Investavimas į auksą Lietuvoje: kas ir kodėl perka

Publikuota: 2018-11-13
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Prekybos auksu bendrovės „Florinus“ direktorius

Auksas yra antra pagal populiarumą po nekilnojamojo turto investicija Lietuvoje.

Investuojantys į tai žiūri kaip į taupymo ir kapitalo išsaugojimo priemonę, tačiau lietuviams vis dar trūksta žinių ir supratimo, kaip tai daryti tinkamai.

Ir pasaulio mastu auksas yra antra investicija. Tačiau pirma vieta atitenka akcijoms, o nekilnojamasis turtas užima tik ketvirtąją vietą po žaliavų.

Tikėtina, kad Lietuvoje kitaip yra todėl, jog trūksta informacijos apie platesnes investavimo kryptis, o nekilnojamasis turtas lietuviams visais laikais atrodė itin saugi investicija. Investuoti į nekilnojamąjį turtą – gerai, bet profesionalūs investicinių portfelių sudarinėtojai turimą žmogaus kapitalą rekomenduoja išskirstyti dalimis, o tokiame sudarytame investiciniame portfelyje rekomenduojama, kad investicinis auksas sudarytu nuo 10% iki 25% turimo kapitalo.

Tipinis pirkėjas

Negalėčiau išskirti labai konkretaus investuotojo į auksą Lietuvoje portreto, nes auksą investicijai renkasi ypač platus spektras, labai įvairių profesijų žmonės.

Pastebiu tik tai, kad žmonės, kurie renkasi investuoti į auksą, domisi ekonomika, stebi pasaulinius įvykius ir seka tendencijas. Tokie asmenys auksą renkasi kaip vieną likvidžiausių dalykų pasaulyje, kuris yra atsparus pinigų nuvertėjimui – infliacijai.

Tai – ir vaikų besilaukiančios jaunos šeimos, kurios įsigyja investicinio aukso ir iškart atideda jį kaip investiciją į vaikų ateitį, ir studentai, kurie dažnai perinvestuoja pinigus iš kriptovaliutų. Taip pat ir vidutinio amžiaus žmonės, kurie kas mėnesį pagal galimybes įsigyja tam tikro svorio investicinio aukso luitus ir juos atsideda kaip investiciją pensijai. Pasitaiko ir jau solidų kapitalą sukaupusių žmonių, kurie gautas pajamas tiesiog keičia į auksą ar asmenų, kurie anksčiau prekiavo akcijomis.

Infliacijos poveikis

Prieš 10 metų nusipirkę 1 uncijos (31,1 g.) aukso luitą, už jį būtumėte sumokėję apie 570 Eur, o šiandien jį parduotumėte už 1.080 Eur – tai yra beveik 90% brangiau. Jokiame banke prieš 10 metų padėti 570 Eur tokios grąžos neduotų.

Įsivaizduokime, kad prieš tą patį 10 metų pasidėjote į banką 1.000 Eur, o kiekvienais metais infliacija yra skirtinga ir dėl jos pinigai vis nuvertėja. Šios dienos situacija: Lietuvos statistikos departamento duomenimis, šiais metais vidutinė infliacija Lietuvoje yra apie 3,1%, taigi, per metus, 1.000 Eur suma, padėta į banką, nuvertėja 31 Eur.

Vizualiai to nejaučiame, nes banko sąskaitoje matome tą 1.000 Eur, bet atmetus infliaciją iš 1.000 Eur yra likę tik 969 Eur.

Likvidumo klausimas

Dažnai pamirštama, kad auksas yra vienas likvidžiausių turto klasių pasaulyje. Auksas vertinamas visur, jis vadinamas tikrąją valiuta, todėl kas benutiktų, net ir karo metu, auksą bet kada galėsite išgryninti į pinigus ar iškeisti į prekes ir paslaugas.

Prisiminkime paskutinę didžiąja pasaulinę krizę. Tie, kas buvo investavę dalį santaupų į auksą, ne tik kad neprarado pinigų, bet dar ir uždirbo, nes krizės metu tauriųjų metalų kainos, kaip niekas kitas, sparčiai kilo aukštyn. O investavę į akcijas turimą kapitalą prarado vos per kelias dienas. Tas pats atsitiko ir su nekilnojamuoju turtu – daug žmonių buvo įsigiję nekilnojamojo turto, kuris sprogus NT burbului krizės metu nuvertėjo. Nepamirškime, kad turimą auksą galima panaudoti ir praktiškai: pasigaminti bet kokius juvelyrinius dirbinius.

Kolekciniai objektai taip pat gali būti investicinio aukso produktai. Pavyzdžiui, auksinės monetos, kaip ir luitai, nukaldinti iš 9999 prabos aukso. Tačiau dėl jų kolekcinės vertės monetos yra šiek tiek brangesnės už aukso luitus. Investuoti galima ir į kitokius gaminius: progines euro, sidabrines, Lietuvos banko kaldinamas kolekcines monetas. Lyginant investicinio aukso monetas (modernioji numizmatika) su aukso luitais – jos yra šiek tiek brangesnės, nes yra patvirtintos mokėjimo priemonės jų kilmės šalyse. Kartais išleidžiamos riboto tiražo monetų serijos, todėl net ir trumpame laikotarpyje gali smarkiai išaugti monetų vertė – jas parduosite brangiau nei tuometinė aukso kaina. Dažnai kolekcionuojamos istorinės auksinės monetos, kurios turi istorinę vertę. Kalbant apie paprastas progines euro monetas, tai yra puiki lavinamoji priemonė, nes šias monetas kaldina kiekviena euro zonos valstybė vis kitokiai progai, todėl jas kolekcionuojant galima daug sužinoti apie tam tikrą valstybę, istorinius įvykius ir t.t. Nors Lietuvos banko monetų kaina yra didesnė, lyginant su aukso ir sidabro kaina biržoje, tačiau laikui bėgant jos irgi brangsta, nes yra populiarios tarp Lietuvos numizmatų.

Kainos svyravimo rizika

Be abejo, kad rizikų investuojant į auksą, kaip ir visur kitu, yra. Aukso kaina betarpiškai priklauso nuo pasaulinės aukso biržos kainos, todėl krentant aukso kainai biržoje, mažėja ir turima fizinio aukso vertė.

Tačiau investicijos į auksą yra laikomos ilgalaikėmis investicijomis. Minimalus investavimo terminas yra 7 – 10 metų. Trumpajame laikotarpyje aukso kaina be abejonės svyruos – tai kils aukštyn, tai leisis žemyn. Visą tai nulems ekonominė situacija ir geopolitiniai pasaulio įvykiai.

Neseniai paskelbti Pasaulio aukso tarybos duomenys rodo, kad trečiąjį šių metų ketvirtį, įvairių šalių centriniai bankai iš viso įsigijo net 22% daugiau aukso nei pernai tuo pačiu metu, ir daugiausiai nuo pat 2015 metų. Šių centrinių bankų išleista suma sudarė beveik 6 mlrd. USD.

Nuotaikų barometras

Auksas laikomas žmogaus baimių barometru – kai pasaulyje viskas gražu, ekonomika stipri, tuomet aukso kaina krinta, o kai yra jaučiamos įtampos, artėja ekonominės krizės – žmonės sparčiai perka auksą, todėl jo paklausa ir vertė kyla. Žiūrint istoriškai ir analizuojant aukso biržos kainas, matoma, kad jis išlaiko kainos augimą per ilgą periodą.

Žinoma, trumpajame laikotarpyje yra rizika, kad aukso kaina gali nukristi, pavyzdžiui, kas auksą įsigijo pasaulinės ekonominės krizės pike (2011-2013 metais) ir atsistatant ekonomikai jo nepardavė, tas nuostolių turėjo, bet visko tikrai neprarado.

Todėl, kaip ir bet kurią investiciją, auksą irgi reikia stebėti – jei auksas perkamas siaučiant ekonomikos krizei, tai jai einant į pabaigą ir stebint aukso kainos kritimą būtų protinga jį parduoti. Jei auksas perkamas normaliu ar prieškriziniu laikotarpiu, tai dar nepasitaikė, kad aukso kaina ilguoju investiciniu laikotarpiu nekiltu aukštyn ir iš jo nebūtų uždirbta.

Pardavėjo patikimumas

Investicinio aukso produktus būtina pirkti tik iš patikimų, gerus atsiliepimus turinčių, tauriųjų metalų prekyba ir platinimu užsiimančių įmonių, kurios turi galiojančią licenciją verstis šia veikla. Rinkoje yra daug padirbtų luitų ir monetų, todėl jokiais būdais nepatariama investicinio aukso produktų pirkti iš privačių, nepažįstamų žmonių ar skelbimų.

Skirtingo svorio aukso luitų kainos skiriasi – kuo didesnio svorio aukso luitas, tuo jo kaina bus arčiau aukso biržos nustatytos kainos, todėl ekonomiškai naudingiau pirkti kuo didesnio svorio luitą. Geriausia kainos, svorio ir likvidumo santykio kokybė yra įsigyjant 100 g. luitą.

Sumos, investuojant į auksą, būna labai įvairios. Tarkime, investuojant į sidabrą, investicijai idealiai tinkamą monetą galima įsigyti už keliolika eurų, investicinio aukso monetos prasideda nuo poros šimtų eurų. Viskas priklauso nuo kliento pasirinkto produkto ir norimos investicijai skirti sumos. Būna, kad investicijai klientai nepagaili ir iki keliasdešimties tūkstančių eurų.

Žilvinas Leškevičius yra prekybos auksu bendrovės „Florinus“ direktorius

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Irano tanklaivis prakiuro – naftos kaina pakilo 6

Naftos kainos šoktelėjo daugiau kaip 2% po Irano tanklaivį ištikusio incidento, kurį Teheranas vadina teroro...

Rinkos
2019.10.11
Didieji bankai atsisako užsienio valiutų keitimo grynaisiais Premium 16

Nuo gruodžio pradžios nė viename iš didžiųjų šalies bankų nebeliks galimybės grynaisiais išsikeisti užsienio...

Rinkos
2019.10.10
Svaras pinga po pranešimų apie žlungančias „Brexit“ derybas 3

Antradienį svaras sterlingų pastebimai atpigo britų žiniasklaidai pranešus, kad derybos tarp JK ir ES baigia...

Rinkos
2019.10.08
Smūgis Lenkijos bankams – ES teismas užstojo besiskolinusius frankais 8

Lenkijos gyventojai, ėmę paskolas Šveicarijos frankai ir dėl to nukentėję, gali prašyti nacionalinių teismų...

Rinkos
2019.10.04
Kaip sužaisti „Brexitą“ finansų rinkose Premium 1

Likus mažiau nei mėnesiui iki numatomo JK pasitraukimo iš ES, proceso baigtis tebėra neaiški, todėl kelia ir...

Rinkos
2019.10.03
Saudo Arabija atstatė du trečdalius prarastų gavybos pajėgumų

Saudo Arabija po dronų atakų šio mėnesio viduryje atstatė naftos gavybą iki 8 mln. barelių per dieną.

Rinkos
2019.09.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau