„Litgrid“ elektros perdavimo tinklo vystymui planuoja 1,3 mlrd. Eur investicijų

Publikuota: 2020-07-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Didžioji dalis ateinančio dešimtmečio „Litgrid“ investicijų skiriama sinchronizacijos su kontinentine Europa projektui. Tačiau perdavimo sistemos operatorius jau piešia ir gyvenimo kontūrus po jos – bendrovė turės paruošti elektros perdavimo tinklą ateinančio dešimtmečio energetikos inovacijoms.

2020-2029 m. elektros perdavimo tinklo vystymui gali reikėti apie 1,3 mlrd. Eur. Iš jų apie 52% planuojama panaudoti strateginių valstybės projektų įgyvendinimui. Apie 45% – bendrovės tinklo efektyviai plėtrai ir sistemingam atnaujinimui, fizinei ir informacinei saugai, informacinių sistemų plėtrai, taip pat tyrimams ir inovacijoms – tokias investicijas „Litgrid“ numato Valstybinei energetikos reguliavimo tarnybai (VERT) pateiktame įmonės dešimties metų investicijų plane.

Išplatintame pranešime bendrovė pristato šešias tendencijas, kurios darys didžiausią įtaką Lietuvos elektros energetikos sistemai per ateinančius dešimt metų.

Prisijungimas prie Europos, atsijungimas nuo Rusijos

Apie pusė dešimtmečio investicijų plano apima projektus, suplanuotus iki 2025 m. sinchronizacijos su Vakarų Europa.

„Ruošiantis prisijungimui prie Europos, bus užbaigta jūrinės elektros jungties su Lenkija „Harmony Link“ statyba, optimizuotas Šiaurės Rytų Lietuvos perdavimo tinklas, įrengti trys autotransformatoriai Alytaus transformatorių pastotėje. Bus nutiesta ir rekonstruota apie 520 km elektros perdavimo linijų, bus įrengtos dvi naujos 330 kV skirstyklos“, – pasakoja „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius L. Varanavičius.

Dešimtmečio investicijų planas yra ne tik priemonė planuoti elektros energetikos sistemos veikimą ilguoju laikotarpiu, tai taip pat yra priemonė apie strategines tinklų plėtros kryptis informuoti kitus elektros perdavimo sistemų operatorius.

„Plane numatytas fizinis Kaliningrado srities ir Baltarusijos atjungimas nuo šalies energetikos sistemos nuo 2025 m. Tai, kad keitikliai, įgalinantys elektros srautus tarp asinchroniškai veikiančių zonų, nebus statomi prie sienos su Baltarusija, yra ir taip aišku, tačiau tokie įrenginiai nenumatyti ir prie sienos su Kaliningradu“, – sako L. Varanavičius.

Elektromobiliai ir elektriniai traukiniai

Be tinklo vystymo prisijungimui prie Europos, „Litgrid“ planuoja dar 72 km naujų linijų nutiesti siekiant užtikrinti elektros tinklo patikimumą. Taip pat planuojama rekonstruoti 87 transformatorių pastotes.

Ateinančių dešimties metų elektros energetikos vystymo plane „Litgrid“ įvertino tinklo gebėjimą prisitaikyti prie elektromobilių plėtros. Preliminariai modeliuojama, kad elektromobilių skaičius 2029 m. šalyje gali siekti apie 106.000 ir jie naudos apie 179 GWh elektros energijos per metus. Palyginti, 2019 m. pabaigoje elektromobilių Lietuvoje buvo 1.357. „Litgrid“ skaičiuoja, kad perdavimo sistemai problemų nekiltų ir tuomet, jei elektromobilių skaičius šalyje būtų dvigubai didesnis, nei prognozuojama – perdavimo sistema tam bus paruošta.

Naujų patikimai prieinamų elektrinių poreikis

„Litgrid“ prognozuoja, kad, nepaisant COVID-19 pandemijos sukelto trumpalaikio elektros vartojimo sumažėjimo, elektros augimas per ateinantį dešimtmetį augs vidutiniškai po 2% kasmet ir 2029 m. sieks 14,7 TWh (2019 m. – 12,16 TWh). Didžiausia sistemos galia tuo pat metu išaugs nuo 2032 iki 2466 MW.

„Nepaisant augančio elektros energijos poreikio, įvertinus, kiek elektros linijų turime su Latvija, Švedija ir Lenkija, sovietmečiu pervystyta Lietuvos elektros perdavimo sistema normaliomis sąlygomis sugebės susidoroti su tokiu prieaugiu. Tačiau susiklosčius ekstremalioms sąlygoms nuo 2025 m. elektros sistemai gali pritrūkti 250-526 MW galios elektros gamybos patikimai prieinamų įrenginių. Planuojame, kaip šį trūkumą atliepsime. Šiuo tikslu jau dabar yra kuriamas pajėgumų mechanizmas. Tai – įstatymais apibrėžtas būdas nuolat stebėti, kada sistemoje gali pritrūkti elektrinių ir kaip, jei trūkumas formuotųsi, jis turėtų būti šalinamas“, – pasakoja L. Varanavičius.

Naujajame plane patikimai prieinamos galios trūkumą „Litgrid“ ekspertai identifikavo pirmą kartą, pasitelkę tikimybinį metodą. Skaičiavimus tokiu būdu pirmą kartą 2019 m. atliko Kauno technologijos universiteto mokslininkai. 

Vadovaudamasi nauju pajėgumų mechanizmo įstatymu tokius tikimybinius skaičiavimus „Litgrid“ atliks kasmet. Ateinančio dešimtmečio plane įvertintą patikimai prieinamos galios poreikį tikimasi patenkinti skelbiant aukcioną. Jo metu rinkos dalyviai būtų paskatinti iki 2025 m. sistemai pasiūlyti pakankamą patikimai prieinamos galios kiekį reikalingų įrenginių. Numatoma, kad pirmasis aukcionas įvyks dar šiemet.

Ateities vėjo parkams jūroje – jungtys su Latvija

Lietuvos elektros perdavimo sistema per ateinantį dešimtmetį leis integruoti suplanuotus 1.500 MW vėjo elektrinių sausumoje. Šiuo metu, skaičiuojant smulkiąsias elektrines, Lietuvoje veikia 539 MW vėjo jėgainių. Įgyvendinus sinchronizacijos projektą, sistemą galės papildyti ir 700 MW vėjo jėgainių jūroje. Jų vietą jau patvirtino Vyriausybė – apie 30 km į Vakarus nuo Baltijos jūros pakrantės ties Palanga. Ten iškylančių vėjo turbinų laukiama 2027 m.

Antrame jūrinės vėjo generacijos plėtros etape, kuris numatomas po 2030 m., į elektros sistemą būtų integruojama dar bent 700 MW vėjo parkų. Tačiau tuo atveju tinkle jau pritrūktų elektros linijų Šiaurės Vakarų Lietuvoje. „Jau dabar svarstome kelias alternatyvas, kurios padėtų užbėgti šiai problemai už akių. Tad vienas iš sprendimų – stiprinti elektros jungtis su Latvija. Būtų rekonstruojama 330 kV oro linija tarp Darbėnų ir Grobinės. Pakeitimų reikėtų ir Latvijos teritorijoje, todėl šiai alternatyvai reikėtų ir Latvijos perdavimo sistemos operatoriaus pritarimo“, – teigia L. Varanavičius.

Planuojama, kad „Litgrid“ ir toliau užtikrins vėjo parkų prijungimą sausumoje, o elektros perdavimo infrastruktūra jūroje pagal šiuo metu galiojančius įstatymus turės pasirūpinti patys vėjo parkų statytojai.

Baterijos

Ateinantis dešimtmetis į tinklą atneš ir energijos kaupimo technologijas. Pirmiausiai Vilniaus transformatorių pastotės 10 kV skirstykloje 2021 m. bus įrengta nedidelė bandomoji 1 MW galios ir 1 MWh talpos baterijų energijos kaupimo sistema. Taip bus patikrintos baterijų kaupimo sistemų panaudojimo galimybės realiomis Lietuvos elektros energetikos sistemos sąlygomis. Gauti rezultatai ir žinios padės „Litgrid“ ugdyti kompetencijas ir diegti energijos kaupiklius vėliau.

Dar iki sinchronizacijos su Europa yra numatyta įrengti dvi 10 MW galios baterijų sistemas. Šie projektai padėtų užtikrinti elektros sistemos stabilumą po to, kai atsijungsime nuo rusiškos energetikos sistemos. Potencialūs baterijų projektai gavo dalinį reguliuotojų pritarimą, kai buvo derinami antrojo sinchronizacijos etapo projektai.

„Perdavimo sistemos operatorius negalės įrenginėti energijos kaupiklių sistemos stabilumui užtikrinti, jei tai galės padaryti kiti rinkos dalyviai. Todėl 2021 m. atliksime vadinamąjį rinkos testą, kurio metu išsiaiškinsime, ar yra rinkoje žaidėjų, galinčių teikti pirminio rezervo paslaugą ir ar rinkos kainos nėra nepagrįstai aukštos“, – teigia L. Varanavičius.

Paklausos valdymas

Artimiausiais metais Lietuvos elektros tinkle ketinama burti elektros vartotojus ir imtis vadinamojo paklausos valdymo. Tai yra susitarimas su daug elektros naudojančiais rinkos dalyviais, kurie už mokestį sutinka prireikus sumažinti savo energijos poreikį, t. y., sustabdyti ar pristabdyti dalį įrenginių. Tokia paslauga „Litgrid“ leistų sumažinti didžiausius ir brangiausius elektros poreikio pikus, o tai mažintų ir tinklo plėtros poreikį.

„Litgrid“ vertinimu, kol tas potencialiai tokių įrenginių nėra daug. Jų bendra galia siekia apie 50 MW, vos 2% didžiausios sistemos galios 2030 m. Anot L. Varanavičiaus, kol kas nėra patikimų duomenų, leidžiančių jį prognozuoti būsiant didesnį. „Tai nedidelis, simbolinis, bet žingsnis lanksčiųjų paslaugų link“, – įsitikinęs L. Varanavičius.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Klaipėdos naftos“ perspektyvos: dividendai, plėtra ir naujos veiklos Premium

Baltarusiškų krovinių netekusi AB „Klaipėdos nafta“ (KN) skaičiuoja rekordinius nuostolius. „Tobulą neigiamų...

Rinkos
2021.12.07
„Klaipėdos naftos“ pajamos šiemet smuko 25%, lapkritį – 20%

Valstybės valdoma naftos ir suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalų operatorė „Klaipėdos nafta“ per 11...

Pramonė
2021.12.07
Pirmoji saulės modulių gamykla Lietuvoje laikinai nutraukia gamybą Premium 15

Tomui Barakauskui priklausanti UAB „Solet“ laikinai stabdo saulės modulių gamybą. Užsakymus jai teikusi...

Pramonė
2021.12.07
„Ignitis grupės“ Pomeranijos vėjo elektrinių parkas pradėjo komercinę veiklą 2

Lenkijos energetikos reguliuotojas šių metų gruodžio 6 d. „Ignitis grupės“ bendrovei „Pomerania Wind Farm“...

Rinkos
2021.12.07
Biokuro rinkoje – jo kilmės atsekamumo įrankis

Biokuro rinkoje pradėjo veikti jo kilmės ir žaliavos atsekamumo įrankis (angl. Baltpool Tracebility Tool),...

Pramonė
2021.12.06
Lietuvos ir Lenkijos tinklai pirmą kartą veikė sinchroniškai 1

Lietuvos ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorės „Litgrid“ ir PSE praėjusį šeštadienį atliko...

Pramonė
2021.12.06
Lietuvoje pradedamas įgyvendinti vienas didžiausių Europoje baterijų projektas 2

Daugiau kaip 100 mln. Eur vertės energijos kaupikliai Lietuvoje bus pradėti įrengti kitų metų birželį, o...

Pramonė
2021.12.06
Po Saudo Arabijos pareiškimo nafta brangsta

Naftos kainos pirmadienį kyla, Saudo Arabijai pranešus, kad sausį ji padidins visų rūšių naftos,...

Pramonė
2021.12.06
„Kauno tiltų“ ir „Litenergoservis“ rankose – 57 mln. Eur vertės linijos Darbėnai–Bitėnai rangos sutartis

Lietuvai sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, elektros perdavimo sistemos operatorė...

Statyba ir NT
2021.12.06
Į „Mokslo salą“ atkeliavo 30 tonų sveriančios šalčio mašinos

Kaune Nemuno saloje kylantį mokslo muziejų „Mokslo salą“ pasiekė įspūdingų gabaritų inovatyvūs įrenginiai –...

Pramonė
2021.12.06
„Rokiškis hybrid“ suplanavo 60 MW saulės elektrines

Lapkritį įregistruota Andriaus Čypo bendrovė „Rokiškis hybrid“ planuoja įrengti 60 megavatų (MW) galios...

Pramonė
2021.12.06
Norit paramos, sužaliuokit 8

„Verslo žinios“, norėdamos suteikti kuo daugiau pridėtinės vertės savo prenumeratoriams, pasiūlė naują...

Verslo aplinka
2021.12.06
Gailisi, kad neinvestavo vakar, šiandien tapo per brangu, bet reikia  Premium

Europos įmonių apklausa parodė, kad Lietuvos bendrovės šiandien labiausiai gailisi, jog dar iki pandemijos...

Finansai
2021.12.06
Didžiausios EP frakcijos pirmininkas: ginkluotas konfliktas Ukrainoje reikš „Nord Stream 2“ galą 7

Jeigu Rusija prieš Ukrainą panaudos karinę jėgą, tai reikš dujotiekio „Nord Stream 2“ projekto pabaigą,...

Verslo aplinka
2021.12.05
Į Lietuvą atplaukė dujų krovinys iš centrinės Afrikos

Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) terminalą šeštadienį atplaukė pirmasis dujų krovinys iš...

Pramonė
2021.12.04
Ar konkursas statyti jūros vėjo jėgaines nėra fikcija? Premium

Nuo š. m. spalio vidurio „NordPoolSpot“ (NPS) elektros prekybos sistemos Lietuvos zonoje vyraujančių kainų...

Pramonė
2021.12.04
„Epso-G“ vadovas R. Zukas traukiasi iš įmonių grupės

Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „Epso-G“ vadovas Rolandas Zukas, artėjant kadencijos pabaigai 2022...

Vadyba
2021.12.03
D. Kreivys: Astravo AE Lietuvai nebus saugi niekada 5

Lietuva niekada negalės pripažinti šalia jos sienos pastatytos Astravo atominės elektrinės (AE) kaip saugios,...

Pramonė
2021.12.03
Ekspertai nerimauja, kad šalti orai Europoje sausį gali paaštrinti dujų krizę

Energetikos krizės Europoje mastas priklausys nuo to, kiek šaltas bus pirmasis 2022-ųjų mėnuo, pareiškė...

Pramonė
2021.12.02
Tretinį elektros rezervą kitąmet užtikrins „Ignitis gamyba“ 2

Tretinį avarinį aktyviosios galios rezervą kitąmet užtikrins bendrovės „Litgrid“ aukcioną laimėjusi „Ignitis...

Pramonė
2021.12.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku