Konkurencijos taryba: savęs beieškant. Bausti ar nebausti?

Publikuota: 2014-04-12
Atnaujinta 2015-06-09 17:08
Irmantas Norkus. Advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ vadovas
Irmantas Norkus. Advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ vadovas
 

Koks yra lietuviškas pragmatizmas? 1 Faktas. Lietuvos konkurencijos taryba yra griežčiausia („kiečiausia“) institucija regione. Jos skiriamos baudos yra kelis ar net keliasdešimt kartų didesnės nei Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje ir kitose mūsų regiono valstybėse. Pavyzdžiui, Latvijoje bei Estijoje už draudžiamus įmonių susitarimus 2012 metais paskirtos baudos neviršijo 350.000 Lt dydžio, tuo tarpu Lietuvoje didžiausia Konkurencijos tarybos paskirta bauda buvo net daugiau nei 68 kartus didesnė ir viršijo net 24 mln. Lt. Lietuvoje didžiausia bauda už nepraneštą koncentraciją siekė 1,1 mln. Lt, tuo tarpu Lenkijoje neviršijo 63.000 Lt. Už tokio pat pobūdžio pažeidimus Italijoje vidutinis skiriamos baudos dydis sudaro mažiau nei 18.000 Lt. Kai kuriose Europos valstybėse už koncentracijų kontrolės pažeidimus apskritai jokių piniginių ar kitokių sankcijų nėra numatyta (pavyzdžiui, Liuksemburge, Jungtinėje Karalystėje).

Palyginkime didžiausias sankcijas už pagrindinius konkurencijos pažeidimus Lietuvoje ir Estijoje per paskutinius ketverius metus:Svarbu: Teismas tramdo Konkurencijos tarybą. Šią savaitę Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas panaikino trims Lietuvoje veikiantiems bankams bei „G4S Lietuva“ paskirtas baudas, kurių bendra suma viršijo net 57.000.000 Lt. Tačiau šalys prarado beveik dvejus metus.2 Faktas. Lietuvos konkurencijos tarybos politika nenuosekli ir spazmuojanti. Iki 2011 metų skiriamų baudų dydis augo nuosekliai, kartu su Lietuvos ūkiu. 2011 metais Konkurencijos tarybos skiriamų sankcijų dydis pasikeitė iš esmės. Pavyzdžiui, iki 2010 metų už koncentracijų kontrolės normų pažeidimus vidutinė Konkurencijos tarybos skiriama bauda sudarė apie 50 600 Lt. Tuo tarpu nuo 2011 metų už tokius pat pažeidimus skiriamos baudos dydis išaugo net 23 kartus – iki 1 177 600 Lt. Procentine išraiška baudų dydžiai skiriasi 10 kartų (!). Nuo 0,006% pajamų baudos 2010 m. „City Service“ byloje iki 0,06% pajamų baudos 2013 m. „Lukoil Baltija“ byloje.Kas įvyko 2011 metais? Kodėl sankcijos tapo 10 kartų didesnės? Ar ūkio subjektai pradėjo daryti 10 kartų sunkesnius pažeidimus?3 Faktas. Lietuvos Investuotojų forumo atlikta investuotojų apklausa iškalbinga. Net 40% apklaustų verslo subjektų mano, jog Konkurencijos tarybos skiriamos sankcijos yra neproporcingai didelės, o 52% teigia, kad dialogo tarp verslo ir Konkurencijos tarybos nėra.

Išvada Lietuviškas ir estiškas pragmatizmas skiriasi!

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku