„FinTech“ įmonių skaičius Lietuvoje pernai šoktelėjo 45%

Publikuota: 2019-02-01
Atnaujinta 2019-02-01 12:27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvoje, kuri siekia tapti regioniniu finansinių technologijų („FinTech“) centru Europoje, praeitų metų pabaigoje veikė apie 170 „FinTech“ įmonių – 45% daugiau nei 2017 m. pabaigoje, kai jų buvo 117.

Dirbančiųjų šiame sektoriuje skaičius per metus padidėjo 700, iki 2.600, rodo VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ir startuolių centro „Rise Vilnius“ parengta „FinTech“ sektoriaus 2018 m. rinkos apžvalga.

Rengiant ją buvo apklaustos 82 Lietuvoje įsikūrusios įmonės – beveik pusė rinkos dalyvių.

Apžvalgos duomenimis, didžioji dalis (74-ios) iš Lietuvoje veikiančių „Fintech“ įmonių yra mokėjimų srityje veikiančios bendrovės. Šalyje taip pat veikia 26-ios skolinimo, 19-a bankininkystės, po 18-a „blockchain“, draudimo ir investicijų srityse, taip pat 10 IT saugumo srityje veikiančių „FinTech“ įmonių.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

70% visų šalyje veikiančių „FinTech“ įmonių yra įsteigtos Lietuvoje, kitų įmonių būstinės yra Europoje ir už jos ribų – Izraelyje, Singapūre ir Honkonge. 96% Lietuvoje veikiančių „FinTech“ bendrovių kaip savo tikslinę rinką mato Europą, be to, daugiau nei trečdalis orientuojasi į Aziją, ketvirtadalis – į JAV.

Vos 5% apklaustų įmonių pritraukė lėšas virtualiojo turto žetonų platinimo (ICO) būdu. Daugiau kaip pusės apklaustų įmonių pagrindinis finansavimo šaltinis yra jų generuojamos pajamos.

Didžiąją dalį Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių galite rasti šiame sąraše.

Pagrindinius „FinTech“ sektoriaus 2018 m. apžvalgos skaičius rasite ČIA.

Čia galite rasti „Rise Vilniaus“ sudarytą Lietuvos „FinTech“ sektoriaus žemėlapį.

Domisi dar 100

Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys ir vienas iš „FinTech“ iniciatyvos autorių, per penktadienį vykusį „FinTech“ apžvalgos pristatymą sakė, kad praėjusiais metais „FinTech“ sektoriuje pagrindinė tema buvo konkurencija, o šiemet daugiausiai bus kalbama apie kooperaciją.

„Investuok Lietuvoje“ Investicijų plėtros departamento direktoriaus pareigas eina Gediminas Koryzna renginyje pažymėjo, kad 170 Lietuvoje veikiančių „FinTech“ įmonių nėra pabaiga – esą dar apie 100 Lietuvos ir užsienio įmonių domisi plėtoti „FinTech“ srities verslą mūsų šalyje.

nuotrauka::1left

„Įspūdingas ir „FinTech“ įmonių skaičiaus, ir darbuotojų skaičiaus šiame sektoriuje augimas, bet, kas svarbiausia, pernai mes prisikvietėme du pagrindinius „FinTech“ sektoriaus žaidėjus – „Revolut“ ir „Google“. Ką galiu pasakyti – mes atsiradome „FinTech“ žemėlapyje ir tapome vienais iš „FinTech“ rinkos lyderių“, – sakė p. Koryzna.

VŽ rašė, kad Lietuva pernai iš viso išdavė 46-ias elektroninių pinigų įstaigos licencijas. Pagal šių licencijų išdavimą, Lietuva pernai atsiliko tik nuo Jungtinės Karalystės, kuri 2018 m. išdalijo 146 tokias licencijas. Pagal išduotų elektroninių pinigų įstaigų licencijų skaičių aplenkė Nyderlandus, Maltą, Latviją, Daniją, Kiprą ir Prancūziją.

[infogram id="39e241fe-41c4-49c3-86e4-a99c06475a03" prefix="NK2" format="interactive" title="Elektroninių pinigų įstaigo"]

Potenciali vizitinė kortelė

Iniciatyvą, siekiančią paversti Lietuvą „FinTech“ centru, įgyvendina Lietuvos bankas, Finansų ministerija ir VšĮ „Investuok Lietuvoje“. 

Teigiama, kad „FinTech“ leidžia didinti konkurenciją finansinių paslaugų rinkoje, suteikia didesnį pasirinkimą vartotojui, paprastesnes ir galimai pigesnes paslaugas. Iniciatyvos autoriai įsitikinę, kad inovacijos, įskaitant ir finansų sritį, yra vienas iš ekonomikos augimo variklių, kuriančių didžiausią pridėtinę vertę valstybei.

Šių metų sausio pradžioje Vyriausybė pritarė priemonių planui, kuriuo siekiama skatinti finansinių technologijų sektoriaus plėtrą.

Jame numatoma toliau gerinti teisinę aplinką, didinti „FinTech“ produktų ir paslaugų paklausą, ypač daug dėmesio skirti rizikoms (galimam pinigų plovimui, terorizmo finansavimui, pažeidimams, susijusiems su vartotojų apsauga) valdyti.

Šiemet numatyta tobulinti asmens tapatybės nustatymo būdus, įsteigti tarptautinį 16+1 šalių „FinTech“ koordinavimo centrą, parengti ekosistemos, skirtos atsiskaityti negrynaisiais pinigais ugdymo įstaigose, koncepciją ir kiti darbai.

Lietuvos bankas praėjusiais metais įdiegė išmaniąją e. licencijavimo priemonę, kuri potencialiems finansų rinkos dalyviams leidžia nuotoliniu būdu greičiau, paprasčiau ir pigiau pateikti paraišką gauti licenciją.

„Lietuva iki šiol neturėjo konkrečios verslo šakos, kuri būtų šalies vizitinė kortelė pasaulyje. „FinTech“ įmonės turi potencialo sukurti Lietuvoje elitinį 5.000 talentų klasterį su tarptautiniais atlyginimais ir didžiule nauda valstybės biudžetui. Jau dabar esame patrauklūs itin inovatyvioms įmonėms iš Izraelio, JAV, Jungtinės Karalystės, Singapūro ir kitų pasaulinio lygio technologinių centrų. Svarbiausia neprarasti šios krypties ir toliau tobulėti. Tai mūsų galimybė pirmauti pasauliniu lygiu“, – mano Mantas Katinas „Investuok Lietuvoje“ vadovas.

Galime laimėti iš „Brexit“

Lietuvos siekis tapti „FinTech“ centru sutampa su artėjančia „Brexit“ proceso baigtimi.

Londone įsikūrusios įsikūrusios „FinTech“ įmonės šiuo metu siekia gauti licencijas kitose šalyse – tai buvo viena iš pagrindinių temų šią savaitę Paryžiuje vykusiame „FinTech“ forume, rašo CNBC.

Šiame forume, kuriame dalyvavo ir Lietuvos valdžios atstovai, ne viena Londone įsikūrusi įmonė prisipažino, kad ieško būtų licencijuotis kitose nei JK šalyse.

VŽ rašė, kad, pavyzdžiui, estų įkurtas JK registruotas piniginių perlaidų „FinTech“ startuolis „TransferWise“ europinę mokėjimų įstaigos licenciją gauti siekia Belgijoje.

„Brexit“ proceso baigtis neramina ir Vokietijos alternatyvųjį banką N26, nurodo CNBC. N26 anksčiau teikė paslaugas ir Lietuvoje, visgi vėliau veiklos Lietuvoje atsisakė.

Jungtinės Karalystės įsikūręs „FinTech“ startuolis „Revolut“ neseniai taip pat gavo specializuoto banko licenciją Lietuvoje.

Pagal dabartines ES taisykles, britų finansų įstaigos su turimomis licencijomis gali veikti visose ES šalyse. Tačiau nežinoma, kaip tai pasikeis JK palikus Bendriją.

VŽ rašė, kad Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacija turi net padalinį Lietuvoje.

„Asociacijos nariai Lietuvą mato kaip palankią jurisdikciją licencijavimuisi. Manau, kad per artimiausius 3 mėnesius pamatysime tam tikrų pokyčių šioje srityje, bet nenoriu minėti konkrečių vardų, nes tai komercinė įmonių informacija. Kai kas tikrai yra pradėjęs su licencijos gavimu susijusias procedūras“, – VŽ neseniai sakė Tomas Kybartas, Jungtinės Karalystės elektroninių pinigų įstaigų asociacijos atstovas Lietuvoje.

Tarp asociacijos narių, kurių iš viso yra daugiau nei 60, yra tokie vardai, kaip „PayPal Europe“, „eBay“, „Uber“, „Airbnb“, „Skrill“, „Bitstamp“, „TransferWise“ ir kitose. Asociacijos narės nebūtinai yra Jungtinės Karalystės bendrovės, daug yra JAV kompanijų, tačiau į asociaciją susibūrusios tos, kurios savo veiklą Europoje daugiausiai kuruoja iš Londono ir nepriklauso bankų grupėms.

„Brexit“ ir privilioti vardai

Inga Karulaitytė, su „FinTech“ įmonėmis dirbančios advokatų kontoros „ECOVIS ProventusLaw“ „FinTech“ grupės vadovė VŽ atsiųstame komentare sako, kad ryškiausia priežastis, skatinanti naujų „FinTech“ įmonių atėjimą į Lietuvą, yra „Brexit“ ir ypač paskutiniai balsavimai JK parlamente.

„Jie rodo realią vadinamojo „Hard Brexit“ grėsmę, kad šių metų kovo pabaigoje JK paliks ES be jokio susitarimo ir JK išduotos finansinės licencijos neteks galios ES. Tai skatina JK veikiančias įmones ieškoti licencijavimo galimybių kontinentinėje Europoje ir Lietuva čia jau yra ne be kažkoks atsarginis pasirinkimas, o vienas iš pagrindinių svarstomų variantų šalia Airijos, Maltos, Liuksemburgo“, – sako p. Karulaitytė.

nuotrauka::2right

Pasak jos, svarbu yra ir tai, kad paskutiniu metu Lietuvą savo ES licencijai pasirinko garsūs vardai.

„Tai stiprina pasitikėjimą jurisdikcija, dėl to galima tikėtis, kad atsiras prašančių ne tik tradicinių mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigų licencijų, bet ir aukštesnio lygmens specializuotų bankų, finansų maklerių ar investicinių fondų valdytojų, kas kilsteltų mus į aukštesnį kokybinį lygį“, – sako teisininkė.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Kalba apie populiariausio statymo rinkose pabaigą Premium

Lūkesčiai dėl infliacijos ir FED pinigų politikos, pasitaisiusios nuotaikos akcijų rinkose pastebimai...

Rinkos
05:45
„Ignitis grupės“ finansų vadovas – apie politines rizikas ir akcijų kainą Premium

Jonas Rimavičius, „Ignitis grupės“ finansų direktorius, VŽ podkaste pasakoja apie tai, kaip periodiškai...

Rinkos
05:45
BTA per tris ketvirčius gavo 19% daugiau draudimo įmokų

Baltijos valstybėse veikianti Latvijoje registruota ne gyvybės draudimo bendrovė „BTA Baltic Insurance...

Rinkos
2022.12.01
Kitų metų pradžioje mato akcijų kainų nuosmukį Premium

Nedideli akcijų raliai, kaip antai po FED vadovo pasisakymo, yra natūralus meškų rinkų reiškinys.

Rinkos
2022.12.01
„Orlen“ užbaigė savo sandorius su „Saudi Aramco“

Lenkijos energetikos grupė „Orlen“ užbaigė sandorius dėl kai kurių aktyvų pardavimo, įskaitant Gdansko naftos...

Pramonė
2022.12.01
„Aprangos“ grupės apyvarta šiemet augo 31%

„MG grupės“ kontroliuojamos didžiausios Baltijos šalių mažmeninės drabužių prekybos grupės „Apranga“ apyvarta...

Prekyba
2022.12.01
„Latvijas gaze“ trijų ketvirčių finansiniai rezultatai – rekordiniai

Latvijos dujų bendrovės „Latvijas gaze“ įmonių grupė pranešė šiemet pasiekusi geriausius istorijoje...

Pramonė
2022.12.01
„Swiss Re“: šiemet žala dėl stichinių nelaimių pasiekė 115 mlrd. USD

Stichinės nelaimės, įskaitant uraganą „Ian“ ir kitas gaivalines nelaimes, per 11 šių metų mėnesių jau padarė...

Rinkos
2022.12.01
Izraelio „Sapiens“ Lietuvoje steigia biurą

Lietuvos draudimo programinės įrangos kūrėją „Tia Technology“ įsigijusi Izraelio draudimo technologijų...

Inovacijos
2022.12.01
JAV ekonomika trečiąjį ketvirtį augo 2,9%

JAV ekonomika trečiąjį šių metų ketvirtį augo daugiau nei buvo pranešta iš pradžių. Trečiadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.12.01
„Linas Agro Group” pirmąjį finansinių metų ketvirtį pajamas augino trečdaliu 1

Žemės ūkio ir maisto pramonės AB „Linas Agro Group“ valdomų įmonių 2022–2023 finansinių metų trijų mėnesių...

Agroverslas
2022.12.01
Dar viena estų sėkmė kapitalo rinkoje: investuotojai išgraibstė „Coop Pank“ akcijas

Estijos kooperatyvų bankas per antrinį viešą akcijų siūlymą (SPO) iš investuotojų pritraukė 20,3 mln. Eur,...

Rinkos
2022.12.01
Europoje prasidėjo dujų saugyklų tuštėjimo sezonas Premium

Po užsitęsusio šilto rudens į Europą atslinkus šaltiems orams, žemyne prasidėjo šildymo sezonas. Dujų kainos...

Rinkos
2022.12.01
„Auga group“ 9 mėnesių EBITDA išaugo 208%

Žemės ūkio ir ekologiško maisto gamybos AB „Auga group“ ir jos antrinių įmonių pardavimo pajamos per pirmus...

Agroverslas
2022.12.01
VŽ klausomiausi podkastai lapkritį – pokalbiai su verslų savininkais, CEO, ekonomistais

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Rinkodara
2022.12.01
FED vadovas išsklaidė spėjimus dėl palūkanų normų mažinimo kitąmet

Jerome Powellas, JAV Federalinio rezervų banko (FED) vadovas, trečiadienį pareiškė, kad JAV centrinio banko...

Rinkos
2022.11.30
Prancūzijos ekonomika trečiąjį ketvirtį augo 0,2%

Prancūzijos ekonomika trečiąjį metų ketvirtį, palyginti su ankstesniais trimis mėnesiais, paaugo 0,2%,...

Verslo aplinka
2022.11.30
Pamažėjusi euro zonos infliacija praskaidrino ir investuotojų nuotaikas Premium 1

Europos akcijų biržose nuotaikos pagerėjo išvydus mažesnį nei tikėtasi infliacijos rodiklį. ECB pareigūnai...

Rinkos
2022.11.30
„Invaldos INVL“ trijų ketvirčių nuostolis – 16,2 mln. Eur

Per tris šių metų ketvirčius investicijų valdymo ir gyvybės draudimo grupės „Invalda INVL“ nuosavas kapitalas...

Rinkos
2022.11.30
„Latvenergo“ trijų ketvirčių grynasis pelnas didėjo beveik 4 kartus 1

Latvijos valstybinės energetikos įmonių grupės „Latvenergo“ grynasis pelnas per tris šių metų ketvirčius...

Pramonė
2022.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku