Trumpo salvė prekybos fronte: įveda muitus 60 mlrd. USD Kinijos metiniam importui

Publikuota: 2018-03-22
Atnaujinta 2018-03-22 21:24

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį paskelbė apie didžiulio masto Kinijai įvedamus muitus, kurie iš viso aprėps apie 60 mlrd. USD prekių grupę. Tarifais Vašingtonas baudžia Pekiną už, Trumpo administracijos teigimu, amerikietiškų technologijų vagystes ir „ekonominę agresiją“.

Pasaulinės rinkos į paskelbtą žinią sureagavo smukimu – JAV rinkose fiksuotas 2% nuosmukis, bet vėliau investuotojų nuotaika kiek pasitaisė, mat paaiškėjo, kad prezidentas Trumpas visgi dar neskelbia atviro prekybos karo Kinijai ir tarifus ketina įvesti tik po konsultacinio laikotarpio.

Prezidento Trumpo administracijos sprendimas – įvesti 25% tarifus metiniam importui iš Kinijos, kurio vertė siekia iki 60 mlrd. USD. Tarp produkcijos, kurią ketinama apmokestinti muitais – robotai ir greitieji traukiniai. JAV taip pat ketina blokuoti Kinijos įsigijimus Amerikos strategiškai svarbiuose sektoriuose.

Muitai kiniškoms prekėms įvedami, remiantis 1974 m. JAV Prekybos akto 301 straipsniu, kuris suteikia JAV prekybos atstovui, su prezidento pritarimu, įvesti muitus, siekiant kompensuoti JAV verslui importo daromą žalą.

Vašingtonas teigia, kad JAV kompanijos, investuojančios Kinijoje, ilgus metus turėjo taikytis su spaudimu perleisti savo technologijas Kinijos partnerėms, mainais už prieigą prie antros didžiausios pasaulio rinkos. Taigi dabar, pasak prezidento Trumpo administracijos pareigūnų, daromas maksimalus spaudimas Kinijai, kad ji atsisakytų nesąžiningos praktikos. Donaldo Trumpo įsakas nukreiptas į „Kinijos ekonominę agresiją“, dar prieš jį paskelbiant žiniasklaidai sakė Baltųjų rūmų pareigūnai.

JAV Baltieji rūmai šį žingsnį pavadino „istoriškai svarbiu“. Pats p. Trumpas tvirtino, kad tarifai „padarys mus stipresne, turtingesne tauta“.

Skelbiama, kad muitais taikomasi į 10 sektorių, kuriuos Kinija yra įvardijusi prioritetiniais savo „Made in China 2025“ plane. Tarp šių sektorių – robotika, aeronautika, jūrų pramonė, geležinkelių įranga, elektromobiliai ir biofarmacijos produkcija. JAV administracija detalų sąrašą ketina paskelbti per 15 dienų.

„Reuters“ rašo, kad ketvirtadienį p. Trumpo administracijos paskelbtas pranešimas vis dėlto dar nėra prekybos karo pradžia. Tai – prezidento memorandumas, kuriame numatomas ir konsultacijų laikotarpis, per kurį abiejų šalių lobistai ir įstatymų leidėjai dar gali gerokai sutrumpinti muitų taikinių sąrašą, kuriame dabar – apie 1.300 prekių.

Konsultacijų laikotarpis taip pat reiškia, kad Pekinas veikiausiai nepuls dramatiškai reaguoti į Vašingtono veiksmus, ypač turint galvoje raminantį p. Trumpo toną – paskelbdamas apie savo sprendimą, jis tikino, kad mato Kiniją „kaip savo draugus“.

Audringa reakcija

Kinija dėl prekybos su JAV perviršio kaltina pačią Ameriką ir jos eksporto ribojimus. Vis dėlto Pekinas ir toliau reiškia viltį, kad dviejų didžiausių pasaulio ekonominių galių prekybinius ginčus bus įmanoma išspręsti, nesiveliant į atvirą prekybos karą.

JAV prekybos su Kinija deficitas siekia 375 mlrd. USD.

Hua Chunying, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai, teigė, kad nesąžininga svaidytis kritika dėl prekybos disbalanso tuo metu, kai JAV neparduoda Kinijai to, ką ši norėtų pirkti. Šia replika p. Hua užsiminė apie amerikietiškas aukštųjų technologijų sektoriaus prekes.

„Kiek sojų pupelių turėtų nupirkti Kinija, kad tai prilygtų vienam „Boeing“ orlaiviui? Arba, jei Kinija perka tam tikrą skaičių „Boeing“ orlaivių, ar JAV turėtų įsigyti analogišką skaičių „C919“ (Kinijos valstybinės aeronautikos įmonės „Comac“ gaminami orlaiviai – VŽ)?“ – klausė p. Hua.

Vis dėlto Kinija tikisi, kad gali surengti konstruktyvias derybas su JAV ir abipusės pagarbos atmosferoje siekti abiem pusėms palankaus sprendimo, pridūrė ji.

JAV orlaivių gamintoja „Boeing“, užimanti didžiausią Kinijos rinkos dalį, pernai prognozavo, kad iki 2036 m. Kinija nupirks daugiau nei 7.000 „Boeing“ orlaivių, kurių vertė sieks 1,1 trln. USD.

„Kalbant apie tyrimą pagal 301 straipsnį, Kinija jau daugeliu atvejų išreiškė savo poziciją, kad mes visiškai prieštaraujame tokio pobūdžio vienašališkiems ir protekcionistiniams JAV veiksmams“, – ketvirtadienį pareiškė Kinijos prekybos ministerija.

„Kinija nebus pasyvi tuo metu, kai pažeidžiami jos teisėti interesai. Mes turime imtis visų būtinų priemonių, kad tvirtai apgintume savo teises ir interesus“, – priduriama ministerijos pareiškime.

„Jei Trumpas pasirašys šį įsaką, tai reikš prekybos karo Kinijai paskelbimą“, – teigė Wei Jianguo, buvęs Kinijos komercijos viceministras, šiuo metu – su vyriausybe susijusio Kinijos Tarptautinių ekonominių mainų centro direktoriaus pavaduotojas.

„Kinija nebijo ir nekurstys prekybos karo. Tačiau turime aibę priemonių, kuriomis galime atsakyti, automobilių, sojos pupelių, lėktuvų ir puslaidininkių importo srityse. Kita vertus, Trumpas turėtų žinoti, kad visa tai – labai bloga mintis ir kad laimėtojų nebus“, – grėsmingai pridūrė p. Wei.

Prezidentas Trumpas anksčiau yra pareiškęs, kad prekybos karai yra „gerai“ ir juos „lengva laimėti“.

Nuogąstavimai dėl analogiškų atsakomųjų Kinijos priemonių suerzino JAV verslo bendruomenę – perspėjama, kad įsiplieskęs prekybos karas galiausiai atsirūgs pačiai Amerikai.

„Prekybos kare niekas nelaimi. Mes tikrai nenorime prekybos karo, – panašiomis kaip ir Kinijos pareigūnų frazėmis kalbėjo Robertas Lighthizeris, JAV prekybos atstovas. – Tačiau turime kažką daryti. Realybė tokia, kad jei vyksta kažkas netvaraus, reikia imtis priemonių tam pakeisti.“

Trečiadienį prekybinių ginčų kontekste pasigirdo ir Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) balsas – ji paskelbė, kad Vašingtonas ne visiškai įvykdė 2014-ųjų PPO nutarimą, kuriame liepiama panaikinti kai kurioms kiniškoms prekėms, nuo saulės elementų iki vėjo jėgainių komponentų, taikomus tarifus. Tai suteikia šiokią tokią persvarą Kinijai prekybiniame dispute, pažymi „Reuters“.

Ekonomistų teigimu, Vašingtono tarifai kol kas turės ribotą poveikį Kinijos ekonomikai, kuri dabar yra kur kas mažiau priklausoma nuo eksporto nei prieš dešimtmetį.

„Daugelis Kinijos korporacijos atrodo pakankamai atsparios potencialiam prekybos karui, atsižvelgiant į tai, kad didelę pajamų dalį jos gauna vidaus rinkoje. Tačiau tam tikri sektoriai bus sąlyginai labiau paveikti, tokie kaip informacinės technologijos ir vartojimo prekės“, – „Reuters“ cituoja Alicią Garcia Herrero, „Natixis“ vyriausiąją ekonomistę Azijos ir Ramiojo vandenyno regionui.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai:



 
Popiežiaus vizitas Lietuvoje: svarbiausios mintys ir gražiausi kadrai

Rugsėjo 22 ir 23 d. Lietuvoje viešėjęs popiežius Pranciškus paragino mus semtis stiprybės iš praeities,...

Laisvalaikis
2018.09.24
Teisingumo ministerija pradėjo tarnybinį patikrinimą dėl Kalėjimų departamento vadovo

Teisingumo ministerija pradėjo tarnybinį patikrinimą dėl neseniai Kalėjimų departamentui pradėjusio vadovauti...

Verslo aplinka
2018.09.24
Per metus eksportuotų ir importuotų prekių kainos augo 7,3% 1

Per metus (2018 m. liepos mėn., palyginti su 2017 m. liepos mėn.) eksportuotų ir importuotų prekių kainos...

Verslo aplinka
2018.09.24
Dėl taršos Nevėžyje Kėdainiuose paskelbta ekstremalioji situacija

Dėl Nevėžio upės taršos Kėdainių rajono savivaldybė penktadienį paskelbė savivaldybės lygio ekstremaliąją...

Verslo aplinka
2018.09.24
Prekybininkai apie siūlymą didinti baudas: nuomonės išsiskyrė 1

Dainius Dundulis, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas, paklaustas, kaip vertina prezidentės siūlymą...

Premjeras pasirašė kvietimą 12-kai prekybos tinklų investuoti Lietuvoje 20

Lietuvos premjeras kviečia 12 Europos didžiųjų prekybos tinklų investuoti Lietuvoje. Tokį kreipimąsi Saulius...

Nausėda nedalyvaus konservatorių pirminiuose kandidato į prezidentus rinkimuose 23

Finansų analitikas Gitanas Nausėda pirmadienį pranešė nedalyvausiantis opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Verslo aplinka
2018.09.24
EK dėl Lenkijos kreipiasi į ES Teisingumo Teismą 1

Pirmadienį Europos Komisija (EK) nusprendė dėl Lenkijos kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą (ETT),...

Verslo aplinka
2018.09.24
TS-LKD pirminiuose prezidento rinkimuose – Šimonytė ir Ušackas 18

Lapkričio pradžioje rengiamuose opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LK)...

Verslo aplinka
2018.09.24
Ingrida Šimonytė paskelbė, kad sieks konservatorių paramos prezidento rinkimuose 21

Seimo narė, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė paskelbė, kad kandidatuos Tėvynės Sąjungos-Lietuvos...

Verslo aplinka
2018.09.24
Pasitarimą dėl darbo švenčių dienomis nukėlė

Vyriausybės, prekybininkų ir profsąjungų atstovų susitikimas dėl darbo ribojimo švenčių dienomis antradienį...

Tęsiasi prekybos karas, įsigalioja nauji JAV ir Kinijos muitai

Pirmadienį įsigaliojo nauji JAV ir Kinijos viena kitai paskelbti muitai. Dvi didžiausios pasaulio ekonomikos...

Verslo aplinka
2018.09.24
Triukšmui dėl Labanoro girios numalšinti – patogus taikinys Premium

Politikų teiginius, kad brangstanti mediena paskatino privačių miškų kirtimą, miško savininkai vadina viso...

Agroverslas
2018.09.24
Iki 2022 m. pusė darbuotojų turės išmokti naujų įgūdžių Premium

Dėl diegiamų technologijų pusė pasaulio darbuotojų nebeturės reikiamų įgūdžių savo darbams atlikti. Reikės...

Vadyba
2018.09.24
Popiežius tylia malda pagerbė okupacijų aukas 5

Lietuvoje besilankantis popiežius Pranciškus tylia malda Vilniuje pagerbė nacių likviduoto žydų geto bei...

Laisvalaikis
2018.09.23
Popiežius aukojo mišias Kaune ir ragino kunigus būti arčiau žmonių 2

Daugiau kaip 100.000 tikinčiųjų iš Lietuvos ir gretimų valstybių dalyvavo sekmadienį Kauno Santakos parke...

Laisvalaikis
2018.09.23
Ko reikia, kad Lietuvos miestai taptų plėtros centrais? 4

Miestų sėkmę apibūdinti, jų perspektyvas prognozuoti padedantys rodikliai ir veiksniai pasižymi ne mažesne...

Verslo aplinka
2018.09.23
Vatikano bankininko Pauliaus Marcinkaus paslaptis 7

Kai 1971 m. popiežius Paulius VI vyskupui Pauliui Kazimierui Marcinkui patikėjo „Istituto per le Opere di...

Laisvalaikis
2018.09.22
Šventasis Tėvas: tieskime tiltus, užuot statę sienas 3

Popiežius Pranciškus, sveikindamas susirinkusiuosius S. Daukanto aikštėje, priminė Tautos giesmės eilutes „Iš...

Laisvalaikis
2018.09.22
Išpuolio metu per karinį paradą Irane žuvo 24 žmonės

Pietvakarinėje Irano Chuzestano provincijoje per išpuolį žuvo 24 žmonės, dar 53 sužeisti, pranešė naujienų...

Verslo aplinka
2018.09.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau