Elitinis investuotojų klubas: ISDA pažymėjimų turėtojai

Publikuota: 2018-12-24
Brendano McDermido („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Brendano McDermido („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Industrijoje, kurioje įtaka matuojama doleriais ir centais, veikia klubas, kurį galima būtų pavadinti elitine investuotojų organizacija. Į jį galima patekti tik kišenėje turint 25 mln. JAV dolerių.

Šis Jungtinėse Valstijose veikiantis klubas neturi nei juridinio statuso, nei pavadinimo, nei valdybos, bet gali didžiuotis daugiausia pasiekusiais ir turtingiausiais pasaulio investuotojais.

Elitinės organizacijos atstovai tiesiogiai ar per su jais susijusius juridinius asmenis įgauna teisę prieiti prie tų investicinių produktų, kurie paprastai prieinami tik šimtus milijardų dolerių turinčioms JAV veikiančioms finansinėms institucijoms.

Galima sakyti, kad investuotojų narių atranka yra labai griežta, todėl bendruomenės narių nėra daug. Dar prieš dešimtmetį šiai neformaliai organizacijai buvo galima priskirti daugiau nei 3000  narių, tačiau nuo praeitos finansų krizės narių skaičius tolygiai mažėjo, kol susitraukė iki kiek daugiau nei 10-ies. Bet klubas toliau egzistuoja.

Savotiškas narystės šioje organizacijoje įrodymas – Niujorke įsikūrusios Tarptautinės apsikeitimo sandorių ir išvestinių finansinių priemonių asociacijos (International Swaps & Derivatives Association, ISDA) patvirtintas susitarimas su kita sandorio šalimi dėl galimybės investuoti į už biržos ribų prekiaujamas išvestines investicines priemones. Turint tokį organizacijos išduotą pažymėjimą, galima be jokių stabdžių su kita sandorio šalimi prekiauti itin rizikingais ir iš esmės tik patiems stambiausiems investuotojams prieinamais investiciniais produktais.

Kai kurie šio elitinio klubo nariai yra investuotojų pasaulyje gerai žinomi žmonės, pavyzdžiui, alternatyvaus investavimo (angl. hedge) fondų sektoriaus ryklys Chrisas Rokosas, 47 m. bendrovės „Brevan Howard Asset Management“ vienas įkūrėjų, kurio turtas vertinamas 1,2 mlrd. JAV dolerių. Arba Michaelas Plattas, 49 m. įmonės „BlueCrest Capital Management“ vadovas, kurio turtas siekia apie 2,9 mlrd. JAV dolerių. Vis dėlto turbūt visuomenei labiau žinomos šiai neformaliai organizacijai priklausančios finansinės institucijos. Tokios kaip vokiečių bankininkystės milžinas „Deutsche Bank“ ar amerikiečių bankas „Goldman Sachs“.

Iš esmės, kalbėdami apie šią rinką, kalbame apie užbiržinę rinką, kuri vien Jungtinėse Valstijose vertinama 542 trln. JAV dolerių, o su ISDA turimas susitarimas leidžia niekam neatsiskaitant joje dalyvauti tiesiogiai. Kitaip tariant, net ir fizinis asmuo gali investuoti kaip milžiniška finansinė institucija. Tiesa, pagal sąlygas, numatytas ISDA patvirtintame susitarime.  

Investuotojų bendruomenėje ši neoficiali organizacija dažnai vadinama tiesiog „rimtų berniuku stalu“, prie kurio sėdintys nariai turi licenciją medžioti tuos investicinius produktus, kurie net profesionaliems investuotojams nėra prieinami.

„Didieji bankai sutinka sudaryti sandorį su investuotoju, turinčiu ISDA sertifikatą, nes iš jo jie gali uždirbti du ar tris kartus daugiau nei iš kitos finansinės institucijos. Šie produktai privilioja iš tiesų vertingų klientų“, – naujienų agentūrai „Bloomberg“ komentuoja Manuelis de Souza-Girao, buvęs bankų „Deutsche Bank“ ir „Credit Suisse Group“ vyresnysis turto valdytojas.

Nelsonas Rangelas, įmonės „Raven Capital B.V.“ investicijų vadovas, sako, kad ISDA sertifikatų turėtojai yra išskirtiniai žmonės.

„Tai ne šiaip makleriai, uždirbantys nuo 2 mln. iki 5 mln. JAV dolerių per metus. Juos galima vadinti investicijų pasaulio žvaigždėmis, turinčiais įspūdingą turtą ir kuriems nėra jokių problemų užstatui skirti išties dideles sumas“, – kalba N. Rangelas.

Konkretūs vardai

Visgi šiame elitiniame klube galima sutikti ir mažiau žinomų žmonių. Buvusių bankininkų ar fondų valdytojų, kurių nepamatysi ant finansų leidinių viršelių.

Vienas tokių – 39 m. Sofiane Gharredas, kapitalą susikrovęs iš prekybos išvestinėmis su skolomis susietomis finansinėmis priemonėmis. Jis dar 2014 m., t. y. prieš tai, kai įkūrė savo fondų valdymo įmonę „Selwood Asset Management“, gavo ISDA sertifikatą, suteikiantį teisę prekiauti rizikingomis finansinėmis priemonėmis su JAV banku „Citigroup“.

Tunise gimęs ir Paryžiuje studijavęs S. Gharredas sako, kad nuo 2015 m. vidurio, kai  įkūrė „Selwood Asset Management“, prekyboje savo ISDA sertifikato nenaudojo. Jis plačiau nepasakoja apie savo investicijų portfelį, tačiau rinka kalba, kad vos per dvejus metus sugebėjo jį išauginti iki 1 mlrd. JAV dolerių.

Tarp šio klubo narių – ir Pasi Hamalainenas, buvęs „Pacific Investment Management“ vykdomasis direktorius, kuris 2008 m. sulaukęs 41 m. išėjo į pensiją, kad galėtų auginti sūnų ir lenktyniauti „Bugatti“ automobiliu. Jis turėjo ISDA sertifikatus, leidžiančius prekiauti su bankais „Citigroup“ ir „Goldman Sachs“. Suomių kilmės investuotojas buvo bendrovės „Pimco“ investicijų komiteto narys ir rizikos valdymo vadovas, o su minimais bankais prekiavo priemonėmis, susietomis su palūkanų normomis ir valiutomis. Prekiavo tol, kol 2012 m. prisijungė prie įmonės „Capital Group Cos.“ komandos, o 2014 m. mirė.

Kad galėtų kaip lygus su lygiu prekiauti su didžiaisiais pasaulio bankais, pavyzdžiui, su „Citigroup“ banku, investuotojas turi turėti bent 25 mln. JAV dolerių, iš kurių 5 mln. JAV dolerių turi būti įnešti į specialią depozitinę sąskaitą kaip užstatas. Dar didesnio turto ir užstatų reikalauja bankai „Goldman Sachs“ ir „JPMorgan Chase & Co.“.

Naudojasi vadovai

Įdomu tai, kad ISDA sertifikatai skirti ne tik spekuliuoti itin brangiais išvestiniais produktais. Pavyzdžiui, Guido Filippa ISDA sertifikatą išsiėmė, kad galėtų sudaryti sandorį dėl palūkanų su banku „Goldman Sachs“. Jis ėmė būsto paskolą su kintamomis palūkanomis namui pirkti brangiausiame Londono rajone Kensingtone, o sandoris padėjo įsigyti savotišką draudimą nuo palūkanų kilimo. Nors toks sandoris atsiėjo nepigiai, jis 10-iai metų nusipirko ramybę. Tiesa, dar neaišku, ar tai finansiškai jam apsimokėjo.

Specialistai pabrėžia, kad įstoti į elitinių investuotojų klubą ir gauti ISDA sertifikatą prieš praėjusią finansų krizę buvo gerokai lengviau, tačiau pastaruoju metu šio dokumento išdavimas gerokai sugriežtintas. Pirmiausia dėl didesnių reikalavimų bankams ir griežtesnių investuotojų apsaugos normatyvų.

Pastebima ir tai, kad bent jau anksčiau nemažai šių sertifikatų išsiėmė aukščiausi tokių bankų kaip „Goldman Sachs“ ar „Deutsche Bank“ vadovai, kad galėtų sudaryti sandorius su pačiais bankais. Niekas oficialiai nepasakys, bet nemažai kas spėja, kad tam pasitarnavo bankuose turimi ryšiai. Situacija šiuo atžvilgiu gana komiška – pasinaudoji banku, kuriame dirbi ar dirbai, kad gautum ISDA sertifikatą ir galėtum prekiauti prieš esamą ar buvusį darbdavį.

Patys bankai, tokie kaip „Goldman Sachs“ ar „Deutsche Bank“, neigia, kad jų esami ar buvę vadovai pasinaudojo savo pareigomis, kad gautų ISDA sertifikatą – esą bankai deda visas pastangas, kad interesų konflikto būtų išvengta. Bet „Bloomberg“ surinkti duomenys rodo, kad tarp ISDA sertifikatų nemažai tokių, kurie kadaise dirbo didžiuosiuose bankuose, o iš pareigų pasitraukę išsaugojo ISDA sertifikatą ir neretai juo toliau naudojosi prekiaudami vertybiniais popieriais.

Rinkos dalyviai sako, kad, ko gero, ryšiai yra pagrindinis dalykas, lemiantis sėkmę ISDA sertifikatų turėtojams.

„Turi būti labai turtingas ir turi būti finansiškai išprusęs. Bet turbūt visų svarbiausia, kad pažinotum tinkamus asmenis geriausiuose bankuose“, – situaciją dėl ISDA sertifikato gavimo apibūdina Tze Tung Chongas, buvęs bendrovės „Citadel“ prekiautojas išvestinėmis finansinėmis priemonėmis.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Baltijoje jautėsi stambesnių investuotojų veiksmai Premium

Baltijos akcijų biržos trečiadienį gyveno be svarbesnių naujienų, tačiau rinkoje jautėsi agresyvesni...

Rinkos
2019.04.24
Naftos kainos atsitraukė nuo pusmečio aukštumų

Naftos kainos trečiadienį kiek atsitraukė nuo 6 mėn. aukštumų, į kurias savaitės pradžioje užkėlė Jungtinių...

Rinkos
2019.04.24
Atsakas S.Jakeliūnui: 20 interpretacijų VILIBOR klausimu 22

Teko asmeniškai dalyvauti Lietuvos banko veikloje nuo 1996 m., stebėti ir analizuoti Lietuvos tarpbankinės...

Rinkos
2019.04.24
„Orion Securities“ pelnas pašoko 29%, valdomos investicijos susitraukė 11% 3

Didžiausia Lietuvoje finansų maklerio įmonė „Orion Securities“ pernai uždirbo 0,461 mln. Eur grynojo pelno –...

Rinkos
2019.04.24
Rezultatų sezonas įsibėgėja, Šiaulių banko dividendai pirmadienį Premium 2

Pasaulio rinkose investuotojų dėmesys apsistojo ties bendrovių skelbiamais 1 ketvirčio rezultatais. Vietos...

Rinkos
2019.04.23
„Monzo“ gali mesti iššūkį „Revolut“ ir N26 14

Vokietijos internetinis bankas N26 ir Jungtinės Karalystės finansinių technologijų startuolis „Revolut“ gali...

Rinkos
2019.04.23
„Tesla“ pelno tikslą sieja su savaldžiais taksi elektromobiliais 2

Elonas Muskas, JAV elektromobilių gamintojo „Tesla“ vadovas, davė pirmą bent kiek konkretesnę užuominą, kada...

Rinkos
2019.04.23
Vyriausybė pusseptintų metų pasiskolino už 0,651%

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 6 metams ir 7 mėnesiams pasiskolino 20 mln. Eur už vidutines 0,651%...

Rinkos
2019.04.23
ECB dėl pinigų politikos spręsti rinksis Vilniuje 4

Birželio 5-6 d. Vilniuje įvyks Europos Centrinio Banko (ECB) valdančiosios tarybos išvažiuojamasis posėdis.

Rinkos
2019.04.23
Mėnesio sandoris: „Telia“ konkurento stiprėjimas Skandinavijoje

Norvegijos telekomunikacijų bendrovė „Telenor“ dar balandžio pradžioje pranešė apie susitarimą už 1,5 mlrd.

Rinkos
2019.04.23
Dar du neobankai Lietuvoje: nuo nemokamų sąskaitų iki mokėjimo kortelių Premium

Lietuvos gyventojams savo paslaugas labai to nereklamuodami pradėjo teikti dar du internetiniai bankai –...

Rinkos
2019.04.23
Lukas investuoja: imuosi lietuviškos „Teslos“ Premium 18

Nusižiūrėjau „Auga Group“ akcijas. Prieš apmėtydami tuo, kas po ranka papuola, pirma išklausykite.

Lukas investuoja
2019.04.23
Naftos kainą šokdina JAV griežtinamos sankcijos Iranui 2

Naftos kaina pirmadienį šoktelėjo iki beveik 6 mėnesių aukštumų, JAV nusprendus panaikinti visas išimtis...

Rinkos
2019.04.22
Saugaus užutėkio investavimo strategija 3

Kai viskas einasi gerai, nesinori galvoti apie tai, kad visą laiką gerai būti negali. Visi žinome faktą, kad...

Rinkos
2019.04.21
Sutelktinis NT projektų finansavimas: meteorai ar naujos žvaigždės? 7

Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje pagrindiniai nekilnojamojo turto (NT) projektų finansavimo šaltiniai vis dar...

Verslo klasė
2019.04.21
Finansinė laisvė: jos siekiančių daugėja ir Lietuvoje 47

Ar nebūtų puiku, jei galėtume visą dėmesį koncentruoti į tai, kaip pinigus išleisti, o ne į tai, kaip juos...

Rinkos
2019.04.20
„Auga Group“ – valdymo pokyčiai, prisijungia ir D. Misiūnas 17

Ekologinės ūkininkystės „Auga Group“ akcininkų susirinkimui siūlo tvirtinti pokyčius valdyboje, atsisakyti...

Rinkos
2019.04.19
Kreiva investuotojų akis: akcijos pašoko 56.000% vien dėl pavadinimų sąskambio 5

JAV veikiančios bendrovės „Zoom Technologies“ akcijos biržoje per pastarąsias 30 dienų pakilo 56.000%.

Rinkos
2019.04.19
PST vadovas – apie konkurencinę aplinką, statybininkų kultūrą Premium 8

Dalius Gesevičius, vienos stambiausių šalies statybos bendrovių Panevėžio statybos trestas (PST) vadovas,...

Statyba ir NT
2019.04.19
Pirma diena biržoje: „Pinterest“ +28%, „Zoom“ +72% 1

JAV nuotraukų dalijimosi tinklo „Pinterest“ akcijos pirmąją prekybos biržoje dieną – ketvirtadienį –...

Rinkos
2019.04.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau