Planas „Naujos kartos Lietuva“: inovacijoms ir skaitmeninimui žadami 645 mln. Eur

Publikuota: 2021-04-19
Aušrinė Armonaitė, ekonomikos ir inovacijų ministrė. Dariaus Janučio (LRVK) nuotr.
svg svg
Aušrinė Armonaitė, ekonomikos ir inovacijų ministrė. Dariaus Janučio (LRVK) nuotr.

Per artimiausius penketą metų Europos Komisijos (EK) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės lėšomis Lietuvoje numatyta įgyvendinti reikšmingas reformas inovacijų ir skaitmeninimo srityse. Iš viso tam planuojama skirti iki 645 mln. eurų, skelbia Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Papildyta S. Krėpštos komentaru.

Numatytas finansavimas bus skirtas, EK patvirtinus nacionalinį integruotą planą „Naujos kartos Lietuva“, kurį mūsų šalis turi parengti iki balandžio 30 d. Lietuvai iš viso yra numatyta 2,225 mlrd. eurų dotacijoms ir iki 3 mlrd. eurų paskoloms. Finansavimas truktų iki 2026 m. rudens.

„Pandemija yra ir iššūkis, ir galimybė. Iššūkis — išsaugoti verslus ir darbo vietas, užkirsti kelią socialinėms įtampoms. Galimybė – pasiruošti geresniam startui ir nustatyti naujas kryptis mūsų ekonomikai. Iš ekonomikos gaivinimo plano tikimės persiorientuoti į aukštos pridėtinės vertės ekonomiką, kuri būtų ir atsparesnė sukrėtimams, ir užtikrintų didesnes pajamas žmonėms“, – sako Aušrinė Armonaitė, ekonomikos ir inovacijų ministrė.

Ji priduria, kad du svarbūs komponentai, patenkantys po ministerijos vėliava — tai skaitmeninė transformacija ir inovacijų skatinimo sistema.

Inovacijoms ir mokslui šiame plane numatoma skirti 200,2 mln. eurų, šias lėšas EIMIN administruos drauge su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Siekiant didesnės inovacijų paklausos, planuojama perorientuoti verslą link aukštos pridėtinės vertės inovatyvių produktų kūrimo. Tam ketinama konsoliduoti inovacinės veiklos skatinimo funkcijas, kad skatinimo ekosistema būtų suprantama ir vientisa, o verslas žinotų, kur kreiptis pagalbos dėl idėjų vystymo ar paramos.

Inovacijų ekosistemos ašimi, planuojama, taps nauja agentūra, kuri veikiausiai bus suformuota jungiant Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūrą (MITA) su kitomis, susijusiomis įstaigomis. Ji įgyvendins ir administruos visas pagrindines veiklos skatinimo priemones — ekspertinę pagalbą, konsultacijas, infrastruktūros kūrimą, finansines paskatas, inovacijų skatinimą viešajame sektoriuje.

EIMIN taip pat sako sieksianti reikšmingai padidini ikiprekybinių, inovatyvių ir žaliųjų viešųjų pirkimų apimtis bei jų efektyvumą ir kokybę – brėžiamas tikslas, kad tokių pirkimų dalis 2027 m. pasiektų 20% visų šalyje vykdomų pirkimų. Tačiau kol kas nenurodoma, kaip bus to siekiama.

Taip pat ketinama didinti finansavimo prieinamumą verslo investicijoms į technologinę pažangą, inovacijas ir aukštos pridėtinės vertės veiklos plėtrą. Siekiant didinti verslo, ypač – startuolių, prieigą prie kapitalo, planuojama plėsti Inovacijų skatinimo fondą. 

Pertvarkos kryptys

Skaitmeninei pertvarkai planuojama skirti 445 mln. eurų. EIMIN yra numačiusi šešias pagrindines skaitmeninės pertvarkos reformas ir investicijų kryptis.

151 mln. eurų numatyta skirti viešųjų paslaugų skaitmenizavimui, institucijų procesų pertvarkai ir atvirų duomenų naudojimui.

110 mln. eurų – valstybės informacinių technologijų valdymo pertvarkai ir Nacionalinės kibernetinio saugumo vadybos sistemos įdiegimui. Teigiama, kad Nacionalinė kibernetinio saugumo vadybos sistema padės viešajam ir privačiam sektoriams užtikrinti duomenų apie kibernetinį šalies saugumą patikimumą bei tolesnį šių duomenų naudojimą vykdant mokslinius tyrimus ir inovacijas.

82 mln. eurų atiteks inovatyviems technologiniams sprendimams versle ir kasdieniame gyvenime gerinti. Tai investicijos į didesnį lietuvių kalbos naudojimą skaitmeninant ir vystant dirbtinį intelektą bei kitas technologijas.

Dar 50,5 mln. eurų numatyta duomenų mainų įrankiui ir duomenų valdymo modeliui sukurti bei jiems reikalingoms priemonėms įgyvendinti. Tai, anot EIMIN, užtikrins efektyvų valstybės duomenų valdymą, leidžiantį išvengti sprendimų dubliavimo.

Žingsniams link 5G ryšio įdiegimo skiriami 49 mln. eurų. Ateityje planuojama įdiegti nacionalinį skaitmeninį antžeminį radijo programų retransliavimo tinklą – pastatyti 50 naujų bokštų, nutiesti 2.000 km šviesolaidinio ryšio linijų, įsigyti įrangos, techninės priežiūros paslaugas.

Kalbant apie šviesolaidines linijas, išlieka klausimas, ar bus sprendžiama Lietuvoje jau įsisenėjusi vadinamoji paskutinės mylios problema, kai šviesolaidis valstybės ir ES lėšomis atvestas iki rajono centro (RAIN projektai), bet gyventojų prijungimui prie tinklo lėšų projekte nenumatyta. O operatoriams iki nuosavų namų linijas tiesti neapsimoka, mat neretai viename daugiabutyje didmiestyje gyvena daugiau žmonių nei dalyje Lietuvos gyvenviečių. Dėl to susidarė situacija, kad turime puikų interneto tinklą, bet atokesnių vietų gyventojams, nepasiruošusiems mokėti kelis tūkstančius eurų už grovių kasimą ir paskirstymo dėžutės įrengimą, pasiekiamas tik mobilusis internetas.

Ragina neužmiršti verslo

Simonas Krėpšta, prezidento patarėjas, ragina neužmiršti verslo, ypač smulkaus. Anot jo, Vyriausybės parengtame 2,2 mlrd. eurų vertės ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plane daug vietos skiriama viešojo sektoriaus paslaugų skaitmenizavimui ir transformavimui, tačiau svarbu nepamiršti ir nevyriausybinio bei privataus sektoriaus, ypač smulkaus ir vidutinio verslo.

Po pirmadienį Prezidentūroje vykusio plano aptarimo S. Krėpšta sakė, kad nors iki galutinio termino priduoti dokumentą Europos Komisijos vertinimui lieka tik vienuolika dienų, šalies ekonomikai po pandemijos atsigauti ir transformuotis skirtas planas dar gali būti sustiprintas.

„Įspūdis susidaro, kad plane labai daug vietos skiriama viešojo sektoriaus paslaugų skaitmenizavimui ir transformavimui. Tai yra labai svarbu ir lemia ekonomikos augimą, tačiau svarbu nepamesti ne vyriausybinio sektoriaus ir privataus sektoriaus, atrasti priemonių, kurios tiesiogiai transformuotų, pavyzdžiui, smulkias ir vidutines įmones, nulemtų jų spartesnį žingsnį į priekį bei aukštesnę pridėtinę vertę skaitmenizuojant tam tikras veiklas“, – spaudos konferencijoje sakė S. Krėpšta.

Pasak jo, šiuo metu yra labai svarbu skirti didesnį dėmesį smulkiam ir vidutiniam verslui, nes daugelis šio sektoriaus įmonių pandemijos krizės metu neteko pajamų.

„Antras svarbus aspektas yra, kad šiame plane kol kas pasigendama aiškių priemonių, kurios mažintų regioninę atskirtį ir įgalintų savivaldą. (...) Taip pat svarbu, kad per likusį laiką iki plano finalizavimo įvyktų atvira diskusija su socialiniais partneriais, nes nevyriausybinis sektorius, privatus sektorius yra labai svarbus šio plano įgyvendinimo sėkmei“, – pabrėžia prezidento patarėjas.

Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius susitikime minėjo, kad savivaldybės iki šio momento buvo šio plano rengimo nuošalyje. Jam pritarė ir Ričardas Juška, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas. Anot jo, komitetui, negavusiam visos reikalingos plano informacijos, nebuvo net galimybių tapti šio svarbaus plano rengimo arbitru. Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas profesorius Eugenijus Valatka atkreipė dėmesį, kad Lietuvai reikalingas visapusiškas šalies progreso planas, įskaitant visus finansų šaltinius.

Gauk nemokamą TECHNOLOGIJŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Pandemija skatina automatizaciją ir robotiką Premium

Koronaviruso pandemija nusiaubė daug verslų, bet Clausas Risageris tiesiog užsivertęs darbais – Danijoje...

Pramonė
2021.05.09
Vaikščiojimo iššūkius įmonėms pasiūlęs „Walk15“ sudomino investuotojus Premium

Lengvaatletės, televizijos ir radijo laidų vedėjos Vlados Musvydaitės įkurtas startuolis „Walk15“, vystantis...

Inovacijos
2021.05.09
Patarimai startuoliams: visi turi idėjų, bet ne visi komandą jas įgyvendinti

Startuolio galimybes įtikinti investuotojus lemia ne tiek jo siūloma idėja, kiek jai įgyvendinti suburta...

Gazelė
2021.05.08
„A‘Design Awards“ konkurse – lietuvių laimėjimai

Iš tarptautinio dizaino konkurse „A‘ Design Award & Competition“ su apdovanojimais grįžta trys dizaino...

Rinkodara
2021.05.08
„Epic“ prieš „Apple“: svarbiausia dešimtmečio kova prasidėjo Premium 3

Ar „Apple“ programėlių parduotuvė „App Store“ yra kaip privatus klubas, kur taisykles bei narių mokesčius ir...

Inovacijos
2021.05.07
Suomijos statybų įmonės įspūdžiai Lietuvoje: e. paslaugomis naudotis negali, todėl paskendo „popieriuose“ Premium 1

Suomijos statybų UAB „Nordec“ vadovams plėtojant verslą Lietuvoje reikia nuolat pereiti biurokratinių kliūčių...

Inovacijos
2021.05.06
„PayPal“ pranešė apie rekordinį pirmojo ketvirčio pelną

„PayPal“ trečiadienį pranešė apie rekordinį ketvirčio pelną, nes internetinių finansinių operacijų platforma...

Rinkos
2021.05.06
Naujos inovacijų agentūros startas – kitų metų pradžioje 2

Kitų metų pradžioje veiklą turėtų pradėti nauja inovacijų agentūra, kuri taps vienintele įstaiga, atsakinga...

Inovacijos
2021.05.05
„Facebook“ kol kas paliko draudimą D. Trumpui naudotis paskyra

„Facebook“ Priežiūros valdyba nutarė kol kas palikti buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo „Facebook“ ir...

Inovacijos
2021.05.05
Startuoja D. Trumpo komunikacijos platforma 14

Donaldas Trumpas, buvęs JAV prezidentas, antradienį paleido savo komunikacijos platformą, kuri, anot jo, bus...

Inovacijos
2021.05.05
„Mano daktarui“ vadovavusį T. Balžeką keičia G. Mackelis

Bendrovės „Mano daktaras“, valdančios tokio paties pavadinimo telemedicinos platformą, vairą nuo antradienio...

Inovacijos
2021.05.04
„Samsung“ Baltijos šalyse uždirbo 9 mln. Eur pelno

„Samsung Electronics Baltics“ skelbia, kad 2020 m., nors dėl karantino ribojimų Baltijos šalyse epizodiškai...

Inovacijos
2021.05.04
Gatesai skiriasi, bet kartu tęs labdaros fondo veiklą Premium 1

IT milžinės „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas ir jo žmona Melinda pirmadienį, po beveik trijų dešimtmečių...

Inovacijos
2021.05.04
Pandemija išderino lazerių projektus Premium

Praėję pandeminiai metai Lietuvos lazerių bendrovei „Ekspla“ buvo dviprasmiški. Gautas rekordinis užsakymų...

Inovacijos
2021.05.04
V. Gružauskas. Dirbtinis intelektas: ar tikrai žinote, ką perkate 4

Šiuo metu dirbtinis intelektas (DI) yra naudojamas praktiškai visur, o domėtis bei skleisti informaciją apie...

Verslo aplinka
2021.05.04
Startuolis siekia pažaboti vadybininkų „draugystę“ su transporto įmonėmis Premium 1

Daugelis gamintojų ar prekybininkų logistikos reikalus patiki vadybininkams, tačiau gali paaiškėti, jog šie...

Gazelė
2021.05.04
Lietuvos „Huawei Technologies“ pernai išmokėjo 5 mln. Eur dividendų 1

Kinijos telekomunikacijų kompanijos „Huawei“ netiesiogiai kontroliuojama technologijų bendrovė „Huawei...

Inovacijos
2021.05.03
Rizikingas „Pildyk“ žingsnis atnešė sniego gniūžtės efektą Premium 2

Efektyviausia kampanija „Password 2021“ išrinkta „Tele2“ prekės ženklo „Pildyk YouTube kanalo“ kampanija...

Rinkodara
2021.05.03
„Verizon“ parduoda „Yahoo“ ir AOL likučius už 5 mlrd. USD

JAV mobiliojo ryšio ir interneto tiekėja „Verizon“ parduoda savo žiniasklaidos grupę privataus kapitalo...

Inovacijos
2021.05.03
R. Šimašius: reikia ruoštis, kad registravimo skiepytis sistema nelūžtų per masinę vakcinaciją

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako matantis rizikas, jog trijų didžiausių miestų šiuo metu naudojama ir...

Inovacijos
2021.05.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku