Elitinis investuotojų klubas: ISDA pažymėjimų turėtojai

Publikuota: 2018-12-24
Brendano McDermido („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
Brendano McDermido („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Industrijoje, kurioje įtaka matuojama doleriais ir centais, veikia klubas, kurį galima būtų pavadinti elitine investuotojų organizacija. Į jį galima patekti tik kišenėje turint 25 mln. JAV dolerių.

Šis Jungtinėse Valstijose veikiantis klubas neturi nei juridinio statuso, nei pavadinimo, nei valdybos, bet gali didžiuotis daugiausia pasiekusiais ir turtingiausiais pasaulio investuotojais.

Elitinės organizacijos atstovai tiesiogiai ar per su jais susijusius juridinius asmenis įgauna teisę prieiti prie tų investicinių produktų, kurie paprastai prieinami tik šimtus milijardų dolerių turinčioms JAV veikiančioms finansinėms institucijoms.

Galima sakyti, kad investuotojų narių atranka yra labai griežta, todėl bendruomenės narių nėra daug. Dar prieš dešimtmetį šiai neformaliai organizacijai buvo galima priskirti daugiau nei 3000  narių, tačiau nuo praeitos finansų krizės narių skaičius tolygiai mažėjo, kol susitraukė iki kiek daugiau nei 10-ies. Bet klubas toliau egzistuoja.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Savotiškas narystės šioje organizacijoje įrodymas – Niujorke įsikūrusios Tarptautinės apsikeitimo sandorių ir išvestinių finansinių priemonių asociacijos (International Swaps & Derivatives Association, ISDA) patvirtintas susitarimas su kita sandorio šalimi dėl galimybės investuoti į už biržos ribų prekiaujamas išvestines investicines priemones. Turint tokį organizacijos išduotą pažymėjimą, galima be jokių stabdžių su kita sandorio šalimi prekiauti itin rizikingais ir iš esmės tik patiems stambiausiems investuotojams prieinamais investiciniais produktais.

Kai kurie šio elitinio klubo nariai yra investuotojų pasaulyje gerai žinomi žmonės, pavyzdžiui, alternatyvaus investavimo (angl. hedge) fondų sektoriaus ryklys Chrisas Rokosas, 47 m. bendrovės „Brevan Howard Asset Management“ vienas įkūrėjų, kurio turtas vertinamas 1,2 mlrd. JAV dolerių. Arba Michaelas Plattas, 49 m. įmonės „BlueCrest Capital Management“ vadovas, kurio turtas siekia apie 2,9 mlrd. JAV dolerių. Vis dėlto turbūt visuomenei labiau žinomos šiai neformaliai organizacijai priklausančios finansinės institucijos. Tokios kaip vokiečių bankininkystės milžinas „Deutsche Bank“ ar amerikiečių bankas „Goldman Sachs“.

Iš esmės, kalbėdami apie šią rinką, kalbame apie užbiržinę rinką, kuri vien Jungtinėse Valstijose vertinama 542 trln. JAV dolerių, o su ISDA turimas susitarimas leidžia niekam neatsiskaitant joje dalyvauti tiesiogiai. Kitaip tariant, net ir fizinis asmuo gali investuoti kaip milžiniška finansinė institucija. Tiesa, pagal sąlygas, numatytas ISDA patvirtintame susitarime.  

Investuotojų bendruomenėje ši neoficiali organizacija dažnai vadinama tiesiog „rimtų berniuku stalu“, prie kurio sėdintys nariai turi licenciją medžioti tuos investicinius produktus, kurie net profesionaliems investuotojams nėra prieinami.

„Didieji bankai sutinka sudaryti sandorį su investuotoju, turinčiu ISDA sertifikatą, nes iš jo jie gali uždirbti du ar tris kartus daugiau nei iš kitos finansinės institucijos. Šie produktai privilioja iš tiesų vertingų klientų“, – naujienų agentūrai „Bloomberg“ komentuoja Manuelis de Souza-Girao, buvęs bankų „Deutsche Bank“ ir „Credit Suisse Group“ vyresnysis turto valdytojas.

Nelsonas Rangelas, įmonės „Raven Capital B.V.“ investicijų vadovas, sako, kad ISDA sertifikatų turėtojai yra išskirtiniai žmonės.

„Tai ne šiaip makleriai, uždirbantys nuo 2 mln. iki 5 mln. JAV dolerių per metus. Juos galima vadinti investicijų pasaulio žvaigždėmis, turinčiais įspūdingą turtą ir kuriems nėra jokių problemų užstatui skirti išties dideles sumas“, – kalba N. Rangelas.

Konkretūs vardai

Visgi šiame elitiniame klube galima sutikti ir mažiau žinomų žmonių. Buvusių bankininkų ar fondų valdytojų, kurių nepamatysi ant finansų leidinių viršelių.

Vienas tokių – 39 m. Sofiane Gharredas, kapitalą susikrovęs iš prekybos išvestinėmis su skolomis susietomis finansinėmis priemonėmis. Jis dar 2014 m., t. y. prieš tai, kai įkūrė savo fondų valdymo įmonę „Selwood Asset Management“, gavo ISDA sertifikatą, suteikiantį teisę prekiauti rizikingomis finansinėmis priemonėmis su JAV banku „Citigroup“.

Tunise gimęs ir Paryžiuje studijavęs S. Gharredas sako, kad nuo 2015 m. vidurio, kai  įkūrė „Selwood Asset Management“, prekyboje savo ISDA sertifikato nenaudojo. Jis plačiau nepasakoja apie savo investicijų portfelį, tačiau rinka kalba, kad vos per dvejus metus sugebėjo jį išauginti iki 1 mlrd. JAV dolerių.

Tarp šio klubo narių – ir Pasi Hamalainenas, buvęs „Pacific Investment Management“ vykdomasis direktorius, kuris 2008 m. sulaukęs 41 m. išėjo į pensiją, kad galėtų auginti sūnų ir lenktyniauti „Bugatti“ automobiliu. Jis turėjo ISDA sertifikatus, leidžiančius prekiauti su bankais „Citigroup“ ir „Goldman Sachs“. Suomių kilmės investuotojas buvo bendrovės „Pimco“ investicijų komiteto narys ir rizikos valdymo vadovas, o su minimais bankais prekiavo priemonėmis, susietomis su palūkanų normomis ir valiutomis. Prekiavo tol, kol 2012 m. prisijungė prie įmonės „Capital Group Cos.“ komandos, o 2014 m. mirė.

Kad galėtų kaip lygus su lygiu prekiauti su didžiaisiais pasaulio bankais, pavyzdžiui, su „Citigroup“ banku, investuotojas turi turėti bent 25 mln. JAV dolerių, iš kurių 5 mln. JAV dolerių turi būti įnešti į specialią depozitinę sąskaitą kaip užstatas. Dar didesnio turto ir užstatų reikalauja bankai „Goldman Sachs“ ir „JPMorgan Chase & Co.“.

Naudojasi vadovai

Įdomu tai, kad ISDA sertifikatai skirti ne tik spekuliuoti itin brangiais išvestiniais produktais. Pavyzdžiui, Guido Filippa ISDA sertifikatą išsiėmė, kad galėtų sudaryti sandorį dėl palūkanų su banku „Goldman Sachs“. Jis ėmė būsto paskolą su kintamomis palūkanomis namui pirkti brangiausiame Londono rajone Kensingtone, o sandoris padėjo įsigyti savotišką draudimą nuo palūkanų kilimo. Nors toks sandoris atsiėjo nepigiai, jis 10-iai metų nusipirko ramybę. Tiesa, dar neaišku, ar tai finansiškai jam apsimokėjo.

Specialistai pabrėžia, kad įstoti į elitinių investuotojų klubą ir gauti ISDA sertifikatą prieš praėjusią finansų krizę buvo gerokai lengviau, tačiau pastaruoju metu šio dokumento išdavimas gerokai sugriežtintas. Pirmiausia dėl didesnių reikalavimų bankams ir griežtesnių investuotojų apsaugos normatyvų.

Pastebima ir tai, kad bent jau anksčiau nemažai šių sertifikatų išsiėmė aukščiausi tokių bankų kaip „Goldman Sachs“ ar „Deutsche Bank“ vadovai, kad galėtų sudaryti sandorius su pačiais bankais. Niekas oficialiai nepasakys, bet nemažai kas spėja, kad tam pasitarnavo bankuose turimi ryšiai. Situacija šiuo atžvilgiu gana komiška – pasinaudoji banku, kuriame dirbi ar dirbai, kad gautum ISDA sertifikatą ir galėtum prekiauti prieš esamą ar buvusį darbdavį.

Patys bankai, tokie kaip „Goldman Sachs“ ar „Deutsche Bank“, neigia, kad jų esami ar buvę vadovai pasinaudojo savo pareigomis, kad gautų ISDA sertifikatą – esą bankai deda visas pastangas, kad interesų konflikto būtų išvengta. Bet „Bloomberg“ surinkti duomenys rodo, kad tarp ISDA sertifikatų nemažai tokių, kurie kadaise dirbo didžiuosiuose bankuose, o iš pareigų pasitraukę išsaugojo ISDA sertifikatą ir neretai juo toliau naudojosi prekiaudami vertybiniais popieriais.

Rinkos dalyviai sako, kad, ko gero, ryšiai yra pagrindinis dalykas, lemiantis sėkmę ISDA sertifikatų turėtojams.

„Turi būti labai turtingas ir turi būti finansiškai išprusęs. Bet turbūt visų svarbiausia, kad pažinotum tinkamus asmenis geriausiuose bankuose“, – situaciją dėl ISDA sertifikato gavimo apibūdina Tze Tung Chongas, buvęs bendrovės „Citadel“ prekiautojas išvestinėmis finansinėmis priemonėmis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Rinkos“
Baigtas „Inservis“ sandoris, „Civinity“ portfelį Vilniuje augino 50%

Trečiadienį verslininkų Deivido Jackos ir Domo Dargio valdoma pastatų priežiūros įmonių grupė ir turto...

Rusiškos energijos nusikratymas – investicijomis į saulę, šilumos siurblius, energijos taupymą Premium

ES energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos užtikrinimui per ateinančius penkerius metus turės išleisti...

Rinkos
08:01
Ekonomikos stagfliacija – galimybių metas investuotojams Verslo tribūna

Vis dažniau ir garsiau pasaulio ekonomistams kalbant apie galimą ekonomikos stagfliaciją, investuotojams kyla...

Mano pinigai
06:40
Biržose dugnų meškeriotojus vaikosi meškos Premium

Po silpnų bandymų atšokti į rinkas sugrįžo išsipardavimas. Skaudžius nusivylimus investuotojams toliau...

Rinkos
2022.05.18
Medicinos banko pelnas pirmąjį ketvirtį mažėjo 30%

Lietuviško kapitalo Medicinos bankas pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 0,84 mln. Eur grynojo pelno – 30%...

Rinkos
2022.05.18
„Luminor“ išplatino 0,5 mlrd. Eur obligacijų emisiją su 1,688% palūkanomis

Bankas „Luminor“ užbaigė 500 mln. Eur vertės, 5 metų padengtųjų obligacijų (covered bonds) emisijos platinimą.

Rinkos
2022.05.18
J. Powellas: svarstysime agresyvesnius žingsnius, jei nebus aiškių įrodymų, kad infliacija mažėja

JAV centrinis bankas (FED) ir toliau griežtins pinigų politiką, kol nepamatys „aiškių ir įtikinamų“ įrodymų,...

Rinkos
2022.05.18
„Vičiūnai Group“ informuoja, kad verslu Kaliningrade susidomėjo 30 įmonių 3

Audito kompanija EY („Ernst & Young”), vadovaujanti „Vičiūnai Group“ verslo Rusijoje pardavimo procesui,...

Pramonė
2022.05.18
„Green Genius“ saulės elektrinėms Lenkijoje pritraukė 38,5 mln. Eur finansavimą

Atsinaujinančiosios energetikos bendrovė „Green Genius“ ir Londono „Sequoia Economic Infrastructure Income...

Pramonė
2022.05.18
„Novaturas“ ketina supirkti iki 3% arba 10% savų akcijų

Viena didžiausių kelionių organizatorių „Novaturas“ ketina supirkti iki 2,9% arba iki 10% savo akcijų, per...

Rinkos
2022.05.18
„Ignitis“ iš JAV įsigijo du naujus SkGD krovinius

Elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ įsigijo du naujus suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) krovinius, kurie...

Rinkos
2022.05.18
„East West Agro“ įsigis savų akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ penktadienį pradės savų...

Rinkos
2022.05.18
Pandeminis bumas baigėsi: daliai banginių tenka susidurti su realybe Premium

„Zoom“, „Uber“, „Amazon“ – tai yra tik maža dalis technologijų kompanijų, kurių veiklą iš pagrindų supurtė...

Inovacijos
2022.05.18
Balandį JAV augo mažmeninės prekybos apyvarta

Infliacijai pasiekus aukščiausią per 40 metų lygį, mažmeninės prekybos apyvarta JAV balandį augo ketvirtą...

Prekyba
2022.05.17
Europos akcijų perspektyvos niūrios, bet ir čia galima uždirbti Premium

Akcijų biržose padvelkė optimizmo vėjai. Nerimsta „Twitter“ sandorio drama, o „Morgan Stanley“ dalinasi...

Rinkos
2022.05.17
„Saudi Aramco“ svarsto apie prekybos padalinio IPO

Naftos gigantė „Saudi Aramco“ svarsto apie prekybos padalinio paleidimą į biržą, kas galėtų tapti vienu...

Rinkos
2022.05.17
Europoje – pirmieji svarstymai dėl palūkanų kėlimo iškart 50 bazinių punktų

Klaasas Knotas, Nyderlandų centrinio banko vadovas, įsitikinęs, kad Europos centrinis bankas (ECB) turėtų...

Rinkos
2022.05.17
„Twitter“ sieks užsitikrinti 44 mlrd. USD įsigijimo kainą

Po Elono Musko pastabų apie galimai mažesnę „Twitter“ įsigijimo kainą, bendrovė pareiškė ketinanti siekti,...

Rinkos
2022.05.17
Volstrito ryklių statymai: „The Big Short“ legenda šįkart nusitaikė į „Apple“ Premium 7

Didžiausių investuotojų JAV biržose pirmojo ketvirčio ataskaitos patvirtina, kad stambūs pinigai nusisuko nuo...

Rinkos
2022.05.17
Mumbajaus biržoje nuosmukiu debiutavo didžiausia šalies gyvybės draudikė

Didžiausią Indijos šiuolaikinėje istorijoje pradinį viešą akcijų platinimą (IPO) surengusiai valstybės...

Rinkos
2022.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku