Ir vėl grikiai: Europoje tamsiuosius iš Prienų atranda, Azijai dar nenusibodę

Publikuota: 2019-09-11

Net jei eksportas sudaro be­veik 80% pardavimų, o lietuviškos produkcijos gali­ma rasti bet kuriame Vokie­tijos maisto prekių tinkle, tai – dar ne argumentas nekurti naujų produktų. Juolab kad dirbama su žaliava, kurią panaudoti galima ne tik maisto pramonėje.

Prienų r. UAB „Ekofrisa“ – viena didžiausių kruopų perdirbėjų Baltijos šalyse – gerai pažįstama Europos partneriams, bent dešimtmetį bendrovės produkcija, daugiausia ekologiškos kruopos, ekologiški grikiai, eksportuojama ir į JAV bei Australiją.

Tačiau 76% siekiantis eksportas – ne argumentas apleisti asortimento plėtrą ir naujų, inovatyvių gaminių ekologiškų produktų segmente kūrimą.

Šiemet bendrovė pradeda gaminti tris naujus produktus – grikių kokteilius, grikių granolą ir grikių batonėlius.

„Mūsų strategija – iš grikių gaminti viską, ne tik kruopas. Žinoma, ekologiškų produktų segmentas, sveika mityba populiarėja, bet, siekiant auginti įmonę ir investuoti, kruopų nepakanka, reikia papildomų produktų“, – apie brangesnius gaminius kalba Lina Dužinskienė, įmonės direktorė.

Žiedinė ekonomika

Nauji produktai iš grikių sukurti su Kauno technologijos universiteto (KTU) Maisto institutu. L. Dužinskienė sako, kad bendradarbiauti pradėta maždaug prieš dvejus metus, bet KTU maistininkų mokslines idėjas dar reikėjo įgyvendinti praktiškai, todėl užtruko ir „Ekofrisos“ technologai.

Pašnekovė skaičiuoja, kad įmonė į gamybą, įrangą kasmet investuoja bent po 1 mln. Eur. Konkrečiai naujų produktų gamybos įrangai išleista apie 200.000 Eur. Investicija buvo mažesnė, nes šįkart įsigyta Kinijos gamintojų įranga, kai įprastai perkama gaminta Europoje, vadinasi, bent kelis kartus brangesnė.

Įmonė, pasak direktorės, siekianti iš grikių gaminti viską, į e. parduotuvės asortimentą yra įtraukusi ir kitų gaminių iš grikių – pagalvių, žaislų, čiužinių, mulčio.

„Mano tikslas – visiškai žiedinė ekonomika. Dalį lukštų patys sukūrename, dalį, kuri lieka, išvalome – technologiją sukūrė patys mūsų darbuotojai. Ir tuos išvalytus lukštus panaudojame pagalvėms, čiužiniams, eksportuojame ir į Kiniją. Anksčiau patys turėjome siuvyklėlę, bet dabar neapsimoka, šią paslaugą perkame, – sako L. Dužinskienė. – Be to, labai išpopuliarėjo grikių lukštų mulčias, „Senukai“ paėmė mūsų mulčią į lentynas. Taigi panaudojame viską, liko tik atliekos – išvalos, todėl dabar su Aleksandro Stulginskio universitetu (dabar Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija) darome kompostavimo projektą, tada neturėsime visai jokių atliekų.“

Naujų gaminių – granolos, kokteilių, batonėlių iš grikių – prototipai jau buvo pristatyti kai kuriose parodose, o tarptautinėje PLMA 2019 m., kurią organizuoja Privačios etiketės gamintojų asociacija, buvo priskirti inovatyviausioms parodos naujienoms.

„Nauji gaminiai iš grikių PLMA parodoje buvo išrinkti kaip vieni inovatyviausių produktų, skirtų prekybos tinklų centrams. „New Ideas for Supermarkets“ stende buvo per 100 gaminių, iš kurių išrinkti inovatyviausi, jie atsidūrė reportaže“, – apie dėmesį „Ekofrisos“ naujienoms pasakoja L. Dužinskienė.

Grikių produktai Azijai

Neseniai grikių naujienos buvo pristatytos parodose Singapūre, Tailande, pernai prototipai rodyti ir Pietų Korėjoje. Spalio pradžioje vyks į maisto parodą „Anuga“ Kelne, po jos – vėl į Seulą.

„Naujienų pristatymo neskubinome, kol neturėjome gamybos, juk neprigaminsi rankomis konteinerio, – sako L. Dužinskienė. – Dabar mūsų prioritetas yra Azijos šalys, jos pažįsta grikius. Be to, gyventojų pajamos ten auga ir populiarėja ekologiškų produktų vartojimas. Žinoma, be eksporto, kalbėsimės ir su Lietuvos prekybos tinklais, manau, kad vienas kitas gaminys atsiras ir juose.“

Nusitaikiusi į Aziją, „Eko­frisa“ šias rinkas pasiekia ir per Europos Komisijos (EK) iniciatyvą „EU Gateway Business Avenues“. Ši programa organizuoja verslo misijas į Pietų Korėją, Pietryčių Aziją, Kiniją ir Japoniją.

L. Dužinskienė sako, kad į EK programą nepretendavo – patys jos atstovai gal prieš trejus metus kreipėsi į „Ekofrisą“ ir pasiūlė dalyvauti.

„Jie atsiunčia pranešimus, kad vyksta verslo misijos. Reikia užpildyti įmonės profilį – sudėti viską, ką gali pasiūlyti. Tada įmonės analizuojamos, atrenkamos. Prieš misiją būna susitikimas Briuselyje, kur dirbame su skirtingų sričių specialistais, mokomės. Išsiskirstome, jie atlieka namų darbus – ieško klientų, tikslinių partnerių. Vėliau, kai vykstame į misiją, būna paroda ir darbas – vien susitikimai. Man patiko organizacija, programa, kaip sakiau – tikrai nevažiuoji pažiūrėti, kaip atrodo Seulas, ten – juodas darbas“, – pasakoja L. Dužinskienė.

Pašnekovės teigimu, dabar parodos kaip eksporto priemonė daugiausia naudojamos naujiems produktams, tačiau į jas vykstama nuolat, nebūtinai dalyvauti, bet ir susipažinti su tendencijomis. Įmonės vadovė svarsto, kad ekologiškos kruopos iš Prienų r. Europos eksporto rinkose įsitvirtinusios, o jų gamintoja partneriams pažįstama kaip patikima, kokybiškos produkcijos tiekėja.

„Visada kartoju, kad jei jau išsiuntėme pavyzdį, reikia įsikalti jį sau į galvą kaip etaloną, pasikabinti ant sienos, nes nebegalime atiduoti prastesnės kokybės, nei buvo pavyzdyje. Mes tikrai skiriame jai ypatingą dėmesį, manau, dėl to mumis pasitiki ir kelias yra lengvesnis, – sako L. Dužinskienė.

Eksportą Prienų r. bendrovė pradėjo vos įkurta 2003 m. Tuomet, prieš keliolika metų, pirmoji eksporto rinka buvo Vokietija. Ji ir išliko didžiausia ir pagrindinė – „Ekofrisos“ direktorė teigia, kad Prienų r. kruopų su užsakovų etiketėmis dabar yra turbūt visuose prekybos tinkluose.

„Vokietijoje gyveno daugiausia emigrantų iš posovietinių šalių. Mes perdirbome rudus grikius, o juk europiečiai tamsius grikius atranda tik dabar, jie įpratę valgyti, kaip mes vadiname, žalius, – paaiškina L. Dužinskienė. – Vokietijoje pradėjome nuo parodų, komandiruočių, asmeninių kontaktų. Su emigrantų įmonėmis vėliau ėmėme dirbti ir JAV, Australijoje, kur parduodame jau gerus 10 metų.“

„Ekofrisa“ turi ekologijos, ISO kokybės, „Halal“ sertifikatus, planuoja įgyti ir BRC sertifikatą. L. Dužinskienė nurodo, kad jie net ne pranašumas, bet būtinybė.

„Svarbiausia yra kokybė, mikrobiologinių tyrimų rezultatai, gamybos grandinės atsekamumas iki ūkininkų. Reikalavimų tik daugėja. Kai pažiūriu eilutę, kiek išleidžiame tyrimams, skaičiai ten – kažkas baisaus. O juk, atrodo, net neturėtume jų daryti, nes neįmanoma, kad gali būti ko nors, tam tikrų medžiagų. Bet vis tiek pasitaiko – tai kas nors glifosatą panaudoja, tai dar ką nors. Manau, verslo kultūrai dar reikia paaugti. Žinoma, stengiamės dirbti su ūkininkais, su kuriais pradėjome, bet pasitaiko visko.“

2018 m. „Ekofrisa“ perdirbo 14.000 t grikių. Priklausomai nuo vietos derliaus, jų įmonė įsiveža iš Rusijos. 2018 m. bendrovės pajamos sudarė 5,4 mln. Eur, 2017 m. – 6,3 mln. Eur. L. Dužinskienė sako, kad pardavimai augo 13%, tačiau mažesnes pajamas lėmė kritusi žaliavos kaina.

Sekite „Gazelės“ naujienas, dalinkitės nuomone, užduokite klausimus „Facebook“ puslapyje „Verslo žinios. Gazelė“

Gauk nemokamą GAZELĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Lietuvių sukurto ploniausio pasaulyje biliardo stalo jokie plagiatoriai neįveikia Premium 1

UAB „Bilijardai“ savo produkciją, žinomą visame pasaulyje, nuo plagiatorių bando apsaugoti ne tik...

Gazelė
2019.11.12
Daugiau kaip pusė VšĮ nepateikė duomenų apie savo dalyvius

Iš šiuo metu esančių daugiau kaip 11.000 viešųjų įstaigų duomenis apie savo dalyvius Registrų centrui pateikė...

Finansai
2019.11.12
Džentelmenų saloną, kur batai vadinami kitaip, kūrė su vartojimo kultūra Premium 1

Pasiryžti verslą pradėti nuo prekybos daiktais, kurie turi Didžiosios Britanijos karališkųjų rūmų įvertinimą...

Gazelė
2019.11.11
Smulkieji suprato, už ką klientai linkę mokėti daugiau

Šiais laikais sugalvoti naują produktą ar paslaugą – sudėtinga. Tačiau smulkiųjų verslininkų patirtis rodo,...

Gazelė
2019.11.10
Septintas bendradarbystės „Spiečius“ – Marijampolėje

Marijampolėje atidarytas trečias šiemet „Spiečius“ – bendradarbystės centras, skirtas didinti verslumą...

Gazelė
2019.11.09
Šiauliai jau turi sprendimą, kaip verslui rasti darbuotojų Premium

Šiauliai, garsėjantys stipria pramone – tiek vietos kapitalo, tiek užsienio, kyla į dar aukštesnį lygmenį:...

Gazelė
2019.11.07
Apdovanotos Šiaulių „Gazelės“, rodančios įspūdingą augimą

Šiandien daugelis Šiaulių apskrities smulkaus ir vidutinio verslo atstovų susirinko į „Gazelės“ konferenciją.

Gazelė
2019.11.06
„Peugeot“ Šiauliuose atstovai jau įrenginėja elektromobilių įkrovimo stoteles Premium

Nors „Peugeot“ elektromobiliai į Lietuvą atkeliaus tik po kelių mėnesių, Šiauliuose veikianti gamintojos...

Gazelė
2019.11.06
Kaip įkurti patinkantį verslą jo nekopijuojant Premium

Jei svečiuojantis užsienyje į akis krinta įdomi verslo idėja, grįžus galima ką nors panašaus bandyti kurti...

Gazelė
2019.11.05
RC išsiuntė šaukimus 624-ių įmonių vadovams 15

Šiemet dėl finansinių ataskaitų nepateikimo Registrų centrui teismas išnagrinėjo 95 bylas ir 72 vadovams...

Finansai
2019.11.05
Komercijos atašė Vokietijoje: verslo reikalai prasideda ir baigiasi gyvai Premium

Vokietija didelė rinka, tad galimybių, ką joje gali nuveikti lietuviai, irgi yra daug. Vienas pavyzdžių – IRT...

Gazelė
2019.11.04
Netikėti sunkumai, apie kuriuos kuriantys verslą net nepagalvoja Premium

Kuriantys verslą dažnai jį įsivaizduoja kiek kitaip, bet rožiniai akiniai netrunka nukristi. Todėl verslą...

Gazelė
2019.11.03
Verslo procesų ekspertė: jei nevaldysite procesų, jie diriguos jums

Norite auginti verslą, tapti lyderiais savo srityje ir skaityti klientų mintis? Pradėkite nuo vartotojo...

Gazelė
2019.11.03
Koks e. parduotuvės dizainas pritraukia lankytojų

E. parduotuvė gali atrodyti profesionaliai, turėti garantijų ženkliukų, rekomendacijų, tačiau tai dar...

Gazelė
2019.11.01
Verslo kasdienybė: vietoj žadamų palengvinimų sulaukia tikrintojų vizitų Premium 2

Smulkieji iš valdžios prašo tik vieno – netrukdykite mums dirbti. Tačiau ir šis prašymas lieka neišgirstas –...

Gazelė
2019.10.31
Lietuviškas startuolis: naudotis laisvai samdomų programuotojų paslaugomis buvo klaida Premium 2

Lietuviško startuolio sukurta programėlė leidžia net mažiausios kavinės klientams iš anksto užsisakytą maistą...

Gazelė
2019.10.30
Po 1.000% augimo kitas iššūkis baldų gamintojams – išlaikyti tokius skaičius Premium

Nauja veikla įmonės pajamas gali paauginti 1.000%. Iššūkis – tokį šuolį vos per metus suvaldyti, o dar po...

Gazelė
2019.10.30
Visuomenė 5.0: ateina laikai, kai tėvai neieškos geresnės mokyklos Premium 1

Viena svarbiausių Visuomenės 5.0 dedamųjų – problemų sprendimas, todėl tai visuomenei reikalingi kitokie...

Gazelė
2019.10.29
Smulkieji elgiasi priešingai, nei moko verslo konsultantai, ir išlošia Premium

Daugelis verslo teorijų ragina išsigryninti veiklą ir koncentruotis į ją, tačiau smulkieji verslininkai savo...

Gazelė
2019.10.28
Kodėl smulkieji nenoriai priima darbuotojų

Verslo pradžioje dažniausiai visus darbus nudirba pats jo įkūrėjas. Priežastis elementari – nusisamdyti...

Gazelė
2019.10.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau