju, bet iš esmės – nesiekdamas jokios politinės naudos, bet siekdamas, kaip kad milijonieriai keistai leidžia laiką, pasireikšti“, – kalbėjo politologas ir VRK narys.

Jo teigimu, vienas iš serialo tikslų buvo „Agrokoncerno“ reklama. Tačiau nustatyti „kas kirbėjo Ramūno Karbauskio širdyje“, pasak VRK nario, išsiaiškinti neįmanoma, o pačio LVŽS pirmininko to paklausti nėra tikslinga.

Serialo „Naisių vasarą“ autoriai yra prodiuseris Rolandas Skaisgirys ir „valstiečių“ lyderis p. Karbauskis.

„Valstiečiai“ nesutinka

VRK posėdyje LVŽS atstovavęs Liutauras Ulevičius dėstė argumentus prieš darbo grupės siūlytas išvadas.

Jo teigimu, nuo pirmojo skundo gavimo praėjo 25 mėnesiai, todėl kyla klausimas, ar toks ilgas terminas atitinka rinkimų įstatymo nuostatas bei kokia praktika yra formuojama.

Be to, jis akcentavo, kad VRK darbo grupė tyrimo metu neklausė LVŽS pozicijos, neinformavo apie tyrimo eigą, neprašė papildomų paaiškinimų ar dokumentų.

„Pagrindinė išvadų yda – plečiamasis politinės reklamos ir paslėptos reklamos aiškinimas“, – teigė p. Ulevičius.

Pasak jo, įstatymai nurodo, kad VRK neturi teisės aiškinti rinkimų ir referendumų įstatymų nuostatų, o, pavyzdžiui, jos pasirinktas 18 mėnesių iki rinkimų serialo tyrimo terminas nėra nurodytas jokiame teisės akte.

„Toks VRK elgesys, sakyčiau, aiškiai prieštarautų įstatymų viršenybės principui ir konstitucinės teisės viešpatavimo principui (...), tai sudarytų prielaidas arba net pažeistų Lietuvos Respublikos Konstituciją“, – argumentavo partijos atstovas.

Jis akcentavo, kad praeitos kadencijos VRK darbo grupė paskutiniame serialo sezone nerado politinės reklamos. Be to, LVŽS atstovas tikino, kad apibendrinti visų serialo negalima, todėl būtina dėl kiekvieno darbo grupės identifikuoto epizodo balsuoti atskirai.

Posėdžio pradžioje p. Ulevičius pateikė prašymą, kad iš posėdžio būtų pašalintas VRK narys Vilius Semeška. Jis teigė, kad šis VRK narys yra šališkas ir vykdo konservatorių partijos, kuri delegavo jį į VRK, užsakymus. Savo ruožtu p. Semeška prašė nusišalinti VRK pirmininkę Laurą Matjošaitytę dėl šios susitikimo su Ramūnu Karbauskiu, LVŽS pirmininku. Abiem siūlymams buvo nepritarta.

Pateikė alternatyvią nuomonę

Trys VRK nariai – p. Semeška, Maksimas Reznikovas, kuris atstovauja Liberalų sąjūdžiui, ir Jūratė Lebedevienė, atstovaujanti socialdemokratų partiją, pateikė alternatyvią nuomonę dėl darbo grupės išvadų. Jų teigimu, serialas „Naisių vasara“ buvo paslėpta „valstiečių“ politinė reklama, finansuota per trečius asmenis, todėl būtina svarstyti, ar tai nėra šiurkštus kampanijos finansavimo pažeidimas.

Šių VRK narių teigimu, darbo grupė neįvertino, ar serialas yra tęstinis LVŽS projektas, kuriuo vykdyta nuolatinė kampanija. Be to, ji esą neįvertino, kad šio projekto tikslas buvo paveikti rinkėjų motyvaciją balsuoti rinkimuose.

Alternatyvi nuomonė šiame VRK posėdyje nebuvo svarstyta. Komisija taip pat atmetė šių trijų VRK narių siūlymą pratęsti tyrimą.

Pirmasis VRK tyrimas dėl „Naisių vasaros“ buvo baigtas dar pernai birželį, tačiau jo išvados taip ir nebuvo svarstytos. Dėl šios priežasties Seimo opozicija buvo išsakiusi nepasitikėjimą komisijos pirmininke p. Matjošaityte, tačiau mėginimas ją atleisti Seime nepavyko. Tąkart buvo tirtas tik paskutinis serialo sezonas.

Karbauskis teigia finansavęs, nes mėgsta kiną ir gali jį kurti

LVŽS pirmininkas p. Karbauskis teigia serialą „Naisių vasara“ kūręs ir jį finansavęs, nes mėgsta kiną ir gali jį kurti, o ne dėl politinės naudos.

„Klausimas yra, jeigu jūs ką nors, ką mėgstate daryti ir norite daryti, darote tai tikriausiai. Ir aš dariau tai, ką mėgstu ir galiu. Niekam ne paslaptis, kad mano brolis – režisierius, kad 12 klasėje aš pats galvojau stoti į aktorinį meną, bet pasirinkau kitą sprendimą. Man buvo tiesiog įdomu, nes žinojau kaimo gyvenimą, man buvo įdomu prisidėti prie šito darbo, pasakoti apie tai, kas yra kaimo gyvenimas. Ne Naisių gyvenimas, o kaimo gyvenimas“, – antradienį Seime žurnalistams sakė p. Karbauskis, aiškindamas, kokiu tikslu kūrė serialą.

Šis klausimas antradienį keltas ir VRK, svarstant, ar „valstiečių“ lyderiui priklausančio „Agrokoncerno“ finansuotame seriale „Naisių vasara“ buvo paslėptos politinės reklamos.

Dar nežinodamas VRK sprendimo p. Karbauskis teigė, kad jeigu nors vienas filmo epizodas bus pripažintas paslėpta politine reklama, jis kreipsis į teismą.

„Bet kokiu atveju kreipsimės į teismą, jeigu bus nustatyta, kad tie epizodai, kur šnekama apie alkoholio kontrolę, yra Valstiečių ir žaliųjų sąjungos reklama. Aš pasakyčiau tais metais, kai jie buvo sakomi, tai galėjo būti tik konservatorių reklama, nes, man atrodo, (konservatorius – BNS) Antanas Matulas Seime sakė kažkokius panašius dalykus, o Valstiečių ir žaliųjų sąjunga panašių pareiškimų nedarė“, – tvirtino „valstiečių“ vadovas.

„Manau, kad šnekėjimas apie tai, kad girtas mechanizatorius neturėtų būti dirbtuvių kieme, nes jis kelia ir sau, ir aplinkiniams grėsmę, niekaip negali būti vertinama kaip reklama – nei konservatorių, nei „valstiečių“. Bet tai vertinama kaip reklama, dėl to manau, kad teisme bus labai linksma teisėjams“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie kitus galimos paslėptos LVŽS reklamos epizodus, susijusius su leidiniu „Už žemę ir žmogų“, „Žaliąjį valstiečio kalendorių“, p. Karbauskis tvirtino, kad jie į kadrą pateko atsitiktinai. Anot jo, esą kadre net neįmanoma įžiūrėti, koks tai kalendorius.

Antradienį VRK paslėpta politine reklama pripažino serialo epizodus ir su laikraščiu, ir su kalendoriumi, ir tuos, kuriuose kalbama apie kovą su alkoholizmu.

Skaičiuos, kiek kainavo reklama pripažinti serialo epizodai

Pasak VRK pirmininkės p. Matjošaitytės, komisijos finansų skyriaus darbuotojai suskaičiuos, kiek politinės reklamos įkainiais atsiėjo minimi epizodai, ir tuomet bus sprendžiama, kaip įvertinti pažeidimus – gali grėsti ir sankcijos dotacijai.

„Finansavimo skyriui yra pavesta suskaičiuoti, kiek ta reklama, šiandien konstatuota, kainuotų politinės reklamos įkainiais. Apskaičiuosime, įvertinsime, kiek limito viršyta, ar neviršyta, ar yra padarytas įstatyme numatytas šiurkštus įstatymo pažeidimas, ir atitinkamai vertinsime, ar yra šiurkštus pažeidimas“, – po komisijos posėdžio žurnalistams sakė p. Matjošaitytė.

„Su šiurkščiu pažeidimu visaip būna, gali būti, kad tai atsilieps antrame pusmetyje skiriant partijos biudžeto asignavimus, tačiau neužbėkime įvykiams už akių ir žiūrėkime, koks komisijos sprendimas bus, kai bus suskaičiuotos visos sekundės ir paskaičiuotos pagal reklamos įkainius“, – kalbėjo VRK vadovė.

VRK antradienį papunkčiui balsuodami dėl „Naisių vasarą“ tyrusios darbo grupės pripažino, kad politine reklama laikytini epizodai, kur R. Karbauskis kvietė žiūrovus aplankyti Naisius Šiaulių rajone, rodomas partijos leidinys, kalendorius su LVŽS logotipu, kalbama apie alkoholizmo žalą.

Keli epizodai politine reklama pripažinti 6 balsiais „už“ ir 2 nariams susilaikius, vienas – 5 balsais „už“, dviem susilaikius, vienam buvus „prieš“.

VRK darbo grupė taip pat siūlė pripažinti, kad nors seriale yra politinės reklamos epizodų, tačiau nėra pagrindo „Agrokoncerno“ paramos serialui laikyti nepinigine auka R. Karbauskiui ar LVŽS.

Bet tokiam punktui, kuris „išteisintų“ serialą, priimti neužteko balsų – už tai balsavo du komisijos nariai, trys buvo prieš ir trys susilaikė.

Iš VRK išvados tokia pačia balsų persvara išbrauktas ir dar vienas komisijos siūlytas punktas – kad nėra pagrindo konstatuoti šiurkštaus įstatymo pažeidimo.

Kaip vertinti padarytus pažeidimus, ar visą serialą pripažinti politine reklama, planuojama apsispręsti kitame komisijos posėdyje, sako VRK pirmininkė.

„Keli komisijos nariai pateikė alternatyvų siūlymą, šiandien buvo pateiktos tam tikros idėjos, jos turėtų išsigryninti, susibrandinti, komisijai būti pateikti aiškūs argumentai, kodėl mes turėtume priimti kitą sprendimą, ar turėtume pripažinti 2014-2016 metais rodytą serialą politine reklama, kodėl tas turėtų būti pripažinti“, – sakė VRK pirmininkė.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Stringa Latvijos branduolinio reaktoriaus išmontavimas

Latvijoje, apie 20 km nuo sostinės Rygos esančio nebeveikiančio branduolinio reaktoriaus išmontavimo terminai...

Energetika
08:28
Prezidento rinkimai: konstruktyvios diskusijos ilgesys 1

Visų šiemet vyksiančių rinkimų kampanijos, ypač prezidento, faktiškai prasidėjo dar prieš gerą pusmetį ir...

Būsto rinkos laukia dar viena veiksmo filmo dalis Premium 11

Praėjusių metų pradžioje naujo būsto rinkai prognozuotas pilkesnis scenarijus neišsipildė – didžiuosiuose...

Italijos populistai vilioja lenkų valdančiuosius kartu keisti ES kryptį Premium

Matteo Salvini, Italijos kraštutinių dešiniųjų partijos Lygos lyderis ir šalies vidaus reikalų ministras,...

Statistika: kiek pelno mokesčio sumoka įmonės Lietuvoje ir užsienyje Premium

Mokesčiai, kuriuos moka įmonės, išlieka pagrindinis biudžeto pajamų šaltinis, ypač besivystančiose šalyse,...

Finansai
05:45
D. Trumpo siūlomus kompromisus demokratai vadina beverte kompiliacija

Siekdamas išbristi iš klampios padėties, JAV prezidentas Donaldas Trumpas pasiūlė du neva kompromisus – dėl...

Verslo aplinka
2019.01.20
10 įdomių ir naudingų programėlių moksleiviams

Anksčiau skaitmeninės technologijos buvo naudojamos daugiausia informatikos pamokose, o šiais laikais jos...

Technologijos
2019.01.20
VŽ paaiškina: kada bus aiškus galutinis kandidatų į prezidentus sąrašas

Sulig šią savaitę paskelbtu premjero pareiškimu, kad jis dalyvaus gegužės mėnesį vyksiančiuose prezidento...

Verslo aplinka
2019.01.20
Sankcijos Rusijai: kodėl izoliacija neįmanoma? Premium

Ji leidžia raketas, kurios skrieja 2 km per sekundę greičiu ir gali pataikyti į taikinius, kurie lekia...

Financial Times
2019.01.19
Apylinkių rinkimų komisijoms trūksta maždaug šimto narių 2

Savivaldos rinkimams besirengianti Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sulaukia signalų, kad dalyje...

Verslo aplinka
2019.01.19
Statyba: keičiasi energinio naudingumo reikalavimai  6

Nuo šių metų vasario 1-osios kečiasi energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams.

Statyba ir NT
2019.01.19
E. Gentvilas siūlo nutraukti Seimo tyrimą dėl galimos politinės korupcijos 5

Eugenijus Gentvilas, Seimo laikinosios tyrimo komisijos narys liberalas siūlo nutraukti šios komisijos...

Verslo aplinka
2019.01.19
Vilnius gedi kartu su Gdansku 4

Vilnius gedi pirmadienį po tragiško išpuolio mirusio kaimyninės Lenkijos Gdansko mero Pawelo Adamowicziaus.

Verslo aplinka
2019.01.18
Didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje tapo ukrainiečiai 18

Ukrainiečiai aplenkė rusus ir tapo didžiausia užsieniečių bendruomene Lietuvoje, penktadienį paskelbė...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių

Už įtariamą šnipinėjimą Rusijos naudai suimto Algirdo Paleckio byloje aiškėja ir daugiau teisėsaugos akiratin...

Verslo aplinka
2019.01.18
A. Tapino ir premjero kova įsibėgėja 41

„Laisvės TV“ įkūrėjas, žurnalistas Andrius Tapinas, nesulaukęs premjero Sauliaus Skvernelio atsiprašymo ir...

Rinkodara
2019.01.18
Teismas pratęsė areštą iš E. Masiulio per kratą paimtiems pinigams 2

Politinės korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas pratęsė areštą iš teisiamojo Eligijaus...

Malkos atpigo labiau, nei mažėjo PVM 2

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojęs 9% pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas malkoms ir malkinės...

Verslo aplinka
2019.01.18
Prezidentė paskyrė dvi Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas

Dalia Grybauskaitė, prezidentė, po Seimo pritarimo, pasirašė dekretus, kuriais Lietuvos apeliacinio teismo...

Verslo aplinka
2019.01.18
Trečias kartas nemelavo: Švedija pagaliau turi vyriausybę

Švedijoje po penkis mėnesius trukusios porinkiminės politinės sumaišties pagaliau pavyko suformuoti naują...

Verslo aplinka
2019.01.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau