Elitinis investuotojų klubas: ISDA pažymėjimų turėtojai

Publikuota: 2018-12-24
Brendano McDermido („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Brendano McDermido („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Industrijoje, kurioje įtaka matuojama doleriais ir centais, veikia klubas, kurį galima būtų pavadinti elitine investuotojų organizacija. Į jį galima patekti tik kišenėje turint 25 mln. JAV dolerių.

Šis Jungtinėse Valstijose veikiantis klubas neturi nei juridinio statuso, nei pavadinimo, nei valdybos, bet gali didžiuotis daugiausia pasiekusiais ir turtingiausiais pasaulio investuotojais.

Elitinės organizacijos atstovai tiesiogiai ar per su jais susijusius juridinius asmenis įgauna teisę prieiti prie tų investicinių produktų, kurie paprastai prieinami tik šimtus milijardų dolerių turinčioms JAV veikiančioms finansinėms institucijoms.

Galima sakyti, kad investuotojų narių atranka yra labai griežta, todėl bendruomenės narių nėra daug. Dar prieš dešimtmetį šiai neformaliai organizacijai buvo galima priskirti daugiau nei 3000  narių, tačiau nuo praeitos finansų krizės narių skaičius tolygiai mažėjo, kol susitraukė iki kiek daugiau nei 10-ies. Bet klubas toliau egzistuoja.

Savotiškas narystės šioje organizacijoje įrodymas – Niujorke įsikūrusios Tarptautinės apsikeitimo sandorių ir išvestinių finansinių priemonių asociacijos (International Swaps & Derivatives Association, ISDA) patvirtintas susitarimas su kita sandorio šalimi dėl galimybės investuoti į už biržos ribų prekiaujamas išvestines investicines priemones. Turint tokį organizacijos išduotą pažymėjimą, galima be jokių stabdžių su kita sandorio šalimi prekiauti itin rizikingais ir iš esmės tik patiems stambiausiems investuotojams prieinamais investiciniais produktais.

Kai kurie šio elitinio klubo nariai yra investuotojų pasaulyje gerai žinomi žmonės, pavyzdžiui, alternatyvaus investavimo (angl. hedge) fondų sektoriaus ryklys Chrisas Rokosas, 47 m. bendrovės „Brevan Howard Asset Management“ vienas įkūrėjų, kurio turtas vertinamas 1,2 mlrd. JAV dolerių. Arba Michaelas Plattas, 49 m. įmonės „BlueCrest Capital Management“ vadovas, kurio turtas siekia apie 2,9 mlrd. JAV dolerių. Vis dėlto turbūt visuomenei labiau žinomos šiai neformaliai organizacijai priklausančios finansinės institucijos. Tokios kaip vokiečių bankininkystės milžinas „Deutsche Bank“ ar amerikiečių bankas „Goldman Sachs“.

Iš esmės, kalbėdami apie šią rinką, kalbame apie užbiržinę rinką, kuri vien Jungtinėse Valstijose vertinama 542 trln. JAV dolerių, o su ISDA turimas susitarimas leidžia niekam neatsiskaitant joje dalyvauti tiesiogiai. Kitaip tariant, net ir fizinis asmuo gali investuoti kaip milžiniška finansinė institucija. Tiesa, pagal sąlygas, numatytas ISDA patvirtintame susitarime.  

Investuotojų bendruomenėje ši neoficiali organizacija dažnai vadinama tiesiog „rimtų berniuku stalu“, prie kurio sėdintys nariai turi licenciją medžioti tuos investicinius produktus, kurie net profesionaliems investuotojams nėra prieinami.

„Didieji bankai sutinka sudaryti sandorį su investuotoju, turinčiu ISDA sertifikatą, nes iš jo jie gali uždirbti du ar tris kartus daugiau nei iš kitos finansinės institucijos. Šie produktai privilioja iš tiesų vertingų klientų“, – naujienų agentūrai „Bloomberg“ komentuoja Manuelis de Souza-Girao, buvęs bankų „Deutsche Bank“ ir „Credit Suisse Group“ vyresnysis turto valdytojas.

Nelsonas Rangelas, įmonės „Raven Capital B.V.“ investicijų vadovas, sako, kad ISDA sertifikatų turėtojai yra išskirtiniai žmonės.

„Tai ne šiaip makleriai, uždirbantys nuo 2 mln. iki 5 mln. JAV dolerių per metus. Juos galima vadinti investicijų pasaulio žvaigždėmis, turinčiais įspūdingą turtą ir kuriems nėra jokių problemų užstatui skirti išties dideles sumas“, – kalba N. Rangelas.

Konkretūs vardai

Visgi šiame elitiniame klube galima sutikti ir mažiau žinomų žmonių. Buvusių bankininkų ar fondų valdytojų, kurių nepamatysi ant finansų leidinių viršelių.

Vienas tokių – 39 m. Sofiane Gharredas, kapitalą susikrovęs iš prekybos išvestinėmis su skolomis susietomis finansinėmis priemonėmis. Jis dar 2014 m., t. y. prieš tai, kai įkūrė savo fondų valdymo įmonę „Selwood Asset Management“, gavo ISDA sertifikatą, suteikiantį teisę prekiauti rizikingomis finansinėmis priemonėmis su JAV banku „Citigroup“.

Tunise gimęs ir Paryžiuje studijavęs S. Gharredas sako, kad nuo 2015 m. vidurio, kai  įkūrė „Selwood Asset Management“, prekyboje savo ISDA sertifikato nenaudojo. Jis plačiau nepasakoja apie savo investicijų portfelį, tačiau rinka kalba, kad vos per dvejus metus sugebėjo jį išauginti iki 1 mlrd. JAV dolerių.

Tarp šio klubo narių – ir Pasi Hamalainenas, buvęs „Pacific Investment Management“ vykdomasis direktorius, kuris 2008 m. sulaukęs 41 m. išėjo į pensiją, kad galėtų auginti sūnų ir lenktyniauti „Bugatti“ automobiliu. Jis turėjo ISDA sertifikatus, leidžiančius prekiauti su bankais „Citigroup“ ir „Goldman Sachs“. Suomių kilmės investuotojas buvo bendrovės „Pimco“ investicijų komiteto narys ir rizikos valdymo vadovas, o su minimais bankais prekiavo priemonėmis, susietomis su palūkanų normomis ir valiutomis. Prekiavo tol, kol 2012 m. prisijungė prie įmonės „Capital Group Cos.“ komandos, o 2014 m. mirė.

Kad galėtų kaip lygus su lygiu prekiauti su didžiaisiais pasaulio bankais, pavyzdžiui, su „Citigroup“ banku, investuotojas turi turėti bent 25 mln. JAV dolerių, iš kurių 5 mln. JAV dolerių turi būti įnešti į specialią depozitinę sąskaitą kaip užstatas. Dar didesnio turto ir užstatų reikalauja bankai „Goldman Sachs“ ir „JPMorgan Chase & Co.“.

Naudojasi vadovai

Įdomu tai, kad ISDA sertifikatai skirti ne tik spekuliuoti itin brangiais išvestiniais produktais. Pavyzdžiui, Guido Filippa ISDA sertifikatą išsiėmė, kad galėtų sudaryti sandorį dėl palūkanų su banku „Goldman Sachs“. Jis ėmė būsto paskolą su kintamomis palūkanomis namui pirkti brangiausiame Londono rajone Kensingtone, o sandoris padėjo įsigyti savotišką draudimą nuo palūkanų kilimo. Nors toks sandoris atsiėjo nepigiai, jis 10-iai metų nusipirko ramybę. Tiesa, dar neaišku, ar tai finansiškai jam apsimokėjo.

Specialistai pabrėžia, kad įstoti į elitinių investuotojų klubą ir gauti ISDA sertifikatą prieš praėjusią finansų krizę buvo gerokai lengviau, tačiau pastaruoju metu šio dokumento išdavimas gerokai sugriežtintas. Pirmiausia dėl didesnių reikalavimų bankams ir griežtesnių investuotojų apsaugos normatyvų.

Pastebima ir tai, kad bent jau anksčiau nemažai šių sertifikatų išsiėmė aukščiausi tokių bankų kaip „Goldman Sachs“ ar „Deutsche Bank“ vadovai, kad galėtų sudaryti sandorius su pačiais bankais. Niekas oficialiai nepasakys, bet nemažai kas spėja, kad tam pasitarnavo bankuose turimi ryšiai. Situacija šiuo atžvilgiu gana komiška – pasinaudoji banku, kuriame dirbi ar dirbai, kad gautum ISDA sertifikatą ir galėtum prekiauti prieš esamą ar buvusį darbdavį.

Patys bankai, tokie kaip „Goldman Sachs“ ar „Deutsche Bank“, neigia, kad jų esami ar buvę vadovai pasinaudojo savo pareigomis, kad gautų ISDA sertifikatą – esą bankai deda visas pastangas, kad interesų konflikto būtų išvengta. Bet „Bloomberg“ surinkti duomenys rodo, kad tarp ISDA sertifikatų nemažai tokių, kurie kadaise dirbo didžiuosiuose bankuose, o iš pareigų pasitraukę išsaugojo ISDA sertifikatą ir neretai juo toliau naudojosi prekiaudami vertybiniais popieriais.

Rinkos dalyviai sako, kad, ko gero, ryšiai yra pagrindinis dalykas, lemiantis sėkmę ISDA sertifikatų turėtojams.

„Turi būti labai turtingas ir turi būti finansiškai išprusęs. Bet turbūt visų svarbiausia, kad pažinotum tinkamus asmenis geriausiuose bankuose“, – situaciją dėl ISDA sertifikato gavimo apibūdina Tze Tung Chongas, buvęs bendrovės „Citadel“ prekiautojas išvestinėmis finansinėmis priemonėmis.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Valstiečiai imasi miškų

Šiandien Seimas turi balsuoti už Miškų įstatymo pataisas, numatančias apriboti miško paskirties žemės...

Pramonė
05:50
Pasišalinęs pardavėjas atlaisvino Šiaulių banko spyruoklę Premium 4

Nusekusioje Baltijos biržoje gyvastį palaiko Šiaulių bankas, kurio akcijos stiprėja nebespaudžiamos stambaus...

Rinkos
2019.07.22
Švedų tyrimas: nerezidentų aptarnavimas atskleidžia tikrąjį „Swedbank“ veidą Premium 5

Švedijos banko „Swedbank“ padaliniuose Baltijos šalyse darbas su abejotinos reputacijos klientais iš ne ES...

Rinkos
2019.07.22
Naujoje kinų biržoje – akcijų kainų šuoliai šimtais procentų 2

Kinijos technologijų kompanijų akcijų kainos vidutiniškai pašoko po 140% per pirmąją prekybos dieną naujoje...

Rinkos
2019.07.22
Minusai grįžo į Vyriausybės skolinimosi aukcionus 17

Lietuvos Vyriausybė pirmadienį vidaus rinkoje pasiskolino už neigiamas palūkanas.

Rinkos
2019.07.22
Lukas investuoja: užgraužė sąžinė ir kai ką išjungiau Premium 4

Kai „Verslo žiniose“ pradėjau rašyti šį investavimo dienoraštį (o tai buvo gūdų 2018-ųjų lapkritį), po...

Lukas investuoja
2019.07.22
Verslas stoja prieš siekį apriboti investavimą į miškus Premium 10

Seime kelią skinantis įstatymo pakeitimui, kuriuo apribojamos galimybės investuoti į miškus, investicijų...

Rinkos
2019.07.22
Kaip „Libra“ taps pasauline valiuta, arba Kodėl „Libra“ nepatinka centriniams bankams Premium 4

Pasaulio investuotojus ir kriptovaliutų bendruomenę žinios apie „Facebook“ planus išleisti savo kriptovaliutą...

Rinkos
2019.07.22
Sutelktinio finansavimo reguliavimo srityje – naujovės

Lietuvos sutelktinio finansavimo rinkoje įsigalioja teisinės naujovės, kurios, kaip teigiama, sumažins...

Rinkos
2019.07.21
Nerimo signalų iš Švedijos būsto rinkos sumažėjo, bet rizikos dar yra 7

Nors per pastaruosius keletą metų įkaitusi situacija Švedijos būsto rinkoje stabilizavosi, rinką prižiūrinti...

Statyba ir NT
2019.07.20
Pildė portfelius Šiaulių banku ir „Olainfarm“ 1

Europos biržose tvyrant permainingoms nuotaikoms, investuotojai Baltijos biržose penktadienį nedvejojo ir...

Rinkos
2019.07.19
Prancūzų „Auchan“ galimai žvalgosi įsigijimo Baltijos šalyse Premium 9

Prancūzų mažmenininkas „Auchan“, turintis parduotuvių Lenkijoje, svarsto galimybę žengti į Baltijos šalis, o...

Prekyba
2019.07.19
Investuotojai į SBA grupės NT fondą – nuo pensininkų iki žinomų verslininkų 2

Lietuvos investicijų valdymo įmonės „Capitalica Asset Management“, priklausančios SBA grupei, valdomas fondas...

Rinkos
2019.07.19
Auksas pirmą kartą perkopė 1.450 USD 14

Aukso kaina pirmą kartą per daugiau kaip 6 metus viršijo 1.450 USD už unciją, rinkoje atkutus lūkesčiams dėl...

Rinkos
2019.07.19
Svaro turbulencijos: vertina pariteto galimybę Premium 3

„Brexit“ grįžta į rinkas neraminančių rizikų sąrašo pirmąsias vietas, užtikrindamas, kad artimiausiu metu...

Rinkos
2019.07.19
„Grindeks“ intriga biržoje tęsėsi, „Netflix“ rodo investuotojų nusivylimą Premium

Netikėtai dividendais aplipusios „Grindeks“ akcijos po 17% šuolio išvakarėse ketvirtadienį tęsė kilimą. Nuo...

Rinkos
2019.07.18
Ramina, kad Kinija prieš JAV galingiausio savo ginklo neišsitrauks 5

Kinijai ir JAV prekybos kare svaidantis karštais pareiškimais, analitikai ramina, kad Kinija neišdrįs kirsti...

Rinkos
2019.07.18
N26 pritraukė dar 170 mln. USD investiciją 13

Vokietijos internetinis bankas N26 pritraukė papildomą 170 mln. USD investiciją, pagal kurią visas bankas...

Rinkos
2019.07.18
Švedijos prievaizdo akis krypsta nuo būsto prie komercinio NT Premium 4

Švedijos būsto rinka pastaruosius kelerius metus nebekaista, tačiau tai nereiškia, kad visos rizikos...

Statyba ir NT
2019.07.18
„Paysera“ atidarė padalinį Rumunijoje 1

Lietuvos bendrovė „Paysera LT“, valdanti elektroninių mokėjimų sistemą „Paysera“, atidarė klientų aptarnavimo...

Paslaugos
2019.07.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau