LB: į Lietuvą iš JK svarsto atsikelti ne viena „fintech“ bendrovė

Publikuota: 2016-10-02
Sigtryggur Ari („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Sigtryggur Ari („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Finansų technologijų („fintech“) bumas nėra mada, o Lietuvoje galėtų įsikurti šio sektoriaus klasteris. Apie galimybę įsikurti Lietuvoje svarsto ne viena britų „fintech“ bendrovė, sako Marius Jurgilas, Lietuvos banko (LB) valdybos narys.

„Bankų pasaulyje, jeigu dabar kalbėsite su pagrindiniais Lietuvos bankininkais, jie visi pasakys, kad „fintech“ yra mada, paskutinės antraštės, apie tai labai faina kalbėti, bet praeis ta mada. Aš asmeniškai manau ir galiu argumentuotai pasakyti, kad tai ne mada ir ji tuoj nepraeis,“ - kalbėjo p. Jurgilas, Vilniuje vykusioje konferencijoje „Ateities inovacijos šiandien“.

„Fintech“ startuoliai siūlo gausybę paslaugų, kurias anksčiau teikdavo išskirtinai tradiciniai bankai. „Fintech“ įprastai tas pačias paslaugas siūlo paprasčiau ir pigiau, kuria tam naujas IT technologijas.

Į skolinimo ir finansavimo sektorių įžengė tarpusavio skolinimo („Lending club“, „Savy“ ir pan.) ir sutelktinio finansavimo („Kickstarter“, „Indigogo“) platformos. Globalėjančiai visuomenei ženkliai pigesnius nei įprasta tarptautinius mokėjimus ženkliai atpigino tokie žaidėjai kaip „TransferWise“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Nors dažnai teigiama, kad tokie startuoliai nėra pajėgus konkuruoti su bankais, reiktų atkreipti dėmesį, kad į „fintech“ daržą aktyviai žengia ir didžiausi žaidėjai.

Pavyzdžiui, tokios milžinės, kaip IBM ir „Goldman Sachs“, jungiasi į projektą „Hyperledger“, kuriuo siekiama išvystyti sprendimus, pagrįstus „blockchain“ technologija.

Be to, vien per 2015 m. investicijos į „fintech“ paaugo 75% ir iš viso pasiekė apie 50 mlrd. USD. Tai reiškia, kad vien pernai buvo investuota Palyginimui visi pasaulio bankai per metus į savo vidinius IT sprendimus per metus teinvestuoja apie 50-70 mlrd. USD.

„Bankinis sektorius užima 95% rinkos. „Fintech“ sektorius užima vieno skaitmens dydžio rinkos dalį, užima tik kelis procentus rinkos, bet investicijos yra apylygės“, – sako p. Jurgilas.

„Tai ne mada, tai nepraeis, tai yra cunamis, kuris kažką nuneš“, - teigia bankininkas.

Šansas Lietuvai

Lietuvai šį „fintech“ cunamį reikia išnaudoti, mano p. Jurgilas: „Galime sėdėti ir laukti, kol viskas išsivystys arba mes galime tą sektorių, kuris dabar pradeda vystytis paimti jį ir padėti jam.“

Kažkokių labai išskirtinių veiksmų nereikia. Tiesiog reikia paprasto institucijų noro kalbėtis ne tik su didelėmis bendrovėmis, bet ir mažais žaidėjais.

„Tai („fintech“ įmonės) ne dideli investiciniai bankai, kurie nori ateiti į Lietuvą. Didelius investicinius bankus gaudo Jų mes niekada neatvesim jų į Lietuvą. Kalbant žvejybos terminais, mes gaudom ant dugno. Gaudant ant dugno labai svarbus yra tas artimas asmeninis ryšys.“

Lietuvai reiktų kurti tokią aplinką, kur „fintech“ startuolio savininkas rastų žmogų, su kuriuo galėtų pabendrauti. Pavyzdžiui, Finansų ministerijoje jis pamatytų žmones, šnekantį jo „kalba“. O atėjus pas reguliatorių, jo nesutiktų šaltas veidas ir 50 dokumentų, kurios reikia užpildyti, vardina p. Jurgilas.

„Mes galime sustartuoti kartu su visu šituo sektoriumi. Didžiosios investicijos vyksta dabar, šiais metais, praėjusiais metais“, - sako Lietuvos banko atstovas.

Anot jo, nėra priežasčių, kodėl investicijos negalėtų būti vykdomos Lietuvoje. Lietuva šioje srityje turi gerų šansų, nes kol kas pasaulyje nėra vienos išskirtinės vietos ar šalies, kur „fintech“ būtų susikoncentravęs.

„Fintech“ sėkmingai veikia tiek Silicio slėnyje, tiek Šveicarijoje, tiek Izraelyje, tiek Londone.

„Anglija, Londonas yra ta vieta, kur mes turime šansą. Galiu pasakyti, kad yra ne viena įmonė, kuri kalbasi apie verslo perkėlimą iš Londono į Lietuvą šioje srityje, – sako p. Jurgilas. – Labai svarbus yra bendras valstybės požiūris į mažas įmones. Kodėl gi neturėti finansų technologijų klasterio Lietuvoje?“

Taip pat, p. Jurgilas užsimena, kad kūrimosi Lietuvoje galimybes svarsto ir bitkoinų prekybos platformos, tačiau konkrečių bendrovių pavadinimų jis negalįs atskleisti.

Kaip pritraukti „fintech“?

Norint, kad „fintech“ bendrovės kurtųsi Lietuvoje reikia kelių veiksnių. Pirma, šioms naujoms bendrovėms, einančioms į senbuvių užimtą rinką, labai svarbu žinoti, kad jos turi gauti šansą išbandyti savo jėgas.

„Daug pasaulio valstybių turi įvedusios tokį režimą, kurį vadiną smėlio dėžės režimu. Jis leidžia jaunuoliams, neturintiems daug pinigų ir patirties, ir didelių teisinių kontorų, stovinčių už nugaros, pabandyti“, - sako p. Jurgilas.

„Fintech“ startuoliai nežino visų žaidimo taisyklių, bet reguliatorius gali paimti už rankos, tuos jaunuolius paskatinti pabandyti, aiškina bankininkas.

Reguliuotojai gali prižiūrėti, kad startuoliai per daug nenukryptų nuo taisyklių. Jeigu jaunų bendrovių verslo modelis pasiteisina, tada jos yra įpareigotos per pusmetį ar metus gauti reikiamą licenciją.

„Fintech“ sektoriui reikalinga tinkama reguliacinė aplinka. Tai nereiškia, kad reikia kuo mažiau ribojančių taisyklių ir įstatymų. Priešingai, bendrovės nori, kad jų veikla būtų reglamentuota. Tačiau reikia, kad reguliavimas būtų lankstus ir progresyvus, sako p. Jurgilas.

Be to, pavyzdį turi rodyti ir pačios institucijos. Jos daugelį pokyčių gali padaryti savo reguliacinėje aplinkoje. Labai daug pačių „fintech“ naudojamų technologijų galima pritaikyti reguliacinėje aplinkoje.

„Nereikia ataskaitų. Galbūt atskaitas galima pakeisti tiesiogine prieiga prie duomenų, kuriuose reguliuojamas subjektas pateikai reguliatoriui. Stovi algoritmai, kurie tikrina, ar paskolos išduodamos tinkamai, ar vartotojai neapgaudinėjami netinkama reklama“, – pavyzdžius teikia p. Jurgilas.

„Fintech“ vartotojai nori visko čia ir dabar, tad ir infrastruktūra, kuri reikalinga šiems sprendimams priimti turi būti gerai veikianti.

Šiuo metu dėl „fintech“ sektoriaus vyksta dialogas su Finansų ministerija, renkami pasiūlymai, kaip pagerinti reguliacinę aplinką. Tačiau, p. Jurgilas pastebi, kad Lietuvoje šiuo atžvilgiu teisinius procesus stabdo ne valdžios institucijos, o „fintech“ bendruomenė.

„Iš tikrųjų problema yra ne su ministerijomis. Šitoje vietoje problema yra su privačiu verslu, kuris nesusikonsoliduoja. Toks lietuviškas faktorius – kiekvienas lietuvis sau“, - sako p. Jurgilas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

T. Lamanausko kelionė: iš Gargždų, per Vanuatu, į aukštas tarptautines pareigas Premium

Tomas Lamanauskas Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU) generalinio sekretoriaus pavaduotoju išrinktas...

Inovacijos
2022.09.29
T. Lamanauskas išrinktas į aukštas pareigas Telekomunikacijų sąjungoje

Lietuvis Tomas Lamanauskas ketvirtadienį buvo išrinktas Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos (ITU),...

Inovacijos
2022.09.29
„Teltonika“ pradėjo masinę elektromobilių įkrovimo stotelių gamybą

Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių grupės „Teltonika“ bendrovė „Teltonika Energy“ Vilniuje pradėjo masinę...

Pramonė
2022.09.29
Startuolių pasirengimas recesijai: samdo lėčiau, kai kurie – atleidžia Premium

2021-ieji Lietuvos startuolių ekosistemai buvo istoriniai metai – per juos pritraukta apie 420 mln. Eur...

Inovacijos
2022.09.29
„VKontakte“ programėlė pašalinta iš „App Store“

„Apple“ trečiadienį patvirtino, kad dėl Didžiosios Britanijos įvestų sankcijų iš savo programėlių parduotuvės...

Inovacijos
2022.09.29
Elektroninės prekybos pikui praėjus investicijos į e. komerciją neslūgsta Premium

Per pandemiją stipriai augus elektroninei prekybai atsirado nemažai naujų elektroninių parduotuvių, į...

Prekyba
2022.09.29
Pasaulio skaitmeninio konkurencingumo indekse Lietuva pakilo į 25-tą vietą

Pasaulio skaitmeninio konkurencingumo indekse Lietuva iš pastaraisiais metais užimamos 29–30 vietos pakilo į...

Inovacijos
2022.09.28
A. Stonys įsileido naują investuotoją – liko mažesniuoju „Telesofto“ akcininku

Estijoje centrinę būstinę įkūrusi tarptautinė programinės įrangos kūrimo ir konsultacijų bendrovė „Helmes“...

Inovacijos
2022.09.28
Geidžiamiausių darbdavių rugpjūčio atlygio medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų aštuntąjį mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.09.28
„Apple“ atsisako planų didinti „iPhone“ gamybą

„Apple“ atsisako planų didinti šį mėnesį pristatytos „iPhone 14“ linijos telefonų gamybos apimtį, nes...

Inovacijos
2022.09.28
Lietuvos verslui – galimybė nemokamai įsivertinti debesijos paslaugas Verslo tribūna

Brangstantys energetiniai ištekliai, augantys darbuotojų atlyginimai, infliacija ir kitos priežastys Lietuvos...

Skaitmeninės spaudos proveržis: duomenų integracija atveria personalizuotos produkcijos galimybes Verslo tribūna

Paskutinius kelis dešimtmečius vykstančią spaudos technologijų ir gamybos transformaciją gerokai paspartino...

Išmani Lietuva
2022.09.28
J. Gylys: į „Akropolio“ „Trobų“ projektą žiūrėjau susidomėjęs, bet jam trūko koncepcijos (II dalis) Premium 2

Skaitmeninių konsultacijų bendrovės „Invertus“ ekspertai Jurgis Gylys ir Šarūnas Pundžius „Verslo žinių“...

Prekyba
2022.09.28
Pernai 30 mln. USD pritraukęs startuolis „Interactio“ šįmet atleido apie trečdalį darbuotojų Premium

Startuolis „Interactio“, siūlantis sinchroninio nuotolinio vertimo platformą, pernai pajamas augino daugiau...

Inovacijos
2022.09.28
„TechHub“ preakceleratorius: prasideda registracija į 7-ąjį ciklą

Turinčiuosius verslo idėjų ir bet kurių sričių startuolius Inovacijų agentūra kviečia registruotis į...

Gazelė
2022.09.27
Labai aukštą skaitmenizavimo lygį Lietuvoje yra pasiekę 4% įmonių

Rugpjūčio mėnesį paskelbtais Eurostato duomenimis, 2021 m. 56% Europos Sąjungos įmonių pasiekė bazinį...

Pramonė
2022.09.27
5G ryšį įjungė ir „Tele2“ 5

Telekomunikacijų bendrovė „Tele2“ antradienį paskelbė įjungusi 5G ryšį aukcione laimėtuose dažniuose iš 700...

Inovacijos
2022.09.27
NASA sėkmingai sudaužė erdvėlaivį į asteroidą

NASA pranešė sėkmingai sudaužiusi savo erdvėlaivį į asteroidą, esantį už 11 mln. km nuo Žemės, kad pakeistų...

Inovacijos
2022.09.27
Estijos „Trind VC“ užbaigia 55 mln. Eur fondo investicijų pritraukimą

Į ankstyvos stadijos startuolius investuojanti Talino fondų valdytoja „Trind VC“ užbaigia naujo fondo...

Inovacijos
2022.09.27
„Juodeliai“ įsidiegė tomografą žaliavinei medienai įvertinti 1

Medienos perdirbimo UAB „Juodeliai“ Marijampolės gamybos padalinyje įrengtas pirmasis Baltijos šalyse...

Pramonė
2022.09.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku