„FinTech“ įmonių skaičius Lietuvoje pernai šoktelėjo 45%

Publikuota: 2019-02-01
Atnaujinta 2019-02-01 12:27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvoje, kuri siekia tapti regioniniu finansinių technologijų („FinTech“) centru Europoje, praeitų metų pabaigoje veikė apie 170 „FinTech“ įmonių – 45% daugiau nei 2017 m. pabaigoje, kai jų buvo 117.

Dirbančiųjų šiame sektoriuje skaičius per metus padidėjo 700, iki 2.600, rodo VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ir startuolių centro „Rise Vilnius“ parengta „FinTech“ sektoriaus 2018 m. rinkos apžvalga.

Rengiant ją buvo apklaustos 82 Lietuvoje įsikūrusios įmonės – beveik pusė rinkos dalyvių.

Apžvalgos duomenimis, didžioji dalis (74-ios) iš Lietuvoje veikiančių „Fintech“ įmonių yra mokėjimų srityje veikiančios bendrovės. Šalyje taip pat veikia 26-ios skolinimo, 19-a bankininkystės, po 18-a „blockchain“, draudimo ir investicijų srityse, taip pat 10 IT saugumo srityje veikiančių „FinTech“ įmonių.

70% visų šalyje veikiančių „FinTech“ įmonių yra įsteigtos Lietuvoje, kitų įmonių būstinės yra Europoje ir už jos ribų – Izraelyje, Singapūre ir Honkonge. 96% Lietuvoje veikiančių „FinTech“ bendrovių kaip savo tikslinę rinką mato Europą, be to, daugiau nei trečdalis orientuojasi į Aziją, ketvirtadalis – į JAV.

Vos 5% apklaustų įmonių pritraukė lėšas virtualiojo turto žetonų platinimo (ICO) būdu. Daugiau kaip pusės apklaustų įmonių pagrindinis finansavimo šaltinis yra jų generuojamos pajamos.

Didžiąją dalį Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių galite rasti šiame sąraše.

Pagrindinius „FinTech“ sektoriaus 2018 m. apžvalgos skaičius rasite ČIA.

Čia galite rasti „Rise Vilniaus“ sudarytą Lietuvos „FinTech“ sektoriaus žemėlapį.

Domisi dar 100

Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys ir vienas iš „FinTech“ iniciatyvos autorių, per penktadienį vykusį „FinTech“ apžvalgos pristatymą sakė, kad praėjusiais metais „FinTech“ sektoriuje pagrindinė tema buvo konkurencija, o šiemet daugiausiai bus kalbama apie kooperaciją.

„Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktoriaus pareigas eina Gediminas Koryzna renginyje pažymėjo, kad 170 Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių nėra pabaiga – esą dar apie 100 Lietuvos ir užsienio įmonių domisi plėtoti „FinTech“ srities verslą mūsų šalyje.

nuotrauka::1left

„Įspūdingas ir „FinTech“ įmonių skaičiaus, ir darbuotojų skaičiaus šiame sektoriuje augimas, bet, kas svarbiausia, pernai mes prisikvietėme du pagrindinius „FinTech“ sektoriaus žaidėjus – „Revolut“ ir „Google“. Ką galiu pasakyti – mes atsiradome „FinTech“ žemėlapyje ir tapome vienais iš „FinTech“ rinkos lyderių“, – sakė p. Koryzna.

VŽ rašė, kad Lietuva pernai iš viso išdavė 46-ias elektroninių pinigų įstaigos licencijas. Pagal šių licencijų išdavimą, Lietuva pernai atsiliko tik nuo Jungtinės Karalystės, kuri 2018 m. išdalijo 146 tokias licencijas. Pagal išduotų elektroninių pinigų įstaigų licencijų skaičių aplenkė Nyderlandus, Maltą, Latviją, Daniją, Kiprą ir Prancūziją.

[infogram id="39e241fe-41c4-49c3-86e4-a99c06475a03" prefix="NK2" format="interactive" title="Elektroninių pinigų įstaigo"]

Potenciali vizitinė kortelė

Iniciatyvą, siekiančią paversti Lietuvą „FinTech“ centru, įgyvendina Lietuvos bankas, Finansų ministerija ir VšĮ „Investuok Lietuvoje“. 

Teigiama, kad „FinTech“ leidžia didinti konkurenciją finansinių paslaugų rinkoje, suteikia didesnį pasirinkimą vartotojui, paprastesnes ir galimai pigesnes paslaugas. Iniciatyvos autoriai įsitikinę, kad inovacijos, įskaitant ir finansų sritį, yra vienas iš ekonomikos augimo variklių, kuriančių didžiausią pridėtinę vertę valstybei.

Šių metų sausio pradžioje Vyriausybė pritarė priemonių planui, kuriuo siekiama skatinti finansinių technologijų sektoriaus plėtrą.

Jame numatoma toliau gerinti teisinę aplinką, didinti „FinTech“ produktų ir paslaugų paklausą, ypač daug dėmesio skirti rizikoms (galimam pinigų plovimui, terorizmo finansavimui, pažeidimams, susijusiems su vartotojų apsauga) valdyti.

Šiemet numatyta tobulinti asmens tapatybės nustatymo būdus, įsteigti tarptautinį 16+1 šalių „FinTech“ koordinavimo centrą, parengti ekosistemos, skirtos atsiskaityti negrynaisiais pinigais ugdymo įstaigose, koncepciją ir kiti darbai.

Lietuvos bankas praėjusiais metais įdiegė išmaniąją e. licencijavimo priemonę, kuri potencialiems finansų rinkos dalyviams leidžia nuotoliniu būdu greičiau, paprasčiau ir pigiau pateikti paraišką gauti licenciją.

„Lietuva iki šiol neturėjo konkrečios verslo šakos, kuri būtų šalies vizitinė kortelė pasaulyje. „FinTech“ įmonės turi potencialo sukurti Lietuvoje elitinį 5.000 talentų klasterį su tarptautiniais atlyginimais ir didžiule nauda valstybės biudžetui. Jau dabar esame patrauklūs itin inovatyvioms įmonėms iš Izraelio, JAV, Jungtinės Karalystės, Singapūro ir kitų pasaulinio lygio technologinių centrų. Svarbiausia neprarasti šios krypties ir toliau tobulėti. Tai mūsų galimybė pirmauti pasauliniu lygiu“, – mano Mantas Katinas „Investuok Lietuvoje“ vadovas.

Galime laimėti iš „Brexit“

Lietuvos siekis tapti „FinTech“ centru sutampa su artėjančia „Brexit“ proceso baigtimi.

Londone įsikūrusios įsikūrusios „FinTech“ įmonės šiuo metu siekia gauti licencijas kitose šalyse – tai buvo viena iš pagrindinių temų šią savaitę Paryžiuje vykusiame „FinTech“ forume, rašo CNBC.

Šiame forume, kuriame dalyvavo ir Lietuvos valdžios atstovai, ne viena Londone įsikūrusi įmonė prisipažino, kad ieško būtų licencijuotis kitose nei JK šalyse.

VŽ rašė, kad, pavyzdžiui, estų įkurtas JK registruotas piniginių perlaidų „FinTech“ startuolis „TransferWise“ europinę mokėjimų įstaigos licenciją gauti siekia Belgijoje.

„Brexit“ proceso baigtis neramina ir Vokietijos alternatyvųjį banką N26, nurodo CNBC. N26 anksčiau teikė paslaugas ir Lietuvoje, visgi vėliau veiklos Lietuvoje atsisakė.

Jungtinės Karalystės įsikūręs „FinTech“ startuolis „Revolut“ neseniai taip pat gavo specializuoto banko licenciją Lietuvoje.

Pagal dabartines ES taisykles, britų finansų įstaigos su turimomis licencijomis gali veikti visose ES šalyse. Tačiau nežinoma, kaip tai pasikeis JK palikus Bendriją.

VŽ rašė, kad Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacija turi net padalinį Lietuvoje.

„Asociacijos nariai Lietuvą mato kaip palankią jurisdikciją licencijavimuisi. Manau, kad per artimiausius 3 mėnesius pamatysime tam tikrų pokyčių šioje srityje, bet nenoriu minėti konkrečių vardų, nes tai komercinė įmonių informacija. Kai kas tikrai yra pradėjęs su licencijos gavimu susijusias procedūras“, – VŽ neseniai sakė Tomas Kybartas, Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacijos atstovas Lietuvoje.

Tarp asociacijos narių, kurių iš viso yra daugiau nei 60, yra tokie vardai, kaip „PayPal Europe“, „eBay“, „Uber“, „Airbnb“, „Skrill“, „Bitstamp“, „TransferWise“ ir kitose. Asociacijos narės nebūtinai yra Jungtinės Karalystės bendrovės, daug yra JAV kompanijų, tačiau į asociaciją susibūrusios tos, kurios savo veiklą Europoje daugiausiai kuruoja iš Londono ir nepriklauso bankų grupėms.

„Brexit“ ir privilioti vardai

Inga Karulaitytė, su „FinTech“ įmonėmis dirbančios advokatų kontoros „ECOVIS ProventusLaw“ „FinTech“ grupės vadovė VŽ atsiųstame komentare sako, kad ryškiausia priežastis, skatinanti naujų „FinTech“ įmonių atėjimą į Lietuvą, yra „Brexit“ ir ypač paskutiniai balsavimai JK parlamente.

„Jie rodo realią vadinamojo „Hard Brexit“ grėsmę, kad šių metų kovo pabaigoje JK paliks ES be jokio susitarimo ir JK išduotos finansinės licencijos neteks galios ES. Tai skatina JK veikiančias įmones ieškoti licencijavimo galimybių kontinentinėje Europoje ir Lietuva čia jau yra ne be kažkoks atsarginis pasirinkimas, o vienas iš pagrindinių svarstomų variantų šalia Airijos, Maltos, Liuksemburgo“, – sako p. Karulaitytė.

nuotrauka::2right

Pasak jos, svarbu yra ir tai, kad paskutiniu metu Lietuvą savo ES licencijai pasirinko garsūs vardai.

„Tai stiprina pasitikėjimą jurisdikcija, dėl to galima tikėtis, kad atsiras prašančių ne tik tradicinių mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigų licencijų, bet ir aukštesnio lygmens specializuotų bankų, finansų maklerių ar investicinių fondų valdytojų, kas kilsteltų mus į aukštesnį kokybinį lygį“, – sako teisininkė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Mėnesio sandoris: „Wabco“ įsigijimas už 6,4 mlrd. Eur

Vokietijos pavarų dėžių ir kitų automobilių dalių gamintoja „ZF Friedrichshafen“ kovo 28 d. pranešė apie...

Rinkos
2019.05.18
W. Buffettas: leidžiu laiką smagiau negu bet kuris kitas 88-erių metų žmogus pasaulyje Premium 1

Akcijų rinkoje sėkmę nuo nesėkmės skiria nedaug. Matuojant investicinę grąžą, 10% – jau didelis skirtumas,...

Rinkos
2019.05.18
Finansinė laisvė JAV: sukaupti 1,2 mln. USD, kurių užtektų 30-iai metų 35

Lietuvoje gimusi Tatjana su vyru Jose finansinės laisvės siekė Jungtinėse Valstijose ir 2020 m. į ankstyvą...

Rinkos
2019.05.18
Prekybinis konfliktas išlaiko investuotojus įtampoje Premium

Pasaulyje akcijos pinga, tebeaštrėjant JAV ir Kinijos retorikai prekybiniame konflikte. Baltijos biržoje –...

Rinkos
2019.05.17
„Practica Capital“ 1 mln. Eur investavo į Latvijos startuolį

Lietuvos rizikos kapitalo fondų valdytoja „Practica Capital“ kartu su partneriais investavo į Latvijos garso...

Rinkos
2019.05.17
Šiaulių bankui pakeltas skolinimosi reitingas

Reitingų agentūra „Moody‘s“ padidino Šiaulių banko ilgalaikio skolinimosi reitingą nuo Baa3 iki Baa2.

Rinkos
2019.05.17
„Alna“ sulaukė finansinio investuotojo, nupirko 35% 7

Investicijų valdymo įmonės „Orion Asset Management“ fondas įsigijo 35% „Alnos“ grupės įmones...

Rinkos
2019.05.17
Butas nuomai: 2019-ųjų investicinės mados Premium 13

NT rinkai, demonstruojančiai aktyvumą ir kainų augimą, gyvybės suteikia ir tarp investuotojų populiari buto...

Rinkos
2019.05.17
„Silvano“ ir farmacininkų diena Premium

Baltijos akcijų biržose ketvirtadienį sulaukta techninės „Silvano“ akcijų kainos korekcijos, aktyviau...

Rinkos
2019.05.16
Ką reikia žinoti prieš investuojant į sutelktinio finansavimo platformą   6

Šiandien, kai bankų siūlomos indėlių palūkanos yra artimos nuliui, o gyventojų pajamos auga, iškyla klausimas...

Rinkos
2019.05.16
Estams planai atrakinti pensijų fondus gali smogti kitu lazdos galu 2

Naujoji Estijos valdančiosios koalicijos sutartis numato šalies gyventojams suteikti galimybę išsiimti...

Finansai
2019.05.16
Dar vienu banku mažiau: traukiasi „Handelsbanken“ 15

Vienas didžiausių Švedijos bankų „Handelsbanken“ nuo 2020 m. stabdys savo operacijas Lietuvoje ir kitose...

Rinkos
2019.05.16
„Mokilizingas“ taps filialu 1

Prieš metus estų banko „Inbank“ įsigytas lietuvių „Mokilizingas“ po susijungimo sandorio taps „Inbank“ dalimi...

Rinkos
2019.05.16
Signalas įmonėms: Lietuvoje skirta pirmoji stambi bauda už BDAR pažeidimą 12

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija UAB „MisterTango“ už Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR)...

Paslaugos
2019.05.16
Analitikas: investicijos į komercinį NT Europoje šiemet krito penktadaliu Premium

Investicijos į komercinio nekilnojamojo turto (NT) rinką Europoje pirmąjį šių metų ketvirtį sumažėjo 21%,...

Statyba ir NT
2019.05.16
„EfTEN“ fondui – 30 mln. Eur injekcija iš ERPB

Didžiausiai Baltijos šalyse komercinio nekilnojamojo turto (NT) fondų valdymo bendrovei „EfTEN Capital“...

Statyba ir NT
2019.05.16
„City Service“ nori koncentruotis į gyvenamųjų būstų priežiūrą, kitiems verslams ieško pirkėjo Premium

„Icor“ kontroliuojama bendrovė „City Service SE“ pradeda ieškoti pirkėjų visiems savo verslams, kurie...

Verslo aplinka
2019.05.16
W. Buffetto „Berkshire Hathaway“ turi „Amazon“ akcijų už 900 mln. USD

Warreno Buffetto inveticijų valdymo gigantė „Berkshire Hathaway“ šiemet įsigijo „Amazon“ akcijų, pozicijos...

Rinkos
2019.05.16
„Grindeks“ ambicijos suviliojo investuotojus Premium

Latvių farmacininkė „Grindeks“, kurios mažumos investuotojai jau laukia oficialaus siūlymo, grįžo tarp...

Rinkos
2019.05.15
Lietuvoje – Slovėnijos kriptovaliutų prekybos platforma

Lietuvoje kuriasi Slovėnijos inžinierių plėtojama kriptovaliutų platforma „Kriptomat“.

Rinkos
2019.05.15

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau