Trumpo salvė prekybos fronte: įveda muitus 60 mlrd. USD Kinijos metiniam importui

Publikuota: 2018-03-22
Atnaujinta 2018-03-22 21:24

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paskelbė apie didžiulio masto Kinijai įvedamus muitus, kurie iš viso aprėps apie 60 mlrd. USD prekių grupę. Tarifais Vašingtonas baudžia Pekiną už, Trumpo administracijos teigimu, amerikietiškų technologijų vagystes ir „ekonominę agresiją“.

Pasaulinės rinkos į paskelbtą žinią sureagavo smukimu – JAV rinkose fiksuotas 2% nuosmukis, bet vėliau investuotojų nuotaika kiek pasitaisė, mat paaiškėjo, kad prezidentas Trumpas visgi dar neskelbia atviro prekybos karo Kinijai ir tarifus ketina įvesti tik po konsultacinio laikotarpio.

Prezidento Trumpo administracijos sprendimas – įvesti 25% tarifus metiniam importui iš Kinijos, kurio vertė siekia iki 60 mlrd. USD. Tarp produkcijos, kurią ketinama apmokestinti muitais – robotai ir greitieji traukiniai. JAV taip pat ketina blokuoti Kinijos įsigijimus Amerikos strategiškai svarbiuose sektoriuose.

Muitai kiniškoms prekėms įvedami, remiantis 1974 m. JAV Prekybos akto 301 straipsniu, kuris suteikia JAV prekybos atstovui, su prezidento pritarimu, įvesti muitus, siekiant kompensuoti JAV verslui importo daromą žalą.

Vašingtonas teigia, kad JAV kompanijos, investuojančios Kinijoje, ilgus metus turėjo taikytis su spaudimu perleisti savo technologijas Kinijos partnerėms, mainais už prieigą prie antros didžiausios pasaulio rinkos. Taigi dabar, pasak prezidento Trumpo administracijos pareigūnų, daromas maksimalus spaudimas Kinijai, kad ji atsisakytų nesąžiningos praktikos. Donaldo Trumpo įsakas nukreiptas į „Kinijos ekonominę agresiją“, dar prieš jį paskelbiant žiniasklaidai sakė Baltųjų rūmų pareigūnai.

JAV Baltieji rūmai šį žingsnį pavadino „istoriškai svarbiu“. Pats p. Trumpas tvirtino, kad tarifai „padarys mus stipresne, turtingesne tauta“.

Skelbiama, kad muitais taikomasi į 10 sektorių, kuriuos Kinija yra įvardijusi prioritetiniais savo „Made in China 2025“ plane. Tarp šių sektorių – robotika, aeronautika, jūrų pramonė, geležinkelių įranga, elektromobiliai ir biofarmacijos produkcija. JAV administracija detalų sąrašą ketina paskelbti per 15 dienų.

„Reuters“ rašo, kad ketvirtadienį p. Trumpo administracijos paskelbtas pranešimas vis dėlto dar nėra prekybos karo pradžia. Tai – prezidento memorandumas, kuriame numatomas ir konsultacijų laikotarpis, per kurį abiejų šalių lobistai ir įstatymų leidėjai dar gali gerokai sutrumpinti muitų taikinių sąrašą, kuriame dabar – apie 1.300 prekių.

Konsultacijų laikotarpis taip pat reiškia, kad Pekinas veikiausiai nepuls dramatiškai reaguoti į Vašingtono veiksmus, ypač turint galvoje raminantį p. Trumpo toną – paskelbdamas apie savo sprendimą, jis tikino, kad mato Kiniją „kaip savo draugus“.

Audringa reakcija

Kinija dėl prekybos su JAV perviršio kaltina pačią Ameriką ir jos eksporto ribojimus. Vis dėlto Pekinas ir toliau reiškia viltį, kad dviejų didžiausių pasaulio ekonominių galių prekybinius ginčus bus įmanoma išspręsti, nesiveliant į atvirą prekybos karą.

JAV prekybos su Kinija deficitas siekia 375 mlrd. USD.

Hua Chunying, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai, teigė, kad nesąžininga svaidytis kritika dėl prekybos disbalanso tuo metu, kai JAV neparduoda Kinijai to, ką ši norėtų pirkti. Šia replika p. Hua užsiminė apie amerikietiškas aukštųjų technologijų sektoriaus prekes.

„Kiek sojų pupelių turėtų nupirkti Kinija, kad tai prilygtų vienam „Boeing“ orlaiviui? Arba, jei Kinija perka tam tikrą skaičių „Boeing“ orlaivių, ar JAV turėtų įsigyti analogišką skaičių „C919“ (Kinijos valstybinės aeronautikos įmonės „Comac“ gaminami orlaiviai – VŽ)?“ – klausė p. Hua.

Vis dėlto Kinija tikisi, kad gali surengti konstruktyvias derybas su JAV ir abipusės pagarbos atmosferoje siekti abiem pusėms palankaus sprendimo, pridūrė ji.

JAV orlaivių gamintoja „Boeing“, užimanti didžiausią Kinijos rinkos dalį, pernai prognozavo, kad iki 2036 m. Kinija nupirks daugiau nei 7.000 „Boeing“ orlaivių, kurių vertė sieks 1,1 trln. USD.

„Kalbant apie tyrimą pagal 301 straipsnį, Kinija jau daugeliu atvejų išreiškė savo poziciją, kad mes visiškai prieštaraujame tokio pobūdžio vienašališkiems ir protekcionistiniams JAV veiksmams“, – ketvirtadienį pareiškė Kinijos prekybos ministerija.

„Kinija nebus pasyvi tuo metu, kai pažeidžiami jos teisėti interesai. Mes turime imtis visų būtinų priemonių, kad tvirtai apgintume savo teises ir interesus“, – priduriama ministerijos pareiškime.

„Jei Trumpas pasirašys šį įsaką, tai reikš prekybos karo Kinijai paskelbimą“, – teigė Wei Jianguo, buvęs Kinijos komercijos viceministras, šiuo metu – su vyriausybe susijusio Kinijos Tarptautinių ekonominių mainų centro direktoriaus pavaduotojas.

„Kinija nebijo ir nekurstys prekybos karo. Tačiau turime aibę priemonių, kuriomis galime atsakyti, automobilių, sojos pupelių, lėktuvų ir puslaidininkių importo srityse. Kita vertus, Trumpas turėtų žinoti, kad visa tai – labai bloga mintis ir kad laimėtojų nebus“, – grėsmingai pridūrė p. Wei.

Prezidentas Trumpas anksčiau yra pareiškęs, kad prekybos karai yra „gerai“ ir juos „lengva laimėti“.

Nuogąstavimai dėl analogiškų atsakomųjų Kinijos priemonių suerzino JAV verslo bendruomenę – perspėjama, kad įsiplieskęs prekybos karas galiausiai atsirūgs pačiai Amerikai.

„Prekybos kare niekas nelaimi. Mes tikrai nenorime prekybos karo, – panašiomis kaip ir Kinijos pareigūnų frazėmis kalbėjo Robertas Lighthizeris, JAV prekybos atstovas. – Tačiau turime kažką daryti. Realybė tokia, kad jei vyksta kažkas netvaraus, reikia imtis priemonių tam pakeisti.“

Trečiadienį prekybinių ginčų kontekste pasigirdo ir Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) balsas – ji paskelbė, kad Vašingtonas ne visiškai įvykdė 2014-ųjų PPO nutarimą, kuriame liepiama panaikinti kai kurioms kiniškoms prekėms, nuo saulės elementų iki vėjo jėgainių komponentų, taikomus tarifus. Tai suteikia šiokią tokią persvarą Kinijai prekybiniame dispute, pažymi „Reuters“.

Ekonomistų teigimu, Vašingtono tarifai kol kas turės ribotą poveikį Kinijos ekonomikai, kuri dabar yra kur kas mažiau priklausoma nuo eksporto nei prieš dešimtmetį.

„Daugelis Kinijos korporacijos atrodo pakankamai atsparios potencialiam prekybos karui, atsižvelgiant į tai, kad didelę pajamų dalį jos gauna vidaus rinkoje. Tačiau tam tikri sektoriai bus sąlyginai labiau paveikti, tokie kaip informacinės technologijos ir vartojimo prekės“, – „Reuters“ cituoja Alicią Garcia Herrero, „Natixis“ vyriausiąją ekonomistę Azijos ir Ramiojo vandenyno regionui.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Vilmorus“: pasitikėjimas Seimu, Vyriausybe ir partijomis – itin žemas

Lietuvos gyventojai tradiciškai labiausiai pasitiki ugniagesiais gelbėtojais, policija ir kariuomene, o...

Apklausa: konservatorių atotrūkis nuo „valstiečių“ padidėjo

Populiariausia partija šalyje išlieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD),...

Privačios mokyklos: išgelbės ar sukurs atskirtį 2

Tomas mokosi privačioje mokykloje. Galbūt todėl jis turi daug žinių apie šiuolaikinį pasaulį. Jis moka tris...

JAV demokratai teismui skundžia Trumpo komandą, Rusiją ir „WikiLeaks“ 4

JAV demokratai pateikė skundą teismui dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Jie kaltina Rusiją,...

Verslo aplinka
2018.04.20
Prie Seimo susitiko kanapių entuziastai ir priešininkai 4

Penktadienį Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į Kanapių kultūros dieną susirinko keli šimtai kanapių...

Verslo aplinka
2018.04.20
Papildomi 100 mln. Eur medikams nepakeis įsisenėjusių sistemos bėdų Premium 1

Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad nuo gegužės 1-osios medicinos darbuotojų atlyginimai didės 20%.

Verslo aplinka
2018.04.20
Palygino dvi Lietuvas: pirmoje daugiau gerovės, antroje – gyventojų, bet jų mažėja 9

Statistikos departamentas pirmąkart pateikė statistinius rodiklius pagal du regionus – Sostinės bei Vidurio...

Finansai
2018.04.20
Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet...

Verslo aplinka
2018.04.20
Seimo komitetas baigė tyrimą dėl neleistinos įtakos, prašo išslaptinti medžiagą 2

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) baigė tyrimą dėl interesų grupių įtakos politiniams...

Verslo aplinka
2018.04.20
Miškų urėdijai suformuoti akcininko lūkesčiai – be grąžos rodiklių Premium

VĮ Valstybinei miškų urėdijai (VMU) perduotame akcininko lūkesčių laiške vienas svarbiausių veiklos...

Agroverslas
2018.04.20
Merkel ir Macronas neranda bendros kalbos dėl euro zonos reformų

Vokietijos ir Prancūzijos idėjos, kaip sutvirtinti euro zoną, yra skirtingos, tačiau Paryžius ir Berlynas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teisėsaugos įtariama Kraujo centro vadovė J. Bikulčienė pasitraukė iš pareigų 

Korupciniais nusikaltimais įtariama Nacionalinio kraujo centro (NKC) vadovės Joanos Bikulčienės prašymas...

Verslo aplinka
2018.04.20
Teismas pripažino „MG Baltic“ politinės korupcijos bylą prioritetine

Ketvirtadienį Vilniaus apygardos teismui perduota koncerno „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos...

Verslo aplinka
2018.04.20
Siūloma dalį dirbančių savarankiškai atleisti nuo „Sodros“ įmokų 21

Savarankiškai dirbančius gyventojus siūloma atleisti nuo „Sodros“ įmokų, jeigu jie jau apdrausti socialiniu...

Finansai
2018.04.20
Valdantieji derina naują koalicijos sutartį ir tarsis dėl teisingumo ministro 1

Valdančioji valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių koalicija derina atnaujintą sutartį, kurią tikisi...

Verslo aplinka
2018.04.20
JAV kaltina Rusiją ir Siriją bandant sunaikinti cheminės atakos įrodymus  1

JAV teigia turinti patikimos informacijos, kad Rusija ir Sirija bando sunaikinti įrodymus dėl cheminės...

Verslo aplinka
2018.04.20
Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9% 5

Pajamų surinkimo į valstybės biudžetą planas įvykdytas 99,9%, gauta 1,55 mlrd. Eur. Tai yra 1,3 mln. Eur...

Verslo aplinka
2018.04.20
Opozicija parengė interpeliaciją Broniui Markauskui 4

Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko laukia išbandymas opozicijos inicijuojama interpeliacija.

Verslo aplinka
2018.04.20
Belskite, bet atidaryta nebus

Laukiant po gero mėnesio įsigaliosiančio Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR), kyla savotiška...

Verslo aplinka
2018.04.20
E. parašo rinką purto ginčai ir neskaidrūs pirkimai Premium 1

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) sprendimas panaikinti Skaitmeninio sertifikavimo centro (SSC) kvalifikuoto...

Technologijos
2018.04.20

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau