Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn

Reklama publikuota: 2021-06-16
Vytis Grybauskas, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ vyresnysis teisininkas: „Įmonės, kurių partneriai patiria sunkumų, neretai vengia restruktūrizuojamų įmonių, nors šiame procese kaip tik gali labai padėti, o ta pagalba gali būti ir labai naudinga.“
svg svg
Vytis Grybauskas, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ vyresnysis teisininkas: „Įmonės, kurių partneriai patiria sunkumų, neretai vengia restruktūrizuojamų įmonių, nors šiame procese kaip tik gali labai padėti, o ta pagalba gali būti ir labai naudinga.“

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo verslo stabilumą, partnerių problemos gali sumaišyti kortas ir atnešti nelauktų sunkumų. Teisininkai primena, kad partnerių sunkumus galima atpažinti iš tam tikrų ženklų, o vos keli papildomai žingsniai leistų užkirsti kelią galimų skolininkų sukeltoms pasekmėms.

Daugumoje pasaulio šalių pandemija ne padidino, tačiau kaip tik sumažino nemokių verslų skaičių. Tačiau tokia statistika – apgaulinga. Pirmiausia todėl, kad valstybių parama atitolino kai kurių su sunkumais dar iki pandemijos susidūrusių verslų bankrotus. Antra, paramai senkant, kritusių pardavimų ar skolų naštos įtaką atlaikys toli gražu ne visi.

„Mokumas yra labai inertiškas. Prasidėjus krizei niekas iškart ir nebankrutuoja, o ir valstybių pagalba verslui buvo teikiama labai aktyviai. Tačiau pandemijos poveikis kai kuriuose sektoriuose po truputį jau pradeda matytis. Vilniaus apskrityje pareiškimų dėl bankroto bylos iškėlimo skolininkams jau padidėjo. Daugiausia tai – mažos ir labai mažos įmonės“, – pastebi Vytis Grybauskas, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ vyresnysis teisininkas.

Pastebėti laiku

Pasak V. Grybausko, net jei jūsų verslo veikla stabili ir sėkminga, dabar labai svarbu laiku įvertinti partnerių mokumą, kad jų problemos nenutemtų verslo žemyn. Juo labiau, kad ir viešų įrankių bei galimybių tam yra nemažai.

„Norint patikrinti, ar kreditoriai nesusiduria su mokumo problemomis, pravartu kartą per mėnesį ar ketvirtį patikrinti pagrindinius partnerius. Tai galėtų būti bylų, kuriose dalyvauja skolininkai, peržiūra, turto areštų ir hipotekos registro tikrinimas, nepriemokos biudžetui. Visa ši informacija prieinama ir tikrinant skolininko kreditingumą“, – stebėjimą, kaip pirmą svarbiausią žingsnį, nurodo  V. Grybauskas.

Antras žingsnis, kurio pravartu imtis įžvelgus riziką, yra tam tikri apsisaugojimo veiksmai, kurie galėtų padėti išvengti didesnių nuostolių dėl partnerių finansinių bėdų. Pavyzdžiui, jei esate didmenininkas, o jūsų skolininkas yra mažmeninės prekybos atstovas, kuris iš jūsų gautų prekių dar nėra pardavęs ir už jas atsiskaitęs,  nemokumo atveju į tokias prekes taikytis negalėsite.

„Tačiau yra galimybė susimažinti skolininko įsipareigojimus, oficialiai pasiimant prekes atgal, bet fiziškai jas paliekant skolininkui prekiauti, pavyzdžiui, komiso pagrindais. Tokiu atveju, skolininkas turės iniciatyvą uždirbti, o jūs būsite apsaugotas nuo skolininko nemokumo“, – pavyzdžiu galimą žingsnį iliustruoja V. Grybauskas.

Naudinga pagalba

Pasak teisininko, sunkumų patiriantis verslas Lietuvoje linkęs pavėluotai priimti skaudžius, bet reikalingus sprendimus. Suskumba restruktūrizuotis tada, kai jau reikia skelbti bankrotą, o bankroto procedūrų imasi tada, kai jau ir tam per vėlu. „Restruktūrizavimo mechanizmu Lietuvoje įmonės naudojasi gerokai per mažai, nors tai yra labai geras įrankis skolų užspaustam verslui. Realiai – šis procesas prilygsta ketveriems metams be palūkanų suteiktai paskolai“, – sako teisininkas.

Įmonės, kurių partneriai patiria sunkumų, neretai vengia restruktūrizuojamų įmonių, nors šiame procese kaip tik gali labai padėti, o ta pagalba gali būti ir labai naudinga. Taigi, trečias svarbus žingsnis – apgalvota pagalba. Pavyzdžiui, jei baldų gamybos įmonė susiduria su sunkumais ir imasi restruktūrizavimo, jų užsakovai prekybininkai gali investuoti į restruktūrizuojamą verslą, t. y. padidini užsakymų kiekį, bet tuo pačiu išsiderėti geresnes sąlygas ir skolos grąžinimą.

„Jei anksčiau už kėdę buvo mokama 100 Eur, galima didinti užsakymus, su sąlyga, kad kėdė kainuos 80 Eur ir pusė tos sumos būtų nurašoma skolai išmokėti, o likusi dalis būtų mokama įprastai, taip padedant sunkumų patiriančiam gamintojui išlaikyti apyvartos srautą“, – sako V. Grybauskas. Pasak jo, toks modelis būtų labai naudingas abiem pusėms, nes ir partneris gautų taip reikalingų užsakymų, ir užsakovui nereikėtų laukti teismais išmokamų skolų, ieškoti kito gamintojo, jis dar ir sutaupytų. Pagelbėti galima ir kitais veiksmais: nuo terminų atidėjimo iki palūkanų delspinigių nurašymo.

„Pagalbos suteikimas gali lemti, kad Jūs ir kiti suteikę pagalbą kreditoriai spręs dėl restruktūrizavimo plano patvirtinimo. Tai – planas, pagal kurį ateinančius kelerius metus gyvens skolininkas. Todėl pagalbą suteikti tikrai pravartu“, – sako V. Grybauskas ir primena, kad nuo 2020 metų, pasikeitus nemokumo reguliavimui,  verslo tarpusavio susitarimai įgavę labai didelę svarbą ir prioritetą, todėl bendradarbiavimas yra labai naudingas.

Arešto įrankis

Pasak teisininko, jei partneriams gresia nemokumas, ne visais atvejais verta skubėti į teismą ar naudoti turto arešto įrankį.  Tai –  dažniausiais pirmas veiksmas, kurio imasi su skolininkais susidūręs verslas. Tačiau jei skolininkas restruktūrizuojasi ar žada restruktūrizuotis, vos pradėjus restruktūrizavimo procesą teismas patvirtina visus kreditorinius reikalavimus. Taigi ir tos papildomos pastangos, kurios kartais atsieina ir tam tikras sąnaudas advokatams ar teismui, nebetenka prasmės.  

„Dažnai bandoma imtis ir laikinų apsaugos priemonių, pavyzdžiui, areštuoti turto dalį. Restruktūrizuojamai įmonei apribojimai dažniausiai panaikinami“, – sako  V. Grybauskas.

Kita vertus, jei verslas nusprendžia padėti sunkumų patiriančiam partneriui ir leidžia jam atidirbti tam tikras skolas, tačiau susitarimo kita šalis nesilaiko, areštuoti dalį tokio partnerio turto galimybė yra ir ja verslas tikrai gali pasinaudoti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Švyturys-Utenos alus“ pripažintas atsakingiausia praėjusių metų įmone Verslo tribūna 2

Valstybės institucijos, verslo, švietimo ir žiniasklaidos sektoriaus atstovai jau dešimtą kartą varžėsi...

Tvarus verslas
2021.06.18
Nauja pramoga atkreips dėmesį į tvarumą: kviečia keliauti po išskirtinius objektus Vilniuje Verslo tribūna

Virtualiai įbristi į tirpstančius ledynus, paklausyti virš Vilnelės sklandančios muzikos ar prisėsti šalia...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Swedbank“: lyčių atlyginimų skirtumus organizacijos turi stebėti nuolat Verslo tribūna 3

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinį atlygį šalies įmonėse pagal lytį, paaiškėjo, kad atlyginimų...

Tvarus verslas
2021.06.17
Išmanieji skaitikliai taupo ir laiką, ir pinigus  Verslo tribūna

Vandentiekis tampa vis išmanesnis. Bendrovė „Vilniaus vandenys“ jau įdiegė beveik 7 000 išmaniųjų nuotolinio...

Tvarus verslas
2021.06.17
„Maximos“ sprendimą atsisakyti baudų praktikos tiekėjai sveikina: tai – aukštas standartas Verslo tribūna 1

Prekybos tinklas „Maxima“ atsisako baudų praktikos už prekių pristatymo vėlavimą – tokių teisinių nuostatų...

Tvarus verslas
2021.06.16
Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn Verslo tribūna

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo...

Tvarus verslas
2021.06.16
„Rail Baltica“ jau didina Kaišiadorių patrauklumą Verslo tribūna 1

Tarp Vilniaus ir Kauno, šalia geležinkelio, įsikūrę Kaišiadorys planuoja išnaudoti ir geležinkelį „Rail...

Tvarus verslas
2021.06.09
Tvarumo ataskaitos: kaip neužlipti ant rinkodaros grėblio Verslo tribūna

Dėmesio tvarumui skiriančios įmonės ir Lietuvoje jau įvedė tradiciją svarbiausius pasiekimus paskelbti...

Tvarus verslas
2021.06.01
„Neste“ tvarumo viceprezidentė: „Investicijos į tvarumą sukuria produktams pridėtinę vertę“ Verslo tribūna 3

„Investuojame į inovacijas ir kuriame tokius sprendimus, kad visi produktai, kuriuos ateityje siūlysime savo...

Tvarus verslas
2021.05.28
„Swedbank“: elektromobilių bangą išjudins patrauklesnė jų kaina Verslo tribūna 14

Augantis susidomėjimas elektromobiliais jau ne vienerius metus kursto kalbas, kad būtent šios tvarios...

Tvarus verslas
2021.05.19
Paprasčiau nei galvojote: tvaresnei veiklai užtenka tik vieno žingsnio Verslo tribūna

Daugiau nei 70% verslo atstovų teigia, kad jiems rūpi neigiamo poveikio aplinkai mažinimas ir kad tai svarbu...

Tvarus verslas
2021.05.13
Paskelbtas pirmasis konsoliduotas statybos medžiagų pirkimas geležinkeliui „Rail Baltica“ Verslo tribūna

Už projekto „Rail Baltica“ įgyvendinimą Lietuvoje atsakinga AB „LTG Infra“ įgyvendina naujus sprendimus,...

Tvarus verslas
2021.05.12
Tvarumo siekis jau reformuoja ir investicijų apsaugą Verslo tribūna 2

Didžiųjų investicijų apsaugai skirtą investicinį arbitražą gaubia reformų nuotaikos, o viena iš labai svarbių...

Tvarus verslas
2021.04.29
Naujas „Maxima LT“ žingsnis – atvira darbo užmokesčio politika Verslo tribūna 1

Daugiau nei 13 tūkst. darbuotojų šiuo metu vienijanti „Maxima LT“ nusprendė kas mėnesį skelbti išsamią...

Tvarus verslas
2021.04.29
„Rail Baltica“ didina žaliausio transporto galimybes ir Lietuvoje, ir Europoje Verslo tribūna

Europos Sąjungoje (ES) transportas į aplinką išmeta apie 1/3 visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Tvarus verslas
2021.04.29
„Telia“: pakuotė tampa verslo tvarumo veidu Verslo tribūna

Pakuotės yra būtinos užtikrinant prekių higieną, šviežumą ir apsaugą. Tačiau į neperdirbamų atliekų kiekio...

Tvarus verslas
2021.04.28
„Orkla Foods Lietuva“: darnus verslo vystymas ir tvarūs produktai – ne ateitis, bet šiandiena Verslo tribūna

Pasaulyje vis labiau pabrėžiant tvarumo politiką, darnus verslo vystymas tampa pareiga. Tai supranta ir...

Tvarus verslas
2021.04.22
Statomas „Rail Baltica“ geležinkelis: Europai svarbus infrastruktūrinis objektas Verslo tribūna

Keturiose šalyse – Lenkijoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – statomas beveik 1.200 km „Rail Baltica“...

Tvarus verslas
2021.04.15
„Swedbank“: tvarių investicijų lyderio vairą laikys Europa Verslo tribūna 1

Nors Europa pagal aplinkos taršą rikiuojasi tik trečioje vietoje po Kinijos ir JAV, būtent Senasis žemynas,...

2021.04.15
Karantino metu patalpų nuomos mokesčius „Maxima“ sumažino perpus: nuolaidos jau siekia 1,4 mln. eurų Verslo tribūna 3

Dėl pandemijos savo veiklą apriboti ar sustabdyti privalėję smulkūs ir vidutiniai verslai, įsikūrę prekybos...

Tvarus verslas
2021.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku