„FinTech“ įmonių skaičius Lietuvoje pernai šoktelėjo 45%

Publikuota: 2019-02-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvoje, kuri siekia tapti regioniniu finansinių technologijų („FinTech“) centru Europoje, praeitų metų pabaigoje veikė apie 170 „FinTech“ įmonių – 45% daugiau nei 2017 m. pabaigoje, kai jų buvo 117.

Dirbančiųjų šiame sektoriuje skaičius per metus padidėjo 700, iki 2.600, rodo VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ir startuolių centro „Rise Vilnius“ parengta „FinTech“ sektoriaus 2018 m. rinkos apžvalga.

Rengiant ją buvo apklaustos 82 Lietuvoje įsikūrusios įmonės – beveik pusė rinkos dalyvių.

Apžvalgos duomenimis, didžioji dalis (74-ios) iš Lietuvoje veikiančių „Fintech“ įmonių yra mokėjimų srityje veikiančios bendrovės. Šalyje taip pat veikia 26-ios skolinimo, 19-a bankininkystės, po 18-a „blockchain“, draudimo ir investicijų srityse, taip pat 10 IT saugumo srityje veikiančių „FinTech“ įmonių.

70% visų šalyje veikiančių „FinTech“ įmonių yra įsteigtos Lietuvoje, kitų įmonių būstinės yra Europoje ir už jos ribų – Izraelyje, Singapūre ir Honkonge. 96% Lietuvoje veikiančių „FinTech“ bendrovių kaip savo tikslinę rinką mato Europą, be to, daugiau nei trečdalis orientuojasi į Aziją, ketvirtadalis – į JAV.

Vos 5% apklaustų įmonių pritraukė lėšas virtualiojo turto žetonų platinimo (ICO) būdu. Daugiau kaip pusės apklaustų įmonių pagrindinis finansavimo šaltinis yra jų generuojamos pajamos.

Didžiąją dalį Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių galite rasti šiame sąraše.

Pagrindinius „FinTech“ sektoriaus 2018 m. apžvalgos skaičius rasite ČIA.

Čia galite rasti „Rise Vilniaus“ sudarytą Lietuvos „FinTech“ sektoriaus žemėlapį.

Domisi dar 100

Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys ir vienas iš „FinTech“ iniciatyvos autorių, per penktadienį vykusį „FinTech“ apžvalgos pristatymą sakė, kad praėjusiais metais „FinTech“ sektoriuje pagrindinė tema buvo konkurencija, o šiemet daugiausiai bus kalbama apie kooperaciją.

„Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktoriaus pareigas eina Gediminas Koryzna renginyje pažymėjo, kad 170 Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių nėra pabaiga – esą dar apie 100 Lietuvos ir užsienio įmonių domisi plėtoti „FinTech“ srities verslą mūsų šalyje.

nuotrauka::1left

„Įspūdingas ir „FinTech“ įmonių skaičiaus, ir darbuotojų skaičiaus šiame sektoriuje augimas, bet, kas svarbiausia, pernai mes prisikvietėme du pagrindinius „FinTech“ sektoriaus žaidėjus – „Revolut“ ir „Google“. Ką galiu pasakyti – mes atsiradome „FinTech“ žemėlapyje ir tapome vienais iš „FinTech“ rinkos lyderių“, – sakė p. Koryzna.

VŽ rašė, kad Lietuva pernai iš viso išdavė 46-ias elektroninių pinigų įstaigos licencijas. Pagal šių licencijų išdavimą, Lietuva pernai atsiliko tik nuo Jungtinės Karalystės, kuri 2018 m. išdalijo 146 tokias licencijas. Pagal išduotų elektroninių pinigų įstaigų licencijų skaičių aplenkė Nyderlandus, Maltą, Latviją, Daniją, Kiprą ir Prancūziją.

[infogram id="39e241fe-41c4-49c3-86e4-a99c06475a03" prefix="NK2" format="interactive" title="Elektroninių pinigų įstaigo"]

Potenciali vizitinė kortelė

Iniciatyvą, siekiančią paversti Lietuvą „FinTech“ centru, įgyvendina Lietuvos bankas, Finansų ministerija ir VšĮ „Investuok Lietuvoje“. 

Teigiama, kad „FinTech“ leidžia didinti konkurenciją finansinių paslaugų rinkoje, suteikia didesnį pasirinkimą vartotojui, paprastesnes ir galimai pigesnes paslaugas. Iniciatyvos autoriai įsitikinę, kad inovacijos, įskaitant ir finansų sritį, yra vienas iš ekonomikos augimo variklių, kuriančių didžiausią pridėtinę vertę valstybei.

Šių metų sausio pradžioje Vyriausybė pritarė priemonių planui, kuriuo siekiama skatinti finansinių technologijų sektoriaus plėtrą.

Jame numatoma toliau gerinti teisinę aplinką, didinti „FinTech“ produktų ir paslaugų paklausą, ypač daug dėmesio skirti rizikoms (galimam pinigų plovimui, terorizmo finansavimui, pažeidimams, susijusiems su vartotojų apsauga) valdyti.

Šiemet numatyta tobulinti asmens tapatybės nustatymo būdus, įsteigti tarptautinį 16+1 šalių „FinTech“ koordinavimo centrą, parengti ekosistemos, skirtos atsiskaityti negrynaisiais pinigais ugdymo įstaigose, koncepciją ir kiti darbai.

Lietuvos bankas praėjusiais metais įdiegė išmaniąją e. licencijavimo priemonę, kuri potencialiems finansų rinkos dalyviams leidžia nuotoliniu būdu greičiau, paprasčiau ir pigiau pateikti paraišką gauti licenciją.

„Lietuva iki šiol neturėjo konkrečios verslo šakos, kuri būtų šalies vizitinė kortelė pasaulyje. „FinTech“ įmonės turi potencialo sukurti Lietuvoje elitinį 5.000 talentų klasterį su tarptautiniais atlyginimais ir didžiule nauda valstybės biudžetui. Jau dabar esame patrauklūs itin inovatyvioms įmonėms iš Izraelio, JAV, Jungtinės Karalystės, Singapūro ir kitų pasaulinio lygio technologinių centrų. Svarbiausia neprarasti šios krypties ir toliau tobulėti. Tai mūsų galimybė pirmauti pasauliniu lygiu“, – mano Mantas Katinas „Investuok Lietuvoje“ vadovas.

Galime laimėti iš „Brexit“

Lietuvos siekis tapti „FinTech“ centru sutampa su artėjančia „Brexit“ proceso baigtimi.

Londone įsikūrusios įsikūrusios „FinTech“ įmonės šiuo metu siekia gauti licencijas kitose šalyse – tai buvo viena iš pagrindinių temų šią savaitę Paryžiuje vykusiame „FinTech“ forume, rašo CNBC.

Šiame forume, kuriame dalyvavo ir Lietuvos valdžios atstovai, ne viena Londone įsikūrusi įmonė prisipažino, kad ieško būtų licencijuotis kitose nei JK šalyse.

VŽ rašė, kad, pavyzdžiui, estų įkurtas JK registruotas piniginių perlaidų „FinTech“ startuolis „TransferWise“ europinę mokėjimų įstaigos licenciją gauti siekia Belgijoje.

„Brexit“ proceso baigtis neramina ir Vokietijos alternatyvųjį banką N26, nurodo CNBC. N26 anksčiau teikė paslaugas ir Lietuvoje, visgi vėliau veiklos Lietuvoje atsisakė.

Jungtinės Karalystės įsikūręs „FinTech“ startuolis „Revolut“ neseniai taip pat gavo specializuoto banko licenciją Lietuvoje.

Pagal dabartines ES taisykles, britų finansų įstaigos su turimomis licencijomis gali veikti visose ES šalyse. Tačiau nežinoma, kaip tai pasikeis JK palikus Bendriją.

VŽ rašė, kad Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacija turi net padalinį Lietuvoje.

„Asociacijos nariai Lietuvą mato kaip palankią jurisdikciją licencijavimuisi. Manau, kad per artimiausius 3 mėnesius pamatysime tam tikrų pokyčių šioje srityje, bet nenoriu minėti konkrečių vardų, nes tai komercinė įmonių informacija. Kai kas tikrai yra pradėjęs su licencijos gavimu susijusias procedūras“, – VŽ neseniai sakė Tomas Kybartas, Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacijos atstovas Lietuvoje.

Tarp asociacijos narių, kurių iš viso yra daugiau nei 60, yra tokie vardai, kaip „PayPal Europe“, „eBay“, „Uber“, „Airbnb“, „Skrill“, „Bitstamp“, „TransferWise“ ir kitose. Asociacijos narės nebūtinai yra Jungtinės Karalystės bendrovės, daug yra JAV kompanijų, tačiau į asociaciją susibūrusios tos, kurios savo veiklą Europoje daugiausiai kuruoja iš Londono ir nepriklauso bankų grupėms.

„Brexit“ ir privilioti vardai

Inga Karulaitytė, su „FinTech“ įmonėmis dirbančios advokatų kontoros „ECOVIS ProventusLaw“ „FinTech“ grupės vadovė VŽ atsiųstame komentare sako, kad ryškiausia priežastis, skatinanti naujų „FinTech“ įmonių atėjimą į Lietuvą, yra „Brexit“ ir ypač paskutiniai balsavimai JK parlamente.

„Jie rodo realią vadinamojo „Hard Brexit“ grėsmę, kad šių metų kovo pabaigoje JK paliks ES be jokio susitarimo ir JK išduotos finansinės licencijos neteks galios ES. Tai skatina JK veikiančias įmones ieškoti licencijavimo galimybių kontinentinėje Europoje ir Lietuva čia jau yra ne be kažkoks atsarginis pasirinkimas, o vienas iš pagrindinių svarstomų variantų šalia Airijos, Maltos, Liuksemburgo“, – sako p. Karulaitytė.

nuotrauka::2right

Pasak jos, svarbu yra ir tai, kad paskutiniu metu Lietuvą savo ES licencijai pasirinko garsūs vardai.

„Tai stiprina pasitikėjimą jurisdikcija, dėl to galima tikėtis, kad atsiras prašančių ne tik tradicinių mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigų licencijų, bet ir aukštesnio lygmens specializuotų bankų, finansų maklerių ar investicinių fondų valdytojų, kas kilsteltų mus į aukštesnį kokybinį lygį“, – sako teisininkė.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„BaltCap“ suformavo didžiausią Baltijos šalyse privataus kapitalo fondą 

Užbaigus kapitalo pritraukimo etapą, „BaltCap“ fondas „BaltCap Private Equity Fund III“ („BPEF III“)...

Rinkos
11:36
VU fondas uždirbo 3,4%, investuos į universiteto startuolius Premium 2

Vilniaus universiteto (VU) neliečiamo kapitalo fondas (angl. „endowment“) teigia baigęs pradinio periodinio...

Rinkos
11:27
Sandorių bumas: stipri pradžia signalizuoja rekordinius 2021 m.   Premium

Vietinė, kaip ir pasaulio, sandorių rinka pasikinkė įsibėgėjančią optimistinių nuotaikų, pinigų gausos ir...

Rinkos
05:45
Biržose – bankų rezultatų metas ir „Coinbase“ debiutas  Premium

Akcijų biržose JAV prasideda pirmojo ketvirčio rezultatų skelbimas ir prasideda puikius rezultatus...

Rinkos
2021.04.14
 „Coinbase“ biržoje debiutavo 99,6 mlrd. USD įverčiu

Didžiausia JAV kriptovaliutų birža trečiadienį debiutavo „Nasdaq“ akcijų biržoje. Prekybos pradžioje bendrovė...

Rinkos
2021.04.14
Patvirtintas „fintech“ priemonių planas, žadamas paprastesnis reguliavimas

Vyriausybė patvirtino atnaujintą 2021 m. „fintech“ priemonių planą, kuriame numatytos 4 užduotys: plėtoti...

Inovacijos
2021.04.14
„Evernord“ fondas Rygoje įsigijo biurų pastato projekto kontrolinį akcijų paketą 1

Investicijų bendrovės „Evernord Asset Management“ fondas įsigijo Latvijos sostinėje Rygoje statomo biurų...

Statyba ir NT
2021.04.14
„Coinbase“ listingavimo įelektrintas bitkoinas lipa dar aukščiau 5

Trečiadienį Niujorke, „Nasdaq“ akcijų biržoje, turėtų prasidėti prekyba didžiausios JAV kriptovaliutų biržos...

Rinkos
2021.04.14
Finansų ministerija prognozuoja, kad „fintech“ šiemet augs 15%

Finansinių technologijų („fintech“) sektoriui Lietuvoje pernai augus 10%, šiemet tikimasi 15% augimo – tiek...

Inovacijos
2021.04.14
Kinija įspėjo šalies technologijų milžines laikytis reikalavimų

Kinijos reguliavimo institucijos įspėjo 34-ias technologijų milžines, įskaitant „Baidu“ ir „Tencent“,...

Inovacijos
2021.04.13
Biržas nugąsdino jei ne infliacija, tai J&J vakcinos tyrimas Premium

JAV akcijų biržos vertino nuosaikius infliacijos rodiklius ir žinias apie laikinai stabdomą skiepyjimą...

Rinkos
2021.04.13
„Air France-KLM“ per naują akcijų emisiją tikisi pritraukti beveik 1 mlrd. Eur

Prancūzijos ir Nyderlandų aviakompanija „Air France-KLM“ pradeda planuotą papildomos akcijų emisijos...

Rinkos
2021.04.13
„Grab“ žengia į rinką didžiausiu istorijoje SPAC sandoriu 

Pietryčių Azijos transporto ir kitų paslaugų bendrovė „Grab“ antradienį pranešė sutarusi į akcijų biržą...

Rinkos
2021.04.13
Bitkoinas pamušė dar vieną rekordą  3

Didžiausia pagal kapitalizaciją kriptovaliuta bitkoinas (BTC) antradienį trumpam pasiekė dar vieną kainos...

Rinkos
2021.04.13
„Utilitas“ ir Talino savivaldybė siūlo išpirkti „Tallinna Vesi“ akcijas 

„Utilitas“ ir Talino miesto savivaldybė pateikė pasiūlymą perimti likusias, bendrovių nekontroliuojamas...

Rinkos
2021.04.13
Užsispyrusiai brangstantis JAV doleris ilgainiui turės atpigti  Premium 1

Netikėtas JAV dolerio brangimas pirmąjį šių metų ketvirį verčia kai kuriuos institucinius investuotojus...

Rinkos
2021.04.13
Kinijos „Ant Group“ bus pertvarkyta į finansų holdingą

Didžiausia Kinijos finansinių technologijų įmonė „Ant Group“, šalies vyriausybės spaudžiama, bus pertvarkyta...

Rinkos
2021.04.12
„Microsoft“ patvirtino perkanti „Nuance“ už 19,7 mlrd. USD 5

„Microsoft“ įsigys dirbtinio intelekto ir debesų kompiuterijos bendrovę „Nuance Communications“ už 19,7 mlrd.

Inovacijos
2021.04.12
Šiaulių banko ir estų statybininkų akcijos atvėso Premium

JAV akcijų biržos nenusikrato infliacijos nerimo, laukiama pirmojo ketvirčio rezultatų sezono starto.

Rinkos
2021.04.12
Vieni iš „Vinted“ investuotojų susidomėjo Estijos startuoliu „Veriff“ – jis pritraukė 69 mln. USD

Tapatybės nustatymo platformą internete sukūręs startuolis „Veriff“ pritraukė B etapo (angl. „Series B“) 69...

Inovacijos
2021.04.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku