Dėl „Snoro“ indėlių sertifikatų ir obligacijų gresia teisinė pirtis

Publikuota: 2015-03-11
Nuotrauka: Herkaus Milaševičiaus („Verslo žinios“)
„Verslo žinios“

Liuksemburge įsikūręs Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) gali palikti Lietuvos teismams patiems nuspręsti dėl investuotojų, užkibusių ant „Snoro“ banko indėlių sertifikatų ir obligacijų kabliuko, likimo. Jiems tektų išnarplioti indėlių sertifikatų painiavą, o joje gali sužibti viltis ir investuotojams.

Kaip VŽ jau rašė, ESTT generalinis advokatas vasarį pateikė išvadą dėl „Snoro“ indėlių sertifikatų ir obligacijų.Savo išvadose Pedro Cruzas Villalonas siūlo ESTT išaiškinti, kad valstybės narės gali netaikyti garantijos kredito įstaigos indėlininkams, turintiems šios įstaigos išleistų indėlių sertifikatų, jeigu tai yra perleidžiamos finansinės priemonės. Generalinis advokatas aiškina, kad indėlių sertifikatai yra indėlio atmaina, pasižyminti būtent perleidžiamumu.„Nustatyti, ar ginčijami sertifikatai atitinka šią sąlygą, turi nacionalinis teismas“, – rašo generalinis advokatas.Nors tai tėra generalinio advokato išvada, teisės ekspertai primena, kad dažniausiai ESTT, priimdamas sprendimą, vadovaujasi generalinių advokatų išvadomis.„Procesas po ESTT bet kokiu atveju grįš į nacionalinius teismus, nes galutinį žodį byloje turės tarti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išplėstinė kolegija, kuri ir kreipėsi į ESTT su prašymu pateikti atsakymus dėl ES teisės, šie padės Lietuvos Aukščiausiajam Teismui priimti galutinį sprendimą byloje“, – sako Ignas Dargužas, „Sorainen“ advokatas, vyresnysis teisininkas.

Painiava dėl sertifikatų

ESTT generalinis advokatas kartu nusikratė ir galvos skausmo, kaip Lietuvos teismai turės spręsti kompensavimo už indėlių sertifikatus klausimą ir kaip jie turėtų būti traktuojami. Painiavą šiuo klausimu kelia tai, kaip Lietuva sugalvojo įgyvendinti investuotojų ir indėlininkų interesus ginančias europines direktyvas. Generalinis advokatas yra įsitikinęs, kad indėlių sertifikatai neturėtų būti garantuojami valstybės.„Savo išvadoje generalinis advokatas nurodo, kad ES teisės aiškinimo problemų byloje kilo dėl Lietuvos įstatymų leidėjo sprendimo į vieną teisės aktą (Indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymą) perkelti dvi direktyvas, numatančias atskiras garantijas indėlininkams ir investuotojams. Būtent dėl to, kad Lietuvos teisėje sujungtos abi direktyvos, generalinio advokato nuomone, neįmanoma nustatyti, ar indėlių sertifikatai nesaugomi kaip indėliai, ar kaip investicijos, kitaip tariant, kuria šių direktyvų leidžiamų išimties galimybių pasinaudojo Lietuvos įstatymų leidėjas“, – sako p. Dargužas.Tačiau sertifikatų ir obligacijų turėtojų viltis atgauti investicijas mažina tai, kad kompensacijos mokamos už prarastas investicijas, o bankrutavus „Snorui“, pabrėžia p. Dargužas, investicijos nebuvo prarastos.

Vilčių yra

Šioje painiavoje Dominykas Vanhara, Investuotojų asociacijos valdybos narys ir „Vanhara Law Firm“ advokatas, mato vilčių nesėkmingai įsigijusiems indėlių sertifikatų ir obligacijų. Pasak advokato, teismai iki šiol dar nėra nagrinėję indėlių sertifikatų perleidžiamumo ar neperleidžiamumo klausimo, tad tai suteikia palankių perspektyvų ginant indėlių sertifikatų savininkų interesus.„Įrodyti, kad indėlių sertifikatai nebuvo perleidžiamos finansinės priemonės ir kad jais prekyba antrinėje rinkoje nevyko, tikrai įmanoma. Dar aktualiau tai, kad, remiantis šiuo teisių gynimo būdu, įmanoma apginti ir tų „Snoro“ indėlių sertifikatų turėtojų interesus, kuriems pagal ligšiolinę teismų praktiką dėl tokių asmenų kvalifikacijos, išsilavinimo ar patyrimo priteisti indėlio draudimo išmoką už turėtus indėlių sertifikatus buvo gana sudėtinga“, – aiškina „Vanhara Law Firm“ advokatas.Pasak advokato, sertifikatų ir obligacijų turėtojų galimybes didina ir tai, kad, kaip konstatavo ESTT generalinis advokatas, Lietuva netinkamai perkėlė ES investuotojo direktyvos nuostatas į nacionalinę teisę. Kaip teigia p. Vanhara, ES direktyva gali būti tiesiogiai pritaikyta ieškant teisybės nacionaliniuose teismuose.„Remiantis generalinio advokato išvada, bankrutavusio banko „Snoras“ obligacijų turėtojai įgyja teisę tiesiogiai remtis Investuotojų direktyvos nuostatomis ir tokiu būdu teismuose įrodinėti, kad jiems priklauso įsipareigojimų investuotojams draudimo išmoka“, – sako Investuotojų asociacijos valdybos narys.

Dėl obligacijų vilčių mažai

Vytautas Šenavičius, advokatų profesinės bendrijos TVINS advokatas, partneris, prognozuoja, kad bent jau obligacijų savininkai gali sulaukti nepalankaus sprendimo.„Generalinis advokatas išsamiai nepasisakė obligacijų klausimu. Tačiau išvadoje laikomasi pozicijos, kad Investuotojų direktyvoje numatyta kompensacija mokama tuo atveju, jeigu investicijų įmonė nepajėgi įvykdyti savo įsipareigojimų. Taigi investuotojų draudimu neturėtų būti draudžiami investuotojų nuostoliai dėl nenusisekusios investicijos“, – aiškina p. Šenevičius.Pasak jo, „Snoro“ obligacijos niekur nedingo, o paprasčiausiai nebuvo išpirktos dėl nemokumo, todėl obligacijų savininkams nepriklauso draudimo išmoka.„ESTT laikantis tokios išvados, Lietuvos teismai neturėtų diskrecijos (teisės vertinti savo nuožiūra – VŽ) vertinti, kad dėl emitento nemokumo gali būti mokama draudimo išmoka“, – sako advokatas.

Šūsnys bylų

ESTT sprendimo laukiama pavasarį. Kai galutinį žodį tars Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, advokatai prognozuoja intensyvų bylinėjimosi laikotarpį.„Tikėtina, jog priėmus sprendimą pagal generalinio advokato išvadą Lietuvoje atsiras nemažai norinčių įrodyti, kad indėlių sertifikatas nebuvo perleidžiamas“, – mano p. Šenavičius.Ponas Dargužas primena, kad visos investuotojų, banko „Snoras“ ir „Indėlių ir investicijų draudimo“ bylos yra sustabdytos, iki sprendimą paskelbs Aukščiausiasis Teismas. Pasak advokato, tokių bylų yra bent keli šimtai.„Nesvarbu, kaip baigsis investuotojų ir banko ginčai, galima konstatuoti, kad visos Lietuvos teismų sistemos laukia milžiniškas sustabdytų bylų kiekis, kurias atnaujinus teisėjų darbo krūvis bus didžiulis“, – sako p. Dargužas.2011 m. gruodžio 7 d. bankui buvo iškelta bankroto byla. Po to indėlių sertifikatų ir obligacijų pirkėjai užtvindė teismus ieškiniais, kuriais reikalauja pripažinti obligacijų ir indėlių sertifikatų pirkimo ir pardavimo sutartis negaliojančiomis.Ieškovai teigia, kad sudarydami sutartis jie suklydo arba buvo apgauti, nes nesuprato sudaromų sandorių esmės ar rizikingumo, nesitikėjo, kad bankas gali bankrutuoti, laikė „Snoro“ obligacijas ir indėlių sertifikatus banko indėliu.Ieškinius reiškiantys asmenys siekia, kad teismo sprendimas garantuotų ieškovams teisę gauti indėlių draudimo išmoką (iki 100.000 Eur) už pinigus, kurie buvo sumokėti už banko obligacijas arba indėlių sertifikatus.Bendra banko „Snoras“ iš investuotojų neišpirktų skolos vertybinių popierių vertė apytiksliai lygi 175 mln. Eur.Straipsnis kovo 2 d. publikuotas „VŽ Premium“.

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Revolut“ žengia pirmuosius žingsnius į pensijų kaupimo rinką 3

Jungtinės Karalystės startuolis „Revolut“, turintis lietuvišką bankinę licenciją, žengia pirmuosius žingsnius...

Rinkos
2019.12.06
Estijos AML startuolis pritraukė 2 mln. USD investiciją 1

Estijos vardui skambant bankų pinigų plovimo skandaluose Europoje, šios šalies pinigų plovimo prevencijos...

Rinkos
2019.12.06
LB imasi investicinio draudimo teikėjų – reikalaus skaidrumo dėl mokesčių

Lietuvoje veikiantys investicinio gyvybės draudimo teikėjai turės teikti daugiau duomenų apie savo taikomus...

Rinkos
2019.12.06
Seime skinasi pataisa bankus apmokestinti 20% pelno mokesčiu 1

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) penktadienį pritarė siūlymui bankų pelno mokestį padidinti nuo 15...

Finansai
2019.12.06
Lietuvos atsakas į pinigų plovimo skandalus – užkardymo centras Premium 4

Lietuva į Europoje ir Baltijos šalyse skambančius pinigų plovimo skandalus atsakys stiprindama pinigų plovimo...

Rinkos
2019.12.06
„Swedbank“ pradeda siūlyti „Apple Pay“ mokėjimus 6

„Swedbank“ privatiems klientams, turintiems bekontaktes „Mastercard“ korteles, atveria „Apple Pay“...

Paslaugos
2019.12.05
Šiaulių bankui – viena neutrali, viena gera žinia Premium

Daugelis akcijų Baltijos biržose ketvirtadienį buvo linkusios pigti, išimtimi buvo „Olainfarm“. Šiaulių...

Rinkos
2019.12.05
Medicinos banko grupė pelną augino 1,7 karto

Per devynis šių metų mėnesius Medicinos banko grupė uždirbo 2,63 mln. Eur grynojo pelno, arba 1,7 karto...

Rinkos
2019.12.05
Faktoringo paslaugų teikėja „PayRay“ gavo banko licenciją

Lietuvos bendrovė „PayRay“, teikianti faktoringo paslaugas ir mikrokreditus smulkiajam bei vidutiniam...

Rinkos
2019.12.04
Lenkijoje pasiskolinusieji frankais teismuose laimi prieš bankus 1

Dauguma Lenkijos gyventojų, ėmusių būsto paskolas frankais ir nukentėjusių dėl Šveicarijos valiutos...

Rinkos
2019.12.03
Seimas sugriežtino pinigų plovimo prevenciją: kas realiai keičiasi Premium

Seimui šiandien nubalsavus už pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją sustiprinantį įstatymo...

Rinkos
2019.12.03
Darbą pradeda nauja LB Priežiūros tarnybos direktorė J. Govina 6

Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnybos direktorės pareigas nuo antradienio pradeda eiti Jekaterina Govina,...

Rinkos
2019.12.03
Naująjį biržos banką instituciniai investuotojai pasitiko „kukliau, nei tikėtasi“

Į Baltijos biržą žengiantis estų kooperatyvų bankas „Coop“ už minimalią pirminio viešo akcijų siūlymo (IPO)...

Rinkos
2019.12.02
„Swedbank“ naikina prekybos komisinius, konkurentai neskuba stoti į kainų karą Premium 3

„Swedbank“ smulkesniems klientams Estijoje nuo pirmadienio panaikino komisinį mokestį už prekybą Baltijos...

Rinkos
2019.12.02
Australiją irgi drebina pinigų plovimo skandalas

Pinigų plovimo skandalai pasaulyje pastaraisiais metais palyginti dažnai užklumpa Skandinavijos bankus ir...

Rinkos
2019.11.30
Finansiniai Europos beraščiai lietuviai nei taupo, nei skiria kreditą nuo debito Premium

Seime laužomos ietys dėl išlaidų pūtimo 2020 m. biudžete yra chrestomatinis pavyzdys, kaip lietuviams sunku...

Finansai
2019.11.29
„Guru Pay“ gavo elektroninių pinigų įstaigos licenciją

Lietuvos banko valdyba išdavė elektroninių pinigų įstaigos licenciją Aleksandro Karpickio ir Igorio...

Finansai
2019.11.28
Prievaizdas kirto per nagus SEB bankui už verslo klientams įvestą mokestį 3

Vienas didžiausių bankų Lietuvoje SEB netinkamai informavo du savo verslo klientus dėl taikomų mokesčių.

Rinkos
2019.11.28
Estų „Inbank“ jau veikia Lietuvoje – priima indėlius 6

Estijos kapitalo skaitmeniniu banku save pristatantis bankas „Inbank“ nuo ketvirtadienio oficialiai pradėjo...

Rinkos
2019.11.28
Kaupia pensijai, nes lėšos paveldimos. Iš fondų bėga, nes nepasitiki

Dvigubai daugiau lietuvių papildomai nesirūpina oria senatve, palyginti su Latvijos ir Estijos gyventojais.

Finansai
2019.11.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau