Trys žingsniai, kad partnerių sunkumai nenutemptų verslo žemyn

Reklama publikuota: 2021-06-16
Vytis Grybauskas, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ vyresnysis teisininkas: „Įmonės, kurių partneriai patiria sunkumų, neretai vengia restruktūrizuojamų įmonių, nors šiame procese kaip tik gali labai padėti, o ta pagalba gali būti ir labai naudinga.“
svg svg
Vytis Grybauskas, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ vyresnysis teisininkas: „Įmonės, kurių partneriai patiria sunkumų, neretai vengia restruktūrizuojamų įmonių, nors šiame procese kaip tik gali labai padėti, o ta pagalba gali būti ir labai naudinga.“

Tvarus gali būti tik sėkmingai ir stabiliai veikiantis verslas, tačiau kad ir kiek dėtumėte pastangų į savo verslo stabilumą, partnerių problemos gali sumaišyti kortas ir atnešti nelauktų sunkumų. Teisininkai primena, kad partnerių sunkumus galima atpažinti iš tam tikrų ženklų, o vos keli papildomai žingsniai leistų užkirsti kelią galimų skolininkų sukeltoms pasekmėms.

Daugumoje pasaulio šalių pandemija ne padidino, tačiau kaip tik sumažino nemokių verslų skaičių. Tačiau tokia statistika – apgaulinga. Pirmiausia todėl, kad valstybių parama atitolino kai kurių su sunkumais dar iki pandemijos susidūrusių verslų bankrotus. Antra, paramai senkant, kritusių pardavimų ar skolų naštos įtaką atlaikys toli gražu ne visi.

„Mokumas yra labai inertiškas. Prasidėjus krizei niekas iškart ir nebankrutuoja, o ir valstybių pagalba verslui buvo teikiama labai aktyviai. Tačiau pandemijos poveikis kai kuriuose sektoriuose po truputį jau pradeda matytis. Vilniaus apskrityje pareiškimų dėl bankroto bylos iškėlimo skolininkams jau padidėjo. Daugiausia tai – mažos ir labai mažos įmonės“, – pastebi Vytis Grybauskas, advokatų profesinės bendrijos „WINT law firm“ vyresnysis teisininkas.

Pastebėti laiku

Pasak V. Grybausko, net jei jūsų verslo veikla stabili ir sėkminga, dabar labai svarbu laiku įvertinti partnerių mokumą, kad jų problemos nenutemtų verslo žemyn. Juo labiau, kad ir viešų įrankių bei galimybių tam yra nemažai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Norint patikrinti, ar kreditoriai nesusiduria su mokumo problemomis, pravartu kartą per mėnesį ar ketvirtį patikrinti pagrindinius partnerius. Tai galėtų būti bylų, kuriose dalyvauja skolininkai, peržiūra, turto areštų ir hipotekos registro tikrinimas, nepriemokos biudžetui. Visa ši informacija prieinama ir tikrinant skolininko kreditingumą“, – stebėjimą, kaip pirmą svarbiausią žingsnį, nurodo  V. Grybauskas.

Antras žingsnis, kurio pravartu imtis įžvelgus riziką, yra tam tikri apsisaugojimo veiksmai, kurie galėtų padėti išvengti didesnių nuostolių dėl partnerių finansinių bėdų. Pavyzdžiui, jei esate didmenininkas, o jūsų skolininkas yra mažmeninės prekybos atstovas, kuris iš jūsų gautų prekių dar nėra pardavęs ir už jas atsiskaitęs,  nemokumo atveju į tokias prekes taikytis negalėsite.

„Tačiau yra galimybė susimažinti skolininko įsipareigojimus, oficialiai pasiimant prekes atgal, bet fiziškai jas paliekant skolininkui prekiauti, pavyzdžiui, komiso pagrindais. Tokiu atveju, skolininkas turės iniciatyvą uždirbti, o jūs būsite apsaugotas nuo skolininko nemokumo“, – pavyzdžiu galimą žingsnį iliustruoja V. Grybauskas.

Naudinga pagalba

Pasak teisininko, sunkumų patiriantis verslas Lietuvoje linkęs pavėluotai priimti skaudžius, bet reikalingus sprendimus. Suskumba restruktūrizuotis tada, kai jau reikia skelbti bankrotą, o bankroto procedūrų imasi tada, kai jau ir tam per vėlu. „Restruktūrizavimo mechanizmu Lietuvoje įmonės naudojasi gerokai per mažai, nors tai yra labai geras įrankis skolų užspaustam verslui. Realiai – šis procesas prilygsta ketveriems metams be palūkanų suteiktai paskolai“, – sako teisininkas.

Įmonės, kurių partneriai patiria sunkumų, neretai vengia restruktūrizuojamų įmonių, nors šiame procese kaip tik gali labai padėti, o ta pagalba gali būti ir labai naudinga. Taigi, trečias svarbus žingsnis – apgalvota pagalba. Pavyzdžiui, jei baldų gamybos įmonė susiduria su sunkumais ir imasi restruktūrizavimo, jų užsakovai prekybininkai gali investuoti į restruktūrizuojamą verslą, t. y. padidini užsakymų kiekį, bet tuo pačiu išsiderėti geresnes sąlygas ir skolos grąžinimą.

„Jei anksčiau už kėdę buvo mokama 100 Eur, galima didinti užsakymus, su sąlyga, kad kėdė kainuos 80 Eur ir pusė tos sumos būtų nurašoma skolai išmokėti, o likusi dalis būtų mokama įprastai, taip padedant sunkumų patiriančiam gamintojui išlaikyti apyvartos srautą“, – sako V. Grybauskas. Pasak jo, toks modelis būtų labai naudingas abiem pusėms, nes ir partneris gautų taip reikalingų užsakymų, ir užsakovui nereikėtų laukti teismais išmokamų skolų, ieškoti kito gamintojo, jis dar ir sutaupytų. Pagelbėti galima ir kitais veiksmais: nuo terminų atidėjimo iki palūkanų delspinigių nurašymo.

„Pagalbos suteikimas gali lemti, kad Jūs ir kiti suteikę pagalbą kreditoriai spręs dėl restruktūrizavimo plano patvirtinimo. Tai – planas, pagal kurį ateinančius kelerius metus gyvens skolininkas. Todėl pagalbą suteikti tikrai pravartu“, – sako V. Grybauskas ir primena, kad nuo 2020 metų, pasikeitus nemokumo reguliavimui,  verslo tarpusavio susitarimai įgavę labai didelę svarbą ir prioritetą, todėl bendradarbiavimas yra labai naudingas.

Arešto įrankis

Pasak teisininko, jei partneriams gresia nemokumas, ne visais atvejais verta skubėti į teismą ar naudoti turto arešto įrankį.  Tai –  dažniausiais pirmas veiksmas, kurio imasi su skolininkais susidūręs verslas. Tačiau jei skolininkas restruktūrizuojasi ar žada restruktūrizuotis, vos pradėjus restruktūrizavimo procesą teismas patvirtina visus kreditorinius reikalavimus. Taigi ir tos papildomos pastangos, kurios kartais atsieina ir tam tikras sąnaudas advokatams ar teismui, nebetenka prasmės.  

„Dažnai bandoma imtis ir laikinų apsaugos priemonių, pavyzdžiui, areštuoti turto dalį. Restruktūrizuojamai įmonei apribojimai dažniausiai panaikinami“, – sako  V. Grybauskas.

Kita vertus, jei verslas nusprendžia padėti sunkumų patiriančiam partneriui ir leidžia jam atidirbti tam tikras skolas, tačiau susitarimo kita šalis nesilaiko, areštuoti dalį tokio partnerio turto galimybė yra ir ja verslas tikrai gali pasinaudoti.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Dažniausiai daromos klaidos, kuriant tvarią pakuotę: naujos mados ir žaliasis smegenų plovimas Verslo tribūna

Visuomenės dėmesys tvarumo temoms nuosekliai auga, o ir įstatymų leidėjai vis griežčiau rūpinasi ne tik...

Tvarus verslas
2022.06.28
Dažniausiai daromos klaidos, kuriant tvarią pakuotę: koją kiša nepamatuoti sprendimai Verslo tribūna

Prekės ženklai vis aktyviau tobulina savo pakuotes: keičia medžiagas, edukuoja vartotojus, dalyvauja...

Tvarus verslas
2022.06.22
Maisto pramonės įmonėse populiarėja darbo drabužių nuoma: tvaru ir ekonomiška Verslo tribūna

Pasaulyje kasmet sunegaluoja dešimtys milijonai žmonių, paragavusių užteršto maisto. Ir nors uniformos bei...

Tvarus verslas
2022.06.21
Mėsos analogai – vis dažnesni visavalgių lietuvių krepšeliuose Verslo tribūna

Iš augalinių žaliavų pagaminti mėsos pakaitalai – viena svarbiausių pastarojo meto maisto pramonės inovacijų,...

Tvarus verslas
2022.06.16
„Pon Holdings“ duetas su „Porsche“: bendroje įmonėje gamins „Porsche“ dviračius Premium

Kėdainiuose dviračių gamyklą statanti Nyderlandų transporto milžinė „Pon Holdings“ naujos kartos elektrinių...

Pramonė
2022.06.12
Už ESG etiketės kliūva visi: ir bankai, ir Baltijos šalių finansų rinka Premium

Europos perėjimui link netaršios ekonomikos prireiks daug investicijų, tikimasi gausaus privataus sektoriaus...

Rinkos
2022.06.09
„Kalnapilio-Tauro grupė“ imasi pokyčių: į energetinį tvarumą investuos daugiau nei 5 mln. Eur Verslo tribūna 2

Viena didžiausių Lietuvos alaus ir gaiviųjų gėrimų gamintoja „Kalnapilio-Tauro grupė“ pradėjo įgyvendinti...

Tvarus verslas
2022.06.08
Tvarios sunkiosios transporto priemonės: pasiūlos yra, bet infrastruktūra buksuoja Premium

Europai vis drąsiau žygiuojant Žaliuoju kursu, tvarius sprendimus siūlo ir sunkiojo transporto gamintojai.

Logistika
2022.05.26
„Dadu“ tvarumo patirtis: per metus – 15 tonų mažiau plastiko Verslo tribūna

Tvarumas Lietuvoje su kiekviena diena įgauna vis didesnę svarbą. Tačiau maisto pramonėje tvarumo tikslai...

Tvarus verslas
2022.05.19
Vienas iš variantų – tekstilės atliekų perdirbimo fabrikas Šiauliuose Premium

ES teisės aktai ir vartotojų spaudimas privers tekstilės gamintojus arba ieškoti Europoje fabrikų, kurie...

Pramonė
2022.05.17
Tvarumo kodavimas NT versle – daug neatsakytų klausimų ir įtaka pelno eilutėms Premium

Nekilnojamojo turto (NT) sektoriaus bendrovės jau aktyviau į savo strategijas įtraukia kompleksinio tvarumo...

Tvarus verslas
2022.05.16
Ateina šeštoji pramonės revoliucija Premium 3

Lietuvos gamybos, kaip ir visos Europos bei pažangaus pasaulio pramonės, netrukus laukia milžiniška...

Pramonė
2022.05.07
„Maxima LT“ apžvelgia 2021-uosius: dėmesys tvarumo įsipareigojimams ir bendruomenėms Verslo tribūna

Organizacijos poveikio aplinkai valdymas, socialinės iniciatyvos ir vietos bendruomenių palaikymas – į šias...

Tvarus verslas
2022.05.04
„Maxima“ papildomų naudų darbuotojams paketą padidino triskart Verslo tribūna 2

Daugiau nei 12 tūkst. darbuotojų vienijantis lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ praėjusiais metais net 3...

Tvarus verslas
2022.04.21
Nematoma karo žaizda: Ukrainoje formuojasi ekologinės krizės židiniai Verslo tribūna

Kol pasaulis susitelkęs į kovą už laisvę ir humanitarinę krizę Ukrainoje, specialistai neramiai stebi ir...

Tvarus verslas
2022.03.31
„Maxima“ plečia skaitmenizavimo sprendimus: atsisako ir įprastų popierinių dokumentų, ir pirkimo kvitų Verslo tribūna 7

Apsipirkinėjantys lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ nuo šiol patys gali nuspręsti, ar spausdinti...

Tvarus verslas
2022.03.31
Pasirašytas vienas didžiausių istorijoje tvaraus aviacinio kuro sandorių Verslo tribūna

Logistikos bendrovė „DHL Express“ ir Suomijos degalų gamintoja „Neste“ pasirašė vieną didžiausių susitarimų...

Tvarus verslas
2022.03.30
„Kalnapilio-Tauro grupė“ įgyvendindama tvarumo strategiją plastikinius butelius keičia į 100% perdirbto plastiko butelius Verslo tribūna 2

Viena iš Lietuvos gėrimų gamybos lyderių „Kalnapilio-Tauro grupė“ ėmė naudoti perdirbto plastiko rPET (angl.

Tvarus verslas
2022.03.28
„Neste“ tvarių partnerysčių vadove Baltijos šalyse tapo Jone Sestakauskaite Verslo tribūna 1

Suomijos tinklo „Neste“ tvarių partnerysčių vadovės Baltijos šalyse pareigas pradėjo eiti Jone...

Tvarus verslas
2022.03.25
Tvarumo vadovų užduotys: nuo darbdavio įvaizdžio iki pakuočių poveikio vertinimo Verslo tribūna

Tvarumo specialisto pozicija, nors dar gana nauja, jau sparčiai populiarėja. Tik darbų laukas šioje...

Tvarus verslas
2022.02.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku