Elitinis investuotojų klubas: ISDA pažymėjimų turėtojai

Publikuota: 2018-12-24
Brendano McDermido („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Brendano McDermido („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Industrijoje, kurioje įtaka matuojama doleriais ir centais, veikia klubas, kurį galima būtų pavadinti elitine investuotojų organizacija. Į jį galima patekti tik kišenėje turint 25 mln. JAV dolerių.

Šis Jungtinėse Valstijose veikiantis klubas neturi nei juridinio statuso, nei pavadinimo, nei valdybos, bet gali didžiuotis daugiausia pasiekusiais ir turtingiausiais pasaulio investuotojais.

Elitinės organizacijos atstovai tiesiogiai ar per su jais susijusius juridinius asmenis įgauna teisę prieiti prie tų investicinių produktų, kurie paprastai prieinami tik šimtus milijardų dolerių turinčioms JAV veikiančioms finansinėms institucijoms.

Galima sakyti, kad investuotojų narių atranka yra labai griežta, todėl bendruomenės narių nėra daug. Dar prieš dešimtmetį šiai neformaliai organizacijai buvo galima priskirti daugiau nei 3000  narių, tačiau nuo praeitos finansų krizės narių skaičius tolygiai mažėjo, kol susitraukė iki kiek daugiau nei 10-ies. Bet klubas toliau egzistuoja.

Savotiškas narystės šioje organizacijoje įrodymas – Niujorke įsikūrusios Tarptautinės apsikeitimo sandorių ir išvestinių finansinių priemonių asociacijos (International Swaps & Derivatives Association, ISDA) patvirtintas susitarimas su kita sandorio šalimi dėl galimybės investuoti į už biržos ribų prekiaujamas išvestines investicines priemones. Turint tokį organizacijos išduotą pažymėjimą, galima be jokių stabdžių su kita sandorio šalimi prekiauti itin rizikingais ir iš esmės tik patiems stambiausiems investuotojams prieinamais investiciniais produktais.

Kai kurie šio elitinio klubo nariai yra investuotojų pasaulyje gerai žinomi žmonės, pavyzdžiui, alternatyvaus investavimo (angl. hedge) fondų sektoriaus ryklys Chrisas Rokosas, 47 m. bendrovės „Brevan Howard Asset Management“ vienas įkūrėjų, kurio turtas vertinamas 1,2 mlrd. JAV dolerių. Arba Michaelas Plattas, 49 m. įmonės „BlueCrest Capital Management“ vadovas, kurio turtas siekia apie 2,9 mlrd. JAV dolerių. Vis dėlto turbūt visuomenei labiau žinomos šiai neformaliai organizacijai priklausančios finansinės institucijos. Tokios kaip vokiečių bankininkystės milžinas „Deutsche Bank“ ar amerikiečių bankas „Goldman Sachs“.

Iš esmės, kalbėdami apie šią rinką, kalbame apie užbiržinę rinką, kuri vien Jungtinėse Valstijose vertinama 542 trln. JAV dolerių, o su ISDA turimas susitarimas leidžia niekam neatsiskaitant joje dalyvauti tiesiogiai. Kitaip tariant, net ir fizinis asmuo gali investuoti kaip milžiniška finansinė institucija. Tiesa, pagal sąlygas, numatytas ISDA patvirtintame susitarime.  

Investuotojų bendruomenėje ši neoficiali organizacija dažnai vadinama tiesiog „rimtų berniuku stalu“, prie kurio sėdintys nariai turi licenciją medžioti tuos investicinius produktus, kurie net profesionaliems investuotojams nėra prieinami.

„Didieji bankai sutinka sudaryti sandorį su investuotoju, turinčiu ISDA sertifikatą, nes iš jo jie gali uždirbti du ar tris kartus daugiau nei iš kitos finansinės institucijos. Šie produktai privilioja iš tiesų vertingų klientų“, – naujienų agentūrai „Bloomberg“ komentuoja Manuelis de Souza-Girao, buvęs bankų „Deutsche Bank“ ir „Credit Suisse Group“ vyresnysis turto valdytojas.

Nelsonas Rangelas, įmonės „Raven Capital B.V.“ investicijų vadovas, sako, kad ISDA sertifikatų turėtojai yra išskirtiniai žmonės.

„Tai ne šiaip makleriai, uždirbantys nuo 2 mln. iki 5 mln. JAV dolerių per metus. Juos galima vadinti investicijų pasaulio žvaigždėmis, turinčiais įspūdingą turtą ir kuriems nėra jokių problemų užstatui skirti išties dideles sumas“, – kalba N. Rangelas.

Konkretūs vardai

Visgi šiame elitiniame klube galima sutikti ir mažiau žinomų žmonių. Buvusių bankininkų ar fondų valdytojų, kurių nepamatysi ant finansų leidinių viršelių.

Vienas tokių – 39 m. Sofiane Gharredas, kapitalą susikrovęs iš prekybos išvestinėmis su skolomis susietomis finansinėmis priemonėmis. Jis dar 2014 m., t. y. prieš tai, kai įkūrė savo fondų valdymo įmonę „Selwood Asset Management“, gavo ISDA sertifikatą, suteikiantį teisę prekiauti rizikingomis finansinėmis priemonėmis su JAV banku „Citigroup“.

Tunise gimęs ir Paryžiuje studijavęs S. Gharredas sako, kad nuo 2015 m. vidurio, kai  įkūrė „Selwood Asset Management“, prekyboje savo ISDA sertifikato nenaudojo. Jis plačiau nepasakoja apie savo investicijų portfelį, tačiau rinka kalba, kad vos per dvejus metus sugebėjo jį išauginti iki 1 mlrd. JAV dolerių.

Tarp šio klubo narių – ir Pasi Hamalainenas, buvęs „Pacific Investment Management“ vykdomasis direktorius, kuris 2008 m. sulaukęs 41 m. išėjo į pensiją, kad galėtų auginti sūnų ir lenktyniauti „Bugatti“ automobiliu. Jis turėjo ISDA sertifikatus, leidžiančius prekiauti su bankais „Citigroup“ ir „Goldman Sachs“. Suomių kilmės investuotojas buvo bendrovės „Pimco“ investicijų komiteto narys ir rizikos valdymo vadovas, o su minimais bankais prekiavo priemonėmis, susietomis su palūkanų normomis ir valiutomis. Prekiavo tol, kol 2012 m. prisijungė prie įmonės „Capital Group Cos.“ komandos, o 2014 m. mirė.

Kad galėtų kaip lygus su lygiu prekiauti su didžiaisiais pasaulio bankais, pavyzdžiui, su „Citigroup“ banku, investuotojas turi turėti bent 25 mln. JAV dolerių, iš kurių 5 mln. JAV dolerių turi būti įnešti į specialią depozitinę sąskaitą kaip užstatas. Dar didesnio turto ir užstatų reikalauja bankai „Goldman Sachs“ ir „JPMorgan Chase & Co.“.

Naudojasi vadovai

Įdomu tai, kad ISDA sertifikatai skirti ne tik spekuliuoti itin brangiais išvestiniais produktais. Pavyzdžiui, Guido Filippa ISDA sertifikatą išsiėmė, kad galėtų sudaryti sandorį dėl palūkanų su banku „Goldman Sachs“. Jis ėmė būsto paskolą su kintamomis palūkanomis namui pirkti brangiausiame Londono rajone Kensingtone, o sandoris padėjo įsigyti savotišką draudimą nuo palūkanų kilimo. Nors toks sandoris atsiėjo nepigiai, jis 10-iai metų nusipirko ramybę. Tiesa, dar neaišku, ar tai finansiškai jam apsimokėjo.

Specialistai pabrėžia, kad įstoti į elitinių investuotojų klubą ir gauti ISDA sertifikatą prieš praėjusią finansų krizę buvo gerokai lengviau, tačiau pastaruoju metu šio dokumento išdavimas gerokai sugriežtintas. Pirmiausia dėl didesnių reikalavimų bankams ir griežtesnių investuotojų apsaugos normatyvų.

Pastebima ir tai, kad bent jau anksčiau nemažai šių sertifikatų išsiėmė aukščiausi tokių bankų kaip „Goldman Sachs“ ar „Deutsche Bank“ vadovai, kad galėtų sudaryti sandorius su pačiais bankais. Niekas oficialiai nepasakys, bet nemažai kas spėja, kad tam pasitarnavo bankuose turimi ryšiai. Situacija šiuo atžvilgiu gana komiška – pasinaudoji banku, kuriame dirbi ar dirbai, kad gautum ISDA sertifikatą ir galėtum prekiauti prieš esamą ar buvusį darbdavį.

Patys bankai, tokie kaip „Goldman Sachs“ ar „Deutsche Bank“, neigia, kad jų esami ar buvę vadovai pasinaudojo savo pareigomis, kad gautų ISDA sertifikatą – esą bankai deda visas pastangas, kad interesų konflikto būtų išvengta. Bet „Bloomberg“ surinkti duomenys rodo, kad tarp ISDA sertifikatų nemažai tokių, kurie kadaise dirbo didžiuosiuose bankuose, o iš pareigų pasitraukę išsaugojo ISDA sertifikatą ir neretai juo toliau naudojosi prekiaudami vertybiniais popieriais.

Rinkos dalyviai sako, kad, ko gero, ryšiai yra pagrindinis dalykas, lemiantis sėkmę ISDA sertifikatų turėtojams.

„Turi būti labai turtingas ir turi būti finansiškai išprusęs. Bet turbūt visų svarbiausia, kad pažinotum tinkamus asmenis geriausiuose bankuose“, – situaciją dėl ISDA sertifikato gavimo apibūdina Tze Tung Chongas, buvęs bendrovės „Citadel“ prekiautojas išvestinėmis finansinėmis priemonėmis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Baltijoje rezultatų sezonas pasitinkamas išaugusiais lūkesčiais Premium 2

Vietinėje akcijų rinkoje nauja savaitė pradėta teigiamomis nuotaikomis, užsiperkant atpigusių akcijų su...

Rinkos
2019.01.21
Vyriausybė beveik 7 metams pasiskolino už 0,875% 8

Lietuvos Vyriausybė vidaus rinkoje 6 metams ir 10 mėnesių pasiskolino 10 mln. Eur už vidutines 0,875%...

Rinkos
2019.01.21
Bankininkystės gigantai investuoja į sąskaitų finansavimo platformą 1

Didžiausia Europoje sąskaitų finansavimo platforma „MarketInvoice“ pirmadienį paskelbė pritraukusi banko...

Rinkos
2019.01.21
Lukas investuoja: vaikykimės sutaupymų – ne uždarbių 50

Trys iš keturių mano investicinių priemonių yra „Vanguard“ ETF fondai. Ir ačiū velioniui šių fondų įmonės...

Lukas investuoja
2019.01.21
Kinijos ekonomika auga lėčiausiai nuo 1990-ųjų 3

Kinijos ekonomika pernai augo 6,6% – lėčiausiai nuo 1990 metų.

Rinkos
2019.01.21
Vartojimo kreditai ir paskolos su NT įkeitimu: kas rizikingiau 11

Parašyti šį tekstą mane paskatino neseniai VŽ publikuotas straipsnis „Investicijos į paskolas su NT užstatu:...

Rinkos
2019.01.20
VŽ paaiškina: kaip veikia europinis indėlių draudimas 1

Europos Sąjungos institucijos šiuo metu dirba prie bendros indėlių draudimo sistemos (angl. European Deposit...

Rinkos
2019.01.19
Tauragės butų ūkį perka „Icor“ grupės įmonė 5

Tauragės rajono savivaldybei priklausančios bendrovės Tauragės butų ūkis 100% akcijų už 1,215 mln. Eur perka...

Rinkos
2019.01.18
„EfTEN Capital“ valdomo turto vertė pasiekė 700 mln. Eur 3

2018-ųjų pabaigoje didžiausio Baltijos šalyse komercinio nekilnojamojo turto (NT) fondų valdymo...

Statyba ir NT
2019.01.18
Biržų optimizmui pakurstyti užteko vieno straipsnio 5

Azijos, Europos, o vėliau ir atsidariusioms JAV biržoms užteko vos vienos pozityvios žinios dėl JAV ir...

Rinkos
2019.01.18
JAV biržoms – geriausia nuo 1987-ųjų metų pradžia

JAV akcijų biržoms šių metų pradžia tokia gera, kokia nebuvo jau 32 metus.

Rinkos
2019.01.18
SEB: požiūris į rizikingas investicijas – teigiamas 5

Pasaulio finansų rinkoms pernai išgyvenus prasčiausius nuo 2008-ųjų metus, abejonių, kad augimo pikas jau...

Rinkos
2019.01.18
SEB ir klientų ginčas: prievaizdas turėjo trečią nuomonę 10

Lietuvoje gyvenanti šeima, iš SEB banko siekusi išsireikalauti būsto paskolų palūkanų sumažinimo nuo 4,29%...

Rinkos
2019.01.18
Sandorių rinka: po rekordinių metų – atoslūgio lūkesčiai Premium

Baltijos šalių įmonių įsigijimų rinka pernai užkaito iki visų laikų rekordo pagal sandorių skaičių, o pagal...

Rinkos
2019.01.18
Šiaulių banko pozicijoje – vienu pasiūlos veiksniu mažiau Premium

Paskutinę viešo Šiaulių banko akcijų pardavimo aukciono dieną prekyba biržoje banko akcijomis atkuto, atėjus...

Rinkos
2019.01.17
LB: „Telia Lietuva“ ir „Grigeo“ nesilaikė tarptautinių apskaitos standartų 14

Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ ir medžio plaušo plokščių, kartono bei higieninio...

Rinkos
2019.01.17
„ACC Distribution“ vasarį perima „Acme Europe“ kontrolę

Elektronikos bei buitinės technikos prekių platintoja „ACC Distribution“ vasario 1 d. perims aktyvaus...

Technologijos
2019.01.17
Mirė „Vanguard“ įkūrėjas ir indeksinio investavimo tėvas J. Bogle 5

Eidamas 90-uosius mirė Jackas Bogle‘as, vienos didžiausių investicijų valdymo grupės „Vanguard“ įkūrėjas ir...

Rinkos
2019.01.17
Didžiosios pensijų fondų turto kraustynės: kaupimas senjorystei su daugiau adrenalino Premium 4

Antros pakopos pensijų sistemai pereinant prie privalomos gyvenimo ciklo investavimo strategijos, fondų...

Rinkos
2019.01.17
Parduoda dviračių „Baltik vairą“ Premium 11

Rizikos kapitalo valdymo įmonė „LitCapital“ parduoda 2014 m. įsigytas Šiaulių dviračių UAB „Baltik vairas“...

Pramonė
2019.01.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau