„Islamo valstybė“: teroro komunikacijos sprendimai

Publikuota: 2015-11-26
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
„Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Teroristų grupuotė ISIS pagal raštingumą socialiniuose tinkluose ir gebėjimą pritraukti žiniasklaidos dėmesį neturi lygių. Manipuliuodama galios ir idealios utopinės Islamo valstybės įvaizdžiais ji siekia įtikinti musulmonus iš viso pasaulio tapti Kalifato piliečiais.

Viskas labai paprasta: jeigu turi idėją, kuria nori pasidalyti, ir sieki suburti sekėjų grupę, pirmiausia atsisuki į socialinių tinklų teikiamas galimybes. Transliuojamą žinią paskelbi „Facebooke“, susikuri „Twitterio“ paskyrą. Informaciją nuolat pildai. Sumanai įpūsti savo žiniai papildomo svorio, taigi įdedi savo sukurtą vaizdo klipą į „Youtube“ ar kitą vaizdo įrašų svetainę. „Facebooką“ ir „Twitterį“ jau turi, todėl paragini savo kontaktų tinklą peržiūrėti kūrinį. Jeigu iš tiesų sukūrei ką nors reikšminga, galbūt tave pastebės ir žiniasklaida, kuri parodydama dėmesį dar labiau sustiprins siunčiamą žinią. Tokia yra šių laikų dvasia. Problema tik ta, kad skleidžiama žinia ne visada yra teigiama. Ir vis dėlto jos platinimo principai vienodi visiems.

Atrodytų keistas klausimas – kas bendra tarp kad ir to paties „Twitterio“, turinčio daugiau kaip 300 mln. aktyvių vartotojų, ir šiuo metu pasaulyje daugiausia kalbų keliančios teroristų organizacijos?

Slogi ir, regis, niekaip nepraskaidrėjanti situacija Viduriniuose Rytuose, ypač tokiose valstybėse kaip Irakas ir Sirija, – ne naujiena. Vis dėlto kalbame apie išskirtinę grupuotę, šiuo metu valdančią dideles teritorijas Sirijoje ir Irake.

Vadinamosios ISIS visas pavadinimas – Irako ir Sirijos islamo valstybė. Trumpiau – tiesiog „Islamo valstybė“. Tik nepamirškime kabučių, nes vargu ar musulmonų pasaulis arba Vakarų valstybės sutiktų, kad šis darinys labai islamiškas ar kad tai – tikra valstybė.

Grupuotę labiausiai išgarsino itin žiaurūs vaizdai, kuriuose aukoms, įskaitant užsienio žurnalistus ir paramos organizacijų atstovus, nupjaunamos galvos arba vykdomos masinės egzekucijos. Žiaurumas, net tokio masto, deja, nėra naujas reiškinys nuolatinių konfliktų draskomame regione.

ISIS nuo tokių jos pirmtakų kaip „Al Qaeda“ skiria raštingumas socialiniuose tinkluose ir gebėjimas perduoti žinią plačiam sekėjų būriui visame pasaulyje. ISIS propagandos padalinys laiduoja, kad teroristų grupuotės žinia sklistų visais įmanomais kanalais. Be daugybės paskyrų bene visuose egzistuojančiuose socialiniuose tinkluose, leidžiami atskiri laikraščiai, veikia tinklalapiai, pateikiantys patį įvairiausią turinį – nuo religinių esė iki ISIS valdomų teritorijų situacijos apžvalgų. Kuriami dokumentiniai filmai, kiekvieną dieną pristatoma daugybė visokio pobūdžio vaizdo medžiagos.

Dalis turinio – anglų kalba, jeigu tai vaizdo įrašas, jis pateikiamas su titrais. Kodėl? Todėl, kad jis skirtas mums, europiečiams, ir kitų Vakarų valstybių gyventojams. Absoliuti dauguma žmonių tų vaizdų niekada nežiūrėjo, kiti matė, bet pasigerėjimo jais anaiptol nejautė. Bet galime neabejoti, kad šiuo metu kokiame nors galbūt nelabai gerame Paryžiaus rajone degančiomis akimis ir pilna ryžto širdimi lagaminą kraunasi koks nors jaunuolis. Jis viską uoliai skaitė, žiūrėjo, jo tai nė kiek neatgrasė. Atvirkščiai – jis jaučiasi įkvėptas ir pagaliau atradęs gyvenimo prasmę. Jo tikslas yra kovoti ISIS gretose ir tapti idealios valstybės – Kalifato – gyventoju.

Naujųjų laikų dvasia

Neverta stebėtis, kad evoliucionuojančias technologijas pasitelkia ir radikalios grupuotės. „Faktas, kad ISIS naudojasi socialiniais tinklais, tikrai nekelia nuostabos, atvirkščiai – būtų labai keista, jeigu šiomis galimybėmis nebūtų pasinaudota“, – konstatuoja profesorius Egdūnas Račius, Vytauto Didžiojo universiteto Regionalistikos katedros vedėjas. Jis dar suskumba pridurti, kad ISIS puikiai supranta, jog, visiškai nepriklausomai nuo ideologijos, visuomenė yra vartotojiška.

Taigi, „Islamo valstybė“ jaučia šių laikų dvasią ir žino, kad nebeužtenka prieš kamerą monotoniškai perskaityti nuobodų tekstą ir tikėtis, jog tai gali patraukti žiniasklaidos ir potencialių sekėjų dėmesį. Reikia akiai patrauklių efektų, įtampos, svarbaus įvykio atmosferos ir, žinoma, kraujo. Visas tas paketas yra bevertis, jeigu jo niekas nepamato. Jis turi pasiekti tikslinę auditoriją – tam pasitelkiami socialiniai tinklai.

Štai kalbant apie ISIS platinamą vaizdo turinį, galima pastebėti, kad, pavyzdžiui, egzekucijos dažnai anonsuojamos iš anksto, filmuojamos ne iš vieno taško, kartais ir ne vienu kartu. Vaizdo reportažuose gali būti parodomos kitos aukos, kviečiama toliau sekti programą, imamasi kitų priemonių susidomėjimui palaikyti ir išlikti naujienų agentūrų darbotvarkėje. Gerinant techninį brutalių vaizdų apipavidalinimą siekiama sukurti profesionalumo įspūdį, padaryti programą „patrauklesnę“ žiūrovui.

Analitikai sutaria: „Islamo valstybė“ propaganda naudojasi profesionaliai. Lina Khatib, Carnegie Vidurinių Rytų centro Beirute direktorė, atkreipia dėmesį, kad ISIS komunikacijos padalinys dirba labai rafinuotai, o informacijos sklaida griežtai prižiūrima. „Kiekviena žinutė yra akylai kontroliuojama. Tuo siekiama sumažinti klaidų, kurios kompromituotų ISIS, galimybę“, – teigia L. Khatib specialioje „Vice“ laidoje, skirtoje ISIS ir žiniasklaidos santykiams. Ji suskumba pridurti, kad tai daroma ne tik propagandos, bet ir saugumo sumetimais. Konkrečios nuotraukos, vietovių įvardijimas ir panašūs neatsargūs veiksmai gali išduoti grupuotei strategiškai svarbią informaciją.

Galios komunikacija ir Kalifatas

Tie, kas anksčiau yra bent paviršutiniškai stebėję ekstremistinių grupių veiklos metodus, atkreipia dėmesį į esminį veiksnį, išskiriantį ISIS iš kitų radikalių grupių. Tradiciškai įvairaus plauko teroristai kuria savo silpnumo naratyvą. Yra sakoma: „Mus puola, mes per silpni, kad pasipriešintume tradicinėmis priemonėmis, todėl griebiamės žiaurumo siekdami apsiginti.“

O štai ISIS būdinga komunikacija, kuri pabrėžia jos jėgą ir pranašumą. ISIS kviečia „jungtis prie laimėtojų“. Palaikyti galios įvaizdį yra vienas kertinių „Islamo valstybės“ uždavinių. Tą nuolat transliuojamą žinią apie teroristų organizacijos galią sustiprina žiaurios egzekucijos ir savo karinių laimėjimų išaukštinimas. Taip parodoma, kad ISIS yra galingas darinys, galintis žeminti kitų valstybių vyriausybes.

Kam reikalinga tokia žinia apie galią? 2014 m. vasarą „Islamo valstybė“ per savo propagandos priemones nurodė, kad visiems pasaulio musulmonams privaloma emigruoti į ISIS kontroliuojamas teritorijas ir tapti idealios islamiškos valstybės – Kalifato – gyventojais. Apie šios „valstybės“ legitimumą, legalumą ar demokratinį pagrindą, be abejo, negali būti kalbos, tačiau pats reiškinys gana unikalus.

„Kalifatas yra naujas reiškinys, tai yra ponacionalinės valstybės kūrimo procesas“, – konstatuoja E. Račius. Būtent tai yra esmė – ISIS pasitelkdama propagandos priemones siekia įtikinti musulmonus iš viso pasaulio atvykti į Siriją ir Iraną ir tapti Kalifato piliečiais.

Tai paaiškina ir kodėl dalis ISIS skleidžiamų žinių yra susijusios su kasdieniu gyvenimu. Bandoma perteikti savotišką idealios visuomenės įvaizdį. Rodomi turgūs, pilni maisto, neva laimingi žmonės, pasakojama apie valdymo principus. Taip kuriama Kalifato legitimumo iliuzija. Dėl šios „idealios valstybės“ yra pateisinamas ir žiaurumas.

Toks idealo kūrimo ir žiaurumo kokteilis labai patrauklus pažeidžiamiems individams, dėl pačių įvairiausių priežasčių linkusiems į radikalizmą. Skaičiuojama, kad apie 20 tūkst. kovotojų iš kelių dešimčių užsienio valstybių prisijungė prie ISIS, iki 6 tūkst. gali sudaryti musulmonai iš ES valstybių.

Apskritai tai nedidelis skaičius, pavyzdžiui, Europoje gyvena daugiau kaip 40 mln. musulmonų. Vis dėlto tendencija akivaizdi – kovotojai iš Europos ir kitų žemynų anksčiau tokiu mastu prie teroristų grupuočių nesijungdavo.

„Informacinės technologijos suteikė galimybę žmonėms komunikuoti gretai ir patraukliai. Savo žinią galima paskleisti didesnei teritorijai, taigi ir potencialiai turėti daugiau rekrūtų“, – aktyvesnės migracijos į karštuosius taškus priežastis įvardija E. Račius.

Netapti platforma ISIS

Kalbant apie ISIS, jos verbavimo strategiją ir pastangas ją kiek įmanoma labiau neutralizuoti, savo vaidmenį turi ir vis intensyviau jį atlieka tiek tradicinė žiniasklaida, tiek socialinių tinklų operatoriai.

Technologijos ir atviri informacijos sklaidos kanalai leidžia kiekvienam mūsų tapti informacijos kūrėju ir leidėju. Tradicinė žiniasklaida nevengia naudotis buitinio pobūdžio vaizdo medžiaga. Neretai pasitelkiami įvairių šalių piliečių padaryti įrašai iš, pavyzdžiui, riaušių ar konfliktų zonų, taip pat kitų svarbių įvykių vietų, kur tuo metu nėra žurnalistų. Kalbant apie terorizmą ir konkrečiai ISIS, pasaulio žiniasklaida iš tiesų susiduria su rimtu iššūkiu – kaip objektyviai nušviesti įvykius ir kartu netapti platforma brutaliai teroristų žiniai skleisti. ISIS kontroliuojamos teritorijos sunkiai prieinamos Vakarų žiniasklaidos priemonėms – žurnalistams ten tiesiog per daug pavojinga. Tai suprasdama ISIS stengiasi kurti naujienas ir formuoti diskursą.

Santiago Lyonas, „The Associated Press“ viceprezidentas ir garsus fotografas, per savo karjerą daugybę kartų stebinęs pasaulį sukrečiamais kadrais iš konfliktų zonų, atkreipia dėmesį, kad ISIS mato žurnalistus kaip labai vertingą turtą. Dalis valstybių yra pasirengusios mokėti už juos išpirkas, taigi jie tampa finansavimo šaltiniu teroristams. O jeigu tai daryti atsisakoma, tada žurnalistų nužudymas sukelia milžinišką rezonansą žiniasklaidoje ir taip tarnauja ISIS tikslams.

2014 m. vasarą prasidėjusi ISIS viešinamų egzekucijų banga – iki šiol bene žymiausias įvykis yra pirmojo JAV žurnalisto Jameso Foley nužudymas 2014 m. rugpjūtį – pradžioje buvo plačiai nušviečiama. Rodomi ir ISIS pateikti egzekucijų vaizdai, tiesa, jie buvo cenzūruojami, žiauriausios vietos iškerpamos. Dabar tarp daugumos pasaulio žiniasklaidos priemonių jau egzistuoja tylus sutarimas – ISIS platinami įrašai neberodomi per visuomenės informavimo priemones. Informacijos ateina ir iš vietos gyventojų, kad ir per tuos pačius socialinius tinklus, kurie anaiptol nesijaučia gerai ir nenori būti Kalifato piliečiai.

Priemonių imasi ir socialiniai tinklai. „Facebook“ ir „Youtube“ įvedė procedūras, dėl kurių turinys, remiantis terorizmą, greitai pašalinamas. „Twitter“ suspendavo tūkstančių aktyviausių ISIS sekėjų paskyras ir taip itin susilpnino ISIS matomumą. Vis dėlto kiekvieną dieną socialiniuose tinkluose sukuriama šimtai naujų paskyrų, randama kitų vaizdo turinio skelbimo svetainių ir metodų, neleidžiančių taip greitai pašalinti įrašų. ISIS propagandos mašiną stengiamasi izoliuoti, tačiau kalbėti apie pergalę prieš ją dar tikrai nevalia. Nuo gebėjimo užgniaužti ISIS balsą labai priklausys ir „Islamo valstybės“ ilgaamžiškumas.

Straipsnis publikuotas žurnale „Verslo klasė“, 2015 m. birželį.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Konservatoriai ragina stabdyti mokesčių reformą 13

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ragina skelbti šių metų birželį patvirtintos...

Verslo aplinka
2018.11.17
Konservatoriai kandidate į prezidentus patvirtino I. Šimonytę 14

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) šeštadienį tarybos posėdyje Vilniuje kandidate į...

Verslo aplinka
2018.11.17
Miškingose savivaldybėse leista kirsti medžius ir statyti namus 10

Kelios didesnio miškingumo Lietuvos savivaldybės bus atleistos nuo didesnių kompensacijų valstybei už...

Verslo aplinka
2018.11.15
Seimas imasi Konstitucijos pataisos dėl LRT valdymo

Maždaug po pusmečio Seimas žada pirmą kartą balsuoti dėl valdančiųjų valstiečių-žaliųjų lyderio pasiūlytos...

Verslo aplinka
2018.11.15
Valstybės šimtmečio ir popiežiaus vizito proga paskelbta amnestija 1

Kitąmet bemaž pora šimtų nuteistųjų bus išleisti iš laisvės atėmimo vietų, dar daugiau kaip dviem...

Verslo aplinka
2018.11.15
Valdantieji užtikrino socialdarbiečių finansavimą nuo kitų metų 3

Valdantieji sugebėjo užtikrinti pakankamą balsų daugumą Seime, kad būtų patvirtintos įstatymų pataisos,...

Verslo aplinka
2018.11.15
Vyriausybė: Druskininkuose nebus įvedamas tiesioginis valdymas

Nors pagal galiojančius įstatymus Druskininkų savivaldybėje jau daugiau kaip prieš metus turėjo būti įvestas...

Verslo aplinka
2018.11.14
Jungia Kainų komisiją su Energetikos inspekcija

Nuo kitų metų liepos Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) bus sujungta su Valstybine...

Verslo aplinka
2018.11.14
Seimo nariai siūlo biudžetą išpūsti trečdaliu milijardo Premium 2

Seimo komitetai ir pavieniai parlamentarai siūlo kitų metų biudžeto išlaidas didinti 0,35 mlrd. Eur, t. y.

Verslo aplinka
2018.11.14
STT: viešuosiuose pirkimuose dažnai laimi ligoninių rėmėjai

Lietuvos ligoninių viešuosius pirkimus neretai laimi įmonės, suteikusios paramą toms medicinos įstaigoms arba...

Verslo aplinka
2018.11.14
Žada sutrumpinti bankroto procedūrą 1

Pertvarkius juridinių asmenų nemokumo sistemą maždaug trečdaliu sutrumpėtų bankroto procedūros laikotarpis.

Verslo aplinka
2018.11.13
Už 2016-aisiais padarytus pažeidimus iš LSDP atimta biudžeto dotacija 5

Dabar jau opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pripažinta padariusi šiurkščius rinkimų...

Verslo aplinka
2018.11.13
Valdžios pusiaukelė: rašomas atsargiai teigiamas pažymys Premium

Dveji šio Seimo ir Vyriausybės darbo metai parodė, kad valdžia iš esmės vykdo užsibrėžtus tikslus, tačiau...

Verslo aplinka
2018.11.13
Neblogus Vyriausybės planus temdo skandalai ir kompetencijos trūkumas Premium

Dabartinė valdančioji dauguma iš esmės geba užtikrinti pakankamą paramą savo Vyriausybei ir tikriausiai...

Verslo aplinka
2018.11.13
Distancijos vidurys: atsipūsti nėra laiko 3

Valdžia nuėjo pusę jai skirto kelio – rytoj sukanka dveji metai, kai pradėjo dirbti dabartinis Seimas, po...

Verslo aplinka
2018.11.13
Prasideda prezidento rinkimų politinė kampanija

Iki prezidento rinkimų likus lygiai pusmečiui prasideda šių rinkimų politinės kampanijos laikotarpis – tris...

Verslo aplinka
2018.11.11
Rusų lokys bunda iš miego Viduriniuose Rytuose Premium 4

Prieš trejus metus Rusijai įsitraukus į konfliktą Sirijoje, pasigirdo balsų, teigiančių, kad Vladimiras...

Verslo klasė
2018.11.10
„Sodra“ turės laikiną vadovą

Aštuonerius metus „Sodrai“ vadovavęs Mindaugas Sinkevičius baigia savo darbą šiose pareigose. Nuo pirmadienio...

Verslo aplinka
2018.11.09
Valstiečiai-žalieji vėl siūlo mažinti Seimą – šįkart iki 121 nario 5

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) vėl siūlo projektą dėl Seimo narių skaičiaus...

Verslo aplinka
2018.11.09
Ligoninių tinklą peržiūrės kas 5 metus, jose atsiras valdybos 1

Seimui vėl teikiamos pataisos dėl gydymo įstaigų pertvarkos, be kita ko numatančios ir galimybę optimizuoti...

Verslo aplinka
2018.11.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau