„FinTech“ įmonių skaičius Lietuvoje pernai šoktelėjo 45%

Publikuota: 2019-02-01
Atnaujinta 2019-02-01 12:27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvoje, kuri siekia tapti regioniniu finansinių technologijų („FinTech“) centru Europoje, praeitų metų pabaigoje veikė apie 170 „FinTech“ įmonių – 45% daugiau nei 2017 m. pabaigoje, kai jų buvo 117.

Dirbančiųjų šiame sektoriuje skaičius per metus padidėjo 700, iki 2.600, rodo VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ir startuolių centro „Rise Vilnius“ parengta „FinTech“ sektoriaus 2018 m. rinkos apžvalga.

Rengiant ją buvo apklaustos 82 Lietuvoje įsikūrusios įmonės – beveik pusė rinkos dalyvių.

Apžvalgos duomenimis, didžioji dalis (74-ios) iš Lietuvoje veikiančių „Fintech“ įmonių yra mokėjimų srityje veikiančios bendrovės. Šalyje taip pat veikia 26-ios skolinimo, 19-a bankininkystės, po 18-a „blockchain“, draudimo ir investicijų srityse, taip pat 10 IT saugumo srityje veikiančių „FinTech“ įmonių.

70% visų šalyje veikiančių „FinTech“ įmonių yra įsteigtos Lietuvoje, kitų įmonių būstinės yra Europoje ir už jos ribų – Izraelyje, Singapūre ir Honkonge. 96% Lietuvoje veikiančių „FinTech“ bendrovių kaip savo tikslinę rinką mato Europą, be to, daugiau nei trečdalis orientuojasi į Aziją, ketvirtadalis – į JAV.

Vos 5% apklaustų įmonių pritraukė lėšas virtualiojo turto žetonų platinimo (ICO) būdu. Daugiau kaip pusės apklaustų įmonių pagrindinis finansavimo šaltinis yra jų generuojamos pajamos.

Didžiąją dalį Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių galite rasti šiame sąraše.

Pagrindinius „FinTech“ sektoriaus 2018 m. apžvalgos skaičius rasite ČIA.

Čia galite rasti „Rise Vilniaus“ sudarytą Lietuvos „FinTech“ sektoriaus žemėlapį.

Domisi dar 100

Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys ir vienas iš „FinTech“ iniciatyvos autorių, per penktadienį vykusį „FinTech“ apžvalgos pristatymą sakė, kad praėjusiais metais „FinTech“ sektoriuje pagrindinė tema buvo konkurencija, o šiemet daugiausiai bus kalbama apie kooperaciją.

„Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktoriaus pareigas eina Gediminas Koryzna renginyje pažymėjo, kad 170 Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių nėra pabaiga – esą dar apie 100 Lietuvos ir užsienio įmonių domisi plėtoti „FinTech“ srities verslą mūsų šalyje.

nuotrauka::1left

„Įspūdingas ir „FinTech“ įmonių skaičiaus, ir darbuotojų skaičiaus šiame sektoriuje augimas, bet, kas svarbiausia, pernai mes prisikvietėme du pagrindinius „FinTech“ sektoriaus žaidėjus – „Revolut“ ir „Google“. Ką galiu pasakyti – mes atsiradome „FinTech“ žemėlapyje ir tapome vienais iš „FinTech“ rinkos lyderių“, – sakė p. Koryzna.

VŽ rašė, kad Lietuva pernai iš viso išdavė 46-ias elektroninių pinigų įstaigos licencijas. Pagal šių licencijų išdavimą, Lietuva pernai atsiliko tik nuo Jungtinės Karalystės, kuri 2018 m. išdalijo 146 tokias licencijas. Pagal išduotų elektroninių pinigų įstaigų licencijų skaičių aplenkė Nyderlandus, Maltą, Latviją, Daniją, Kiprą ir Prancūziją.

[infogram id="39e241fe-41c4-49c3-86e4-a99c06475a03" prefix="NK2" format="interactive" title="Elektroninių pinigų įstaigo"]

Potenciali vizitinė kortelė

Iniciatyvą, siekiančią paversti Lietuvą „FinTech“ centru, įgyvendina Lietuvos bankas, Finansų ministerija ir VšĮ „Investuok Lietuvoje“. 

Teigiama, kad „FinTech“ leidžia didinti konkurenciją finansinių paslaugų rinkoje, suteikia didesnį pasirinkimą vartotojui, paprastesnes ir galimai pigesnes paslaugas. Iniciatyvos autoriai įsitikinę, kad inovacijos, įskaitant ir finansų sritį, yra vienas iš ekonomikos augimo variklių, kuriančių didžiausią pridėtinę vertę valstybei.

Šių metų sausio pradžioje Vyriausybė pritarė priemonių planui, kuriuo siekiama skatinti finansinių technologijų sektoriaus plėtrą.

Jame numatoma toliau gerinti teisinę aplinką, didinti „FinTech“ produktų ir paslaugų paklausą, ypač daug dėmesio skirti rizikoms (galimam pinigų plovimui, terorizmo finansavimui, pažeidimams, susijusiems su vartotojų apsauga) valdyti.

Šiemet numatyta tobulinti asmens tapatybės nustatymo būdus, įsteigti tarptautinį 16+1 šalių „FinTech“ koordinavimo centrą, parengti ekosistemos, skirtos atsiskaityti negrynaisiais pinigais ugdymo įstaigose, koncepciją ir kiti darbai.

Lietuvos bankas praėjusiais metais įdiegė išmaniąją e. licencijavimo priemonę, kuri potencialiems finansų rinkos dalyviams leidžia nuotoliniu būdu greičiau, paprasčiau ir pigiau pateikti paraišką gauti licenciją.

„Lietuva iki šiol neturėjo konkrečios verslo šakos, kuri būtų šalies vizitinė kortelė pasaulyje. „FinTech“ įmonės turi potencialo sukurti Lietuvoje elitinį 5.000 talentų klasterį su tarptautiniais atlyginimais ir didžiule nauda valstybės biudžetui. Jau dabar esame patrauklūs itin inovatyvioms įmonėms iš Izraelio, JAV, Jungtinės Karalystės, Singapūro ir kitų pasaulinio lygio technologinių centrų. Svarbiausia neprarasti šios krypties ir toliau tobulėti. Tai mūsų galimybė pirmauti pasauliniu lygiu“, – mano Mantas Katinas „Investuok Lietuvoje“ vadovas.

Galime laimėti iš „Brexit“

Lietuvos siekis tapti „FinTech“ centru sutampa su artėjančia „Brexit“ proceso baigtimi.

Londone įsikūrusios įsikūrusios „FinTech“ įmonės šiuo metu siekia gauti licencijas kitose šalyse – tai buvo viena iš pagrindinių temų šią savaitę Paryžiuje vykusiame „FinTech“ forume, rašo CNBC.

Šiame forume, kuriame dalyvavo ir Lietuvos valdžios atstovai, ne viena Londone įsikūrusi įmonė prisipažino, kad ieško būtų licencijuotis kitose nei JK šalyse.

VŽ rašė, kad, pavyzdžiui, estų įkurtas JK registruotas piniginių perlaidų „FinTech“ startuolis „TransferWise“ europinę mokėjimų įstaigos licenciją gauti siekia Belgijoje.

„Brexit“ proceso baigtis neramina ir Vokietijos alternatyvųjį banką N26, nurodo CNBC. N26 anksčiau teikė paslaugas ir Lietuvoje, visgi vėliau veiklos Lietuvoje atsisakė.

Jungtinės Karalystės įsikūręs „FinTech“ startuolis „Revolut“ neseniai taip pat gavo specializuoto banko licenciją Lietuvoje.

Pagal dabartines ES taisykles, britų finansų įstaigos su turimomis licencijomis gali veikti visose ES šalyse. Tačiau nežinoma, kaip tai pasikeis JK palikus Bendriją.

VŽ rašė, kad Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacija turi net padalinį Lietuvoje.

„Asociacijos nariai Lietuvą mato kaip palankią jurisdikciją licencijavimuisi. Manau, kad per artimiausius 3 mėnesius pamatysime tam tikrų pokyčių šioje srityje, bet nenoriu minėti konkrečių vardų, nes tai komercinė įmonių informacija. Kai kas tikrai yra pradėjęs su licencijos gavimu susijusias procedūras“, – VŽ neseniai sakė Tomas Kybartas, Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacijos atstovas Lietuvoje.

Tarp asociacijos narių, kurių iš viso yra daugiau nei 60, yra tokie vardai, kaip „PayPal Europe“, „eBay“, „Uber“, „Airbnb“, „Skrill“, „Bitstamp“, „TransferWise“ ir kitose. Asociacijos narės nebūtinai yra Jungtinės Karalystės bendrovės, daug yra JAV kompanijų, tačiau į asociaciją susibūrusios tos, kurios savo veiklą Europoje daugiausiai kuruoja iš Londono ir nepriklauso bankų grupėms.

„Brexit“ ir privilioti vardai

Inga Karulaitytė, su „FinTech“ įmonėmis dirbančios advokatų kontoros „ECOVIS ProventusLaw“ „FinTech“ grupės vadovė VŽ atsiųstame komentare sako, kad ryškiausia priežastis, skatinanti naujų „FinTech“ įmonių atėjimą į Lietuvą, yra „Brexit“ ir ypač paskutiniai balsavimai JK parlamente.

„Jie rodo realią vadinamojo „Hard Brexit“ grėsmę, kad šių metų kovo pabaigoje JK paliks ES be jokio susitarimo ir JK išduotos finansinės licencijos neteks galios ES. Tai skatina JK veikiančias įmones ieškoti licencijavimo galimybių kontinentinėje Europoje ir Lietuva čia jau yra ne be kažkoks atsarginis pasirinkimas, o vienas iš pagrindinių svarstomų variantų šalia Airijos, Maltos, Liuksemburgo“, – sako p. Karulaitytė.

nuotrauka::2right

Pasak jos, svarbu yra ir tai, kad paskutiniu metu Lietuvą savo ES licencijai pasirinko garsūs vardai.

„Tai stiprina pasitikėjimą jurisdikcija, dėl to galima tikėtis, kad atsiras prašančių ne tik tradicinių mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigų licencijų, bet ir aukštesnio lygmens specializuotų bankų, finansų maklerių ar investicinių fondų valdytojų, kas kilsteltų mus į aukštesnį kokybinį lygį“, – sako teisininkė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Finansinės laisvės siekianti pora: 350.000 Eur sąskaitoje – ir į pensiją Premium 7

Nors šalyje, remiantis Lietuvos banko apklausomis, investuoja vos 6% gyventojų, Vakarų pasaulyje vis labiau...

Rinkos
10:10
Šių metų „Sodros“ lubų ir kitų pajamų rubikonas – 136.344 Eur metinių pajamų Premium 1

Nustatytas metinis pajamų dydis, kurį pasiekus nebereikės mokėti „Sodros“ įmokų ir bus taikomas didesnis...

Finansai
09:11
Kaltinimai „Swedbank“ pinigų plovimu – smūgis visai Baltijos šalių bankų sistemai  8

Žiniasklaidos paviešinta informacija apie galimą Švedijos banko „Swedbank“ įtraukimą į „Danske Bank“ pinigų...

Rinkos
2019.02.21
Tikėjimą „Klaipėdos nafta“ praranda ir instituciniai investuotojai Premium

Ketvirtadienį Baltijos akcijų rinkos indeksai nerodė aiškios krypties, investuotojams lūkuriuojant bendrovių...

Rinkos
2019.02.21
Lietuvos bankas dirbs su švedais ir estais aiškinantis „Swedbank“ atvejį 2

Lietuvos bankas teiks pagalbą Švedijos ir Estijos priežiūros institucijoms atliekant tyrimą, kuriuo siekiama...

Rinkos
2019.02.21
„Swedbank“ aiškinasi galimus savo ryšius su pinigų plovimu 5

Švedijos bankas „Swedbank“ aiškinasi detales dėl galimo pinigų plovimo skandale nuskambėjusių įmonių...

Rinkos
2019.02.21
VŽ paaiškina: kas yra pinigų plovimo prevencija 4

Pinigų plovimas yra veiksmai, kuriais siekiama įteisinti nusikalstamu ar neteisėtu būdu įgytus pinigus ar...

Rinkos
2019.02.21
Lietuvos banko „blockchain“ smėliadėžėje pažaisti panoro 21 „fintech“ įmonė 3

21 Europos „fintech“ įmonė atsiliepė į Lietuvos banko kvietimą sukurti „blockchain“ technologijų bandymo...

Rinkos
2019.02.21
VMI ragina deklaruoti neatskleistus akcijų sandorius

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pateikia neatskleistų sandorių su akcininkais pavyzdžių, kurie esą...

Finansai
2019.02.21
Euro zonos pramonė perėjo į susitraukimo būseną 1

Nors vasarį privatus euro zonos sektorius teberodė lėtą ekonominio aktyvumo augimą, pramonės sektorius pateko...

Rinkos
2019.02.21
„Swedbank“ akcijos garma toliau, svarstoma apie pasekmes Lietuvai 11

Švedijos banko „Swedbank“, įsipainiojusios į pinigų plovimo skandalą, akcijų nuopuolis biržoje tęsiasi, o...

Rinkos
2019.02.21
FED pasiuntė dvi svarbias žinias investuotojams 1

JAV Federalinio rezervų banko (FED) nariai abejoja palūkanų normų kėlimo 2019 m. būtinybe.

Rinkos
2019.02.21
„Swedbank“ pinigų plovimo skandalas: kelia rusiškos rankos versiją Premium 9

Švedijos bankui „Swedbank“ įklimpus į pinigų plovimo skandalą, bankai neoficialiai prabilo, kad pinigų...

Rinkos
2019.02.21
Lietuviškas startuolis „Coart“ investuotojams atveria brangaus meno rinką 2

Lietuviškas startuolis „Coart“ paskelbė pasirengęs suteikti galimybę milijonams smulkiųjų investuotojų kartu...

Laisvalaikis
2019.02.21
„Revolut“ reorganizuojasi 11

JK finansinių paslaugų startuolis „Revolut“ po beveik 4 metų darbo imasi veiklos pertvarkos, 19 Europos šalių...

Rinkos
2019.02.21
Draudimo rinkos lyderiai – „Lietuvos draudimas“ ir „Swedbank Life Insurance“ 

Lietuvos ne gyvybės draudimo rinkoje pernai lyderio pozicijas išlaikė Lenkijos PZU grupei priklausantis...

Rinkos
2019.02.20
Momentinę vietinės biržos žvaigždę teberekomenduoja parduoti Premium

Aktyviausiai prekiautos akcijos Baltijos rinkoje buvo linkusios pigti. Investuotojai nusivylė „Novaturo“...

Rinkos
2019.02.20
S. Jakeliūnas: po „Swedbank“ skandalo darysiu viską, kad teisių neprilygintų pasui 36

Stasys Jakeliūnas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas, sako po į viešumą iškilusių faktų...

Rinkos
2019.02.20
Sužinok, kiek primoki bankui už indėlį Premium

Indėlis išlieka populiariausia taupymo forma Lietuvoje, nors infliacija mūsų šalyje pinigus graužia dar nuo...

Finansai
2019.02.20
II pakopai „ne“ pasakė 60.000 gyventojų – 4% visų sistemos dalyvių 19

Beveik 60.000, arba 4%, visų II pakopos pensijų kaupimo sistemos dalyvių kaupimą privačiuose pensijų fonduose...

Rinkos
2019.02.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau