„FinTech“ įmonių skaičius Lietuvoje pernai šoktelėjo 45%

Publikuota: 2019-02-01
Atnaujinta 2019-02-01 12:27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvoje, kuri siekia tapti regioniniu finansinių technologijų („FinTech“) centru Europoje, praeitų metų pabaigoje veikė apie 170 „FinTech“ įmonių – 45% daugiau nei 2017 m. pabaigoje, kai jų buvo 117.

Dirbančiųjų šiame sektoriuje skaičius per metus padidėjo 700, iki 2.600, rodo VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ir startuolių centro „Rise Vilnius“ parengta „FinTech“ sektoriaus 2018 m. rinkos apžvalga.

Rengiant ją buvo apklaustos 82 Lietuvoje įsikūrusios įmonės – beveik pusė rinkos dalyvių.

Apžvalgos duomenimis, didžioji dalis (74-ios) iš Lietuvoje veikiančių „Fintech“ įmonių yra mokėjimų srityje veikiančios bendrovės. Šalyje taip pat veikia 26-ios skolinimo, 19-a bankininkystės, po 18-a „blockchain“, draudimo ir investicijų srityse, taip pat 10 IT saugumo srityje veikiančių „FinTech“ įmonių.

70% visų šalyje veikiančių „FinTech“ įmonių yra įsteigtos Lietuvoje, kitų įmonių būstinės yra Europoje ir už jos ribų – Izraelyje, Singapūre ir Honkonge. 96% Lietuvoje veikiančių „FinTech“ bendrovių kaip savo tikslinę rinką mato Europą, be to, daugiau nei trečdalis orientuojasi į Aziją, ketvirtadalis – į JAV.

Vos 5% apklaustų įmonių pritraukė lėšas virtualiojo turto žetonų platinimo (ICO) būdu. Daugiau kaip pusės apklaustų įmonių pagrindinis finansavimo šaltinis yra jų generuojamos pajamos.

Didžiąją dalį Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių galite rasti šiame sąraše.

Pagrindinius „FinTech“ sektoriaus 2018 m. apžvalgos skaičius rasite ČIA.

Čia galite rasti „Rise Vilniaus“ sudarytą Lietuvos „FinTech“ sektoriaus žemėlapį.

Domisi dar 100

Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys ir vienas iš „FinTech“ iniciatyvos autorių, per penktadienį vykusį „FinTech“ apžvalgos pristatymą sakė, kad praėjusiais metais „FinTech“ sektoriuje pagrindinė tema buvo konkurencija, o šiemet daugiausiai bus kalbama apie kooperaciją.

„Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktoriaus pareigas eina Gediminas Koryzna renginyje pažymėjo, kad 170 Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių nėra pabaiga – esą dar apie 100 Lietuvos ir užsienio įmonių domisi plėtoti „FinTech“ srities verslą mūsų šalyje.

nuotrauka::1left

„Įspūdingas ir „FinTech“ įmonių skaičiaus, ir darbuotojų skaičiaus šiame sektoriuje augimas, bet, kas svarbiausia, pernai mes prisikvietėme du pagrindinius „FinTech“ sektoriaus žaidėjus – „Revolut“ ir „Google“. Ką galiu pasakyti – mes atsiradome „FinTech“ žemėlapyje ir tapome vienais iš „FinTech“ rinkos lyderių“, – sakė p. Koryzna.

VŽ rašė, kad Lietuva pernai iš viso išdavė 46-ias elektroninių pinigų įstaigos licencijas. Pagal šių licencijų išdavimą, Lietuva pernai atsiliko tik nuo Jungtinės Karalystės, kuri 2018 m. išdalijo 146 tokias licencijas. Pagal išduotų elektroninių pinigų įstaigų licencijų skaičių aplenkė Nyderlandus, Maltą, Latviją, Daniją, Kiprą ir Prancūziją.

[infogram id="39e241fe-41c4-49c3-86e4-a99c06475a03" prefix="NK2" format="interactive" title="Elektroninių pinigų įstaigo"]

Potenciali vizitinė kortelė

Iniciatyvą, siekiančią paversti Lietuvą „FinTech“ centru, įgyvendina Lietuvos bankas, Finansų ministerija ir VšĮ „Investuok Lietuvoje“. 

Teigiama, kad „FinTech“ leidžia didinti konkurenciją finansinių paslaugų rinkoje, suteikia didesnį pasirinkimą vartotojui, paprastesnes ir galimai pigesnes paslaugas. Iniciatyvos autoriai įsitikinę, kad inovacijos, įskaitant ir finansų sritį, yra vienas iš ekonomikos augimo variklių, kuriančių didžiausią pridėtinę vertę valstybei.

Šių metų sausio pradžioje Vyriausybė pritarė priemonių planui, kuriuo siekiama skatinti finansinių technologijų sektoriaus plėtrą.

Jame numatoma toliau gerinti teisinę aplinką, didinti „FinTech“ produktų ir paslaugų paklausą, ypač daug dėmesio skirti rizikoms (galimam pinigų plovimui, terorizmo finansavimui, pažeidimams, susijusiems su vartotojų apsauga) valdyti.

Šiemet numatyta tobulinti asmens tapatybės nustatymo būdus, įsteigti tarptautinį 16+1 šalių „FinTech“ koordinavimo centrą, parengti ekosistemos, skirtos atsiskaityti negrynaisiais pinigais ugdymo įstaigose, koncepciją ir kiti darbai.

Lietuvos bankas praėjusiais metais įdiegė išmaniąją e. licencijavimo priemonę, kuri potencialiems finansų rinkos dalyviams leidžia nuotoliniu būdu greičiau, paprasčiau ir pigiau pateikti paraišką gauti licenciją.

„Lietuva iki šiol neturėjo konkrečios verslo šakos, kuri būtų šalies vizitinė kortelė pasaulyje. „FinTech“ įmonės turi potencialo sukurti Lietuvoje elitinį 5.000 talentų klasterį su tarptautiniais atlyginimais ir didžiule nauda valstybės biudžetui. Jau dabar esame patrauklūs itin inovatyvioms įmonėms iš Izraelio, JAV, Jungtinės Karalystės, Singapūro ir kitų pasaulinio lygio technologinių centrų. Svarbiausia neprarasti šios krypties ir toliau tobulėti. Tai mūsų galimybė pirmauti pasauliniu lygiu“, – mano Mantas Katinas „Investuok Lietuvoje“ vadovas.

Galime laimėti iš „Brexit“

Lietuvos siekis tapti „FinTech“ centru sutampa su artėjančia „Brexit“ proceso baigtimi.

Londone įsikūrusios įsikūrusios „FinTech“ įmonės šiuo metu siekia gauti licencijas kitose šalyse – tai buvo viena iš pagrindinių temų šią savaitę Paryžiuje vykusiame „FinTech“ forume, rašo CNBC.

Šiame forume, kuriame dalyvavo ir Lietuvos valdžios atstovai, ne viena Londone įsikūrusi įmonė prisipažino, kad ieško būtų licencijuotis kitose nei JK šalyse.

VŽ rašė, kad, pavyzdžiui, estų įkurtas JK registruotas piniginių perlaidų „FinTech“ startuolis „TransferWise“ europinę mokėjimų įstaigos licenciją gauti siekia Belgijoje.

„Brexit“ proceso baigtis neramina ir Vokietijos alternatyvųjį banką N26, nurodo CNBC. N26 anksčiau teikė paslaugas ir Lietuvoje, visgi vėliau veiklos Lietuvoje atsisakė.

Jungtinės Karalystės įsikūręs „FinTech“ startuolis „Revolut“ neseniai taip pat gavo specializuoto banko licenciją Lietuvoje.

Pagal dabartines ES taisykles, britų finansų įstaigos su turimomis licencijomis gali veikti visose ES šalyse. Tačiau nežinoma, kaip tai pasikeis JK palikus Bendriją.

VŽ rašė, kad Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacija turi net padalinį Lietuvoje.

„Asociacijos nariai Lietuvą mato kaip palankią jurisdikciją licencijavimuisi. Manau, kad per artimiausius 3 mėnesius pamatysime tam tikrų pokyčių šioje srityje, bet nenoriu minėti konkrečių vardų, nes tai komercinė įmonių informacija. Kai kas tikrai yra pradėjęs su licencijos gavimu susijusias procedūras“, – VŽ neseniai sakė Tomas Kybartas, Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacijos atstovas Lietuvoje.

Tarp asociacijos narių, kurių iš viso yra daugiau nei 60, yra tokie vardai, kaip „PayPal Europe“, „eBay“, „Uber“, „Airbnb“, „Skrill“, „Bitstamp“, „TransferWise“ ir kitose. Asociacijos narės nebūtinai yra Jungtinės Karalystės bendrovės, daug yra JAV kompanijų, tačiau į asociaciją susibūrusios tos, kurios savo veiklą Europoje daugiausiai kuruoja iš Londono ir nepriklauso bankų grupėms.

„Brexit“ ir privilioti vardai

Inga Karulaitytė, su „FinTech“ įmonėmis dirbančios advokatų kontoros „ECOVIS ProventusLaw“ „FinTech“ grupės vadovė VŽ atsiųstame komentare sako, kad ryškiausia priežastis, skatinanti naujų „FinTech“ įmonių atėjimą į Lietuvą, yra „Brexit“ ir ypač paskutiniai balsavimai JK parlamente.

„Jie rodo realią vadinamojo „Hard Brexit“ grėsmę, kad šių metų kovo pabaigoje JK paliks ES be jokio susitarimo ir JK išduotos finansinės licencijos neteks galios ES. Tai skatina JK veikiančias įmones ieškoti licencijavimo galimybių kontinentinėje Europoje ir Lietuva čia jau yra ne be kažkoks atsarginis pasirinkimas, o vienas iš pagrindinių svarstomų variantų šalia Airijos, Maltos, Liuksemburgo“, – sako p. Karulaitytė.

nuotrauka::2right

Pasak jos, svarbu yra ir tai, kad paskutiniu metu Lietuvą savo ES licencijai pasirinko garsūs vardai.

„Tai stiprina pasitikėjimą jurisdikcija, dėl to galima tikėtis, kad atsiras prašančių ne tik tradicinių mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigų licencijų, bet ir aukštesnio lygmens specializuotų bankų, finansų maklerių ar investicinių fondų valdytojų, kas kilsteltų mus į aukštesnį kokybinį lygį“, – sako teisininkė.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

10 didžiausių NT sandorių Baltijos šalyse 1

Tarp stambiausių šių metų pirmąjį pusmetį sudarytų komercinio nekilnojamojo turto (NT) sandorių dominavo...

Statyba ir NT
2019.08.24
Investuotojus gąsdino JAV ir Kinijos prekybinis konfliktas, ramino FED

Penktadienio pavakarę investuotojų dėmesio centre rungėsi gąsdinančios naujienos iš JAV ir Kinijos prekybos...

Rinkos
2019.08.23
Stojant traktorių pardavimams „East West Agro“ ieškos investuotojo 16

Lietuvos žemės ūkio technikos prekybos bendrovė „East West Agro“ (EWA), kritimui purtant šalies žemės ūkio...

Rinkos
2019.08.23
Keli „Facebook“ kriptovaliutos libra rėmėjai svarsto trauktis 

Kritika ir didėjantis reguliuotojų dėmesys „Facebook“ skaitmeninei valiutai libra skatina kai kuriuos...

Paslaugos
2019.08.23
Buvęs LB Bankininkystės tarnybos vadovas prisijungė prie investavimo startuolio 4

Mindaugas Vaičiulis, anksčiau vadovavęs Lietuvos banko Bankininkystės tarnybai, tapo australiškų šaknų...

Rinkos
2019.08.23
Persitvarkančio „Luminor“ pelnas susitraukė 2,3 karto 13

Trečias pagal dydį Baltijos šalių bankas Estijoje registruotas „Luminor“ šiemet pirmą pusmetį uždirbo 33,078...

Rinkos
2019.08.23
OPEC kartelis pamažu praranda įtaką naftos rinkai 8

Naftą eksportuojančių šalių kartelio OPEC (angl. Organization of the Petroleum Exporting Countries) pasauliui...

Rinkos
2019.08.23
„Revolut“ nusisamdė vadovus iš „Deutsche Bank“, „Goldman Sachs“, kitų bankų 36

JK „fintech“ startuolis „Revolut Ltd“ į vadovų komandą paskyrė specialistus, ėjusius vadovaujamas pareigas...

Rinkos
2019.08.23
Į Šiaulių banką investavusi „Girteka“ turi pasiūlymą Premium 21

Vienas didžiausių finansinių investuotojų Baltijos šalyse – transportininkė „Girteka Logistics“, esanti ir...

Rinkos
2019.08.23
Biržas blaškė dviprasmiškos žinios 4

Europos akcijų biržos ketvirtadienį buvo gana sumišusios, nes žinios buvo gana dviprasmiškos – makroekonominį...

Rinkos
2019.08.22
Vilnius – vienas pigiausių miestų pasaulyje „fintech“ startuolių steigimui 6

Vilnius yra antras pigiausias miestas pasaulyje finansinių technologijų („fintech“) startuolių kūrimui, pagal...

Technologijos
2019.08.22
Kinų „fintech“ bendrovė „supainiojo“ sąskaitas – Lietuvos bankas nubaudė 17.000 Eur 1

Lietuvos bankas nustatė, kad Lietuvoje veikianti Kinijos kapitalo elektroninių pinigų įstaiga „PanPay Europe“...

Rinkos
2019.08.22
A.Škarnulis palieka Lietuvos banką, dirbs Pasaulio banke 9

Andrius Škarnulis, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vadovas, palieka Lietuvos banką.

Rinkos
2019.08.22
FED neturėjo vieningos nuomonės dėl palūkanų

JAV centrinis bankas (FED) pakartojo poziciją, kad liepą atliktas pirmasis palūkanų kirpimas nuo praėjusios...

Rinkos
2019.08.22
Faktoringo ir verslo kreditavimo rinkoje bandys įsisprausti naujokas iš Estijos Premium

Lietuvos faktoringo ir verslo paskolų rinkoje bandys įsisprausti estiškų šaknų bendrovė „Finora kreditas“,...

Rinkos
2019.08.22
„BaltCap“ parduoda Estijos skelbimų portalų valdytoją „auto24“ 4

Privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas parduoda didžiausią Estijos automobilių skelbimų portalą...

Rinkos
2019.08.22
Šiaulių banko prekyboje galimai pasipainiojo stori pirštai Premium 4

Centrinių bankų planai ir toliau išlieka tai, ant ko viltis kabina finansų rinkų dalyviai. Baltijos biržoje...

Rinkos
2019.08.21
Paklausa Vokietijos 30 metų obligacijoms – menkiausia nuo 2011 m. 9

Vokietija trečiadienį aukcione išplatino 30 metų trukmės obligacijas, už kurias nereikės mokėti jokių...

Rinkos
2019.08.21
„Skype“ įkūrėjai investuoja į elektromobilių krovimo infrastruktūrą 2

Pokalbių programėlės „Skype“ kūrėjai investavo į elektromobilių įkrovimo infrastruktūrą ir elektrinių...

Rinkos
2019.08.21
Sandoris milžinas baigtas: Lietuvos skelbimų portalai – naujose rankose 20

Populiarias Lietuvoje skelbimų svetaines „Autoplius.lt“, „Aruodas.lt“ ir „Skelbiu.lt“ valdančios įmonės turi...

Rinkos
2019.08.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau