Rusija Kaliningrado tranzito ribojimą vadina agresija prieš šalį

Publikuota: 2022-06-20
Atnaujinta 2022-06-20 17:32
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Kaliningrado srities tranzitui pritaikomos Europos Sąjungos (ES) sankcijos kelia naują agresyvios Rusijos retorikos bangą.

Papildyta J. Borrelio komentaru

Rusijos užsienio reikalų ministerija (URM) pirmadienį pareikalavo, kad Lietuva nedelsdama atšauktų „atvirai priešiškus“ apribojimus.

„Jei artimiausiu metu krovinių tranzitas tarp Karaliaučiaus srities ir likusios Rusijos Federacijos teritorijos per Lietuvą nebus visiškai atkurtas, Rusija pasilieka teisę imtis veiksmų savo nacionaliniams interesams apsaugoti“, – teigiama ministerijos pranešime.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Rusijos ministerija savo tinklalapyje pranešė, kad į URM buvo iškviesta Virginija Umbrasienė, laikinoji reikalų patikėtinė. Remiantis pranešimu, diplomatei išreikštas griežtas protestas ir pareikalauta atšaukti apribojimus.

Andrejus Klimovas, Rusijos Federacijos Tarybos komisijos dėl Rusijos valstybinio suvereniteto gynimo vadovas, savo „Telegram“ kanale parašė, kad toks sprendimas, kurio iniciatyvą jis priskiria Lietuvai, „atriša rankas spręsti Lietuvos sukurtas Kaliningrado tranzito problemas BET KURIUO mūsų pasirinktu būdu“.

Rusijos politikas dėsto: „Jeigu ES nedelsdama neištaisys įžūlaus Vilniaus išsišokimo, pats išsižadės visų dokumentų dėl Lietuvos narystės ES legitimumo.“

Jis aiškina, kad šis „Vilniaus poelgis“ pradeda „nepriimtiną RF (Rusijos Federacijos – VŽ) subjekto blokadą“, kurią galima vertinti kaip „tiesioginę agresiją prieš RF“.

Tačiau Dmitrijus Peskovas, Kremliaus atstovas spaudai, pareiškė, kad draudimas tranzitu per Lietuvą gabenti sankcionuotas prekes tarp Karaliaučiaus ir Rusijos yra precedento neturintis „visko pažeidimas“, o jį cituoja Rusijos leidinys „Kommersant“.

D. Peskovas „Kommersant FM“ sakė, kad tokie veiksmai gali būti vertinami kaip, „be abejo, blokados elementas“.

„Suprantame, kad taip yra dėl atitinkamo ES sprendimo išplėsti sankcijas visam tranzitui. Mes taip pat laikome tai neteisėtu dalyku“, – kalbėjo jis.

„Situacija šiuo atžvilgiu yra daugiau nei rimta ir reikalauja labai gilios analizės prieš formuluojant bet kokias priemones ir priimant sprendimus. Ši išsami analizė bus atlikta artimiausiomis dienomis“, – pareiškė Rusijos prezidento spaudos sekretorius.

Pirmadienio pavakarę Josepas Borrellis, užsienio reikalų eurokomisaras, Maskvos kaltinimus pavadino propaganda ir patikino, kad Lietuva nesiėmė vienašališkų veiksmų, o įgyvendina ES sankcijas, kurios pritaikytos Rusijai dėl invazijos į Ukrainą.

Be to, jis atkreipį dėmesį, kad tranzitas į Kaliningradą nėra visiškai sustojęs – nepraleidžiamos tik sankcionuojamos prekės.

„Kaltinimai Lietuvai, kad ji įvedė sankcijas, – neteisingi. Tai propaganda. Ši valstybė nesiėmė jokių vienašališkų veiksmų ar apribojimų. Lietuva tiesiog taiko Europos Komisijos gaires“, – Liuksemburge žurnalistams sakė politikas.

Didelis ribojimų poveikis

VŽ jau rašė, kad nuo birželio 17 d. pradedamos taikyti ES sankcijos daliai Kaliningrado tranzito krovinių. Apie tai šeštadienį pranešė Antonas Alichanovas, šios srities gubernatorius. Anot jo, apribojimai palies 40–50% produktų, kurie importuojami į kitus Rusijos regionus ir eksportuojami iš jų tranzitu per Lietuvą, o tarp prekių, kurioms jie taikomi, yra statybinės medžiagos, cementas ir metalo gaminiai.

Tikėtina, kad svarbių prekių trūkumas Kaliningrade gali pasireikšti krizinėmis situacijomis šios srities logistikos ir prekybos objektuose.

A. Alichanovas gyventojus tikino, kad tiekimas bus užtikrintas Rusijos keltais. Jis sakė, kad šiuo metu į sritį plaukioja du keltai, o netrukus jų skaičius bus padidintas iki 7.

Vykdo ES sankcijas

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis šįryt paaiškino, kad draudimas tranzitu per Lietuvą gabenti plieno ir juodųjų metalų gaminius tarp Karaliaučiaus ir Rusijos yra ne Lietuvos sprendimas, o Europos Sąjungos sankcijos Rusijai.

„Visų pirma, tai nėra Lietuvos veiksmai, tai yra Europos sankcijos, kurios pradedamos taikyti nuo birželio 17 d., ir šiuo metu sankcijas taiko geležinkeliai, kurie informuoja savo klientus, kad nuo birželio 17 d. sankcionuotos prekės – plienas ir kitos prekės, pagamintos iš geležies rūdos, nebebus įvežamos per Lietuvą, tai daroma konsultuojantis su Europos Komisija ir vadovaujantis jos gairėmis“, – pirmadienį prieš ES užsienio reikalų ministrų susitikimą Liuksemburge sakė G. Landsbergis.

„Tranzitas į Karaliaučiaus sritį per Lietuvą nėra sustabdytas ar užblokuotas. Lietuva jokių vienašališkų ribojimų šiam tranzitui neįvedė. Karaliaučiaus sričiai galioja tos pačios ES sankcijos, kaip ir visai Rusijos Federacijai“, – teigiama pirmadienį prezidento komunikacijos grupės BNS atsiųstame komentare.

Vėliau Užsienio reikalų ministerijoje (URM) Sergejui Riabokoniui, Rusijos laikinajam reikalų patikėtiniui, įteikta nota, kurioje paaiškinamas ES priemonių taikymas tarp Karaliaučiaus ir likusios Rusijos tranzitu gabenamiems plieno ir juodųjų metalų gaminiams.

Susitikimo metu paneigta Rusijos atstovų skleidžiama informacija, esą Lietuva uždraudė tranzitu per Lietuvą gabenti sankcionuotas prekes tarp Karaliaučiaus ir Rusijos, teigiama ministerijos pranešime.

„Per Lietuvos teritoriją toliau vyksta keleivių ir prekių, kurioms netaikomas ES sankcijų režimas, gabenimas į Karaliaučių ir iš jo. Šiam tranzitui Lietuva nėra įvedusi jokių vienašališkų, individualių ar papildomų ribojimų. Lietuva nuosekliai įgyvendina ES sankcijas, kurios turi skirtingus pereinamuosius laikotarpius bei įsigaliojimo terminus“, – teigiama pranešime.

Ukraina: Rusija gali kaltinti tik save

Dmytro Kuleba, Ukrainos užsienio reikalų ministras, pirmadienį kritikavo Rusiją, šiai apkaltinus Lietuvą suvaržymais prekių, kurioms ES taiko sankcijas, tranzitui į Karaliaučiaus sritį.

„Rusija neturi teisės grasinti Lietuvai. Maskva dėl savo neišprovokuotos ir nepateisinamos invazijos į Ukrainą pasekmių gali kaltinti tik save“, – sakoma socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame D. Kulebos pareiškime.

Naudojasi pretekstais

Šiandieninis A. Klimovo pareiškimas nėra pirmasis karingas Rusijos politiko pasisakymas dėl Kaliningrado tranzitui įvedamų ribojimų. Sekmadienį Konstantinas Kosačiovas, Rusų parlamento aukštųjų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, pareiškė, kad Lietuvos valdžios institucijos pažeidžia tarptautinę teisę, nustatydamos apribojimus Rusijos prekių tranzitui geležinkeliu per jos teritoriją į Kaliningrado sritį.

„Lietuva, kaip ES valstybė narė, taikydama sankcijas (nacionalinius teisės aktus) pažeidžia daugybę tarptautinių teisės aktų, kurie turi įtakos ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos įsipareigojimams“, – „Telegram“ skelbė K. Kosačiovas.

Be to, dar anksčiau Rusijos Valstybės Dūma sugalvojo svarstyti Lietuvos nepriklausomybės pripažinimo atšaukimą, jog vėliau galėtų atšaukti ir Estijos, Latvijos bei Ukrainos nepriklausomybės pripažinimą.

Šių metų vasario 24 d. pradėtą plataus masto karinę ataką prieš Ukrainą Rusija pradėjo po Vladimiro Putino, Rusijos prezidento, kalbos, kurioje dėstomi motyvai buvo grindžiami didelio loginio, istorinio ar teisinio pagrindo nereikalaujančiais argumentais.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Logistika“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Apeiti sankcijas: į gudrias schemas įpainiotos ir Baltijos šalys Premium

Išradingumui, siekiant apeiti Rusijai taikomas sankcijas, nėra ribų. Ir tai daro ne tik pačios Rusijos, bet...

Pramonė
05:45
Privatūs lėktuvai: godumo simbolis ar nauda verslui Premium

Ekspertai teigia, kad privatūs lėktuvai leidžia greitai įvertinti konkretaus asmens vidinius instinktus...

Vadyba
2022.06.30
Sankcijų spaudžiama Kaliningrado sritis pergrupuoja tiekimo grandines Premium

Nuo Vakarų importo priklausantis Rusijos eksklavas ieško būdų užsitikrinti ekonomikai reikiamą 20 mln. t per...

Logistika
2022.06.30
ES ir Ukraina pasirašė susitarimą, palengvinantį krovinių gabenimą keliais

Ukraina pasirašė „bevizio režimo“ dėl krovinių gabenimo susitarimą su Europos Sąjunga (ES).

Logistika
2022.06.30
„Equite“ vietoje „Pieno žvaigždžių“ sandėlių Vilniuje mato gyvenamuosius namus

Verslininko Viliaus Kavaliausko investicijų bendrovė „Equite“, užbaigusi vienos didžiausių pieno perdirbimo...

Statyba ir NT
2022.06.30
Po Rusijos priekaištų dėl Svalbardo Norvegija atsakė, kad jokių sutarčių nepažeidžia

Norvegija nepažeidžia šimtmečio senumo sutarties dėl Svalbardo salyno Arktyje, blokuodama Rusijos krovinių...

Verslo aplinka
2022.06.30
Minskas siekia atnaujinti keleivinių traukinių eismą į Vilnių, Lietuva prašymus atmeta 1

Minskui pareiškus pageidavimą atnaujinti prieš dvejus metus nutrauktą keleivinį susisiekimą geležinkeliais su...

Logistika
2022.06.30
Lietuvos vežėjai: Vakarų kompanijoms konkuruoti su verslais iš Europos periferijos lengva nebus Premium 4

Palaipsniui įsigaliojančios Europos Sąjungos (ES) Mobilumo paketo nuostatos keičia visos Europos transporto...

Logistika
2022.06.30
Birželį pradėti ir baigti NT projektai Premium

Birželį Vilniuje pradėtos naujų daugiabučių, bendro gyvenimo būsto, biurų pastato statybos, Kaune ir...

Statyba ir NT
2022.06.30
Turkija optimistiškai vertina Ukrainos grūdų eksporto galimybes

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas išreiškė viltį, kad būtų galima atidaryti humanitarinius...

Verslo aplinka
2022.06.29
Du su valstybe siejamų bendrovių vadovai sukaupė milijoninį turtą

Du bendrovių, kurių akcininkė yra savivaldybė ar valstybė, vadovai yra milijonieriai, rodo vieši Valstybinės...

Vadyba
2022.06.29
„LTG Cargo“ skelbia generalinio direktoriaus atranką 1

„Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupė pradeda krovinių vežimo geležinkeliu bendrovės „LTG Cargo“ generalinio...

Logistika
2022.06.29
Turtingiausių strateginių įmonių vadovų TOP 10 – M. Armonaitis, M. Rudnickis, A. Latakas

Tarp strateginių Lietuvos įmonių vadovų pagal deklaruoto 2021 m. turto ir lėšų vertę išsiskyrė Klaipėdos...

Vadyba
2022.06.29
Atidedama Lietuvos oro uostų pertvarka į akcinę bendrovę

Valstybės įmonės Lietuvos oro uostų pertvarkymas iš valstybės įmonės (VĮ) į akcinę bendrovę (AB) dėl numatomo...

Logistika
2022.06.29
Įtariant taršos duomenų klastojimą, „Hyundai“ ir „Kia“ biuruose Vokietijoje surengti reidai

Vokietijos prokurorai surengė reidus Pietų Korėjos automobilių koncerno „Hyundai“ ir jam priklausančio „Kia“,...

Automobiliai
2022.06.29
2035 m. ES ketina stabdyti automobilių su vidaus degimo varikliais prekybą 1

Šiai priemonei numatomos ir išlygos, ja tikimasi pasiekti Europos tikslus dėl klimato taršos ir iki 2050 m.

Logistika
2022.06.29
Negalintis Ukrainai teikti paslaugų „Gargždų geležinkelis“ nežino, kaip grąžinti skolas 3

Verslininko Igorio Udovickio valdoma bendrovė „Gargždų geležinkelis“ teigia, kad jos ateities planus griauna...

Logistika
2022.06.29
Teismas svarstys vokeliuose atlyginimus mokėjusių Klaipėdos keleivinio transporto įmonių bylą

Tyrimo duomenimis, dviejose įmonėse, kurios teikė viešojo transporto paslaugas Klaipėdos mieste, įdarbinti...

Logistika
2022.06.29
„Modus group“ automobilių prenumeratos tiekėjas „MyBee“ iš „Luminor“ skolinasi 11 mln. Eur

Bankas „Luminor“ susitarė su įmone „MyBee“ dėl 11 mln. Eur lizingo finansavimo. Susitarimas numato, kad šios...

Logistika
2022.06.29
Tarp Vilniaus ir Briuselio įsiliepsnojo disputas dėl Kaliningrado Premium 39

Kai Lietuva pradėjo stabdyti rusiškų metalų tranzitą į Kaliningradą, tuo pilna apimtimi įgyvendindama ES...

Verslo aplinka
2022.06.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku