Ne tik pareiga, bet ir teisės

Publikuota: 2022-05-11
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Šiandien, švenčiant Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, verta dar kartą priminti, kad mokesčius turime mokėti sąžiningai, o valstybinės institucijos į biudžetą suneštus pinigus naudoti prasmingai ir skaidriai.

Nuo 2018 m. minima Pagarbos mokesčių mokėtojams dienos šventė yra ypatinga tuo, kad Lietuva yra vienintelė valstybė, kurioje šią dieną parlamentas įtraukė į atmintinų dienų sąrašą.  

„Tai yra diena, kai tikrai svarbu kalbėti apie tai, ką gi mokesčių mokėtojai gauna už savo sumokėtus mokesčius, koks yra tas mūsų santykis su viešomis paslaugomis, kurioms mes sunešam biudžetą“, – teigia Elena Leontjeva, Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentė.  Tačiau apie tikslų viešųjų finansų valdymą piliečiai vis dar negali gauti tikslios informacijos. Danguolė Krištopavičienė, Valstybės kontrolės (VK) Finansinio audito 1-ojo departamento vadovė, aiškina: istoriškai yra susiklosčiusi tokia situacija, kad Vyriausybė ateina atsiskaityti Seimui ir pateikia ataskaitą pavasarį, tačiau be finansinių ataskaitų duomenų ir atskaitomybės. O finansinių ataskaitų duomenys ateina į Seimą rudenį.

„Ar galim tokiu atveju kokybiškai kalbėti apie tai, kas yra padaryta? Reikia pripažinti, kad 2020 m. buvo priimtas naujas Strateginio planavimo įstatymas. Vyriausybė patvirtino metodiką, tad pirmieji strateginio planavimo daigai pasirodė formuojant 2022 m. biudžetą. Bet atsiskaityti pavasarį kartu su Vyriausybės ataskaita, kartu su finansinių ataskaitų rinkiniais dar nepavyksta. Šitas terminas nukeltas į 2023 m. Tai štai čia, matyt, ir yra tas pavyzdys, kaip leidžiami valstybės pinigai“, – dėsto VK atstovė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Praeitą savaitę skaičiau straipsnį, kas ir kodėl slepia finansines ataskaitas. Jame buvo priekaištai ir valdžios institucijoms, kad jos nesiima priemonių, jog užtikrintų, kad visi ūkio subjektai pateiktų savo finansines ataskaitas. Ten buvo parašyta, kad viena iš to priežasčių yra per mažos baudos: geriau nepateikti finansinės atskaitomybės, susimokėti baudą ir slėpti savo duomenis apie verslą. Bet šitoj vietoj aš nekalbėdama blogai vien apie verslą, pasakysiu ir apie viešąjį sektorių. Ir viešajam sektoriui, jeigu pasižiūrėsim, tai už 2020 m. dėl nacionalinių ir valstybės finansinių ataskaitų rinkinių buvo pateikta neigiama nuomonė. Mūsų visa visuomenė turėtų kalbėti apie pareigą, apie atsakomybę, apie teisės aktų laikymąsi ir viešajame sektoriuje. Jeigu sakome, kad čia verslas kažko nepadaro, tai, matyt, ne viską padaro ir viešasis sektorius“, – teigia D. Krištopavičienė.

Verslas primena: mokesčių mokėtojas turi jausti vertę, kurią gauna iš valstybės. Kai susiduria su sunkumais, tokiais kaip pandemija, labai svarbus valstybės įsitraukimas ir pagalbos mechanizmai.

„Nes visus tuos metus, kai moki mokesčius, tikiesi, kad būsi susiformavęs tam tikrą pagalbą ir pasitikėjimą. Išties pasitikėjimas didėja – kad tavo sumokėti mokesčiai gali tau grįžti, kai tau reikia. Tikrai pandemijos laikotarpiu parama buvo reikšminga ir labai reikalinga“, – sako verslininkė Odeta Bložienė.

Visuomenėje vis dar vyrauja nesupratimas apie mokesčių panaudojimą, todėl ji turėtų gauti kuo daugiau informacijos, kur nukeliauja valstybei patikėti pinigai. Čia reikalingas itin didelis skaidrumas, priešingu atveju visuomenė ima toleruoti šešėlį. Svarbu, kad pati visuomenė suprastų, jog mokėdama mokesčius prisideda prie mūsų visų gerbūvio. 

Ar valstybės tarnyba, finansuojama mokesčių mokėtojų pinigais, iš tiesų kokybiškai tarnauja žmonėms? Iki šiol, pasak LLRI vadovės, pagarbos mokesčių mokėtojams buvo siekiama vangiai ir prabėgomis – įstatymų poveikis, jų sukelti prisitaikymo kaštai ir administracinė našta vertinami pernelyg retai, ne visuomet paisoma mokesčių mokėtojų teisių į skaidrią ir efektyvią mokesčių sistemą, kokybišką konsultavimą ir planavimą.

Kadencijos pradžioje ši Vyriausybė išsikėlė tikslą optimizuoti viešąjį sektorių ir kaip tik dabar pradedama svarstyti valstybės tarnybos pertvarkos koncepcija. Gerų progų suteikia ir Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planas „Naujos kartos Lietuva“, kuriame numatyta viešąsias paslaugas orientuoti į klientą.

„Jeigu planas bus įgyvendinamas tinkamai, jis gali iš esmės pakeisti valstybės institucijų santykį su mokesčių mokėtojais. Iš paslaugos gavėjų tapę klientais, turėtume pamiršti painius įstatymus, perteklinę biurokratiją, ilgas derinimų grandines ir netgi eiles pas gydytojus. Tai būtų tikra pagarba ir padėka už mūsų visų kasdien kuriamą vertę“, – teigia E. Leontjeva.

Tačiau tam, kad planai virstų realybe, neužtenka tik procesų skaitmenizacijos, numatytos minėtuose dokumentuose įvairiems tikslams pasiekti. Pasak instituto ekspertų, būtina peržiūrėti ir sutrumpinti visas biurokratines grandines ir tik paskui jas skaitmenizuoti. Valstybės tarnautojai yra tapę savotiškais taisyklių ir reguliavimų gausos įkaitais, todėl viešojo valdymo reformos ilgiau atidėlioti nebegalima.

VŽ nuomone, galima pritarti viltims, kad išauš tokia diena, kai valstybės institucijose visiškai išnyks noras dominuoti, mėgautis savo valdžia, o mokesčių mokėtojai pajus, jog tikrai kiekvienas iš jų ten sutinkamas kaip VIP klientas. Ir kai valdžia skaidriai atsiskaitys, kur išleidžiami į biudžetą sunešti mokesčiai, mokėti juos bus kur kas didesnė paskata. Piliečiams tarnaujantis bei vertę kuriantis viešasis sektorius ir yra pagarbos mokesčių mokėtojams išraiška.

 

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Kai pasiūlytieji mainai sunkiai dera su morale 2

Nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą pradžios praėjus trims mėnesiams tarptautinė bendruomenė staiga...

VŽ požiūris
2022.05.20
P. Singeris. Ar Europa turėtų nustoti mokėjusi už Putino karą?

Ar teisinga, kad Europos šalys toliau moka Rusijai po 1 mlrd. Eur (1,1 mlrd. USD) per dieną už energiją...

Nuomonės
2022.05.19
Statybą stabdo ne verslas 31

Statybos bei kelių tiesimo įmonės beveik 80-yje viešųjų objektų pusdieniui metė darbus ir su plakatu...

VŽ požiūris
2022.05.19
A. Bogdanovičius. Vyriausybės veikla atveriant duomenis – tikėjimas iš troškimo 4

Tikėjimas iš troškimo (angl. wishful thinking) – terminas, naudojamas apibūdinti situaciją, kai...

Nuomonės
2022.05.18
Pagalbai – valstybės kišenė arba sugebėjimas prisitaikyti 2

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje ir dėl jo Rusijai bei Baltarusijai paskelbtos sankcijos tapo paskutiniais...

VŽ požiūris
2022.05.18
A. Zujevas. Valstybinės sistemos gali tapti perkamiausia Lietuvos eksporto preke

Šiuo metu Lietuvos Finansų ir Ekonomikos ir inovacijos ministerijų dėka vyksta puiki iniciatyva – viešojo...

Nuomonės
2022.05.17
Siūlote algą vokelyje? Turbūt juokaujate 18

Kol darbuotojai nepradės atsisakyti dirbti įmonėse, kuriose atlyginimo dalis mokama neoficialiai, tol dalis...

Nuomonės
2022.05.17
E. Petrulis. Neutralioji palūkanų norma – kodėl ji mums turėtų rūpėti 1

Neutralioji palūkanų norma yra viena prieštaringiausių sąvokų finansų teorijoje, nes, skirtingai negu dauguma...

Nuomonės
2022.05.16
„Suprasti“ Rusiją 22

Viena žymiausių sovietologių, žurnalistė Francoise Thom savo naujausiame straipsnyje bando atsakyti į...

Nuomonės
2022.05.16
R. Skyrienė. Vyriausybės veiklos ataskaita: ar stiklinė pusiau tuščia?

Visi esame puikūs vairuotojai, kai vairuojame sėdėdami ant užpakalinės automobilio sėdynės. Tokios mintys...

Nuomonės
2022.05.14
R. Vilpišauskas. Ginčai dėl Europos ateities 1

Tuo metu, kai Europos ateitis sprendžiasi karo laukuose ir miestuose Ukrainoje, ES institucijose vyksta...

Nuomonės
2022.05.13
Pažiūrėkite į veidrodį 3

Panašu, kad Rusiją jau visai netrukus užklups naujas galvos skausmas – neutralumo politikos atsisakančios...

Nuomonės
2022.05.13
N. Mačiulis. Akcijų rinkos raudonuoja: kur ir kaip dabar investuoti 15

Šių metų pradžioje daugelis akcijų indeksų pasiekė rekordines aukštumas, tačiau pastaraisiais mėnesiais...

Nuomonės
2022.05.12
Gudručių laikams turi ateiti galas 54

Iki gegužės pabaigos – per ateinančias dvi su puse savaitės – didžioji dalis Lietuvos juridinių asmenų...

Nuomonės
2022.05.12
P. Neuding. Šiaurės šalių neutralumo pabaiga 2

Per visą Šaltąjį karą „nesijungti prie jokių aljansų taikos metu ir būti neutraliai per karą“ buvo ne tik...

Nuomonės
2022.05.11
R. Baravykas. Ar Lietuvos institucijos moka valdyti duomenis, kad jie kurtų vertę?

Pastaruoju metu visame pasaulyje duomenų tema tampa vis aktualesnė. Turbūt nieko nereikia įtikinėti, kad...

Nuomonės
2022.05.11
Ne tik pareiga, bet ir teisės 2

Šiandien, švenčiant Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną, verta dar kartą priminti, kad mokesčius turime mokėti...

Nuomonės
2022.05.11
A. Skinulis. Kodėl naudotos elektromobilių baterijos nepatenka pas atliekų tvarkytojus?

Europa siekia, kad visos naudotos pramoninės ir elektra varomų transporto priemonių baterijos turėtų būti...

Nuomonės
2022.05.10
Kol neatburzgė griovėjai 2

Britiško kapitalo bendrovei „Intersurgical“, pasistačiusiai Pabradėje pirmąjį visiškai automatizuotą...

Nuomonės
2022.05.10
S. Sierakowskis. Moralinis Vokietijos pacifizmo bankrotas 1

Po užsitęsusio nėštumo Vokietija pagaliau pagimdė sprendimą siųsti į Ukrainą sunkiąją ginkluotę. Tačiau...

Nuomonės
2022.05.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku