Ukraina kaltina rusus padegus javų laukus Zaporižios srityje, V. Zelenskio patarėjas sako, kad kare prasidėjo tam tikras lūžis

Publikuota: 2022-07-08
Atnaujinta 2022-07-08 21:59
  • JK: Rusija telkia pajėgas puolimui Siverske.
  • Ukraina Donecko ir Chersono regionuose smogė rusų kariuomenės sandėliams.
  • „Reuters“ praneša, kad Kanada Vokietijos prašymu planuoja perduoti NS1 turbiną Rusijai.
  • Rusai per parą Donbase apšaudė 40 gyvenviečių.
  • Keliuose Luhansko kaimuose tebevyksta intensyvūs mūšiai.

Ketvirtadienio įvykių juostą galima rasti čia.

21:59 Baigiame pildyti penktadienio naujienų juostą. 

Naujausias žinias pranešime šeštadienį 8 val. 

21:46 JAV Ukrainai perduos dar keturias HIMARS sistemas

JAV siunčia Ukrainai dar keturias HIMARS raketų sistemas, penktadienį žurnalistams sakė JAV aukšto rango gynybos pareigūnas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Įskaičiuojant šias keturias, iš viso Ukrainai jau suteikta 12 tokių sistemų. Pasak pareigūno, pirmosios aštuonios buvo ypač naudingos, nes kovos Donbase su Rusijos pajėgomis peraugo į artilerijos kovą.

Naujausiame JAV 400 mln. USD vertės karinės pagalbos pakete, be HIMARS sistemų, taip pat bus trys taktinės transporto priemonės, 1.000 155 mm artilerijos šaudmenų, griovimo amunicija ir kt.

Ši ginkluotė siunčiama tiesiai iš JAV atsargų.

21:14 Uždraudė britų diplomatams patekti į Rusijos parlamento pastatą

Rusijos parlamento aukštieji rūmai uždraudė britų diplomatams, įskaitant ambasadorių, įeiti į parlamento pastatą, reaguodami į Didžiosios Britanijos sprendimą neįleisti Rusijos diplomatų į savo parlamentą.

21:04 Donecke žuvo penki civiliai

Ukrainos generalinė prokurora pranešė, kad per Rusijos smūgius prie fronto esančiuose Donecko miestuose Bachmute ir Siverske žuvo penki civiliai gyventojai.

Anot prokuratūros, dar trys žmonės, įskaitant 12 metų berniuką, buvo sužeisti po to, kai Rusijos pajėgos atidengė „smarkią ugnį“ į šiuos miestus.

20:36 M. Podoliakas: kare prasidėjo tam tikras lūžis

Kare su Rusija jau prasidėjo tam tikras lūžis – vien per pastarąją savaitę Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino 16 priešo pozicijų su kareivinėmis ir šaudmenų sandėliais, Ukrainos televizijai „24 kanal“ sakė prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Michaylo Podoliakas.

Jis teigia, kad rusai nusprendė padaryti operatyvinę pauzę, nes patyrė didelių gyvosios jėgos, įrangos ir amunicijos nuostolių. Anot M. Podoliako, rusų logistika yra prastai organizuota, todėl jie bando atlikti perdislokavimą bei papildyti savo pajėgas ir įrangą.

„Todėl, be jokios abejonės, jau prasideda tam tikras karo lūžis. Visa tai dėl to, kad mes įrodome, jog atakuosime būtent kariuomenės sandėlius ir operatyvinio valdymo centrus“, – sakė M. Podoliakas.

Jis pabrėžė, kad persilaužimui svarbus ginklų skaičius fronto linijoje.

19:54 Ukraina kaltina rusus padegus javų laukus

Ukrainos pareigūnas apkaltino Rusijos pajėgas padegus javų laukus dalinai okupuotame pietrytiniame Zaporižios regione.

Olegas Nikolenko, Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai, tviteryje paskelbė degančio didžiulio javų lauko nuotrauką su prierašu: „Šią nuotrauką prisiminkite kiekvieną kartą, kai rusai sakys, kad jiems rūpi pasaulio aprūpinimo maisto saugumas. Milijonai žmonių visame pasaulyje susidurs su badu – dėl to, kad Rusija pradėjo žiaurų karą prieš Ukrainą“.

19:14 Maskva teigia parengusi griežtą atsaką dėl tranzito į Kaliningradą ribojimų

Rusija baigė rengti atsakomąsias priemones prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą dėl krovinių tranzito į Kaliningradą ribojimo ir pradės jas įgyvendinti, jei padėtis negrįš į senąsias vėžes per kelias artimiausias dienas, penktadienį pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova. Plačiau skaitykite čia

18:38 V. Putinas įspėja Europą dėl „katastrofiškų pasekmių“ energijos rinkoje, jei sankcijos išliks

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad tolesnis sankcijų Rusijai taikymas gali lemti katastrofišką kainų augimą energijos rinkose, dėl kurio namų ūkiai visoje Europoje už energiją mokėtų daug daugiau, rašo „Reuters“.

„Taip, mes žinome, kad europiečiai bando pakeisti Rusijos energijos išteklius“, – sakė V. Putinas per televiziją transliuotame susitikime su aukšto rango pareigūnais.

„Tačiau mes tikimės, kad tokių veiksmų rezultatas bus dujų kainų padidėjimas neatidėliotinų sandorių rinkoje ir energijos išteklių brangimas galutiniams vartotojams“, – kalbėjo Rusijos prezidentas.

Anot jo, „visa tai dar kartą parodo, kad sankcijos Rusijai daug daugiau žalos padaro jas įvedusioms šalims. Tolesnis sankcijų taikymas gali sukelti dar sunkesnių, neperdedant, net katastrofiškų pasekmių pasaulinei energijos rinkai“.

17:43 Metinė infliacija Ukrainoje birželį – 21,5%

Metinė infliacija Ukrainoje birželį išaugo iki 21,5%, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.

Vartojimo prekės ir paslaugos šalyje vien tik praėjusį mėnesį brango 3,1%, o per pusmetį – 17,4%. Plačiau skaitykite čia.

17:40 Vokietija ratifikavo Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO protokolus

Vokietijos parlamentas ratifikavo Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO protokolus, praėjus trims dienoms po to, kai juos pasirašė 30 NATO valstybių ambasadoriai ir nuolatiniai atstovai.

„Tai suteikia daugiau saugumo – visoms NATO narėms ir Europai“, – tviteryje parašė Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.

Protokolus turi ratifikuoti visų 30 Aljanso valstybių narių parlamentai.

17:28 A. Baerbock: Rusijos nedomina G 20 dialogas

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock penktadienį sukritikavo Maskvą dėl dialogo su tarptautiniais partneriais blokavimo, diplomatams pranešus, kad Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas penktadienį per jos kalbą išėjo iš Didžiojo dvidešimtuko (G 20) ministrų susitikimo Indonezijoje.

Kalbėdama Vokietijos televizijai iš G 20 susitikimo Balyje, A. Baerbock sakė, kad S. Lavrovas „paliko pirmąją sesiją jai įpusėjus“ ir praleido antrąją sesiją, „o tai dar aiškiau rodo, kad jo nedomina tarptautinis bendradarbiavimas ar dialogas su kitais G 19 partneriais“. Plačiau skaitykite čia

17:10 Kanada įvedė sankcijas patriarchui Kirilui ir propagandistams

Kanada paskelbė išplečianti sankcijas Rusijai. Šįsyk į sankcijų sąrašą pateko 29 propagandistai, taip pat 15 organizacijų, priklausančių Rusijos vyriausybei arba jos kontroliuojamų, kurios dalyvauja skleidžiant Rusijos propagandą, susijusią su karu Ukrainoje. Į sankcijų sąrašą įtrauktas ir patriarchas Kirilas.

Be to, Kanada uždraudė tam tikrų rūšių aukso importą iš Rusijos. Plačiau skaitykite čia.

16:29 Kaltina ukrainiečius atakavo hidroelektrinę

Prorusiški okupuotos Chersono srities pareigūnai teigia, kad Ukraina raketomis anksti penktadienį atakavo hidroelektrinę Nova Kachovkos mieste, tačiau jos nesunaikino.

Ukrainiečiai „bandė apšaudyti Kachovkos hidroelektrinę. Tokio objekto sunaikinimo pasekmės galėtų būti katastrofiškos Chersono srities gyventojams“, – teigė Maskvos primesta Chersono srities administracija.

Ji pridūrė, esą Rusijos priešlėktuvinė gynyba „sėkmingai atrėmė raketų ataką iš Ukrainos“.

Kaip jau rašėme, Ukrainos pareigūnai teigia, kad anksti ryte Nova Kachovkoje sėkmingai atakavo rusų kariuomenės sandėlius.

16:11 V. Zelenskis apsilankė fronte Dniepropetrovsko srityje

Prezidentas Volodymyras Zelenskis apsilankė Ukrainos kariuomenės priešakinėse pozicijose Dniepropetrovsko srityje. Vizito metu valstybės vadovas įteikė apdovanojimus Ukrainos kovotojams, pranešė prezidento spaudos tarnyba.

Be to, V. Zelenskis Kryvyj Riho rajone surengė susirinkimą dėl situacijos regione, padėties kariniuose daliniuose ir padaliniuose.

Ukrainos prezidentūros nuotr.
Ukrainos prezidentūros nuotr. 

16:00 Po Vakarų kritikos lavinos S. Lavrovas išėjo iš G 20 susitikimų

Sergejus Lavrovas, Rusijos diplomatijos vadovas, penktadienį išėjo iš Didžiojo dvidešimtuko (G 20) ministrų susitikimo Indonezijoje, Vakarų šalims kritikuojant Maskvą dėl jos invazijos Ukrainoje. Vakarų lyderiai net nesutiko įsiamžinti bendroje G 20 nuotraukoje kartu su agresorės Maskvos pasiuntiniu S. Lavrovu. Plačiau skaitykite čia.

15:35 Okupuotam Sjeverodoneckui gresia humanitarinė katastrofa

Luhansko srities administracijos vadovas penktadienį įspėjo dėl prastėjančių gyvenimo sąlygų prieš dvi savaites rusų pajėgų užimtame Sjeverodonecke ir sakė, kad mieste nėra vandens ir elektros, neveikia kanalizacijos sistema, o žuvusiųjų kūnai per vasaros karščius pūva butuose.

Serhijaus Haidajaus teigimu, Sjeverodoneckas atsidūrė „prie humanitarinės katastrofos slenksčio“.

„Rusai visiškai sunaikino visą svarbiausią infrastruktūrą ir nieko negali suremontuoti“, – socialinėje žiniasklaidoje rašė jis.

15:29 S. Haidajus: keliuose Luhansko kaimuose tebevyksta intensyvūs mūšiai

Luhansko srities administracijos vadovo Serhijaus Haidajaus teigimu, rusai nesirinkdami taikinių intensyviai šaudo iš artilerijos pabūklų ir siekia įtvirtinti savo laimėjimus šioje rytinėje srityje. Šią savaitę Maskva paskelbė visiškai kontroliuojanti Luhansko sritį, bet S. Haidajus ir kiti ukrainiečių pareigūnai sakė, kad jų pajėgos išlaikė nedidelę srities dalį.

„Luhansko (sritis) nėra visiškai užimta, nors rusai pasitelkia visą savo arsenalą šiam tikslui pasiekti, – naujienų agentūrai AP sakė S. Haidajus. – Įnirtingi mūšiai vyksta keliuose kaimuose prie srities sienos. Rusai kliaujasi tankais ir artilerija, palikdami išdegintą žemę.“

Rusijos pajėgos „smogia visiems pastatams, galintiems, kaip jie galvoja, būti įtvirtintomis pozicijomis. Jų nesustabdo faktas, kad čia yra likusių civilių ir jie žūsta savo namuose bei kiemuose. Jie toliau šaudo“, sakė S. Haidajus.

15:17 M. Podoliakas sureagavo į V. Putino pasisakymą

Vienas pagrindinių Ukrainos prezidento patarėjų Michaylo Podoliakas sureagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino vakarykštį teiginį, kad Rusija dar iš esmės nesiėmė Ukrainoje jokių rimtų veiksmų.

Pasak M. Podoliako, žuvo 37.000 rusų karių, sužeista 98.000–117.000, nukauta 10 generolų, sunaikinti 1.605 tankai, 405 lėktuvai ir sraigtasparniai.

„Ar Rusija dar nepradėjo kariauti? Ar Kremliui karas skaitosi tik pagal Stalino matematiką – 20 mln.?“ – tviteryje svarstė M. Podoliakas.

14:48 Ambasadorius: Rusija imsis „rimtų priemonių“, jei Vakarų ginklai Ukrainoje kels grėsmę

Rusijos ambasadorius Didžiojoje Britanijoje Andrejus Kelinas pareiškė, kad Maskva turės imtis „rimtų priemonių“, jei Vakarų ginklai Ukrainoje „kels grėsmę mūsų strateginei padėčiai“.

Interviu agentūrai „Reuters“ jis sakė, kad Ukraina anksčiau ar vėliau turės nuspręsti, ar sudaryti taikos susitarimą su Rusija, ar „toliau slysti nuo šio kalno“ į pražūtį.

Paklaustas, kaip karas gali baigtis, A. Kelinas sakė, kad Rusija nugalės Ukrainos pajėgas visame rytiniame Donbaso regione.

Kartu jis pridūrė, kad Rusijos pajėgos vargu ar pasitrauks iš didžiulio žemės ruožo pietinėje Ukrainos pakrantėje.

14:20 Ukraina atakuoja rusų sandėlius Chersono srityje

Ukrainos pajėgos toliau atakuoja Rusijos pajėgų atsargas ir sandėlius toli už fronto linijos pietiniame Chersono regione, teigia vietos pareigūnai.

Chersono administracijos vadovo patarėjas Serhijus Chlanas Ukrainos televizijai sakė, kad ukrainiečių ugnis „naikina okupantų sandėlius, užnugaryje esančias atsargas“.

Pasak S. Chlano, penktadienį prieš aušrą Rusijos pajėgų okupuotame Chersono srities mieste Nova Kachovkoje įvyko „galingas sprogimas“.

Rusų sandėliai išdėstyti „toli nuo fronto linijos, (...) tačiau matome smūgius“, sakė S. Chlanas. „Pastarosiomis dienomis nuolat girdime apie sprogimus okupantų sandėliuose – Chersone, Nova Kachovkoje, Černobajivkoje“, – sakė jis.

S. Chlano teigimu, Nova Kachovkoje prieš sandėlius buvo įvykdytos trys atakos. Kaip rašo CNN, vaizdo įraše iš šios vietovės, pasirodžiusiame ryte, matyti tiršti dūmai, tačiau neaišku, iš kokios vietos konkrečiai jie kyla.

Pasak Odesos srities vadovo Serhijaus Bratčuko, per ataką Nova Kachovkoje žuvo / sužeista kelios dešimtys rusų karių.

Tuo metu dabar Chersoną kontroliuojanti prorusiška valdžia pranešė, kad buvo sulaikyti trys ukrainiečių diversantai, kurie planavo pasikėsinimą į regiono vadovus ir (Rusijos) ginkluotųjų pajėgų kariškius".

13:56 B. Wallace‘as: JK visiškai palaiko Ukrainą

Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace‘as teigė, kad nepaisant Ukrainoje šiltai vertinamo premjero Boriso Johnsono pasitraukimo, JK „visiškai palaiko“ Ukrainą ir stovės akrtu su ja.

„Pagalba, kuri yra suteikiama Ukrainai, nėra duodama vieno asmens. Ne premjero, ne manęs, tai ya bendros pastangos. Veiksmai čia reiškia daugiausia“, – „Sky News“ sakė B. Wallace‘as.

Pastarasis yra įvardijamas kaip vienas pagrindinių kandidatų, galinčių pakeisti B. Johnsoną premjero poste. Rinkimai dėl konservatorių partijos lyderio posto vyks spalio mėnesį.

13:42 Lietuvos stačiatikiai perdavė prezidentui parašus dėl išpuolių prieš Bažnyčią

Lietuvos stačiatikių bažnyčios atstovai penktadienį perdavė prezidentui Gitanui Nausėdai per 7.000 tikinčiųjų parašų, kuriais išreiškiamas rūpestis dėl išpuolių prieš bažnyčią, jos skaldymo ir pasisakoma už jos likimą Maskvos patriarchate.

„Esu viena iš savanorių, rinkusių parašus, šiandien mes pateikėme kreipimąsi prezidentui su prašymu palaikyti ir apsaugoti nuo galimų tarpreliginių ginčų. Rinkome parašus norėdami parodyti, kad karo Ukrainoje klausimu tikrai esame prieš, palaikome cerkvės vadovybę“, – žurnalistams po apsilankymo Prezidentūroje penktadienį sakė Valerija Alejeva.

Vilniaus-Lietuvos vyskupijos vikaras Trakų vyskupas Amvrosijus teigė, kad surinkti parašai liudija, jog karą Ukrainoje smerkia ir tikintieji, ir stačiatikių šventinai, ir vyskupai.

„Yra pozicijos išdėstymas, palaikymas Lietuvos valstybės ir patvirtinimas, kad esame Lietuvos piliečiai, kurie palaiko savo šalį Lietuvą, meldžiasi už ją. Matome, kad tas karo pasmerkimas, kuris dabar išreikštas ir pasauliečių, ir kunigų, ir vyskupų lygmeny, yra aiškus, ne kartą pakartotas, ir visi kaltinimai, kuriuos bandoma primesti, yra visiškai nepriimtina, melas ir manipuliacija“, – kalbėjo Trakų vyskupas.

13:33 JT: karas Ukrainoje į didelį skrudą įstums 71 mln. trečiųjų šalių piliečių

Daugiau nei 71 mln. žmonių iš skurdžiausių pasaulio valstybių gali būti įstumti į didelį skurdą dėl Rusijos karo Ukrainoje padarinių, rašoma Jungtinių Tautų Vystymosi programos ataskaitoje, paskelbtoje ketvirtadienį.

Skelbiama, kad tie, kurie jau yra ties skurdo riba bus paveikti labiausiai, o daliai jų gali grėsti bado sąlygos, rašo „Politico“.

13:09 Maskvos teismas skyrė 7 metus kalėjimo opozicijos politikui, kritikavusiam karą

Maskvos teismas miesto tarybos opozicijos nariui Aleksejui Gorinovui, kaip ir prašė prokuroras, skyrė septynerių metų laisvės atėmimo bausmę, už tai, kad kritikavo Rusijos pajėgų invaziją Ukrainoje, skelbia portalas „Meduza“.

Teisininko išsilavinimą turintis 60 metų Aleksejus Gorinovas buvo suimtas balandžio pabaigoje dėl „sąmoningai melagingos informacijos“ apie Rusijos kariuomenę platinimo ir dabar yra teisiamas.

A. Gorinovas yra pirmasis išrinktas opozicijos narys, kuriam skirta laisvės atėmimo bausmė už Maskvos karinės kampanijos Ukrainoje kritiką.

12:40 Protestuodamas prieš karą atsistatydino vyriausiasis Maskvos rabinas

Vyriausiasis Maskvos rabinas Pinchas Goldsmithas, taip pat vadovaujantis Europos rabinų konferencijai, pranešė pasitraukiantis iš pareigų, protestuodamas prieš Rusijos karą Ukrainoje.

Jis jau yra palikęs šalį ir teigė, kad tęsdamas savo darbą galėtų kelti grėsmę žydų bendruomenei šalyje.

„Kol siaubingas karas prieš Ukrainą klostėsi šiuos keletą mėnesių, aš negalėjau išlikti tylus, matant šitiek žmogiškųjų kančių. Aš bandžiau padėti karo pabėgėliams ir pasisakiau prieš karą. Laikui bėgant supratau, kad nepaisant to, jog buvau perrinktas Vyriausiojo rabino pozicijai praėjusį mėnesį, tapo aišku, kad jei toliau eisiu šias pareigas gali kilti grėsmė žydų bendruomenei“, – rabiną cituoja „The Guardian“.

Rabinu P. Goldsmithas dirbo 33 metus.

12:23 8 karo belaisviai iš Donecko „respublikos“ nuteisti 15-ai metų kalėjimo

Ukrainos teismas skyrė 15-os metų laisvės atėmimo bausmę 8 karo belaisviams iš apsišaukėliškos Donecko liaudies „respublikos“, kurie buvo sučiupti Sumų apylinkėse, skelbia portalas „Meduza“.

12:09 Rusai per parą Donbase apšaudė 40 gyvenviečių

Ukrainos kariuomenė pranešė, kad per pastarąją parą Donbase užpulta daugiau kaip 40 miestų ir kaimų, ir pripažino, kad Rusijos bandymas prasiveržti ties Verchnokamjanskės kaimu buvo iš dalies sėkmingas.

Ukrainiečiai taip pat teigė, rusai bando judėti Bachmuto link.

Generalinis štabas pridūrė, kad rusai naudoja artileriją, minosvaidžius, daugkartinio paleidimo raketų sistemas ir oro smūgius, nes bando sunaikinti ukrainiečių gynybą.

11:44 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia, kad nuo Rusijos sukelto karo pradžios nukovė 36.900 (+250 per pastarąją parą) rusų karių, 1.637 (+35) tankus, 828 (+13) artilerijos sistemų ir kitos karinės technikos.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.

11:31 A. Blinkenas: turite išleisti Ukrainos grūdus

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Antony Blinkenas per G20 viršūnių susitikimą kreipėsi tiesiogiai į Rusijos delegaciją, praikšdamas, kad Maskva turi nutraukti Ukrainos uostų blokadą ir leisti išgabenti Ukrainos grūdus.

A. Blinkenas kalbėjo plenarinėje sesijoje, kurios metu buvo aptariama maisto kainų ir energijos krizė.

„Mūsų kolegoms iš Rusijos: Ukraina yra ne jūsų šalis. Tai yra ne jūsų grūdai. Kodėl jūs blokuojate uostus? Turite išleisti grūdus“, – A. Blinkeną cituoja „The Guardian“.

11:13 S. Lavrovas sako „nebėgiosiantis“ paskui JAV

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pareiškė, kad „nebėgios“ paskui Jungtines Valstijas siekdamas derybų, jo kolegai Antony Blinkenui atsisakius su juo susitikti G-20 ministrų susitikime Indonezijoje.

„Ne mes atsisakome kontaktų, o Jungtinės Valstijos, – sakė S. Lavrovas žurnalistams Balio saloje. – Mes niekam nebėgiojame iš paskos, prašydami susitikti.“

Jungtinės Valstijos siekia izoliuoti Rusiją tarptautinėje arenoje, o A. Blinkeno padėjėjai pareiškė nematantys prasmės kalbėtis su S. Lavrovu, kol Maskva tęsia karą Ukrainoje.

„Mūsų Vakarų partneriai stengiasi išvengti pokalbių apie pasaulio ekonomikos klausimus“, – sakė jis.

„Vos pradėję kalbėti jie pradeda karštligiškai kritikuoti Rusiją dėl padėties Ukrainoje, vadindami mus agresoriais ir okupantais, – kalbėjo S. Lavrovas. – Visi mus ragina nutraukti operaciją ir rasti taikų sprendinį.“

Tačiau „nepaisant mūsų Vakarų kolegų elgesio, tai yra naudinga diskusija“, pridūrė jis.

10:51 „Reuters“: Kanada Vokietijos prašymu planuoja perduoti NS1 turbiną Rusijai

Kanados vyriausybė, Vokietijos prašymu, ketina išbraukti iš sankcijų sąrašo dujotiekio „Nord Stream 1“ turbiną, kuri dėl sankcijų buvo sulaikyta Kanadoje, kur vyko jos remonto darbai, tačiau yra reikalinga tam, kad dujotiekis galėtų tęsti veiklą, praneša naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi savo aukšto rango šaltiniu Kanados energetikos ministerijoje.

Kaip teigė agentūros šaltinis, sankcijos draudžia perduoti bet kokią įrangą, susijusią su dujų gavyba, tačiau po Vokietijos ekonomikos ministro Roberto Habecko prašymo Kanada ketina pritaikyti išimtį.

Rusija sumažino dujų srautą NS1 dujotiekiu iki 40% ir teigia, kad taip atsitiko dėl techninių kliūčių.

10:28 JK kariuomenės vadas lankėsi Kyjive

Liepos 7 dieną Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų vadas Admirolas Seras Anthony Radakinas lankėsi Kyjive, o apie jo vizitą savo „Telegram“ paskyroje pranešė Ukrainos kariuomenės vadas Valerijus Zalužnas.

„Labai vaisingai padirbėjome vadavietėje, detaliai aptarėme ateities operacijų planus. Kaip kariuomenės žmonės, mes situaciją suprantame tokią, kokia ji yra ir atiduodame visas savo jėgas laisvei apginti“, – rašė V. Zalužnas.

09:59 JK: Rusija telkia pajėgas puolimui Siverske

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija mano, kad Rusija telkia pajėgas Siversko miesto puolimui.

Siverskas yra maždaug 8 km į vakarus nuo dabartinės fronto linijos, rašo „The Guardian“.

Kasdien atnaujinamoje ataskaitoje apie Rusijos veiksmus Ukrainoje ministerija rašo, kad rusai greičiausiai padarys pauzę ir bandys atstatyti prarastas jėgas, prieš atnaujinant savo puolimą Donecko regione.

Siverskas greičiausiai bus kitas rusų taktinis tikslas siekiant perimti ir įsitvirtinti Slovjansko-Kramatorsko apylinkėse.

09:48 4 žuvo, 9 sužeisti per apšaudymą Charkivo regione

Ketvirtadienį per apšaudymą Charkivo regione 4 žmonės žuvo, dar 9 buvo sužeisti, pranešė regiono gubernatorius Olehas Synehubovas.

„Praėjusią naktį, pirmą kartą per keletą savaičių nebuvo naktinio apšaudymo Charkive. Tačiau mes negalime prarasti budrumo. Juk vakar dieną priešas masyviai apšaudė Nemyšlyjanų rajoną, Charkive. Apgadinti pastatai, garažai konteineriai, priestatai. Iš viso keturi žmonės žuvo, dar devyni buvo sužeisti Charkivo apskrityje vakar“, – savo „Telegram“ paskyroje rašė jis.

09:25 R. Karbauskis: Kaliningrado tranzito problema yra valdančiųjų sukelta audra stiklinėje

Kaliningrado tranzito problema yra valdančiųjų sukelta „audra stiklinėje“, kurios nebūtų laiku pasikonsultavus su Europos Komisija, mano opozicinių „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Mūsų politikai pabandė pabūti patys „patriotiškiausi“, pabandė interpretuoti taip, kaip jie norėtų, vietoje to, kad pabandytų pasiaiškinti su Europos Sąjunga (...), galbūt nedidelių kiekių pervežimas, kuris tik vietos gyventojams skirtas, ne kokiam reeksportui, ar jis iš tikrųjų kelia kokias nors problemas ir ar mes nedarome audros stiklinėje. Man atrodo, mes kartais padarome ją stiklinėje“, – Žinių radijui penktadienį kalbėjo politikas.

Jo teigimu, statybinių medžiagų kiekiai, vežami iš Rusijos gilumos į Kaliningrado eksklavą, yra „minimalūs“, nes daugumą statybinių medžiagų Rusija plukdosi jūrų keliu.

„Jei prekės skirtos eksportui – Kaliningradas yra ta pati Rusija. Nelabai suprantu, kuo skirtųsi nuo bandymas eksportuoti ką nors iš Kaliningrado nuo bandymo eksportuoti kažką iš Smolensko ar iš Maskvos (...). Tiesiog reikėjo kreiptis į Europos Komisiją išaiškinimo, susėsti ir nebūtų šitos audros buvę“, – aiškino R. Karbauskis.

09:16 S. Lavrovas: Rusija neturi apie ką kalbėti su Vakarais

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį po susitikimo su G20 šalių ministrais pareiškė, kad Rusija neturi apie ką kalbėti su Vakarais.

Anot jo, aptrati būtų galima nebent grūdų ir maisto produktų eksportą su Ukraina ir Turkija, rašo „The Guardian“.

„Jei Vakarai nenori dialogo, bet nori Ukrainos pergalės prieš Rusiją, tada, greičiausiai, su Vakarais nėra apie ką kalbėtis, nes tokia prieiga tiesiog neleidžia Ukrainai pereiti prie taikos proceso“, – sakė jis.

08:40 Rusijoje teisiamas miesto tarybos narys, kritikavęs Rusijos karą Ukrainoje

Rusijos prokuroras ketvirtadienį paprašė skirti septynerių metų laisvės atėmimo bausmę Maskvos miesto tarybos nariui, kaltinamam kritikavus Rusijos pajėgų invaziją Ukrainoje.

Teisininko išsilavinimą turintis 60 metų Aleksejus Gorinovas buvo suimtas balandžio pabaigoje dėl „sąmoningai melagingos informacijos“ apie Rusijos kariuomenę platinimo ir dabar yra teisiamas.

A. Gorinovas yra pirmasis išrinktas opozicijos narys, kuriam gresia kalėjimas už Maskvos karinės kampanijos Ukrainoje kritiką.

Kaltinimai pateikti remiantis nauju teisės aktu, pagal kurį už Rusijos kariuomenės diskreditavimą gali būti skiriama laisvės atėmimo bausmė. Tai yra dalis didėjančių Maskvos pastangų užgniaužti paskutinius pasipriešinimo likučius.

Kalbėdamas Maskvos Meščansko apygardos teisme prokuroras kaltino A. Gorinovą, kad šis pakenkė „ginkluotųjų pajėgų autoritetui“ ir buvo vedamas „politinės neapykantos“, sakė AFP žurnalistas.

A. Gorinovas pasisakė prieš Maskvos karinę intervenciją Ukrainoje per kovo mėnesį vykusį darbo susitikimą, kurio vaizdo įrašą galima buvo rasti platformoje „YouTube“.

Savo kalboje jis suabejojo planais rengti vaikų meno konkursą savo rinkimų apygardoje, kai Ukrainoje „kiekvieną dieną žūsta vaikai“.

07:49 Vokietijos ekonomikos ministras ragina perduoti Kanadoje dėl sankcijų įstrigusią NS1 turbiną

Vokietijos vicekancleris ir ekonomikos ministras Robertas Habeckas viešai kreipėsi į Kanados vyriausybę, kad ši paleistų dėl sankcijų užlaikytą dujotiekio „Nord Stream 1“ turbiną, praneša „Bloomberg“.

Anot jo, turbina turėtų būti paleista iki pirmadienio, kada numatomi remonto darbai, o šio reikalingo komponento paleidimas pašalintų priežastį Rusijai neatnaujinti dujų tiekimo Vokietijai šiuo dujotiekiu.

„Aš būsiu pirmasis, kuris kausis dėl kito, stipraus sankcijų paketo Rusijai, tačiau stiprios sankcijos reiškia, kad jos turi veikti Rusijos ekonomiką ir V. Putiną labiau nei mūsų pačių ekonomiką. Todėl kreipiuosi su prašymu suprasti, kad mums reikia atimti šį turbinos pasiteisinimą iš Rusijos“, - telefoninio interviu metu sakė R. Habeckas.

07:15 Ukraina Donecko regione smogė dar vienam amunicijos sandėliui

Ukrainos kariuomenė skelbia sunaikinusi dar vieną amunicijos sandėlį, smogta Donecko rajone, Šachtarske, buvusiai ginklų saugyklai. Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašai su vaizdais po atakos.

06:34 V. Putinas: jeigu Vakarai nori įveikti Rusiją karinėmis priemonėmis – tegul pabando

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Vakarai gali mėginti įveikti jo šalį „mūšio lauke“ ir kad Maskvos invazija Ukrainoje žymi poslinkį „daugiapolio pasaulio“ link.

Sakydamas vieną griežčiausio tono kalbų nuo įsiveržimo į kaimyninę šalį pradžios vasario 24 dieną, V. Putinas taip pat piktinosi „totalitariniu liberalizmu“, kurį, anot jo, Vakarai stengiasi primesti visam pasauliui.

„Šiandien girdime, kad jie nori mus įveikti mūšio lauke. Ką gi šiuo atveju galima pasakyti – tegul pabando“, – per susitikimą su aukšto rango įstatymų leidėjais sakė Kremliaus vadovas.

Jis taip pat pareiškė, kad Rusija per „specialiąją karinę operaciją“ Ukrainoje „iš esmės nieko rimto dar nepradėjo“, taip pat sakė, kad Maskva tebėra atvira deryboms.

„Tuo pačiu mes neatsisakome surengti taikos derybas, bet atsisakantieji turėtų žinoti, kad juo toliau, tuo sunkiau bus su mumis susitarti“, – perspėjo V. Putinas.

Jis apkaltino „kolektyvinius Vakarus“ sukursčius šį karą ir teigė, kad Rusijos įsiveržimas į provakarietišką kaimynę žymi perėjimo prie „daugiapolio pasaulio pradžią“.

„Šio proceso neįmanoma sustabdyti“, – tvirtino V. Putinas.

Jis pridūrė, kad dauguma šalių nenori įsidiegti vakarietiško „totalitarinio liberalizmo“ modelio ir „veidmainiškų dvejopų standartų“.

„Žmonės daugumoje šalių nenori tokio gyvenimo ir tokios ateities“, – kalbėjo V. Putinas. – Jie tiesiog pavargo klūpoti, žemintis priešais tuos, kurie laiko save išskirtiniais.“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Lietuva prašo sąjungininkų nauja pakeisti Ukrainai svarstomą perduoti ginkluotę

Lietuva ieško galimybių Rusijos invazijai besipriešinančiai Ukrainai siųsti papildomos ginkluotės ir teigia,...

Verslo aplinka
2022.08.11
Švedija pirmąkart nuo ginčo dėl stojimo į NATO pradžios išduos Ankarai Turkijos pilietį

Švedijos vyriausybė ketvirtadienį pranešė, kad perduos Ankarai Turkijos pilietį, nuteistą dėl sukčiavimo...

Verslo aplinka
2022.08.11
Latvija ir Estija traukiasi iš bendradarbiavimo formato su Kinija 16+1 6

Latvija ir Estija ketvirtadienį pranešė, jog traukiasi iš 16+1 bendradarbiavimo formato su Kinija, iš kurio...

Verslo aplinka
2022.08.11
Prieš Latvijos parlamento serverius surengta didelė kibernetinė ataka

Latvijos Saeimos serveriai ketvirtadienį tapo didelės paskirstytos paslaugos trikdymo atakos (DDoS) taikiniu,...

Inovacijos
2022.08.11
Specialiųjų tyrimų tarnyba L. Ašoklienei pareiškė įtarimus dokumento suklastojimu 1

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) Loretai Ašoklienei, tuo metu ėjusiai vyriausiosios šalies epidemiologės...

Verslo aplinka
2022.08.11
O. Scholzas vokiečiams žada paramą nuo infliacijos poveikio ir grįžti prie „skolos stabdžio“

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, ketvirtadienį pažadėjo imtis tolesnių priemonių vokiečiams apsaugoti...

Verslo aplinka
2022.08.11
Lietuvoje nustatyti dar du beždžionių raupų atvejai 1

Lietuvoje nustatyti dar du beždžionių raupų atvejai, ketvirtadienį pranešė Arūnas Dulkys, sveikatos apsaugos...

Verslo aplinka
2022.08.11
Estija įveda draudimą į šalį atvykti Rusijos piliečiams, turintiems Estijos išduotas vizas

Ketvirtadienį Estijos vyriausybė paskelbė, kad rusams, turintiems Estijos išduotas galiojančias Šengeno...

Verslo aplinka
2022.08.11
A. Lukašenka ragina imtis priemonių dėl „atimto“ Baltarusijos turto Klaipėdos uoste 2

Autoritarinis Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Baltarusija faktiškai prarado turtą...

Verslo aplinka
2022.08.11
Siūloma įvesti kompensuojamos elektros suvartojimo lubas 3

Valstybei nuo kitų metų mokant naujas subsidijas gyventojams už elektrą, siūloma nustatyti jos suvartojimo...

Pramonė
2022.08.11
Latvijos parlamentas pripažino Rusiją teroristine valstybe

Latvijos parlamentas ketvirtadienį priėmė pareiškimą, kuriuo Rusija paskelbta „terorizmą remiančia valstybe“,...

Verslo aplinka
2022.08.11
Ispanijoje siekiant taupyti energiją ribojamas kondicionierių naudojimas 1

Ispanijoje trečiadienį įsigaliojo naujos energijos taupymo taisyklės, ribojančios oro kondicionierių...

Verslo aplinka
2022.08.11
„Lietuvos draudimas“ penktadaliu padidino pajamas, uždirbo kuklesnį pelną

„Lietuvos draudimo“ (kartu su Estijos filialu) šių metų pirmojo pusmečio pajamos siekė 158,8 mln. Eur ir buvo...

Finansai
2022.08.11
Ukrainoje metinė infliacija liepą augo iki 22,2%

Metinė infliacija Ukrainoje liepą išaugo iki 22,2% nuo 21,5% birželį, pranešė nacionalinė statistikos tarnyba.

Verslo aplinka
2022.08.11
A. Navys: ukrainiečių kontrpuolimas dabartinėmis sąlygomis dar nelabai įmanomas Premium

Kol nėra sustabdytas vis atsinaujinantis Rusijos puolimas iškart keliomis kryptimis, ukrainiečiai vargu ar...

Verslo aplinka
2022.08.11
Metų infliacija Rusijoje liepą sumažėjo iki 15,1% 1

Metų (12-os mėnesių) infliacija Rusijoje liepą sumenko iki 15,1% nuo 15,9% birželį, pranešė nacionalinė...

Verslo aplinka
2022.08.11
Milžino dominavimas biotechnologijose: leidžia kvėpuoti mažesnėms įmonėms ar jas smaugia? Premium

Didžiosios Lietuvos biotechnologijų įmonės pernai ir vėl didino apsukas, vienvaldžiu lyderiu išliko „Thermo...

Inovacijos
2022.08.11
SAM: COVID-19 diagnozuoti galios ir greitieji savikontrolės testai 2

COVID-19 ligai diagnozuoti galios ir namuose atlikti greitieji savikontrolės testai, epidemijos, atsižvelgus...

Verslo aplinka
2022.08.11
Vengrijos naftininkė MOL apmokėjo „Transneft“ rusiškos naftos tranzitą per Ukrainą

Vengrijos naftos įmonė MOL trečiadienį pranešė sutikusi padengti rusiškos naftos tranzito per Ukrainą...

Verslo aplinka
2022.08.11
Trečiadienį – 1.513 naujų COVID-19 atvejų, mirė žmogus

Per praėjusią parą nustatyta 1.513 naujų COVID-19 atvejų, mirė vienas žmogus, rodo ketvirtadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku