Labas rytas, premjere

Publikuota: 2020-06-03
svg svg
Redakcijos nuomonė

Nepatogu taip iš pat ryto, bet turime problemą, kuri ypač bado akis stebint jūsų vadovaujamą Vyriausybę apėmusią neįprastą šiuo metų laiku kalėdinio dosnumo bangą: smagiai į dešinę ir kairę dalijamus visų mūsų vardu pasiskolintus pinigus.

Nuoširdžiai jaudina tėviškas rūpinimasis ir vaikais, ir pensininkais, ir valstybės tarnyboje darbo valandų neskaičiuojančiais patarėjais, padėjėjais, partijos rėmėjais, tėviškės keliais dulkėtais.

Geradarystė, dosnumas ir dėmesys artimui – ko gero, gražiausi žmogaus bruožai. Tik žavėtumės ir plotume, jei tai būtų daroma, kaip liaudyje sakoma, iš savųjų. Bet čia – milijardiniai kreditai Lietuvai visų mūsų vardu. O juk milijardus, tegul ir pigius, teks atiduoti per ateinančius dešimtmečius, vadinasi, juos reikės kažkaip uždirbti.

Štai čia ir yra ta didžioji galvasopė, kuri, atrodo, kankina tik tuos, kurie žino, kas yra asmeninė atsakomybė ir kaip sunkiai yra uždirbami pinigai. Diduma jų dirba privačiame versle ir iš savo patirties galėtų jums pasakyti, kaip netoliaregiška tokios pandemijos akivaizdoje yra ignoruoti auksinius kiaušinius dedančias vištas. Papjovus jas, antroji premjeravimo kadencija, jeigu tokia pasitaikytų, būtų vaikščiojimas aštriais kadagiais nubarstytais takais su sunkiai pakeliamo svorio skolų maišu.

Jums leidus, grįžkime iš labdaros šventės į gyvenimo realybę pasitelkę jūsų finansų ministro Viliaus Šapokos vakar pateiktą statistiką: valstybės biudžeto pajamos gegužę, preliminariais duomenimis, buvo maždaug 30% mažesnės, nei prognozuota, ir apie 20% (kiek daugiau nei 150 mln. Eur) mažesnės nei 2019-ųjų gegužę. Tai reiškia, kad uždirbame vis mažiau ir metas rimtai susirūpinti verslo skatinimo programa, kuri tik pro jūsų kabineto langą atrodo veiksminga. Oficiali statistika nemeluoja: per 2,5 mėnesio verslą pasiekė vos 7% iš 1,3 mlrd. Eur paramos fondo. Jei ir toliau tokiu tempu – gali nutikti, kad biudžetą reikės pildyti karpant taip dosniai dalytas socialines dotacijas ir pensijas. Juo labiau kad ekonomistų prognozės Lietuvai ir Europai pyragų nežada – Europos Sąjungos BVP nuosmukis gali siekti 8–12%. Kaip tvirtina europarlamentaras Petras Auštrevičius, sveika žiūrėti realybei į akis, nes tokiomis aplinkybėmis sprendimai bus atsakingesni.

[infogram id=“dca9bdda-eae0-482e-be3e-0c542f9bb4d0“ prefix=“ZEl“ format=“interactive“ title=“06 01 invegos panaudotos lėšos 2020-06-01“]

Drįstame pasirodyti nemandagūs, bet vėl lendame į jūsų daržą, kuriame ekonomikai akivaizdžiai skiriama per mažai dėmesio: nuo galimybės teikti paraišką gauti nuomos subsidiją praėjo kone mėnuo, tačiau nuomos subsidijos teikimo rezultatas – apgailėtinas. Karantino išvargintų įmonių sąskaitas iš Vyriausybės pažadėtų 100 mln. Eur kol kas pasiekė vos 280.000 Eur, arba 0,28%!
Ir taip yra ne todėl, kad įmonės neatitiktų reikalavimų ar nesuprastų, kaip pildyti paraiškas. O todėl, kad jau keturias savaites neįmanoma prasibrauti pro pačių institucijų sukurtus biurokratinius vijoklius. Patekti į Registrų centrą užtrunka savaitę ir ilgiau, o nunešus šimtus puslapių nuomos sutarčių gali tekti apsisukti atgal; „Invegos“ ir kitų įstaigų sistemos stringa, „nesusikalba“ tarpusavyje, todėl verslininkai net negali  baigti pildyti paraiškų – esą jų pateikiama informacija klaidinga.

Kad neatrodytume tušti priekabiautojai, paminėsime ir sektiną pavyzdį apie subsidijas mikroįmonėms – pagal 2019 m. sumokėtą GPM. Nuo gegužės 12 iki 22 d. buvo išmokėta 51,8 mln. Eur – daugiau kaip pusė iš numatytų 100 mln. Eur. Patys verslininkai rinkoje kalba, kad tikrai gavo per 3 dienas nuo paraiškos pateikimo, paprastai ir lengvai. Įdomu, kad kai tik ši priemonė buvo paskelbta, mechanizmas atrodė sudėtingas, nes pinigai eina per 3 institucijas: VMI gauna paraiškas, jas tvirtina Ekonomikos ir inovacijų ministerija, išmoką administruoja mažai žinomas Nacionalinis bendrųjų funkcijų centras. Vadinasi, kai norima – viskas išeina. Ar ne puiki jums reklama, kuriai nereikia nei Vyriausybės organizuojamų koncertų, nei reklaminių straipsnių pirkimo žiniasklaidoje?

Tiesa, tokią subsidiją gali gauti tik įmonės, be kitų kriterijų, įtrauktos į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, sudaromą VMI. Yra nukentėjusių, bet neįtrauktų – kodėl, premjere, ir joms nepagelbėjus? Taip taip, jos gali pačios prašytis būti įtrauktos į minimą nukentėjusiųjų sąrašą, bet tai papildomas laikas, kol gal ir neliks pinigų...

Pabaigoje šokiruojantys skaičiai apie vieną svarbiausių, ekonomika besirūpinančių valstybės institucijų – Ekonomikos ir inovacijų ministeriją. Šią savaitę „Kauno diena“ pranešė, kad ministerijai trūksta ketvirtadalio darbuotojų – 60,5 iš 233 pareigybių yra laisvos. Ministerija neturi ne tik nuolatinio politinio, bet ir administracijos vadovo – kanclerio, Inovacijų ir pramonės departamento direktoriaus – jo kėdė tuščia jau pusantrų metų, nuo 2018-ųjų gruodžio pabaigos. Taip pat trūksta minėto departamento padalinio Inovacijų politikos skyriaus vedėjo.

Nuo pernai liepos vidurio nėra ir Įmonių teisės skyriaus, nuo lapkričio pabaigos – Verslo ir mokslo bendradarbiavimo skyriaus vedėjų, šį pavasarį laisvos liko Turizmo politikos skyriaus, Strateginių sprendimų paramos grupės vadovų pareigybės.

Ekonomikos ir inovacijų ministro pareigos laisvos nuo praėjusio gruodžio, kai buvęs ministras Virginijus Sinkevičius pradėjo eiti aplinkos eurokomisaro pareigas.
Gal čia slypi jūsų ir verslo bendruomenės problemos, kurios gresia peraugti į rimtesnius sunkumus Lietuvai, kai kreditoriai prisuks dosnumo kranelius ir ims išrašinėti sąskaitas už kažkaip panaudotus kreditus...

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
A. Navalno sveikata kritinė, bet gydytojams draudžiama jį apžiūrėti 3

Laisvės atėmimo bausmę atliekantis Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas gali „bet kurią akimirką“ patirti...

Verslo aplinka
2021.04.17
Pasaulis atsisveikino su princu Philipu  1

Karalienė Elizabeth II šeštadienio popietę atsisveikino su velioniu vyru princu Philipu. Laidotuvės dėl...

Verslo aplinka
2021.04.17
Vilniuje protestuotojai reiškė paramą Ukrainai 3

Apie pusšimtis protestuotojų šeštadienį, prieš vidurdienį, prie Rusijos ambasados Vilniuje reiškė paramą...

Verslo aplinka
2021.04.17
Atsistatydino Kubos lyderis R. Castro: šeimos valdymo epocha baigta

Kubos komunistų partijos lyderis Raulis Castro penktadienį pranešė atsistatydinantis iš partijos vadovo...

Verslo aplinka
2021.04.17
Lietuva vėl „juodojoje“ zonoje: 100.000 gyventojų tenka per 500 COVID-19 atvejų 6

Penktadienį šalyje nustatyti 1.193 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė 12 žmonių.

Verslo aplinka
2021.04.17
Rusija uždaro A. Navalno antikorupcinius fondus 5

Rusijos prokurorai siekia įkalintojo Aleksejaus Navalno antikorupcinius fondus pripažinti ekstremistinėmis...

Verslo aplinka
2021.04.17
Kurortai traukia skiepų kozirį ir prašo greičiau leisti dirbti

Kurortinės Birštono ir Druskininkų savivaldybės, kuriose atitinkamai paskiepyta jau apie trečdalis ir apie...

Gazelė
2021.04.17
Vilniuje prie Rusijos ambasados rengiama ukrainiečių palaikymo akcija

Šeštadienį priešpiet Vilniuje, Boriso Nemcovo skvere priešais Rusijos ambasadą, rengiama ukrainiečių...

Verslo aplinka
2021.04.17
J. Bidenas Rusiją auklėja „morkos ir lazdos“ principu Premium 11

Naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas už agresyvų elgesį tarptautinėje erdvėje Rusiją pasiryžęs auklėti...

Verslo aplinka
2021.04.17
Griežtesnės izoliacijos sąlygos galios atvykstantiems iš Argentinos, Čilės

Nuo pirmadienio griežtesnės izoliacijos sąlygos bus taikomos keliautojams, atvykstantiems į Lietuvą iš...

Verslo aplinka
2021.04.16
Maskva išsiunčia 10 amerikiečių diplomatų, uždraudė atvykti FTB vadovui

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pareiškė, kad Maskva, atsakydama į JAV...

Verslo aplinka
2021.04.16
„Pfizer“ vadovas gina didelę vakcinos nuo COVID-19 kainą 1

Didžiausios pasaulyje farmacijos bendrovės „Pfizer“ vadovas teigia, kad kartu su biotechnologijų įmone...

Verslo aplinka
2021.04.16
„Clubhouse“: naujokas, išgąsdinęs socialinių tinklų milžinus Premium

Šviežias, vos apie metus egzistuojantis ir kol kas tik „iPhone“ naudotojams pasiekiamas uždaras socialinis...

Inovacijos
2021.04.16
V. Zelenskis tikisi kitą savaitę atkurti paliaubas Rytų Ukrainoje 4

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė besitikintis, kad kitą savaitę bus atkurtos...

Verslo aplinka
2021.04.16
Rusija pusmečiui uždaro kai kurias Juodosios jūros akvatorijas

Maskva iki spalio pabaigos ribos užsienio karinių ir valstybinių laivų navigaciją tam tikrose Juodosios jūros...

Verslo aplinka
2021.04.16
Aplinkos ministras sustabdė medžioklę Punios šile

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas nuo gegužės 1-os dienos pavedė Valstybinių miškų urėdijai stabdyti...

Verslo aplinka
2021.04.16
URM: Rusijos ambasadoriui išreikštas Lietuvos nepritarimas Rusijos vykdomai politikai

Į Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją penktadienį buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus...

Verslo aplinka
2021.04.16
I. Šimonytė: po gegužės 3-iosios gali būti daugiau atlaisvinimų su neigiamu COVID-19 testu

Po gegužės 3-iosios gali būti daugiau atlaisvinimų gyventojams, kurie turi neigiamą COVID-19 testą, sako...

Verslo aplinka
2021.04.16
Ekonomikos gaivinimo planą užkūrė, bet projektų dar nėra  3

Siekiant pertvarkyti ir sustiprinti Lietuvos ekonomiką popandeminei erai, per šešerius metus bus įlieta 2,225...

Finansai
2021.04.16
„Brexit“ kaina dar po pandemijos debesimis, tačiau pirmieji ženklai nedžiugina Premium

Jungtinės Karalystės (JK) ir Europos Sąjungos (ES) skyrybos jau turėjo neigiamą įtaką JK ekonomikai, tačiau...

Verslo aplinka
2021.04.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku