Intrigos finišo belaukiant

Publikuota: 2020-10-12
Atnaujinta 2020-10-12 08:22
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Nors, kaip sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis, po pirmojo varžybų kėlinio medalių niekas nedalina, kalbant kitos sporto rūšies terminais, lyderio marškinėliai jau turi šeimininką – jais po pirmojo rinkimų į Seimą turo vilki būtent ši partija.

Kaip ir priklauso įpusėjus rinkiminėms varžyboms, intriga išlieka – pagrindinių partijų lyderiai konkrečių galimos koalicijos partnerių neįvardina, kalba atsargiai ir gana aptakiai. Galutinis sprendimas rasis po dviejų savaičių, kai paaiškės visi vienmandatininkai.

Politologai sutinka, kad po šių Seimo rinkimų yra bent keli galimi koalicijų formavimo scenarijai. Greičiausiai tai būtų arba centro dešinės, arba centro kairės valdančioji koalicija.

Pagal naktį suskaičiuotus rezultatus pirmojo turo lyderiais tapo konservatoriai, surinkę beveik 25% rinkėjų balsų, antri su beveik 18% — Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), trečiąja vieta dalinasi Darbo partija (DP) ir Lietuvos socialdemokratų partija, surinkusios beveik po 10%. Į naująjį Seimą tai pat patenka Laisvės partija ir Lietuvos liberalų sąjūdis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kaip ir rodė apklausos, rinkėjų pasitikėjimą atgavo „iš pelenų“ pakilusi DP, tačiau Aušrinės Armonaitės vedina „Laisvės partija“, ko gero, nustebino daugelį – Seimo rinkimų naujokė surinko beveik 9% rinkėjų balsų.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docento Mažvydo Jastramskio teigimu, neabejotinu šių rinkimų netikėtumu tapo būtent ši partija, puikiai pasirodžiusi ne tik didmiesčiuose, kur jų sėkmė buvo prognozuota, bet ir mažesniuose miestuose. „Panašu, kad gal jie paima tą jaunesnį ir viltingą rinkėją, kuris tikisi kažkokių pokyčių į gera, progresyvesnės politikos“, – mano jis.

Pagal ryte paskelbtus rezultatus į Seimą patenka šešios minėtos partijos. Tad pusė Seimo kitoje kadencijoje atrodys taip: 24 konservatoriai, 16 valstiečių, po 9 „darbiečius“ ir socialdemokratus, 8 Laisvės partijos nariai ir 6 nariai iš Liberalų sąjūdžio. 2 Lenkų rinkimų akcijos kandidatai laimėjo pirmajame ture. Kita pusė Seimo paaiškės po rinkimų rezultatų vienmandatėse, čia į antrąjį turą pirmaudami išėjo 36 konservatoriai. Tiesa, TS-LKD sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė jau turi naują mandatą – ji pirmame ture laimėjo Vilniuje, Antakalnio rinkiminėje apygardoje.

Politologai aiškina, kad centro dešinė pasirodė geriau nei tikėjosi pačios partijos. G. Landsbergis rinkimų naktį tik prognozavo, kad šįkart galėtų būti plati koalicija – jo žodžiais, santarvės koalicija. Ramūnas Karbauskis, LVŽS pirmininkas, tikisi, kad po rinkimų jo partija vėl dirbs valdančiojoje daugumoje: „Mūsų noras yra būti daugumoje, pratęsti tuos darbus, kuriuos darėme.“ Itin atsargiai rinkdamas žodžius valstiečių vedlys rinkimų naktį aiškino, kad kalbėtųsi su visomis partijomis.

[infogram id="d55e732f-672f-4048-8346-fe0b4f8f8433" prefix="5fj" format="interactive" title="seimo rinkimai 2020 mandatai"]

Pagal dabartinius rezultatus konservatoriai kartu su abiem liberaliomis partijomis turi apie 60 mandatų, centro kairę galinčios formuoti partijos – valstiečiai su galimais sąjungininkais – apie 50. Kol kas jose daugiausia pirmų vietų vienmandatėse apygardose turi konservatorių kandidatai, po jų seka valstiečiai.

Ar šiemet vėl aplankys mus deja vu jausmas? Prieš ketverius metus po pirmojo rinkimų turo irgi pirmavo konservatoriai, tačiau antrajame ture jų pergalę nugvelbė valstiečių vienmandatininkų gausa. Politologai aiškina, kad tuomet buvo kiek kitokia politinė situacija – rinkėjai balsus atidavė valdžioje nebuvusiai partijai, dabar valstiečių gali laukti rūstesnis „teismas“. Daug ką lems ir tai, kokią politinę jėgą palaikys į antrąjį turą nepatekusių partijų rinkėjai.

5% kartelės neįveikė dabartinės valdančiosios koalicijos partneriai – Lietuvos socialdemokratų darbo partija, kol kas ji per aukšta ir Lietuvos lenkų rinkiminės akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungai. Net pirmosios partijos atstovas Linas Linkevičius prarado galimybę kautis antrajame rate, lenkai kol kas turi galimybę iškovoti kelias pergales vienmandatėse apygardose – dvi jau turi dabar. Lenkų partijos lyderis Valdemaras Tomaševskis rinkimų naktį atrodė vilties dar nepraradęs ir eilinį kartą suokė komplimentus savo „geram ministrui“ Jaroslavui Narkevičiui.

Antausį gavo ir parlamento senbuviai: į Seimą nepateko „socialdarbiečių“ atstovai Gediminas Kirkilas, Juozas Bernatonis, Irena Šiaulienė. Jie Seime dirbo po septynias, šešias kadencijas. Seime nebeliks ir kito senbuvio – Rimanto Jono Dagio. Jo šiemet įkurta Krikščionių sąjunga nesurinko nė 1% balsų. Rinkėjai nepasitikėjo ir buvusiais Seimo pirmininkais Loreta Graužiniene, Artūru Paulausku bei Vydu Gedvilu.

VŽ kartu su visa Lietuva lauks antrojo rinkimų turo, po kurio galutinai paaiškės, kokį Seimą turėsime artimiausius ketverius metus. Pasak M. Jastramskio, antrajame ture bus galima stebėti panašią dviejų komandų kovą, kokia buvo 2016 metų rinkimuose, tačiau skirtingai nei tuomet, kai tarpusavyje varžėsi konservatoriai ir valstiečiai, šiuose rinkimuose galima stebėti platesnių politinių komandų susidūrimą. Pasak politologų, intriga lieka ir tai, prie kurio iš šių blokų šliesis socialdemokratai, kurie, nepaisant kuklaus pasirodymo rinkimuose, bus svari jėga.

[infogram id="570c46d1-6a58-4d7b-ad42-42c3dd4ab613" prefix="4AF" format="interactive" title="Gautų mandatų skaičius pagal partijas 2020 10 11"]

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Turkija, prieš pritardama Suomijos ir Švedijos narystei NATO, šalims turi 10 reikalavimų

Provyriausybinis Turkijos laikraštis trečiadienį pranešė, kad Ankara parengė sąrašą iš 10 reikalavimų,...

A. Armonaitė: Lietuva gali sukurti Ukrainos atstatymo fondą

Svarstant, kaip padėti karo niokojamai Ukrainai, Lietuva galėtų ne tik dalyvauti atstatant sunaikintą svarbią...

Rusija išsiunčia dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų

Maskva trečiadienį išsiuntė dešimtis Prancūzijos, Italijos ir Ispanijos diplomatų, atsakydama į Rusijos...

Ukrainos bankas: ekonomika šiemet susitrauks mažiausiai trečdaliu

Ukrainos ekonomikos kritimas 2022-aisiais trečdaliu yra pats optimistiškiausias scenarijus, o spartus jos...

„Financial Times“: Turkija NATO ambasadorių susitikime blokavo derybų dėl Suomijos ir Švedijos narystės pradžią 2

Turkija užblokavo pirminį NATO sprendimą imtis nagrinėti Suomijos ir Švedijos paraiškas dėl narystės Aljanso,...

Ukrainoje teisiamas pirmasis Rusijos karo nusikaltėlis kaltę dėl civilio nužudymo pripažįsta

Ukrainos sostinėje trečiadienį prasidėjo pirmasis nuo Rusijos invazijos pradžios teismo procesas dėl karo...

V. Sinkevičius apie „RePowerEu“: turime sumažinti ES energetinę priklausomybę nuo trečiųjų šalių

Europos Sąjungos (ES) energetikos laukia revoliuciniai pokyčiai, tačiau siekiant susitarti dėl šeštojo...

Juvelyras T. Blaževičius: deimantai brangsta, lietuviškos juvelyrikos rinka bręsta Premium

„Deimantų kainų rodiklis yra ne aukcionai, bet dešimtys tūkstančių mažų gamintojų, kurie parduoda tuos...

Laisvalaikis
15:02
Infografika: efektyviausia Vakarų tiekiama ginkluotė Ukrainai Premium

Ukrainai laimėjus mūšį prie Charkivo, atstūmus priešo pajėgas kone iki pat sienos su Rusija ir sėkmingai...

Vyriausybė oficialiai atšaukia ambasadorių Rusijoje

Vyriausybė trečiadienį posėdyje nusprendė iš ambasadoriaus Rusijoje pareigų oficialiai atšaukti Eitvydą...

Subsidijos Ukrainos verslui: už įsikūrimą Lietuvoje – 10.000 Eur 1

Ukrainos verslai, po vasario 24 d. pradėję veiklą Lietuvoje, galės gauti subsidijas už įsikūrimą ir darbo...

Gazelė
13:54
Seimo komitete pritarta naujai vaiko priežiūros išmokų tvarkai: keistųsi trukmė ir dydis 6

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas iš esmės pritarė Vyriausybės pasiūlytai ir Seimo pradėtai...

Vadyba
13:44
Prieš KAM svetainę gegužę įvykdyta masyvi kibernetinė ataka

Atnaujinus Krašto apsaugos ministerijos (KAM) internetinį puslapį, prieš jį po kelių dienų buvo įvykdyta...

Baltarusija išplėtė mirties bausmės taikymą

Baltarusijoje įvesta mirties bausmė už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą, trečiadienį pranešė Rusijos...

Biudžeto deficito riboženklių sugrįžtuvių horizontuose dar nematyti Premium 2

Tvyrant ekonominiam neapibrėžtumui, Europos Sąjunga rimtai svarsto dar kuriam laikui pratęsti prieš dvejus...

„Ignitis“ iš JAV įsigijo du naujus SkGD krovinius

Elektros ir dujų tiekėja „Ignitis“ įsigijo du naujus suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) krovinius, kurie...

Rinkos
13:02
Dėl sankcijų Rusijos ekonomika šiemet trauksis 7,8%

Rusijos ekonominės plėtros ministerija pagerino šių metų, tačiau pablogino 2023 m. prognozę.

Finansai
12:48
Lenkijos ekonomika pirmąjį metų ketvirtį ūgtelėjo 8,5% 1

Lenkija per pirmus tris šių metų mėnesius sukūrė palyginamosiomis kainomis 8,5% didesnį nei prieš metus...

JAV aiškinasi galimybes įtikinti Turkiją neblokuoti Suomijos ir Švedijos priėmimo į NATO

Turkijos prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui vis griežčiau pasisakant prieš Suomijos ir Švedijos planą...

Briuselis skaičiuoja Ukrainos atstatymo kainą, ES narės raginamos ir vėl bendrai pasiskolinti Premium

Tiek pati Ukraina, tiek ir Vakarų partneriai dar tebesitęsiant kariniams veiksmams svarsto, kaip reikės...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku