Reformos skinasi kelią: po svarstymo pritarė „Sodros“ įmokų „luboms“, mokesčių sujungimui

Publikuota: 2018-06-22
Atnaujinta 2018-06-22 14:59
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas penktadienį per nenumatytą posėdį ėmėsi svarstyti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisų. Parlamentarai po svarstymo pritarė „Sodros“ luboms, 19,5% socialinio draudimo įmokos tarifui, taip pat darbuotojų ir darbdavių mokamų mokesčių sujungimui.

64 Seimo nariai balsavo už, 16 parlamentarų buvo prieš, dar 26 politikai susilaikė. Opozicijos pasiūlymai buvo atmesti.

Parlamentas po svarstymo pritarė kompromisiniam premjero Sauliaus Skvernelio ir valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio pateiktam pasiūlymui, kad „Sodros“ lubos kitąmet siektų 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus (apie 8.800 Eur per mėnesį), po metų – 84 VDU, 2021-aisiais – 60 VDU. Tačiau į „Sodros“ įmokų „lubas“ nepateks privalomojo sveikatos draudimo įmokos.

„Sodros“ įmokų „luboms“ Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas anksčiau pritarė tik iš antro karto, o Biudžeto ir finansų komitetas pasisakė prieš.

Valstietis Tomas Tomilinas, pristatęs reformą, teigė, kad ji yra dalis partijos duotų rinkiminių pažadų. Jie esą dabar ir yra vykdomi, o „Sodros“ situacija ir bazinė pensija nuo to tik padidės.

„Svarbiausia, noriu pasakyti, kad pensijų dydžiui didžiausią įtaką turi mūsų atlyginimų dydžiai, tai yra didžiausias mūsų skaudulys“, – teigė p. Tomilinas.

Reformos nepalaikantys parlamentarai argumentavo, kad tai pablogins „Sodros“ padėtį. Rimantas Jonas Dagys tvirtino, kad vien pirmaisiais metais „Sodra“ dėl to neteks 5 mln. Eur pajamų, vėliau ši suma dar labiau didės.

Tikimasi, kad sumažėjusias „Sodros“ pajamas bent iš dalies kompensuos progresinis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas, dėl ko turėtų būti balsuojama kitą savaitę. Siūloma didesnėms kaip 120 VDU pajamoms nuo kitų metų taikyti 27% GPM tarifą, 2020 m. – nuo 84 VDU, 2021-aisiais – nuo 60 VDU. Mažesnėms pajamoms siūlomas 20% GPM tarifas.

Keistųsi ir išmokos

Konservatorė Gintarė Skaistė ragino nepalaikyti viso įstatymo projekto, kadangi tai pablogintų pensininkų padėtį, nes taip silpninama pirmoji pensijų pakopa, o antroji yra sujaukiama. Ji teigė nenustebsianti, jeigu šis sprendimas nukeliaus į Konstitucinį Teismą.

„Jeigu sakoma, kad „Sodros“ reputaciją geriname, man atrodo, kad silpniname pirmąją pakopą. Nors bazinę pensiją pervedame į valstybės biudžetą, bet papildomai pinigų neatsiranda. Viską perkeliame ant privačių pensijų fondų pečių. Mes tikrai susilpniname ir antrąją pensijų pakopą“, – teigė p. Skaistė.

„Iš esmės įvedamas toks chaosas, kad nežinau kiek dar vyriausybių mėgins išeiti iš tų teisinių sujauktų klausimų, kiek bus kreipimųsi į Konstitucinį Teismą, kiek bus civilinių ieškinių ir pan.“, – kalbėjo p. Dagys.

Jeigu šie pasiūlymai bus galutinai priimti po dar vieno Seimo balsavimo, nuo kitų metų pradžios su darbo santykiais susiję mokesčiai bus konsoliduoti darbuotojo pusėje, dėl ko alga iki mokesčių (bruto) išaugs 1,289 karto. Toks pokytis turėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio 1 d.

Atitinkamai keisis ir „Sodros“ išmokos, susietos su darbo užmokesčiu. Pavyzdžiui, ligos išmoka, kurią moka darbdavys dvi pirmąsias kalendorines nedarbingumo dienas, negalės būti mažesnė nei 62,06% (anksčiau buvo 80%). Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmoka sumažės nuo 100% iki 77,58%.

Vaiko priežiūros išmokų dydis iki vaikui sueis vieni metai taip pat keisis nuo 100% iki 77,58%, jeigu apdraustasis pasirenka gauti šią išmoką, kol vaikui sueis vieni metai. Pasirinkus išmoką iki dviejų vaiko metų, išmoka atitinkamai sieks 54,31% ir 31,03%.

Nedarbo draudimo išmoką, kurią sudaro pastovioji ir kintamoji dalis, siūloma skaičiuoti taip: pastovioji dalį sudarytų 23,27% nuo minimaliosios mėnesinės algos, o kintama dalis 1-3 nedarbo dienomis būtų 38,79% apdraustojo vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų, 4-6 d. – 31,03%, 7-9 d. – 23,27%.

Po reformos, darbuotojo socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos tarifas siektų 19,5%. Darbdavio socialinio draudimo įmoka mažėtų iki 1,47%. Darbuotojas mokėtų pensijų, ligos, motinystės ir sveikatos socialinio draudimo įmokas, o darbdaviams tektų mokėti nedarbo ir nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių ligų draudimo įmokas, taip pat įmokas į garantinį ir ilgalaikius išmokų fondus.

„Pradinis Vyriausybės siūlymas (18,5% – VŽ) buvo visiškai nepriimtinas. Šitam tarifui – 19,5% – tikrai reikia pritarti. Šitame etape siūlau palaikyti sprendimą ir toliau judėti su mokestiniais klausimais“, – kalbėjo Stasys Jakeliūnas, Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Gyventojų pajamų mokesčio, taip pat pensijų kaupimo įstatymo projektas Seime bus svarstomas antradienį.

Ministras: „Sodros“ lubos bus naudingos ne tik turtingiesiems

Seimui penktadienį po svarstymo parėmus Vyriausybės siūlomas „Sodros“ įmokų lubas, socialinės apsaugos ir darbo ministras teigia, kad toks sprendimas užtikrins teisingumą. Linas Kukuraitis pabrėžia, kad pokyčiai GPM srityje leis daugiau uždirbantiesiems prisidėti prie valstybės biudžeto. 

„Sodros „lubų“ klausimas buvo keliamas turbūt metai iš  metų. (...) Tas neteisingumo jausmas daugeliui žmonių, kurie turi didelius atlyginimus: jeigu yra išmokų lubos, tai turėtų būti ir įmokų lubos, kad būtų išlaikomas teisingumas. Tačiau atitinkamai keliamas gyventojų pajamų mokestis – ir kai subalsuos Seimas, ar bus 25% ar 27% (progresinis GPM – BNS), yra ir kitų, papildomų siūlymų, yra dar didesnių procentų, – tai tiek turtingieji laimės iš „Sodros“ lubų, tiek per gyventojų pajamų mokestį turėtų daugiau prisidėti prie biudžeto“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė p. Kukuraitis. 

Ministras kartu gynė ir kompromisą dėl Vyriausybės siūlymo 2 procentiniais punktais mažinti „Sodros“ įmokos tarifą – dabar jį ketinama sumažinti 1 procentiniu punktu, o dar 1 punktu būtų mažinamas GPM tarifas. Pasak jo, „sprendimas tikrai geras ir tvarus ateities pensijoms“. 

„Tas Seime priimtas kompromisas yra tikrai geras kalbant apie „Sodros“ ateitį. Kaip žinoma, šia reforma siūloma atsisakyti įmokų į pensijų fondus iš „Sodros“ biudžeto,  o kompromisas – 2% sumažinti darbo užmokesčio apmokestinimą – sutarta didesne dalimi apmokestinti per gyventojų pajamų mokestį. (...) „Sodros“ rezervas auga ir tampa kaip reikiant didesnis, negu buvo planuotas ateinančiais metais, jeigu nebūtų reformų, o ypač didesnis lyginant su Vyriausybės pasiūlytu variantu“, – aiškino p. Kukuraitis. 

Kritikams teigiant, kad dėl reformų, pensijos bus mažos, ministras sakė, kad sunku prognozuoti, koks bus pensijų dydis ateityje, tačiau, tikėtina, kad jos bus „adekvačios“.

„Kitą kartą orų neatspėjame, kurie bus po trijų dienų, o kalbėti apie dešimtmečius. (...) Jeigu remiamės Eurostato prielaidomis, turime tas neigiamas prognozes, bet netgi dabartiniai metai rodo, kad ir migracijos mastas kitoks, negu buvo planuotas, ir bendrai auganti ekonomika, tikėtina, bus daug geresnės prielaidos ir mes turėsime adekvačias ir normalias pensijas“, – teigė ministras. 

Pritarė kitoms pataisoms

Seimo nariai penktadienį po svarstymo pritarė ir mokesčių administravimo įstatymo projekto pakeitimui. Už įstatymą balsavo 83, susilaikė 13, o prieš nebalsavo nei vienas parlamento narys.

Jeigu projektas įsigalios, verslui atsiras galimybė per šešis mėnesius be jokių baudų ir delspinigių sumokėti anksčiau nesumokėtus mokesčius.

Pritarta ir siūlymui, kad gyventojams, legaliai perkantiems įvairias paslaugas, pavyzdžiui remontuojantiems automobilį ar samdantiems aukles, būtų suteikta galimybė susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio. Tiesa, šios veiklos nebegalės būti vykdomos su verslo liudijimu.

Po svarstymo paremta ir „baltųjų finansų“ iniciatyva – įmonės, susilaukusios nuobaudų dėl mokesčio vengimo, negalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, taip pat būtų apribotos jų galimybės gauti paskolas bankuose.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
27 tūkst. standartų gali sukurti 1,5 proc. BVP Rėmėjo turinys

Jeigu jums yra tekę nusivežti į JAV savo plaukų džiovintuvą ar barzdaskutę ir bandyti juos įjungti, turbūt...

Verslas, kuris 5 metus dirba pelningai, o porą – nuostolingai Rėmėjo turinys

Kėdainių fosforo trąšų gamybos AB „Lifosa“ 2018 m. švenčia 55 veiklos metus. Jonas Dastikas, bendrovės...

Pramonė
06:00
VMI „atlaidai“ - tik pusė žingsnio 1

Vyriausybė, siekdama atkovoti iš šešėlio bent kažkokią sumą pinigų, imasi amnestijos – Valstybinė mokesčių...

Finansai
05:50
Socialdarbiečiai siūlo A. Palionį į aplinkos ministrus 11

Valdantieji socialdarbiečiai siūlo jų frakcijos seniūną Seime Andrių Palionį į aplinkos ministro pareigas,...

Verslo aplinka
2018.12.10
Lietuvos ministras tikina, kad JT migracijos paktas neapribos šalių suvereniteto 4

Lietuvos vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas sako, kad pirmadienį patvirtintas tarptautinis migracijos...

Verslo aplinka
2018.12.10
Seimas priėmė rezoliuciją dėl griežtesnių sankcijų Rusijai 5

Seimas pirmadienį priėmė rezoliuciją, kuria po incidento Kerčės sąsiauryje ragina Vakarus iškelti Rusijai...

Verslo aplinka
2018.12.10
„MG Baltic“ byloje apklausiamas buvęs VMI vadovas D. Bradauskas

Koncerno „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą nagrinėjančiame Vilniaus apygardos teisme pirmadienį buvo...

„Moody’s“ steigia biurą Vilniuje: kalbama apie šimtus darbuotojų 30

„Moody’s“ Vilniuje steigs savo naujausią biurą Europoje. VŽ žiniomis, naujajame biure gali būti įdarbinti...

Verslo aplinka
2018.12.10
Kandidatus į savivaldą ir merus galės kelti apie šimtą nepartinių komitetų

Kitų metų kovą vyksiančiuose savivaldos rinkimuose galės dalyvauti bemaž šimtas visuomeninių komitetų.

Verslo aplinka
2018.12.10
ETT: JK gali vienašališkai atšaukti „Brexit“ 7

Europos Teisingumo teismas (ETT) pirmadienį išaiškino, kad Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybė gali...

Verslo aplinka
2018.12.10
Bendrovės privalės išviešinti tikruosius savo savininkus Rėmėjo turinys 3

Įgyvendinant 2015 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą[i] dėl finansų sistemos naudojimo...

Vadyba
2018.12.10
Lapkritį – 0,1% mėnesio defliacija 2

Lietuvoje lapkričio mėnesį buvo 0,1 proc. mėnesio defliacija. Vartojimo prekių ir paslaugų kainos šalyje...

Verslo aplinka
2018.12.10
Konteinerių krova Klaipėdos uoste muša rekordus

Abi Klaipėdos uosto konteinerių krovos bendrovės – Klaipėdos konteinerių terminalas ir „Klaipėdos Smeltė“ –...

Transportas
2018.12.10
PVM spaudai ir malkoms mažės, akcizai stipriam alkoholiui – didės 7

Nuo 2019 m. sausio 1 d. spaudai taikomas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas bus nebe 9%, bet 5%, taip...

Verslo aplinka
2018.12.10
Seimas taiso klaidą dėl sumažėjusio tantjemų apmokestinimo 2

Seimas bando taisyti klaidą dėl sumažėjusio tantjemų ir kai kurių kitų pajamų rūšių apmokestinimo.

Verslo aplinka
2018.12.10
Trys investicijų į šalies transporto infrastruktūrą varikliai 2

Vilniaus ir Kauno oro uostų atnaujinimas, o gal net ir naujas oro uostas. Projektų „Via Baltica“ ir „Rail...

Transportas
2018.12.10
Kitų metų biudžete – daugiau lėšų ikimokyklinių pedagogų algoms

Kitų metų biudžeto projekte, dėl kurio priėmimo antradienį balsuos Seimas, skirti keli milijonai papildomų...

Verslo aplinka
2018.12.10
Darius Počebutas: jei eini teisingu keliu, sėkmė pati tave susiranda Rėmėjo turinys

Viena pirmųjų Lietuvos odontologijos klinikų prieš dešimtmetį tapo Tarptautinio implantacijos instituto...

Vadyba
2018.12.10
Tradicijų ir technologijų sandrauga užtikrina pranašumą Rėmėjo turinys 1

Nuo tekstilės pramonės gaminių kurjerio iki pasaulinės įmonės – tai transporto ir logistikos grupės ALPI...

Pramonė
2018.12.10
Žodis žvirbliu išskrenda, bumerangu smogia 15

Vyriausybė žada sudaryti palankesnes sąlygas stambiems investuotojams, tačiau pastarosiomis dienomis iš jos...

Verslo aplinka
2018.12.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau