Reformos skinasi kelią: po svarstymo pritarė „Sodros“ įmokų „luboms“, mokesčių sujungimui

Publikuota: 2018-06-22
Atnaujinta 2018-06-22 14:59
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Seimas penktadienį per nenumatytą posėdį ėmėsi svarstyti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisų. Parlamentarai po svarstymo pritarė „Sodros“ luboms, 19,5% socialinio draudimo įmokos tarifui, taip pat darbuotojų ir darbdavių mokamų mokesčių sujungimui.

64 Seimo nariai balsavo už, 16 parlamentarų buvo prieš, dar 26 politikai susilaikė. Opozicijos pasiūlymai buvo atmesti.

Parlamentas po svarstymo pritarė kompromisiniam premjero Sauliaus Skvernelio ir valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio pateiktam pasiūlymui, kad „Sodros“ lubos kitąmet siektų 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) per metus (apie 8.800 Eur per mėnesį), po metų – 84 VDU, 2021-aisiais – 60 VDU. Tačiau į „Sodros“ įmokų „lubas“ nepateks privalomojo sveikatos draudimo įmokos.

„Sodros“ įmokų „luboms“ Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetas anksčiau pritarė tik iš antro karto, o Biudžeto ir finansų komitetas pasisakė prieš.

Valstietis Tomas Tomilinas, pristatęs reformą, teigė, kad ji yra dalis partijos duotų rinkiminių pažadų. Jie esą dabar ir yra vykdomi, o „Sodros“ situacija ir bazinė pensija nuo to tik padidės.

„Svarbiausia, noriu pasakyti, kad pensijų dydžiui didžiausią įtaką turi mūsų atlyginimų dydžiai, tai yra didžiausias mūsų skaudulys“, – teigė p. Tomilinas.

Reformos nepalaikantys parlamentarai argumentavo, kad tai pablogins „Sodros“ padėtį. Rimantas Jonas Dagys tvirtino, kad vien pirmaisiais metais „Sodra“ dėl to neteks 5 mln. Eur pajamų, vėliau ši suma dar labiau didės.

Tikimasi, kad sumažėjusias „Sodros“ pajamas bent iš dalies kompensuos progresinis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas, dėl ko turėtų būti balsuojama kitą savaitę. Siūloma didesnėms kaip 120 VDU pajamoms nuo kitų metų taikyti 27% GPM tarifą, 2020 m. – nuo 84 VDU, 2021-aisiais – nuo 60 VDU. Mažesnėms pajamoms siūlomas 20% GPM tarifas.

Keistųsi ir išmokos

Konservatorė Gintarė Skaistė ragino nepalaikyti viso įstatymo projekto, kadangi tai pablogintų pensininkų padėtį, nes taip silpninama pirmoji pensijų pakopa, o antroji yra sujaukiama. Ji teigė nenustebsianti, jeigu šis sprendimas nukeliaus į Konstitucinį Teismą.

„Jeigu sakoma, kad „Sodros“ reputaciją geriname, man atrodo, kad silpniname pirmąją pakopą. Nors bazinę pensiją pervedame į valstybės biudžetą, bet papildomai pinigų neatsiranda. Viską perkeliame ant privačių pensijų fondų pečių. Mes tikrai susilpniname ir antrąją pensijų pakopą“, – teigė p. Skaistė.

„Iš esmės įvedamas toks chaosas, kad nežinau kiek dar vyriausybių mėgins išeiti iš tų teisinių sujauktų klausimų, kiek bus kreipimųsi į Konstitucinį Teismą, kiek bus civilinių ieškinių ir pan.“, – kalbėjo p. Dagys.

Jeigu šie pasiūlymai bus galutinai priimti po dar vieno Seimo balsavimo, nuo kitų metų pradžios su darbo santykiais susiję mokesčiai bus konsoliduoti darbuotojo pusėje, dėl ko alga iki mokesčių (bruto) išaugs 1,289 karto. Toks pokytis turėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio 1 d.

Atitinkamai keisis ir „Sodros“ išmokos, susietos su darbo užmokesčiu. Pavyzdžiui, ligos išmoka, kurią moka darbdavys dvi pirmąsias kalendorines nedarbingumo dienas, negalės būti mažesnė nei 62,06% (anksčiau buvo 80%). Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmoka sumažės nuo 100% iki 77,58%.

Vaiko priežiūros išmokų dydis iki vaikui sueis vieni metai taip pat keisis nuo 100% iki 77,58%, jeigu apdraustasis pasirenka gauti šią išmoką, kol vaikui sueis vieni metai. Pasirinkus išmoką iki dviejų vaiko metų, išmoka atitinkamai sieks 54,31% ir 31,03%.

Nedarbo draudimo išmoką, kurią sudaro pastovioji ir kintamoji dalis, siūloma skaičiuoti taip: pastovioji dalį sudarytų 23,27% nuo minimaliosios mėnesinės algos, o kintama dalis 1-3 nedarbo dienomis būtų 38,79% apdraustojo vidutinių mėnesinių draudžiamųjų pajamų, 4-6 d. – 31,03%, 7-9 d. – 23,27%.

Po reformos, darbuotojo socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos tarifas siektų 19,5%. Darbdavio socialinio draudimo įmoka mažėtų iki 1,47%. Darbuotojas mokėtų pensijų, ligos, motinystės ir sveikatos socialinio draudimo įmokas, o darbdaviams tektų mokėti nedarbo ir nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių ligų draudimo įmokas, taip pat įmokas į garantinį ir ilgalaikius išmokų fondus.

„Pradinis Vyriausybės siūlymas (18,5% – VŽ) buvo visiškai nepriimtinas. Šitam tarifui – 19,5% – tikrai reikia pritarti. Šitame etape siūlau palaikyti sprendimą ir toliau judėti su mokestiniais klausimais“, – kalbėjo Stasys Jakeliūnas, Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.

Gyventojų pajamų mokesčio, taip pat pensijų kaupimo įstatymo projektas Seime bus svarstomas antradienį.

Ministras: „Sodros“ lubos bus naudingos ne tik turtingiesiems

Seimui penktadienį po svarstymo parėmus Vyriausybės siūlomas „Sodros“ įmokų lubas, socialinės apsaugos ir darbo ministras teigia, kad toks sprendimas užtikrins teisingumą. Linas Kukuraitis pabrėžia, kad pokyčiai GPM srityje leis daugiau uždirbantiesiems prisidėti prie valstybės biudžeto. 

„Sodros „lubų“ klausimas buvo keliamas turbūt metai iš  metų. (...) Tas neteisingumo jausmas daugeliui žmonių, kurie turi didelius atlyginimus: jeigu yra išmokų lubos, tai turėtų būti ir įmokų lubos, kad būtų išlaikomas teisingumas. Tačiau atitinkamai keliamas gyventojų pajamų mokestis – ir kai subalsuos Seimas, ar bus 25% ar 27% (progresinis GPM – BNS), yra ir kitų, papildomų siūlymų, yra dar didesnių procentų, – tai tiek turtingieji laimės iš „Sodros“ lubų, tiek per gyventojų pajamų mokestį turėtų daugiau prisidėti prie biudžeto“, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė p. Kukuraitis. 

Ministras kartu gynė ir kompromisą dėl Vyriausybės siūlymo 2 procentiniais punktais mažinti „Sodros“ įmokos tarifą – dabar jį ketinama sumažinti 1 procentiniu punktu, o dar 1 punktu būtų mažinamas GPM tarifas. Pasak jo, „sprendimas tikrai geras ir tvarus ateities pensijoms“. 

„Tas Seime priimtas kompromisas yra tikrai geras kalbant apie „Sodros“ ateitį. Kaip žinoma, šia reforma siūloma atsisakyti įmokų į pensijų fondus iš „Sodros“ biudžeto,  o kompromisas – 2% sumažinti darbo užmokesčio apmokestinimą – sutarta didesne dalimi apmokestinti per gyventojų pajamų mokestį. (...) „Sodros“ rezervas auga ir tampa kaip reikiant didesnis, negu buvo planuotas ateinančiais metais, jeigu nebūtų reformų, o ypač didesnis lyginant su Vyriausybės pasiūlytu variantu“, – aiškino p. Kukuraitis. 

Kritikams teigiant, kad dėl reformų, pensijos bus mažos, ministras sakė, kad sunku prognozuoti, koks bus pensijų dydis ateityje, tačiau, tikėtina, kad jos bus „adekvačios“.

„Kitą kartą orų neatspėjame, kurie bus po trijų dienų, o kalbėti apie dešimtmečius. (...) Jeigu remiamės Eurostato prielaidomis, turime tas neigiamas prognozes, bet netgi dabartiniai metai rodo, kad ir migracijos mastas kitoks, negu buvo planuotas, ir bendrai auganti ekonomika, tikėtina, bus daug geresnės prielaidos ir mes turėsime adekvačias ir normalias pensijas“, – teigė ministras. 

Pritarė kitoms pataisoms

Seimo nariai penktadienį po svarstymo pritarė ir mokesčių administravimo įstatymo projekto pakeitimui. Už įstatymą balsavo 83, susilaikė 13, o prieš nebalsavo nei vienas parlamento narys.

Jeigu projektas įsigalios, verslui atsiras galimybė per šešis mėnesius be jokių baudų ir delspinigių sumokėti anksčiau nesumokėtus mokesčius.

Pritarta ir siūlymui, kad gyventojams, legaliai perkantiems įvairias paslaugas, pavyzdžiui remontuojantiems automobilį ar samdantiems aukles, būtų suteikta galimybė susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio. Tiesa, šios veiklos nebegalės būti vykdomos su verslo liudijimu.

Po svarstymo paremta ir „baltųjų finansų“ iniciatyva – įmonės, susilaukusios nuobaudų dėl mokesčio vengimo, negalėtų dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, taip pat būtų apribotos jų galimybės gauti paskolas bankuose.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Deripaska pristatė planą, kuriuo tikisi išgelbėti kompaniją iš sankcijų gniaužtų

Olego Deripaskos, Rusijos aliuminio magnato, valdoma kompanija „En+ Group“ pristatė paskutinę savo plano...

Apklausa: visuomenės akyse įtakingiausias verslo atstovas – Nausėda

Įtakingiausiu verslo ir ekonomistų atstovu šalies gyventojai laiko SEB banko prezidento patarėją, ekonomistą...

Kiek atliekų tilps į ministro kiemą? 2

Dėl stringančios Bendrosios gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinės sistemos (GPAIS) kone...

Žemiau skurdo ribos – daugiau kaip penktadalis 24

Skurdo rizikos lygis 2017 m. šalyje siekė 22,9%, o žemiau skurdo rizikos gyveno apie 650.000 gyventojų.

Verslo aplinka
2018.08.13
Premjeras pasipiktino: trūksta atsakomybės dėl taršos Klaipėdoje 7

Premjeras Saulius Skvernelis pareiškė pasipiktinimą dėl „sujauktos, biurokratiškos ir neefektyvios“...

Verslo aplinka
2018.08.13
Registrų centro pelnas šiemet augo beveik 4 kartus 2

Registrų centras pirmąjį šių metų pusmetį uždirbo 2,3343 mln. Eur grynojo pelno – 3,7 karto daugiau nei...

Verslo aplinka
2018.08.13
Naujos kovos su alkoholiu priemonės – atidėtos 1

Vyriausybė savaitei atidėjo savo apsisprendimą dėl Seimo narių naujų pasiūlymų griežtinti Alkoholio kontrolės...

Verslo aplinka
2018.08.13
Vyriausybė nukelia valstybės įmonių pertvarką 2

Dalies valstybės įmonių pertvarkymas atidedamas daugiau kaip pusmečiui, nes nespėjama pakoreguoti kai kurių...

Verslo aplinka
2018.08.13
Skvernelis vėl kalba apie prekybos centrų darbo sekmadieniais ribojimą 27

Viena priemonių prekybos tinklų koncentracijai mažinti gali būti parduotuvių darbo sekmadieniais ribojimas,...

Patvirtinta Nacionalinė kibernetinio saugumo strategija 1

Lietuva žada stiprinti kibernetinį atsparumą ir gynybos pajėgumus, efektyviau kovoti su nusikaltimais...

Verslo aplinka
2018.08.13
Prokuratūra apskundė Komskio ir Vasiliausko išteisinimą piketo byloje

Prokuratūra apskundė buvusius Seimo narius Kęstą Komskį ir Valdą Vasiliauską dėl piketo prie prokuroro namų...

Verslo aplinka
2018.08.13
Įmonės pavadinimas: internetu – tik lietuviškas, pas notarą – koks tik nori Premium 11

Apie 40% naujai registruojamų įmonių pavadinimų neįveikia Valstybinės lietuvių kalbos komisijos filtro. Vis...

Vadyba
2018.08.13
JAV ieško sąjungininkų dėl spaudimo Iranui 2

JAV ambasadorius Londone paragino Jungtinę Karalystę (JK) palaikyti Vašingtono pastangas persiderėti Irano...

Verslo aplinka
2018.08.13
Apklausa: įtakingiausia politikė – prezidentė 5

Lietuvoje įtakingiausia politike toliau laikoma prezidentė Dalia Grybauskaitė, pirmadienį paskelbė naujienų...

Verslo aplinka
2018.08.13
Turkija grimzta į finansinį chaosą, Erdoganas nelinkęs nusileisti Premium 24

Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, kol kas nerodo jokių ženklų, kad galėtų nusileisti...

Verslo aplinka
2018.08.13
Vienas žingsnis – tik kelio pradžia 2

Vidaus reikalų ministerija (VRM) imasi struktūrinės vidaus pertvarkos, žada atsisakyti perteklinių funkcijų –...

Vadyba
2018.08.13
Lietuvių geriausiųjų europarlamentarų 100–uke nėra, prasčiausiai įvertintas Tomaševskis

Darbo statistiką analizuojančio tinklalapio duomenimis, kai kurie Lietuvos atstovai Europos Parlamente – tarp...

Verslo aplinka
2018.08.12
„Gazprom“ dangoraižis Sankt Peterburge kainuos daugiau nei 100 mlrd. RUB 24

Finansavimas „Lakhta centro“ – Sankt Peterburge ant Suomijos įlankos kranto statomo 462 m aukščio „Gazprom“...

Energetika
2018.08.12
Darbo partijos melagingų parodymų byla teisme pripažinta nagrinėtina greičiau

Baudžiamoji byla dėl melagingų parodymų davimo Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje paskelbta...

Verslo aplinka
2018.08.12
Teismas: Registrų centras turės nemokamai suteikti informaciją savivaldybei 1

Valstybės įmonė Registrų centras turės nemokamai suteikti informaciją savivaldybei, kad ši galėtų vykdyti...

Verslo aplinka
2018.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau