Slovėnija su Taivanu planuoja apsikeisti atstovybėmis

Taivano užsienio reikalų ministerija antradienį patvirtino, kad su Slovėnija ketina steigti prekybos biurus viena kitos teritorijose, apie ką pirmadienį pranešė ir Slovėnijos ministras pirmininkas Janezas Janša. Pastarasis teigia, kad Kinijos spaudimas Lietuvai jo šalies nuo šių planų neatgrasys.
Papildyta Kinijos reakcija
Kaip pažymi Politico, šis žingsnis gali dar labiau pakurstyti ES įtampą su Pekinu, kilusią dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo Lietuvoje, naudojant salos pavadinimą, ir dėl to Kinijos Lietuvai pritaikytų, nors oficialiai nepaskelbtų ekonominių sankcijų.
Kalbėdamas apie Taivaną kaip demokratinę šalį, J. Janša Indijos visuomeniniam transliuotojui Doordarshan sakė, kad Slovėnija ir Taivanas dirba kurdami atstovybių mainus.
Žinoma, tai nebūtų ambasadų lygis. Tai būtų toks pat lygis, kurį daugelis ES šalių narių (turi su Taivanu), sakė Slovėnijos premjeras.
J. Janša taip pat teigė, kad palaikytų Taivano žmonių suverenų sprendimą, jei jie norėtų gyventi savarankiškai.
Kinai giliai šokiruoti
Pekinas trečiadienį išreiškė pasipiktinimą Slovėnijos planais stiprinti savo ryšius su Taivanu.
Pastebėjome, kad Slovėnijos lyderis atvirai paskelbė pavojingą pareiškimą, ginčijantį Vienos Kinijos principą ir remiantį Taivano nepriklausomybę, per eilinę spaudos konferenciją sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.
Esame giliai šokiruoti ir griežtai tam prieštaraujame, pridūrė jis.
Tuo metu Taivano vyriausybė sveikino Slovėnijos premjero komentarus.
Ministras pirmininkas Janezas Janša yra geras Taivano draugas ir nekart lankėsi Taivane. Užsienio reikalų ministerija sveikina ir nuoširdžiai dėkoja už jo įžvalgias pastabas svarbiais tarptautiniais klausimais, antradienį sakė salos URM atstovė spaudai Joanne Ou.
Spaudimas Lietuvai planų keisti neprivers
Slovėnijos premjeras Pekino reakciją į Lietuvos ryšius su Taivanu kritikavo kaip siaubingą ir absurdišką.
Atvirai kalbant, didžioji dauguma ES valstybių narių turi tam tikras atstovybes su Taivanu. Ir Lietuva nėra išimtis, kalbėjo J. Janša. Yra šiokių tokių skirtumų pavadinimuose, bet tai nėra svarbu. Manau, kad Kinija protestavo kiekvieną kartą, kai kurios nors Europos šalys steigė tokius biurus, bet jie niekada nenuėjo taip toli, kaip šįkart, ir tai siaubinga, kad (...) bandoma izoliuoti mažą šalį, kuri prieš 30 metų taip pat kovojo už savo nepriklausomybę, sakė Slovėnijos premjeras.
Jis pridūrė, kad Kinijos spaudimas Lietuvai Slovėnijos neatgrasys nuo jos planų dėl atstovybių mainų su Taivanu.
Pernai Lietuvos įmonės pranešė apie įvairius prekybos su Kinija apribojimus, šaliai leidus Vilniuje atsidaryti Taivaniečių atstovybę. Šį veiksmą Pekinas palaikė Lietuvos parama Taivanui bandant veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Lietuvos pareigūnai įvairius kinų ribojimus pavadino nepaskelbtomis Pekino sankcijomis, nors pati Kinija neigia, kad valstybė organizuoja kokius nors ekonominius ribojimus.
Pekinas labai kritiškai žiūri į bet kokią tarptautinę paramą Taivanui, galinčią sudaryti salos tarptautinio legitimumo regimybę. Kinija laiko salą savo teritorija ir žada vieną dieną ją susigrąžinti, prireikus jėga.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti