„Sodra“ su VMI kviečiasi apie 10.000 įmonių vadovus

Iki metų pabaigos Sodra ir VMI planuoja artimiau pabendrauti su daugiau kaip 10.000 Lietuvos įmonių, kuriose daugiau kaip 10% darbuotojų gauna mažiau kaip minimali alga ir nedirba kitose įmonėse bei negauna kitų pajamų.
Sodra 36.934 Lietuvos bendrovėms per Sodros elektroninę darbdavių aptarnavimo sistemą (EDAS) išsiuntė klausimynus, kuriuose teiravosi, kodėl
jose daugiau kaip 10% darbuotojų gauna mažiau nei minimali mėnesinė alga (MMA). Išsiuntusi 36.934 anketų Sodra gavo 36.514 atsakymus, neatsakė 420 įmonių. Savo laiškuose bendrovėms Sodra rašė, jog neatsakius į anketą bus apribota įmonių galimybė pateikti ataskaitas per EDAS.
Pasidalino su VMI
Kol kas sunku pasakyti, kiek įmonių padidins darbo užmokestį po šios akcijos dar laukia daugybė darbų, teigia Mindaugas Sinkevičius, Sodros vadovas. Tačiau įmonių, pakėlusių atlyginimus darbuotojams, kuriems anksčiau mokėjo mažiau nei minimalią mėnesinę algą, tikrai daugės.
Sodros vadovas pabrėžia, jog ieškodamas mažai uždirbančių darbuotojų jų algoritmas atrenka tik tokius, kurie MMA neuždirba ir per kelis darbus, taip pat atmetami ir pensininkai bei studentai. Rizikingiausių darbuotojų vadovai bus kviečiami į Sodrą ir VMI.
Kad nevaikščiotume į tas pačias įmones, jas pasidaliname su VMI šiemet planuojame atidžiau patikrinti 5.000 bendrovių jeigu spėsime ir 6.000. Panašų skaičių patikrins ir VMI, pažymi p. Sinkevičius.
Anot Sodros vadovo, įmonės teigia, kad darbuotojas nedirbo, tačiau iš darbo grafikų, degalų suvartojimo aiškėja, jog tai nėra tiesa. Pasitaiko, kad įmonėje darbo užmokestis siekia 100 Eur, o internete ji darbuotojus vilioja siūlydama 1.000 Eur.
Priima įstatymus
Sodra visų pirma atsirenka daugiau darbuotojų turinčias bendroves, taip pat tokias, kurių finansiniai rodikliai rodo, jog jos pajėgos mokėti didesnį darbo užmokestį. Panaši akcija buvo ir pernai.
Sodros duomenimis, pernai per metus stebėtose įmonėse atlyginimai kilo 15-17%, kai vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje 2015-aisiais pasistiebė 7%
Mažiau nei MMA gaunančių darbuotojų skaičius sumažėjo nuo 120 tūkst. iki 99,5 tūkst.
Jei būtų eliminuotas vidutinis darbo užmokesčio augimas 7%, darbo užmokesčio pokytis stebėtose įmonėse per metus sudarytų 40 mln. Eur, o mokesčiai 16 mln. Eur.
Lietuvoje apie 15% darbuotojų atmetus studentus ir pensininkus per visus darbus negauna net minimalaus atlyginimo, teigia p. Sinkevičius. Kyla klausimas, iš ko šie žmonės gyvena.
Anot jo, Estijoje jau aštuonis metus galioja įstatymas, pagal kurį į socialinius fondus reikia mokėti nuo MMA nepriklausomai nuo darbuotojui mokamo darbo užmokesčio. Latvijoje toks įstatymas įsigalios nuo 2017 m. sausio 1 d., o Lietuvoje toks siūlymas šiemet Seime daugumos balsų nesurinko.
Sodros duomenimis, Lietuvoje keturi metai iš eilės daugėja darbuotojų, kurie išėję į pensiją neturi būtinojo stažo 30 metų. Tai kerta per pensijos dydį.
Dabar tokių į pensiją išeinančių žmonių yra apie 25%. Taip atsitinka tuomet, jeigu asmuo ilga laiką dirba už mažiau nei MMA. Norint pridėti prie stažo vienerius darbo metus, reikia uždirbti bent 12 MMA.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Finansai
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti