Seimas sutiko skirti I. Šimonytę premjere

Seimas balsų dauguma pritarė Ingridos Šimonytės paskyrimui ministre pirmininke. Netrukus prezidentas Gitanas Nausėda turėtų pasirašyti dekretą dėl pavedimo jai suformuoti aštuonioliktąją šalies Vyriausybę.
Tekstas atnaujintas balsavimo rezultatais.
Antradienį Seimo plenariniame posėdyje po dvi valandas vykusio svarstymo už I. Šimonytę balsavo 62 Seimo nariai, 10 buvo prieš, susilaikė 41.
Premjero kandidatūros pritarimui nereikia 71 balso tokiais atvejais nutarimas priimamas paprasta dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma atviru balsavimu. Tad norint patvirtinti kandidatūrą turi būti daugiau balsavusiųjų už nei prieš ir susilaikiusių kartu sudėjus.
I. Šimonytės kandidatūrą į premjero pareigas pasiūlė centro dešinės koalicija, kurią sudaro konservatoriai, liberalai ir Laisvės partija. Jie Seime turi 73 mandatus iš 141.
Plenarinio posėdžio išvakarėse valdantieji pareiškė nesantys tikri, kad balsavimas bus sklandus, mat visa Liberalų sąjūdžio frakcija 11 narių ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen serga COVID-19 arba yra saviizoliacijoje.
Opozicinės partijos pareiškė ketinančios balsuoti arba prieš I. Šimonytę, arba susilaikyti, Seimo narių Mišrioji grupė paskelbė balsuosianti laisvai. Beveik pusė šios grupės atstovų, tarp jų Kęstutis Glaveckas, Algirdas Butkevičius ir Zigmantas Balčytis, balsavo už kandidatę.
Tuo metu aštuoni socialdemokratai iš trylikos ir trys darbiečiaiiš dešimties balsavime išvis nedalyvavo, tad tuo jie užtikrino mažesnį balsų persvaros poreikį kandidatūrai patvirtinti.
Iš balsavime dalyvavusių Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovų 8 buvo prieš I. Šimonytę, 23 susilaikė, nei vieno nebuvo už.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/679?placement=
Vėl citavo Šveiką
Mano dvasinė ramybė nesutriks dėl bet kokio jūsų sprendimo. Ir nors pastaraisiais metais stengsiuosi nebecituoti Šveiko, šįkart nesusilaikysiu. Taigi, kaip sakė Šveikas kaip nors bus, nebūna taip, kad kaip nors nebūtų, pasisakydama iš Seimo tribūnos prieš pat balsavimą teigė I. Šimonytė.
Ji pabrėžė, kad politikų ambicijos įgyvendinamos už svetimus pinigus ir citavo britų ekspremjerę Margaret Thatcher, kuri sakė, kad politikai neturi savų pinigų, kuriuos galėtų žarstyti ar skirstyti, nes tai yra visų žmonių sunešti pinigai.
Paklausta, kokių pokyčių laukti kalbant apie sveikatos apsaugą, ji sakė, jog bus siekiama grįžti į padėtį, kuomet Nacionalinis visuomenės sveikatos centras galėjo suvaldyti židinius, kad nebebūtų būtina turėti karantino režimą. Tam, anot jos, centrui reikės suteikti naujų resursų.
Čia buvo nemažai pasisakymų apie koronaviruso situaciją. Visiškai pritariu tam, ką vakar pasakė profesorius Mindaugas Stankūnas, kad ne valdžia, kokia ji bebūtų, išspręs šią situaciją, tai padarysime mes visi, veikdami kartu galime pasiekti kažkokių rezultatų. Ir žmonės turi būti mūsų šalininkai, pridūrė I. Šimonytė.
LVŽS balsavo prieš
Didžiausia opozicinė valstiečių-žaliųjų frakcija Seimo posėdyje pranešė, kad ketina balsuoti prieš I. Šimonytę, nes nemato Vyriausybės programos apmatų, jai nerimą kelia ministrų kandidatūrų pasirinkimas, jų praeitis dėl interesų painiojimo ir klausimai dėl kompetencijos.
Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė tvirtino, kad naujoji valdžia neturi COVID-19 suvaldymo plano.
Deja, COVID-19 suvaldymo planai tėra deklaracijos, iki šiol nėra aišku, kokios konkrečiai lyderystės, kokių priemonių gerbiama kandidatė imsis šioje srityje, tvirtino ji.
Opozicinių socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas tvirtino, kad jų frakcija negali palaikyti bene dešiniausios Vyriausybės Lietuvos istorijoje. Anot jo, kai kurių kandidatų į ministrus pasisakymai smarkiai prieštarauja socialdemokratų vertybėms, nuostatoms.
Darbiečių seniūnas Vigilijus Jukna sakė, kad gerbdama rinkėjų valią, Darbo partijos frakcija netrukdys sudaryti Vyriausybę sunkioje COVID-19 situacijoje. Tačiau V. Jukna pridūrė, kad šios frakcijos nariai žada susilaikyti balsuojant.
Tuo metu valdančiųjų konservatorių atstovas Mindaugas Lingė tvirtino, kad I. Šimonytė yra geriausiai pasirengusi Vyriausybės vadovės pareigoms.
Turime pasiruošusią kandidatę į ministres pirmininkes visomis savybėmis, kurių šiame laikotarpyje ypatingai reikia Lietuvai. Mes turime kandidatę, kuri savo kalbomis nekuria iliuzijų, kuri kalba taip, kaip yra, kalba tiesą, kurią galbūt kai kam girdėti yra nepatogu, kuri geba apginti kiekvieną savo žodį, gebėti įsiklausyti į kitą kalbantįjį, esantį ne tik šitos frakcijos, bet ir kitose salės pusėje, sakė parlamentaras.
Išvardijo kandidatus į ministrus
Prezidentas Gitanas Nausėda praėjusį ketvirtadienį Seimui pateikė I. Šimonytės kandidatūrą. Per tą laiką ji susitiko su visomis to pageidavusiomis parlamento frakcijomis.
Pagal Konstituciją, Seimui pritarus premjero kandidatūrai ir prezidentui jį dekretu paskyrus, ministras pirmininkas ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo pristato Seimui savo sudarytą ir prezidento patvirtintą Vyriausybę, pateikia svarstyti šios Vyriausybės programą.
I. Šimonytė jau praėjusią savaitę paviešino savo kandidatų į ministrus sąrašą, tik pretendentę į žemės ūkio ministrus paskelbė antradienį, prieš plenarinį Seimo posėdį. Seimui sutikus su jos paskyrimu premjere, jau trečiadienį G. Nausėda turėtų pradėti susitikimus su pretendentais.
[infogram id="6fdda789-3fc2-49ba-a2d0-c79e828dab74" prefix="qx2" format="interactive" title="ATNUAJINTA: Valdančiosios koalicijos siūloma naujos Vyriausybės sudėtis 2020 11 24"]
Preliminariai planuojama, kad Vyriausybės programa Seimą pasieks kitą ketvirtadienį, gruodžio 3 d., o gruodžio 8-ąją parlamentarai balsuotų už ją. Tą pačią dieną numatomas ir Vyriausybės narių prisaikdinimas bei jų darbo pradžia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti