„Litgrid“ elektros perdavimo tinklo vystymui planuoja 1,3 mlrd. Eur investicijų

Publikuota: 2020-07-01 14:58
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Didžioji dalis ateinančio dešimtmečio „Litgrid“ investicijų skiriama sinchronizacijos su kontinentine Europa projektui. Tačiau perdavimo sistemos operatorius jau piešia ir gyvenimo kontūrus po jos – bendrovė turės paruošti elektros perdavimo tinklą ateinančio dešimtmečio energetikos inovacijoms.

2020-2029 m. elektros perdavimo tinklo vystymui gali reikėti apie 1,3 mlrd. Eur. Iš jų apie 52% planuojama panaudoti strateginių valstybės projektų įgyvendinimui. Apie 45% – bendrovės tinklo efektyviai plėtrai ir sistemingam atnaujinimui, fizinei ir informacinei saugai, informacinių sistemų plėtrai, taip pat tyrimams ir inovacijoms – tokias investicijas „Litgrid“ numato Valstybinei energetikos reguliavimo tarnybai (VERT) pateiktame įmonės dešimties metų investicijų plane.

Išplatintame pranešime bendrovė pristato šešias tendencijas, kurios darys didžiausią įtaką Lietuvos elektros energetikos sistemai per ateinančius dešimt metų.

Prisijungimas prie Europos, atsijungimas nuo Rusijos

Apie pusė dešimtmečio investicijų plano apima projektus, suplanuotus iki 2025 m. sinchronizacijos su Vakarų Europa.

„Ruošiantis prisijungimui prie Europos, bus užbaigta jūrinės elektros jungties su Lenkija „Harmony Link“ statyba, optimizuotas Šiaurės Rytų Lietuvos perdavimo tinklas, įrengti trys autotransformatoriai Alytaus transformatorių pastotėje. Bus nutiesta ir rekonstruota apie 520 km elektros perdavimo linijų, bus įrengtos dvi naujos 330 kV skirstyklos“, – pasakoja „Litgrid“ Strategijos departamento direktorius L. Varanavičius.

Dešimtmečio investicijų planas yra ne tik priemonė planuoti elektros energetikos sistemos veikimą ilguoju laikotarpiu, tai taip pat yra priemonė apie strategines tinklų plėtros kryptis informuoti kitus elektros perdavimo sistemų operatorius.

„Plane numatytas fizinis Kaliningrado srities ir Baltarusijos atjungimas nuo šalies energetikos sistemos nuo 2025 m. Tai, kad keitikliai, įgalinantys elektros srautus tarp asinchroniškai veikiančių zonų, nebus statomi prie sienos su Baltarusija, yra ir taip aišku, tačiau tokie įrenginiai nenumatyti ir prie sienos su Kaliningradu“, – sako L. Varanavičius.

Elektromobiliai ir elektriniai traukiniai

Be tinklo vystymo prisijungimui prie Europos, „Litgrid“ planuoja dar 72 km naujų linijų nutiesti siekiant užtikrinti elektros tinklo patikimumą. Taip pat planuojama rekonstruoti 87 transformatorių pastotes.

Ateinančių dešimties metų elektros energetikos vystymo plane „Litgrid“ įvertino tinklo gebėjimą prisitaikyti prie elektromobilių plėtros. Preliminariai modeliuojama, kad elektromobilių skaičius 2029 m. šalyje gali siekti apie 106.000 ir jie naudos apie 179 GWh elektros energijos per metus. Palyginti, 2019 m. pabaigoje elektromobilių Lietuvoje buvo 1.357. „Litgrid“ skaičiuoja, kad perdavimo sistemai problemų nekiltų ir tuomet, jei elektromobilių skaičius šalyje būtų dvigubai didesnis, nei prognozuojama – perdavimo sistema tam bus paruošta.

Naujų patikimai prieinamų elektrinių poreikis

„Litgrid“ prognozuoja, kad, nepaisant COVID-19 pandemijos sukelto trumpalaikio elektros vartojimo sumažėjimo, elektros augimas per ateinantį dešimtmetį augs vidutiniškai po 2% kasmet ir 2029 m. sieks 14,7 TWh (2019 m. – 12,16 TWh). Didžiausia sistemos galia tuo pat metu išaugs nuo 2032 iki 2466 MW.

„Nepaisant augančio elektros energijos poreikio, įvertinus, kiek elektros linijų turime su Latvija, Švedija ir Lenkija, sovietmečiu pervystyta Lietuvos elektros perdavimo sistema normaliomis sąlygomis sugebės susidoroti su tokiu prieaugiu. Tačiau susiklosčius ekstremalioms sąlygoms nuo 2025 m. elektros sistemai gali pritrūkti 250-526 MW galios elektros gamybos patikimai prieinamų įrenginių. Planuojame, kaip šį trūkumą atliepsime. Šiuo tikslu jau dabar yra kuriamas pajėgumų mechanizmas. Tai – įstatymais apibrėžtas būdas nuolat stebėti, kada sistemoje gali pritrūkti elektrinių ir kaip, jei trūkumas formuotųsi, jis turėtų būti šalinamas“, – pasakoja L. Varanavičius.

Naujajame plane patikimai prieinamos galios trūkumą „Litgrid“ ekspertai identifikavo pirmą kartą, pasitelkę tikimybinį metodą. Skaičiavimus tokiu būdu pirmą kartą 2019 m. atliko Kauno technologijos universiteto mokslininkai. 

Vadovaudamasi nauju pajėgumų mechanizmo įstatymu tokius tikimybinius skaičiavimus „Litgrid“ atliks kasmet. Ateinančio dešimtmečio plane įvertintą patikimai prieinamos galios poreikį tikimasi patenkinti skelbiant aukcioną. Jo metu rinkos dalyviai būtų paskatinti iki 2025 m. sistemai pasiūlyti pakankamą patikimai prieinamos galios kiekį reikalingų įrenginių. Numatoma, kad pirmasis aukcionas įvyks dar šiemet.

Ateities vėjo parkams jūroje – jungtys su Latvija

Lietuvos elektros perdavimo sistema per ateinantį dešimtmetį leis integruoti suplanuotus 1.500 MW vėjo elektrinių sausumoje. Šiuo metu, skaičiuojant smulkiąsias elektrines, Lietuvoje veikia 539 MW vėjo jėgainių. Įgyvendinus sinchronizacijos projektą, sistemą galės papildyti ir 700 MW vėjo jėgainių jūroje. Jų vietą jau patvirtino Vyriausybė – apie 30 km į Vakarus nuo Baltijos jūros pakrantės ties Palanga. Ten iškylančių vėjo turbinų laukiama 2027 m.

Antrame jūrinės vėjo generacijos plėtros etape, kuris numatomas po 2030 m., į elektros sistemą būtų integruojama dar bent 700 MW vėjo parkų. Tačiau tuo atveju tinkle jau pritrūktų elektros linijų Šiaurės Vakarų Lietuvoje. „Jau dabar svarstome kelias alternatyvas, kurios padėtų užbėgti šiai problemai už akių. Tad vienas iš sprendimų – stiprinti elektros jungtis su Latvija. Būtų rekonstruojama 330 kV oro linija tarp Darbėnų ir Grobinės. Pakeitimų reikėtų ir Latvijos teritorijoje, todėl šiai alternatyvai reikėtų ir Latvijos perdavimo sistemos operatoriaus pritarimo“, – teigia L. Varanavičius.

Planuojama, kad „Litgrid“ ir toliau užtikrins vėjo parkų prijungimą sausumoje, o elektros perdavimo infrastruktūra jūroje pagal šiuo metu galiojančius įstatymus turės pasirūpinti patys vėjo parkų statytojai.

Baterijos

Ateinantis dešimtmetis į tinklą atneš ir energijos kaupimo technologijas. Pirmiausiai Vilniaus transformatorių pastotės 10 kV skirstykloje 2021 m. bus įrengta nedidelė bandomoji 1 MW galios ir 1 MWh talpos baterijų energijos kaupimo sistema. Taip bus patikrintos baterijų kaupimo sistemų panaudojimo galimybės realiomis Lietuvos elektros energetikos sistemos sąlygomis. Gauti rezultatai ir žinios padės „Litgrid“ ugdyti kompetencijas ir diegti energijos kaupiklius vėliau.

Dar iki sinchronizacijos su Europa yra numatyta įrengti dvi 10 MW galios baterijų sistemas. Šie projektai padėtų užtikrinti elektros sistemos stabilumą po to, kai atsijungsime nuo rusiškos energetikos sistemos. Potencialūs baterijų projektai gavo dalinį reguliuotojų pritarimą, kai buvo derinami antrojo sinchronizacijos etapo projektai.

„Perdavimo sistemos operatorius negalės įrenginėti energijos kaupiklių sistemos stabilumui užtikrinti, jei tai galės padaryti kiti rinkos dalyviai. Todėl 2021 m. atliksime vadinamąjį rinkos testą, kurio metu išsiaiškinsime, ar yra rinkoje žaidėjų, galinčių teikti pirminio rezervo paslaugą ir ar rinkos kainos nėra nepagrįstai aukštos“, – teigia L. Varanavičius.

Paklausos valdymas

Artimiausiais metais Lietuvos elektros tinkle ketinama burti elektros vartotojus ir imtis vadinamojo paklausos valdymo. Tai yra susitarimas su daug elektros naudojančiais rinkos dalyviais, kurie už mokestį sutinka prireikus sumažinti savo energijos poreikį, t. y., sustabdyti ar pristabdyti dalį įrenginių. Tokia paslauga „Litgrid“ leistų sumažinti didžiausius ir brangiausius elektros poreikio pikus, o tai mažintų ir tinklo plėtros poreikį.

„Litgrid“ vertinimu, kol tas potencialiai tokių įrenginių nėra daug. Jų bendra galia siekia apie 50 MW, vos 2% didžiausios sistemos galios 2030 m. Anot L. Varanavičiaus, kol kas nėra patikimų duomenų, leidžiančių jį prognozuoti būsiant didesnį. „Tai nedidelis, simbolinis, bet žingsnis lanksčiųjų paslaugų link“, – įsitikinęs L. Varanavičius.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Notą JAV dėl „Nord Stream 2“ pasirašė 24 iš 27 ES narių 11

JAV Valstybės departamentui adresuotą notą dėl grasinimų išplėsti sankcijas Rusijos antrojo eksporto...

Verslo aplinka
2020.08.14
„Epso-G“ pajamos pirmąjį pusmetį augo 6,7% iki 132 mln. Eur

Valstybės valdomos elektros ir dujų perdavimo grupės „Epso-G“ konsoliduotos pajamos šių metų pirmąjį pusmetį...

Pramonė
2020.08.13
Astravo AE boikoto strategijoje klausimų kol kas daugiau nei atsakymų 

Baltarusijai pradėjus krauti branduolinį į Astravo atominę elektrinę, Lietuvos politikos formuotojai ir...

Pramonė
2020.08.13
„Ignitis grupė“: teismas sustabdė privalomą ESO akcijų išpirkimą 2

Valstybės netiesiogiai kontroliuojamos elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“...

Pramonė
2020.08.12
Ignalinos AE tikisi su saulės energija sutaupyti iki 12 mln. Eur 1

Neveikianti Ignalinos atominė elektrinė (IAE) planuoja savo reikmėms pasitelkti saulės energiją ir iki...

Pramonė
2020.08.12
Rusijos URM vadovas: „Nord Stream 2“ bus baigtas tiesti netrukus

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, jog antrasis Rusijos eksporto dujotiekis „Nord...

Pramonė
2020.08.11
PST dalį gamybai reikiamos elektros gamins nuosavose saulės jėgainėse

Viena didžiausių Lietuvos statybos įmonių grupių AB Panevėžio statybos trestas (PST) dalį gamybos procesuose...

Pramonė
2020.08.10
Lietuva įteikė Baltarusijai notą, smerkiančią jos veiksmus dėl Astravo AE 8

Baltarusijos ambasadai penktadienį įteikta Lietuvos užsienio reikalų ministerijos protesto nota, griežtai...

Pramonė
2020.08.07
Lietuva laukia EK reakcijos pradedant Astravo AE bandymus 1

Baltarusijai pradėjus krauti kurą į Astravo atominės elektrinės (AE) pirmąjį reaktorių ir faktiškai pradedant...

Pramonė
2020.08.07
VRM ragina gyventojus pačius domėtis, ką reiktų daryti avarijos Astravo AE atveju

Vidaus reikalų ministerija (VRM) ragina gyventojus pačius domėtis, kaip reikėtų elgtis avarijos Astravo...

Pramonė
2020.08.07
Ž. Vaičiūnas apie TATENĄ: neatsakinga toleruoti tai, kas vyksta Astravo AE

Žygimantas Vaičiūnas, energetikos ministras, pareiškė, kad už branduolinę saugą atsakinga Tarptautinės...

Pramonė
2020.08.07
Lietuva oficialiai informuota apie kuro pakrovimą į Astravo AE 19

Lietuva ketvirtadienį gavo oficialų patvirtinimą, kad į Astravo atominės elektrinės (AE) pirmojo bloko...

Pramonė
2020.08.06
Teismas atmetė 240 mln. Eur Lietuvos ieškinį prieš „Veolia“ ir „Icor“

Vilniaus apygardos teismas atsisakė priimti Energetikos ministerijos, atstovaujančios Lietuvos Respublikai,...

Pramonė
2020.08.06
Vokietijos aplinkos organizacija dėl „Nord Stream 2“ kreipėsi į teismą

Rusijos antrojo eksporto dujotiekio per Baltijos jūrą projekto „Nord Stream 2“ užbaigimas susidūrė su...

Pramonė
2020.08.06
Branduolinis kuras į Astravo AE pirmąjį reaktorių bus pradėtas krauti rugpjūčio 7 d.

Branduolinis kuras į Astravo atominės elektrinės (AE) pirmąjį reaktorių bus pradėtas krauti rugpjūčio 7-ąją,...

Pramonė
2020.08.06
„Ignitis grupė“ apsisprendė išsaugoti privilegiją „tylintiems“ investuotojams 4

Lietuvos energetikos milžinė „Ignitis grupė“, dar antradienį grasinusi naikinti dalyvavimo jos rengiamame...

Rinkos
2020.08.06
Prezidento patarėjas: Astravo AE realiai pradės veikti ne anksčiau kaip metų pabaigoje

Baltarusija penktadienį gali oficialiai atidaryti Astravo atominę elektrinę (AE), tačiau tai bus tik...

Pramonė
2020.08.06
„Litgrid“ pajamos šiemet augo 9,7%, grynasis pelnas – beveik 4,9 karto 1

Elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ paskelbė, kad pirmąjį šių metų pusmetį gavo 9,7% arba 9 mln.

Rinkos
2020.08.05
Dėl Astravo grėsmės savivaldybės bus įpareigotos mėnesiui turėti asmens apsaugos priemonių 1

Tokius projektus planuojama pateikti Seimui rudens sesiją, BNS sakė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas...

Verslo aplinka
2020.08.05
Baltarusija pakeitė Astravo AE įjungimo licencijavimo tvarką 1

Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamentas...

Pramonė
2020.08.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus