Europos pulo čempionas P. Labutis: teko perlipti per save ir keistis

Publikuota: 2019-05-24 08:52

Jei Vilniaus biliardinėje „Fuksas“ pamatysite už baro stovintį vaikiną, kuris jums „kažkur matytas“ (nes juk ne šiaip sau einate būtent į biliardo barą), tai taip, tai – Pijus Labutis, geriausias Lietuvos pulo žaidėjas, neseniai iškovojęs Europos pulo čempiono titulą jaunimo iki 23 metų amžiaus grupėje ir kelialapį į šių metų lapkritį Dohoje, Katare, vyksiantį Pasaulio vyrų pulo čempionatą.

Su Pijumi, kurio, laikantis VŽ tradicijos, nesiverčia liežuvis vadinti p.(onu), susitinkame vienoje „Ogmios“ miestelio kepyklėlių, netoliese biliardo klubo, kuriame jis treniruojasi. Dar tariantis dėl pokalbio prisipažįstu, kad mano žinios apie pulą, vieną iš keturių biliardo rūšių, apsiriboja scenomis iš kino filmų, kurių herojai, dažniausiai neigiami, lazdomis stumdydami įvairių spalvų rutulius, rezga kokį nedorą planą.

Nepopuliarus, nes nematomas

Keistas dalykas: Lietuvoje pulas, amerikietiška biliardo rūšis, yra žaidžiamas, žaidėjai dalyvauja tarptautiniuose turnyruose, tačiau apie jį nešnekama kaip apie kokį plaukimą ar lauko tenisą.

Pijus sako, kad priežastis aiški: pirma, pulo varžybos transliuojamos tik per mokamus televizijos kanalus, priešingai nei angliškosios biliardo rūšies – snukerio. Antra, ir pats biliardas nėra olimpinė sporto šaka.

„Jei biliardas sykiu ir pulas būtų olimpinė sporto šaka, Kūno kultūros ir sporto departamentas į juos žiūrėtų kitaip, kitokie būtų jam skiriami pinigai, kitokia reklama“, – sako Pijus. Anot jo, būtent olimpinis užribis ir ribotas matomumas per TV lemia, kad Lietuvoje pulas vis dar mažai populiarus.

Kad ir kaip būtų, Lietuvoje veikia Pulo federacija, kurią įsteigė Tomas Brikmanis. Prieš keletą metų atsiskyrusi nuo Biliardo federacijos, ji dirba tiek, kiek išgali su turimais ištekliais. Federacija remia dalyvaujančius Europos čempionatuose, rengia Lietuvos čempionatus ir augina jaunimą, kurio, sako Pijus, pastaraisiais metais ūgtelėjo, kad ir nedaug, tačiau talentingo.

Jis pats pulą pradėjo žaisti 12-os. Užsikabino, kai tėtis jį nusivedė į Žirmūnuose veikiantį biliardo klubą. Žaidžia jį devinti metai, pastaruosius trejus dalyvauja rimtose tarptautinėse varžybose ir skina jose laurus.

Treniruotes ir varžybas vaikinas derina su mokslais Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete ir darbu.

„Pulas mokslams labiau trukdydavo mokykloje, universitete vis tiek laisviau, tačiau studijas pabaigti reikia“, – juokiasi Pijus ir priduria, kad prieš Europos čempionatą per savaitę treniruodavosi po 40 ir daugiau valandų, o jo laisvalaikis – darbas bare.

Apie pinigus

Pulo federaciją finansuoja Kultūros ir sporto departamentas, skiriamų lėšų dydis priklauso ir nuo sportininkų laimėjimų svarbiose varžybose. Pajuokaujame, kad Pijus su dviem aukso medaliais, parsivežtais iš Italijoje, Trevize, vykusio Europos čempionato, tam finansavimui bus pridėjęs papildomų balų, tačiau bet kuriuo atveju lėšų nepakanka.

Anot pašnekovo, jeigu ne rėmėjai, kurių jis turi, bet vis dar ieško, jam nebūtų lengva. Dabar jį remia Kauno „Entry“ bilijardo klubas, tai leidžia sportininkui dalyvauti komerciniuose turnyruose ir kaupti patirtį, sykiu – kilti tarptautiniuose reitinguose.

Pulo varžybos nedetalizuojant skirstomos į dvi grupes: Europos čempionatus, kurių laimėtojai pelno garbę, medalius ir kvietimus į pasaulio čempionatą. Antroje grupėje – komerciniai turnyrai. Jie turi prizinį fondą, taigi laimėtojai gauna piniginį prizą ir galimybę pakilti reitingų lentelėse.

Reitingai

21-erių Pijus iš keturių esamų pulo disciplinų – aštuonetuko, devynetuko, dešimtuko ir 14+1 – žaidžia visas keturias, priklausomai nuo to, kokiose varžybose – vyrų ar jaunimo iki 23-ejų, dalyvauja.

Lietuvos vyrų reitinge ketvirti metai jis užima pirmą vietą, Europos vyrų reitinge po pergalių Italijoje iš 40 vietos pakilo į 23.

Tarptautinių reitingų yra ne vienas, jų sistema iš pirmo žvilgsnio paini. Pavyzdžiui, į Europos reitingą patenka tik komercinių Euroturų dalyviai. Į pasaulio – žaidžiantieji turnyruose, kurie daugiausia vyksta Azijos šalyse, Amerikoje, o čia, sako Pijus, „vėl pinigai“, kurių jis neišgali sau leisti.

„Važinėsi, žaisi, kils žaidimo kokybė, kilsi reitinguose. Tai toks užburtas ratas“, – šypsosi vaikinas.

2019 m. Lietuvos vyrų pulo reitingo dešimtukas:

1. Pijus Labutis, Vilnius, 1.346 taškai

2. Mindaugas Gedvygas, Kaunas, 1.175

3. Marius Ganusauskas, Vilnius, 1.089

4. Paulius Giedraitis, Kaunas, 1.048

5. Kasparas Budnikas, Kaunas, 1.030

6. Mantas Nedzvieckas, Kaunas, 1.020

7. Marius Jofė, Kaunas, 1.020

8. Vilius Schulte-Ebbert, Vilnius, 912

9. Kęstutis Žadeikis jaun., Klaipėda, 811

10. Vilius Varanka, Kaunas, 810

Šaltinis: Lietuvos pulo federacija

Į kitą reitingą, kurį Pijus vadina kiekvieno žaidėjo svajone, patenka Euroturų ir daugybės turnyrų aplink jį dalyviai. Visi jie tikisi patekti į didžiausią, prestižiškiausią kasmetinį pasaulio pulo turnyrą „Mosconi Cup“, kuriame Europa žaidžia prieš Ameriką.

„Šitas man dar nepasiekiamas, bet su laiku, manau, ateis“, – sako Pijus.

Apie pasirengimą

Svarstau, kad į tarptautines varžybas suvažiuojantys pulo žaidėjai techniškai turėtų būti maždaug lygiaverčiai, kitaip į jas nepatektų. Vadinasi, pergalę lemia ir kiti dalykai – psichologinis pasirengimas, o gal „tos dienos“ sėkmė.

Pašnekovas sutinka, tikrai, iš 120-ies Europos čempionato dalyvių maždaug pusė pretenduoja į aukščiausias vietas, kalbant apie techniką, jie lygiaverčiai ir pergalę gali lemti psichologinis pasirengimas.

Jis pats kelis mėnesius dirbo su sporto psichologu Andrium Liachovičiu, kuris jam padėjo atrasti ir susidėlioti svarbiausius dalykus.

„Visa psichologinio pasirengimo esmė – išmokti analizuoti savo veiksmus, įsigilinti į save, suprasti, kas tave veikia ir kas nuramina kiekvienoje konkrečioje situacijoje. Tarkime, vienas gali puikiai žaisti nusiprausęs veidą šaltu vandeniu, kitas – pabėgiojęs ar padaręs atsispaudimų. Kitas dalykas – dirbti su savimi, ieškoti tų mažų dalykų, kurie tau tinka, nėra lengvas darbas. Tai sunku, bet ir labai įdomu, pagaliau tai veikia ne tik sporte, bet ir gyvenime“, – kalba Pijus.

Paklaustas apie jo paties „savęs atradimus“, gal nešiojasi kišenėje kokį vaikystės žaisliuką, Pijus nusijuokia: ne, nesinešioja. Pastaruoju metu bando palaikyti sportinę formą mankštomis, bėgiodamas. Visa tai – dėl galvos pravėdinimo ir dėl ištvermės, nes žaidžiant pulą jos reikia daug – mačas kartais trunka keturias ar penkias valandas.

Išsyk ir nepagalvotum, tačiau svarbu ir maistas, kuris gali apsunkinti skrandį, kartu ir galvą.

„Žaisdamas turi nuolat įtemptai galvoti, smegenys turi veikti lengvai. Kad ir mažiausias sutrikimas gali lemti porą klaidų, o šios – visą mačą. Nesakau, kad maistas yra pagrindinis dalykas, bet labai svarbi sudedamoji dalis“, – kalba Pijus.

Dar labiau jis nustebina pasakęs, kad jam labai svarbu gerti daug vandens – kokius tris litrus per dieną, tada jis jaučiasi „visavertis, galintis atlikti tai, ką gali atlikti“. Vanduo jam labai padeda, o aš mintyse jau matau straipsnio antraštę „Čempiono sėkmės paslaptis – trys litrai vandens per dieną“.

Apie žaidimo ritmą

Anot Pijaus, varžybose svarbiausia – koncentracija. Jos sudedamosios dalys – fizinis pasirengimas ir švari galva: „Žaidžiant – jokių pašalinių minčių, visos turi būti koncentruotos į tai, ką darai čia ir dabar, visos nukreiptos į stalą.“

Yra tekę girdėti, kad žaidėjai turi tam tikrų triukų, kurie padeda išmušti varžovą iš vėžių. Pijus linkteli, kad tokių yra. Pavyzdžiui, lėtas ir greitas žaidimo ritmas. Tai reiškia, kad vieni žaidžia lėtai, kiti – greitai ir prie savo ritmo pripratusiam priešininkui primetęs kitokį stilių, gali jį išmušti iš vėžių.

„Būna, kad lėtesnis žaidėjas, pastebėjęs, jog žaidžia su greitu, pradeda žaisti dar lėčiau. Tada greitasis pradeda nervintis, nes primestas ritmas jam visiškai netinka“, – juokiasi Pijus ir priduria, kad jis pats „tokių dalykų dažniausiai nedaro“.

Jo paties žaidimo stilius greitas. Prieš pusę metų vaikinas treniravosi pas vieną garsesnių Europos trenerių – olandą Alexą Lely, šis pakeitė jo techniką ir žaidimo tempą.

„Buvau labai greitas žaidėjas. Treneris sakydavo, kad esu per greitas ir vien dėl to darau daug klaidų. Dabar treniruodamasis bandau keisti savo tempą į lėtesnį ir tai man labai neįprasta“, – kalba Pijus. Anot jo, iki Alexo jis niekada nėra turėjęs tokios aukštos kvalifikacijos trenerių, o dirbdamas su juo labai daug sužinojo apie save, apie savo žaidimo techniką ir išmoko naujų dalykų.

„Vėlgi reikėjo įdėti labai daug darbo, perlipti per save ir keistis“, – šypteli Pijus.

Lazda su Vytimi

Paklaustas, kiek kainuoja žaidimo „įrankiai“, tarkim, pulo profesionalo lazda, ir apskritai koks skirtumas, su kokia lazda žaisti, jei esi profas, Pijus atsako taip, kaip ir tikėtumeis: skirtumas didelis ir jis labiau priklauso ne nuo lazdos kainos, o nuo technologijos. Žinoma, kuo ji sudėtingesnė, tuo lazda bus brangesnė.

Yra visai paprastų, nebrangių lazdų, jomis žaidžia pradedantieji. Brangiosios – visa lazda gali kainuoti nuo 800 iki 1.000 ar 5.000 Eur.

„Visa“ reiškia, kad pulo lazda susideda iš dviejų dalių – storosios, kuri svarbi dėl svorio ir ilgio, ir plonosios – medinės. Svarbiausia yra plonoji, ji lemia kamuoliuko mušimo ypatumus. Ji ir susidėvi greičiau, o storoji gali tarnauti ilgą laiką.

„Būna, kiti padaužo savo lazdas iš nervų, tada irgi reikia greitai keisti“, – nusijuokia Pijus. Į varžybas jis vežasi dvi identiškas medines dalis, kad, esant reikalui, vieną iš karto galėtų pakeisti kita.

Beje, Pijus turi ir ypatingą lazdą: su jo vardu, pavarde, Lietuvos vėliava ir Vytimi. Ją, padarytą specialiai pagal užsakymą, gavo dovanų iš Kanados lietuvio Lino Veselkos.

Artimiausi planai

Dabar Pijaus planuose – pasaulio čempionatas. Iki jo bus komercinių varžybų – trys ar keturi Euroturai, artimiausias birželio 13–15 d. vyks Austrijoje. Anot pašnekovo, pasiūlymų jis sulaukia kur kas daugiau, tačiau ne visuomet gali juos priimti dėl lėšų stygiaus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Krentantis upių vandens lygis tampa pavojingas laivybai 2

Lietuvą alinanti sausra artėja prie stichinės nelaimės, o drastiškai kritęs upių vandens lygis tampa...

Laisvalaikis
2019.06.26
„Subaru“ ir „Toyota“ kartu kuria SUV tipo elektromobilį

Du Japonijos automobilių gamintojai rinkai ruošia elektra varomą SUV tipo automobilį, kuris rinkoje galėtų...

Laisvalaikis
2019.06.24
Kauno bienalė: kelionė kaip miesto pokyčių metafora

Kaune prasidėjo vienas didžiausių meno renginių Lietuvoje – 12-oji tarptautinė šiuolaikinio meno bienalė „Po...

Laisvalaikis
2019.06.24
Nusekus upėms, keičiami baidarių maršrutai

Nusekus vandens lygiui, kai kurios mažos upės tapo nebepraplaukiamos baidarėmis, kitose baidarių nuomotojai...

Laisvalaikis
2019.06.24
Laukiamiausi vasaros filmai

Vasarą žiūrovai laukia pasirodant įspūdingiausių metų filmų, tačiau ne vieną filmo tęsinį iškepusios kino...

Laisvalaikis
2019.06.23
„Kia XCeed“ skelbia apie skydelio skaitmenizaciją 2

Birželio 26 d. ketindamas pristatyti ketvirtąjį kompaktinio modelio „Ceed“ kėbulo tipą – krosoverį „XCeed“ –...

Laisvalaikis
2019.06.23
Kinas: lyg stovėtum šalia tų žmonių Premium

Ir vėl penkiasdešimtą kartą kartosiuosi – nebeliko priežasties piratauti. Ta priežastis susitraukė iki...

Verslo klasė
2019.06.22
Muzika: ar laikas išmesti M. Jacksono įrašus? Premium

Skaudus filmas „Leaving Neverland“ („Paliekant Niekados šalį“) tvirtina, kad popkaraliaus muzikinę energiją...

Verslo klasė
2019.06.22
Šeimai subalansuotas „Mercedes GLB“ užpildys gamos spragą 13

Sparčiai augančiame segmente „Mercedes“ iki šiol neturėjo tinkamo atsako tokiems varžovams kaip BMW X1, „Audi...

Laisvalaikis
2019.06.22
„Volvo Cars“ ir „Uber“ gamybai parengė savavaldį automobilį 4

Švedijos automobilių gamintojas ir pavežėjimo paslaugų kompanija „Uber“ pristatė drauge sukurtą ir jau...

Laisvalaikis
2019.06.22
Vilnius tankina dviračių takų tinklą – pradedamas tiesti dar vienas 12

Sostinėje pradedamas tiesti dar vienas dviračių takas, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. Didlaukio gatvėje...

Laisvalaikis
2019.06.21
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Savaitgalį visoje Lietuvoje liepsnos Joninių laužai, sutartines trauks folkloro kolektyvai, upėmis plauks...

Laisvalaikis
2019.06.21
Einame į kiną su VŽ: P. Almodovaro „Skausmas ir šlovė“ 1

Alchemija, kai nugaros skausmas ir intymūs prisiminimai sulig kiekvienu aktorių gestu, butaforijos detale,...

Laisvalaikis
2019.06.20
„Leica Oskar Barnack“ apdovanojimų finale – lietuvio fotografijos 4

Tado Kazakevičiaus fotografijų ciklas „Tai, ko nebebus“ pateko tarp 12-os „Leica Oskar Barnack Award“...

Laisvalaikis
2019.06.20
Vardinė lentelė ant suolelio Vilniuje kainuos nuo 50 iki 5.000 Eur

Vilniuje už miestui suteiktą finansinę paramą bus galima įsigyti vardines lenteles ant suolelių.

Laisvalaikis
2019.06.19
Draugiškiausi dviratininkams pasaulio miestai 1

Olandijos miestas Utrechtas yra labiausiai dviratininkams palankus miestas, rodo draudimo bendrovės „Coya“...

Paslaugos
2019.06.16
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį vilniečių ir miesto svečių laukia renginių lietus. Penktadienį įvairiausiose sostinės erdvėse...

Laisvalaikis
2019.06.14
Vilnius kviečia naktinėti: savaitgalį sostinę drebins „Kultūros naktis“.

Šį penktadienį per sostinę nuvilnys kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“. Per daugiau kaip dešimt...

Laisvalaikis
2019.06.13
Išleista Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžiui skirta moneta

Trečiadienį Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia kolekcinę 50 Eur aukso monetą, skirtą Lietuvos Laisvės Kovos...

Laisvalaikis
2019.06.12
Neatlaikiusi serialo „Černobylis“ populiarumo, Rusija paskelbė kursianti savo filmą 27

Istorinis mini serialas „Černobylis“ ir toliau laikosi interneto svetainės IMDb reitingo viršūnėje, pralenkęs...

Laisvalaikis
2019.06.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau