A. Dulkys iš pareigų atleidžia Nacionalinės laboratorijos vadovą D. Bakšą

Publikuota: 2021-10-14
Žygimanto Gedvilos („15min“) nuotr.
svg svg
Žygimanto Gedvilos („15min“) nuotr.

Dėl šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys iš pareigų atleidžia Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) vadovą Daną Bakšą, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Papildyta: Skųs sprendimą.

Skelbiama, kad tokį sprendimą ministras priėmė, susipažinęs su komisijos, tyrusios D. Bakšos veiklą, išvadomis.

„Šiurkštus darbo pareigų pažeidimas pasireiškė netinkamu NVSPL vadovo funkcijų vykdymu, o būtent – neteisėtu, neskaidriu valstybės biudžeto lėšų, skirtų sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio didinimui karantino metu, panaudojimu, saugios darbo aplinkos laboratorijoje neužtikrinimu, netinkamu žmogiškųjų išteklių valdymu“, – nurodoma pranešime.

Anot ministerijos, dalis darbo pareigų pažeidimų gali būti susijusi su žalos valstybės ir įstaigos biudžetui padarymu, o komisija dėl objektyvių priežasčių tikslaus žalos dydžio negalėjo nustatyti, todėl ministras A. Dulkys pavedė artimiausiu metu atlikti NVSPL veiklos finansinį auditą.

Spalio 15-oji – paskutinė atleidžiamo Nacionalinės laboratorijos vadovo darbo diena. Jo pareigas laikinai eis NVSPL direktoriaus pavaduotoja Rosita Marija Balčienė.

Atlikus pirminį anonimiškai pateiktos informacijos patikrinimą, A. Dulkys Nacionalinės laboratorijos vadovą rugsėjo viduryje nušalino nuo pareigų ir inicijavo tyrimą dėl galimo D. Bakšos darbo pareigų pažeidimo.

Pats NVSPL vadovas tuomet teigė, kad nušalinimas jam buvo staigmena ir tai tėra nesusipratimas.

Skųs sprendimą

„Nespėjau dar iki galo susipažinti su tais kaltinimais, kurie nugulė mano atžvilgiu. Bet jau vien atsižvelgiant į tai, kad mano teisė į gynybą buvo apribota, akivaizdu, kad planuoju skųsti tokį sprendimą“, – BNS ketvirtadienį sakė D. Bakša.

Pasak jo, Sveikatos apsaugos ministerija apribojo jo teises į gynybą, kuomet pradėjusi tyrimą laikinai nušalino jį nuo pareigų.

D. Bakša aiškina, jog tokiu būdu negalėjo kalbėtis su atsakingais laboratorijos darbuotojais, prieiti prie dokumentų, reikalingų pagrįsti jo paaiškinimus ir poziciją.

„Mano nušalinimas įtakojo tai, kad aš negalėjau prieiti prie dokumentų. Nušalinus buvo pateiktas reikalavimas paaiškinti situaciją ir aš neturėjau galimybės nei su darbuotojais pakalbėti, kurie turėjo atitinkamas funkcijas, nei prieiti prie dokumentų. Tam kad galėčiau pagrįsti savo poziciją, man reikėjo prieigos, bet tai buvo apribota, ministras mane nušalino(...)“, – kalbėjo D. Bakša.

Buvęs laboratorijos vadovas svarstė, jog Sveikatos apsaugos ministerijos tyrimas buvo grindžiamas daugiausia informacija, gauta iš buvusių laboratorijos darbuotojų, tad poveikio jiems jis negalėjęs daryti ir nušalinimui pagrindo nebuvo.

„Ministerija nurodė man informaciją ir ji sietina su žmonėmis, kurie nebedirba įstaigoje“, – sakė D. Bakša, paklaustas, kaip nustatė, kad tiriami tik buvusių darbuotojų pranešimai. 

Atleistasis NVSPL vadovas neigė daugelį anoniminiame darbuotojų skunde minimų kaltinimų dėl mobingo, nepagrįsto lėšų naudojimo, darbo užmokesčių bei priedų skyrimo, didžiulės darbuotojų kaitos ir įdarbinamų D. Bakšai artimų asmenų. 

Teigė, jog „užsiima mobingu ir nepotizmu“

Anoniminiame laboratorijos darbuotojų skunde dėl D. Bakšos, BNS žiniomis, yra teigiama, jog vadovas nesirūpina kai kurių laboratorijos funkcijų išlaikymu, tačiau „užsiima mobingu ir nepotizmu“ įstaigos darbuotojų atžvilgiu. Jame taip pat nurodoma, kad darbuotojai spaudžiami išeiti iš darbo.

Skundo autorių teigimu, D. Bakša didžiausią dėmesį skyrė savo asmeniniam įvaizdžiui, be to, kitose darbovietėse ar nuotoliniu būdu dažnai dirbantis vadovas, pasak pavaldinių, retai pasirodydavo įstaigoje, kai kurie darbuotojai jo nesantys matę.

Anot kolegų, direktorius delsia pasirašyti dokumentus, tarp jų – ir dėl darbuotojų atlyginimų. Dėl nepasirašomų dokumentų, pasak jų, kyla problemų ir su viešųjų pirkimų laimėtojais bei kitomis institucijomis.

Anot skundą pateikusių asmenų, D. Bakšos vadovavimo laikotarpiu darbą paliko apie 40 darbuotojų, tarp jų – administracijos darbuotojai ir skyrių vadovai. Vietoj jų, kaip teigiama, nauji žmonės arba nepriimami, jų darbą užkraunant kitiems, arba priimami D. Bakšai artimi žmonės, sukuriant jiems specialias pareigas.

Skundą pateikę asmenys teigė, jog laboratorijos veiklos klausimai ir sprendimai priimami siaurame vadovui artimų žmonių rate, kompetentingi įstaigos darbuotojai aptarimuose nedalyvauja, o sprendimai, „dažnai nelogiški ir prieštaringi“, yra nuleidžiami iš viršaus.

Kaip nurodoma skunde, įstaigoje D. Bakša įdarbino analitiką, su kuriuo darbuotojai turintys derinti savo užmokesčio klausimus. Analitikas, esą, klausimus sprendžia subjektyviai, be to, visus klausimus ragina spręsti žodžiu ir telefonu, nerašyti elektroninių laiškų, duoda nurodymus, sprendžia darbinius įstaigos klausimus.

Pasak skundo, įstaigos vadovas, pažeisdamas konfidencialumą, kitiems darbuotojams pasakoja apie žmones, kuriuos rengiasi atleisti.

Vienu metu derino du darbus

Kaip pernai gruodį skelbė BNS, pradėjęs darbą laboratorijoje, D. Bakša per trumpą laiką į atsakingas pareigas įstaigoje įdarbino ne vieną su stambiais verslais susijusį asmenį. Jis tuomet teigė nesidomintis, kokiomis kitomis veiklomis jie užsiima.

Tarp šių žmonių – NVSPL Planavimo ir viešųjų pirkimų skyriuje naujai įsteigtose ekonomikos analitiko pareigose dirbantis verslininkas, „darbietės“ Ievos Kačinskaitės-Urbonienės padėjėjas Kastytis Masalskas.

Sveikatos apsaugos ministerijai pradėjus tyrimą dėl D. Bakšos, K. Masalskas nuo šių metų spalio 1 dienos pasitraukė iš užimamų pareigų.

Be to, pats D. Bakša iki šiol vadovavimą laboratorijai derino su dar vienomis pareigomis – direktoriaus patarėjo darbu puse etato Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje.

Anksčiau BNS atleidžiamas Nacionalinės laboratorijos vadovas nurodė, jog ligoninės direktoriaus patarėjo pareigose jis dirba nuo 7.30 val. iki 12 val., o jo kaip laboratorijos vadovo darbo laikas prasideda 12 valandą.

Karjerą Vilniaus psichiatrijos ligoninėje teisininko išsilavinimą turintis D. Bakša pradėjo 2018 metų sausį, netrukus po to, kai pasitraukė iš tuometinio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėjo pareigų.

Iš ministro politinės komandos D. Bakšai teko trauktis 2017-ųjų pabaigoje, kai dienraštis „Lietuvos rytas“ paskelbė, kad jis galėjo spausti tuometinę viceministrę, jog konkurse į Valstybinės ligonių kasos direktoriaus postą turi laimėti ministerijoje projektų ir procesų valdymo patarėju dirbantis Igoris Baikovskis.

Ligoninės direktorius Arūnas Germanavičius yra sakęs, kad naujos patarėjo pareigos vos tik jam tapus vadovu įsteigtos pasikonsultavus su sveikatos apsaugos ministru A. Veryga.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Tema „Verslo aplinka“

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
J. Stoltenbergas: NATO bendradarbiaus sprendžiant klausimą dėl nelegalios migracijos į ES

NATO glaudžiai bendradarbiaus su Lenkija, Latvija ir Lietuva sprendžiant klausimą dėl padidėjusio migrantų,...

Verslo aplinka
2021.10.20
Rusijoje skelbiama nedarbo savaitė COVID-19 atvejų skaičiaus augimui stabdyti

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį nurodė šalyje nuo spalio 30 dienos paskelbti vieną mokamų...

Verslo aplinka
2021.10.20
VSAT vadas: į Lietuvą įleista 11 migrantų grupė

Neteisėtai sieną su Baltarusiją kirtusių 11 migrantų grupė įleista į Lietuvą, užsieniečiai pasiprašė...

Verslo aplinka
2021.10.20
Su pandemijos, migrantų krizėmis susijusioms išlaidoms iš rezervo skirta per 7 mln. Eur

Su koronaviruso pandemijos ir migrantų krizėmis susijusioms išlaidoms kompensuoti iš Vyriausybės rezervo...

Verslo aplinka
2021.10.20
Sacharovo premija paskirta A. Navalnui  

Kalinamas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas gavo Europos Parlamento įsteigtą kasmetinę Andrejaus...

Verslo aplinka
2021.10.20
G. Landsbergis: Graikijoje sulaikytas Sausio 13-osios byloje nuteistas Ukrainos pilietis 1

Graikijos pareigūnai sulaikė Sausio 13-osios byloje nuteistą Ukrainos pilietį Aleksandrą Radkevičių, BNS...

Verslo aplinka
2021.10.20
Prie mokinių rudens atostogų prisidės dvi dienos, patvirtino ministrė 1

Prie mokinių rudens atostogų prisidės dvi dienos, trečiadienį pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministrė...

Verslo aplinka
2021.10.20
Lietuva įteikė notą Baltarusijai dėl pasikartojančių valstybės sienos pažeidimo atvejų

Lietuvos užsienio reikalų ministerija įteikė notą Baltarusijai dėl pasikartojančių valstybės sienos pažeidimo...

Verslo aplinka
2021.10.20
VMKL dėl COVID-19 stabdoma kraujagyslių chirurgijos skyriaus veikla 9

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (VMKL) dėl augančių koronavirusu sergančių pacientų skaičiaus stabdoma...

Verslo aplinka
2021.10.20
M. Kubilius. Geostrategijos naujienos: viskas bus gerai

Šiandien įmonių veiklos planavimas susiduria su daugybe nežinomųjų ir kintamųjų. Karti pandemijos patirtis:...

Verslo aplinka
2021.10.20
Grupė europarlamentarų kreipėsi į EK dėl kiniškų išmaniųjų telefonų saugumo 1

Grupė Lietuvos ir kitų šalių europarlamentarų kreipėsi į Europos Komisiją (EK) dėl Kinijos gamintojų...

Inovacijos
2021.10.20
Vokietijos centrinio banko vadovas traukiasi iš pareigų 1

Jensas Weidmannas, Vokietijos centrinio banko vadovas, pranešė, kad po dešimties metų šiame poste nusprendė...

Verslo aplinka
2021.10.20
Pasienyje gali būti iki 7.000 nelegalių migrantų, Lietuva stiprina apsaugą

Baltarusijos teritorijoje šalia išorinės Europos Sąjungos (ES) sienos gali būti apie 6.000-7.000 migrantų,...

Verslo aplinka
2021.10.20
G. Landsbergis abejoja, ar Lietuva galėtų būti mediatoriumi Lenkijos ir ES ginče 7

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigiamai vertina prezidento Gitano Nausėdos siūlymą...

Verslo aplinka
2021.10.20
I. Šimonytė: vykdysime įsipareigojimą saugoti rytinę ES sieną 1

Lietuvai ir Lenkijai susiduriant su hibridine Baltarusijos ataka, sukėlusia nelegalios migracijos krizę,...

Verslo aplinka
2021.10.20
G. Nausėda: ginsime kiekvieną Vakarų civilizacijos centimetrą 1

Vakarų bendruomenė yra nedaloma visuma, vienijama bendrų vertybių, tad būtina ginti kiekvieną „Vakarų...

Verslo aplinka
2021.10.20
Rusija rengia derybas su Talibanu

Rusija trečiadienį Maskvoje rengia derybas su Talibanu, siekdama plėsti savo įtaką Centrinėje Azijoje ir...

Verslo aplinka
2021.10.20
„Devbridge“ įmonės vadovas: net ir geras darbdavys negali užmigti ant laurų Verslo tribūna

„Devbridge“ viceprezidentas ir Lietuvos padalinio vadovas Viktoras Gurgždys yra įsitikinęs, kad spartus...

Antradienį nustatytas didžiausias naujų užsikrėtimų koronavirusu skaičius šiemet 76

Antradienį nustatytas 3.331 naujas COVID-19 atvejis, mirė 11 žmonių, pranešė Statistikos departamentas.

Verslo aplinka
2021.10.20
Opozicija Konstituciniam Teismui skundžia galimybių pasą 6

Grupė opozicijai priklausančių parlamentarų kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) prašydami įvertinti, ar...

Verslo aplinka
2021.10.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku