Pandemija skaidrumo neatšaukė

Publikuota: 2020-04-20
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Šventiniam velykiniam savaitgaliui Vyriausybė įsigijo komunikacijos paslaugų šalies žiniasklaidoje – spaudoje, interneto portaluose ir televizijoje. Vyriausybės atstovai nepateikia tikslių detalių, kam skirta parama, ekspertai tai kritikuoja ir teigia, kad informacija apie tokius pirkimus turėtų būti viešai ir atvirai skelbiama.

Giedrius Surplys, premjero patarėjas ir Visuomenės informavimo grupės vadovas, dar balandžio 2 d. žadėjo, kad „kitą savaitę bus paskelbta, kaip įsigysime žiniasklaidos paslaugų. Tai nebus parama, tai bus svarbių paslaugų įsigijimas“.

Praėjo dvi savaitės. Balandžio 16 d., žurnalistų paklaustas apie viešųjų pirkimų konkursą dėl situacijos apie koronavirusą viešinimo – kam buvo skirti pinigai, kiek jų buvo paskirta ir kur galima susipažinti su visa informacija, G. Surplys neatsakė – esą po Viešųjų pirkimo tarnybos (VPT) kritikos reikės susitikti su tarnyba ir viską išsiaiškinti.

Žodžiu, sprendimas tolsta – dabar jau aiškinama, kad klausimas Vyriausybės posėdyje bus svarstomas balandžio 22 d., o „sprendimai dėl paramos žiniasklaidai ir galimų jos formų bus priimami Vyriausybės lygmeniu“, pažymi Kanceliarijos ryšių su visuomene skyrius.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Keisčiausia, kad valdžia viešoje komunikacijoje visaip bando vienu šoviniu nušauti 2 zuikius ir painioja (t. y. aiškindama šį savo sprendimą) kelis skirtingus dalykus: Vyriausybės komunikacijos poreikį ir paramą žiniasklaidai. Retorinis klausimas: ar Vyriausybė neturėtų poreikio viešai komunikacijai, jei nereiktų palaikyti žiniasklaidos? Taigi, tai – LRV informacinė kampanija ar parama?

Stebina ir užmojis užsakyti paslaugą visiems Lietuvos internetiniams leidiniams per „net“ 3 narius turinčią Interneto žiniasklaidos asociaciją, kuri, pasirodo, net neturi savo... interneto svetainės.

Abejonių kelia ir tai, kad kone savaitės reikėjo, norint sužinoti, tiksliau – „išsimušti“ iš Vyriausybės, kiek, kaip ir kokiu tikslu ji panaudojo mokesčių mokėtojų pinigus kampanijai „Pasilik namuose“ ar pagelbėti žiniasklaidai. Su tokiais išsisukinėjimais ir atidėliojimais žurnalistams seniai neteko susidurti, o pateiktame atsakyme trūko svarbios informacijos, kokio dydžio ir kurioms žiniasklaidos priemonėms teko užsakymas ir kokiais kriterijais vadovaujantis buvo priimti sprendimai. Pastarasis klausimas yra labai svarbus, nes Vyriausybės pasirinkti viešinimo užsakymų skirstymo kanalai neatstovauja didžiajai daliai Lietuvos žiniasklaidos.

Dėl tokio neskaidrumo, kuris dėl savo menkų apimčių viešai neįtikinamai teisintas „kaip skubėjimas padėti vargstančiai žiniasklaidai“, natūraliai kyla dvejonių, kokie tikrieji tokių Vyriausybės veiksmų tikslai. Abejones kursto ir „gavusios užsakymus“ organizacijos kone karo laikų konspiracija. Štai tos pačios Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovas Arnas Marcinkus teigia, kad „nėra įgaliotas komentuoti konkrečių sumų ar sprendimų, tai gali padaryti tik LRV kanceliarija, kuri inicijavo šį pirkimą“. Ar ne keistai skamba, kai organizacijos, priėmusios sprendimą, kaip padalyti Vyriausybės užsakymą, vadovas „nėra įgaliotas komentuoti“ nei visuomenei, nei kolegoms? Kažkas čia akivaizdžiai žaidžia pingpongą, kai premjero patarėjas sako, kad Vyriausybė nedalyvavo paskirstant užsakymus konkrečioms medijoms, o A. Marcinkus teigia, kad „be LRV kanceliarijos, kuri inicijavo šį pirkimą“, leidimo jis nieko negali komentuoti. Gal, ponai, susitarkite, kas iš jūsų paaiškins piliečiams, kaip panaudoti iš jų per mokesčius surinkti pinigai.

Stebina ir opozicijos politikų olimpinė ramybė, kuriems lyg ir natūraliai priklausytų pasidomėti, kaip oponentai tvarkosi su viešaisiais finansais. Na, gerai, dar galima sutikti, kad šioje milijardais taškomų eurų epochoje minimos šimtatūkstantinės sumos gali tikrai neatrodyti reikšmingos. Bet sunku patikėti, kad didieji opozicijos strategai neįžvelgė visiškai jiems panosėje slypinčių galimai pavojų jiems keliančių dalykų. Prisimenant, kad rudenį laukia Seimo rinkimai, toks kone pogrindyje valdančiųjų organizuojamas viešinimo užsakymų skirstymas žiniasklaidai turėtų mažų mažiausiai paskatinti politinius oponentus sunerimti, ar šioje drumstoje schemoje nėra kokių nors gudrių sprendimų, kurių poveikis visu gražumu gali pasireikšti rinkimų kampanijos metu...

Ekspertai kritikuoja tokią situaciją ir teigia, kad informacija apie tokius pirkimus turėtų būti viešai ir atvirai skelbiama. Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas, pabrėžia, kad krizės metu kaip niekada svarbus yra skaidrumo klausimas.

„Čia kalbame pirmiausia apie pasitikėjimą, bet kokie piniginiai klausimai tarp valdžios ir žiniasklaidos šiandien turi būti ypač skaidrūs ir aiškūs, kad nebūtų žaidžiami žaidimai ir niekam nekiltų jokių abejonių“, – kalba D. Radzevičius.

Jei sutinkame, kad demokratinei visuomenei žiniasklaidos kaip sarginio šuns vaidmuo išlieka svarbus ir nepakitęs, jis taip pat turėtų būti suprantamas ir šventai puoselėjamas pirmiausia pačių žurnalistų, nepriklausomai nuo jų finansinės būklės konkrečiu laikotarpiu. Taip pat šis pamatinis principas neturi priklausyti ir nuo to, ar jie dirba spaudoje, internete ar eteryje. Kartu demokratiją mylinti valdžia – juk tik tokią mes kaskart ir tikimės išsirinkti, – suprasdama šį specifinį medijų vaidmenį, privalo maksimaliai skaidriai puoselėti tarpusavio santykius, o sunkiais laikais rinktis tokius jos palaikymo būdus, kurie atitiktų visuomenės ir valstybės interesą turėti nepriklausomą žiniasklaidą.

VŽ mano, kad šį kartą Vyriausybės sprendimai ir pasirinkti veiksmai sukėlė pagrįstų abejonių, todėl kol nerastas kitas sprendimas, ko gero, būtų geriau grįžti prie išbandytų viešųjų pirkimų principo, net jei jis ir nėra idealus.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

VMI maitinimo įmonėse nustatė kone 400 mokestinių pažeidimų 2

Viešojo maitinimo sektoriuje šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota...

Finansai
18:37
Rusijos centrinis bankas apie ekonomikos scenarijus ir naftos kainą

Rusijos centrinis bankas mato du ateities ekonomikos scenarijus. Vienas jų būtų spartus prisitaikymas prie...

Pramonė
18:02
Ukraina ketina naikinti lengvatinį tarifą degalams

Ministrų kabinetas pateikė Radai įstatymo projektą, kuriuo siekiama panaikinti lengvatinį degalų...

Savaitgalį Ukraina nukovė du rusų sraigtasparnius „Aligator“

Šeštadienį ir sekmadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų raketų „žemė-oras“ sistemos nukovė du priešo...

Taivane lankosi JAV įstatymų leidėjų delegacija

Praėjus vos 12 dienų po JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vizito, kuris papiktino Kiniją, Taivane...

Jerevano turguje nugriaudėjo sprogimas, yra aukų

Armėnijos sostinėje Jerevane esančiame turguje nugriaudėjo sprogimas, kuris sukėlė gaisrą ir pareikalavo...

Brangstanti energetika labiausiai smogė Estijos gyventojams Premium

Europos šalių gyventojus energijos brangymetis palietė skirtingai: vidutinės Suomijos šeimos išlaidas jis...

Finansai
14:11
V. Zelenskis kaltina Rusiją naudojant „branduolinį šantažą“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino Rusiją, kad ji naudoja „branduolinį šantažą“ Zaporižios...

Iš premjerės I. Šimonytės komandos pasitraukia atstovė spaudai R. Jakilaitienė 2

Premjerės Ingridos Šimonytės politinę komandą nuo rugsėjo 1-osios palieka patarėja ryšių su visuomene...

Vadyba
12:01
Kinijoje – pirmieji krizės ženklai: smuko naudotų prabangių prekių kainos 1

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje sparčiai krito naudotų prabangos prekių kainos, nes net ir turtingieji...

Šeštadienį užregistruoti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 168 nauji COVID-19 atvejai, trys žmonės mirė, rodo sekmadienį...

Lietuvoje padaugėjo melagingų pranešimų apie visuomenei gresiantį pavojų

Policijos duomenimis, per septynis mėnesius pradėta 14 ikiteisminių tyrimų dėl melagingų pranešimų apie...

Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium 3

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 7

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13
Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nusekus Reinui iš dalies stabdoma laivyba

Reino upės vanduo penktadienį nuseko žemiau ribos, svarbios vertinant upės tinkamumą laivybai, pranešė...

Verslo aplinka
2022.08.13
Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams...

Verslo aplinka
2022.08.13
Dėl nepilnamečių seksualinio išnaudojimo kunigas J. Kusas pašalintas iš dvasininkų luomo

Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius už nepilnamečių tvirkinimą ir seksualinį išnaudojimą iš dvasininkų luomo...

Verslo aplinka
2022.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku