Putinas švenčia rekordinę pergalę, už ją dėkoja ir diplomatinei įtampai

Publikuota: 2018-03-18
Atnaujinta 2018-03-19 07:38

Sekmadienį Rusijoje vykstančiuose Prezidento rinkimuose nesunkią pergalę pasiekė dabartinis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, sumušęs savo 2004 m. rezultatą ir rekordiniu surinktų balsų skaičiumi užsitikrinęs dar vieną šešerių metų kadenciją Rusijos lyderio poste.

Suskaičiavus 99,6% balsalapių paaiškėjo, kad už dabartinį šalies prezidentą savo balsą atidavė 76,7% rinkėjų. Antroje vietoje likusiam Pavelui Grudininui atiteko 11,8% balsų. Rinkėjų aktyvumas dabartiniais duomenimis siekė 67%, tai kiek mažesnis skaičius nei 70% kurių, kaip teigė ekspertai, norėjo Putinas.  

Be Putino, rinkimuose bent jau teoriškai dalyvavo dar septyni kandidatai. Tarp jų – jau minėtas komunistų kandidatas, buvęs kolūkio vadovas Pavelas Grudininas, ginantis Stalino vykdytus kruvinus visuomenės „valymus“. Trečioje vietoje liko ultranacionalistas Vladimiras Žirinovskis (5,7% balsų).

Rinkimuose dalyvavo TV laidų vedėja ir garsi visuomenės veikėja Ksenija Sobčiak (1,7% balsų), kuri vykdė kritišką Putino atžvilgiu kampaniją, nors yra buvusio Rusijos prezidento bendražygio duktė.

Aleksejus Navalnas, opozicijos lyderis, tvirtino, kad p. Sobčiak – Kremliaus projektas, siekiant pademonstruoti konkurenciją rinkimuose. Pačiam p. Navalnui buvo užkirstas kelias dalyvauti rinkimuose, motyvuojant baudžiamaisiais kaltinimais, kuriuos p. Navalnas vadina politiškai sufabrikuotais. Rinkimuose jis paskelbė nedalyvaujantis ir kaip rinkėjas.

O trečias likęs Borisas Titovas (0,7% balsų) buvo išjuoktas dėl to, kad kandidatuoja kaip Putino varžovas, nors tuo pačiu metu Kremliuje oficialiai eina verslo lobisto pareigas.

Paskelbus preliminarius rinkimų rezultatus, p. Putinas kreipėsi į Raudonojoje aikštėje susirinkusią minią ir padėkojo už palaikymą. Beje, kaip didžiausią savo pasiekimą ankstesnės kadencijos metu jis nurodė „Krymo sugrįžimą Rusijai“.

Putinas pirmą kartą prezidentu buvo išrinktas 2000-aisiais, paskui vėl po ketverių metų. Kadangi šalies konstitucija nenumatė galimybės jam vėl siekti prezidento posto, 2008-aisiais rinkimuose jis nedalyvavo. Tais pačiais metais buvo pakeista konstitucija, o prezidento kadencijos laikas prailgintas iki šešerių metų.

2012 m. Putinas vėl buvo išrinktas ir gavo 63,6 % balsų.

Po naujausių rinkimų, įvykusių vakar, Putinas valdžioje bus iki 2024-ųjų, kol jam sueis 72 metai. 

07:35 Dėkoja Jungtinei Karalystei

Rusijos prezidento rinkimuose rinkėjų aktyvumas buvo didesnis nei tikėtasi. Putino kampanijos atstovas pareiškė, kad dėl to reikia dėkoti Jungtinei Karalystei ir diplomatinei įtampai, kilusiai po buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio apnuodijimo.

„Aktyvumas buvo didesnis nei tikėtasi, maždaug 8-10%. Dėl to mes turėtume sakyti ačiū Jungtinei Karalystei“, - pareiškė Andrejus Kondrašovas, Putino kampanijos atstovas.

„Mus paspaudė kaip tik tuo momentu, kai mums reikėjo mobilizuoti rinkėjus. Kai tik Rusija be pagrindo kažkuo yra apkaltinama, nepateikiant jokių įrodymų, Rusijos žmonės susivienija aplink jėgos centrą. O tuo centru šiuo metu yra neabejotinai yra Putinas“, - „Financial Times“ cituoja p. Kondrašovą, kuris šiomis mintimis dalijosi švenčiant pergalę.

Putinas sekmadienio vakarą dar kartą atmetė galimybę, kad Rusija yra susijusi su p. Skripalio ir jo dukros apnuodijimu. Jis taip pat nesutiko, kad buvęs dvigubas agentas buvo apnuodytas su karinio lygio nervus paralyžiuojančia medžiaga. Esą tokiu atveju būtų mirę daug žmonių.

Ponas Skripalis ir jo dukra buvo apnuodyta JK Solsberio mieste kovo 4-ąją, likus dvejoms savaitėms iki rinkimų Rusijoje. Putinas juose norėjo matyti aktyvų Rusijos piliečių dalyvavimą.

01.23 Putinas perrinktas dar vienai kadencijai

Vladimiras Putinas valdys Rusiją dar 6-erius metus, nes buvo perrinktas ketvirtajai savo kadencijai. Suskaičiavus 90% balsavimo biuletenių, Vladimiras Putinas susižėrė 76,41% rinkėjų balsų, tai jau dabar rekordinis jam atitekęs balsų skaičius (2004 m. - 71,3%, 2000 m. – 52,9%, 2012 m. – 63,6%). Manoma, kad galutinis rezultatas gali siekti 77,7% balsų. Pavelas Grudininas surinko 12,05% balsų, o Vladimiras Žirinovskis 5,85% balsų. Rinkimų aktyvumas dabartiniais duomenimis siekė 59,93%.

00.57 Putinas planuoja susitikimą su visais kandidatais į prezidentus

Rusijos prezidentas pareiškė, kad susitiks su visais kandidatais į prezidetus.

„Administracja su jais susisieks, mes pasikonsultuosime ir visus juos pasikviesime į susitikimą“ ,– žurnalistams savo rinkimų štabe sakė Putinas.

00.16 Putinas surinks rekordinį skaičių balsų

Skelbiama, kad suskaičiavus 80% balsavimo biuletenių Vladimiras Putinas jau surinko 76% rinkėjų balsų. Prognozuojama, kad galutinis rezultatas turėtų būti 77,7% balsų, atiduotų Putinui. Pavelas Grudininas antras, tačiau tesurinkęs 12,30% balsų, Vladimiras Žirinovskis – 5,98%.

Už Vladimirą Putiną balsus atidavė daugiau nei 40 mln. rinkėjų.

00.00 Putinas kaltinimus dėl p. Skripalio apnuodijimo pavadino nesąmone

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį atmetė Jungtinės Karalystės kaltinimus Rusijai dėl dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julijos apnuodijimo ir juos pavadino „nesąmone“.

Tai buvo pirmasis platesnis Putino komentaras šia tema. Rusijos prezidentas tvirtino, kad apie tragediją sužinojo iš žiniasklaidos.

„Pirmoji mano mintis, kuri šovė į galvą buvo tokia, kad, jeigu tai tikrai būtų karinės paskirties nervus paralyžiuojanti medžiaga, tai žmonės būtų mirę iškart“, – teigė Putinas.

„Antras dalykas, Rusija tokios toksinės medžiagos neturi, mes sunaikinome visas savo cheminio ginklų atsargas pagal tarptautinių organizacijų nurodymus ir mes tai padarėme pirmi, kitaip nei mūsų partneriai, kurie pažadėjo tai padaryti ir nepadarė“, – sekmadienio spaudos konferencijoje sakė Putinas.

„Manau, kad bet koks logiškas žmogus suprastų, kad kaltinimai Rusijai yra visiškas šlamštas, tauškalai ir nesąmonė. Neįmanoma, kad Rusija imtųsi tokių veiksmų Rusijos prezidento rinkimų išvakarėse.“

Nepaisant įtampos, Vladimiras Putinas teigė norintis bendradarbiauti su Londonu tyrime dėl buvusio Rusijos šnipo apnuodijimo.

23.36 Putinas kol kas neplanuoja konstitucinės reformos

„Kol kas nesu suplanavęs jokios konstitucinės reformos“, – sakė Vladimiras Putinas, žurnalistų paklaustas, ar ketina imtis kokios nors konstitucinės reformos, susijusios su valdžios perskirstymu.

Putinas pavadino juokingu klausimą, ar ketina būti perrinktas 2030 m.

„Žiūrėkite, man atrodo, kad tai, ką jūs sakote yra truputį juokinga. Paskaičiuokime. Aš ką čia iki 100 metų ketinu sėdėti? Ne“, – reaguodamas į žurnalisto klausimą spaudos konferencijos metu atsakė Putinas.

Rusijos centrinės rinkimų komisijos duomenimis, suskaičiuota 70% balsų. Vladimiras Putinas kol kas surinko 75,91% balsų, Pavelas Grudininas – 13,39%, Vladimiras Žirinovskis 6,34%, Ksenija Sobčiak – 1,44% balsų.

Aleksandras Vučičius, Serbijos prezidentas, jau pasveikino Vladimirą Putiną su pergale.

23.00 Kandidatas į prezidentus Vladimiras Žirinovskis liejo apmaudą

Vladimiras Žirinovskis, Rusijos nacionalistas, populistas ir Rusijos liberaldemokratų partijos įkūrėjas bei lyderis išreiškė nepasitenkinimą rinkimų rezultatais.

„Sąlygos yra visiškai nevienodos, nebuvo jokių debatų, skandalai yra dirbtiniai, kuriami tik tam, kad pritrauktų dėmesį. Manau, kad turėtų būti mažesnis procentas balsavusiųjų už Putiną, manau, kad realūs europietiški skaičiai būtų nedidesni nei 40%“ , – žurnalistams spaudos konferencijoje sakė Žirinovskis.

22.21 Suskaičiuota 50% balsų

Rusijos centrinei rinkimų komisijai suskaičiavus 50% balsų Vladimiras Putinas jau surinko 75% rinkėjų balsų. Pavelas Grudinininas - 13,39%, trečioje vietoje - Vladimiras Žirinovskis su 6,34% balsų.

Vladimiras Putinas Maskvos centre vykstančiame koncerte kreipėsi į minią ir susirinkusiems rusams sakė dėkojo už rinkimų rezultatus.

„Ačiū labai už rezultatus, jūs esate mūsų bendros komandos dalis. Aš esu jūsų komandos dalis. Ir visi, kurie šiandien balsavo, yra mūsų didelės nacionalinės komandos dalis. Balsavimo rezultatai yra mūsų darbų labai sunkiomis sąlygomis pripažinimas. Matau jumyse pasitikėjimą ir viltį. Mes dirbsime sunkiau atsakingiau ir efektyviau. Ačiū, kad mes turime tokią galingą multimilijoninę komandą“,– nuo scenos į tautą kreipėsi vienvaldis Rusijos lyderis.

22.03 Suskaičiuota 40% balsų

Vladimiras Putinas ir toliau užtikrintai karaliauja rinkimuose į Rusijos prezidento postą. Suskaičiavus 40% balsų, Rusijos centrinė rinkimų komisija skelbia, kad jam atiteko 74,22% rinkėjų balsų. Antroje vietoje rikiuojasi Pavelas Grudininas, kuris surinko 14,03%, trečiasis – Vladimiras Žirinovskis su 6,51% balsų ir Ksenija Sobčiak su 1,41%, skelbia „Interfax“.

Rinkimų aktyvumas, remiantis centrine Rusijos rinkimų komisija, siekė 59,93%

21.50 Grudininas: rinkimai nebuvo švarūs

Pavelas Grudininas, Rusijos Komunistų partijos kandidatas į prezidento postą, spaudos konferencijos metu pasakė, kad ši rinkiminė kampanija buvo pati nešvariausia nuo Sovietų Sąjungos laikų.

„Dar anksti komentuoti, palaukime, kol bus suskaičiuota 90% rinkiminių biuletenių, tačiau jau dabar aišku, kad šie rinkimai nebuvo švarūs“, – žurnalistams sakė p. Grudininas.

„Gaila, tačiau Navalnas (Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas – VŽ) buvo teisus, galima balsuoti ir du, tris kartus ir mes turime užfiksuotų tokių atvejų Maskvoje“, – sakė politikas.

21.38 Maskvos centre – koncertas Krymo aneksijai minėti

Rusijos prezidento rinkimų fone Maskvos centre vyksta koncertas pavadinimu „Rusija, Sevastopolis, Krymas.“ Taip Maskvoje švenčiamos ketvirtosios Krymo pusiasalio aneksijos metinės.

21.15 Taikosi į savo rekordą

Gali būti, kad ilgiausiai nuo Josifo Stalino laikų valdžios viršūnėje esantis Rusijos vadovas pamuš savo rinkimų rekordą, pasiektą 2004 m. Tuomet jis gavo 71,3% balsų (2000 m. – 52,9%, 2012 m. – 63,6%).

21.13 Suskaičiavo 25% balsų

Rusijos centrinė rinkimų komisija skelbia, kad suskaičiavus 25% rinkėjų balsų užtikrintai pirmauja Vladimiras Putinas, antrasis gerokai atsilikdamas rikiuojasi Pavelas Grudininas su 15,44% balsų, Vladimiras Žirinovskis surinkęs 6,84% balsų ir Ksenija Sobčiak su 1,39% balsų.

20.44 Putino rinkimų štabo atstovas nepamiršo Jungtinės Karalystės

Andrejus Kondrašovas, Putino rinkimų štabo atstovas sakė, kad Jungtinės Karalystės antirusiška politika buvo viena iš priežasčių, kodėl rusai aktyviai balsavo Rusijos prezidento rinkimuose.

„Kiekvieną kartą, kai Rusija be jokių įrodymų yra apkaltinama, viskas, ką Rusijos žmonės daro yra susivienija aplink savo galios centrą“, – sakė p. Kondrašovas. Jis taip pat pridūrė, kad rinkėjų aktyvyumas yra 8-10% didesnis negu buvo tikėtasi. Vis dėlto prieš rinkimus manyta, kad Putinas siekia auksinio 70/70 derinio, tai yra, 70% aktyvumas ir 70% balsų už jį.

Suskaičiavus 21,33% balsų, Rusijos centrinės rinkimų komisijos duomenimis, 71,97% balsų atitenkta dabartiniam Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

20.12 Balsavusiųjų apklausa: Putinui – 73,9%

VCIOM atliktos balsavusiųjų apklausos rezultatai Vladimirui Putinui žada pergalę su 73,9%, 10,3 proc. punktų daugiau, nei 2012-aisiais (63,6%).

Artimiausias konkurentas – Pavelas Grudininas su 11,2%. Per pastaruosius rinkimus šioje pozicijoje buvo Genadijus Ziuganovas su 17,2%.

Vladimirui Žirinovskiui savo balsą šiuose rinkimuose atidavė, anot apklausos, 6,7% rinkėjų. Prieš šešerius metus jis surinko 6,22%.

Suskaičiavusi 21,8% biuletenių, Rusijos centrinė rinkimų komisija prie Putino pavardės nurodo 72,06%, Grudininui - 15,8%.

Remiantis Rusijos centrinės rinkimų komisijos duomenimis, rinkimų aktyvumas - 59, 93%. Nepaisant stebėtojų pranešimų dėl rinkimų tvarkos pažeidimų, Rusijos centrinė rinkimų komisija teigia tokių neužfiksavusi.

20 val. Lietuvos laiku balsavimas Rusijos prezidento rinkimuose oficialiai baigėsi.

19.21 Balsavimas Maskvoje baigtas

Maskvoje užsidaro balsavimo apylinkės. Naujausiais duomenimis, balsavimo aktyvumas Rusijoje 57,74%, Maskvoje – 51,57%.

19.15 Ksenija Sobčiak pasiūlė Navalnui prisijungti prie jos partijos

Kandidatė į Rusijos prezidentus Ksenija Sobčiak atvyko į Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno Maskvos biurą ir pasiūlė prisijungti prie jos „Pilietinė iniciatyva“ partijos. Karštoje diskusijoje, kuri transliuojama tiesiogiai Ponas Navalnas teigė, kad p. Sobčiak buvo Rusijos prezidento Vladimiro Putino plano dalis, kuriuo bandoma padalinti protesto balsus ir sukurti demokratiškų rinkimų įvaizdį.

„Tu esi dalis šitų melagingų rinkimų, darei tai, ką Putinas tau liepė daryti“,– į p. Sobčiak siūlymus atskirto Rusijos opozicionierius p. Navalnas.

„Sakai dirbkime kartu, gerai, dirbkime, bet tu tikrai nesutiksi dirbti išvien su mūsų stebėtojais Kemerovo mieste, kur esame įsitikinę, kad bus nustatyta pažeidimų. Mes žaidžiame skirtingus žaidimus“ ,– sakė Rusijos opozicijos lyderis.

„Tavo sistema – p. Putino sistema. Tu esi įrankis, kuris neleidžia populiaresniam dalyvauti rinkimuose. Nenoriu, kad opozicija būtų kaip nors susijusi su žmogumi, kuris reklamuoja juoduosius ikrus“ ,– p. Sobčiak sakė p. Navalnas.

Ponas Navalnas taip pat apkaltino p. Sobčiak, kad šiai buvo pasiūlyta didelė pinigų suma už tai, ką ji dalyvautų rinkimuose, p. Navalnas teigia, neva pati Sobčak jam apie tai prisipažinusi, kai atvažiavo pas jį antrą valandą nakties ir prisipažino „jie pasiūlė man didelius pinigus, kad dalyvaučiau rinkimuose ir aš nežinau, ką daryti,“ – tiesioginiame eteryje p. Sobčiak citavo p. Navalnas.

Jos vaidmenį prezidento rinkimuose p. Navalnas įvardino kaip opozicijos diskreditavimą. Ši tokius kaltinimus griežtai paneigė ir teigė, kad tai melas.

Ksenija Sobčiak Rusijos opozicijos lyderiui teigė, kad jie „daugiau draugai, nei priešai“, tačiau p. Navalnas atsakė, kad tai visiška netiesa, ir jie nesantys „draugai“.

Kandidatė į prezidentus p. Sobčiak sakė, kad jos rinkiminė kampanija praėjo sklandžiai ir jai pavyko įrodyti, kad politikoje galima elgtis ir kitaip. VŽ primena, kad Ksenijai Sobčiak prezidento rinkimuose prognozuota 1,05% rinkėjų balsų.

18.38 Aktyvumas – 59,5%

Rusijos centrinės rinkimų komisijos duomenimis, rinkimų aktyvumas 19 val. Maskvos laiku buvo 59,5%.

„Dožd“ korespondentė Ksenija Nazarova teigia, kad daugelyje rinkimų apylinkių pagyvenę žmonės (gimę iki 1930 m.) nebuvo įtraukti į rinkėjų sąrašus, todėl negalėjo atiduoti savo balso. Kol kas nežinoma, su kuo galėjo būti susijęs šis incidentas.

Rusijos gynybos viceministras Nikolajus Pankovas teigė, kad rinkimuose balsavo 98 proc. karinių pajėgų atstovų, jų šeimos narių bei civilių tarnautojų.

18.11 Balsuodami gali laimėti naujus išmaniuosius telefonus

Nuo Kaliningrado iki Vladivostoko valstybinės institucijos organizuoja konkursą „Nusifotografuok prie balsadėžės“, kurio laimėtojai gali laimėti „iPhone“ ir „iPad“ telefonus bei planšetinius kompiuteris, „Politico“ rašo Maskvoje gyvenantis žurnalistas Marcas Bennettsas. Tarp kitų galimybių laimėti – nauji dviračiai, paspirtukai, miegmaišiai ir krepšinio kamuoliai.

Žurnalisto turimi šaltiniai Kremliuje sako, kad Putinas nori ne šiaip sau pergalės, tačiau laimėjimo surinkus 70% balsų rinkimuose, į kuriuos ateina daugiau nei 70% rinkėjų. Tam, kad tikslas būtų pasiektas, Kremlius surengė precedento neturinčią viešąją kampaniją. Rusijos rinkėjai kviečiami atiduoti balsą ne tik lauko reklamose, bet ir sms žinutėmis. Iniciatyva fotografuotis prie balsadėžių turi sukurti tarsi atostogų atmosferą rinkimų dieną, sakoma į viešumą patekusiame Rusijos RBC žiniasklaidos grupės dokumente.

Vis dėlto, kova už rinkėjų aktyvumą vyksta ne tik tokiomis švelniomis priemonės. Teigiama, kad kai kurie studentai sulaukė grasinimų, jog jie bus pašalinti iš universitetų arba bendrabučių, jeigu nedalyvaus prezidento rinkimuose.

Aktyviai balsuoti verčiami ir valstybinių institucijų ir įmonių darbuotojai. Pavyzdžiui, Maskvos metro darbuotojai teigia sulaukę įspėjimų, kad jų atlyginimas bus sumažintas arba jie apskritai neteks darbo, jeigu nepasirodys rinkimuose.

Tiesa, analitikų nuomone, Putino administracija šįkart nėra linkusi per daug įsitraukti į rinkimų rezultatų klastojimą. 2011-aisiais, kai pasirodė informacija apie masinį sukčiavimą per parlamento rinkimus valdančiosios „Vieningos Rusijos“ partijos naudai, tūkstančiai protestuotojų išėjo į Maskvos gatves. Kremlius nenorėtų kartoti tokio scenarijaus.

Nepaisant to, 2012 m. per prezidento rinkimus Čečėnijoje Putinas gavo 99,7% balsų, kai rinkėjų aktyvumas esą siekė 99,6%. Tokie Šiaurės Korėją primenantys rezultatai buvo pakartoti ir Dagestane.

17.28 Komunistų partijos tinklalapyje pasirodė pirmieji Novosibirsko srities balsai

Rusijos federacijos Komunistų partijos Novosibirsko skyrius savo tinklalapyje paskelbė pirmuosius balsavimo rezultatus prezidento rinkimuose Rusijos Novosibirsko srityje (ten balsavimas jau baigėsi).

Laikantis įstatymų draudžiama skelbti balsavimo rezultatus prieš užsidarant visoms šalies rinkimų apylinkėms, tai yra kol bus uždaryta paskutinė rinkimų apylinkė Kaliningrade. Komunistų partijos tinklalapyje nurodyta, kad remiamasi „alternatyvia balsų skaičiavimo sistema“, tačiau kaip ji veikia pranešime nenurodoma.

16.57 Auga aktyvumas ir pažeidimų skaičius

Pasak Rusijos centrinės rinkimų komisijos, 17.10 Maskvos laiku rinkėjų aktyvumas pasiekė 51,9%.

Su rinkėjų aktyvumu auga ir pažeidimų skaičius. „Golos“ duomenimis, 15.00 buvo užfiksuoti 859 galimi rinkimų pažeidimai. Iš jų 158 – rinkėjų vertimas balsuoti ir kiti rinkimų anonimiškumo pažeidimai.

15.50 Aktyvumas – 40%

15 val. duomenimis, Rusijos prezidento rinkimuose dalyvavo 40% rinkėjų – beveik 6 proc. punktais daugiau, nei tuo pačiu laikotarpiu prieš šešerius metus, kuomet tokiu metu rinkėjų aktyvumas siekė 34,15%.

15.28 Navalnas balsavime nedalyvavo, siūlo tą patį ir kitiems

nuotrauka::2

Aleksejus Navalnas, Rusijos opozicijos lyderis, kuriam buvo uždrausta varžytis su prezidentu Putinu, teigia per rinkimus likęs namie. Jo manymu, taip turi elgtis ir jo rėmėjai, kadangi realių alternatyvų Putinui balsavime nėra.

Į savo rėmėjus p. Navalnas kreipėsi per vaizdo klipą, patalpiną „YouTube“ svetainėje.

„Rinkimų diena įprasta sakyti, kad aš balsavau, tačiau šįkart aš čia tam, kad pasakyčiau, jog aš nebalsavau“, - kalbėjo Rusijos opozicijos lyderis.

Jis kritikavo likusius kandidatus, kad šie neprotestuoja prieš pažeidimus šiuose rinkimuose.

„Jie nėra verti jūsų balsų“, - teigė p. Navalnas.

Agentūros „Reuters“ žurnalistai užfiksavo ne vieną atvejį, kai rinkimuose buvo balsuojama grupėmis, o vėliau balsavusieji fotografavosi prie balsadėžių. Kai kurie jų į rinkimų apylinkes atvyko iš anksto užsakytais autobusais.

Tatarstato regione esančiame Zelenodolsko mieste penki rinkėjai buvo pastebėti darantys tokias fotografijas. „Reuters“ reporteriui paklausus, koks to tikslas, jauna moteris tvirtino „Kaip tai kodėl? Tai yra nuotrauka mūsų vadovams“.

Panašūs atvejai užfiksuoti Ust-Džegutoje ir kitose Rusijos miestuose.

14.45 Patvirtino biuletenių klastojimo faktą

Maskvos apskrities rinkimų komisija pripažino anksčiau nevyriausybinės organizacijos „Golos“ paviešintą faktą, kad vienoje iš rinkiminių apygardų į balsadėžę rinkimų komisijos narys įmetė padirbtus balsavimo biuletenius.

„Vaizdo įrašuose teigiama, kad tai rinkimų apylinkė nr. 1479, tačiau tai „Rostelekom“ klaida įvardijant kameras. Vaizdo įrašai yra iš rinkimų apylinkės nr. 1480., – „Vedomosti“ cituoja Iriną Konovalovą, Maskvos rinkimų komisijos vadovę. – Rinkimų apylinkės nr. 1480 rinkimų komisijos narys ir vadovas, kurie tiesiogiai atliko šiuos pasibaisėtinus, kitaip pasakyti negaliu, veiksmus, yra nušalinti nuo darbo.

Anot jos, pažeidimas įvykdytas apie 9 val. ryto.

13.40 Aktyvumas viršijo trečdalį

14.00 Maskvos laiku rinkėjų aktyvumas viršijo trečdalį ir pasiekė 34,72%, t.y. per keturias valandas balsavusiųjų skaičius padvigubėjo.

Anot Nikolajaus Bulajevo, centrinės rinkimų komisijos pirmininkės pavaduotojo, galutinis rikėjų aktyvumas turėtų būti panašus į 2012 m. rezultatą arba šiek tiek aukštesnis. Tuomet rinkimuose dalyvavo 65,34% rinkėjų.

Dešimtyje Rusijos rytinių regionų balsadėžės jau užsidarė ir pradėtas balsų skaičiavimas.

13.27 Sobčiak ragino neboikotuoti rinkimų

Ksenija Sobčiak, rinkimuose dalyvaujanti Vladimiro Putino kritikė, atidavė savo balsą ir paragino dabartinės administracijos kritikus balsuoti, užuot boikotavus šiuos rinkimus.

Maskvoje balsavusi buvusi televizijos žvaigždė tvirtino, kad kuo daugiau paramos Putinas susilauks per šiuos rinkimus, tuo „kietesnė sistema“ laukia Rusijos gyventojų per artimiausius metus.

Ponia Sobčiak atmetė kito opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno, kuriam buvo neleista dalyvauti rinkimuose, raginimus ignoruoti rinkimus. Ji teigė, kad „kiekvienas papildomas procentas Putinui ateina iš tų, kurie nesivargina balsuoti“.

Kritikai sako, kad p. Sobčiak dalyvavimas rinkimuose sukuria Kremliui galimybę parodyti juos kaip demokratinę kovą. Ji neigia tokius kaltinimus. Politikė yra vienintelė atvira Putino kritikė, kuri dalyvauja balsavime.

Pats Putinas atidavė savo balsą jau sekmadienio rytą.

12.44 Aktyvumas 10 val. Maskvos laiku - 16,55%

Bendras Rusijos prezidento rinkimų aktyvumas 10.00 Maskvos laiku (9.00 Lietuvoje) pasiekė 16,55%.

Apie tai žurnalistams pranešė Ella Pamfilova, cebntrinės rinkimų komisijos vadovė.

12.17 Skelbia apie kibernetinę ataką

Rusijos centrinė rinkimų komisija praneša, kad prieš jos internetinį puslapį nesėkmingai mėginta įvykdyti kibernetinį išpuolį.

Ella Pamfilova, komisijos vadovė, žurnalistams teigė, kad tai buvo „DDoS“ pobūdžio ataka, kurią mėginta vykdyti iš kompiuterių 15-oje skirtingų valstybių. Kaip skelbia agentūra AP, ji neįvardijo konkrečių šalių pavadinimų.

Pona Pamfilova teigia, kad internetinio puslapio veiklą mėginta sutrikdyti tuomet, kai Rusijos Tolimųjų rytų regionai jau balsavo. Anot jos, šie bandymai nesėkmingi – juos sėkmingai blokavo Rusijos tarnybos.

12.09 Ukrainoje balsuoti neleidžiama

nuotrauka::1

Rusijos piliečiai, gyvenantys Ukrainoje, šiuose rinkimuose neturi galimybės atiduoti savo balso. Tokį sprendimą Kijevas priėmė po to, kai Maskva atsisakė stabdyti balsavimą aneksuotame Krymo pusiasalyje ir kitose iš Ukrainos atimtose teritorijose.

Rusijos diplomatinės atstovybės Ukrainoje šiuo metu veikia Kijeve, Charkove, Odesoje ir Lvove. Kijevas jau anksčiau pranešė, kad sekmadienį į šias atstovybes galės įeiti tik čia dirbantis diplomatinis personalas.

Ukrainos Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad toks sprendimas priimtas todėl, kad Rusija neatsisakė vykdyti tarptautinei teisei prieštaraujančio balsavimo suverenioje Ukrainos teritorijoje.

Rusijos prezidento rinkimų data sutampa su ketvirtosiomis Putino pasirašyto įsakymo dėl Krymo pusiasalio prijungimo prie Rusijos metinėmis.

Maskva pareiškė, kad toks Ukrainos elgesys bus „apskųstas visoms tarptautinėms institucijoms“, nes tai esą prieštarauja visuotinai priimtoms žmogaus teisių praktikoms.

11.47 Pirmieji aktyvumo rezultatai – geresni nei 2012-aisiais

Pirmieji rinkėjų aktyvumo rodikliai iš rytinio šalies pakraščio – geresni, nei 2012-aisiais, praneša naujienų agentūra TASS. Sachalino regione 15h vietos laiku rinkėjų aktyvumas siekė 48,34%. Kolymoje – 54,69%. Vietoms rinkėjų aktyvumas, likus bent penkioms valandoms iki balsadėžių užsidarymo, siekė ir 73%.

Kaip rašė VŽ, užsitikrinti pakankamą rinkėjų aktyvumą – vienintelis Kremliaus rūpestis šiuose rinkimuose. Geri rinkėjų aktyvumo rodikliai – būdas pasauliui įrodyti Putino valdžios teisėtumą. Rusijos rinkėjai prieš rinkimus buvo nusiteikę apatiškai, tiek dėl aiškios rinkimų baigties, tiek dėl negerėjančių ekonominių gyvenimo sąlygų.

Žiniasklaidos teigimu, regionų valdžios pareigūnai visokiomis priemonėmis viliojo žmones į rinkimus – nuo nemokamo maitinimo pasiūlymų iki įvairių konkursų, kuriuose galima laimėti prizus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau