Savaitės programėlė: „1Password“

Publikuota: 2015-11-09
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

„1Password“ – skaitmeninė slaptažodžių „dėžutė“, kuri padeda susikurti saugius slaptažodžius ir išsaugo juos, kad vartotojui nereikėtų visų įsiminti. Tereikia prisiminti vieną pagrindinį slaptažodį, atrakinantį dėžutę. Jis, beje, irgi turėtų būti saugus.

Siekdami padėti smulkaus ir vidutinio verslo (SVV) įmonėms didinti našumą, projekto „Technopelnas 2015“ rėmuose kas savaitę pristatome programėles ir su jomis siejamus įrankius, kurie gali padėti dirbti efektyviau.

„1Password“ kūrėja, bendrovė „AgileBits“, savo tinklaraštyje pateikia gerų patarimų, kaip susikurti saugų slaptažodį.

Mes, savo ruožtu, siūlome paprastąjį variantą – prisiminkite mėgstamą savo posakį arba frazę iš dainos ar filmo ir pakeiskite joje tam tikras raides skaičiais bei kitais simboliais. Mokantiems rusų kalbą, siūlome kaip slaptažodį naudoti kokią nors rusišką frazę, užrašytą lotyniškomis raidėmis. Bet tai turėtų būti su gerai žinomais filmais ir muzikos kūriniais nesusijusi frazė.

Skaitmeninėse „dėžutėse“ saugomi slaptažodžiai palengvina gyvenimą ir leidžia išvengti nemalonumų. Didžioji mūsų laikų problema ta, kad slaptažodžių reikia tiek daug, jog neįmanoma jų visų prisiminti. Todėl daugelis gyventojų daro klaidą – vieną slaptažodį arba lengvai modifikuotą jo variantą naudoja jungimuisi prie visų savo paskyrų internete, pradedant el. paštu ir socialiniu tinklu, baigiant „PayPal“ ir dokumentų valdymo sistema darbe. Tokiais atvejais piktavaliai, gavę prisijungimą prie vienos vartotojo paskyros, gali lengvai įsibrauti ir į visas kitas. To pasekmės gali būti liūdnos.

Analizuoja ir pataria

Kalbant apie „1Password“, verta užsiminti, kad programa geba ne tik generuoti ir saugoti slaptažodžius. Ji, kaip ir „Google“, gali automatiškai užpildyti interneto formas ir išsaugoti banko kortelių duomenis.

„1Password“ taip pat galima išskirti programinės įrangos slaptažodžius. Tai pravartu, kai pasikeičia vartotojo kompiuteris ir prireikia programinę įrangą įrašyti iš naujo. Programėlėje taip pat yra vieta užrašams, kuriuose galima saugiai laikyti bet kokią informaciją.

Viena įdomesnių „1Password“ funkcijų yra analizė. Programa analizuoja vartotojo slaptažodžius ir ieško isilaužimo pėdsakų tose svetainėse, prie kurių yra prisiregistravęs vartotojas. Pavyzdžiui, vadinamųjų „Heartbleed“ atakų laikotarpiu „1password“ tikrino, kada vartotojas paskutinį kartą pasikeitė slaptažodį puslapyje, kuriame buvo rasta skylė. Jei slaptažodis nebuvo pakeistas po jos užtaisymo, programėlė rekomendavo jį pakeisti.

„1Password“, kaip ir daugelis kitų panašių „dėžučių“, pasiekiamos per visas populiariausias operacines sistemas: „Windows“, „Mac“, iOS ir „Android“. Įdomu tai, kad vartotojų slaptažodžiai saugomi jų įrenginiuose ir nekeliauja į „AgileBits“ serverius. Tačiau norint, kad visi vartotojo prietaisai veiktų kaip vienas, „1Password“ duomenis būtina sinchronizuoti su debesų paslauga. Šiuo metu programėlė automatiškai bendradarbiauja su „Apple iCloud“ ir „Dropbox“ saugyklomis.

Tiesa, kompanija, regis, puikiai supranta, kad debesų kompiuterijos paslaugų teikėjais pasitiki toli gražu ne visi, ypač jei kalbame apie privačius vartotojus. Todėl siūloma ir kita galimybė – sinchronizuoti „1Password“ informaciją tarp įrenginių galima naudojant ir vietinį Wi-Fi ryšį arba tiesiog perkelti visą skaitmeninėje slaptažodžių „dėžutėje“ esančią informaciją į USB raktą. Turbūt nereikia priminti, kad renkantis pastarąjį variantą, būtina šifruoti raktelyje esančius duomenis.

Pritaikytas ir komandiniam darbui

„1Password“ pritaikyta ir komandiniam darbui. Programėlė leidžia sukurti kelias atskiras saugyklas, pavyzdžiui, vieną – namams, kitą – darbui arba po saugyklą kiekvienai komandai. Darbinės saugyklos raktais (pagrindiniais slaptažodžiais) galima dalintis su kolegomis ar pavaldinias, taip suteikiant jiems prieigą prie norimų paskyrų. Beje, pastarieji slaptažodžių vis tiek nematys – jie užšifruoti ir juos galima tik nukopijuoti bei įklijuoti (angl. copy- paste) į reikiamą langelį.

Tai pravartu, kai darbuotojai išeina iš darbo ir darbdavys nenori jam palikti prieigos prie paskyrų. Tai taip pat padeda išvengti scenarijų, kai kolegos atostogauja, o prisijungimo duomenų reikia skubiai.

Programos kūrėjai neseniai paleido ir „1Password“ bandomąją versiją, skirtą būtent komandoms. Ji veikia kiek kitaip – informacija yra saugoma „AgileBits“ serveriuose. Šioje versijoje taip pat yra įdiegta vadinamoji administratoriaus konsolė, kurioje už saugos politiką įmonėje atsakingi asmenys gali suteikti ir atimti darbuotojams priėjimą prie slaptažodžių saugyklų.

Taip pat reikėtų užsiminti, kad „1Password“ yra mokama programa. Ją galima išbandyti nemokamai, bet po 30-ies dienų mokėti teks. Ir teks mokėti visą kainą, nes „AgileBits“ netaiko prenumeratos modelio. Kartą nusiperki ir turi – jokių kasmėnesinių mokėjimų. Tačiau kiekvienai operacinei sistemai reikalinga vis nauja licencija.

Kaip visada, netrūksta ir alternatyvų. Pavyzdžiui, „Android“ vartotojai gerai vertina kitą mokamą slaptažodžių „dėžutę“, bendrovės „mSeven Software LLC“ sukurtą „mSecure Password Manager“, taip pat „Keeper Security, Inc.“ sukurtą nemokamą „Keeper Password Manager“.

O subjektyvia autoriaus nuomone, viena geresnių alternatyvų „1Password“ yra „KeePass“ asmeniniams kompiuteriams ir „KeePassDroid“ mobiliesiems „Android“ įrenginiams.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau