LB: į Lietuvą iš JK svarsto atsikelti ne viena „fintech“ bendrovė

Publikuota: 2016-10-02
Sigtryggur Ari („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Sigtryggur Ari („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Finansų technologijų („fintech“) bumas nėra mada, o Lietuvoje galėtų įsikurti šio sektoriaus klasteris. Apie galimybę įsikurti Lietuvoje svarsto ne viena britų „fintech“ bendrovė, sako Marius Jurgilas, Lietuvos banko (LB) valdybos narys.

„Bankų pasaulyje, jeigu dabar kalbėsite su pagrindiniais Lietuvos bankininkais, jie visi pasakys, kad „fintech“ yra mada, paskutinės antraštės, apie tai labai faina kalbėti, bet praeis ta mada. Aš asmeniškai manau ir galiu argumentuotai pasakyti, kad tai ne mada ir ji tuoj nepraeis,“ - kalbėjo p. Jurgilas, Vilniuje vykusioje konferencijoje „Ateities inovacijos šiandien“.

„Fintech“ startuoliai siūlo gausybę paslaugų, kurias anksčiau teikdavo išskirtinai tradiciniai bankai. „Fintech“ įprastai tas pačias paslaugas siūlo paprasčiau ir pigiau, kuria tam naujas IT technologijas.

Į skolinimo ir finansavimo sektorių įžengė tarpusavio skolinimo („Lending club“, „Savy“ ir pan.) ir sutelktinio finansavimo („Kickstarter“, „Indigogo“) platformos. Globalėjančiai visuomenei ženkliai pigesnius nei įprasta tarptautinius mokėjimus ženkliai atpigino tokie žaidėjai kaip „TransferWise“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nors dažnai teigiama, kad tokie startuoliai nėra pajėgus konkuruoti su bankais, reiktų atkreipti dėmesį, kad į „fintech“ daržą aktyviai žengia ir didžiausi žaidėjai.

Pavyzdžiui, tokios milžinės, kaip IBM ir „Goldman Sachs“, jungiasi į projektą „Hyperledger“, kuriuo siekiama išvystyti sprendimus, pagrįstus „blockchain“ technologija.

Be to, vien per 2015 m. investicijos į „fintech“ paaugo 75% ir iš viso pasiekė apie 50 mlrd. USD. Tai reiškia, kad vien pernai buvo investuota Palyginimui visi pasaulio bankai per metus į savo vidinius IT sprendimus per metus teinvestuoja apie 50-70 mlrd. USD.

„Bankinis sektorius užima 95% rinkos. „Fintech“ sektorius užima vieno skaitmens dydžio rinkos dalį, užima tik kelis procentus rinkos, bet investicijos yra apylygės“, – sako p. Jurgilas.

„Tai ne mada, tai nepraeis, tai yra cunamis, kuris kažką nuneš“, - teigia bankininkas.

Šansas Lietuvai

Lietuvai šį „fintech“ cunamį reikia išnaudoti, mano p. Jurgilas: „Galime sėdėti ir laukti, kol viskas išsivystys arba mes galime tą sektorių, kuris dabar pradeda vystytis paimti jį ir padėti jam.“

Kažkokių labai išskirtinių veiksmų nereikia. Tiesiog reikia paprasto institucijų noro kalbėtis ne tik su didelėmis bendrovėmis, bet ir mažais žaidėjais.

„Tai („fintech“ įmonės) ne dideli investiciniai bankai, kurie nori ateiti į Lietuvą. Didelius investicinius bankus gaudo Jų mes niekada neatvesim jų į Lietuvą. Kalbant žvejybos terminais, mes gaudom ant dugno. Gaudant ant dugno labai svarbus yra tas artimas asmeninis ryšys.“

Lietuvai reiktų kurti tokią aplinką, kur „fintech“ startuolio savininkas rastų žmogų, su kuriuo galėtų pabendrauti. Pavyzdžiui, Finansų ministerijoje jis pamatytų žmones, šnekantį jo „kalba“. O atėjus pas reguliatorių, jo nesutiktų šaltas veidas ir 50 dokumentų, kurios reikia užpildyti, vardina p. Jurgilas.

„Mes galime sustartuoti kartu su visu šituo sektoriumi. Didžiosios investicijos vyksta dabar, šiais metais, praėjusiais metais“, - sako Lietuvos banko atstovas.

Anot jo, nėra priežasčių, kodėl investicijos negalėtų būti vykdomos Lietuvoje. Lietuva šioje srityje turi gerų šansų, nes kol kas pasaulyje nėra vienos išskirtinės vietos ar šalies, kur „fintech“ būtų susikoncentravęs.

„Fintech“ sėkmingai veikia tiek Silicio slėnyje, tiek Šveicarijoje, tiek Izraelyje, tiek Londone.

„Anglija, Londonas yra ta vieta, kur mes turime šansą. Galiu pasakyti, kad yra ne viena įmonė, kuri kalbasi apie verslo perkėlimą iš Londono į Lietuvą šioje srityje, – sako p. Jurgilas. – Labai svarbus yra bendras valstybės požiūris į mažas įmones. Kodėl gi neturėti finansų technologijų klasterio Lietuvoje?“

Taip pat, p. Jurgilas užsimena, kad kūrimosi Lietuvoje galimybes svarsto ir bitkoinų prekybos platformos, tačiau konkrečių bendrovių pavadinimų jis negalįs atskleisti.

Kaip pritraukti „fintech“?

Norint, kad „fintech“ bendrovės kurtųsi Lietuvoje reikia kelių veiksnių. Pirma, šioms naujoms bendrovėms, einančioms į senbuvių užimtą rinką, labai svarbu žinoti, kad jos turi gauti šansą išbandyti savo jėgas.

„Daug pasaulio valstybių turi įvedusios tokį režimą, kurį vadiną smėlio dėžės režimu. Jis leidžia jaunuoliams, neturintiems daug pinigų ir patirties, ir didelių teisinių kontorų, stovinčių už nugaros, pabandyti“, - sako p. Jurgilas.

„Fintech“ startuoliai nežino visų žaidimo taisyklių, bet reguliatorius gali paimti už rankos, tuos jaunuolius paskatinti pabandyti, aiškina bankininkas.

Reguliuotojai gali prižiūrėti, kad startuoliai per daug nenukryptų nuo taisyklių. Jeigu jaunų bendrovių verslo modelis pasiteisina, tada jos yra įpareigotos per pusmetį ar metus gauti reikiamą licenciją.

„Fintech“ sektoriui reikalinga tinkama reguliacinė aplinka. Tai nereiškia, kad reikia kuo mažiau ribojančių taisyklių ir įstatymų. Priešingai, bendrovės nori, kad jų veikla būtų reglamentuota. Tačiau reikia, kad reguliavimas būtų lankstus ir progresyvus, sako p. Jurgilas.

Be to, pavyzdį turi rodyti ir pačios institucijos. Jos daugelį pokyčių gali padaryti savo reguliacinėje aplinkoje. Labai daug pačių „fintech“ naudojamų technologijų galima pritaikyti reguliacinėje aplinkoje.

„Nereikia ataskaitų. Galbūt atskaitas galima pakeisti tiesiogine prieiga prie duomenų, kuriuose reguliuojamas subjektas pateikai reguliatoriui. Stovi algoritmai, kurie tikrina, ar paskolos išduodamos tinkamai, ar vartotojai neapgaudinėjami netinkama reklama“, – pavyzdžius teikia p. Jurgilas.

„Fintech“ vartotojai nori visko čia ir dabar, tad ir infrastruktūra, kuri reikalinga šiems sprendimams priimti turi būti gerai veikianti.

Šiuo metu dėl „fintech“ sektoriaus vyksta dialogas su Finansų ministerija, renkami pasiūlymai, kaip pagerinti reguliacinę aplinką. Tačiau, p. Jurgilas pastebi, kad Lietuvoje šiuo atžvilgiu teisinius procesus stabdo ne valdžios institucijos, o „fintech“ bendruomenė.

„Iš tikrųjų problema yra ne su ministerijomis. Šitoje vietoje problema yra su privačiu verslu, kuris nesusikonsoliduoja. Toks lietuviškas faktorius – kiekvienas lietuvis sau“, - sako p. Jurgilas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Į Lietuvą ateina Taivano fintech įmonė

Lietuvoje kuriasi Taivano finansų technologijų įmonė „Xrex“ – ji teiks kriptovaliutos keitimo bei virtualios...

Inovacijos
12:02
Jauno verslo formulė: rėmėsi mokslu, augo 10 kartų ir neatsigina investuotojų Premium

Kosmetikos ir odos priežiūros priemonių prekės ženklas „Math Scientific“ antraisiais metais šovė į viršų 10...

Gazelė
11:03
„Samsung“ pristatė 356 mlrd. USD investicijų planą

Pietų Korėjos technologijų milžinė „Samsung“ antradienį pristatė 356 mlrd. USD vertės investicijų planą,...

Inovacijos
10:51
Skaitmeninio pastato dvynio poreikis – nuo projektavimo iki aptarnavimo Verslo tribūna

Skaitmeninių dvynių (angl. Digital Twin) – skaitmenizuotų, duomenimis paremtų realaus objekto virtualių 3D...

50% pajamas pernai didinusi „CityBee“ ieško naujų automobilių Premium 3

Didžiausia trumpalaikės nuomos platforma Baltijos šalyse pernai pasiekė istorinį pajamų rekordą, toliau...

Logistika
05:45
IT ekspertas pataria, kaip išsirinkti jūsų įmonei tinkamiausią Debesijos tipą Verslo tribūna

Verslo plėtros sprendimų ieškančios įmonės vis dažniau renkasi debesijos paslaugas, nes tai yra efektyvesnė...

Interneto svetainė – svarbus verslo plėtros variklis Verslo tribūna

Šiandieninis verslas be interneto svetainės sunkiai įsivaizduojamas. Jei klientai greitai ir patogiai neranda...

Inovacijos
05:00
Blockchain rinkoje įsitvirtinusi Ada Jonušė: „Tikiuosi, kad Web 3.0 projektuose bus daugiau moterų“ Verslo tribūna

Pastarąjį pusmetį įspūdingą veiklos spurtą demonstruojantis „Blockchain centre“ jau sudarė kontaktų daugiau...

Blockchain Centre
2022.05.23
Ch. Lagarde: kriptovaliutos paremtos niekuo ir turėtų būti reguliuojamos

Kriptovaliutos yra „paremtos niekuo“ ir turėtų būti reguliuojamos, taip nukreipiant žmones nuo spekuliavimo...

Rinkos
2022.05.23
Europos investicijų bankas skolina „Teltonika IoT Group“ 50 mln. Eur 1

Europos investicijų bankas (EIB) suteikė bendrovei „Teltonika IoT Group“ 50 mln. Eur paskolą, kad ji...

Pramonė
2022.05.23
Milakniai ir „Orion“ pardavė „Alna Business“ grupę 7

Baltijos šalyse veikianti Latvijos verslo procesų skaitmenizavimo bendrovė „Digital Mind AS“ įsigijo 100%...

Rinkos
2022.05.23
„NanoAvionics“ vadovas: kitais metais planuojame išaugti iki 300 darbuotojų Premium 3

Lietuvos mažųjų palydovų gamintoja „NanoAvionics“ šį birželį jau bus visiškai persikėlusi į naujas patalpas...

Vadyba
2022.05.23
„YouTube“ ištrynė daugiau kaip 70.000 Kremliaus pasakojimų apie karą 5

„YouTube“ pašalino daugiau kaip 70.000 vaizdo įrašų ir 9.000 kanalų, susijusių su Rusijos karu Ukrainoje, nes...

Inovacijos
2022.05.22
Programišiai kelia grėsmę pasaulio maisto tiekimo grandinėms

Išmanūs ūkiai, kuriuose žmones vis dažniau pakeičia technologijos, gali tapti programišių taikiniu. Dėl to...

Inovacijos
2022.05.22
Nuotolinis darbas: kaip motyvuoti, kad tai netaptų mirusių sielų komanda Premium

Dauguma vadovų pritaria, kad visų pirma pats žmogus turi būti motyvuotas, o tada jau galima pagalvoti ir apie...

Vadyba
2022.05.21
„Light Conversion“ praėjusiais metais uždirbo beveik 25 mln. Eur grynojo pelno

Lazerių gamybos įmonė „Light Conversion“ praėjusiais metais uždirbo beveik 25 mln. Eur grynojo pelno – 13%...

Pramonė
2022.05.20
Brangi draugystė: premijos už rekomenduotą kolegą dažniausiai pasiteisina, už IT specialistą – auga Premium 2

Įdarbinimo specialistai teigia, kad būdas ieškoti naujų darbuotojų tarp jau esamų kolegų draugų dažniau...

Vadyba
2022.05.20
Ateitis su 5G pagal „Ericsson“: kas laukia žmonių ir verslo Premium

5G ryšys dažnai yra pristatomas kaip technologija, kuri daugiausia naudos atneš verslui. Tai bent iš dalies...

Inovacijos
2022.05.20
„SME Finance“ su „SME Bank“ steigia bendrą IT centrą: bus sukurta 50 darbo vietų

Lietuvos finansų technologijų bendrovė „SME Finance“ kartu su neobanku „SME Bank“ įkurs vidinį informacinių...

Vadyba
2022.05.20
Virtualus nekilnojamasis turtas? Kodėl gi ne Premium 1

„Virtualus nekilnojamasis turtas (NT) yra dar viena skaitmeninio investavimo alternatyva. Iki šiol buvo...

Laisvalaikis
2022.05.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku