V. Putinas pareiškė, kad Ukrainoje dar nepradėjo jokių rimtų veiksmų, rusai smogė vienam iš Charkivo miesto rajonų

Publikuota: 2022-07-07
Atnaujinta 2022-07-07 21:51
  • ISW: Ukrainos kariuomenė toliau kuria sąlygas kontrpuolimui Chersone.
  • Ukraina skelbia, kad Luhansko sritis dar nėra visiškai užimta Rusijos pajėgų, o gyvenvietėje regiono pakraštyje tebevyksta kovos.
  • Sjeverodonecko mieste liko apie 7.000–8.000 žmonių, o Slovjanske dar yra maždaug 23.000 žmonių.
  • Rusai paskelbė darantys puolimo pertrauką Donbase, bet šiame regione esančius Kramatorską ir Slovjanską apšaudė.

Trečiadienio įvykius galite rasti čia.

[infogram id="55836db0-50ab-412f-b6c2-e285fd5b0a7e" prefix="ITM" format="interactive" title="Copy: 2022-07-04: Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

Baigiame pildyti ketvirtadienio naujienų juostą. Naujausias žinias pranešime penktadienį 7 val.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:12 Rusams nepavyko Bohorodičnės šturmas

Slovjansko kryptimi Rusijos pajėgos ketvirtadienį vėl nesėkmingai šturmavo Bohorodičnę, vakarinėje suvestinėje rašo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

„Šalies rytuose priešas vis dar bando įgauti visišką Luhansko srities teritorijos kontrolę. Slovjansko kryptimi okupantai dar kartą nesėkmingai šturmavo Bohorodičnę, bandydami ją visiškai užimti. Mūsų kariai šį bandymą numalšino“, – sakoma pranešime.

Taip pat teigiama, kad Ukrainos kovotojai padarė nuostolių Rusijos kariuomenės daliniams Bachmuto kryptyje, kai rusai bandė pagerinti savo taktines pozicijas prie Veršinos ir Berestovės. Jiems teko atsitraukti.

20:33 Charkive žuvo trys žmonės, penki sužeisti

Trys žmonės žuvo ir dar penki buvo sužeisti ketvirtadienį vakare Rusijos pajėgoms raketomis smogus Nemyšlianskio rajonui Charkivo mieste, pranešė regiono gubernatorius Olehas Synyehubovas.

20:23 V. Putinas: dar nieko rimto Ukrainoje nepradėjome  

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija dar nesiėmė jokių rimtų veiksmų per vadinamąją specialiąją operaciją Ukrainoje ir neatsisako taikos derybų.

„Šiandien girdime, kad jie nori mus nugalėti mūšio lauke. Ką aš galiu pasakyti, tegul pabando. Jau ne kartą girdėjome, kad Vakarai nori kovoti su mumis iki paskutinio ukrainiečio. Tai yra Ukrainos žmonių tragedija, bet panašu, kad link to ir einama“, – sakė V. Putinas ketvirtadienį per susitikimą su Dūmos frakcijų vadovais.

„Visi turėtų žinoti, kad iš esmės dar nieko rimto nepradėjome. Kartu neatsisakome ir taikos derybų. Tačiau tie, kurie atsisako, turėtų žinoti, kad kuo toliau, tuo sunkiau jiems bus su mumis derėtis“, – kalbėjo jis.

V. Putinas taip pat apkaltino „kolektyvinius Vakarus“ sukursčius šį karą ir teigė, kad Rusijos įsiveržimas į provakarietišką kaimynę žymi perėjimo prie „daugiapolio pasaulio pradžią“. Plačiau skaitykite čia.

20:08 Suomija stiprins užtvaras prie sienos su Rusija

Suomijos parlamentas ketvirtadienį priėmė įstatymo pataisą, leidžiančią įrengti stipresnius fizinius barjerus palei sieną su Rusija, šaliai siekiant įstoti į NATO po Maskvos invazijos į Ukrainą ir baiminantis, kad Maskva gali pasitelkti migrantus daryti politinį spaudimą Helsinkiui. 

Tokiu būdu siekiama „pagerinti sienos apsaugos tarnybos operatyvinius pajėgumus reaguoti į hibridines grėsmes“, naujienų agentūrai AFP sakė Vidaus reikalų ministerijos aukšto rango patarėja Anne Ihanus.

„Karas Ukrainoje padarė šį klausimą neatidėliotiną“, – pridūrė ji.

Šiuo metu Suomijos pasienyje įrengtos tik lengvos medinės tvoros, daugiausiai skirtos neleisti naminiams gyvuliams nuklysti į kaimyninę šalį.

„Dabar siekiame pastatyti tvirtą tvorą, kuri veiktų kaip realus barjeras“, – AFP sakė Suomijos sienos apsaugos tarnybos teisės skyriaus direktorė Sanna Palo.

„Labiausiai tikėtina, kad ši tvora neapims visos rytinės sienos, bet bus įrengta vietose, kurios laikomos svarbiausiomis“, – aiškino ji.

19:12 B. Johnsonas V. Zelenskiui: jūs esate herojus

Apie atsistatydinimą paskelbęs JK premjeras Borisas Johnsonas vėliau telefonu pasikalbėjo su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, „kad pakartotų tvirtą Jungtinės Karalystės paramą“, pranešė Dauningo gatvė.

B. Johnsonas taip pat padėkojo prezidentui V. Zelenskiui už viską, ką jis daro gindamas laisvę, už jo draugystę ir Ukrainos žmonių gerumą.

„Jūs esate herojus, visi jus myli“, – sakė B. Johnsonas V. Zelenskiui.

18:55 Apšaudytas Charkivas, yra nukentėjusiųjų

Ketvirtadienio vakarą Charkivo mieste pasigirdo keli sprogimai, pranešė vietos „Telegram“ kanalai ir socialinės žiniasklaidos grupės, remdamosi liudininkais, kurie skelbė nuotraukas ir vaizdo įrašus, kuriuose matomi virš miesto kylantys dūmai.

„Telegram“ kanalo „Charkivas 1654“ duomenimis, po apšaudymo viename iš rajonų kilo stiprūs gaisrai.

Pasak regiono administracijos vadovo Oleho Sinegubovo, Rusijos kariai smogė vienam iš Charkivo rajonų. Jo teigimu, preliminariai smogta iš raketų paleidimo įrenginių.

„Regiono skubios medicinos pagalbos centro duomenimis, per Rusijos apšaudymą kol kas nukentėjo trys žmonės. (...) Visos atitinkamos tarnybos: gelbėtojai, medikai ir teisėsaugos pareigūnai dirba įvykių vietose“, – sakė O. Sinehubovas.

Charkivo miestas ir sritis buvo apšaudyti ir naktį.

18:12 ES žada neleisti Rusijai G20 susitikimu naudotis kaip „propagandos forumu“

 Europos Sąjunga neleis Rusijai Didžiojo dvidešimtuko (G20) susitikimu Indonezijoje naudotis kaip „propagandos forumu“ savo dezinformacijai apie karo Ukrainoje poveikį, ketvirtadienį sakė Bendrijos atstovė.

Rusijos invazijos į Ukrainą pakurstytoms energijos ir maisto krizėms skiriama daug dėmesio G20 užsienio reikalų ministrų susitikimo darbotvarkėje, sakė susitikime dalyvausiančio ES užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio atstovė Nabila Massrali.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino „pasibaisėtinas agresijos karas“ Ukrainoje panaikina bet kokią įprasto bendravimo galimybę ir į tai bus atkreiptas dėmesys, sakė ji.

Pasak N. Massrali, ES tikrai neboikotuos G20 susitikimo, nes jis „taip pat labai svarbus besivystančioms šalims ir kylančioms ekonomikoms“. „Turime užtikrinti, kad krizių laikais galėtų veikti daugiašališkumas“, – sakė ji.

18:01 Vokietija nesiųs Ukrainai šarvuočių „Fuchs“

Vokietijos gynybos ministrė Christine Lambrecht, argumentuodama pačios Vokietijos saugumo interesais, atmetė ankstesnį Krikščionių demokratų sąjungos pasiūlymą dėl šarvuočių „Fuchs“ perdavimo Ukrainai.

K. Lambrecht ketvirtadienį naujienų agentūrai dpa sakė, kad „mes remiame Ukrainą viskuo, kuo įmanoma ir atsakinga“, bet Vokietija turi užtikrinti savo pačios gebėjimą apsiginti.

17:26 Rusija: JAV „triukšmavimas“ nepadeda teisiamai WNBA žaidėjai

Maskva ketvirtadienį sakė, kad JAV „triukšmavimas“ dėl moterų krepšinio žvaigždės Brittney Griner, sulaikytos Rusijoje dėl kaltinimų narkotikų kontrabanda, jai nepadės.

Rusijos pareiškimas pasirodė JAV prezidentui Joe Bidenui pasisakius prieš B. Griner sulaikymą.

Ketvirtadienį B. Griner stojo prieš teismą ir pripažino savo kaltę dėl jos bagaže rasto kanapių aliejaus. Sportininkė aiškino, kad taip nutiko, nes daiktus dėjosi paskubomis.

„Amerikiečių bandymai spausti viešojoje erdvėje, triukšmauti... nepadeda praktiškai spręsti klausimų“, – sakė rusų užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas.

„Tai ne tik nukreipia dėmesį nuo bylos, bet ir nulemia kišimąsi tikrąją to žodžio prasme. Čia reikia tylos“, – sakė S. Riabkovas.

17:00 Gubernatorius: Kramatorske vienas žmogus žuvo, šeši sužeisti

Rusijos raketų smūgis Kramatorske ketvirtadienį nusinešė mažiausiai vieną gyvybę, dar 6 žmonės sužeisti, pranešė Donecko srities gubernatorius Pavlo Kyrylenka, pridūręs, kad aukų skaičius gali padidėti. 

Pasak P. Kyrylenkos, Rusijos raketa pataikė į Kramatorsko centrą – apgadino šešis pastatus, įskaitant viešbutį ir daugiabučių kvartalą.

Jis taip pat dar kartą paragino gyventojus išvykti iš Donecko srities, kuri šiuo metu yra pagrindinis Rusijos taikinys.

Netoliese esantis Slovjansko miestas irgi buvo apšaudytas. Miesto meras Vadimas Liachas sakė, kad buvo nukentėjusiųjų, tačiau daugiau informacijos nepateikė.

16:51 V. Zelenskis susitiko su JAV senatoriais

 Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis „Telegram“ kanale paskelbė apie susitikimą su dviem JAV senatoriais – respublikonu Lindsey Grahamu ir demokratu Richardu Blumenthaliu.

„Mums labai svarbi abiejų parlamento rūmų ir abiejų partijų parama. Jaučiame ir vertiname šią vienybę.

Dabar svarbiausias uždavinys – kad iki rugsėjo 1 d. moterys ir vaikai galėtų grįžti namo, o vaikai ir studentai – į mokyklas ir universitetus. Tikimės Kongreso paramos sprendžiant modernių oro gynybos sistemų tiekimo klausimą. Turime užtikrinti tokį dangaus saugumo lygį, kad mūsų žmonės nebijotų gyventi Ukrainoje“, – rašo V. Zelenskis.

16:44 O. Danilovas: Ukraina gavo 9 HIMARS sistemas

Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas laikraščiui „Wall Street Journal“ sakė, kad Ukraina iš JAV gavo devynias raketų paleidimo sistemas HIMARS ir jos leido Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms smogti Rusijos kariniams objektams toli už fronto linijos.

Anot O. Danilovo, rusai „prieš juos yra bejėgiai“, „jie labai sunerimę“.

16:05 V. Zelenskis: B. Johnsonas – „tikras Ukrainos draugas“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis interviu CNN atsistatydinantį Jungtinės Karalystės (JK) ministrą pirmininką Borisą Johnsoną pavadino „tikru Ukrainos draugu“ ir visų pirma akcentavo JK karinę pagalbą.

Jis pridūrė, kad yra įsitikinęs, jog JK politika Ukrainos atžvilgiu artimiausiu metu nepasikeis, nepaisant B. Johnsono atsistatydinimo.

15:39 Ukrainos žvalgyba: Chersone rusai degina žuvusių karių kūnus

Ukrainos Gynybos ministerijos Žvalgybos departamentas „Telegram“ kanale rašo, kad, jo duomenimis, okupuotame Chersone Rusijos kariai degina žuvusių saviškių kūnus, kad nuslėptų tikrąjį aukų skaičių.

15:09 B. Johnsonui – M. Podoliako padėka  

Ukrainos prezidento patarėjas Michailas Podoliakas padėkojo JK premjerui Borisui Johnsonui už paramą Ukrainai Rusijos invazijos akivaizdoje.

B. Johnsonui paskelbus, kad jis atsistatydina iš Konservatorių partijos vadovo posto, tačiau planuoja likti premjero poste, kol partija išrinks jo įpėdinį, B. Podoliakas išreiškė pagarbą B. Johnsonui už tai, kad jis „suvokė Rusijos monstro grėsmę ir visuomet buvo priekyje remiant Ukrainą“.

15:04 Išaiškinta grupuotė, apgaule įtraukdavusi ukrainietes į prostituciją   

Ukrainos tyrėjai pranešė, kad jiems pavyko užkardyti nusikalstamą grupuotę, kuri vertė moteris teikti sekso paslaugas užsienyje, suviliojusi jas melagingais skelbimais apie teisėtą darbą.

Kyjivo valdžios institucijos suėmė įtariamą gaujos lyderį po kelis mėnesius trukusio sekimo.

Įtariama, kad Kyjivo regione įsikūrusi gauja po Rusijos invazijos verbavo pažeidžiamas ukrainietes, melagingai žadėdama legalų darbo, siuntė jas į Turkiją ir vertė teikti sekso paslaugas.

14:34 Kinijos ir Rusijos URM vadovai susitiko Balyje

Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi ketvirtadienį Balyje susitiko su Rusijos kolega Sergejumi Lavrovu prieš Didžiojo dvidešimtuko (G20) ministrų susitikimą, kurį temdo Maskvos invazija į Ukrainą.

Nepaisant kritikos, Pekinas palaiko draugiškus ryšius su Rusija, nors Vakarų šalys siekia izoliuoti prezidento Vladimiro Putino vyriausybę dėl pradėto karo kaimyninėje valstybėje.

S. Lavrovas informavo Wang Yi „apie specialiosios karinės operacijos pagrindinių uždavinių įgyvendinimą“ ir pakartojo Maskvos retoriką, kad Rusija siekia „denacifikuoti“ Ukrainą, sakoma rusų Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

„Abi šalys pabrėžė vienašališkų sankcijų, priimtų apeinant Jungtines Tautas, nepriimtiną pobūdį“, – pridūrė URM.

14:30 Donecko srityje žuvo mažiausiai aštuoni žmonės

Mažiausiai aštuoni civiliai žuvo ir dar keletas buvo sužeisti per Rusijos pajėgų smūgius Ukrainos rytinėje Donecko srityje, pranešė vietos administracijos vadovas ir įvykių liudininkai.

„Rusai nužudė septynis civilius: tris Toreko mieste, du Avdijivkoje, vieną Kodemoje ir vieną Siverske“, – per platformą „Telegram“ parašė Donecko srities administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka, pateikęs duomenis apie aukas per pastarąją parą.

Tuo metu Kramatorsko mieste, kuris yra Donecko srities administracinis centras, per Rusijos pajėgų smūgį mažiausiai vienas žmogus žuvo ir dar keli buvo sužeisti, pranešė ten esantys naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Jie pasakojo matę sprogimo išmuštą didelį kraterį kieme tarp vieno viešbučio ir gyvenamųjų pastatų, taip pat vieno žuvusio žmogaus kūną ir degančius automobilius.

14:27 Vyriausybė pritarė „Bayraktar“ orlaivio ir ginkluotės perdavimui Ukrainai

Lietuvos Vyriausybė ketvirtadienį pritarė bepiločio karinio orlaivio „Bayraktar“ ir ginkluotės perdavimui Ukrainai.

Ministrų kabinetas patvirtino, jog Ukrainos kariuomenei bus perduodamas „Bayraktar“ ir 25 raketos „oras-žemė“: penkios iš jų bus pateiktos kartu su pačiu orlaiviu, dar 20 raketų, įvertintų 1,5 mln. Eur, bus perduotos papildomai, jos įsigytos už gyventojų paaukotas lėšas „Laisvės TV“.

Pats orlaivis įvertintas 4,4 mln. Eur, o visa dovanojama ginkluotė – beveik 6,3 mln. Eur.

Sutartį su Ukrainos kariuomene dėl turto perdavimo sudarys Krašto apsaugos ministerija.

Bepiločius gaminanti Turkijos įmonė „Baykar“ orlaivį nusprendė perduoti po to, kai Lietuvos gyventojai surinko 5,9 mln. Eur šiam lėktuvui įsigyti ir perduoti su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai.

13:56 Rusija ruošia propagandos naratyvus skaldyti Vakarus dėl paramos Ukrainai

Rusijos propagandos aparatas rengiasi išnaudoti neišvengiamai atsirasiančius nuomonių skirtumus Europoje dėl paramos Ukrainai, ketvirtadienį paskelbė viena JAV žvalgybos firma.

Kuo ilgiau truks karas, tuo didesnę jis kels įtampą tarp Vakarų šalių gyventojų ir jų vyriausybių, sakoma privačios grėsmių vertinimo firmos „Recorded Future“ ataskaitoje. „Šalutinis sankcijų poveikis“ galėtų būti labai svarbi nuomonės keitimosi priežastis, sakoma ataskaitoje.

„Beveik neabejotina, kad Rusijos informacijos operacijomis toliau bus bandoma išnaudoti šią galimybę ir savo naudai palenkti tarptautinę nuomonę“, – prognozuojama joje.

„Recorded Future“ pažymėjo, kad Rusija jau vykdo operacijas keliomis kryptimis visuomenės nuomonei paveikti ir didžiausią dėmesį skiria kelioms svarbioms šalims, visų pirma Prancūzijai, Vokietijai, Lenkijai ir Turkijai.

„Recorded Future“ kaip bandymų daryti poveikį kanalus nurodė valstybines žiniasklaidos priemones, tokias kaip RT, interneto svetaines, kaip įtariama, valdomas valstybės tarnybų, pavyzdžiui, „Southfront“, taip pat gerai žinomus propagandos įrankius, įskaitant „Telegram“ kanalą „Cyber Front Z“ – „trolių“ fabriką.

JAV firma nurodo penkias tikėtinas Rusijos bandymų paveikti nuomonę kryptis: vidaus nepasitenkinimo Vakarų lyderiais kurstymą, neigiamą ukrainiečių pabėgėlių vaizdavimą, susirūpinimo ekonominiu, energetiniu ir maisto saugumu kurstymą, Ukrainos vaizdavimą kaip nacizmo ir fašistinių judėjimų šaltinį, nepasitikėjimo Vakarų žiniasklaida skatinimą.

13:47 Apšaudytas tanklaivis Juodojoje jūroje

Ukraina teigia, kad po dar vieno Rusijos apšaudymo Odesos srityje, agresorė pataikė į teritorinėje jūroje dreifuojantį tuščią tanklaivį „Millennial Spirit“ su Moldovos vėliava.

„Per dar vieną oro antskrydį Odesoje iš lėktuvo „Su-30“ buvo paleistos 2 raketos Kh-31. Viena pataikė į teritorinėje jūroje dreifuojantį tanklaivį „Millennial Spirit“, plaukiojantį su Moldovos vėliava, be įgulos, su dyzelinio kuro likučiais laive“, – skelbia Serhijus Bratčiukas, Odesos karinės administracijos atstovas spaudai.

Pranešama, kad laive gali degti krovinio likučiai.

13:38 Rusija užsimojo sukurti jaunimo judėjimą, primenantį sovietines organizacijas

Rusijos įstatymų leidėjai trečiadienį patvirtino įstatymo projektą, kuriuo siekiama įkurti patriotinį jaunimo judėjimą, primenantį sovietinių laikų jaunimo organizacijas.

Vladimirui Putinui, Rusijos vadovui, bus pasiūlyta vadovauti šio jaunimo judėjimo stebėtojų tarybai, kuri sieks racionalizuoti ir remti vyriausybės pastangas stiprinti vaikų ir jaunimo patriotines ir rusiškas vertybes.

„Kuriamas visos Rusijos vaikų ir paauglių judėjimas“, – sakoma parlamento žemųjų rūmų – Valstybės Dūmos – pareiškime. Jame priduriama, kad jo nariai patys pasirinks judėjimo pavadinimą.

Valstybės finansuojamoje organizacijoje galės dalyvauti visi vaikai nuo šešerių metų. Tikimasi, kad jos veikloje aktyviai dalyvaus regionų vadovai. Skelbiama, kad dalyvavimas jaunimo judėjime bus savanoriškas.

Vyriausybė perduos organizacijai jaunimo stovyklas ir įvairias ugdymo įstaigas, kad „palengvintų vaiko vystymąsi“, sakė Artiomas Metelevas, vadovaujantis Valstybės Dūmos jaunimo politikos komitetui.

„Valstybė turi sudaryti sąlygas, padedančias vaikams vystytis visapusiškai dvasiškai, moraliai, intelektualiai ir fiziškai, padedančias mokytis patriotizmo, pilietinės atsakomybės ir pagarbos suaugusiesiems“, – teigė įstatymo autoriai.

13:35 A. Lukašenka susirūpino Baltarusijos ryšių sistema

Aliaksandras Lukašenka, neteisėtas Baltarusijos vadovas, susitikime su karinio-pramoninio sektoriaus įmonių vadovais, nurodė sukurti patikimas ryšio priemones kariuomenei, skelbia Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra Belta.

„Bet prašau, patikrinkite viską tūkstantį kartų, pabandykite juos (ryšio strigimus – VŽ) nuslopinti, sutriuškinti, sutriuškinti bet kuo. Patikrinti, ar jie patikimi. Tai yra Ukrainos operacijos pamokos. Amerikiečiai ir kiti tiekia elektroninės kovos sistemas ir labai efektyviai veikė prieš ryšius, kuriuos naudojo rusai. Todėl turime į tai atkreipti labai rimtą dėmesį“, – prašė Baltarusijos autoritaras.

13:20 Turkija leido išplaukti rusų laivui su ukrainietiškais grūdais

Su Rusijos vėliava plaukiojantis prekinis laivas, atsidūręs Kyjivo ir Maskvos ginčo dėl grūdų centre, pajudėjo nuo Turkijos krantų, praėjus beveik savaitei nuo to laiko, kai ten atplaukė, ketvirtadienį rodo jūrų eismą stebinčios interneto svetainės pateikiama informacija. Plačiau skaitykite čia.

13:06 Maskva tikisi, kad JK ateis vadovauti „profesionalesni“ žmonės

Kremlius ketvirtadienį pareiškė turįs vilties, kad Jungtinėje Karalystėje (JK) į valdžią ateis „profesionalesni žmonės“, paskelbus, kad premjeras Borisas Johnsonas atsistatydins iš Konservatorių partijos lyderio pareigų.

„Norėtume viltis, kad vieną dieną JK į valdžią ateis profesionalesni žmonės, galėsiantys priimti sprendimus dialogu, – sakė Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas. – Tačiau šiuo metu vilties maža.“

„Jis tikrai mūsų nemėgsta. Mes irgi jo nemėgstame“, – apie B. Johnsoną sakė D. Peskovas.

12:56 Melitopolio meras: po sėkmingų Ukrainos atakų dalis kolaborantų nusprendė bėgti iš miesto

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų smūgiai Melitopolio aerodromui, kuriame buvo įsikūrusi rusų karinė bazė, sukėlė paniką tarp vietos kolaborantų su Rusija, kai kurie iš jų jau planuoja pabėgti, sako Ivanas Fiodorovas, miesto meras.

Jis įsitikinęs, kad kuo daugiau tokių atakų bus, tuo daugiau kolaborantai vengs dirbti su Rusija ir Ukraina galės atgauti šį Kremliaus karių užimtą miestą.

„Pagrindinė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, pasipriešinimo pajėgų ir rūpestingų piliečių, kurie liko okupuotose teritorijose, užduotis – priversti okupantus ir jų bendrininkus degti po kojomis“, – sakė meras, kurį citavo „Unian“.

12:51 V. Putinas dėl savo dalyvavimo formos apsispręs artėjant G-20 susitikimui

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, dėl savo dalyvavimo artėjančiame Didžiojo dvidešimtuko (G-20) aukščiausiojo lygio susitikime Indonezijoje formato apsispręs artėjant šiam renginiui, sako Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai.

„Žinote, ką šiandien veikia Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas Indonezijoje, labai svarbūs susitikimai, Rusija ir toliau dalyvauja kaip šalis G-20 darbe“, – teigė D. Peskovas, kurį citavo Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

VŽ primena, kad G-20 viršūnių susitikimas numatytas lapkričio mėnesį, o šiandien vyksta užsienio reikalų ministrų susitikimas.

12:42 Rusai daro pertrauką Donbase

Rusija daro pertrauką savo veiksmams Rytų Ukrainoje – gynybos ministerija pranešė, kad Donbase esantiems rusų kariams „suteikta galimybė pailsėti“.

„Specialiosios karinės operacijos metu (taip rusai vadina savo sukeltą karą – VŽ) kovines užduotis vykdžiusiems daliniams taikomos priemonės koviniams pajėgumams papildyti. Kariams buvo suteikta galimybė pailsėti ir gauti laiškus bei siuntinius iš namų“, – gynybos ministerijos pranešimą citavo Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS.

12:29 Rusija skelbia atakavusi Gyvačių salą

Rusijos gynybos ministerija skelbia, kad šalies karo lėktuvas naktį smogė Ukrainos Gyvatės salai Juodojoje jūroje, netrukus po to, kai Ukrainos kariai pareiškė iškėlę savo vėliavą virš salos.

Per Rusijos gynybos ministerijos kasdienį brifingą generolas leitenantas Igoris Konašenkovas, atstovas spaudai, sakė, kad dalis saloje esančio ukrainiečių būrio buvo „sunaikinta“.

Visgi, Andrijus Jermakas, Ukrainos prezidento administracijos vadovas, ketvirtadienį „Telegram“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame trys kariai iškelia didelę Ukrainos vėliavą saloje, iš kurios Rusijos pajėgos pasitraukė birželio 30 d.

Ukraina anksčiau buvo skelbusi, kad Rusija atakavo Odesą ir Gyvačių salą, tačiau didesnių nuostolių ten nepranešė.

12:22 J. Shimkus: tarptautinė bendruomenė turėtų persvarstyti Kaliningrado valdymo klausimą

Tarptautinė bendruomenė turėtų persvarstyti Kaliningrado valdymo klausimą, nekeltą nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, sako lietuvių kilmės buvęs Jungtinių Valstijų (JAV) kongresmenas Johnas Shimkus.

Jis tvirtino, kad vertinant šiomis dienomis kylantį Kaliningrado tranzito klausimą Europos Sąjungos sankcijų kontekste, reikėtų prisiminti ir po karo pasiektus Potsdamo konferencijos susitarimus, pagal kuriuos Kaliningrado sritis atiteko Rusijai.

Plačiau skaitykite čia.

12:17 Ukraina išvalė Gyvačių salą

Ukrainos specialiųjų pajėgų daliniai baigė valyti Gyvačių salą, skelbia operatyvinė vadovybė „Pietūs“.

„Specialiosios pajėgos baigė Gyvačių salos išvalymo užduotį. Patvirtinta, kad sunaikinta apie 30 vienetų priešo technikos, aptikta palikta amunicija ir griuvėsiai, kaip gerai pažįstamas „rusų pasaulio“ pėdsakas“, – sakoma pranešime, kurį citavo „Unian“.

Taip pat Ukrainos kariškiai įrengė Ukrainos vėliavą, kuri į salą buvo atgabenta anksčiau.

Gyvačių sala. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
Gyvačių sala. „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

12:05 Rusija bando naikinti Ukrainos priešlėktuvinės gynybos sistemas

Rusijos kariuomenė naudoja antiradarines priešlėktuvines raketas ir bando sunaikinti Ukrainos priešlėktuvinės gynybos sistemas, tačiau ginkluotosios pajėgos aktyviai tam priešinasi, teigia Jurijus Ignatas, Ukrainos oro pajėgų vadavietės atstovas spaudai.

„Įvairiomis kryptimis priešas ir toliau naudoja priešlėktuvines Kh-31P ir Kh-58 klasės priešlėktuvines raketas „oras-oras“ prieš karinių oro pajėgų priešlėktuvinių raketų ir radiotechninius dalinius, bandydamas sunaikinti mūsų oro gynybos pozicijas. Dangaus gynėjai imasi visų atsakomųjų priemonių, kad šios raketos nepasiektų taikinių“, – sakė jis Ukrainos žiniasklaidai.

Kaip skelbia „Ukrainska pravda“, kalbėdamas apie praėjusią dieną J. Ignatas pažymėjo, kad oro pajėgų priešlėktuvinė gynyba sunaikino du sparnuotosios raketos „Kalibr“ sparnus, kuriuos rusai paleido į pietinius regionus iš Juodosios jūros.

Anot atstovo spaudai, Ukrainos aviacija apšaudė lauko šaudmenų sandėlį, dvi Rusijos vadavietes.

11:54 „TotalEnergies“ traukiasi iš dar vieno naftos gavybos projekto Rusijoje

Prancūzijos naftos ir dujų įmonė „TotalEnergies“ trečiadienį pranešė pasitraukianti iš dar vieno naftos gavybos projekto Rusijoje.

Pranešama, kad kai bus gautas Rusijos institucijų patvirtinimas, 20% projekto „Charjaga“ Arktyje akcijų perims Rusijos naftos įmonė „Zarubežneft“.

Išsamiau skaitykite čia.

11:45 Suomija žada stiprinti pasienį su Rusija

Suomijos parlamentas balsavo už teisės aktą, pagal kurį šalies pasienyje su Rusija būtų galima įrengti užkardas.

„Reuters“ praneša, kad įstatymo projektas dėl pasirengimo buvo priimtas didele balsų dauguma, leidžiančia parlamentui paspartinti įstatymų priėmimą, baiminantis, kad Rusija gali imtis atsakomųjų veiksmų dėl Suomijos planų prisijungti prie NATO karinio aljanso.

Įstatymas taip pat turi įtakos prieglobsčio į Suomiją prašytojams, nes leis vyriausybei statyti tvoras ar kitas užtvaras prie Suomijos sienų ir nukreipti visus prieglobsčio prašytojus į vieną ar kelis pasienio punktus, pavyzdžiui, oro uostą.

11:16 Maskva pakeitė JK ambasados adresą

Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ praneša, kad Jungtinės Karalystės (JK) ambasada Maskvoje pranešė, jog nenaudos savo naujojo adreso Luhansko liaudies respublikos gatvėje.

VŽ primena, kad „liaudies respublikomis“ Rusija vadina separatistinius Luhansko ir Donecko regionus.

Maskva pakeitė pavadinimą po to, kai buvo paskelbta, kad prorusiškos pajėgos dabar visiškai okupavo Luhansko regioną Rytų Ukrainoje, nors Ukraina tikina, jog vis dar vyksta kovos regiono pakraščiuose.

Sergejus Sobianinas, Maskvos meras, liepos 5 d. pasirašė dekretą, kuriuo neįvardytam teritorijos ruožui, esančiam palei Smolensko krantinę, kur ir įsikūrusi JK ambasada, suteikiamas naujas pavadinimas.

„Dabartinis JK ambasados Maskvoje adresas nurodytas oficialioje ambasados interneto svetainėje“, – ambasados komentarą skelbia „The Guardian“.

Tinklalapyje JK savo ambasados adresą nurodžiusi kaip Smolensko krantinę. Anksčiau Maskvos meras JAV ambasados Maskvoje adresui suteikė Donecko liaudies respublikos aikštės vardą.

11:05 Lietuva skyrė stipendijas nuo karo pabėgusiems Ukrainos kūrėjams

70-čiai nuo karo pabėgusių kultūros ir meno kūrėjų iš Ukrainos skirtos stipendijos. Jiems tris mėnesius bus mokama po 600 Eur, ketvirtadienį pranešė Kultūros ministerija

Lietuvos kultūros tarybai ir Lietuvos kino centrui iš viso suteikta 126.000 Eur šioms stipendijoms išmokėti. Paraiškas stipendijoms gauti galima teikti iki rugsėjo 15 dienos.

Anot ministerijos pranešimo, šiuo metu 125 Lietuvos kultūros ir meno įtaigos bei organizacijos siūlo Ukrainos kultūros ir meno darbuotojams darbo vietas arba bendradarbiavimo galimybes.

Atskirai, per Lietuvos kultūros tarybos paskelbtą autorių ir gretutinių teisių apsaugos finansavimo konkursą, remiamos paramos Ukrainai ir jos kūrėjams iniciatyvos. Jau finansuoti aštuoni projektai, iš viso jiems skiriant 61.400 Eur.

Kitais metais Lietuvos kino centras planuoja 50.000 Eur įnašu paremti Ukrainos kino sektorių. Lietuva taip pat įsipareigojusi prisidėti prie Ukrainos kultūros paveldo skaitmeninimo iniciatyvos, bus ieškoma ir galimybių prisidėti prie Europos Sąjungos iniciatyvų, remiančių Ukrainos NVO sektorių.

10:59 Ukraina po Lugano konferencijos žada vykdyti reformas

Ukraina yra pasiryžusi imtis plataus masto reformų, po Šveicarijoje vykusios karo nuniokotos šalies atstatymo konferencijos pareiškė Oleksandras Rodnianskis, Ukrainos prezidento patarėjas.

„Ketiname labai rimtai imtis Ukrainos atstatymo, Ukrainos reformų, – sakė O. Rodnianskis. – Mes rimtai norime parodyti pasauliui, kad turime veiksmų planą ir planą, kuris yra įgyvendinamas, kurį galima įvykdyti, ir kuris gali būti įgyvendintas tam tikrame etape.“

Dvi dienas Šveicarijoje vykusio susitikimo dalyviai pasirašė Lugano deklaraciją, kurioje išdėstyti pagrindiniai Ukrainos atstatymo principai. Tarp principų, dėl kurių susitarta, yra susitarimas, kad pati Ukraina turi būti atstatymo iniciatorė ir kad atstatymo procesas turi vykti kartu su plataus masto reformomis.

„Turi būti sistemingai stiprinama teisinė valstybė ir naikinama korupcija“, – sakoma dokumente.

O. Rodnianskis pabrėžė, kad Kyjivas visiškai pritaria šiems principams.

„Mes matome Ukrainą kaip neatsiejamą Europos Sąjungos dalį, kaip reformuotą, gerai veikiančią, klestinčią ekonomiką“, – sakė jis.

10:53 Rusai apšaudė internatinę mokyklą Charkivo srityje

Naktį rusai apšaudė Charkivo sritį ir, kaip praneša Olehas Synehubovas, gubernatorius, pataikė į regėjimo negalią turinčių vaikų internatinės mokyklos teritoriją.

„Okupantai ir toliau kryptingai naikina Charkovo srities civilinius objektus, žmonių namus ir ūkinius pastatus. Dėl apšaudymų dega miškų juostos, laukai su agrarinėmis kultūromis, naikinamos šieno atsargos. Kalinovo kaime okupantai sunaikino sraigių fermą, kilo didelio masto gaisras, kurį likvidavo gelbėtojai“, – pridūrė jis.

Pasak gubernatoriaus, per pastarąją parą žuvo du civiliai gyventojai, vienas paguldytas į ligoninę.

10:40 JAV G-20 ministrų susitikime tikisi pasiekti susitarimų dėl Ukrainos

JAV mano, kad Balyje vyksiančiose Didžiojo dvidešimtuko (G-20) grupės užsienio reikalų ministrų derybose gali būti padaryta pažanga karo Ukrainoje klausimu, nepaisant to, kad jose dalyvauja Rusija, ketvirtadienį pareiškė vienas aukšto rango pareigūnas.

Aukšto rango JAV pareigūnas sakė besitikintis, kad „beveik visos G-20 šalys“ susitars dėl iniciatyvų, kuriomis būtų sprendžiamos pasaulinio aprūpinimo maistu ir energijos kainų nestabilumo problemos, sukeltos Rusijos invazijos į Ukrainą.

Išsamiau skaitykite čia.

10:25 V. Adamkus pasigenda ES aktyvumo dėl sankcijų Rusijai

Valdas Adamkus, kadenciją baigęs prezidentas, sako, kad Europos Sąjunga (ES) galėtų būti aktyvesnė priimdama naujas sankcijas Rusijai bei padėdama nuo šios šalies agresijos kenčiančiai Ukrainai. 

„Aš tikiuosi, kad dar sulauksiu jų stipresnio pasisakymo, pozicijos, ne vien tik diskusijose, bet ir akcijose. Tikėjausi ir dar tikiuosi, kad ES bus aktyvesnė šiame sprendime, – žurnalistams Seime sakė V. Adamkus. – Tai, apie ką jie kalba, įvairios sankcijos ir pagalba Ukrainai – reikia ne kalbėti, o nedelsiant vykdyti.“

Dalyvavęs renginyje, skirtame paminėti Lietuvos ir JAV diplomatinių santykių šimtmečiui, jis pabrėžė, kad JAV laikosi aiškios ir Lietuvai artimos pozicijos, kad „Rusija yra agresorė, pavojus pasauliui ir ją reikia sustabdyti“.

10:23 Ukraina skelbia Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbia, kad nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios jau nukovė 36.650 (+150 per pastarąją parą) rusų karių, 1.602 (+2) tankus, 217 lėktuvų ir 8.721 vnt. kitos karinės technikos.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų infograma. 

10:06 „Starbucks“ rado pirkėją savo verslui Rusijoje

JAV tinklo „Starbucks“ kavines Rusijoje gali įsigyti Antonas Pinskis, vietos restoranų savininkas, bendrovės „Pinskiy&Co“ įkūrėjas.

Apie tai rašo „Vedomosti“, remdamasis apie tai žinančiais JAV bendrovės konsultantais ir šią informaciją patvirtinusiu vienu iš A. Pinskio pažįstamų.

Sandorį, kuris turėtų būti įgyvendintas iki liepos 20 d., sudarys nuomos teisės į visas „Starbucks“ kavinių plotus su remontu, tačiau be galimybės naudotis bendrovės produktais ir technologijomis. Pažymima, kad naujasis savininkas turės iš naujo sukurti tinklo prekės ženklą.

09:54 Varšuvoje eksponuojami ukrainiečių sustabdyti rusų šarvuočiai

Į Varšuvos istorinę Pilies aikštę atvykę lankytojai gali pamatyti neregėtą vaizdą – du apdegusius ir aplamdytus rusų šarvuočius.

Aikštėje stovintį tanką T-72 ir savaeigę haubicą 2S19 nesunku būtų supainioti su muziejaus eksponatais, jei ne purvas ir žolė – vis dar prilipę prie jų vikšrų.

Ukrainos kariai šias transporto priemones numušė, o vėliau paėmė netoli Kyjivo ir šiaurinio Charkivo miesto po to, kai Rusija pradėjo invaziją į Ukrainą vasario pabaigoje.

Dabar jie buvo eksponuojami Lenkijos sostinėje kaip karo grobis pagal bendrą Lenkijos ir Ukrainos vyriausybių iniciatyvą „Už jūsų ir mūsų laisvę“.

09:41 JK: Rusija bando užtikrinti ekonomines priemones karui palaikyti

Jungtinės Karalystės (JK) gynybos ministerija savo kasdienėje žvalgybos informacijoje skelbia, kad praėjusią parą Rusija apšaudė fronto liniją ties Donecko sritimi, bet didesnės pažangos nepadarė. Ministerija spėja, kad daliniai, įsitraukę į praėjusios savaitės mūšius, šiuo metu persigrupuoja.

Taip pat JK atkreipė dėmesį ir į naujus Rusijos Dūmos priimtus įstatymus, kuriais valdžia gali mobilizuoti kariuomenę, privalo saugoti valstybės rezervus, ir pagal norą keisti žmonių darbo sąlygas.

„Teisės aktai yra Kremliaus bandymas užtikrinti ekonomines priemones palaikyti „specialią karinę operaciją“ (taip Rusija vadina savo sukeltą karą Ukrainoje – VŽ) be aiškaus mobilizacijos paskelbimo, nes ši tema vis dar yra politiškai jautri. Tai taip pat leidžia Rusijai išvengti pripažinimo, kad ji neprilygsta Ukrainos kariuomenei, kuri turi žymiai mažiau karių ir ginklų“, – teigia JK.

09:27 Ukraina pasiprašė į EBPO

Denysas Šmyhalis, Ukrainos ministras pirmininkas, valstybės vardu įteikė Mathiasui Cormannui, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos generaliniam sekretoriui, paraišką dėl narystės EBPO.

Ukrainos vyriausybė pareiškė, jog jo šalis „pritaria visiems organizacijos tikslams ir vertybėms bei nori prie jos prisijungti kuo greičiau“.

Išsamiau skaitykite čia.

09:18 J. Borrellis paragino Kiniją užsiimti konkretesnę poziciją dėl Rusijos karo Ukrainoje

Josepas Borrellis, Europos Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis užsienio reikalams ir saugumo politikai, sako, kad paragino Kiniją „konstruktyviau dalyvauti sprendžiant Rusijos karo prieš Ukrainą problemą“ ir nutraukti bet kokią dezinformaciją apie Rusijos išpuolius.

Jis apie savo susitikimą su Wang Yi, Kinijos valstybės tarybos nariu ir užsienio reikalų ministru, pranešė savo „Twitter“ paskyroje.

09:14 Apšaudyta Gyvačių sala ir Odesa

Serhijus Bratčiukas, Odesos karinės administracijos atstovas spaudai, pranešė, kad dvi raketos „smarkiai apgadino“ Gyvačių salos prieplauką, apšaudyta Odesa.

„Buvo pataikyta į du žemės ūkio kombainus, sunaikintos 35 tonos grūdų“, – sakė jis.

09:11 Rusija dalyvaus G-20 susitikime

Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras, atskrido į Indonezijos kurortinę Balio salą, kur vyks G-20 valstybių užsienio reikalų ministrų susitikimas, kurį turėtų temdyti įtampa Ukrainoje.

Annalena Baerbock, Vokietijos užsienio reikalų ministrė, pareiškė, kad negalima leisti Rusijai pasinaudoti G-20 susitikimu kaip platforma pasisakyti, atsižvelgiant į jos karą Ukrainoje.

„Mes visi suinteresuoti užtikrinti, kad būtų gerbiamos ir laikomasi tarptautinės teisės. Tai yra bendras vardiklis“, – pareiškime sakė A. Baerbock.

Aukščiausiojo lygio susitikime pirmą kartą nuo invazijos į Ukrainą akis į akį susitiks S. Lavrovas ir kai kurie didžiausi Rusijos kritikai.

S. Lavrovas buvo atvykęs į Balį ir planavo susitikti su kai kuriais G-20 kolegomis aukščiausiojo lygio susitikimo užkulisiuose, pranešė Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS, tačiau ministrai, įskaitant A. Baerbock ir Antony Blinkeną, JAV valstybės sekretorių, atmetė galimybę susitikti su S. Lavrovu.

Kai kurie Europos ir JAV pareigūnai pabrėžė, kad Balio aukščiausiojo lygio susitikimas nebus „įprastas darbas“, o Vokietijos užsienio reikalų ministrės atstovas spaudai sakė, kad G-7 šalys Balio susitikime derins savo atsaką S. Lavrovui, skelbia „The Guardian“.

08:46 Maskva į Lysyčanską ir Sjeverodonecką dirbti siunčia rusus

Rusija veža savo šalies piliečius į Lysyčanską ir Sjeverodonecką dirbti reikalingų darbų, sako Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.

„Rusai sukasi, įtraukdami savus žmones. Kaip tai atsitinka? Vyras pakviečiamas dirbti, pavyzdžiui, vandens įmonėje, o po kelių dienų vietoj pirmųjų pinigų gauna šaukimą. Jį kviečia „nauja tėvynė“. Priešas bando įveikti Ukrainos kovotojų pasipriešinimą Sjeverodonecko ir Lysyčansko gyventojų sąskaita“, – tikino S. Haidajus.

08:31 Trečdalis į Lietuvą atvykusių ukrainiečių turi darbą

Lietuvoje darbą jau rado 13.200 nuo karo Ukrainoje pabėgusių žmonių. Tai sudaro daugiau nei trečdalį į mūsų šalį atvykusių darbingo amžiaus žmonių iš Ukrainos. Ukrainos karo pabėgėliai dirba visose Lietuvos savivaldybėse, beveik kas trečias – Vilniuje. 

Iš viso šiuo metu į Lietuvą yra atvykę daugiau kaip 58.200 ukrainiečių, per 33.100 – darbingo amžiaus.

Dirbantys ukrainiečiai mūsų šaliai jau sumokėjo apie 10,7 mln. Eur mokesčių, preliminariais skaičiavimais per birželio mėnesį – daugiau kaip 4,2 mln. Eur mokesčių – pajamų, sveikatos draudimo, pensijų ir socialinio draudimo.

Lietuvoje dirbančių ukrainiečių atlyginimai svyruoja nuo minimalaus iki beveik 2.000 Eur per mėnesį, priklausomai nuo darbo pobūdžio, praneša socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Vidutiniškai mūsų šalyje dirbantis ukrainietis birželį per mėnesį uždirbo apie 1.032 Eur „ant popieriaus“.

08:24 J. Ardern: JT Saugumo Taryba nesugebėjo sureaguoti į Rusijos įsiveržimą į Ukrainą

Jacinda Ardern, Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė, ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba nesugebėjo sureaguoti į Rusijos įsiveržimą į Ukrainą, o Maskvą pavadino „moraliai bankrutavusia“.

J. Ardern, kuri jau seniai pasisako prieš penkių JT Saugumo Tarybos nuolatinių narių – Jungtinės Karalystės, Kinijos, Prancūzijos, Rusijos ir Jungtinių Valstijų – veto teisę, pakartojo raginimą reformuoti šią instituciją.

JT „nesėkmę“ dėl Ukrainos lėmė Rusijos, turinčios veto teisę Saugumo Taryboje, pozicija, pareiškė ji, kalbėdama Sidnėjuje įsikūrusiame Lowy institute vizito Australijoje metu. Jos teigimu, Rusija pasinaudojo savo vieta Taryboje, kad užimtų „moraliai bankrutavusią poziciją moraliai bankrutavusio ir neteisėto karo akivaizdoje“.

Naujoji Zelandija sieks JT Saugumo Tarybos reformų, kad būtų užtikrinta, jog jos vertė ir svarba nesumažėtų, sakė ji.

J. Ardern paragino Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą (TBT) Hagoje aprūpinti ištekliais, reikalingais karo nusikaltimams tirti ir patraukti asmenis baudžiamojon atsakomybėn. Ji pridūrė, kad Naujoji Zelandija įstos kaip trečioji šalis į Ukrainos bylą prieš Rusiją TBT.

08:21 Rusai užminavo kelius Charkive

Rusai užminavo kelius netoli Charkivo srityje, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Charkivo kryptimi priešas sutelkia pastangas išlaikyti užimtas linijas, tam tikruose kontaktinės linijos ruožuose bando vykdyti šturmo operacijas. Jis vykdė artilerijos ugnies poveikį Slatino, Mažosios Danilovkos, Rusų Tiškių, Linksmosios, Kutuzovkos, Prišibos ir Gusarovkos gyvenviečių rajonuose. Netoli Šestakovo okupantai užminavo kelius“, – rašoma pranešime.

08:12 ISW: Ukraina ruošiasi atsikovoti Chersoną

JAV karo tyrimų institutas (ISW) teigia, kad Ukrainos kariuomenė toliau kuria sąlygas kontrpuolimui Chersone.

Anot ISW, rusai praėjusią parą atliko nesėkmingas puolamąsias operacijas Chersono srities šiaurės vakaruose ir toliau apšaudo artileriją palei visą pietinę ašį, kad atremtų ukrainiečių atakas.

Analitikai, remdamiesi palydovinėmis nuotraukomis, teigia, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos atakavo rusų dalinius netoli Chersono oro uosto. Taip pat suduotas smūgis Rusijos amunicijos sandėliui netoli Chersono geležinkelio stoties.

08:06 Ukraina: vyksta mūšiai dėl Luhansko pakraščių, atremtas puolimas Dobriankoje

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad rusai bando visiškai kontroliuoti Luhansko regioną.

„Priešas bando įveikti mūsų karių pasipriešinimą ir nustatyti visišką Luhansko srities kontrolę. Jis perkelia dalinius“, – sakoma pranešime.

Regiono pakraščiuose kol kas vis dar vyksta mūšiai.

Taip pat Generalinis štabas skelbia, kad Ukrainos gynėjai beveik visiškai sunaikino rusų diversinę ir žvalgybinę grupę bei sėkmingai atrėmė puolimą Dobriankos rajone, Chersono regione.

07:25 ISW: Rusija padarė operatyvinę pauzę

Per pastarąją parą pirmą kartą nebuvo Rusijos pareiškimų apie naujų Ukrainos teritorijų užgrobimą, o tai rodo, kad agresorius padarė operatyvinę pauzę, mano JAV karo tyrimų institutas (ISW).

Analitikai pažymi, kad anksčiau Rusijos gynybos ministerija kasdien skelbė apie naujų Ukrainos žemių užėmimą.

„Tačiau Rusijos pajėgos ir toliau vykdė ribotas ir nesėkmingas antžemines atakas visomis kryptimis liepos 6 d. Tokie bandymai rodo Rusijos operatyvinę pauzę, kuri nereiškia ir nereikalauja visiško aktyvių karo veiksmų nutraukimo. <..> Labiau tikėtina, jog Rusijos pajėgos apskritai apsiribos palyginti nedidelėmis puolamosiomis operacijomis, nes bando atkurti kovinę galią ir sudaryti sąlygas didesnėms puolamosioms operacijoms“, – skelbia ISW.

06:49 V. Zelenskis: Vakarų ginkluotė naudinga ukrainiečiams

Volodymyras Zelenskis, Ukrainos prezidentas, kalbėdamas savo vakariniame kreipimesi, sakė, kad gauta Vakarų artilerija pradeda veikti ir yra naudinga jo šaliai.

„Jos tikslumas yra būtent toks, kokio reikia. Mūsų gynėjai suduoda labai pastebimus smūgius sandėliams ir kitoms okupantų logistikai svarbioms vietoms. O tai gerokai sumažina Rusijos kariuomenės puolamąjį potencialą. Okupantų nuostoliai kas savaitę tik didės, kaip ir jų sunkumai apsirūpinti“, – sakė V. Zelenskis.

06:40 Gubernatorius: Luhanskas dar ne visiškai užimtas rusų

Luhansko sritis dar nėra visiškai užimta Rusijos pajėgų, o gyvenvietėje regiono pakraštyje tebevyksta kovos, trečiadienį sakė Serhijus Haidajus, Luhansko gubernatorius.

Pasak jo, Rusijos pajėgos patyrė „didžiulių nuostolių“, susijusių su įranga ir žmonėmis, okupuotoje regiono teritorijoje esančios ligoninės yra pilnos sunkiai sužeistų Rusijos karių.

S. Haidajus mano, kad Rusijos pajėgos bando rengti puolimą prieš Slovjansko ir Bachmuto miestus Donecko srityje.

06:36 Sjeverodonecko gyventojai neturi komunalinių paslaugų

Sjeverodonecko mieste liko apie 7.000–8.000 žmonių, tačiau artimiausiu metu jie gyvens „siaubingomis sąlygomis“ be vandens, dujų ir elektros tiekimo, trečiadienį sakė Oleksandras Striukas, miesto karinės administracijos vadovas.

Pasak O. Striuko, rusai mieste sunaikino materialinę būsto ir komunalinių paslaugų bazę ir ieško darbuotojų, kurie padėtų jas atkurti, tačiau Sjeverodonecke beveik neliko darbuotojų.

Jis pridūrė, kad dabar miestą užėmusios Rusijos pajėgos dirba organizuodamos Švietimo departamento darbą, kad nuo rugsėjo 1 d. vaikai galėtų grįžti į mokyklą, skelbia CNN.

06:30 Ukraina evakuoja žmones iš Slovjansko

Ukrainoje trečiadienį buvo tęsiama civilių evakuacija iš Slovjansko, Rusijos pajėgoms, siekiančioms kontroliuoti visą Donbasą, toliau stengiantis pasiekti šį rytinį miestą.

Rusų pajėgoms stumiantis į vakarus, Slovjanskas pastarosiomis dienomis smarkiai apšaudomas. Antradienį naujienų agentūros AFP žurnalistai matė, kaip raketos pataikė į šio miesto turgavietę, kuri užsidegė. Dar trys sviediniai pataikė į gretimas gatves.

Meras Vadymas Liachas sakė, kad Slovjanske dar yra maždaug 23.000 žmonių, bet tvirtino, kad rusai negalėjo apsupti „gerai įvirtinto“ miesto.

„Evakuacija tęsiasi. Kiekvieną dieną išvežame žmonių. Dar lieka maždaug 23.000 gyventojų. Daug evakuojamų žmonių buvo autobusais nuvežti į Dniprą toliau vakaruose“, – sakė jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

O. Scholzas neigia turėjęs įtakos mokestinio sukčiavimo schemos tyrimui

Olafas Scholzas, Vokietijos kancleris, penktadienį, stojęs prieš didžiulio masto mokestinio sukčiavimo schemą...

Verslo aplinka
2022.08.19
„Viada“ žada nutraukti sutartį su „Amic Lietuva“, pasitvirtinus sąsajoms su Rusija 4

Degalinių tinklą valdanti Lietuvos bendrovė „Viada LT“ inicijuos degalinių valdymo sutarties nutraukimą su...

Verslo aplinka
2022.08.19
E. Macronas ir V. Putinas sutarė, jog reikia TATENA misijos į Zaporižios AE

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, per telefoninį pokalbį su Emmanueliu Macronu, Prancūzijos lyderiu,...

Verslo aplinka
2022.08.19
Nepaprastųjų situacijų ministerija: Rusija neturi savo plastiko ugniagesių šalmams

Įmonės susiduria su problema, kad Rusija neturi pakankamai žaliavų, ypač gaminant šalmus ugniagesiam, nes...

Pramonė
2022.08.19
Italijoje baiminamasi Rusijos poveikio artėjantiems rinkimams

Italijos pagrindiniai laikraščiai penktadienį pirmuosiuose puslapiuose įspėjo dėl įtariamo Rusijos kišimosi į...

Verslo aplinka
2022.08.19
A. Sagatauskas. Geresnių laikų mažmeninėje prekyboje ir vėl reikės palaukti

Šie metai turėjo tapti fizinės prekybos ir paslaugų renesansu. Po kelerius metus trukusių pandemijos...

Nuomonės
2022.08.19
Iš ligoninės išleistas koronavirusu persirgęs V. Landsbergis

Koronavirusu persirgęs pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis išleistas iš...

Verslo aplinka
2022.08.19
V. Putinas ir Xi Jinpingas dalyvaus G 20 susitikime

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Kinijos vadovas Xi Jinpingas dalyvaus artėjančiame Didžiojo...

Verslo aplinka
2022.08.19
Į Lietuvą atvyksta vienas didžiausių JAV karinių laivų 10

Demonstruojant NATO sąjungininkų solidarumą ir vienybę, savaitgalį į Klaipėdos uostą atplaukia Jungtinių...

Verslo aplinka
2022.08.19
Tyrimas: Baltijos šalių įmonės atsisako neprioritetinių investicijų, daugiau taupo

Dėl karo Ukrainoje daugiau smulkių ir vidutinių įmonių Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje susidūrė su likvidumo...

Finansai
2022.08.19
Ketvirtadienį nustatyta 1.450 naujų COVID-19 atvejų 5

Per praėjusią parą nustatyta 1.450 naujų COVID-19 atvejų, fiksuota viena mirtis, rodo penktadienį paskelbti...

Verslo aplinka
2022.08.19
Įmonės kredito rizikos paveikslas: kada jis netikslus ir kokius naujus duomenis analizuoja vertintojai Premium

Įmonių istorijos šiandien – kaip ant delno. Verslo kredito rizikos vertintojai naudoja vis daugiau ir...

Finansai
2022.08.19
Apklausa: mažėja manančiųjų, kad Lietuvoje situacija krypsta geryn

Tik 8% gyventojų tiki, kad Lietuvoje situacija krypsta geryn, beveik trys ketvirtadaliai mano, kad ji...

Verslo aplinka
2022.08.19
Švies, tik be lempučių 1

Kol bendrovės „Perlas energija“ suvedžioti klientai murkdosi nežinios pelkėje, Energetikos ministerija imasi...

Nuomonės
2022.08.19
Supančioti elektros kainos: sulaukiame iš pirkėjų pastabų, kad tampame nekonkurencingi Premium

Europos Sąjungai leidus šalims subsidijuoti savo gamintojus, Lietuvos įmonės, kurių savikaina dėl aukštų...

Pramonė
2022.08.19
E. Sutkienė – apie advokatų kontorų pokyčius, vadovo atsakomybę ir verslo teisės istorijos vingius Premium 1

Eugenija Sutkienė, advokatų kontoros „TGS Baltic“ Lietuvos biuro vyresnioji partnerė, sako, kad dar iki galo...

Verslo aplinka
2022.08.19
Vyriausybė patvirtino prioritetines TUI, eksporto ir inovacijų rinkas 1

12 Vakarų valstybių – Vokietija, Jungtinė Karalystė (JK), JAV, Šveicarija, Švedija, Norvegija, Danija,...

Verslo aplinka
2022.08.18
JT, Ukrainos ir Turkijos lyderiai aptarė Zaporižios, grūdų eksporto ir taikos klausimus

Lvive ketvirtadienį vykusiose Volodymyro Zelenskio, Ukrainos prezidento, Recepo Tayyipo Erdogano, Turkijos...

Verslo aplinka
2022.08.18
ES nepavyko išsklaidyti įtampos tarp Serbijos ir Kosovo

Europos Sąjungai (ES) tarpininkaujant ketvirtadienį surengtos Serbijos ir Kosovo derybos „krizei suvaldyti“...

Verslo aplinka
2022.08.18
JAV žada surengti derybas dėl prekybos su Taivanu

JAV vyriausybė surengs derybas dėl prekybos su Taivanu, taip išreikšdama paramą demokratijai saloje, kurią...

Verslo aplinka
2022.08.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku