Refinansavimas – galimybė verslui atsikvėpti lengviau

Reklama publikuota: 2019-10-31
svg svg

Pastaraisiais metais Lietuvos įmonių paimtų verslo paskolų apimtys pasiekė beveik 9 mlrd. eurų, didžioji dalis šių paskolų paimtos ilgesniam nei vienerių metų laikotarpiui. Medicinos bankas atkreipia dėmesį, kad visas turimas verslo paskolas laikas nuo laiko būtina inventorizuoti, įvertinti pinigų srautų atlaisvinimo galimybes, galbūt reikalingą paskolos grafiko keitimą ar finansavimo didinimą, taip pat apsvarstyti ir refinansavimo galimybes, kurias šiuo metu siūlo rinka.

Skolinimosi ypatybės Lietuvoje

Naujausiais Lietuvos banko duomenimis, šių metų rugpjūtį finansų institucijos Lietuvos įmonėms buvo suteikusios 8,81 mlrd. eurų finansavimą. Sąlyginai nedidelę, arba 12 proc. (1,06 mlrd. eurų) jo dalį sudaro trumpalaikės paskolos, įmonių paimtos laikotarpiui iki vienerių metų. Likusi 88 proc. (7,75 mlrd. eurų) dalis – tai vidutinio arba ilgojo laikotarpio paskolos, kurių grąžinimas numatytas ilgesniam laikui.

Medicinos banko Komercijos departamento direktoriaus Juliaus Ivaškos teigimu, faktas, kad didžioji dalis paskolų įmonėms Lietuvoje suteikiamos ilgesniam laikotarpiui, verčia kalbėti apie paskolų inventorizavimo būtinybę.

„Po ryškaus palūkanų šuolio per 2008 metų pasaulinę finansų ir ekonomikos krizę bei ją lydėjusių centrinių bankų pastangų įlieti gyvybės į ekonomiką, panardino pasaulį į žemų palūkanų erą. Tačiau vidutinės metinės palūkanos už įmonėms paskolintus pinigus nuolat kinta. Finansų rinka yra dinamiška, todėl verta periodiškai pasitikrinti situaciją ir rinkos siūlomas galimybes“, – sako J. Ivaška.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Lietuvoje apie 69 proc. paskolų įmonėms suteikta 1–5 metų laikotarpiui, o apie 30 proc. – ilgesniam nei 5 metų laikotarpiui

Paskolų sutartys nėra amžinos

Bankų segmente augant konkurencijai ekspertai akcentuoja, kad dabar itin palanku ieškoti geresnių skolinimosi sąlygų – peržiūrėti terminus, grąžinimo grafikus, kitas sąlygas.

„Kreditai – reikalinga priemonė verslui žengti į priekį ir vystytis. Nors bendroves ne visada tenkina turimos finansinių įsipareigojimų sąlygos, tačiau paskolos davėjas paprastai nėra suinteresuotas keisti jau sutartų skolinimo sąlygų, nors įmonei tai gali atlaisvinti piniginius srautus, leisti pasididinti finansavimą ar pakeisti jo formą. Iš kitos pusės, ir pačios įmonės ne visada ryžtasi keisti nusistovėjusias žaidimo taisykles, nors tikrai galėtų“, – teigia J. Ivaška.

Paskolų refinansavimas leidžia vienai kredito įstaigai turimus finansinius įsipareigojimus pakeisti į palankesnius kitoje finansinėje institucijoje. Pavyzdžiui, palengvinti bendrą skolos naštą, mėnesines kredito įmokas ir taip subalansuoti bendrovės pinigų srautus arba sujungti keletą skirtingų paskolų į vieną, dėl to administruoti turimas sutartis tampa ne tik lengviau, bet ir pigiau, nes sumažėja administravimo kaštai.

Paskolos perkėlimas iš vienos finansinės įstaigos į kitą verslui gali sutaupyti pinigų, „atlaisvinti“ finansinius srautus ir taip prisidėti prie sėkmingesnės bei spartesnės jų plėtros.

Kiek kainuoja pinigai? 

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas pabrėžia, kad verslui būtina nuolat žinoti, kiek kainuoja pinigai plačiąja prasme, o galimas paskolų refinansavimas turi būti nuolatinis įmonės finansininko rūpestis.

„Tai tas pats, kaip nuolat ieškoti papildomų galimybių kasdieninėje veikloje. Šiuo metu rinkoje matyti finansų įstaigų noras didinti paskolų maržas, tad paskatų įmonėms pasižvalgyti po rinką daugėja“, – akcentavo ekspertas.

Todėl, pasak M. Dubnikovo, visi verslai turi dairytis paskolų refinansavimo galimybių.

Refinansavus turimą paskolą ar paskolas galima ne tik sumažinti palūkanas, bet ir periodinių mokėjimų apimtis, atlaisvinti lėšas kitoms verslo reikmėms finansuoti.

Susidomėjimas refinansavimu auga

Paskolų refinansavimo poreikio padidėjimas jaučiamas ir bankiniame sektoriuje. J. Ivaškos teigimu, daugiausiai dėl to kreipiasi smulkios ir vidutinės įmonės.

„Dažniausiai klientai nori pratęsti kredito grąžinimo terminus, pakeisti dalinių grąžinimų sumas ir tokiu būdu atlaisvinti įmonės piniginį srautą, pasididinti finansavimą, pakeisti finansavimo struktūrą, kreditavimo produktą. Taip pat konsoliduoti keletą skirtingų paskolų ir taip lengviau administruoti turimas paskolų sutartis, skolinantis maksimaliai išnaudoti užstato vertę gaunant didesnę paskolos sumą, panaikinti įvairius dabartinio kreditoriaus taikomus suvaržymus ar papildomus reikalavimus ir panašiai“, – sako J. Ivaška.

Refinansuoti galima beveik visas paskolas: nuo kredito su nekilnojamojo turto įkeitimu, sąskaitos kreditavimo iki kredito linijos ar vekselio. Svarbiausia, kad jų grąžinimo terminai nebūtų pradelsti. Galimybe keisti kreditorių susidomėjęs verslas paskolos refinansavimą turėtų suskubti organizuoti iki esamo finansavimo sutartyje numatytų grąžinimo terminų.

Kada laikas peržiūrėti įsipareigojimus?

Medicinos banko atstovas atkreipia dėmesį į pagrindinius momentus, kada verta pasidomėti refinansavimo galimybe.

Pasak J. Ivaškos, turimas paskolas inventorizuoti patartina bent kas keletą metų ir tai turėtų tapti vienu svarbiausių finansinių įpročių.

„Pasitikėjimas savo finansų partneriu bankų sektoriuje yra labai svarbus. Tačiau nusistovėję įpročiai negali nusverti jų galimai neigiamo poveikio kaštams. Jei paskola paimta ilgesniam laikotarpiui, verta periodiškai pasitikrinti, ar turimos sąlygos vis dar yra palankiausios“, – atkreipia dėmesį J. Ivaška.

Susirūpinti, ar verslas finansuojamas efektyviai būtina tuomet, jei lėšų pasiskolinta iš kelių skirtingų finansų institucijų. Atskiros paskolos turi savo administravimo kaštus ir praktiškai visais atvejais jų sujungimas apsimoka.

„Be jokios abejonės, refinansuoti paskolas verta tuomet, kai rinkoje nusistovi palankios palūkanos bei kitos verslui patrauklios sąlygos. Įmonių vadovams nebūtina patiems sekti bei vertinti situacijos rinkoje, įskaitant smulkiausius niuansus, tačiau jie gali parodyti daugiau aktyvumo ir pateikti paklausimus finansų rinkos dalyviams bei paprašyti pateikti pasiūlymus. Tai leis nuolat laikyti ranką ant pulso ir minimaliausiomis pastangomis gauti asmeninį, indivindualiems poreikiams pritaikytą pasiūlymą“, – sako J. Ivaška.

Jo teigimu, verslas yra įpratęs dirbti su tiekėjais, dalyvauti konkursuose, apklausose ir pats teikti pasiūlymus, todėl ir bankines paslaugas turėtų traktuoti kaip lanksčias bei siekti palankiausių sau sąlygų.

„Bankų rinka yra stipri ir sveika, išlaikanti atsparumo testus ir atitinkanti kapitalo reikalavimus, todėl baimintis keisti savo finansų partnerį – tikrai neverta“, – teigia Medicinos banko atstovas.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku