Junckeris: Komisija gerbtų Katalonijos sprendimą atsiskirti

Jeanas Claudeas Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, ketvirtadienį sakė, kad Briuselis palaiko Ispanijos poziciją dėl Katalonijos nepriklausomybės referendumo, tačiau pažymėjo, kad Komisija gerbtų katalonų sprendimą atsiskirti.
Tiesa, p. Junckeris pažymėjo, kad tokiu atveju Katalonija neturėtų tikėtis narystės ES iš karto po balsavimo ir privalėtų vykdyti tokią pat procedūrą kaip ir 2004-aisiais prie Bendrijos prisijungusios valstybės.
Ponas Junckeris pusiau juokais sakė, kad tas pats galiotų nepriklausomai Škotijai ir net nepriklausomam Šiaurės Liuksemburgui.
Katalonai planuoja referendumą dėl nepriklausomybės spalio 1-ąją dieną. Madridas pasižadėjo panaudoti visas priemones, kad jis neįvyktų.
Europos Komisija nedalyvauja vidiniuose valstybių debatuose, sakė p. Junckeris, pažymėdamas, kad diskusija yra hipotetinė, nes referendumas nėra pripažįstamas Ispanijos. Tačiau jis pažymėjo, kad jeigu katalonai referendume pasisakytų už nepriklausomybę, Komisija gerbtų tokią nuomonę.
Savo ruožtu Madridas ir toliau nenusiteikęs nusileisti Katalonijos siekiams. Ispanijos generalinė prokuratūra neseniai į apklausas pakvietė net 700 Katalonijos miestų ir miestelių merų dėl jų paramos referendumui, kurį draudžia centrinė valdžia, o Konstitucinis Teismas paskelbė nelegaliu.
Jose Manuelis Maza sakė, kad visi savivaldos lyderiai, kurie prisideda prie referendumo organizavimo, turėtų būti suimti, jeigu jie nepasirodys apklausoje. Jau anksčiau prokurorai įsakė konfiskuoti biuletenius ir balsadėžes. Trečiadienį buvo išjungtas oficialus referendumo internetinis puslapis.
nuotrauka::1
Jeigu referendumas įvyks, Katalonijos vyriausybė gali būti nubausta už netinkamą viešųjų lėšų naudojimą. Ispanija turi teisę suspenduoti Katalonijos autonomiją ir įvesti tiesioginį valdymą iš Madrido. Ji taip pat gali perimti policijos kontrolę.
Tačiau Madridas privalo balansuoti, kadangi per daug griežta reakcija gali padidinti nepriklausomybės šalininkų gretas. Apklausos rodo, kad referendumo rezultatas būtų apylygis.
VŽ jau rašė, kad Kataloniją paskelbs nepriklausomybę per 48 valandas nuo balsavimo, jeigu dauguma regiono gyventojų pasisakys už atsiskyrimą. Nenumatytas joks minimalus dalyvavimo procentas, kad referendumas būtų laikomas įvykusiu.2014-aisiais simbolinis balsavimas dėl Katalonijos nepriklausomybės jau buvo surengtas. Tąkart 80% dalyvių pasisakė už nepriklausomybę, tačiau balsavo vos 2,3 mln. iš 5,4 mln. piliečių, kurie regione turi teisę balsuoti. Manoma, kad nepriklausomybės priešininkai tiesiog ignoravo šią iniciatyvą. Tokį balsavimą katalonai nutarė surengti sekdami Škotijos referendumo pavyzdžiu.
Tąkart referendumą rengęs Katalonijos vyriausybės vadovas Arturas Masas šiemet buvo pripažintas kaltu dėl Konstitucinio Teismo sprendimo laužymo. Teismas uždraudė politikui eiti bet kokias viešas pareigas dvejus metus.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti