E. komercijos šuolio pamokos prekybininkams –  poreikis efektyvinti, automatizuoti procesus

Reklama publikuota: 2020-08-13
svg svg

Karantino metu e. prekyba išgyveno tikrą šuolį – apsipirkimų skaičiai augo kartais. Nepaisant prekybininkams atsivėrusių naujų galimybių, kaip pastebi specialistai, situacija atskleidė silpnąsias apsipirkimo internetu proceso ir e. parduotuvių dalis, todėl paskatino verslus ieškoti patikimų, efektyvių bei finansinę grąžą užtikrinančių sprendimų.

E. prekyboje – efektyvumo siekis

nuotrauka::1 right

Julius Stulpinas, technologinius sprendimus prekybos įmonėms teikiančios bendrovės „StrongPoint Technology“ vyresnysis viceprezidentas ir vykdantysis direktorius, teigia, kad tokiam scenarijui, kai paskelbtas karantinas eksponentiškai augino e. prekybos apimtis, įmonės nebuvo tinkamai paruošusios savo sistemų, infrastruktūros bei darbuotojų.

Išaugęs gyventojų poreikis apsipirkti internetu paskatino naujus verslus ir pagrindinius šalies mažmeninės prekybos tinklus į internetinės prekybos rinką žengti greičiau, nei buvo planuota iki tol. Šiandien, įvertinus išmoktas pamokas, prekybininkai susidūrė su poreikiu nesustoti ir toliau nuosekliai investuoti į e. komercijos sprendimus, leidžiančius veikti pelningai bei efektyviau susitvarkyti su staigiai besikeičiančiomis apsipirkimo internetu apimtimis.

„Karantino metu buvo norima kuo greičiau padidinti e. prekybos logistinius pajėgumas arba startuoti su sprendimu pirkėjams, nebuvo laiko gilintis į procesus ar jų efektyvinimą. Šiandien jau ieškoma sprendimų, leidžiančių e. prekybą vystyti optimaliau – auginti klientų kiekį ir užtikrinti efektyvius procesus. Suvaldžius krizinę situaciją, atsirado laiko koncentruotis į atskiras proceso dalis, pvz., efektyvų prekių surinkimą“, – teigia J. Stulpinas.

E. prekybos sistemų sprendimus teikiančios bendrovės „E-Bros“ generalinio direktoriaus Mariaus Žilinsko žodžiais, karantino metu pagrindiniu ar vieninteliu kanalu tapusi internetinė prekyba paskatino verslus iš naujo pažvelgti ir į e. parduotuvių funkcionalumą: „Iki tol į patikimą, funkcionalią ir automatizuotą internetinę parduotuvę nemaža dalis verslų investavo ribotai. Stipriai išaugus paklausai, neautomatizuoti ir neoptimizuoti procesai sukėlė chaosą, dėl kurio strigo prekių užsakymai, pristatymai bei grąžinimai. Tai paskatino verslus įvertinti turimą infrastruktūrą.“

Efektyvumo rezervai – logistikos grandinėje

Kalbėdamas apie e. prekybos efektyvumo rezervus, J. Stulpinas pabrėžia verslo poreikį efektyvinti procesus – nuo užsakymo gavimo iki prekių pristatymo. Jei tokių sprendimų nėra ieškoma atskiruose internetinės prekybos proceso etapuose, veikti sėkmingai ir siekti pelno įmonėms tampa sudėtinga.

„Didžiausias efektyvumo potencialas slypi logistikos grandinėje, kuri apima procesą nuo užsakytų prekių surinkimo iki „paskutiniosios mylios“, t. y. prekių pristatymo pirkėjui. Matome, kad šiose dalyse yra daug neišnaudotų rezervų, daug kas daroma nepakankamai efektyviai, o ir naujų, lanksčių bei pažangių sprendimų rinkoje atsirado“, – pastebi „StrongPoint“ atstovas. Kaip vieną iš efektyvaus užsakymų valdymo būdų bendrovės siūlo programinę įrangą, apimančią visas e. prekybos logistikos dalis nuo trumpiausio užsakytų prekių surinkimo iki greičiausio maršruto pristatant pirkėjui į namus.

Alternatyvių ar efektyvių sprendimų prekybininkams būtina ieškoti ir paskutiniame e. prekybos proceso etape – pristatyme iki kliento durų. Šis etapas reikalauja didelių kaštų, ypač tuomet, jei už pristatymą klientas papildomai nemoka ar pas pirkėją tenka vykti pakartotinai.

„Siūlome alternatyvius pristatymo būdus. Vienas jų – pristatymas į savitarnos prekių atsiėmimo terminalus (maistomatus), kurie gali būti stacionarūs ir statomi prie fizinių parduotuvių, gyvenamuosiuose kvartaluose, stovėjimo aikštelėse, degalinėse, prie sporto klubų, t. y. ten, kur pirkėjui patogu. Kitas – mobilūs maistomatai ant ratų, kurių vietą galima keisti nesudėtingai ir pagal poreikį, pvz., norint ištestuoti naujas maistomatų vietas ar dėl sezoniškumo išaugus paklausai naujoje lokacijoje“, – „StrongPoint“ siūlomas alternatyvas vardija J. Stulpinas. Tokius mobilius sprendimus bendrovė šiuo metu kaip tik diegia Švedijoje.

Greitai prekes pristatyti į namus ir sumažinti kaštus galima išnaudojant dalijimosi ekonomikos potencialą ar siūlant „drive-thru“ – užsakymo atsiėmimo neišlipant iš automobilio – galimybę. Pirmuoju atveju pristatymą iki pirkėjo durų prekybininkai gali patikėti arba dalintis su bendrovėmis, veikiančiomis pagal P2P (vartotojas-vartotojui) modelį ir teikiančiomis pavėžėjimo paslaugas.

Nors siekti efektyvumo padeda masto ekonomija – dideli užsakymų skaičiai, mažesniems prekybininkams pasitarnauti gali procesų automatizavimas, minėtos partnerystės su verslais, veikiančiais pagal dalijimosi ekonomikos modelį, bei kiti diegiami sprendimai.

„Siūlome sprendimus, kurie tinkami prekybininkams, turintiems mažus užsakymų kiekius, pvz., programinę įrangą, kuri optimizuoja procesus pačiose parduotuvėse, todėl net ir startavus su mažomis užsakymų apimtimis, prekybininkams galime padėti prekes parduotuvėse surinkti kuo efektyviau. Vėliau, kai pasiekiamas kritinis užsakymų kiekis, sprendimai gali keistis: pavyzdžiui, tampa efektyviau prekių surinkimą organizuoti šiam tikslui dedikuotuose sandėliuose (angl. dark store). Galiausiai, kai prekių surinkimo kiekis dar labiau išauga, bendrovėms siūlome pasitelkti  robotizuotus sprendimus, padedančius dar efektyviau surinkti prekes tiek dedikuotame sandėlyje, tiek ir specialioje patalpoje, esančioje fizinėje parduotuvėje ar šalia jos“ , – kalba J. Stulpinas.

nuotrauka::2 left

E. parduotuvėse – poreikis automatizuoti procesus

Žvelgdamas į chaotiškus pastaruosius e. komercijos mėnesius, „E-Bros“ generalinis direktorius M. Žilinskas pabrėžia patikimos, stabilios ir funkcionalios e. parduotuvės svarbą.

„Procesų optimizavimas, automatizavimas įgyja visiškai kitą vertę, kai išauga pardavimų srautas. Vis dar netrūksta verslų, kuriems gavus užsakymą internetinėje parduotuvėje, jį į sistemą suvesti turi darbuotojas. Pirkėjų skaičiui išaugus kelis kartus, žmonės nespėja įrašyti užsakymų, pradeda vėluoti prekių surinkimas, pristatymas, stringa grąžinimo procesai“, – karantino metu išryškėjusią spragą pastebi M. Žilinskas.

Automatizuoti procesai interneto parduotuvėje padeda sumažinti žmogiškojo faktoriaus klaidų skaičių, nereikalauja papildomų žmogiškųjų resursų išaugus pardavimams, užtikrina efektyvesnį procesų vykdymą ir leidžia veikti pelningai. „Automatizuoti procesus yra finansiškai naudinga, ypač tiems verslams, kurie nesvarsto galimybės įdarbinti papildomų darbuotojų“, – įsitikinęs „E-Bros“ atstovas.

Optimizuoti procesai, integruotos programos, atsarginės duomenų bazės ir patikima infrastruktūra, M. Žilinsko žodžiais, karantino metu leido prekybininkams išvengti priverstinio verslo sustojimo bei padėjo sėkmingai atliepti net kelis kartus išaugusią paklausą.

Didesnėms įmonėms, siekiančioms užtikrinti sėkmingą e. parduotuvės veikimą nepriklausomai nuo galimų situacijų ir iššūkių ateityje, M. Žilinskas rekomenduoja atlikti sistemos apkrovos testus bei įsitikinti, kad turima infrastruktūra yra pajėgi ir patikima.

Nors sudėtingus procesus atliekančios e. parduotuvės gali pareikalauti nemažų finansinių resursų, investicija ilgainiui atsiperka. „Sudėtingos sistemos ir e. parduotuvės – ilgalaikis turtas, į kurį reikia žiūrėti kaip į kelių metų investiciją, leidžiančią sėkmingai vykdyti verslą ir suteikiančią saugumo“, – pabrėžia M. Žilinskas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Retail
2020.08.27
Šių dienų e. prekybos sėkmė – parduoti taip, kaip niekas kitas Verslo tribūna

Pandemijos metu stipriai išaugusi e. prekyba į prieškarantininį lygį nebegrįš – vartotojai pakeitė savo...

Retail
2020.08.26
Mobilius robotus verslui gaminantiems lietuviams karantinas atvėrė namų rinką Verslo tribūna

Iki šiol daugiausiai su Azijos regiono rinkomis dirbusi mobilių robotų sistemų įmonė „Rubedo sistemos“...

Retail
2020.08.20
E. komercijos šuolio pamokos prekybininkams –  poreikis efektyvinti, automatizuoti procesus Verslo tribūna

Karantino metu e. prekyba išgyveno tikrą šuolį – apsipirkimų skaičiai augo kartais. Nepaisant prekybininkams...

Retail
2020.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku