Pabėgėliams išlaikyti iš biudžeto prireiks ne vieno milijono

Publikuota: 2015-09-16
Marko Djuricos  („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Marko Djuricos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Daugiau kaip tūkstančio pabėgėlių priėmimas Lietuvai kainuos ne vieną milijoną eurų. Tačiau tikslios sumos paaiškės tik tuomet, kai bus visiškai tiksliai aišku, kiek bus tų pabėgėlių ir kokie jie, taip pat nuo to, kiek migrantų priėmimo procese bus pasirengusi dalyvauti visuomenė.

Svarstė Seimo komitetas

Trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) svarstė Lietuvos galimybes priimti ir integruoti pabėgėlius iš konfliktų apimtų Šiaurės Afrikos bei Artimųjų Rytų regionų.

Algirdas Šešelgis, socialinės apsaugos ir darbo viceministras, komitetą informavo, kad šiuo metu vieno pabėgėlio išlaikymui pirmajame po jų atvykimo į Lietuvą etape per mėnesį reikia vidutiniškai 620 Eur. „Tai pirminė parama žmogui įsitraukiant į darbo rinką, paskui jie išsilaiko patys, kai darbą jau randa ir šios paramos nebereikia“, – pastebėjo p. Šešelgis.

Svarstant galimybes priimti daugiau kaip tūkstantį pabėgėlių, pasak viceministro, „tokių pinigų jau nebepakaks“. „Manome, kad mažiausiai reikėtų 800 Eur per mėnesį, kad galėtume tinkamai, operatyviai dirbti su tokiu kiekiu žmonių“, – sakė jis.

Tai reiškia, kad jeigu Lietuva per artimiausius dvejus metus priims ne mažiau kaip 1.105 pabėgėlius, jiems išlaikyti pirmajame etape reikės bent 10 mln. Eur. Apie 60% šios sumos iš savo fondų gali skirti Europos Sąjunga, pastaruoju metu susidurianti su viena didžiausių istorijoje migrantų krize, todėl pasiryžusi paskirstyti visoms valstybėms atitinkamas pabėgėlių kvotas ir kiekvienam migrantui išlaikyti per metus skirti po 6.000 Eur.

Žada rasti pakankamai pinigų

Preliminariai skaičiuojant, iki 4 mln. Eur per metus Lietuva turės pabėgėlių išlaikymui skirti iš savo biudžeto. Finansų ministerija jau pradėjo skaičiuoti, kokios galimybės atitinkamas sumas skirti jau 2016 m. biudžete. Būtent kitų metų sausį ar vasarį Lietuvą turėtų pasiekti pirmieji pagal sutartas kvotas perkeliami pabėgėliai – apie 50-100 žmonių.

Be to, vadinamiesiems avansiniams mokėjimams, tai yra Lietuvai skiriant pinigus pabėgėlių išlaikymui, kuriuos tik vėliau galima bus atgauti iš ES fondų, reiks dar apie 5,5 mln. Eur. Tačiau viceministras pabrėžė, kad šie pinigai bus vėliau atgauti iš ES.

Kita vertus, p. Šešelgis pastebėjo, kad konkretūs skaičiai, kiek prireiks Lietuvai pinigų išlaikant pabėgėlius, paaiškės tik po to, kai paaiškės konkretūs ir formalūs skaičiai, kiek Lietuva priims pabėgėlių per ateinančius porą metų. Viceministras priminė, kad ES vidaus reikalų ministrai kol kas nesusitarė dėl papildomų kvotų nustatymo. Pagal anksčiau patvirtintas kvotas Lietuvai tektų 325 pabėgėliai, bet dabar jau rengiamasi 1.105 migrantų priėmimui. Kitą antradienį ES vidaus reikalų ministrai ir vėl svarstys papildomų kvotų padalinimą.

„Tenka galvoti ir apie galimą to skaičiaus tolimesnį kitimą. Nes net tie sutartieji 325 žmonės dar nepradėti priiminėti, o skaičius jau drastiškai pakito. Jis gali kisti ir ateityje. Tik tuomet, kai žinosime tikslų galutinį skaičių, kai bus nustatytos konkrečios perkėlimo sąlygos, taisyklės, kaip jie atrenkami, tada gausime informaciją, koks asmenų kontingentas mus pasieks. Tada galėsime daug tiksliau ir aiškiau paskaičiuoti, kokie mūsų finansiniai poreikiai ir kiek tų poreikių padengs ES, o kiek reikės prisidėti iš Lietuvos biudžeto“, – komiteto nariams kalbėjo p. Šešelgis.

Finansų ministerija, pasak jo, pasirengusi operatyviai svarstyti visus su finansavimu susijusius klausimus ir jau ieško galimybių kitų metų biudžete numatyti atitinkamas milijonines lėšas.

Išlaidas mažins visuomenininkų entuziazmas

Išlaidas mažins ir tai, kiek prie pabėgėlių integracijos prisidės savivaldybės, visuomeninės organizacijos, bažnyčia. Ponas Šešelgis pastebėjo, kad su šiomis institucijomis intensyviai dirbama, aiškinantis jų galimybes prisiimti atsakomybę už dalies pabėgėlių integraciją.

Viceministras paaiškino, kad Lietuvos teisėsaugos institucijų atrinktieji pabėgėliai pirmiausia bus atgabenti į centrą Rukloje, kuris bus vienu metu pasirengęs priimti iki 160 migrantų. „Rukloje vyks konkretus integracijos procesas – su pabėgėliais intensyviai dirbama, siekiant juos išmokyti lietuvių kalbos, padėti jiems rasti darbą ir kitaip integruojant juos į Lietuvos visuomenę“, – sakė viceministras.

Skaičiuojama, kad pabėgėlių pirminės integracijos laikotarpis užtruks nuo 3 iki 6 mėnesių. Po to jie pasiskirstys po savivaldybes, kurios irgi jau pradeda rodyti suinteresuotumą priimti atitinkamą kiekį pabėgėlių.

Kuriama patikima atrankos sistema

SRDK posėdyje dalyvavęs vidaus reikalų viceministras Elvinas Jankevičius patikino, kad Lietuva tikrai gebės priimti 1.105 pabėgėlių, užtikrinti, kad visi jie būtų atrinkti pagal atitinkamus kriterijus, atitinkančius Lietuvos nacionalinio saugumo užtikrinimo interesus. „Prioritetas – saugumas, priiminėsime tikruosius karo pabėgėlius, o ne ekonominius migrantus. Tik tikruosius pabėgėlius atgabensime į Lietuvą, į Ruklą. Nebus taip, kad atsivešim bet ką ir tik čia svarstysim, ar juos priimti, ar palydėti lauk. Atranka bus vykdoma tose vietose, kur tie pabėgėliai dabar yra atvykę, vadovaujantis atitinkama daugiapakope atrankos sistema“, – sakė p. Jankevičius.

„Taip pat sieksime, kad žmonės galėtų lengvai integruotis. Realiai tiksliai mes dar nežinome sudėties, kiek bus tų žmonių, kiek iš jų bus vaikų ir taip toliau. Tikimės, kad dėl to, kiek konkrečiai turėsime pabėgėlių, bus sutarta ateinantį antradienį neeiliniame ES vidaus reikalų ministrų susitikime. Vėliau, iki metų pabaigos, paaiškės ir koks yra tas kontingentas pabėgėlių. Juk mes tikrai nepulsime jau rytoj juos visus atsivežti. Turime pakankamą laiko tarpą – dvejus metus“, – pridūrė jis.

Vidaus reikalų viceministras pastebėjo, kad dabar Lietuvos darbas – tinkamai atrinkti, kad būtų ne ekonominiai migrantai, o tikri politiniai pabėgėliai: „Jau daugiau kaip dešimtmetį suteikinėjame prieglobstį, turime sistemą ir matome, žinome, kaip tai daryti.“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau