Darbo kodeksas: kaip premijos lems atostoginių skaičiavimą

Publikuota: 2016-09-28
Išeinant darbuotojui atostogauti per pastaruosius tris mėnesius bus išmokėta metinė premija ar kokia nors kita jokiais kriterijais neapibrėžta premija, ji į vidutinį darbo užmokestį nebus įtraukiama ir didesnių atostoginių neįtakos. Algimanto Kalvaičio nuotr.
svg svg
Išeinant darbuotojui atostogauti per pastaruosius tris mėnesius bus išmokėta metinė premija ar kokia nors kita jokiais kriterijais neapibrėžta premija, ji į vidutinį darbo užmokestį nebus įtraukiama ir didesnių atostoginių neįtakos. Algimanto Kalvaičio nuotr.
 

Pagal naująjį Darbo kodeksą, darbuotojams mokamos metinės premijos arba darbuotojų paskatinimas ne pagal konkrečius kriterijus, o pagal vadovo nuotaiką, nebus įtraukiamos skaičiuojant vidutinį darbo užmokestį. O tai reiškia, kad neapibrėžtas premijas gaunantys darbuotojai išeidami atostogauti gaus mažiau pinigų.

Kasmetinės atostogos – kalendorinėmis dienomis skaičiuojamas laikotarpis, skirtas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, neateinant į darbą, bet gaunant vidutinį darbo užmokestį. Įprastoje situacijoje skaičiuojamasis laikotarpis yra trys paskutiniai mėnesiai, einantys prieš tą mėnesį, kai atsiranda prievolė skaičiuoti vidutinį darbo užmokestį.

Iki šiol į vidutinį darbo užmokestį įskaitomos visos sumos, per skaičiuojamąjį laikotarpį priskaičiuotos darbuotojui už dirbtą laiką arba atliktą darbą, įskaitant premijas, priedus, priemokas už konkretų mėnesį atliktą darbą. Įvertinamas visas faktiškai dirbtas laikas ir kiti jam prilyginti laikotarpiai.

Nuo sausio 1 dienos įsigaliojus naujam Darbo kodeksui keisis ir atostoginių skaičiavimo tvarka ir ne visos premijos pateks į vidutinio darbo užmokesčio skaičiavimo. Tai liečia daug profesijų atstovų, ypač dirbančių pardavimuose. Tačiau jiems nereiktų nuogąstauti, kad atostoginiai bus mokami tik nuo bazinio atlyginimo, į jų skaičiavimą bus įtraukta ir kintama atlygio dalis, vadinamieji komisiniai, ir premijos, tik ne visos.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Personalo vadovai VŽ ne kartą yra sakę, kad pardavimuose dirbantys darbuotojai yra vieni iš tų, kurie geriausiai išmano savo darbo užmokesčio sistemą ir atsižvelgiant į savo gaunamą kintamo atlygio dydį bei premijas planuoja net savo atostogas. Paprastai metų gale ar pradžioje gaunantys metines premijas už gerus rezultatus ir sulaukę dažniausiai metų pabaigoje buvusio pardavimų piko komisinių, per artimiausius tris mėnesius išeina atostogų ir dėl finansinių priežasčių – didesnio darbo užmokesčio vidurkio. Todėl juokelis, kad sausio mėnesį visi pardavėjai atostogauja, yra ne iš piršto laužtas.

Už darbus, ne į ateitį

„Į vidutinį darbo užmokestį be kitų sumų, ir toliau bus įskaičiuojamos ir premijos už atliktą darbą, nustatytos šalių susitarimu ar mokamos pagal taikomą darbo apmokėjimo sistemą. Kas keičiasi – yra tai, kad į vidutinį darbo užmokestį nebus įskaičiuojamos premijos, skiriamos darbdavio siekiant paskatinti darbuotoją už gerai atliktą darbą, jo ar įmonės, padalinio ar darbuotojų grupės veiklą ar veiklos rezultatus“, – sako Rimantas Stanevičius, advokatų kontoros „Valiunas Ellex“ asocijuotasis teisininkas.

Pasak p. Stanevičiaus, skirtumas tarp šių premijų yra tai, kad pirmosios premijos (įtraukiamos į vidutinį darbo užmokestį), mokamos pagal konkrečius kriterijus, kuriuos darbuotojas išpildęs, įgyja teisę į šias premijas. Be kita ko, paprastai tai ir būna premijos mokamos pardavimuose dirbantiems žmonėms, pvz., x Eur už „padarytų pardavimų vnt.“, kurios pateks į vidutinį darbo užmokestį.

„Neįtraukiamos į vidutinį darbo užmokestį premijos pavyzdys galėtų būti, pavyzdžiui, metinė premija, kuri nėra pririšta prie jokių kriterijų, o mokama darbdavio tiesiog arba, teisine kalba kalbant siekiant skatinti darbuotoją į ateitį, o ne už konkrečių kriterijų įvykdymą“, – pažymi teisininkas.

Todėl jeigu išeinančiam atostogauti darbuotojui per pastaruosius tris mėnesius bus išmokėta metinė premija ar kokia nors kita jokiais kriterijais neapibrėžta premija, ji į vidutinį darbo užmokestį nebus įtraukiama ir didesnių atostoginių neįtakos. „Teisinga praktika būtų numatyti premijas už padarytų pardavimų skaičių ar kt. Jei darbdavys to nedarys, tai bus galima laikyti piktnaudžiavimu“, – pažymi p. Stanevičius.

Tačiau pagal naują Darbo kodeksą, kitąmet visi kas mėnesį mokami priedai turės būti mokama pagal patvirtintą darbo užmokesčio skyrimo tvarką.

VŽ rašė, kad naujas Darbo kodeksas reikalauja, kad įmonėse, turinčiose 20 ir daugiau darbuotojų, būtų patvirtinta darbo užmokesčio skyrimo tvarka. O tai reiškia, kad neturėtų likti tokios darbo užmokesčio tvarkos kaip fiksuotas darbo užmokestis ir darbdavio sprendimu kas mėnesį mokami priedai. Pakimba ir metų pabaigoje mokami finansiniai paskatinimai.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Pardavimai“
Vilniuje prasideda Tautų mugė

Penktadienį tryliktą kartą Vilniaus senamiestyje rengiama „Tautų mugė“.

Verslo aplinka
2021.09.17
Įvardijo geriausiai aptarnaujančius draudikus – kai darbuotojo išvaizda nebesvarbi Premium 1

Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovėse apsilankę slaptieji pirkėjai konstatavo, kad šiame sektoriuje...

Paslaugos
2021.07.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku