Saulės energetika per pandemiją prarastą tempą atgaus iki 2024 m.

Publikuota: 2020-06-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Europos saulės energetikos asociacija „Solar Power Europe“ visuotinės fotovoltinės rinkos apžvalgoje pateikė Pasaulio saulės tarybos (angl. Global Solar Council) atliktą tyrimą dėl COVID-19 pandemijos poveikio saulės energetikos sektoriui.

Nors daugelis bendrovių dėl pandemijos susidūrė su mažėjančiais užsakymais, pasitelkus tinkamas finansavimo priemones, Lietuvoje iki 2021 m. pabaigos būtų sukurta per 6.000 naujų darbo vietų, o saulės energetikos sektorius ikipandeminį augimo tempą galėtų susigrąžinti 2024 m.

Daugiau kaip 500 pasaulio saulės energetikos srityje veikiančių įmonių apklausa atskleidė, kad užsakymų sumažėjimą dėl koronaviruso patyrė apie 72% elektrinių statytojų, o 6 įmonėms iš dešimties – užsakymų sumažėjo iki 50%.

Padariniai išnyks 2024 m.

Kalbant apie poveikį kasdienėms operacijoms, daugiau nei pusė respondentų (57%) paminėjo, kad jų veiklą sutrikdė darbo ir judėjimo apribojimai dėl uždarytų miestų. Šiek tiek daugiau nei trečdalis (37%) teigė, kad turi problemų dėl užsakymų, kenčia nuo mažesnės paklausos ir įvairių sutarčių sudarymo trikdžių. Apie penktadalis verslo atstovų sako turintys problemų, susijusių su tiekimo grandinėmis ir logistika.

Nepaisant ne itin džiaugsmingų apklausos rezultatų, prognozuojama, kad šiemet pasaulinė rinka, t. y. naujos saulės elektrinių instaliacijos, susitrauks tik apie 4%, iki 112 gigavatų (GW).

Tiesa, 2019 m. prognozių duomenimis, rinka šių metų pabaigoje turėjo sudaryti 144 GW, tad šiuo atžvilgiu skirtumas kur kas didesnis – 22%, arba 32 GW.

Pagal apžvalgoje pateiktą realistinį scenarijų, 2021 m. tikimasi 34% pasaulinės saulės jėgainių rinkos augimo, iki 150 GW naujų instaliacijų, 2022 m. – iki 169 GW. Daroma pagrįsta prielaida, kad pandemijos padariniai visiškai išnyks jau apie 2024 m. Dar geresnė žinia ta, kad net ir pagal pesimistinį scenarijų pasaulis 2024 m. tikisi įveikti suminę 1 teravato instaliuotų saulės elektrinių ribą. Šiandien ši galia sudaro apie 630 GW. Tad per artimiausius 4-erius metus tikimasi mažiausiai 60% augimo.

Reikės investicijų

Tiesa, kaip teigia Andrius Karazinas, saulės modulių gamybos ir įrengimo bendrovės „Solet Technics“ direktorius ir Lietuvos saulės energetikos asociacijos viceprezidentas, tokioms augimo prognozėms reikalinga esminė prielaida – šalių vyriausybės turi imtis atitinkamų atsinaujinančių energijos šaltinių skatinimo programų. Anot jo, tam dabar tinkamas metas.

„Valstybės, siekiančios pagreitinti perėjimą nuo iškastinio kuro prie atsinaujinančių energijos šaltinių, jau ėmėsi veiksmų“, – teigia jis.

Pavyzdžiui, šveicarai saulės energetikos vystymui privatiems asmenims paskatinti skyrė 46 mln. frankų (apie 43 mln. Eur). Japonija paskelbė apie 1 mlrd. USD (apie 890 mln. Eur) lengvatinių paskolų verslo sektoriui įsirengti saulės jėgaines savo poreikiui. Malaizija paskelbė konkursą 1 GW galios fotovoltinei elektrinei statyti, Vokietijos Brėmeno žemė įpareigojo įrengti saulės elektrines ant visų naujai statomų namų, įskaitant visuomeninius pastatus.

Lietuvoje dėl neįprastai šiltos žiemos sausį ir vasarį buvo baigiami 2019 m. pabaigoje pradėti projektai.

„Tiesa, kovą, balandį ir gegužę apyvartos krito gan ženkliai, nes dalis privačių asmenų nusprendė palaukti, iki šiol linkę susilaikyti nuo didesnių investicijų. Kita vertus, reikia tikėtis, kad šis laikotarpis leido dar geriau suprasti, kad investuoti reikia tikslingai – ne todėl, kad „turėtum“, bet kad investicija neštų grąžą arba leistų taupyti“, – sektoriaus padėtį Lietuvoje komentuoja A. Karazinas.

Skaičiuojama, kad bendras saulės elektrinių instaliacijų skaičius Lietuvoje šiandien – apie 120 MW. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, iš atsinaujinančių energijos išteklių elektrą gaminančių vartotojų skaičius per pastaruosius metus išaugo daugiau kaip 3 kartus, o įrengtoji galia didėjo beveik 4 kartus – iki 52.871 MW. Tokios tendencijos nuteikia pozityviai.

Prielaidų augti – daug

„Prielaidų Lietuvos saulės energetikos sektoriui augti ir nesustoti šiandien tikrai daug. Pavyzdžiui, gegužės pradžioje pasibaigė terminas teikti paraiškas paramai gauti pagal priemonę  „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“. Gautos 99 paraiškos šiuo metu vertinamos, finansavimo sutartys turėtų būti baigtos pasirašyti iki vasaros vidurio. Tikėtina, kad dalis įmonių dar šiemet suspės paskelbti elektrinių pirkimo konkursus ir jas įsirengti“, – teigia A. Karazinas.

Energetikos ministerija, siekdama sumažinti pandemijos padarinius šalies ūkiui, žada paankstinti kai kuriuos kvietimus pasinaudoti valstybės parama privatiems asmenims. Be šiemet sausį skelbto kvietimo su parama įsirengti saulės jėgaines savo poreikiams tiek ant stogų, tiek saulės parkuose, Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) šiuo metu kviečia teikti paraiškas ne tik įsirengimo paramai, bet ir daliniam palūkanų kompensavimui, perkant išsimokėtinai. Iš viso tam numatyta 5 mln. Eur. Viešojoje erdvėje ne kartą pasirodė pranešimų apie liepą planuojamą pakartotinį kvietimą paramai gauti privatiems asmenims, įsigyjantiems jėgaines saulės parkuose. Spalį vėl tikimasi kvietimo tiems, kas pasiryžę įsirengti elektrinę ant savo stogo.

Jau baigėsi paraiškų pateikimo terminas šilumos ūkio įmonėms, tačiau birželį paskelbtas kvietimas teikti paraiškas atsinaujinančių išteklių panaudojimo projektams visuomeninės ir gyvenamosios paskirties pastatuose, kurie nuosavybės teise priklauso valstybei, savivaldybėms, tradicinėms religinėms bendruomenėms, religinėms bendrijoms ar centrams. Bendra kvietimo suma sudaro 15 mln. Eur. Tikimasi, kad dalis projektų bus įgyvendinta dar šiemet.

Vėliausiai rudenį laukiama 8 mln. Eur apimties kvietimo energetinėms bendrijoms, ūkininkams, smulkioms ir vidutinėms įmonėms, finansavimo šaltinis – statistiniai žaliosios elektros pardavimai.

Vyriausybės patvirtintame „Ekonomikos DNR plane“ Klimato kaitos ir energetikos krypčiai 2020 m. liepos 1 d.–2021 m. gruodžio 31 d. laikotarpiui jau suplanuotos investicijos sudaro 567 mln. Eur, o naujos ir papildomos – beveik 360 mln. Eur.

„Visa tai nuteikia pozityviai ir leidžia atsargiai nuspėti, kad saulės energetikos sektorius po krizės atsities. Beje, pasak anksčiau minėtos ataskaitos, pasauliniu mastu atlikti skaičiavimai rodo, kad 1 mln. investicija į atsinaujinančius šaltinius sukuria 6,5 darbo vietų. Jei pavyktų įgyvendinti visus Vyriausybės planus atsinaujinančių energetikos išteklių srityje Lietuvoje iki 2021 m. pabaigos, būtų sukurta per 6.000 naujų darbo vietų“, – vertina A. Karazinas.

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Ignitis grupė“ ir „Litgrid“ užbaigė DLC pardavimo sandorį 1

Valstybės valdomas energetikos holdingas „Ignitis grupė“ ir elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“...

Rinkos
2020.07.07
„Ignitis grupės“ naujos centrinės būstinės konkursui pateikti 3 pasiūlymai 2

Valstybės valdomo energetikos įmonių holdingo „Ignitis grupė“ naujos centrinės būstinės nuomos konkursui...

Statyba ir NT
2020.07.07
Nepriėmė nagrinėti „Achemos grupės“ bendrovės ieškinio „Klaipėdos naftai“

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) nepriėmė nagrinėti „Achemos grupei“ priklausančios naftos produktų...

Pramonė
2020.07.03
Didesnė dalis gyventojų mano, kad SkGD terminalas yra per brangus 6

Didesnė dalis Lietuvos gyventojų ir toliau mano, kad suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalas ir jam...

Pramonė
2020.07.03
„Litgrid“ skelbia konkursus elektros perdavimo linijų rekonstrukcijai

Siekiant sinchronizacijos su Vakarų Europos tinklais, Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius...

Pramonė
2020.07.03
Latvijos prezidentas: EK ruošiasi pateikti Baltijos šalims pasiūlymą dėl Astravo jėgainės 2

Europos Komisija jau parengė pasiūlymą dėl Baltijos šalių pozicijos Astravo atominės elektrinės Baltarusijoje...

Pramonė
2020.07.03
„Litgrid“ užbaigė linijos Pagėgiai–Bitėnai statybą

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ ketvirčiu anksčiau nei planuota Sinchronizacijos...

Pramonė
2020.07.02
„Axis Tech“ gavo užsakymą statyti biokuro jėgainę Lenkijoje

Koncernui „Icor“ priklausanti energijos gamybos sprendimų ir metalo apdirbimo įmonė „Axis Tech“ gavo užsakymą...

Statyba ir NT
2020.07.02
Iš Klimato kaitos programos – 37 mln. Eur energetikai, transportui ir žemės ūkiui

Siekiant mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, iš Klimato kaitos programos numatyta 37...

Pramonė
2020.07.01
Pirmame etape elektros tiekėją turės pasirinkti beveik 100.000 būstų savininkai

Lietuvoje palaipsniui atsisakant monopolinio elektros tiekimo buitiniams vartotojams, šią vasarą beveik...

Pramonė
2020.07.01
A. Merkel: „Nord Stream 2“ turi būti užbaigtas 15

JAV planai išplėsti ekstrateritorines sankcijas Rusijos antrajam eksporto dujotiekiui per Baltijos jūrą „Nord...

Pramonė
2020.07.01
„Litgrid“ elektros perdavimo tinklo vystymui planuoja 1,3 mlrd. Eur investicijų

Didžioji dalis ateinančio dešimtmečio „Litgrid“ investicijų skiriama sinchronizacijos su kontinentine Europa...

Pramonė
2020.07.01
Viceministras: biokuro konkurencija yra, o per didelė importo dalis bus mažinama 1

Lietuvos biokuro rinka yra diversifikuota ir konkurencinga, o joje veikiančios įmonės nėra...

Pramonė
2020.07.01
Gyventojų saulės elektrinėms numatoma 4,5 mln. Eur parama

Saulės elektrinę nutolusiuose parkuose norintiems įsigyti gyventojams liepą planuojama paskelbti kvietimą...

Pramonė
2020.07.01
Startuoja „SolarBank“ nutolusių saulės elektrinių daugiabučiams platforma

Liepos 1 d. kartu su valstybės parama nutolusiems saulės elektros gamintojams Lietuvoje startuoja...

Pramonė
2020.07.01
„Amber Grid“ su EIB pasirašė 65 mln. eurų paskolos sutartį

Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ pasirašė iki 65 mln. Eur vertės paskolos sutartį su...

Pramonė
2020.07.01
„Ignitis gamybos“ pajamos šiemet mažėjo 7,2% iki 51,4 mln. Eur

Energetikos holdingo „Ignitis grupė“ valdoma bendrovė „Ignitis gamyba“ per šių metų 5 mėn. gavo 51,4 mln. Eur...

Pramonė
2020.06.30
„Ignitis grupė“ skolina 200 mln. Eur ESO

UAB „Ignitis grupė“ šiandien suteikė 200 mln. Eur ilgalaikę paskolą AB „Energijos skirstymo operatorius“...

Pramonė
2020.06.30
Nuo rugpjūčio mažėja bazinė šilumos kaina vilniečiams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino perskaičiuotą bazinę šilumos kainą Vilniaus...

Pramonė
2020.06.30
„Shell“ nurašys iki 22 mlrd. USD turto

Energetikos gigantė „Royal Dutch Shell“ pranešė už antrąjį ketvirtį nurašysianti iki 22 mlrd. USD turto...

Rinkos
2020.06.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus