Tyrimas: šimtmetį pasitinkantys lietuviai vieningesni ir laimingesni

Žmogaus studijų centro nuo 2008 m. kasmet atliekami Lietuvos psichologinio klimato ir žmonių jausenos tyrimai rodo, kad šalies nepriklausomybės šimtmetį Lietuva pasitinka pagerėjusiomis visuomenės nuotaikomis.
Lietuvai turime gerų naujienų šiemet matome šiek tiek aukštesnius visuomenės sutelktumo rodiklius. Anomijos, arba visuomenės susvetimėjimo, indeksas yra mažiausias nuo 2008 m., teigia dr. Gintaras Chomentauskas, Žmogaus studijų centro vadovas, komentuodamas nacionalinę reprezentatyvią Baltijos tyrimųapklausą, atliktą 2017 m. lapkričio 20 gruodžio 4 d.
Jis atkreipia dėmesį, kad susvetimėjimo rodiklis yra svarbiausias vertinant ir prognozuojant visuomenės emocinę būklę. Kuo mažiau susvetimėjimo, kuo daugiau bendrumo jausmo, kuo daugiau socialinių santykių, tuo visuomenėje stipresnis laimės pojūtis, bendras pasitenkinimas gyvenimu, prisirišimas prie savo šalies.
Pasak p. Chomentausko, didėjantį visuomenės sutelktumą taip pat rodo augantis pasitikėjimas valdžios institucijomis: į klausimą, ar sutinka su teiginiu, jog valdžia esant reikalui man padės teigiamai atsakė dvigubai daugiau respondentų nei prieš devynerius metus.
Daugiau laimingų žmonių
Pagerėjo ir gyventojų požiūris į savo gyvenimą: laimingais arba gana laimingais 2017 m. pabaigoje jautėsi 69% Lietuvos gyventojų, arba 4% daugiau nei 2016 m.
Besididžiuojančių, kad yra Lietuvos piliečiai, skaičius per metus išaugo nuo 69 proc. iki 82 proc.
Ponas Chomentauskas atkreipia dėmesį, kad suicidinių ketinimų rodiklis, nors ir išlieka aukštas, yra žemesnis nei pernai ir tai pats žemiausiais rodiklis nuo 2010. Psichoterapeuto teigimu, tai leidžia tikėtis mažesnio savižudybių skaičiaus 2018 m.
Dr. Rasa Ališauskienė, apklausą atlikusios bendrovės Baltijos tyrimai vadovė, teigiamus pokyčius iš dalies sieja su pakilia emocine Lietuvos piliečių būsena pasitinkant svarbų Lietuvos valstybės gimtadienį.
VŽ rašė, kad laimė, daugelio mokslininkų nuomone, iš tiesų yra susijusi ne tik su pinigų kiekiu.
Jeffrey Sachsas, tvarios plėtros sprendimų tinklo (angl. Sustainable Development Solutions Network) vadovas, komentuodamas 2017 m. Jungtinių Tautų (JT) 2017 m. Pasaulinį laimės indeksą, atkreipia dėmesį, kad laimė yra neatsiejama nuo stiprios socialinės politikos.
Antai Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) duomenimis, trys laimingiausių šalių dešimtuko viršūnėje 2017 m. buvusios šalys (Norvegija, Danija ir Islandija) yra labiausiai apmokestintos valstybės.
[infogram id="490989f3-b91a-4228-834a-0974e93d703a" prefix="XRp" format="interactive" title="Copy: BVP gyventojui Lietuvoje ir kt."]
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą