14 mln. Eur senų katilų keitimui: ar galima ir kaip pasinaudoti parama?

Publikuota: 2019-03-28

Jei jūsų namus šildo neefektyvus biomasę naudojantis katilas, galite pretenduoti gauti ES paramą jam pakeisti. Planuojama, kad parama pagal priemonę „Katilų keitimas namų ūkiuose“ bus pradėta teikti nuo gegužės. Gyventojas galės gauti iki 50% naujo šildymo įrenginio kainos dydžio kompensaciją.

Iki 2022 m. bus paskirstyta 14 mln. Eur ES paramos lėšų. Kas gali pretenduoti į šiuos milijonus? Atsakymo ieškome su UAB „Vilpra“ specialistais. Tai yra viena didžiausių šildymo sistemų ir atsinaujinančios energijos sprendimų bendrovė, turinti salonus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje ir Utenoje.

Kas gali pretenduoti į paramą

Į paramą galės pretenduoti savininkai vienbučių bei dvibučių gyvenamųjų ar sodo namų, kurie Nekilnojamojo turto registre įregistruoti ne anksčiau kaip prieš 5 metus nuo kvietimo teikti paraiškas dienos. Specialistai atkreipia dėmesį, kad paramą galės gauti tie, kas senuosius katilus keis efektyviais atsinaujinančius išteklius šilumai gaminti naudojančiais įrenginiais.

Pvz., tai 5 klasės biokuro katilai, kurie naudoja medžio granules, žemė–vanduo ar vanduo–vanduo šilumos siurbliai, kurių sezoninis naudingumo koeficientas (SCOP) ne mažesnis kaip 3,5, o taip pat oras–vanduo, kurių SCOP ne mažesnis kaip 3. Fiziniam asmeniui bus kompensuojama 50% sumos, kuri yra paskaičiuojama padauginus įsigyto įrenginio galingumą kilovatais (kW) iš fiksuotų vieno kilovato galios įkainių, kurie priklauso nuo šildymo įrenginio tipo bei įrangos komplektacijos. Pvz., įsirengus 20 kW 5-os klasės biokuro granulinį katilą galima gauti apie 1.500 Eur, o 10 kW galios oras–vanduo šilumos siurblį (be integruoto boilerio) – apie 2.670 Eur kompensaciją.

Norint gauti paramą, sąskaitos už naujus įrenginius bei įrangos perdavimo-priėmimo aktai turės būti išrašyti ne anksčiau kaip 2019 m. sausio 1 d., o įrenginiai negalės būti sumontuoti bei priduoti, kol nebuvo pateikta registracijos forma, t. y. baigti projektai negalės pretenduoti į paramą.

Rekomendacijos atnaujinančiam katilą

Žydrūnas Čereška, „Vilpros“ technikos direktorius, prieš pasirenkant naują katilą pirmiausia pataria atlikti namų darbus. Savininkas turi išsiaiškinti, kokios jo namo konstrukcijos ir plotas bei tūris, koks sandarumas, šildymo sistema su radiatoriais ar grindinė, o gal kombinuota, koks vėdinimas ir pan. Pvz., jei šildo tik radiatoriai, rekomenduojamas granulinis katilas, nes reikalinga aukštesnė vandens temperatūra, o jei įrengtas grindinis šildymas, galima parinkti tinkamą šilumos siurblį. Tačiau jei namas „kiauras“, pirmiausia patariama jį sutvarkyti, nes net moderniausias katilas veiks neefektyviai, jei šilumą vėjai išpūs. Todėl tikslinga pasidaryti darbų planelį ir išsiaiškinti, kiek kainuos reikalingi darbai ir nauja įranga. Dėl darbų ir veiksmų plano parengimo gali pagelbėti „Vilpros“ specialistai. Jie parinks ir tinkamiausią katilą konkrečiam būstui atsižvelgiant į jo charakteristikas.

Renovuojant šildymo sistemą ir keičiant katilą „Vilpros“ specialistai, taip pat pataria atsakyti į klausimą, kiek ir kokio komforto siekiama diegiant modernią įrangą. Anot specialistų, net moderniausias granulinis katilas reikalaus daugiau priežiūros nei šilumos siurblys. Mat, katilą reikės reguliariai ir nuolat valyti, jo bunkerį papildyti granulėmis, kurių kokybė skiriasi ir dėl to gali kilti papildomų rūpesčių, turėti patalpą joms sandėliuoti – tai daugeliui, ypač jaunesniems žmonėms, gali nepatikti. Todėl norintiems užmiršti, kas šildo namus ir tiekia karštą vandenį, specialistai rekomenduoja įsigyti šilumos siurblį. Jis veikai visiškai automatiškai, nereikalauja nuolatinės priežiūros, gali būti reguliuojamas nuotoliniu būdu, pvz., telefonu, o ir šildyti juo pigiau nei granuliniu katilu. Ž. Čereška pataria gerai paskaičiuoti, nes, gaunant kompensaciją, tikslinga rinktis kuo modernesnį katilą ar šilumos siurblį.

Tačiau yra ir kita medalio pusė, kuri padės sutaupyti tiems, kurie turi senesnius namus su radiatorius. Jie gali keisti tik katilą, o visa esama šildymo sistema neliečiama. Tuomet žmogui atnaujinimas gali kainuoti ypač mažai, nes, kaip minėta, iki 50% naujo granulinio katilo kainos gali būti kompensuojama.

Svarbu, kad „Vilpros“ specialistai padės ne tik pasiruošti ir pakeisti katilą bei pateiks tinkamą įrangą, bet ir sutvarkys reikalingus dokumentus, kad būsto savininkas gautų kompensaciją už įsigytą naują katilą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Inovatyvūs gaminiai ir spalvų sprendimai – Baltijos šalių rinkai Verslo tribūna

Didžiosios Britanijos aplinkotvarkos specialistai įvardindami 2019 m. vyrausiančias aplinkotvarkos...

Tinkamai suprojektuotos pastato inžinerinės sistemos taupo kaštus ir kuria komfortą Verslo tribūna 1

Darbo sąlygos pastate labiausiai priklauso nuo jame esančių ir veikiančių vidaus inžinerinių sistemų. Todėl...

Ateities statyba
2019.04.04
Izoliacinė medžiaga būstui: saugu, tvaru, efektyvu Verslo tribūna 6

Kalbant apie ateities namus daugelis pirmiausiai pagalvoja apie tai, kad tai turi būti gerai izoliuotas,...

Ateities statyba
2019.03.29
14 mln. Eur senų katilų keitimui: ar galima ir kaip pasinaudoti parama? Verslo tribūna 5

Jei jūsų namus šildo neefektyvus biomasę naudojantis katilas, galite pretenduoti gauti ES paramą jam...

Ateities statyba
2019.03.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau