Pašto rinkos žaidėjų pajamos stiebėsi 5%, paštomatų skaičius paaugo dar 16%

„2024 m. Lietuvos pašto rinka pasižymėjo stabiliu augimu: dominuojančia paslauga, atspindinčia vartotojų įpročių pokyčius, tapo pašto siuntiniai, tuo tarpu korespondencijos siuntų skaičius toliau mažėja. Viena iš pašto siuntinių segmento augimo priežasčių – besitęsianti paštomatų plėtra regionuose, taip stiprinant paslaugų prieinamumą, užtikrinant pašto paslaugų kokybę bei tvarų sektoriaus vystymąsi,“ – pranešime cituojama Ernesta Vagonienė, RRT Geležinkelių ir pašto reguliavimo grupės vyresnioji patarėja.
Pagal bendrąsias pajamas didžiausias rinkos dalis 2024 m. užėmė AB Lietuvos paštas (24,5%), UAB „DPD Lietuva“ (19,8%), UAB „Venipak Lietuva“ (12,5%), UAB „FedEx Express Lithuania“ (11%) ir UAB „DHL Lietuva“ (10,1%.).

Iš 88,5 mln. vnt. pernai išsiųstų pašto siuntų, didžioji dalis (67,4%) buvo pašto siuntiniai.
Pajamos už juos pernai sudarė 81,2% bendrųjų pašto sektoriaus pajamų ir siekė 233,9 mln. Eur. Pajamos už korespondencijos siuntas pernai sumažėjo 3 mln. Eur ir siekė 47,9 mln. Eur., o korespondencijos siuntų skaičius mažėjo 12,7% ir siekė 28,9 mln. vnt.
Paštomatų tinklas plėtėsi, nors investicijos mažintos
Pašto paslaugos teikėjų pateikti duomenys rodo, kad 2024 m., palyginti su 2023 m., investicijos į pašto tinklo, įskaitant paštomatų, plėtrą ir modernizavimą, sumažėjo 35,4% ir sudarė 7,9 mln. Eur.
RRT pabrėžia, kad investicijos 2024 m. buvo skirtos ne tik pašto tinklo palaikymui ir modernizavimui, bet ir paštomatų tinklo plėtrai kaimo gyvenamosiose vietovėse, kurių skaičius 2024 m. pabaigoje siekė 194 vnt. arba 9,4% visų paštomatų Lietuvoje.
Bendras paštomatų skaičius 2024 m., palyginti su 2023 m., išaugo 15,8% – nuo 1 787 iki 2.070 vnt.
2024 m. pabaigoje daugiausia ryškia paštomatų skaičiaus lydere buvo UAB „Omniva LT“ (545 vnt.). AB Lietuvos paštas turėjo 437 vnt., o UAB „DPD Lietuva“ – 400 vnt. paštomatų.
Po trečiojo ketvirčio kritimo „Omniva LT“ buvo praradusi ilgai turėtą lyderės karūną pagal pašto siuntų, atsiimtų paštomatuose, skaičių, tačiau per paskutinįjį ketvirtį vėl grįžo į pirmą vietą.
„Omniva LT“ paštomatuose spalį-gruodį atsiimta 34,4% visų siuntų. Lietuvos paštas su 30,5% nukrito į antrąją vietą. Gerokai atsilikui rikiuojasi „DPD Lietuva“ su 18,9% dalimi. Likę sektoriaus žaidėjai neviršija 10% rinkos dalies.
Bendrai paštomatuose atsiimama 61% visų pašto siuntinių, 37,1% gavėjui įteikiama gyvenamojoje ar buveinės vietoje, o 1,9% atsiimama pašto skyriuose.
Kita pašto paslaugos teikėjų investicijų dalis teko įvairiems projektams, susijusiems su tvarumo įmonėse skatinimu, nurodo RRT.