Olimpinės žaidynės vyriausybėms - Vakcinavimas 2021!

Publikuota: 2021-01-13 10:32
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Verslininkas, visuomenininkas

Pozityvūs mūsų pasiekimai skiepijant turi būti antraštėse ir pirmuose puslapiuose, ši informacija turi kasdien pasiekti visus žmones Lietuvoje.

Pirmiausia - sveikinu ir džiaugiuosi - pagal vakcinavimo rezultatus sekmadienį jau buvome devinti geriausių pasaulio valstybių dešimtuke (Estija - dešimta; https://ourworldindata.org/covid-vaccinations)! Puiku, COVID-19 vakcinavimo duomenys paskelbti ir bus skelbiami kasdien LR Statistikos departamento tinklalapyje (https://arcg.is/0zO9fb)! Ryžtingai judėdami pirmyn, mes netgi galime paskiepyti Lietuvoje visus norinčius skiepytis iki 2021.06.30 – jei gali Jungtinė Karalystė, kodėl negalime mes?

Iš viso Lietuvoje jau paskiepyti 24.995 asmenys, arba 0,89% gyventojų. Pradedame naudoti ir „6-tą dozę“! Tačiau to nepakanka – mums būtina didinti tempą. Antradienį, atrodo, dar turėjome nepanaudotų virš 41.000 vakcinos dozių! Dabar kiekvieną savaitę, pirmadieniais ryte, iš „Pfizer“ atskrenda 20.000 - 25.000 vakcinos dozių (antros skiepijimo dozės laukiantiems 20.000 dozių atskris 2021.01.18). Skiepydami kaip pirmadienį, po 2.000 per dieną labai atsiliekame. Pasiekime šią savaitę 10.000 vakcinavimų per dieną greitį – pasivysime Daniją ir, ko gero, su maždaug 2,5% paskiepytų žmonių būsime penkti-septinti pasaulyje: geriau negu krepšinyje?! Tiesa, devinti tarp 50 valstybių buvome sekmadienį, antradienį (kadangi sekmadienį neskiepijome, o pirmadienį paskiepijome tik apie 2.000) nukritome į 12-13-tą vietas.

Kodėl tai svarbu? Šiandien tai vienintelis efektyvus būdas suvaldyti ir užbaigti COVID-19 pandemiją. Vakcina šiandien yra neįkainojama - sveikata ir gyvybės priklauso nuo to, kaip greitai mes sugebėsime ją panaudoti labiausiai pažeidžiamų žmonių apsaugojimui. Tų dalykų tiesiog neįmanoma įvertinti skaičiais.

Tačiau tiems, kuriems reikia skaičių - net jei nesusirgote, bet esate šiandienos karantine - kokia suma įvertinate savo asmeninius praradimus per vieną dieną dėl COVID-19? Jei kukliai kiekvienas tai įvertintume 10 Eur, tai tik viena diena anksčiau paskiepijus visą Lietuvą ir anksčiau baigus apribojimus, sutaupytume 30 milijonų eurų. Todėl savaitė 20.000 dozių nepanaudotos vakcinos mums visiems apytiksliai kainuoja beveik pusantro milijono eurų!

Tad ekonominiu požiūriu beveik nesvarbu - ar vakcina kainuoja 5 Eur, ar 25 Eur: svarbiausia, kada mes ją gauname ir kaip greitai ją panaudojame apsaugoti Lietuvos žmones. Kaip pažymi Žygimantas Mauricas (FB komentare): „Apytiksliai skaičiuojant, praradimai dėl ekonominių suvaržymų Lietuvai kas dieną kainuoja ~15 mln. eurų (~5 mlrd. per metus). Tad jei vakcina kainuoja 5 eurus, tai jos atsiperkamumas yra vos viena diena, o jei 25 eurus - tai 5 dienos (be to, suvaržymai lemia ir kitus nuostolius - ne tik ekonominius, tad realus atsiperkamumas yra dar greitesnis)“. Todėl vakcina neturi laukti šaldytuve - mes turime jos laukti pasiruošę mūsų skiepijimo „konvejerį“, skiepyti ir savaitgalį – taip, kaip dabar jau išmokome testuoti.

Efektyviai organizuodami procesus mes galime būti tarp geriausių ir greičiausių Europos Sąjungoje! Vakcinavimas yra lyg olimpinės žaidynės vyriausybėms, įvertinančios konkrečiais skaičiais jų organizacinius gebėjimus. Juk visos ES šalys turi vienodas vakcinų tiekimo sąlygas: vienodus pristatymo laikus ir kiekius, proporcingus gyventojų skaičiui. Tačiau jau šiandien matome, kaip stipriai skiriasi situacija, atrodytų, labai panašias sąlygas turinčiose valstybėse. Smulkmenos užsimirš, bet vakcinavimo rezultatai bus prisimenami ilgai - ir sureitinguos vyriausybes jų piliečių akyse. Tai ir iššūkis ES gebėjimams - ką tik išstojusios iš bendrijos JK vakcinavimo rezultatai bus kaip kontroliniai skaičiai įvertinant mūsų - ES valstybių vyriausybių - gebėjimus rūpintis savo piliečiais.

Įvyko keletas gėdingų poelgių apeinant vakcinavimo eilę. Tačiau nestabdykime viso proceso. Manau, viešumas jau padeda - niekas nenori sulaukti tokio viešo pasmerkimo, kokio sulaukė pirmieji sukčiavusieji. Svarbu, kad pasiryžtumėm pasakyti - kiekvieno pasiskiepijusio vardas, pavardė, ir (ne)priklausymas prioritetinei grupei gali būti paskelbti viešai. Šiandien sukčiautojai dangstosi asmens duomenų apsauga, bet ji šiuo atveju dėl valstybės intereso gali būti stabdoma. Pasitikėkime skiepijimus organizuojančiais žmonėmis - jie yra sąžiningi ir darbštūs. Nekreipkime dėmesio į nenorinčius skiepytis ir negaiškime laiko juos įtikinėdami - Lietuvoje turime daugiau negu milijoną norinčių skiepytis: ateis laikas, norės ir jie.

Nors vakcinų ES užsakė daug, didelė dalis jų atkeliaus tik metų viduryje ir dar vėliau. Mes turime ir galime susirasti papildomų kiekių anksčiau - lygiai taip pat, kai pavasarį visi mobilizavomės ir gavome papildomai kaukių ir kitų asmeninių apsaugos priemonių medikams. Tuomet ES ir valstybė be profesionalios savanoriškos pagalbos negalėjo jų gauti pakankamai. Bandykime ir dabar visus įmanomus kelius:

- gal jau dabar galime užsisakyti ir perpirkti vakcinų perteklių iš Izraelio - jie jau kovą baigs vakcinaciją ir tikrai turės vakcinų perteklių?

- gal ES mums gali mums skirti papildomą kvotą jau dabar - juk mes, kaip šalis, turinti vieną didžiausią COVID-19 užkrėtimų skaičių tenkantį 100.000 gyventojų, turime teisę prašyti ypatingos pagalbos ir dėmesio ir vakcina yra tai, ko mums šiandien labiausiai reikia?

- gal galime išsireikalauti „AstraZeneca/Oxford“ vakcinos įteisinimo ES jau šią savaitę? Arba mūsų pačių Vyriausybės sprendimu ją patvirtinti Lietuvoje, remiantis šią vakciną įteisinančiais Jungtinės Karalystės ir JAV sprendimais. Juk „6-tos dozės“ sprendimo priėmimo pavyzdys rodo: Danijos medikai ir vyriausybė priėmė savarankiškai tą akivaizdų sprendimą, išgelbėjusį jiems keletą tūkstančių skiepų dozių, o ES institucijos užtruko bent savaitę priimdamos šį, beje, ir mūsų ekspertų rekomenduotą paprastą sprendimą. Dabar jau ir mes jas naudosime, bet mokykimės iš danų sprendimų greičio ir sugebėjimo prisiimti atsakomybę, kai situacija yra nauja ir neaprašyta instrukcijose.

Neabejokime savo gebėjimais ir drąsiai imkimės ambicingų tikslų - paskiepyti Lietuvoje visus norinčius skiepytis nuo COVID-19 iki

2021.06.30. Mažai mūsų valstybei tai visai įmanoma – sutelkus visų mūsų pastangas, galėsime gauti reikalingą kiekį vakcinų - juk jau yra ne tik „Pfizer“ vakcina.

Tikėtina, kad norinčių skiepytis bus apie 1,8 – 2 mln. Tam reikia skiepyti kasdien apie 10.000-12.000; pradėjus antrąją vakcinavimo dozę - apie 20.000 - 24.000. Tai tikrai įmanoma - panašūs pajėgumai jau veikia testavimui. O juk skiepijimas yra žymiai paprastesnis, negu testavimo procesas, kuris reikalauja daug laboratorinių resursų.

Visuomenė nori matyti ambicingą viziją ir pasiryžus jos siekti. Šiose vakcinavimo olimpinėse žaidynėse mes visi esame trys milijonai sirgalių, palaikančių savo komandą.

Komentaro autorius - Vladas Lašas, verslininkas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
TVF: po pandemijos greičiausiai atsigaus JAV ir Kinija  Premium

Antradienį Tarptautinis valiutos fondas (TVF) atnaujino prognozę, kurioje skelbia, kad pasaulinė ekonomika...

Finansai
18:50
Švietimo ministerija siūlo didinti studijų finansavimą skiriant tam 35 mln. Eur

Švietimo ministerija siūlo didinti aukštojo mokslo studijų finansavimą, per ateinančius ketverius metus tam...

TVF pagerino šių metų pasaulio ekonomikos prognozę

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) antradienį pagerino pasaulio ekonomikos prognozę. TVF prognozuoja,...

Vokietijos eksportuotojai pozityvūs, nors virš ekonomikos tvenkiasi debesys Premium

Vokietijos eksportuojančių bendrovių apklausą atlikęs IFO institutas konstatuoja, kad metus šalies verslas...

Pramonė
16:38
Lietuvą atsigavimo kelyje ima lenkti Estija ir Šiaurės šalys  Premium

Pirmaisiais šių metų mėnesiais Lietuvą lenktynėse, kuri pirmiau sugrįš į ikipandeminį lygį, ima lenkti tokios...

Finansai
15:35
G. Mažeika: „Kai kuriems verslams – tai ne krizė, o tiesiog stipriai pasikeitusi verslo aplinka“ Verslo tribūna

Verslo valdymo paslaugų bendrovės „Mažeika ir partneriai” ekspertai nuolat intensyviai dirba su įmonių...

Registrų centras atvėrė daugiau duomenų verslui ir visuomenei 

Registrų centras antradienį atvėrė daugiau Juridinių asmenų registro duomenų. Visuomenė galės nemokamai...

Italijos premjeras atsistatydina, didindamas politinę krizę šalyje

Italijos premjeras Giuseppe Conte antradienį pranešė apie atsistatydinimą, taip sukeldamas naują politinę...

J. Bideno ekonomikos skatinimo programa kėsinasi nukarūnuoti augimo akcijas  Premium 1

Su naująja prezidento administracija Vašingtone ir vieno Demokratų partijos balso persvara JAV Kongrese atėjo...

Rinkos
13:55
Estijoje prisaikdinta naujoji koalicinė vyriausybė

Estijos parlamente antradienį davė priesaiką premjerės Kajos Kallas vadovaujama naujoji koalicinė vyriausybė,...

Sveikatos ekspertai siūlo tęsti karantino priemones 5

Prie Vyriausybės suburta sveikatos ekspertų taryba siūlo karantino priemones tęsti, kol pandemijos kontrolę...

„AstraZeneca“ padidino Europai planuojamų pristatyti COVID-19 vakcinų kiekius vasariui 1

Farmacijos kompanija „AstraZeneca“ padidino Lietuvai ir kitoms Europos Sąjungos (ES) narėms planuojamų...

Ar KAM išjudins Lietuvos gynybos pramonės traukinį? 1

Praėjusią savaitę krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas interviu BNS užsiminė apie Krašto apsaugos...

Rizikos: kas mūsų laukia 2021 m. Verslo tribūna

Naujos ir sparčiai besikeičiančios technologijos kelia naujų iššūkių, kaip ir klimato kaita bei su ja...

Paslaugos
07:00
Pirmadienį Lietuvoje nustatyti 686 nauji COVID-19 atvejai, mirė 14 žmonių

Pirmadienį Lietuvoje nustatyti 686 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 14 žmonių, antradienį pranešė...

Vakcinų tiekimo sutrikimai Lietuvos plano nekeičia 3

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienio vakarą vakcinų nuo koronaviruso tiekimo Europos Sąjungai...

Dėl ribojimų įsigyti mišką Lietuvai gresia ES sankcijos 6

Aplinkos ministerija antradienį perspėjo, kad Europos Komisija gali pradėti pažeidimo procedūrą prieš...

Finansai
08:23
JAV Senatas patvirtino J. Yellen iždo sekretore

Janet Yellen pirmadienį didele balsų persvara buvo patvirtinta JAV iždo sekretore, tikintis, kad jos glaudus...

Apkaltos D. Trumpui straipsnis įteiktas Senatui

JAV Atstovų rūmų delegacija pirmadienį įteikė Senatui apkaltos buvusiam JAV prezidentui Donaldui Trumpui...

Gyvenamųjų namų „Lucky Homes“ komplekso vystytojai skelbia įvykdę 100 proc. baigtumą Verslo tribūna 6

Lietuvoje siaučianti pandemija nesutrukdė Ukrainos nekilnojamojo turto bendrovei „Savo investicija“ laikytis...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus