VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

  Publikuota: 2023-03-17
  Donatas Jankauskas Duonis, instaliacija „Neramu“, 2018. A.Kulikausko nuotr.
  svg svg
  Donatas Jankauskas Duonis, instaliacija „Neramu“, 2018. A.Kulikausko nuotr.

  Vien „Kino pavasario“ renginių įvairiuose miestuose užtektų kultūriniam troškuliui numalšinti. O bus ir kitų – nuo pasaulinio garso choreografo E. Ekmano sukurto šokio spektaklio premjeros Klaipėdoje, iki žaliai nusidažysiančios Vilnelės Užupio respublikoje.

  Iki kovo 26 d. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje vyksta Vilniaus miesto kino festivalis „Kino pavasaris“. 

  „Kino pavasaris“ didžiuosiuose ekranuose šiemet parodys per 100 filmų, be to, žiūrovų laukia ypatingos patirtys: 9 val. trukmės seansas MO muziejuje, šviesa ir dūmais specialią salę užpildysiantis eksperimentinis filmas-instaliacija „Lewben Art Foundation“ erdvėse, vakarėlis su filmo apie vyriausią Lenkijos „drag“ karalienę ir kt. 

  Kino kritikės Rasos Paukštytės įžvalgos apie šių metų festivalį – čia

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  „Kino pavasario“ programa – čia

  Kovo 17 d. 18 val. Valdovų rūmų muziejuje – dar daugiau kino, čia rengiama lenkų dokumentinio filmo „Stichija“ (2022) premjera. 

  Filmo režisierius Cyprianas Demianiukas ir scenarijaus autorius Piotras Kornobis atsigręžia į XIX a. pabaigą ir pasitelkę lenkų, lietuvių bei ukrainiečių tautinio atgimimo pavyzdžius, atskleidžia romantizmo laikotarpį kaip politinį maištą, vedantį į valstybingumą ir tautinių bendruomenių kanoną įtvirtinusią modernybę. 

  Nostalgija prarastam politiniam būviui ir maišto struktūra, sukylanti prieš agresoriaus įtaką – tokia romantizmo paradigma, atpažįstama Vidurio Europos regione, brėžiama C. Demianiuko filme. Lenkų, lietuvių ir ukrainiečių istorikų dėliojamame pasakojime skamba mintis, kad etniniai XIX a. pabaigos judėjimai iškyla kaip balsas, oponuojantis apšvietos idėjoms, neigusioms tariamą Abiejų Tautų Respublikos ir jai giminingų politinių darinių nepažangą. 

  Peržiūra nemokama. 

  Kovo 17 d. 18 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Didžiojoje salėje – pokalbis iš „Susikalbėjimų“ ciklo. Su teatro režisieriais Gyčiu Padegimu ir Aleksandru Špilevojumi kalbėsis Ramunė Balevičiūtė, teatro kritikė ir tyrėja, LMTA Meno ir mokslo prorektorė. 

  G. Padegimas – žymus Lietuvos teatro režisierius, LMTA Klaipėdos fakulteto profesorius. Lietuvos ir užsienio teatruose pastatė per 100 spektaklių, už savo kūrybinę meninę veiklą pelnė svarbių valstybės apdovanojimų.

  A. Špilevojus yra režisierius, dramaturgas, aktorius, pedagogas, LMTA doktorantas, kuria spektaklius Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre, kurio meno vadovas jis yra, dirba ir kituose Lietuvos teatruose, dalyvauja įvairių Europos šalių kino projektuose. 2018 m. jam skirta Kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija, o 2019 m. – „Auksinis scenos kryžius“ už Šiaulių dramos teatre paties režisuoto spektaklio „Bagadelnia“ dramaturgiją. 2020 m. A. Špilevojus pelnė geriausio režisieriaus apdovanojimą Dalios Tamulevičiūtės teatro festivalyje už spektaklį „Irano konferencija“.

  Atėjus į susitikimą galima aplankyti ir LMTA Centrinių rūmų antrajame aukšte veikiančią parodą „90 stabtelėjimų. Sugauk sėkmę!“, skirtą LMTA jubiliejui. Joje eksponuojami ypatingi LMTA dėstytojų, profesorių, meno kūrėjų, atlikėjų daiktai. 

  Pradžia 18 val., įėjimas laisvas. 

  Kovo 17 ir 18 d. Klaipėdoje, Žvejų rūmuose, – Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro šokio spektaklio „Sapnai ir kaktusai” premjera. 

  Teatro trupė sušoks kelis spektaklius – baleto pasaulio įžymybės, choreografo Alexanderio Ekmano (Švedija) pastatytą „Cacti“ („Kaktusai“) ir Roberto Bondaros (Lenkija) choreografines kompozicijas „Žagsulys“ („Hiccup“) bei „8m68“. 

  Šokio spektaklio „Sapnai ir kaktusai“ repeticija. KVMT nuotr.
  Šokio spektaklio „Sapnai ir kaktusai“ repeticija. KVMT nuotr. 

  „Cacti“ – labai ritmiškas spektaklis, o A. Ekmano braižas, kaip ir sukurti šokio judesiai, kelia iššūkių net pajėgiausiems baleto artistams. Tai išbandymas ir gyvai scenoje grojančiam kvartetui. Norint atlikti šią muziką, reikia įdėti širdies. Šiame kūrinyje iššūkiu tampa ir tai, kad čia nereikia vaidybos. Būtina būti natūraliems ir tuo pačiu perteikti jame užkoduotą sarkazmą“, – apie spektaklį sakė Ana Maria Lucaciu, A. Ekmano asistentė.

  Prieš premjerą – publikos susitikimas su garsiuoju choreografu A. Ekmanu. 

  17 ir 18 d. vilniškiame „Tamsta“ klube (A. Strazdelio g. 1) vyksta „Tamsta Jazz Weekend“ festivalis. 

  Po sėkmingo debiuto 2020 m. ir kovidinės petraukos sugrįžęs festivalis šiemet pristato po tris grupes iš Jungtinės Karalystės ir Lietuvos. Be to, festivalio svečiai „Tamsta“ muzikos prekių parduotuvėje veda nemokamus meistriškumo kursus. Juose laukiami ir profesionalai, ir tie, kuriems tai tiesiog įdomu. 

  Plačiau apie kursus – čia, festivalio programa – čiaKovo 18 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, smuikininkė Manon Galy ir dirigentas Victorienas Vanoostenas iš Prancūzijos. 

  M. Galy vardą Lietuvos publika išgirdo 2021 m., kai ji tapo Jaschos Heifetzo konkurso trečiosios vietos prizininke. Tulūzoje gimusi atlikėja griežti smuiku pradėjo būdama septynerių, devynerių įstojo į Tulūzos konservatoriją, vėliau studijas tęsė Paryžiaus konservatorijoje. 

  Victorienas Vanoostenas. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
  Victorienas Vanoostenas. Dmitrijaus Matvejevo nuotr. 

  Pianistas ir dirigentas V. Vanoostenas tarptautinės auditorijos dėmesį atkreipė 2018 m., kai Danielio Barenboimo kvietimu dirigavo Berlyno „Staatsoper“ ir buvo paskirtas legendinio maestro asistentu. Lietuvos publiką jis sužavėjo 2021 m., Vilniaus fortepijono festivalyje diriguodamas prancūzų muzikos programą. 

  Koncerte skambės prancūzų kompozitorių muzika: E. Chaussono simfoninė poema „Viviane“ , C. Saint-Saenso Trečiasis koncertas smuikui, C. Debussy „La Mer“ („Jūra“), trys simfoniniai eskizai ir M. Ravelio Siuita Nr. 2 iš baleto „Dafnis ir Chloja“.

  Kovo 18 d. Valdovų rūmų muziejus pradeda kūrybinių dirbtuvių ciklą. 

  Jis skirtas tiems, kas mėgsta piešti, nori daugiau sužinoti apie flamandų meistrų tapybą, – parodoje „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“ vyks pirmasis ciklo užsiėmimas „Natiurmorto improvizacija pastele“. 

  Kūrybinės dirbtuvės Valdovų rūmuose, Valdovų rūmų muziejaus nuotr.
  Kūrybinės dirbtuvės Valdovų rūmuose, Valdovų rūmų muziejaus nuotr. 

  Šiuos užsiėmimus sukūrusi dailininkė, edukatorė Gretė Ginaitytė sako, kad muziejaus erdvėse nerti į kūrybą galės kiekvienas dailės mėgėjas, užsiėmimų dalyviai mokysis senųjų meistrų paslapčių, narplios mados detektyvus, pieš natiurmortus. 

  Kovo 18 d. 15.10 val. Vilniuje, Užupio respublikoje, atidaromas Vilniuje atidaromas pirmasis žaliasis kelias be spūsčių. 

  Taip simbolinės akcijos organizatoriai „Dūmų fabrikas“ ir improvizacijos teatras „Kitas kampas“ pavadino Naująją Vilnią bei Užupį jungiančią upę – Vilnelę, kuri Šv. Patriko dieną tradiciškai bus nudažyta žaliai. Tarp šių dviejų sostinės rajonų tądien „žaliuoju“ transportu bus plukdamas prekių krovinys iki Užupio meno inkubatoriaus pakrantės. 

  16 val. teatro „Kitas kampas“ namuose (Malūnų g. 4) vyks paskaita „Du lušnynai šalia Vilnelės. Apie blizgantį Užupį ir poliruojamą Naująją Vilnią“ su gidu, istoriku ir keliautoju Vladu Liepuoniumi. Ji nemokama.

  Kovo 19 d. 15 val. Kaune, galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27), pristatomas Anaro Aliievo (Ukraina) meninis projektas „Kelias link Pergalės“.  Ukrainos menininką A. Aliievą Rusijos karinė agresija užklupo Charkive – raketų apšaudymu, bombardavimu ir evakuacija. 

  Iš Anaro Aliivo (Ukraina) projekto „Kelias link Pergalės“. Galerijos „Meno parkas“ (Kaunas) nuotr.
  Iš Anaro Aliivo (Ukraina) projekto „Kelias link Pergalės“. Galerijos „Meno parkas“ (Kaunas) nuotr. 

  Išgyventas emocijas, skausmą dėl Ukrainos ir tikėjimą jos pergale menininkas interpretavo projekte „Kelias link Pergalės“.

  „Ukrainoje jau visi metai tęsiasi karas. Afišoje – 365-ios kulkų skylės – po vieną kiekvienai karo dienai. Eilė nepabaigta, nes kova vis dar tęsiasi. Kartu link pergalės!“ – sako menininkas. 

  Vilniuje, galerijoje (AV17) (Totorių g. 5), atidaryta Donato Jankausko-Duonio „Komercinė paroda Milijuons“. 

  D. Jankausko-Duonio skulptūros ir instaliacijos šiuolaikinio lietuvių meno kontekste išsiskiria monumentaliomis, zoomorfinėmis figūromis, atsikartojančiu beždžionių motyvu bei nuosekliu temų tęstinumu. Humoro ir sarkazmo nestokojantys kūriniai slepia nuo lietuvių liaudies tradicijų iki šiuolaikinės populiariosios kultūros varijuojančias nuorodas. Nevengdamas autoironijos, jis formuoja menininko, kaip taisyklių nepaisančio bei savitą tikrovę kuriančio veikėjo, įvaizdį. 

  „Komercinėje parodoje Milijuons“ D. Jankauskas-Duonis galerijos patalpas užpildo savo sukurtomis kupiūromis ir pristato naują oficialią Beždžionių muziejaus valiutą. 

  „Pinigai yra mano valandos kaina. Jie nėra vienareikšmiški. Vertė sukuriama. Pavydžiu milijonieriams, tad susikuriu milijuoną pinigų pats. Tik gražesnius“, – sako menininkas.

  Paroda veiks iki balandžio 20 d.

  Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ (Dariaus ir Girėno g. 5) atidaryta skulptoriaus Algio Kasparavičiaus darbų paroda „Atsitiktiniai prisiminimai“. 

  Skulptorius, instaliacijų bei objektų kūrėjas parodoje „Atsitiktiniai prisiminimai“ pristato naujausius ir anksčiau sukurtus darbus, kuriuos sieja atminties tematika. 

  Algis Kasparavičius, Distancijos ir destinacijos, 2017. Galerijos (AV 17) nuotr.
  Algis Kasparavičius, Distancijos ir destinacijos, 2017. Galerijos (AV 17) nuotr. 

  Mąstydamas apie žmogaus gyvenimą, autorius pastebi jo trapumą ir senkantį laiką. Dėl to parodoje atsiskleidžia nekasdienė laiko patirtis, įgyjama svarbių gyvenimo momentų ir stiprių išgyvenimų metu. Nežinia kaip, iš kur atsiradę, ar dar panaudojami pagal savo paskirtį ar įgavę kitas reikšmes ir tapę naujos istorijos elementais, parodoje eksponuojami objektai kuria siurrealistinę sapno atmosferą. Tarp nesustabdomo laiko pėdsakų atsiranda kasdienybės gyvenimo daiktų fragmentai, menantys tam tikrus įvykius ar perėjimus iš vieno etapo į kitą. Akistata su šiais objektais skatina priimti gyvenimą tokį, koks jis yra bei skirti akimirką praeities refleksijai ar šio momento laikinumo išgyvenimui.

  Parodą rengia galerija (AV17), ji veiks iki balandžio 25 d. 

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

  Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

  MO muziejus kviečia vaikus – žaisti ir tyrinėti

  Vilniuje veikiančio MO muziejaus hole instaliuotas spalvingas, interaktyvus miesto žemėlapis, skirtas...

  Laisvalaikis
  2023.03.18
  Premjera. Vienas prieš raganosius Premium

  Šį sezoną Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) scenoje jau regėjome žirgus Jokūbo Brazio spektaklyje...

  Laisvalaikis
  2023.03.18
  „Kino pavasaris“ – ir Kaune

  Vilniaus miesto kino festivalis „Kino pavasaris“ iki kovo 26 d. Kaune parodys per 50 filmų – „Akropolyje“...

  Laisvalaikis
  2023.03.17
  Pagerinęs banglenčių rekordą, surinko tūkstančius labdarai

  Blake'as Johnstonas, buvęs Australijos profesionalus banglentininkas, pagerino pasaulio rekordą plaukiant...

  Laisvalaikis
  2023.03.17
  VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

  Vien „Kino pavasario“ renginių įvairiuose miestuose užtektų kultūriniam troškuliui numalšinti. O bus ir kitų...

  Laisvalaikis
  2023.03.17
  „Kino pavasaris“. Po Mariupolio vėliava Premium

  Nors oficialus Vilniaus miesto festivalio „Kino pavasaris“ atidarymas – kovo 16 d. vakarą, visgi aktualiausio...

  Laisvalaikis
  2023.03.16
  Išmoktos pandemijos pamokos neatidėlioti kelionių ateičiai saugo sektorių nuo recesijos Premium

  Naujausi finansiniai duomenys rodo, kad pernai turizmo sektorius išgyveno atgimimą ir augino pajamas. Žmonių...

  Logistika
  2023.03.16
  „Tamsta Jazz Weekend“ kvies ir paklausyti, ir pasimokyti

  Kovo 16–18 d. vilniškio „Tamsta“ klubo scenoje rengiamas „Tamsta Jazz Weekend“ festivalis. Be koncertų, į jo...

  Laisvalaikis
  2023.03.15
  LNDM praturtėjo nauju muziejumi

  Vilniaus senamiestyje, Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui (LNDM) priklausančiame Jonušo Radvilos rūmų...

  Laisvalaikis
  2023.03.15
  „Kino pavasaryje“ – kitos erdvės, trumpos naktys, „drag“ karalienė

  Vos kelioms dienoms likus iki Vilniaus kino festivalio „Kino pavasaris“ pradžios, jo rengėjai primena į...

  Laisvalaikis
  2023.03.14
  „Oskarų“ apdovanojimuose triumfavo „Viskas iškart ir visur“

  Absurdiška mokslinės fantastikos komedija „Viskas iškart ir visur“ (Everything Everywhere All At Once)...

  Laisvalaikis
  2023.03.13
  Laukiant „Oskarų“: aiškūs lyderiai, antausio šmėkla, TV reitingai

  Europos laiku naktį iš sekmadienio į pirmadienį vyksiančioje „Oskarų“ įteikimo ceremonijoje sėkmė žadama...

  Laisvalaikis
  2023.03.12
  JAV vinilinių plokštelių pardavimai aplenkė kompaktinius diskus

  JAV vinilinių plokštelių populiarumas pastaruoju metu toliau augo, o praėjusiais metais jų pardavimas pirmą...

  Laisvalaikis
  2023.03.12
  Lietuvos futbolo federacija išsirinko prezidentą

  Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentu išrinktas Edgaras Stankevičius, iki šiol ėjęs jos generalinio...

  Laisvalaikis
  2023.03.10
  VŽ rekomenduoja: Kovo 11-osios ir kiti renginiai

  Šventinį Kovo 11-osios savaitgalį renginių numatyta visomis kryptimis: parodų, kino, teatro, muzikos. VŽ...

  Laisvalaikis
  2023.03.10
  Geras miegas – ilgesnis gyvenimas Premium 1

  Artėja paskutinis kovo savaitgalis, kai, persukus laikrodžio rodyklę į priekį, mūsų miego trukmė, kol...

  Laisvalaikis
  2023.03.09
  „Rijksmuseum“ nebeparduoda bilietų į Vermeerio parodą

  Amsterdamo (Nyderlandai) valstybinis muziejus „Rijksmuseum“ kovo 6 d. pranešė nebeparduodantis bilietų į...

  Laisvalaikis
  2023.03.07
  Populiariausi Lietuvos muziejai – Jūros ir Karo Premium

  2022 m. Lietuvos muziejuose apsilankė 4.968.334 žmonių, 56% daugiau nei 2021-aisiais, kai į juos atėjo beveik...

  Laisvalaikis
  2023.03.07
  „Vilniaus DNR“ pasakoja istoriją per topografinius miesto planus 1

  Vilniaus paminėjimo 700 metų sukakties proga visuomenei atverta Vilniaus istorijos geografinė sistema...

  Laisvalaikis
  2023.03.06
  Keliaujantiems: nauji muziejai

  Sprendžiant iš pranešimų meno ir kelionių portaluose, 2023-aisiais atidaroma daugybė naujų muziejų. VŽ...

  Laisvalaikis
  2023.03.05

  Verslo žinių pasiūlymai