Reformos skinasi kelią: po svarstymo pritarė „Sodros“ įmokų „luboms“, mokesčių sujungimui

Publikuota: 2018-06-22
Atnaujinta 2018-06-22 14:59
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas penktadienį per nenumatytą posėdį ėmėsi svarstyti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisų. Parlamentarai po svarstymo pritarė „Sodros“ luboms, 19,5% socialinio draudimo įmokos tarifui, taip pat darbuotojų ir darbdavių mokamų mokesčių sujungimui.

64 Seimo nariai balsavo už, 16 parlamentarų buvo prieš, dar 26 politikai susilaikė. Opozicijos pasiūlymai buvo atmesti.

Parlamentas po svarstymo pritarė kompromisiniam premjero Sauliaus Skvernelio ir valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio pateiktam pasiūlymui, kad „Sodros“ lubos kitąmet siektų 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus (apie 8.800 Eur per mėnesį), po metų – 84 VDU, 2021-aisiais – 60 VDU. Tačiau į „Sodros“ įmokų „lubas“ nepateks privalomojo sveikatos draudimo įmokos.

„Sodros“ įmokų „luboms“ Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas anksčiau pritarė tik iš antro karto, o Biudžeto ir finansų komitetas pasisakė prieš.

Valstietis Tomas Tomilinas, pristatęs reformą, teigė, kad ji yra dalis partijos duotų rinkiminių pažadų. Jie esą dabar ir yra vykdomi, o „Sodros“ situacija ir bazinė pensija nuo to tik padidės.

„Svarbiausia, noriu pasakyti, kad pensijų dydžiui didžiausią įtaką turi mūsų atlyginimų dydžiai, tai yra didžiausias mūsų skaudulys“, – teigė p. Tomilinas.

Reformos nepalaikantys parlamentarai argumentavo, kad tai pablogins „Sodros“ padėtį. Rimantas Jonas Dagys tvirtino, kad vien pirmaisiais metais „Sodra“ dėl to neteks 5 mln. Eur pajamų, vėliau ši suma dar labiau didės.

Tikimasi, kad sumažėjusias „Sodros“ pajamas bent iš dalies kompensuos progresinis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas, dėl ko turėtų būti balsuojama kitą savaitę. Siūloma didesnėms kaip 120 VDU pajamoms nuo kitų metų taikyti 27% GPM tarifą, 2020 m. – nuo 84 VDU, 2021-aisiais – nuo 60 VDU. Mažesnėms pajamoms siūlomas 20% GPM tarifas.

Keistųsi ir išmokos

Konservatorė Gintarė Skaistė ragino nepalaikyti viso įstatymo projekto, kadangi tai pablogintų pensininkų padėtį, nes taip silpninama pirmoji pensijų pakopa, o antroji yra sujaukiama. Ji teigė nenustebsianti, jeigu šis sprendimas nukeliaus į Konstitucinį Teismą.

„Jeigu sakoma, kad „Sodros“ reputaciją geriname, man atrodo, kad silpniname pirmąją pakopą. Nors bazinę pensiją pervedame į valstybės biudžetą, bet papildomai pinigų neatsiranda. Viską perkeliame ant privačių pensijų fondų pečių. Mes tikrai susilpniname ir antrąją pensijų pakopą“, – teigė p. Skaistė.

„Iš esmės įvedamas toks chaosas, kad nežinau kiek dar vyriausybių mėgins išeiti iš tų teisinių sujauktų klausimų, kiek bus kreipimųsi į Konstitucinį Teismą, kiek bus civilinių ieškinių ir pan.“, – kalbėjo p. Dagys.

Jeigu šie pasiūlymai bus galutinai priimti po dar vieno Seimo balsavimo, nuo kitų metų pradžios su darbo santykiais susiję mokesčiai bus konsoliduoti darbuotojo pusėje, dėl ko alga iki mokesčių (bruto) išaugs 1,289 karto. Toks pokytis turėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio 1 d.

Atitinkamai keisis ir „Sodros“ išmokos, susietos su darbo užmokesčiu. Pavyzdžiui, ligos išmoka, kurią moka darbdavys dvi pirmąsias kalendorines nedarbingumo dienas, negalės būti mažesnė nei 62,06% (anksčiau buvo 80%). Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmoka sumažės nuo 100% iki 77,58%.

Vaiko priežiūros išmokų dydis iki vaikui sueis vieni metai taip pat keisis nuo 100% iki 77,58%, jeigu apdraustasis pasirenka gauti šią išmoką, kol vaikui sueis vieni metai. Pasirinkus išmoką iki dviejų vaiko metų, išmoka atitinkamai sieks 54,31% ir 31,03%.

Nedarbo draudimo išmoką, kurią sudaro pastovioji ir kintamoji dalis, siūloma skaičiuoti taip: pastovioji dalį sudarytų 23,27% nuo minimaliosios mėnesinės algos, o kintama dalis 1-3 nedarbo dienomis būtų 38,79% apdraustojo vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų, 4-6 d. – 31,03%, 7-9 d. – 23,27%.

Po reformos, darbuotojo socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos tarifas siektų 19,5%. Darbdavio socialinio draudimo įmoka mažėtų iki 1,47%. Darbuotojas mokėtų pensijų, ligos, motinystės ir sveikatos socialinio draudimo įmokas, o darbdaviams tektų mokėti nedarbo ir nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių ligų draudimo įmokas, taip pat įmokas į garantinį ir ilgalaikius išmokų fondus.

„Pradinis Vyriausybės siūlymas (18,5% – VŽ) buvo visiškai nepriimtinas. Šitam tarifui – 19,5% – tikrai reikia pritarti. Šitame etape siūlau palaikyti sprendimą ir toliau judėti su mokestiniais klausimais“, – kalbėjo Stasys Jakeliūnas, Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Gyventojų pajamų mokesčio, taip pat pensijų kaupimo įstatymo projektas Seime bus svarstomas antradienį.

Ministras: „Sodros“ lubos bus naudingos ne tik turtingiesiems

Seimui penktadienį po svarstymo parėmus Vyriausybės siūlomas „Sodros“ įmokų lubas, socialinės apsaugos ir darbo ministras teigia, kad toks sprendimas užtikrins teisingumą. Linas Kukuraitis pabrėžia, kad pokyčiai GPM srityje leis daugiau uždirbantiesiems prisidėti prie valstybės biudžeto. 

„Sodros „lubų“ klausimas buvo keliamas turbūt metai iš  metų. (...) Tas neteisingumo jausmas daugeliui žmonių, kurie turi didelius atlyginimus: jeigu yra išmokų lubos, tai turėtų būti ir įmokų lubos, kad būtų išlaikomas teisingumas. Tačiau atitinkamai keliamas gyventojų pajamų mokestis – ir kai subalsuos Seimas, ar bus 25% ar 27% (progresinis GPM – BNS), yra ir kitų, papildomų siūlymų, yra dar didesnių procentų, – tai tiek turtingieji laimės iš „Sodros“ lubų, tiek per gyventojų pajamų mokestį turėtų daugiau prisidėti prie biudžeto“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė p. Kukuraitis. 

Ministras kartu gynė ir kompromisą dėl Vyriausybės siūlymo 2 procentiniais punktais mažinti „Sodros“ įmokos tarifą – dabar jį ketinama sumažinti 1 procentiniu punktu, o dar 1 punktu būtų mažinamas GPM tarifas. Pasak jo, „sprendimas tikrai geras ir tvarus ateities pensijoms“. 

„Tas Seime priimtas kompromisas yra tikrai geras kalbant apie „Sodros“ ateitį. Kaip žinoma, šia reforma siūloma atsisakyti įmokų į pensijų fondus iš „Sodros“ biudžeto,  o kompromisas – 2% sumažinti darbo užmokesčio apmokestinimą – sutarta didesne dalimi apmokestinti per gyventojų pajamų mokestį. (...) „Sodros“ rezervas auga ir tampa kaip reikiant didesnis, negu buvo planuotas ateinančiais metais, jeigu nebūtų reformų, o ypač didesnis lyginant su Vyriausybės pasiūlytu variantu“, – aiškino p. Kukuraitis. 

Kritikams teigiant, kad dėl reformų, pensijos bus mažos, ministras sakė, kad sunku prognozuoti, koks bus pensijų dydis ateityje, tačiau, tikėtina, kad jos bus „adekvačios“.

„Kitą kartą orų neatspėjame, kurie bus po trijų dienų, o kalbėti apie dešimtmečius. (...) Jeigu remiamės Eurostato prielaidomis, turime tas neigiamas prognozes, bet netgi dabartiniai metai rodo, kad ir migracijos mastas kitoks, negu buvo planuotas, ir bendrai auganti ekonomika, tikėtina, bus daug geresnės prielaidos ir mes turėsime adekvačias ir normalias pensijas“, – teigė ministras. 

Pritarė kitoms pataisoms

Seimo nariai penktadienį po svarstymo pritarė ir mokesčių administravimo įstatymo projekto pakeitimui. Už įstatymą balsavo 83, susilaikė 13, o prieš nebalsavo nei vienas parlamento narys.

Jeigu projektas įsigalios, verslui atsiras galimybė per šešis mėnesius be jokių baudų ir delspinigių sumokėti anksčiau nesumokėtus mokesčius.

Pritarta ir siūlymui, kad gyventojams, legaliai perkantiems įvairias paslaugas, pavyzdžiui remontuojantiems automobilį ar samdantiems aukles, būtų suteikta galimybė susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio. Tiesa, šios veiklos nebegalės būti vykdomos su verslo liudijimu.

Po svarstymo paremta ir „baltųjų finansų“ iniciatyva – įmonės, susilaukusios nuobaudų dėl mokesčio vengimo, negalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, taip pat būtų apribotos jų galimybės gauti paskolas bankuose.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
EP rinkimuose nori dalyvauti dvi dešimtys kandidatų sąrašų 1

Gegužės pabaigoje vyksiančiuose Europos Parlamento (EP) rinkimuose dalyvaus ne daugiau kaip pora dešimčių...

Teismas: R. Ačas nuo Raseinių administracijos vadovo pareigų nušalintas teisėtai

Remigijus Ačas, buvęs Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius nuo šių pareigų pernai...

Katalikų bažnyčiai skirta daugiau nei 1,2 mln. Eur 23

Finansų ministras Vilius Šapoka šiemet Lietuvos katalikų bažnyčiai skyrė 1,239 mln. Eur – 144.000 Eur daugiau...

Po kyšininkavimo skandalo nepasitikinčiųjų teismais išaugo dvigubai

Dėl kyšininkavimo skandalo Lietuvoje smarkiai smuko pasitikėjimas teismais, rodo nauja apklausa.  

Prezidento rinkimų apklausoje G. Nausėdos reitingas smuktelėjo  14

Prezidento rinkimų reitinguose smuktelėjo pirmaujančio Gitano Nausėdos populiarumas, o jo pagrindinių...

Joniškio rajone aerodrome nukrito sraigtasparnis, žuvo du vyrai

Joniškio rajone Barysių aerodrome penktadienio popietę nukritus sraigtasparniui žuvo du vyrai.

Verslo aplinka
2019.03.22
Kariai savanoriai gali tapti savivaldybių tarybų nariais 2

Į savivaldą išrinkti keturi kariai savanoriai gali tapti tarybos nariais, penktadienį bendru sutarimu...

Verslo aplinka
2019.03.22
M. Adomėnas neigia gavęs finansinės paramos iš R. Kurlianskio  2

Seimo narys Mantas Adomėnas sako negavęs jokios finansinės paramos per rinkimus iš politinės korupcijos...

Kaltinamieji šnipinėjimu Rusijai teisme pripažino kaltę  

Penktadienį Šiaulių apygardos teisme apklausti abu kaltinamieji šnipinėjimo Rusijai byloje, jie savo kaltę...

Verslo aplinka
2019.03.22
LAT nepasigailėjo buvusio Panevėžio ligoninės direktoriaus 

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) penktadienį  paliko galioti apkaltinamąjį nuosprendį buvusiam Panevėžio...

Verslo aplinka
2019.03.22
Pretendentai į prezidentus pradėjo nešti parašus į VRK 2

Gitanas Nausėda tapo pirmuoju pretendentu į prezidentus, pristatęs Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK)...

Verslo aplinka
2019.03.22
Jonavos meru išrinktas M. Sinkevičius nebenori siekti LSDP vadovo posto

Per pastaruosius savivaldos rinkimus Jonavos rajono meru išrinktas buvęs ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius...

Verslo aplinka
2019.03.22
„Brexit“ tampa ir Th. May karjeros pabaiga 

Kitą savaitę vyksiantis balsavimas Jungtinės Karalystės (JK) Bendruomenių rūmuose gali ne tik padėti galutinį...

Verslo aplinka
2019.03.22
Užsienio politika: trijų kandidatų į prezidentus programos 8

Ingrida Šimonytė, kandidatė į LR prezidentus, pasekė savo oponentų Gitano Nausėdos bei Sauliaus Skvernelio...

Verslo aplinka
2019.03.22
Seimo opozicija pagaliau susitarė dėl lyderio 3

Seimo opozicinės frakcijos po pustrečių metų trukusių nesutarimų pagaliau suderino savo pozicijas dėl...

Verslo aplinka
2019.03.22
Į Tailandą Lietuvos piliečiai galės vykti be vizų 5

Nuo balandžio vidurio Lietuvos piliečiai, atvykstantys į Tailandą turizmo tikslais, galės šioje Pietryčių...

Verslo aplinka
2019.03.22
Šilutėje atšaukta ekstremalioji padėtis dėl potvynio 

Šilutės savivaldybė atšaukė ekstremaliąją situaciją, kuri buvo paskelbta dėl potvynio.

Verslo aplinka
2019.03.22
Po kratų pas E. Masiulį V. Gailius siūlė partijai bendradarbiauti su teisėsauga  2

Vitalijus Gailius, parlamentaras Liberalų sąjūdžio narys, sako, kad po 2016 m. gegužę įvykusios kratos pas...

Verslo aplinka
2019.03.22
Privatų verslą skiepija nuo korupcijos Premium

Verslo savininkai neturėtų puoselėti iliuzijų, kad visi jų darbuotojai sąžiningai triūsia tik bendrovės labui...

Verslo aplinka
2019.03.22
Korupciniai žaidimai, kurie vyksta už akcininkų nugaros Premium 8

Apie korupciją privačiame versle viešai retai kalbama, bet jos mastas gali būti ne mažesnis nei viešajame...

Verslo aplinka
2019.03.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau