Susitikimas Vašingtone: svarbus kaip niekad

Publikuota: 2018-04-03
Atnaujinta 2018-04-03 06:36
Rono Sachso („Cnp“/„Scanpix“/„Sipa“) nuotr.
Rono Sachso („Cnp“/„Scanpix“/„Sipa“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Šiandien JAV prasidedančio Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės vizito svarbą būtų sunku pervertinti: įvyksiantis trijų Baltijos valstybių vadovų susitikimas su JAV prezidentu Donaldu Trumpu turėtų sustiprinti mūsų regiono saugumą ir apginamumą, Lietuva pasiryžusi pirkti iš Amerikos daugiau suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD), kas padės diversifikuoti tiekimą, atsikratant „Gazpromo“ monopolio ir diktato.

Prezidentūra praneša, kad susitikimas rengiamas p. Trumpo iniciatyva, „minint Baltijos valstybių nepriklausomybės šimtmetį ir siekiant dar kartą patvirtinti strateginę JAV partnerystę su Lietuva, Latvija ir Estija“.

Planuojama pasirašyti du supratimo memorandumus, kurie turėtų atverti dar vieną SkGD tiekimo galimybę į Lietuvą. Lietuva viena pirmųjų Europoje pradėjo importuoti amerikietiškas SkGD per Klaipėdos terminalą - pernai per jį atgabentos iš amerikiečių kompanijos „Cheniere Marketing International“ įsigytos suskystintosios dujos. „Freeport LNG“ taps antrąja JAV kompanija, iš kurios Lietuva žada įsigyti amerikietiškąsias SkGD.

Lietuvos, Latvijos, Estijos ir JAV prezidentų susitikime daug dėmesio bus skiriama dvišalių ryšių stiprinimui ekonomikos, verslo ir investicijų srityse. Vizito metu šalių vadovai atidarys Baltijos šalių ir JAV verslo forumą. Pastaruoju metu ne tik gausėja amerikiečių investicijų Lietuvoje, bet ir lietuviai vis stipriau įsitvirtina JAV rinkoje - pvz., į ją yra tiekiama apie dešimtadalį Lietuvoje pagaminamų aukštųjų technologijų produktų: Amerika yra antroji po Lenkijos šios lietuviškos produkcijos pirkėja. JAV sostinėje savo produkciją pristatys Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos nariai.

Baltijos valstybių saugumas – bene svarbiausia tema, jaudinanti mūsų šalių gyventojus. Tad džiugina, kad susitikimo Baltuosiuose rūmuose metu tam skiriamas nemažas dėmesys – jo dalyviai patvirtins bendrą politinę deklaraciją, kurioje nubrėš ateities bendradarbiavimo gaires. Baltijos šalys tikisi didesnės JAV paramos siekiant tolesnių atgrasymo ir gynybos priemonių regione, taip pat norėtų tęstinio JAV karių dalyvavimo Baltijos šalyse rengiamose pratybose, tokiu būdu užtikrinant amerikiečių ginkluotųjų pajėgų faktišką nuolatinį, rotacinį buvimą regione. Bus prašoma, kad Vašingtonas paremtų Baltijos valstybių siekį liepos mėnesį įvyksiančiame NATO viršūnių susitikime užsitikrinti Aljanso padidintą dėmesį regiono oro gynybos sistemų stiprinimui. Pvz., Lietuvoje bei kitose Baltijos šalyse galėtų būti dažniau dislokuojamos „Patriot“ sistemos.

VŽ nuomone, aštrėjančio diplomatinio konflikto bei neslopstančios Kremliaus agresijos fone, Baltijos šalių vadovų susitikimas su JAV prezidentu bei kongresmenais – itin svarbus ir savalaikis įvykis. Tikimasi, kad pokalbio su p. Trumpu metu bus kalbama apie santykius su agresyvią politiką vykdančia Rusija, taip pat apie paramą Ukrainai. Kaip parodė neseni įvykiai Jungtinėje Karalystėje (JK) ir neadekvati Kremliaus reakcija, Rusijos vadovas nurimti neketina – jis eis tiek toli, kiek jam bus leista. Regis, Vakarų pasaulis tai jau suprato. Solidarumas su JK, kurį Vakarų pasaulis pademonstravo išprašydamas Rusijos diplomatus (ar po jų priedanga dirbančius kitų tarnybų „specialistus“), pasiuntė aiškią žinią Kremliui – šiuolaikiniame civilizuotame pasaulyje agresijai, terorui, šantažui vietos būti negali.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau