Kelionės į Veneciją atšaukti neverta, pakaks pasiimti botus

Praėjusią savaitę pasaulio žiniasklaida dalijosi vaizdais iš rekordinių potvynių užlietos Venecijos, transliavo reportažus apie vandens griaunamus paminklus, skaičiavo nuostolius žmonėms. Nemažai keliautojų atšaukė keliones į šį miestą, bet venecijiečiai ramina, jog keisti planų nereikėtų: į Veneciją važiuoti galima, tik reiktų pasiimti botus.
Ypač aukštai Venecijoje pakilęs vanduo ir ilgiau nei įprastai trukę potvyniai sukėlė nemažai debatų Italijoje: kalbėta apie niekaip neįvykdomus planus įrengti miestą nuo potvynių saugančius barjerus, iš naujo susirūpinta politikų korupcija, klimato kaitos poveikiu ir t.t.
Bet daugybei pasaulio turistų rūpi vienas klausimas ar dabar galima vykti į Veneciją? Nors kai kuriuos keliautojus potvyniai išgąsdino Venecijos viešbučių asociacija praneša, jog nakvynes ateinančiam mėnesiui ir didžiosioms metų šventėms atšaukė apie 35% klientų, atsakymas į klausimą yra taip, tikrai galima.
Lietūs Šiaurės Italijoje tęsiasi, potvynių Venicijos lagūnoje dar tikrai bus. Bet The New York Times ragina neskubėti atšaukti suplanuotų kelionių ir vardija, ką svarbu žinoti susiruošusiems į Veneciją potvynių sezonu.
Kas yra acqua alta?
Venecija įsikūrusi lagūnos salose. Šią nuo Adrijos jūros skiria siaura žemės juosta, kurią kerta trys didžiuliai kanalai. Jais į Veneciją plaukia laivai, per juos į lagūną patenka Adrijos jūros vanduo. Kai kyla potvynis, vanduo plūsteli į lagūną, kai potvynis slūgsta vanduo išbėga. Taip nutinka kasdien du kartus.
Kartais dėl stipraus vėjo ir lietaus lagūnoje kyla ypač dideli potvyniai, kurie užlieja salas. Paprastai jie trunka nuo 2 iki 4 valandų ir yra vadinami acqua alta (liet. aukštas vanduo). Venecijiečiai taip vadina potvynį, kurio metu vanduo pakyla 80 ar daugiau centimetrų virš jūros lygio. Tai pasikartojantis reiškinys, ypač dažnas lapkritį ir žiemos mėnesiais. Kiekvienas Venecijos gyventojas turi porą botų, kiekviena parduotuvė turi prie slenksčių tvirtinamus barjerus nuo vandens.
Venecijos administracija potvynius, kai vanduo pakyla aukščiau nei 1,40 m, vadina ypatingai aukštais. Jiems artėjant, mieste kaukia sirenos, gyventojai jiems ruošiasi. Kelis pastaruosius metus aukšti potvyniai tapo gana įprasti, įskaitant ir 4 per šį mėnesį.
nuotrauka::1
San Marco aikštė, garsiausia Venecijos vieta, yra vienoje žemiausių miesto dalių. The New York Times pateikia Venecijos turizmo svetainės duomenis, kurie teigia, jog vandeniui pakilus 1,40 m virš jūros lygio, aikštė atsidurs apie 60 cm po vandeniu, o kita miesto pusė turėtų likti neapsemta. Bet taip nenutiko praėjusią savaitę.
Kas atsitiko šįmet?
Lapkričio 12 d. Venecijos lagūnoje vanduo pakilo 1,84 m virš jūros lygio, aukščiausiai nuo 1966-ųjų tada potvynis pasiekė 1,94 m žymą.
Tai lėmė keli veiksniai: kylantis natūralus potvynis, intensyvūs lietūs ir itin stiprūs dviejų skirtingų krypčių vėjai, sukėlę didžiules bangas lagūnoje.
Potvynis užliejo istorinius monumentus, rūmus, bažnyčias. Dėl vandens sukelto trumpo elektros jungimo žuvo žmogus. Venecijos meras potvynį paskelbė nelaime, kiti valdininkai kalbėjo apie Apokalipsę ir dėl to kaltino klimato kaitą.
Klimato sąlygos tikrai nebuvo palankios. Bet potvynių Venecijoje mažinti nepadeda ir pastovus lagūnos kanalų gilinimas, kad čia galėtų įplaukti dideli kruiziniai laivai.
Andreina Zitelli, Venecijos universiteto aplinkosaugos ekspertė, The New York Times sakė, jog kuo daugiau kasama, tuo daugiau plūsta vandens iš jūros. Lagūna vis didesniems laivams adaptuojama nuo XX a. 7-ojo dešimtmečio.
Ko galima tikėtis?
Jei potvynių norisi išvengti, kelionių į Veneciją geriau neplanuoti lapkritį ir gruodį. Vietiniai gyventojai sako, jog prieš kelis dešimtmečius turistinis sezonas mieste ir baigdavosi lapkritį, o prasidėdavo sykiu su karnavalu. Dabar tursitinis sezonas visada.
Taigi jei nuspręsite vykti į Veneciją lapkritį ir gruodį, tikrai derėtų pasiimti botus ar net klubus siekiančius žvejo batus. Vertėtų pasvarstyti, ar daiktus dėti į lagaminą, ar geriau krauti kuprinę. Planuojant kelionę, reikia įvertinti ir tai, jog kai kurios lankytinos vietos gali būti nepasiekiamos arba neveikti.
Jei atvykote nepasiruošę ir vanduo pakilo, spaudos kioskuose rasite plastikinių antbačių, kurie kojas dengia maždaug sulig keliais. Bet jie nėra patikimi ir greitai plyšta. Ir Būkite pozityvūs: jei potvynis pagaus mieste, sėskitės artimiausioj veikiančioj kavinukėj, užsisakykite mėgstamo gėrimo ir laukite vanduo atslūgs per kelias valandas.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti