Elijus Čivilis: efektyvi LTG grupės skaitmeninė transformacija prasidėjo nuo ambicingos verslo strategijos

Reklama publikuota: 2021-03-17
Elijus Čivilis, „LTG Digital“ vadovas.
svg svg
Elijus Čivilis, „LTG Digital“ vadovas.

Technologinė revoliucija jau ne kartą įrodė, kad į pažangos traukinį nespėjęs ir toliau jos neinicijuojantis verslas rizikuoja likti rinkos paraštėse. Tai laiku supratę „Lietuvos geležinkeliai“ šiandien yra vienas iš sektinų skaitmeninės transformacijos pavyzdžių ne tik Lietuvoje, bet visame Baltijos regione. Apie tai, kas lėmė tokį bendrovės proveržį ir išmoktas pamokas kalba LTG grupės IT kompetencijų centro „LTG Digital“ vadovas Elijus Čivilis.

– „LTG Digital“ nėra įprastas IT padalinys. Kuo ypatingas jo indėlis į LTG grupės veiklą?

– IT skyriai, įskaitant ir „Lietuvos geležinkelių“, paprastai buvo ir kai kur tebėra laikomi tik kaip papildomą įmonės veiklos palaikymo funkciją atliekantis padalinys. Tačiau staiga įvyko pokytis ir šiandien tikimąsi, kad jis ne tik užtikrintų informacinių sistemų veikimą, bet dalyvautų kuriant ateities verslo modelį ir didintų jo konkurencinį pranašumą. Tad kažkada buvęs paprastas LTG grupės IT skyrius šiandien yra pagrindinis vertę visai grupei kuriantis partneris. Kadangi bendrovėje vykstančią skaitmeninę transformaciją esame įsivardinę strateginiu prioritetu, vedančiu siekti pažangos dabar, o ne laukti, kol kažkas tai padarys greičiau už mus, „LTG Digital“ suformuotas kaip ambicingus verslo tikslus galintis realizuoti IT kompetencijų centras, šiandien vienijantis 260 specialistų ir turintis tikslą plėstis toliau.

Tokius pokyčius „Lietuvos geležinkeliuose“ iššaukė į juos atėjusi naujoji karta, nubrėžusi ambicingą strategiją – iki 2030 m. tapti regiono lyderiais mobilumo ir logistikos srityje. Ši ambicija labai aiškiai persiduoda ir į „LTG Digital“, todėl net kai priimame naujus darbuotojus ar renkamės ekosistemos partnerius, atsižvelgiame ne tik į jų kompetencijas, bet ir gebėjimą siekti rezultatų tarptautinėje konkurencijoje.

– Kaip šiandien technologiniu atžvilgiu atrodote savo konkurencinėje aplinkoje?

– Per pastaruosius du metus iš visiškai atsiliekančių technologiškai „Lietuvos geležinkeliai“ tapo daugelio veiklos sričių flagmanais. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti visų įmonės darbuotojų darbo vietų skaitmenizavimas. Šio projekto metu siekta suteikti darbuotojams reikiamus įrenginius ir optimizuoti jų kasdienių užduočių atlikimą, užtikrinti sklandų bendravimą, dokumentų dalinimąsi skaitmeninėje erdvėje. Šiandien LTG grupė įvardinama kaip vienas geriausių tokį projektą realizavusių pavyzdžių Baltijos šalyse.

Kitas atvejis, galintis iliustruoti bendrovės pažangą, tai visai neseniai paskelbta žinia apie daugelio grupės sistemų perkėlimą į debesis. Toks verslo žingsnis gana dažnai sutinkamas skeptiškai, teigiant, kad geriau turėti fizinę serverių bei įrangos kontrolę (angl. on-premise), tačiau modelis, kuomet duomenys saugojami debesyse, puikiai ir pamatuotai atliepia verslo poreikius – nereikia statyti duomenų centrų, kurių galimybių neišnaudoji, prisiimti priežiūros ir saugumo rizikų, kurių negali tinkamai suvaldyti. Debesijos sprendimai leidžia gauti visas įmanomas modernias IT paslaugas ir taip paspartinti verslo vidinių procesų optimizavimą, sukurti aplinką duomenų analizei be jokio papildomo projekto inicijavimo. Tokia paslauga taip pat suteikia lankstumo nusprendus plėstis geografiškai.

Laužo stereotipus

– Ar debesijos sprendimai nėra gana rizikingas jautrių duomenų saugojimo būdas?

– Daugelis Lietuvoje įsivaizduoja, kad turėti fizinę serverių kontrolę yra gerokai saugiau, tačiau tai nėra pamatuota įžvalga. Šiais laikais bene visos kibernetinės atakos vyksta nuotoliniu būdu, tad kai verslas turi fizinę serverių kontrolę, tačiau ribotus duomenų apsaugos bei sistemų aptarnavimo resursus, atakos, kurios dažnu atveju nutinka dėl paprasto aplaidumo, primityvių sprendimų, neišvengiamos. Debesijos paslaugų atveju, palaikymą ir paslaugų saugą garantuoja pats tiekėjas, kuris šiuos principus išmano kur kas geriau ir turi užtikrintus pajėgumus kokybiškai atlikti paslaugą. Manau, kad organizacijos duomenų saugumą pirmiausia reikia užtikrinti technologine architektūra, taisyklėmis ir jų įgyvendinimu, kitaip tariant – modernias problemas spręsti moderniais būdais.

– Ką, vadovaudamiesi praktika, patartumėte į skaitmeninės transformacijos kelią žengiančiam ar niekaip tam nesiryžtančiam verslui?

– Pirma, siekiant technologinės pažangos, reikėtų atkreipti dėmesį ne į tai, kokius pažangius IT sprendimus privalu įsidiegti, bet pirmiausia išsigryninti veiklos strategiją. Tik susidėliojus veiklos architektūrą ir nusistačius tikslus kiekvienam veiklos procesui galima svarstyti, kurios technologijos pajėgios padėti tuos tikslus įgyvendinti.

Antra, veiklos skaitmenizavimo procese operatyvinė organizacijos dalis turėtų būti atskirta nuo „naujojo pasaulio“ kūrimo – t. y. nepulti kaskart gesinti veiklos gaisrų metant visus turimus resursus tuo metu stabdant pažangius projektus, nes skaitmeninė transformacija – labiau maratonas nei sprintas. Svarbu suprasti, kad naujoje sukurtoje skaitmeninėje aplinkoje senos operatyvinės verslo problemos nebeegzistuos.

Galiausiai, kaip bebūtų banalu, svarbiausi organizacijoje yra žmonės, kadangi jokios modernios IT sistemos nebus suprojektuotos bei tinkamai palaikomos be darbuotojų įsitraukimo. Tai, kad pakanka pasisamdyti verslo ir IT konsultantus, kurie sudėliotų naują veiklos modelį, įdiegtų technologijas ir paliktų organizaciją, tėra iliuzija. Darbuotojai turi būti tokie pat išmanūs, kompetentingi bei gebantys kurti modernią aplinką. LTG grupėje organizuojame inovacijų sprintus, skatindami darbuotojus teikti pasiūlymus, kaip išmaniai spręsti veiklos problemas, taip pat ir kiekvieną savaitę vykstančias akademijas, kuriose visi be išimties „LTG Digital“ darbuotojai įgauna žinių apie tai, kaip tam tikros technologijos realizuoja arba gali realizuoti verslo strateginius tikslus. Tokiu būdu visi darbuotojai supranta pokyčių bendrovėje kontekstą ir galimus iššūkius.

– Kokius „Lietuvos geležinkelius“ galime tikėtis pamatyti artimiausioje ateityje?

– LTG grupės siekiamybė – ne sumažinti šiandien jau besimaterializuojančios skaitmeninės transformacijos tempo, bet priešingai – jį tik padidinti. Kadangi jau dabar laužome lokalius technologijų taikymą ribojančius standartus, o siekti pažangos yra visos grupės vadovybės tikslas, viliuosi, kad daugelį metų nesėkmingu lietuviškos organizacijos atveju laikyta bendrovė taps sektinu pavyzdžiu ne tik vietinėje,bet ir užsienio rinkoje.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kelių mokesčiai – logistikos bendrovių galvos skausmas Verslo tribūna

Viena iš frazių, verčianti sunkiau atsidusti logistikos įmonių vadovus, prasideda taip: „Keičiasi kelių...

Paslaugos
02:22
Vilniuje planuojama atidaryti 8 naujas mokyklas 2

Trečiadienį Vilniaus miesto taryba pritarė sprendimui per artimiausius keletą metų Vilniuje atidaryti dar 8...

Paslaugos
2021.03.31
„ŽMONĖS Cinema“ pranešė patyrusi kibernetinę ataką, tačiau vartotojų duomenys nenukentėjo

Namų kino platforma „ŽMONĖS Cinema“ trečiadienį pranešė patyrusi kibernetinę ataką, tačiau vartotojų...

Technologijos
2021.03.31
Vilnius ruošia gelbėjimo ratą restoranams: skirs beveik 1,2 mln. Eur

Vilniaus miesto savivaldybės taryba rengia pagalbos restoranams ir kavinėms planą: tam bus skiriama beveik...

Paslaugos
2021.03.31
M. Adomėnas: URM linkusi siūlyti „Belorus“ sanatoriją perimti Lietuvos žinion

Užsienio reikalų ministerija svarsto siūlyti Minskui, kad Lietuva perimtų Baltarusijos valstybei...

Verslo aplinka
2021.03.31
Nepaisant prieštaravimų, Seime žadama kurti darbo grupę dėl žiniasklaidos savireguliacijos 1

Nepaisant dalies žiniasklaidos atstovų nepritarimo, Seimo Kultūros komitetas planuoja sudaryti darbo grupę...

Rinkodara
2021.03.31
Registrų centre – daugiau atvirų duomenų apie gyventojus ir verslą 1

Regionų geoinformacinės aplinkos žemėlapį (REGIA) papildė statistiniai Registrų centro (RC) duomenys apie...

Technologijos
2021.03.31
Švedijos „Miss Group“, įsigijusi „Interneto viziją“, žvalgosi Latvijoje ir Estijoje Premium 1

Švedijos kapitalo kompanijai „Miss Group“ pernai įsigijus vieną seniausių Lietuvos prieglobos ir susijusių...

Technologijos
2021.03.31
Subsidjų „lubas“ pakėlė iki 350.000 Eur, slenkstį nuleido iki 50% apyvartos kritimo 3

Vyriausybė pakeitė būsimos pagalbos verslui priemonės iš antrojo pagalbos paketo – subsidijų labiausiai...

Gazelė
2021.03.31
„Huawei“ sugebėjo išlaikyti nedidelį augimą, pelnas sudarė beveik 10 mlrd. USD

Kinijos technologijų milžinės „Huawei“ tarptautinės pardavimų pajamos 2020 m. siekė 136,7 mlrd. USD ir buvo...

Technologijos
2021.03.31
KPMG: pasaulinės investicijos į „fintech“ pernai sumažėjo trečdaliu

COVID-19 pandemija trumpam pristabdė pasaulines investicijas į finansines technologijas („fintech“) – pirmoje...

Technologijos
2021.03.31
Keičiasi TV3 komunikacijos vadovė

„TV3 grupės“ komunikacijos vadove nuo balandžio 1 d. tampa Justė Razbadauskytė. Ji keičia pastaruosius...

Rinkodara
2021.03.31
Atliekų tvarkymas – vienas svarbiausių pramonės prioritetų: verslo gigantai aplinkosaugai skiria ypatingą dėmesį Verslo tribūna 1

„Žemės planetos nepaveldėjome iš savo tėvų – ją pasiskolinome iš savo vaikų“, – kadaise viename interviu...

Paslaugos
2021.03.31
„Elgama-Elektronika“ – apie stulbinančio augimo priežastis  Premium 6

Per praėjusius metus išmaniųjų elektros skaitiklių kompanijos „Elgama-Elektronika“ apyvartą eksportas...

Pramonė
2021.03.31
D. Sabonis investavo į NFT startuolį, valdantį „NBA Top Shot“

Krepšininkas Domantas Sabonis prisijungė prie dar kelių dešimčių NBA krepšininkų ir investavo į startuolį...

Rinkos
2021.03.30
Įsigytą „SPA Vilniaus“ korpusą verčia butais – Druskininkuose nusižiūrėjo ir daugiau pirkinių Premium 6

Neeksploatuojamą pastatą Druskininkuose, šalia sveikatingumo centro „SPA Vilnius“, iš verslininko Valdo...

Paslaugos
2021.03.30
„Kino pavasaris“ autokino sezoną pradeda Kaune

Virtualioje erdvėje nuo kovo 18 d. vykstantis tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ (KP) balandžio...

Laisvalaikis
2021.03.30
Lietuvos advokatūra pradeda tyrimą dėl advokatų kontoros „Glimstedt“ santykių su V. Gapšiu  1

Lietuvos advokatūros Advokatų Taryba pradeda aplinkybių tyrimą dėl advokatų kontoros „Glimstedt“ santykių su...

Verslo aplinka
2021.03.30
„Teleperformance“ sistema per kompiuterio kamerą stebės dirbančius namuose Premium 1

Prancūzijos klientų patirties valdymo bendrovė „Teleperformance“ naudos dirbtinio intelekto sistemą, kuri...

Technologijos
2021.03.30
Išrinkti geriausi metų teisininkai

Kaip ir kasmet, konferencijoje „Teisės PRO“ įteikti „Metų įmonės teisininko“ ir „Metų viešojo sektoriaus...

Paslaugos
2021.03.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku