Trumpo salvė prekybos fronte: įveda muitus 60 mlrd. USD Kinijos metiniam importui

Publikuota: 2018-03-22
Atnaujinta 2018-03-22 21:24

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paskelbė apie didžiulio masto Kinijai įvedamus muitus, kurie iš viso aprėps apie 60 mlrd. USD prekių grupę. Tarifais Vašingtonas baudžia Pekiną už, Trumpo administracijos teigimu, amerikietiškų technologijų vagystes ir „ekonominę agresiją“.

Pasaulinės rinkos į paskelbtą žinią sureagavo smukimu – JAV rinkose fiksuotas 2% nuosmukis, bet vėliau investuotojų nuotaika kiek pasitaisė, mat paaiškėjo, kad prezidentas Trumpas visgi dar neskelbia atviro prekybos karo Kinijai ir tarifus ketina įvesti tik po konsultacinio laikotarpio.

Prezidento Trumpo administracijos sprendimas – įvesti 25% tarifus metiniam importui iš Kinijos, kurio vertė siekia iki 60 mlrd. USD. Tarp produkcijos, kurią ketinama apmokestinti muitais – robotai ir greitieji traukiniai. JAV taip pat ketina blokuoti Kinijos įsigijimus Amerikos strategiškai svarbiuose sektoriuose.

Muitai kiniškoms prekėms įvedami, remiantis 1974 m. JAV Prekybos akto 301 straipsniu, kuris suteikia JAV prekybos atstovui, su prezidento pritarimu, įvesti muitus, siekiant kompensuoti JAV verslui importo daromą žalą.

Vašingtonas teigia, kad JAV kompanijos, investuojančios Kinijoje, ilgus metus turėjo taikytis su spaudimu perleisti savo technologijas Kinijos partnerėms, mainais už prieigą prie antros didžiausios pasaulio rinkos. Taigi dabar, pasak prezidento Trumpo administracijos pareigūnų, daromas maksimalus spaudimas Kinijai, kad ji atsisakytų nesąžiningos praktikos. Donaldo Trumpo įsakas nukreiptas į „Kinijos ekonominę agresiją“, dar prieš jį paskelbiant žiniasklaidai sakė Baltųjų rūmų pareigūnai.

JAV Baltieji rūmai šį žingsnį pavadino „istoriškai svarbiu“. Pats p. Trumpas tvirtino, kad tarifai „padarys mus stipresne, turtingesne tauta“.

Skelbiama, kad muitais taikomasi į 10 sektorių, kuriuos Kinija yra įvardijusi prioritetiniais savo „Made in China 2025“ plane. Tarp šių sektorių – robotika, aeronautika, jūrų pramonė, geležinkelių įranga, elektromobiliai ir biofarmacijos produkcija. JAV administracija detalų sąrašą ketina paskelbti per 15 dienų.

„Reuters“ rašo, kad ketvirtadienį p. Trumpo administracijos paskelbtas pranešimas vis dėlto dar nėra prekybos karo pradžia. Tai – prezidento memorandumas, kuriame numatomas ir konsultacijų laikotarpis, per kurį abiejų šalių lobistai ir įstatymų leidėjai dar gali gerokai sutrumpinti muitų taikinių sąrašą, kuriame dabar – apie 1.300 prekių.

Konsultacijų laikotarpis taip pat reiškia, kad Pekinas veikiausiai nepuls dramatiškai reaguoti į Vašingtono veiksmus, ypač turint galvoje raminantį p. Trumpo toną – paskelbdamas apie savo sprendimą, jis tikino, kad mato Kiniją „kaip savo draugus“.

Audringa reakcija

Kinija dėl prekybos su JAV perviršio kaltina pačią Ameriką ir jos eksporto ribojimus. Vis dėlto Pekinas ir toliau reiškia viltį, kad dviejų didžiausių pasaulio ekonominių galių prekybinius ginčus bus įmanoma išspręsti, nesiveliant į atvirą prekybos karą.

JAV prekybos su Kinija deficitas siekia 375 mlrd. USD.

Hua Chunying, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai, teigė, kad nesąžininga svaidytis kritika dėl prekybos disbalanso tuo metu, kai JAV neparduoda Kinijai to, ką ši norėtų pirkti. Šia replika p. Hua užsiminė apie amerikietiškas aukštųjų technologijų sektoriaus prekes.

„Kiek sojų pupelių turėtų nupirkti Kinija, kad tai prilygtų vienam „Boeing“ orlaiviui? Arba, jei Kinija perka tam tikrą skaičių „Boeing“ orlaivių, ar JAV turėtų įsigyti analogišką skaičių „C919“ (Kinijos valstybinės aeronautikos įmonės „Comac“ gaminami orlaiviai – VŽ)?“ – klausė p. Hua.

Vis dėlto Kinija tikisi, kad gali surengti konstruktyvias derybas su JAV ir abipusės pagarbos atmosferoje siekti abiem pusėms palankaus sprendimo, pridūrė ji.

JAV orlaivių gamintoja „Boeing“, užimanti didžiausią Kinijos rinkos dalį, pernai prognozavo, kad iki 2036 m. Kinija nupirks daugiau nei 7.000 „Boeing“ orlaivių, kurių vertė sieks 1,1 trln. USD.

„Kalbant apie tyrimą pagal 301 straipsnį, Kinija jau daugeliu atvejų išreiškė savo poziciją, kad mes visiškai prieštaraujame tokio pobūdžio vienašališkiems ir protekcionistiniams JAV veiksmams“, – ketvirtadienį pareiškė Kinijos prekybos ministerija.

„Kinija nebus pasyvi tuo metu, kai pažeidžiami jos teisėti interesai. Mes turime imtis visų būtinų priemonių, kad tvirtai apgintume savo teises ir interesus“, – priduriama ministerijos pareiškime.

„Jei Trumpas pasirašys šį įsaką, tai reikš prekybos karo Kinijai paskelbimą“, – teigė Wei Jianguo, buvęs Kinijos komercijos viceministras, šiuo metu – su vyriausybe susijusio Kinijos Tarptautinių ekonominių mainų centro direktoriaus pavaduotojas.

„Kinija nebijo ir nekurstys prekybos karo. Tačiau turime aibę priemonių, kuriomis galime atsakyti, automobilių, sojos pupelių, lėktuvų ir puslaidininkių importo srityse. Kita vertus, Trumpas turėtų žinoti, kad visa tai – labai bloga mintis ir kad laimėtojų nebus“, – grėsmingai pridūrė p. Wei.

Prezidentas Trumpas anksčiau yra pareiškęs, kad prekybos karai yra „gerai“ ir juos „lengva laimėti“.

Nuogąstavimai dėl analogiškų atsakomųjų Kinijos priemonių suerzino JAV verslo bendruomenę – perspėjama, kad įsiplieskęs prekybos karas galiausiai atsirūgs pačiai Amerikai.

„Prekybos kare niekas nelaimi. Mes tikrai nenorime prekybos karo, – panašiomis kaip ir Kinijos pareigūnų frazėmis kalbėjo Robertas Lighthizeris, JAV prekybos atstovas. – Tačiau turime kažką daryti. Realybė tokia, kad jei vyksta kažkas netvaraus, reikia imtis priemonių tam pakeisti.“

Trečiadienį prekybinių ginčų kontekste pasigirdo ir Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) balsas – ji paskelbė, kad Vašingtonas ne visiškai įvykdė 2014-ųjų PPO nutarimą, kuriame liepiama panaikinti kai kurioms kiniškoms prekėms, nuo saulės elementų iki vėjo jėgainių komponentų, taikomus tarifus. Tai suteikia šiokią tokią persvarą Kinijai prekybiniame dispute, pažymi „Reuters“.

Ekonomistų teigimu, Vašingtono tarifai kol kas turės ribotą poveikį Kinijos ekonomikai, kuri dabar yra kur kas mažiau priklausoma nuo eksporto nei prieš dešimtmetį.

„Daugelis Kinijos korporacijos atrodo pakankamai atsparios potencialiam prekybos karui, atsižvelgiant į tai, kad didelę pajamų dalį jos gauna vidaus rinkoje. Tačiau tam tikri sektoriai bus sąlyginai labiau paveikti, tokie kaip informacinės technologijos ir vartojimo prekės“, – „Reuters“ cituoja Alicią Garcia Herrero, „Natixis“ vyriausiąją ekonomistę Azijos ir Ramiojo vandenyno regionui.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Grįžti į nacionalinio stadiono lenktynes norinti įmonė pateikė savo viziją 4

Į koncesijos konkursą nacionaliniam stadionui statyti norinti grįžti UAB „Vilniaus nacionalinis“ stadionas...

„Luminor“ nurėžė Lietuvos ūkio plėtros prognozę 2019 ir 2020 m. 1

Šiandien ekonominės plėtros prognozes atnaujinę „Luminor“ banko ekonomistai, palyginti su rugsėjį skelbtąja,...

R. Masiulis pateikė siūlymus, kaip tobulinti mokytojų etatinį apmokėjimą 1

Laikinai Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujantis susisiekimo ministras Rokas Masiulis ketvirtadienį...

Baltijos šalių žemdirbiai vėl protestuoja Briuselyje

Briuselyje Europos Vadovų tarybai diskutuojant dėl Europos Sąjungos (ES) Daugiametės finansinės programos...

Agroverslas
11:54
Ūkio ministerija dar kartą mažina verslo priežiūros institucijų skaičių

Nuo 2020 m. verslo priežiūros institucijų skaičius mažės nuo 55 iki 47. Tai numatančiam Ūkio ministerijos...

Kaip pasiekti, kad paslaugų centrai nebūtų tik laikinas Lietuvos ekonomikos etapas?

Paslaugų centrai, kuriuos Lietuvoje steigia globalios įmonės, per pastaruosius metus tapo atskira industrija.

Po laimėtos kovos Th. May laukia naujas Briuselio iššūkis

Trečiadienį JK premjerė Theresa May laimėjo dar vieną mūšį ir liko savo poste po to, kai Torių partijos...

„Lietuvos sąrašas“ negalės dalyvauti savivaldos rinkimuose

Partija „Lietuvos sąrašas“ negalės dalyvauti kitąmet vyksiančiuose savivaldos rinkimuose, nes pavėlavo...

Premjeras apie prezidentę: 10 metų Lietuvoje buvo vienintelis neklydęs žmogus 5

Premjeras Saulius Skvernelis ketvirtadienį apkaltino prezidentę Dalią Grybauskaitę visažiniškumu.

Kadencijos vidurys: žiniasklaidos dėmesio centre – A. Veryga, nematomas – Ž. Vaičiūnas 2

Per pirmuosius dvejus Vyriausybės darbo metus daugiausia žiniasklaidos dėmesio sulaukė sveikatos apsaugos...

Dvigubų standartų cinizmas 4

Seimo nariai taupyti nelinkę: valstybės biudžetą palaiminę jie nepamiršo ir savo kišenių – kone vienbalsiai...

Finansai
05:50
Viešųjų pirkimų prievaizdo paskyrimą gaubia politinė migla Premium 2

Priartėjus Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktorės Dianos Vilytės kadencijos pabaigai, tebėra neaišku, ar...

Iki 2020 m. pabaigos į dirbtinį intelektą ES nori investuoti bent 20 mlrd. Eur Premium

Europos Komisija (EK) pateikė jau su valstybėmis narėmis suderintą planą, kaip Europoje skatinti dirbtinio...

Th. May postas susvyravo, tačiau maištininkai jos iš balno neišmetė 28

Theresai May, JK premjerei, Torių partijos maištininkai inicijavo balsavimą dėl pasitikėjimo, bet nieko...

Verslo aplinka
2018.12.12
D. Grybauskaitė: tai valdžios santykio su visuomene krizė 13

Vyriausybės krizės nėra, yra valdančiosios daugumos santykio su visuomene krize, teigia prezidentė. „Manau,...

Verslo aplinka
2018.12.12
D. Trumpo buvusiam advokatui teismas skyrė 3 metus nelaisvės 12

Buvęs JAV prezidento Donaldo Trumpo advokatas Michaelas Cohenas belangėje turės praleisti trejus metus. Tokią...

Verslo aplinka
2018.12.12
Kas iš to lietuviams, kad ES ir Japonija glaudžia pečius

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį patvirtino ES ir Japonijos laisvosios prekybos sutartį, tad nuo 2019 m.

Agroverslas
2018.12.12
Premjeras prezidentei įvardijo kandidatus į ministrus 1

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį per susitikimą su prezidente Dalia Grybauskaite įvardijo savo...

Verslo aplinka
2018.12.12
2019 m. ES biudžete – daugiau lėšų jaunimui ir mokslui

Trečiadienį europarlamentarai pritarė 2019 m. biudžetui. Dėl kitų metų ES biudžeto pavyko sutarti iš antro...

Verslo aplinka
2018.12.12
Premjeras į tarnybas kreipėsi pagrįstai, sako su slapta pažyma susipažinęs R. Karbauskis 9

Premjeras Saulius Skvernelis į specialiąsias tarnybas kreipėsi pagrįstai, sako su slaptu raštu susipažinęs...

Verslo aplinka
2018.12.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau